SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cazul Rosia Montana

+2
Anahoret
delta
6 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty aolo tata

Mesaj  team team Vin Sept 09, 2011 11:33 pm

ma da ce sunteti mineri fraticule iote frate ce da discutii e eldorado pacilea aveti aur sin cur sa moara mama

team team
team team
încearcă să scape
încearcă să scape

Mesaje : 19
Data de inscriere : 06/09/2011
Varsta : 34
Localizare : Bolivia

http://harta.infoturism.ro/America_Sud/Bolivia/Bolivia.php

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Sam Sept 10, 2011 7:45 am

team team a scris:ma da ce sunteti mineri fraticule iote frate ce da discutii e eldorado pacilea aveti aur sin cur sa moara mama
păi, preferi aberații ca alea debitate care sunt convinși/convinse că matolu' habar nu avea nici măcar de faptul că flota comercială a României a intrat în declin după '89? laugh

clona cucuvelei mai urâte decât Elodia după care leșină tractoristul tapalabist cu mentalitate de milițian a scris:Te simţi vizat? Nu se referea la tine, ci la românii care asistă impasibili la jaful din cetate.
Hai să-ţi traduc: Pentru că românii au dormit şi i-a durut în cur de ţara lor, toată industria noastră a fost falimentată şi vândută pe nimic. NUMAI ŞPAGA A CONTAT.
Combinatul siderurgic Reşiţa. Nemţii ne dădeau bani buni, l-am vândut cu UN LEU.
Romtelecom, nemţii ofereau 2,6 miliarde euro sau dolari, l-am dat cu 800 milioane euro grecilor.
BCR, bancă profitabilă, cu logistică ok, s-a vânturat Tăriceanu şi s-a lăudat că luăm 4 miliarde euro pe ea. În visteria statului a intrat doar un miliard.
Nici nu ar trebui să vorbim despre privatizări, pentru nenorociţii din PSD şi PNL nu au făcut privatizări.
ROMANIA a fost furată, văndută, TRANSFERATĂ, nu privatizată. Privatizarea înseamnă vânzarea pachetului majoritar de acţiuni către o firmă privată, iar transferul este VÂNZAREA CONTROLULUI într-o firmă către un stat străin (un 40%, dreptul de veto, aşa-zisa „ acţiunea de aur”). Aşa s-a întâmplat cu Petrom, care a fost preluat de statul austriac, cu Romtelecom, care a fost dat statului grec, trei reţele de distribuţie a energiei electrice în frunte cu Muntenia Sud, care era şi cea mai prosperă au ajuns pe mainile statului italian; Electrica Oltenia – la statul ceh; Distrigaz Sud –este a statului francez. NOI NU AM PRIVATIZAT, NOI AM FĂCUT TRANSFERURI.Ne-am legat de maini şi ne-am privat de atuurile noastre economice. Mulţumesc, PSD!
România nu a fost privatizată, ci VULNERABILIZATĂ. VULNERABILIZAREA– a fost provocată de cedarea monopolurilor de stat către alte state, de renunţarea la rezervele naturale şi la întreprinderi strategice.
Mai ştii vreo ţară care şi-a cedat rezervele strategice de gaze?!
Şi în loc să-i vezi după gratii pentru mii de ani, pe aceşti nenorociţi de trădători îi vezi adunaţi în struţo-cămila USL-istă. Şi mai dau şi lecţii de bunsimţ. Chiulangii, hoţii, devalizatorii naţiunii ne vorbesc despre o Românie a bunului simţ. PTIU!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Am voie ?

Mesaj  team team Sam Sept 10, 2011 10:29 am

Am voie sa-i fut in gura si pa aia din psd si paia din pdl
si mai ales pa Roberta anastase ca e buna cu draci ?
team team
team team
încearcă să scape
încearcă să scape

Mesaje : 19
Data de inscriere : 06/09/2011
Varsta : 34
Localizare : Bolivia

http://harta.infoturism.ro/America_Sud/Bolivia/Bolivia.php

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Sam Sept 10, 2011 10:36 am

team team a scris:Am voie sa-i fut in gura si pa aia din psd si paia din pdl
si mai ales pa Roberta anastase ca e buna cu draci ?
problema e legată de expresiile folosite, nu de ceea ce vrei să faci Laughing

P.S. cum de ai învățat de ieri noaptea să folosești "-" în "să-i" ? vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty ??

Mesaj  team team Sam Sept 10, 2011 10:46 am

pai am invatat da la astia dacilea ca e numai dastepti fraticule
e misto forumu asta care poze cu aia blonda buna rau cu Udrea
e buna treaba ca daca mai sta omu paci invata cum se vorbeste
doar ca aveti si voi fixuri cu astia din psd si pdl
ce pulea mea va facut basescu de il injurati asa ?
si pa ala pa Geoana am vazut cal balacariti
ce ma va futu si nu va platit
team team
team team
încearcă să scape
încearcă să scape

Mesaje : 19
Data de inscriere : 06/09/2011
Varsta : 34
Localizare : Bolivia

http://harta.infoturism.ro/America_Sud/Bolivia/Bolivia.php

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Sam Sept 10, 2011 10:54 am

team team a scris:ce pulea mea va facut basescu de il injurati asa ?
în care postare a fost înjurat? suspect

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Vin Sept 23, 2011 7:14 pm

KroChi, te-ai apucat să-i explici dobitoacei probăsiste (scuze pentru pleonasm!) ceva atât de evident mizând pe faptul că poate și clona lu ' huhu o să priceapă chiar dacă duce lipsă crasă de neuroni? laugh

Ursulețul Panda Roșu a scris:Hai să te lămuresc în câțiva pași simpli, pentru PD-Liști:
1. Roșia Montană- nu există. Și chiar dacă există- e inutilă. Oraș mono-industrial- minier, care n-a strălucit niciodată prin altceva.
2. Niște proști ardeleni și hoți- combinația cea mai elocventă fiind dl.premier Boc- n-a fost de acord cu despăgubirile imense date de Gold. Pe bune, 1 miliard de lei pentru o casă de paiantă- cum aveau majoritatea sătenilor- e arhi-desfrâu. Scroafele cele turbate- în frunte cu primarul (fost, actual ?) au înființat asociația aia- cu singurul scop să mai cerșească niște bani pe niște proprietăți fără valoare
3.S-a intrat în niște jocuri politice inutile- și care au tărăgănat afacerea 13 ani sau cât. Dl.Blănculescu- pe care tu îl socotești mare om, mare caracter când îți vine bine- e cam PSD-ist și mai cam ”nu ne vindem țara”. Nu, i-a dat-o lui Haysam.Au mai sărit și maghiarii speriați de accidentul din 1993, s-a găsit și Academia lui alde nimeni să-și dea cu părerea- deși probabil că tu îl consideri pe dl.Drăgulescu sau cum îl chema pe dobitocul care a schimbat ortografia- om de știință...
4.Bășilă I-ul face un lucru bun, pentru care-l felicit. Își cunoaște interesul. Dacă Gold-ul a investit atât în publicitate, cât va primi Bășilă I-ul dacă iese proiectul ? Să-i fie de bine, nu mă interesează.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Vin Sept 23, 2011 7:35 pm

Ursulețul Panda Roșu a scris:Tu ar trebui să știi cel mai bine. ”Bogățiile” patriei pentru mine, personal, nu reprezintă decât palavrageală de neam prost și comic- atâta timp cât eu, ca persoană ursulească identificabilă individual- nu mă bucur de ele. Mă doare drept în c.r ce va rămâne pentru generațiile viitoare de macaci, eu vreau să pap acum mango-ul, nu să-l las la urmași...mai ales că în 2012 Pământul va fi distrus de o vacă gigantică căzută din cer...
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

KroChi,
1. va fi distrusă draq!
2. mă rog, tu abordezi subiectul din perspectiva câștigului personal pe termen cât mai scurt, omițând că nici măcar tonele alea de aur (pe care toți doar presupun/bănuisc/spera că e pe acolo) nu reprezintă pe termen lung o sursă pentru dezvoltare... nici măcar pentru cei din zona respectivă Wink

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Dum Sept 25, 2011 4:53 pm

ce brusc a devenit expertă în totul (adică orice) portocăcănara clonată de când nebunul de partid face o navetă isterică între irealitatea celui cu râs șobolaniu și orice loc virtual unde speră să primească moca-n gură măcar ceva pe bază de litiu... laugh
clona lu' huhu a scris:1. Pentru că zăcămintele minerale nu sunt ale celor de la Roşia Montană.
2. Pentru că dacă ar fi de plătit daune, nu ar plăti cei de la Roşia Montană, ci noi toţi.
3. Care este argumentul ecologic al celor de la Abrud pentru demararea contractului? Lacul cu cianuri va fi la 3km în amonte de Abrud. Un versant al văii pe care o taie barajul are un strat de argilă, deci este etanş, un alt versant este din rocă calcaroasă, care se comportă ca un burete. Apa cu cianuri îl va infiltra şi după legea gravitaţiei - căci apa nu ascultă de politicieni, - va ajunge în zonele din aval de lac. Desigur, ai să spui că nu este o concentraţie mare de cianură în lac. Dar de ce nu spui şi faptul că cianura nu se elimină din organism, ci se acumulează?
4. La minele din Waihi, cele atât de lăudate de RMGC lucrează în jur de 300 persoane. Asta în condițiile în care la Waihi există două exploatări, una de suprafață și una de subteran. La Roșia Montană proiectul prevede doar exploatare de suprafață. Eu nu pot fi aşa de optimistă ca tine.
Vrem urgent MULTE locuri de muncă? Avem locaţie auriferă unde exploatarea se poate face pe filon şi acolo, da, ar fi mulţi mineri angajaţi.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Sam Oct 01, 2011 4:35 pm

Roncea o fi tot jurnalist de investigație ca ăla cu râs șobolaniu? laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Sam Dec 10, 2011 11:28 am

până n-apucă ăla cu râs șobolaniu să șteargă contul...
. . a scris:ani de zile gorobeții mioritici au auzit cât de bogată e țara pe care o populează
toți aveau în mintea lor doar imagini despre masivele carpatine care ascund zăcăminte de aur și argint cică inepuizabile încă de pe vremea romanilor, dealuri mioritice care gem sub povara livezilor și viilor, câmpiile geto-dacice scufundându-se sub greutatea producțiilor de cereale, delta cu nesecatele ei resurse de pești care au numai ochiul cât pumnul lui Schwartzenegger...

doar că gorobetele mioritic uită ce înseamnă practic aceste lucruri
de exemplu, dacă restul țărilor UE nu prea au aur, este logic faptul că nu câștigă nimic de pe urma faptului că în țara gorobeților sunt cele mai mari zăcăminte
deci pe ăia nu-i costă nimic să recomande la nivel de UE interzicerea tehnologiilor eficiente (deci rentabile) de exploatare a aurului, iar pe gorobeți îi perfuzează cu psihoza generată de simpla pronunțare a cuvântului cianură, obișnuindu-i și cu ideea că plaiul dâmbovițean nu are altă șansă de a se dezvolta decât dacă se împrumută la dobânzi cât mai mari de la bănci și fonduri internaționale... până când în afară de cei din țara asta nu prea mai găsești pe cineva care să nu considere România o țara miloagă prin definiție

așa a ajuns gorobetele mioritic să nu observe din cauza perfuziilor cât adevăr zace în strofele:
"munții noștri aur poartă
noi cerșim din poartă-n poartă
"
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  baso Sam Dec 10, 2011 1:00 pm

delta a scris:până n-apucă ăla cu râs șobolaniu să șteargă contul...

Ai, ashea, o premonitzie ciudata , amintiri despre viitor ? laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  delta Joi Feb 02, 2012 6:08 pm

laugh lol! laugh veselie

blacksmith a scris:
ana_ar_manca_orice_produce_matolul a scris:Şi mai corect ar fi să te întrebi de ce noi trebuie să procedăm ca alţii în evul mediu.
In sfarsit cineva care pricepe ca este penibil ca minerii sa foloseasca tarnacopul daca exista tehnologie moderna cu ajutorul careia se extrage si mai mult aur din aceeasi cantitate de material extras (in comparatie cu situatia de acum 2 sau mai multe sute de ani).
Doar oameni care vor sa obstructioneze dezvoltarea acestei tari latra aiurea impotriva politicii lui Basescu fluturand tot felul de cifre despre burse din diverse colturi ale lumii care nu intereseaza pe niciun cetatean de calitate, care voteaza cu PDL.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cazul Rosia Montana - Pagina 2 Empty Re: cazul Rosia Montana

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum