SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

istorie

+9
(Still a)Live
baso
res
RocketQu33n
Anahoret
delta
Dracu' gol
ENKI
Armand
13 participanți

Pagina 14 din 17 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul

In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Lun Ian 31, 2011 11:33 am

(Still a)Live a scris:Primit pe mail. Nu am citit tot, deocamdată.



Acad. Florin Constantiniu:
„Politicienii postdecembrişti au făcut românilor mai mult rău decât mongolii, ungurii, turcii, nemţii şi ruşii"


De 21 de ani trăim vremuri pretins istorice. Totul a început la Revoluţie, când grupurile de tineri care ocupau Comitetul Central strigau exaltaţi: "Istorie, istoriee...". De atunci, aşteptăm mereu să se întâmple ceva istoric.
................................................................................................................................................

- Ce vă doriţi în 2011?
- Ce-mi doresc în 2011? Să scap cât mai curând din această lume de hoţie, ticăloşie şi nevolnicie, care este România de astăzi. Întrucât sunt prea bătrân pentru a mai emigra, cum nu există la noi clinici de eutanasiere voluntară, cum procurarea Furadanului salvator e oprită prin lege, nu-mi rămâne decât să-l rog pe Dumnezeu să mă ia la El rapid şi uşor. Poporul român e bun, încă are coloană vertebrală dată de credinţa ortodoxă care i-a ţinut în viaţă, însă toţi politicienii de azi şi de mâine trebuie să dispară prin opunerea vehementă a românilor în stradă - stăpâni şi suverani ai acestei ţări!

- Ce urare le adresaţi românilor, domnule profesor?
Urez poporului român, la începutul lui 2011, să se revitalizeze, să asculte cu mare atenţie Imnul României şi să fie capabil să reînnoiască, în condiţiile secolului al XXI-lea, performanţele strămoşilor din timpul lui Ştefan cel Mare, Mihai Viteazul, Constantin Bâncoveanu şi al luptătorilor paşoptişti.
No, ultima solutie pare sa fie glontul, tras, desigur, cu Dragoste. Parafrazandu-l pe Tutea, trebuie sa punem crestinismul intre paranteze, macar pentru o scurta vreme. Laughing

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live Lun Ian 31, 2011 11:43 am

ENKI a scris:
No, ultima solutie pare sa fie glontul, tras, desigur, cu Dragoste. Parafrazandu-l pe Tutea, trebuie sa punem crestinismul intre paranteze, macar pentru o scurta vreme. Laughing

Nu ştiu cum să răspund la asta. Chiar nu ştiu. Mie îmi e foarte greu să urăsc. Iar moartea nu cred c-o poţi dori cuiva...din dragoste. Deşi...Dumnezeu ştie dacă nu cumva...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Lun Ian 31, 2011 12:41 pm

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
No, ultima solutie pare sa fie glontul, tras, desigur, cu Dragoste. Parafrazandu-l pe Tutea, trebuie sa punem crestinismul intre paranteze, macar pentru o scurta vreme. Laughing
Nu ştiu cum să răspund la asta. Chiar nu ştiu. Mie îmi e foarte greu să urăsc. Iar moartea nu cred c-o poţi dori cuiva...din dragoste. Deşi...Dumnezeu ştie dacă nu cumva...
Nici gand de ura, ci doar de Iubire. Moartea au ales-o, singuri, tradatorii, rupandu-se de comunitatea care i-a plamadit. Refacerea legaturilor sociale rupte de actiunile tradatoare este dureroasa doar pentru ei, care o percep ca pedeapsa. Very Happy
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live Lun Ian 31, 2011 1:26 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
No, ultima solutie pare sa fie glontul, tras, desigur, cu Dragoste. Parafrazandu-l pe Tutea, trebuie sa punem crestinismul intre paranteze, macar pentru o scurta vreme. Laughing
Nu ştiu cum să răspund la asta. Chiar nu ştiu. Mie îmi e foarte greu să urăsc. Iar moartea nu cred c-o poţi dori cuiva...din dragoste. Deşi...Dumnezeu ştie dacă nu cumva...
Nici gand de ura, ci doar de Iubire. Moartea au ales-o, singuri, tradatorii, rupandu-se de comunitatea care i-a plamadit. Refacerea legaturilor sociale rupte de actiunile tradatoare este dureroasa doar pentru ei, care o percep ca pedeapsa. Very Happy
Iubirea mea faţă de ţară şi faţă de Dumnezeu, faţă-n faţă cu trădarea lor... Nu ştiu dacă am acest drept. Poate că am doar datoria de a mă ruga pentru luminarea Inimilor lor...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Lun Ian 31, 2011 6:26 pm

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
No, ultima solutie pare sa fie glontul, tras, desigur, cu Dragoste. Parafrazandu-l pe Tutea, trebuie sa punem crestinismul intre paranteze, macar pentru o scurta vreme. Laughing
Nu ştiu cum să răspund la asta. Chiar nu ştiu. Mie îmi e foarte greu să urăsc. Iar moartea nu cred c-o poţi dori cuiva...din dragoste. Deşi...Dumnezeu ştie dacă nu cumva...
Nici gand de ura, ci doar de Iubire. Moartea au ales-o, singuri, tradatorii, rupandu-se de comunitatea care i-a plamadit. Refacerea legaturilor sociale rupte de actiunile tradatoare este dureroasa doar pentru ei, care o percep ca pedeapsa. Very Happy
Iubirea mea faţă de ţară şi faţă de Dumnezeu, faţă-n faţă cu trădarea lor... Nu ştiu dacă am acest drept. Poate că am doar datoria de a mă ruga pentru luminarea Inimilor lor...
Eh, rugaciuni au fost inaltate necontenit, dar se pare ca lumina mai poate sa patrunza catre inimile si mintile lor doar prin gaurile facute de gloante. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live Lun Ian 31, 2011 10:53 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
No, ultima solutie pare sa fie glontul, tras, desigur, cu Dragoste. Parafrazandu-l pe Tutea, trebuie sa punem crestinismul intre paranteze, macar pentru o scurta vreme. Laughing
Nu ştiu cum să răspund la asta. Chiar nu ştiu. Mie îmi e foarte greu să urăsc. Iar moartea nu cred c-o poţi dori cuiva...din dragoste. Deşi...Dumnezeu ştie dacă nu cumva...
Nici gand de ura, ci doar de Iubire. Moartea au ales-o, singuri, tradatorii, rupandu-se de comunitatea care i-a plamadit. Refacerea legaturilor sociale rupte de actiunile tradatoare este dureroasa doar pentru ei, care o percep ca pedeapsa. Very Happy
Iubirea mea faţă de ţară şi faţă de Dumnezeu, faţă-n faţă cu trădarea lor... Nu ştiu dacă am acest drept. Poate că am doar datoria de a mă ruga pentru luminarea Inimilor lor...
Eh, rugaciuni au fost inaltate necontenit, dar se pare ca lumina mai poate sa patrunza catre inimile si mintile lor doar prin gaurile facute de gloante. Laughing
Măi...guru, măi!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live Mier Feb 09, 2011 4:23 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live Mier Feb 16, 2011 11:31 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Joi Mar 10, 2011 6:43 pm

Textul de mai jos l-am primit prin poşta electronică, nesemnat. Ca atare, nu ştiu cine este autorul. Mi-au plăcut ideile exprimate acolo şi, de aceea, l-am postat şi în forum.



Dacă vă plimbaţi pe faleza din Constanţa şi admiraţi celebrul Cazinou este şi pentru că, pe 23 iunie 1941, pilotul Horia Agarici a luptat, singur, împotriva a şase bombardiere sovietice. Una din ţintele lor era, se spune, clădirea construită în stil art nouveau de arhitectul francez Daniel Renard, în 1910. În pofida tuturor aşteptărilor, Agarici doboară trei avioane inamice, iar restul se retrag. Constanţa, nu numai Cazionul, este salvată. Puteţi (re)citi un material amplu pe această temă [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. (Ştiu, Cazinoul e părăsit acum, dar, desigur, aceasta nu este vina pilotului).

În loc să fie tratat ca un erou, Horia Agarici ajunge în închisoare. Pentru a supravieţui şi a-şi creşte copiii, acceptă orice slujbă. În cele din urmă este angajat de comunişti ca simplu mecanic. Aşa ştiam, din cărţi, că făceau comuniştii, după ce citisem "Cel mai iubit dintre pământeni". Petrini, filosoful, ajunsese la deratizare. Viaţa reală bătea însă cartea.

M-au bucurat miile de cititori şi zecile de comentarii ale materialului colegei mele, Anca Dragomir. Unul dintre aceste comentarii mi-a atras atenţia: "După război, Agarici a fost mazilit, închis pentru scurtă vreme şi apoi angajat ca simplu mecanic la o întreprindere din Constanţa. Odată, în timp ce trecea pe stradă, drumul i-a fost încrucişat de o patrulă sovetică. O lepră ordinară se apropoie de comandantul patrulei şi îl arată pe Agarici, indicându-i că acesta era cel care le-a doborât avioanele. Auzind acest lucru, comandantul patrulei şi-a aliniat grupul, l-a oprit pe Agarici şi apoi, în mod ceremonios, l-a salutat. Apoi, întorcându-se către rrom, îi spune că o naţie care nu ştie să-şi respecte eroii nu va şti niciodată să se respecte pe sine".

Nu am nicio îndoială că întâmplarea este adevărată. O alta, povestită chiar de fiului pilotului, spune că un general rus a venit personal la casa lor, să-i mulţumească. Într-o luptă aeriană dusă în tinereţea sa împotriva lui Agarici, aviatorul rus, ajuns apoi general, rămăsese fără muniţie. Românul ar fi putut să-l doboare, dar un simţ al onoarei îl face să-i cruţe viaţa. Iată povestea, rostită de fiul pilotului. "Eram copil, aveam în jur de 10 ani. A oprit în faţa porţii, la Eforie, o Volga neagră, din care a coborât un ofiţer rus şi a întrebat de tata. Jale mare în familie că au venit să îl ia pe tata. În maşină era chiar generalul rus. «Vreau să îl cunosc pe Agarici, să văd dacă el a fost cavalerul din luptă», a spus generalul. Tata lucra ca mecanic atunci. Dăm fuga după el. S-a dus unul dintre fraţi la atelierul unde lucra tata. Dar mama îşi rupea mâinile. S-a speriat. Credea că au venit ruşii să îl ducă în Siberia. Însă rusul, care era şi el om, a venit să îl cunoască. Rusul a făcut un memoriu în ce condiţii l-a găsit pe tata, aviator în rezervă care lucra ca muncitor într-un atelier. După aceea l-au reabilitat relativ", îşi aduce aminte inginerul Ilie Agarici.
Ce îl face pe un român să-şi trădeze, în cel mai josnic mod, seamănul, în timp ce duşmanul său îi strânge mâna, recunoscându-i meritele? De ce comuniştii l-au reabilitat numai după un memoriu al unui general rus?

În loc de răspuns, îmi aduc aminte de o întâmplare care îl are ca protagonist pe regele Carol I. Proaspăt încoronat domnitor al României, acesta este invitat, de prefectul Buzăului, la o vânătoare de urşi. La un moment dat, Carol vede un exemplar, pune puşca la ochi, ţinteşte, dar înainte să tragă ursul se ridică în două picioare şi începe să danseze. Pentru un spirit militar, prusac, onorabil, ceea ce s-a întâmplat pare desprins din altă lume. Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen nu înţelege. Prefectul de Buzău are însă răspunsul: pentru a-l face pe proaspătul rege, primul rege al României, să se simtă mulţumit de vânătoare (sau poate pentru a-l linguşi cât mai bine, astfel încât să obţină foloase de pe urma sa), acesta a pus câţiva săteni să se îmbrace în blană de urs.

Am văzut această atitudine de atunci încoace. Nu vorbesc numai despre regimul comunist, ci şi de cel democrat, de după. La fiecare vizită oficială, fie că vine preşedintele ţării sau numai un ministru, se mătură străzile, se spală şoselele, se strânge gunoiul, se văruiesc bordurile şi copacii. Demnitarii sunt primiţi cu zâmbet mieros pe buze, cu evlavie şi aplecări adânci de spate, cu vorbe dulci şi calde, deşi, cu numai câteva secunde înainte de venirea sau după plecarea lor, zâmbetele sunt rictusuri de scârbă sau plictiseală, aplecările de spate sunt ţinute drepte, sfidătoare, vorbele dulci sunt cuvinte de ocară. Transformarea este incredibilă. Linguşeala aceasta l-a făcut pe prinţul prusac să se gândească la renunţarea la tronul unei ţări aflate la marginea lumii civilizate şi se reîntoarcă în palatul din Hohenzollern. Din fericire pentru România, nu a făcut-o.

Nu am un răspuns clar la toate întrebările de mai sus. Este cert însă că, până nu vom schimba această atitudine, până nu ne vom respecta cum se cuvine eroii, până când nu îi vom mai trata pe miniştri ca pe nişte zei de carton, ci ca pe nişte persoane plătite de noi, aflate în slujba noastră, şi până când ei nu vor simţi cu adevărat asta, şansa de a trăi în normalitate în ţara aceasta este redusă.

PS. Există şi iniţiative care apără memoria lui Horia Agarici: o stradă cu numele său, în Constanţa, amplasarea unui MIG scos la casat, în Năvodari, o plachetă comemorativă în locul unde a locuit.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Mar 24, 2011 12:55 am

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live Joi Mar 24, 2011 5:07 pm

salutare
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Sam Apr 02, 2011 6:46 am

Messalina – împărăteasa nimfomană

Valeria Messalina (1) a fost cea de a treia soţie a împăratului roman Claudius (2). Dio Cassius ne relatează despre ea că „trăia în desfrâu şi silea şi pe celălalte femei să se prostitueze. Pe unele le obliga să se supună la actul sexual chiar în palat, în prezenţa şi sub ochii bărbaţilor lor. Pe acestea, care acceptau aşa ceva, le iubea şi le favoriza (iar pe bărbaţii lor) îi atrăgea de partea ei prin tot felul de cinstiri şi funcţii înalte. Alte familii în schimb, care nu se înjoseau cu asemenea murdării, erau ţinta urii ei, dacă nu şi victime” (3).

Aceste comportări nu au fost mult timp cunoscute de către împăratul Claudius, subjugat cu totul de către mai tânăra sa nevastă (4). Messalina trimitea sclave să se culce cu împăratul, ca să-i sustragă atenţia de la faptele ei. Plătea, aşadar, tăcerea sau îi pedepsea pe toţi cei care vroiau să-i denunţe desfrâul (5).

Printre amanţii Messalinei, Dio Cassius îl menţionează şi pe Mnester (6). Deşi la început refuză avansurile împărătesei, Mnester devine amantul acesteia, pentru că însuşi Claudius îi ordonă se se supună tuturor poruncilor Messalinei.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Mai 19, 2011 11:46 pm

O stire scapata cumva de sub controlul "sumerienilor". vesel

Faraon de Romania

Daca vechii egiptenii isi ingropau faraonii in piramide, inaintea lor, cei care au trait pe teritoriul Romaniei acum mii de ani, isi cinsteau mortii cu piramide mai mici, din pamant. La Ariceştii Rahtivani, în Prahova, arheologii au dezgropat, dupa 4.500 de ani, osemintele unei capetenii ce a trait in epoca bronzului. Se pare ca barbatul a avut o pozitie importanta in comunitate din moment ce a fost ingropat sub o movila – sau TUMUL – de pamant, de 60 de metri diametru. Structura solului a permis conservarea aproape perfecta a osemintelor.
Capetenia despre care vorbim a avut parte de o inmormantare ritualica, corpul fiind orientate spre Rasarit. Arheologii spun ca astfel de vestigii sunt extrem de rare. Mormantul a fost descoperit intr-o exploatare de pietris ia astazi, dupa o munca asiduă de 3 săptamâni, specialiştii s-au convins de importanţa descoperirii. Dupa atatea mii de ani, osemintele au revazut lumina zilei.
In prima faza a sapaturilor, nu au fost descoperite vestigii dar lucrarile nu s-au terminat. Tumulul era mult mai inalt initial, astfel ca cei care l-au amenajat au avut ceva de muncă.
Chiar si asa, descoperirea arheologilor a atras imediat curiosi carora nu le-a venit sa creada cat de vechi este mormantul.
Scheletul descoperit de arheologi va ajunge pe mainile unui antropolog care va stabili cu exactitate vasrta, inaltimea si bolile de care a suferit barbatul ingropat. In Prahova, din anii 40 si pana acum, este cea de+a 3 descoperire arheologica de acest gen.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Vin Mai 20, 2011 4:27 am

ENKI a scris:O stire scapata cumva de sub controlul "sumerienilor". vesel
Or să corecteze rapid "eroarea"... Laughing
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Vin Mai 20, 2011 6:02 am

Anahoret a scris:
ENKI a scris:O stire scapata cumva de sub controlul "sumerienilor". [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Or să corecteze rapid "eroarea"... Laughing

Mai ales ca 4000 de ani nu-i nimica, dar de ce sa nu se amageasca in continuare? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live Vin Mai 20, 2011 9:19 am

ENKI a scris:O stire scapata cumva de sub controlul "sumerienilor". vesel

Faraon de Romania

Daca vechii egiptenii isi ingropau faraonii in piramide, inaintea lor, cei care au trait pe teritoriul Romaniei acum mii de ani, isi cinsteau mortii cu piramide mai mici, din pamant. La Ariceştii Rahtivani, în Prahova, arheologii au dezgropat, dupa 4.500 de ani, osemintele unei capetenii ce a trait in epoca bronzului. Se pare ca barbatul a avut o pozitie importanta in comunitate din moment ce a fost ingropat sub o movila – sau TUMUL – de pamant, de 60 de metri diametru. Structura solului a permis conservarea aproape perfecta a osemintelor.
Capetenia despre care vorbim a avut parte de o inmormantare ritualica, corpul fiind orientate spre Rasarit. Arheologii spun ca astfel de vestigii sunt extrem de rare. Mormantul a fost descoperit intr-o exploatare de pietris ia astazi, dupa o munca asiduă de 3 săptamâni, specialiştii s-au convins de importanţa descoperirii. Dupa atatea mii de ani, osemintele au revazut lumina zilei.
In prima faza a sapaturilor, nu au fost descoperite vestigii dar lucrarile nu s-au terminat. Tumulul era mult mai inalt initial, astfel ca cei care l-au amenajat au avut ceva de muncă.
Chiar si asa, descoperirea arheologilor a atras imediat curiosi carora nu le-a venit sa creada cat de vechi este mormantul.
Scheletul descoperit de arheologi va ajunge pe mainile unui antropolog care va stabili cu exactitate vasrta, inaltimea si bolile de care a suferit barbatul ingropat. In Prahova, din anii 40 si pana acum, este cea de+a 3 descoperire arheologica de acest gen.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Sam Mai 21, 2011 5:11 pm

Text primit prin poşta electronică...


Podul lui Traian ? Mă îndoiesc ! (Cogito, ergo sum)

Toată lumea a învăţat la şcoală (atât în clasele primare, cât şi în liceu), la capitolul antichitatea românilor, că în răstimpul 103-105 arhitectul Apollodor din Damasc a construit un pod peste Dunăre, graţie căruia Traian a reuşit să-şi treacă armatele în Dacia şi să o transforme în provincie romană ! Faină chestia, mai ales că este vorba de o minune a antichităţii în această parte a lumii, fiind considerat cel mai lung pod din Imperiul Roman ! Numai că. informaţia nu prea pare în regulă, mai ales că nici nu are "acte" ! O să mă întrebaţi: "Cum adică nu pare în regulă ?"
Foarte simplu. Pentru construcţia acestui pod de către romani nu există nici un document. Nici măcar unul ! Nici de factură folclorică, nici epigrafică şi nici literară ! Apoi trebuie să vă atrag atenţia că istoria este o materie de studiu logică. Ori, această acţiune de construire a podului de la Drobeta de către Traian, prin intermediul arhitectului Apollodor din Damasc, este absolut ilogică ! Să vorbim întâi despre documente.
Este cunoscut faptul că monumentul triumfal ridicat de Traian în urma victoriei împotriva dacilor şi cunoscut sub numele de Columna lui Traian, este o cronică în piatră care relatează pas cu pas cucerirea Daciei. Pe un asemenea monument, mai ales că este construit de acelaşi arhitect care se presupune că a ridicat şi Podul de la Drobeta, Apollodor din Damasc, este practic imposibil să nu apară o asemenea realizare !
Fie si numai pentru satisfacerea orgoliului împărătesc şi a celui ce l-a construit., fără a mai pune la socoteală faptul că fără existenţa acestui pod poate că Dacia nu ar fi putut fi ocupată. Cu toate acestea dacă întrebăm documentele în legătură cu acest pod, ele tac, nu există dovezi literare sau epigrafice care să ateste construcţia podului de către romani! Există însă în folclorul aromân o baladă populară care vorbeşte despre construcţia acestui pod. O sa vă spun imediat despre ce este vorba. Până atunci însă să vorbim puţin despre logica acestei afirmaţii tratată de specialişti ca "bătută în cuie". De ce ?
1. În primul rând este absolut ilogic ca romanii să fi putut construi podul de la Drobeta într-un răstimp atât de scurt (numai 2 ani) în condiţiile în care unul dintre maluri se afla încă în stăpânirea dacilor !
2. În al doilea rând este absolut ilogic ca Decebal, pentru care libertatea poporului său era mai presus de orice altceva să stea cu mâinile în sân şi să privească cum se construieşte un pod care punea în pericol însăşi existenţa statului dac !
3. În al treilea rând afirmaţia este ilogică întrucât cercetări efectuate de către ingineri au pus în evidenţă faptul că, cu tehnica actuală şi pe vreme de pace, sunt necesari cca. 5 ani pentru finalizarea unei asemenea construcţii ! Atunci era război ! Iar Traian nu era un copil care se juca de-a războiul să nu-şi dea seama că-şi decimează armata în van urmărind finalizarea acestui proiect. Tocmai de aceea pe Columnă armata romană trece PE UN POD DE VASE !

Acestea fiind spuse să vedem, totuşi, ce este cu Podul "buclucaş".

Cine a construit podul de piatră de peste Dunăre ?
Mi se pare mult mai verosimil şi mai logic din punct de vedere istoric ca Podul de la Drobeta să fi fost construit cu ceva timp înaintea războaielor daco-romane, pe timp de pace, climat mult mai propice pentru realizarea unei asemenea construcţii. Cine şi de ce să fi construit această "perlă" a ultimei provincii cucerite de romani ? Dacii stăpâneau, înainte vreme, ambele maluri ale Dunării. Prin urmare este verosimil faptul ca Podul să fi fost construit de ei ! Faptul apare cu totul logic după ce-l citim pe Strabon:" Burebista stăpâneşte peste tot teritoriul de pe ambele maluri ale Dunării". Acelaşi autor ne spune: "(Burebista) trecea fluviul când dorea.", însă Dacia nu era putere navală la acea vreme ! Dacă iarna Dunărea putea fi traversată pe gheaţă, cum se întâmplă în cazul atacului lui Decebal în Moesia, care era modalitatea de a trece Dunărea, vara, decât. pe un pod ! Aceasta având în vedere că Burebista, cum spuneam, nu dispunea de o flotă din care să facă pod de vase. Mai mult pentru această afirmaţie există chiar şi documentaţie ! O baladă populară aromână, intitulată "Puntea din artă" ne vorbeşte, valorificând probabil o legendă mai veche, despre trei meşteri constructori iscusiţi care au lucrat la construcţia unui pod peste Dunăre vreme de şase ani ! A se observa că cifra concordă cu cercetările moderne. Având în vedere că Burebista stăpânea peste ambele maluri ale Dunării este de la sine înţeleasă necesitatea geo-strategică a construirii acestui pod peste care Burebista "trecea fluviul când dorea". Necesitate care se impunea având în vedere faptul că Imperiul Roman încerca să-şi extindă dominaţia în sudul Dunării ! Prin urmare, este logic şi de bun simţ să conchidem că, Burebista este constructorul podului de la Drobeta. Apollodor doar a refăcut partea de lemnărie a podului pentru ca Traian să poată avea o cale mai facilă pentru a jefui Dacia de toate bogăţiile ei ! Dar ce se întâmplase cu podul în ajunul ocupaţiei romane ? Decebal, strateg vestit, surprins de atacul romanilor, distruge lemnăria podului. Faptul pare a fi atestat de bucăţile de bârne arse aflate la fata locului. Deci, pentru a frâna în oarecare măsură invazia romană, Decebal, din necesităţi de strategie militară, distruge opera înaintaşului său, Burebista. Aceasta va fi refăcută de un alt DAC, de această dată împărat al Bizanţului, anume CONSTANTIN CEL MARE, născut în oraşul Niş, aflat azi în Bulgaria !Când, oare, vom înceta a mai ridica elogii cuceritorilor şi vom trece sub semnul ignoranţei realizările strămoşilor noştri ?
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  delta Dum Mai 22, 2011 8:33 am

Yo doar mă mir că mai există ceva pe Terra care să nu fi fost construit de daci... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Dum Mai 22, 2011 10:33 am

delta a scris:Yo doar mă mir că mai există ceva pe Terra care să nu fi fost construit de daci... Laughing
Piramidele din Egipt şi statuile Moai din Insula Paştelui, dar se pare că planurile tot de la daci le-au furat... Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Dum Mai 22, 2011 11:34 am

Anahoret a scris:
delta a scris:Yo doar mă mir că mai există ceva pe Terra care să nu fi fost construit de daci... Laughing
Piramidele din Egipt şi statuile Moai din Insula Paştelui, dar se pare că planurile tot de la daci le-au furat... Very Happy

Anahoret, tu vrei sa nu mai citesc nici postarile tale legate de istorie? Crying or Very sad

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  baso Dum Mai 22, 2011 11:43 am

RocketQu33n a scris:
Anahoret a scris:
delta a scris:Yo doar mă mir că mai există ceva pe Terra care să nu fi fost construit de daci... Laughing
Piramidele din Egipt şi statuile Moai din Insula Paştelui, dar se pare că planurile tot de la daci le-au furat... Very Happy

Anahoret, tu vrei sa nu mai citesc nici postarile tale legate de istorie? Crying or Very sad

Pune pe ignore tozti neimportantzii si ai rezolvat problema cu elegantza laugh Nu mai exista nimeni care sa te deranjeze ori sa-ti jigneasca inteligentza raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Dum Mai 22, 2011 12:02 pm

baso a scris:
Pune pe ignore tozti neimportantzii si ai rezolvat problema cu elegantza [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Nu mai exista nimeni care sa te deranjeze ori sa-ti jigneasca inteligentza

Eh, sa ma prefac ca tine ca ignor, dar sa fierb in propriul suc paranoic, chiar nu se face. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  delta Dum Mai 22, 2011 12:36 pm

Anahoret a scris:
delta a scris:Yo doar mă mir că mai există ceva pe Terra care să nu fi fost construit de daci... Laughing
Piramidele din Egipt şi statuile Moai din Insula Paştelui, dar se pare că planurile tot de la daci le-au furat... Very Happy
E clar că Serviciile Secrete de pe Insula Paștelui și-au infiltrat agenții pe plaiurile mioritice deja de jde mii de ani. Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Dum Mai 22, 2011 12:48 pm

RocketQu33n a scris:
Anahoret a scris:
delta a scris:Yo doar mă mir că mai există ceva pe Terra care să nu fi fost construit de daci... Laughing
Piramidele din Egipt şi statuile Moai din Insula Paştelui, dar se pare că planurile tot de la daci le-au furat... Very Happy

Anahoret, tu vrei sa nu mai citesc nici postarile tale legate de istorie? Crying or Very sad
Poţi să faci ce vrei! salutare
Dar îmi place să merg pe teren cât-de-cât sigur. Ceea ce am primit prin mail cu podul lui Traian este argumentat foarte bine din punct de vedere logic, îmi gâdilă orgoliul de român dar... parcă aş vrea nişte dovezi mai consistente. Până atunci rămân la ceea ce am învăţat în clasa a IV-a: că podul a fost construit de Apolodor din Damasc, la porunca împăratului Traian! Very Happy


P.S.
Aia cu piramidele şi cu Moaii era o ironie, dar n-am găsit emoticon pentru asta... geek
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Dum Mai 22, 2011 12:54 pm

Anahoret a scris:
Dar îmi place să merg pe teren cât-de-cât sigur. Ceea ce am primit prin mail cu podul lui Traian este argumentat foarte bine din punct de vedere logic, îmi gâdilă orgoliul de român dar... parcă aş vrea nişte dovezi mai consistente. Până atunci rămân la ceea ce am învăţat în clasa a IV-a: că podul a fost construit de Apolodor din Damasc, la porunca împăratului Traian! Very Happy

Cate astfel de constructii dacice se gasesc in Romania?
Mult mai plauzibil mi se pare ce am invatat si eu in clasa a IV-a la istorie, ca, pe langa coloseumurile, apeductele, baile si templele din celelalte provincii romane, romanii au tras si un pod peste Dunare.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  delta Dum Mai 22, 2011 12:57 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:
Anahoret a scris:
delta a scris:Yo doar mă mir că mai există ceva pe Terra care să nu fi fost construit de daci... Laughing
Piramidele din Egipt şi statuile Moai din Insula Paştelui, dar se pare că planurile tot de la daci le-au furat... Very Happy
Anahoret, tu vrei sa nu mai citesc nici postarile tale legate de istorie? Crying or Very sad
Poţi să faci ce vrei! salutare
Dar îmi place să merg pe teren cât-de-cât sigur. Ceea ce am primit prin mail cu podul lui Traian este argumentat foarte bine din punct de vedere logic, îmi gâdilă orgoliul de român dar... parcă aş vrea nişte dovezi mai consistente. Până atunci rămân la ceea ce am învăţat în clasa a IV-a: că podul a fost construit de Apolodor din Damasc, la porunca împăratului Traian! Very Happy


P.S.
Aia cu piramidele şi cu Moaii era o ironie, dar n-am găsit emoticon pentru asta... geek
Eh, tu mizezi pe logică în cazul uneia care spune că Mel Gibson e hidos doar din cauză că a înjurat un evreu care-l agasa? vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Dum Mai 22, 2011 1:18 pm

delta a scris:Eh, tu mizezi pe logică în cazul uneia care spune că Mel Gibson e hidos doar din cauză că a înjurat un evreu care-l agasa? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eh, tu rezisti sa nu faci vreo aluzie nefavorabila la evreica propagandizda?
Apropo, si leonazistul e un sexos care provoaca ovulatia instantantanee, doar ca nu-l vad eu din cauza ca a injurat niste evrei care-l agasau... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

foula a scris:Sweet Romio, cu tot respectul pt cele insirate de tine mai sus,

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Dum Mai 22, 2011 1:19 pm

RocketQu33n a scris:Cate astfel de constructii dacice se gasesc in Romania?
N-aş putea să spun, pentru că în toată istoria pe care am învăţat-o accentul s-a pus mai mult pe civilizaţia romană şi mai puţin pe cea dacică. Asta nu înseamnă că dacă nu am învăţat eu despre ele, nu există construcţii dacice; este puţin plauzibil ca un regat întins, precum cel al lui Burebista, să nu fi avut şi o reţea de comunicaţii (măcar din punct de vedere militar, ca să poată interveni în diferite zone fierbinţi). Probabil că drumurile nu au fost foarte trainic construite fiindcă dacii nici nu dispuneau de materiale grele de război cum aveau romanii (catapultele, balistele) care să necesite un sistem logistic foarte bine pus la punct.

Pe de altă parte, există şi acum poduri funcţionale construite din vremea Imperiului Roman, poduri care sunt adevărate bijuterii din punct de vedere arhitectonic. Ţinând seama că romanii nu duceau lipsă de mână de lucru (sclavii şi populaţia din zonele cucerite), mi se pare, totuşi, plauzibil ca romanii să fi construit podul în doi ani făcând faţă, în acelaşi timp, atacurilor dacilor. La fel, şi mie mi se pare oarecum ciudat ca pe Columna lui Traian să nu se facă referire la acel pod. Însă, iarăşi, în epocă accentul "naraţiunii", ca să spun aşa, se axa mai mult pe lupte şi mai puţin pe lucrările de artă (artă în sensul construcţiilor de drumuri-poduri).

Este greu de spus ceva sigur. D-asta am scris că aş dori nişte dovezi mai consistente în sprijinul teoriei.

Totuşi, până la un punct, mi se pare o atitudine sănătoasă: n-are rost să trecem sub tăcere unele descoperiri numai pentru că strică nişte pagini din cartea de istorie! raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live Dum Mai 22, 2011 1:42 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Cate astfel de constructii dacice se gasesc in Romania?
N-aş putea să spun, pentru că în toată istoria pe care am învăţat-o accentul s-a pus mai mult pe civilizaţia romană şi mai puţin pe cea dacică. Asta nu înseamnă că dacă nu am învăţat eu despre ele, nu există construcţii dacice; este puţin plauzibil ca un regat întins, precum cel al lui Burebista, să nu fi avut şi o reţea de comunicaţii (măcar din punct de vedere militar, ca să poată interveni în diferite zone fierbinţi). Probabil că drumurile nu au fost foarte trainic construite fiindcă dacii nici nu dispuneau de materiale grele de război cum aveau romanii (catapultele, balistele) care să necesite un sistem logistic foarte bine pus la punct.

Pe de altă parte, există şi acum poduri funcţionale construite din vremea Imperiului Roman, poduri care sunt adevărate bijuterii din punct de vedere arhitectonic. Ţinând seama că romanii nu duceau lipsă de mână de lucru (sclavii şi populaţia din zonele cucerite), mi se pare, totuşi, plauzibil ca romanii să fi construit podul în doi ani făcând faţă, în acelaşi timp, atacurilor dacilor. La fel, şi mie mi se pare oarecum ciudat ca pe Columna lui Traian să nu se facă referire la acel pod. Însă, iarăşi, în epocă accentul "naraţiunii", ca să spun aşa, se axa mai mult pe lupte şi mai puţin pe lucrările de artă (artă în sensul construcţiilor de drumuri-poduri).

Este greu de spus ceva sigur. D-asta am scris că aş dori nişte dovezi mai consistente în sprijinul teoriei.

Totuşi, până la un punct, mi se pare o atitudine sănătoasă: n-are rost să trecem sub tăcere unele descoperiri numai pentru că strică nişte pagini din cartea de istorie! raset
Ţi-am spus vreodată că te iubesc? funny
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  delta Dum Mai 22, 2011 1:48 pm

(Still a)Live a scris:Ţi-am spus vreodată că te iubesc? funny
În ce sens... și ce părere are soțu'? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

istorie - Pagina 14 Empty Re: istorie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 17 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum