SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

contributii la imaginea externa a tarisoarei

+10
baso
aurora
Armand
(Still a)Live
ENKI
Vasile
Dracu' gol
Anahoret
RocketQu33n
delta
14 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Vin Dec 02, 2011 9:21 am

Hmmm, ma intreb ce s-a intamplat cu campania Romanii sunt destepti de a iesit castigator "Romanii sunt educati" in motorul de cautare Google ? Laughing

Ciucalata Rom a pierdut meciul ? Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Vin Dec 02, 2011 12:49 pm

Hocus-pocus disparutus hoax cu romanii sunt... educati ca prima sugestie in motorul de cautare Google laugh
Azi dimineatza inca era Laughing Se pare ca minunea a durat doar cateva ore Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Piticu explica ceva aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] iar eu ma miram cum de realitatea i-a contrazis explicatiile Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Vin Dec 02, 2011 3:36 pm

na, daca se apasa spatiu dupa "romanii sunt" , treaba se schimba putzin Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Deci... romanii sunt de etnie , paduchiosi si latini si cei mai conservatori cetateni din uniunea europeana Very Happy

La fel se ajusteaza sugestiile oferite de Google si la cautarea "romanians are", fara sau cu spatziu dupa Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cu alte cuvinte, romaninans are not white , fiind de etnie Laughing Yo zic ca motorasul Google a papat ciucalata Rom raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Vin Dec 02, 2011 3:40 pm

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cu alte cuvinte, romaninans are not white , fiind de etnie Laughing Yo zic ca motorasul Google a papat ciucalata Rom raset
păi, în 2009 cel puțin 50% + 1 dintre români erau maronii... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Vin Dec 02, 2011 6:05 pm

Hotarat lucru Laughing In urmatoarele ore/ zile vom afla de la motorashul Google multe epitete noi referitoare la romani raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Vin Dec 09, 2011 8:11 pm

Cica in sediul ORNISS(Oficiului Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat infiintzat prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 153 din 7 noiembrie 2002 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ar fi functionat, incepand de la finele anului 2002 si pana la inceputul lui 2006, o inchisoare secreta a CIA.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Ziarul Ring isi aduce aminte ce scria in ziarul Cotidianul, in 2006 : ca Vadim ar fi de vina Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Joi Dec 15, 2011 3:47 pm

Razboiul vrajitoarelor din evul mediu contemporan romanesc Laughing

„Vrăjitoarele şi ghicitoarele au o influenţă reală în România, pentru că superstiţia este larg răspândită. De la începutul lunii ianuarie, ele trebuie să plătească impozitul pe venit, deoarece profesia lor a fost recunoscută oficial. Drept răspuns la legea impozitării, vrăjitoarele au aruncat rădăcini otrăvitoare în Dunăre (mătrăgună – n.n.), pentru a semăna discordie între parlamentari. Cu toate acestea, iniţiatorii legii impozitării din Parlamentul român doresc să restricţioneze şi mai mult vrăjitoria”, arată ZDF.
..........
„Abracadabra, vă vom transforma pe toţi în broaşte râioase. De asta se poate să se fi temut senatorii români când au respins o propunere de impozitare a vrăjitoarelor şi a prezicătorilor”, scrie Associated Press.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Flacara violet a lui Basescu si vrajitoarele din Romania

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Vin Mar 09, 2012 7:08 pm

clonă de unică folosință a unei patrihoațe fugită peste graniță ca să suduie plaiurile natale pentru rateul încasat din cauza propriei incompetențe... laugh

ElenaIuliana a scris:normalitatea nu mai e ce era, asta este clar... urasc tara in care traiesc!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Dum Mai 06, 2012 7:48 am

Meciul celor două echipe spaniole (Real Madrid și... încă una... n-am reținut numele ei... laugh ) ar fi o bună ocazie pentru a adăuga încă un element pozitiv la imaginea externă a plaiurilor mioritice, deocamdată dominată de realizările cerșetorilor, violatorilor și ucigașilor fugiți peste hotare...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Mier Mai 16, 2012 10:04 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Bancsec laugh :
Intrebare : Cum invita un poponar activ pe un poponar pasiv la masa ori la restaurant ?
Raspuns : Imbuci ceva ?

PS. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Dum Mai 20, 2012 2:05 pm

Cum adică "probabil"? Nu-și mai aducea aminte ce a spus înainte să dea pe gât următorul pahar de Jack Daniels? Laughing
silverstar a scris:"Probabil ca am spus ca cei din America stiu care este spiritul american, fiecare pe cont propriu", a afirmat Traian Basescu in fata romanilor din Chicago. Asta ar trebui sa inteleaga romanii, pomanagii, cei care ies in strada si striga ori stau cu mana intinsa sa le dea guvernul... Ca in viata suntem pe cont propriu. Cred ca asa a fost dintotdeauna, dar multi afla abia acum. De aici si proverbul: "Cum iti asterni, asa vei dormi"...
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  ENKI Dum Mai 20, 2012 2:12 pm

delta a scris:Cum adică "probabil"? Nu-și mai aducea aminte ce a spus înainte să dea pe gât următorul pahar de Jack Daniels? Laughing
silverstar a scris:"Probabil ca am spus ca cei din America stiu care este spiritul american, fiecare pe cont propriu", a afirmat Traian Basescu in fata romanilor din Chicago. Asta ar trebui sa inteleaga romanii, pomanagii, cei care ies in strada si striga ori stau cu mana intinsa sa le dea guvernul... Ca in viata suntem pe cont propriu. Cred ca asa a fost dintotdeauna, dar multi afla abia acum. De aici si proverbul: "Cum iti asterni, asa vei dormi"...
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
A si umblat piticania p-acolo?! Shocked
Ca la mine apare doar Sorry - no matches. Please try some different terms.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Dum Mai 20, 2012 2:22 pm

delta a scris:Cum adică "probabil"? Nu-și mai aducea aminte ce a spus înainte să dea pe gât următorul pahar de Jack Daniels? Laughing
silverstar a scris:"Probabil ca am spus ca cei din America stiu care este spiritul american, fiecare pe cont propriu", a afirmat Traian Basescu in fata romanilor din Chicago. Asta ar trebui sa inteleaga romanii, pomanagii, cei care ies in strada si striga ori stau cu mana intinsa sa le dea guvernul... Ca in viata suntem pe cont propriu. Cred ca asa a fost dintotdeauna, dar multi afla abia acum. De aici si proverbul: "Cum iti asterni, asa vei dormi"...
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

In timp ce iapa aia de macoveica declara ca americanu' are tot dreptul sa-si vare dejtu' in contul nostru , potrivit aceluiasi spirit american, da' pe invers Very Happy
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

de unde deduc ca Codrutza e pe duca, la fel ca " zu tipografu' " laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Dum Mai 20, 2012 3:06 pm

ENKI a scris:A si umblat piticania p-acolo?! Shocked
Ca la mine apare doar Sorry - no matches. Please try some different terms.
A fost o vizită-fulger, așa că s-a și întors până să apuce vreun motor de căutare să-l surprindă prezent pe partea cealaltă a oceanului. laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Dum Iul 29, 2012 5:28 am

Pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ar trebui să se aboneze miceliul nulitate dacă tot l-a banat cel cu râs șobolaniu la solicitarea șovinjuracului antisemit... vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  Dracu' gol Dum Iul 29, 2012 2:58 pm

delta a scris:Pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ar trebui să se aboneze miceliul nulitate dacă tot l-a banat cel cu râs șobolaniu la solicitarea șovinjuracului antisemit... vesel
Piticania şobolanică ie plecată demult cu pluta pe conductă. Tot Tractoristu' Tapalabist sau Puşlamaua Hitleristă s-au îndurat de habotnicia sa şi i-au curmat suferinţa... raset

P.S. Culmea tupeului(a se citi tîmpeu) rromânesc - cel mai prolific înjurac de pe forumel cere banarea unui user pentru limbaj licenţios(bănuiesc)... veselie
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  RocketQueen Dum Oct 07, 2012 12:53 pm

sunt cretin DUR lansat de ambasadorul Franţei la Bucureşti

Problema comunităţilor de romi trebuie mutată "de pe agenda bilaterală pe agenda europeană", soluţia acordării ajutoarelor pentru repatriere având mai curând un efect final invers, spune ambasadorul Franţei în România, Philippe Gustin, într-un interviu acordat, sâmbătă postului RFI.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cretin-dur-lansat-de-ambasadorul-frantei-la-bucuresti_1024566.html
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  RocketQueen Dum Oct 07, 2012 12:55 pm

RocketQueen a scris:sunt cretin DUR

laugh

Tare. laugh
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Dum Dec 02, 2012 9:45 am

ăsta din ferentari, în timp ce scrie chiar din redacția trustului realitatea, o fi având intenția de a convinge pe cineva că e prin canada? laugh

TemBel a scris:Trei caracteristici esentiale ale diasporei sunt:

1. constiinta si revendicarea unei identiati etnice sau nationale
2. existenta unei organizatii politice, religioasa sau culturala al grupului
3. existenta unor contacte sub diverse forme, reale sau imaginare cu teritoriul sau tara de origine (integrarea unui grup etnic nu inseamna asimilarea in tara gazda).

Putem scinda diasporele in trei categorii mari:

1. antreprenoriale – influenta intreprinderilor si a statului din ce in ce mai puternice
2. religioase si lingvistice
3. politice – cand un teritoriul originar este dominat de o putere straina

Diaspora romaneasca este totalitatea populatiei care traieste in afara Romaniei.

Tot in diaspora se incadreaza si cei care au stramosi romani, nascuti in aceasta tara. Numarul romanilor din diaspora este estimat undeva in jurul a 12 milioane, majoritatea lor traind in fosta URSS, in Europa de Vest (Spania, Franta), in America de Nord, America de Sud si Australia. In anul 2006, Traian Basescu a declarat ca numarul romanilor din diaspora este de 8 milioane, dar nu se stie daca acest numar cuprinde si romanii care traiesc in statele invecinate cu Romania, romanii-evrei sau generatia a treia de locuitori ai Statelor Unite si Canada.


Acum ca e clar ceea ce reprezinta diaspora ROMANEASCA as vrea sa fac un apel catre TARA, folosind cuvintele lui Ungureanu:

Suntem mulţi, vom fi şi mai mulţi, nu suntem proşti şi le vom dovedi că nu suntem laşi. Trebuie să fim conştienţi că totul depinde de noi, că din momentul acesta responsabilitatea pentru prezentul şi viitorul României depinde de fiecare cetăţean. Trebuie să ne luăm ţara înapoi!


Diaspora e alaturi de voi!!!!


LA MULTI ANI ROMANIA!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  ENKI Dum Dec 02, 2012 10:32 am

delta a scris:ăsta din ferentari, în timp ce scrie chiar din redacția trustului realitatea, o fi având intenția de a convinge pe cineva că e prin canada? laugh

TemBel a scris:copy-paste inflacarat, de aci: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
Nu stiu daca scrie sau doar plagiaza, ca Ponta?! scratch Ori, cine stie, poate ca e colaborator la roportal?! Suspect
Vaz ca e si un forumel p-acolo, cu subiecte destule despre diaspora. laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  RocketQueen Dum Dec 02, 2012 10:35 am

delta a scris:ăsta din ferentari, în timp ce scrie chiar din redacția trustului realitatea, o fi având intenția de a convinge pe cineva că e prin canada? laugh


Macar propriile clone, cu care se injura inainte ( raset ), ar trebui sa si le convinga... raset
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Dum Dec 02, 2012 10:36 am

ENKI a scris:
delta a scris:ăsta din ferentari, în timp ce scrie chiar din redacția trustului realitatea, o fi având intenția de a convinge pe cineva că e prin canada? laugh

TemBel a scris:copy-paste inflacarat, de aci: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
Nu stiu daca scrie sau doar plagiaza, ca Ponta?! scratch Ori, cine stie, poate ca e colaborator la roportal?! Suspect
Vaz ca e si un forumel p-acolo, cu subiecte destule despre diaspora. laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
probabil că (şi) de acolo se inspiră
oricum e puţin credibil să muncească în canada şi în acelaşi timp să fie călare continuu pe nişte forumuri din românia

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Mier Dec 05, 2012 7:57 pm

drogata a descoperit mersul pe jos...
probabil urmează să afle că nu doar pentru germani
diana beheheee a scris:Pentru germani romanii sunt .. TRADATORi.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  delta Sam Ian 12, 2013 3:14 pm

ăștia s-au gândit să facă reclamă uzinei Dacia după ce a fost preluată de Renault? Laughing


delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  RocketQueen Vin Feb 01, 2013 2:38 pm

Articol din "The Independent":




Worried about immigration? Then go and live in Romania

Bucharest hits back at migrant fears with cheeky ad campaign promoting tourism



Marie Dhumieres



“Half of our women look like Kate. The other half, like her sister,” the poster reads. Another points out: “Charles bought a house here in 2005. And Harry hasn’t been photographed naked once.”

Romania has hit back at British fears of a sudden influx of immigrants, launching its own tongue-in-cheek advertising campaign to persuade disillusioned Britons to travel east and swap Bognor for Bucharest.

“You have bad weather, no jobs, no houses? That sounds bad. Why don’t you come live here instead?” reads one poster on the Romanian news website Gandul, which is behind the humorous campaign, entitled “Why don’t you come over? - We may not like Britain, but you’ll love Romania.”

Restrictions on British visas for citizens of Bulgaria and Romania are due to be lifted at the end of the year, and ministers are believed to be considering a “negative poster campaign” to protect Britain from an “invasion” of migrants from both countries and to correct the impression that Britain’s streets are “paved with gold”.

While even the most modest wages in Britain are far higher than the £300 monthly average in Romania and Bulgaria, Brits travelling the other way will find their money goes a long way, the advertising campaign points out.

“Our draft beer is less expensive than your bottled water,” brags one of the posters, which should be soon visible around popular Romanian tourist sites, airport and hotels – and perhaps even in London.

Noting that Romanians have 11 words for humour, Mihai Gongu, the campaign’s creative director, told The Independent: “The British have the best humour - but we’re quite good too.”

Mr Gongu hopes his campaign will also improve Romania’s image. “Most of us are decent, hardworking people who pay their taxes, in Romania, or in the UK,” he said, adding that he believes the “majority of Romanians in the UK help the economy.”

Extending an informal invitation to Romania, he hopes, will help to persuade Britons that Romanians are actually “nice, friendly and welcoming”, and not “all beggars and thieves”.

“We had to react, to talk about good things,” Mr Gongu said, referring to reports of Britain’s planned scaremongering campaign. “The image of Romanians in the British and European press is biased… We like spending time with our families, going to the pub with our friends after work. We’re exactly like everyone else,” he added. “Our typical family is [like] a typical British family.”

The negative perceptions of the two countries have not gone unnoticed across the border in Bulgaria. There, the government has decided to allocate 440,000 Bulgarian Lev (£192,000) to boost the reputation of its citizens and “affirm the positive image of Bulgaria as an EU member state”.

Bulgarian and Romanian MPs at the European Parliament have also sent a letter to the European Commission President, Jose Manuel Barroso, complaining about the UK’s shabby treatment of the “newest member states”.

“We believe that a wave of hostile statements since the beginning of the year aims to stigmatise [citizens of Bulgaria and Romania] as second-class Europeans,” the letter reads.

They fear that visa restrictions may not be lifted owing to public protest. “We are worried… we hear statements of representatives of the British government sounding a false alarm about the danger of a Romanian-Bulgarian invasion, which would destabilise the British society,” it continues.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Interesante si comentariile... raset



juliarosemary Honcho Smokebox • 13 hours ago


Most Britons do not look down on others. They simply want to live in the country of their ancestors,which those ancestors built up,not other peoples.If these other Europeans cant make their own country a sucess,what are they offering? The EU doesnt work because the countries of West and Northern Europe are industrialized and advanced. Countries like Romania and Bulgaria are not,therefore the traffic will be all one-way.
Show 1 new reply
24 4

Replier juliarosemary • 5 hours ago

Then you should not have joined EU in the first place. Because it offers both advantages and disadvantages. Makes UK citizens be able to buy cheap land in countries like Romania - which they did. Also brit companies enjoy good revenues in the new markets, for the disadvantage of local ones. Yeah, maybe romanians will come to UK, but that is what you have to accept in exchage of what was given to you.


Vlad Soroceanu juliarosemary • 2 hours ago



Romania is not that much industrialized as western countries, but the students of mathematics, physics and programming are some of the best in the world. They are a more valuable resources than industry. America understood that and they import everything they can. Top students of american universities and top payed jobs in US are not held by Americans.

Look a bit to who is competing every year for the past 10 years in international math contests? It's China, Romania and USA.
Second spoken language in Microsoft is Romanian and Romanians represent a big part of the employees of Corporations as Google and Adobe.

While you argue about nonsense, British entrepreneurs understand the power of importing talents and they run multi-ethnically corporations that go international and bring money in the UK. This is what globalization is about and conservatives will never understand.


RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  RocketQueen Mier Feb 13, 2013 11:01 am

Inca o lectie de engleza din partea unui oficial roman...

Ambasadorul României la Londra, criticat de internauţi pentru engleza chinuită în care a explicat scandalul cărnii de cal la CNN

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





Si englezii ne-au dat clasa...

RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Mier Feb 13, 2013 12:09 pm

Mie nu mi se pare ceva rusinos ca un om sa nu stie limba engleza chiar daca este limba cea mai uzuala in prezent pt. comunicare (asa cum era in trecut, latina) Evident, cand este vorba despre cineva cu functie la Ambasada Romaniei din Anglia, mi se pare ridicol pt. Romania sa inscaunezi acolo chinuitori de limba engleza, in conditiile in care exista atatia romani scoliti care au invatzat-o fara sa-i oblige cineva. Cum dracu' se descurca asta la receptzii, sindrofii, fara un translator langa el ? scratch Iar daca translatorul e ghidush si ambasadorul se bazeaza mult pe el, cine stie ce rahaturi traduce ala in limba bilingva Laughing

Mie imi dadea senzatia ca ambasadorul era ca un robotel tampitzel care incerca sa citeasca de pe prompter raspunsurile pregatite de altii. Privirea fixa, nicio personalite. Zero. Dintr-un punct de vedere, omul potrivit pt. o astfel de (e)misiune. laugh Ce a citit el, nu pot sa bag de vina ca idei exprimate . Insa felul defectuos in care a recitat, a fost sub nivelul unui copil de gradinitza, neconvingator. Nu pui sa vorbeasca pe unul ca asta, sa exprime un punct de vedere oficial al Romaniei, pt. ca nu-l baga nimeni in seama. Daca pana si romanii rad de el...ca ambasador, limba engleza, etc Laughing Pacat, pt. ca punctul de vedere a fost OK, insa prost exprimat.

Da, ambasadorul britanic are clasa. A recitat si el, ca un copil, insa interesant, pe romaneasca. Laughing Pana si pauzele + pocitul cuvintelor ii confera o personalitate aparte, maiastra, in limba romana. Very Happy Si il simti ca transmite ceva, nu este ca o masina de citit /vorbit.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  RocketQueen Mier Feb 13, 2013 12:48 pm

baso a scris:
Mie imi dadea senzatia ca ambasadorul era ca un robotel tampitzel care incerca sa citeasca de pe prompter raspunsurile pregatite de altii. Privirea fixa, nicio personalite. Zero.

Avea emotii. Laughing La interview-ul care a urmat, cel de pe skynews, s-a descurcat ceva mai bine. raset

Da, ambasadorul britanic are clasa. A recitat si el, ca un copil, insa interesant, pe romaneasca. Laughing Pana si pauzele + pocitul cuvintelor ii confera o personalitate aparte, maiastra, in limba romana. Very Happy Si il simti ca transmite ceva, nu este ca o masina de citit /vorbit.

Mie mi se pare funny sa aud un englez/american cum incearca sa vorbeasca in romana... Cel mai funny e cand se straduiesc sa zica "Lamaie"... veselie
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Mier Feb 13, 2013 12:59 pm

RocketQueen a scris:
Mie mi se pare funny sa aud un englez/american cum incearca sa vorbeasca in romana... Cel mai funny e cand se straduiesc sa zica "Lamaie"... veselie

Cam cum ar spune un copil de 2 ani "la mare" ? la maie ?
Ca unul mai mare ar zice "la muie" laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  baso Joi Mai 22, 2014 7:18 pm

Desi este bun de internat la ospiciu , tra sa recunosc ca Nelson Mondialul m-a facut sa rad isteric.  Laughing E chiar noaptea mintii ce a reusit nebunul asta sa faca, dezinvolt :  sa puna pe jar serviciile de securitate americane si romanesti ca atenteaza, cu sceptrul lui  , cumparat la reducere, din Budapesta, viceprezidentul hamerican  laugh Tzacanitul asta o fi  agent "secret" al rusilor , depasind prin imprevizibil orice instructaj si antrenamente speciale ale serviciilor de paza si protectie  veselie 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In urma investigatiilor serioase efectuate, o jurnalizda a de la b1 a ajuns la concluzia ca antenele ar fi de vina pt. "tentiva" de atentat exercitata pt. prima data in istoria lumii cu un sceptru(cumparat la reducere, din Budapesta) asupra unui vicepresedinte american  laugh 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

 Duoamne, ce interzisi or fi ramas  americanii la faza asta ! raset end

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

contributii la imaginea externa a tarisoarei - Pagina 6 Empty Re: contributii la imaginea externa a tarisoarei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum