SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

administrația publica locală

5 participanți

In jos

administrația publica locală Empty administrația publica locală

Mesaj  delta Sam Aug 14, 2010 3:15 pm

Niciodată nu mi-ar fi trecut prin cap să-mi pun întrebarea cine naiba plătește pentru curentul folosit pentru iluminatul secțiunilor de șosele din localități... Laughing
milud a scris:Drumul national nu este iluminat deoarece pe el nu circula pietonii. Daca drumul trece prin localitate el ramine tot drum national dar iluminarea lui este in sarcina localitatii pentru ca si beneficiarii iluminarii sint locuitorii din localitate. Mie nu-mi place cind intru intr-o localitate care ilumineaza drumul - de obicei prost - pentru ca atitea reflexii si fluctuatii in luminozitate sint obositoare, din partea mea sa-l lase neiluminat.

Daca i s-au taiat bani in mod ilegal, primarul are la dispozitie contenciosul administrativ sau procesele civile, el reprezinta comunitatea care l-a ales si nu este in subordinea Guvernului.
sursă: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  delta Dum Ian 09, 2011 5:00 pm

Cică s-a născut un politician cinstit pe plaiurile mioritice.
O zice chiar cea/cel în cauză... veselie

Haritina a scris:Emil Constantinescu nu a fost taranist NICIODATA. Nu este nici PNL-ist. La fuziunea Actiunii Populare al carui Presedinte a fost(singurul partid pe care l-a fondat si care a fost) s-a retras in societatea civila. Vezi declaratiile.(De fapt le stii dar manipulezi!).
A fost doar Presedintele Conventiei Democratice care nu a fost partid.
Si pe mine lasa-ma , ca nu am fost in CDR, nu am fost in PNT. Cariera mea politica a "esuat" pentru ca oameni asemeni tie nu au inteles ca exista si politicieni a caror moralitate nu poate fi pusa la indoiala, care chiar isi reprezinta cetatenii in detrimentul intereselor proprii. Oameni care s-au lasat pacaliti de promisiuni fara acoperire.
Nu imi este rusine cu ceea ce am facut. In urma mea a ramas ceva util, un exemplu care poate fi urmat, nu minciuna. Nu-ti permit sa mistifici si sa manipulezi.
Pacat ca prin anii 2000-2003 presa locala nu avea arhiva pe internet, ca sa pot sa-ti dau exemple de cum am actionat eu concret pentru transparenta decizionala, impotriva coruptiei, intereselor unora in detrimentul populatiei.
Am gasit insa ceva, pentru cei interesati care se pot convinge ca spui lucruri neadevarate despre mine.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sunt doar cateva exemple in care demonstrez ca nu am fost o "rama"(ca tot a adus presedintele vorba de rame). Si nici nu sunt.
Merit respect pentru ca mi l-am castigat facand ceva util! Si il am. In orasul meu ma bucur de respectul oamenilor onesti.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  Anahoret Dum Ian 09, 2011 6:51 pm

Haritina a scris:Pacat ca prin anii 2000-2003 presa locala nu avea arhiva pe internet, ca sa pot sa-ti dau exemple de cum am actionat eu concret pentru transparenta decizionala, impotriva coruptiei, intereselor unora in detrimentul populatiei.
Ei, aşa, de dragul adevărului istoric, ar putea da o tură la biblioteca judeţeană, să facă nişte fotocopii din presa locală a vremii şi să le posteze în forum! raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  ENKI Dum Ian 09, 2011 7:07 pm

Anahoret a scris:
Haritina a scris:Pacat ca prin anii 2000-2003 presa locala nu avea arhiva pe internet, ca sa pot sa-ti dau exemple de cum am actionat eu concret pentru transparenta decizionala, impotriva coruptiei, intereselor unora in detrimentul populatiei.
Ei, aşa, de dragul adevărului istoric, ar putea da o tură la biblioteca judeţeană, să facă nişte fotocopii din presa locală a vremii şi să le posteze în forum! raset
Haritina este prenumele ei real. Mi-am amintit acum si numele, ba, am gasit si o poza cu dansa, intr-un ziar local. laugh
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Imi mai amintesc despre ea doar ca facea opozitie tip Actiunea Populara de una singura, raspunzand calm si politicos, niciodata nervos, oranjgutanilor balosi si cu ochii scosi din orbite, ca si astazi... Semana destul de mult in demersul ei cu Fanul lui Gusa - Ursul PIN, respectiv Dana Trancota. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  Anahoret Dum Ian 09, 2011 10:23 pm

ENKI a scris: raspunzand calm si politicos, niciodata nervos, oranjgutanilor balosi si cu ochii scosi din orbite, ca si astazi...
Înseamnă că ori l-a citit pe Mahatma Gandhi, ori are stofă de muceniţă! Dacă este aşa cum spui, o invidiez pentru stăpînirea de sine. Eu n-aş rezista.. prea mult. raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  (Still a)Live Dum Ian 30, 2011 2:53 pm

Să zicem că merge aici, după care să zicem de bine conducătorilor noştri, de la ăl mai mare, la ăl mai mic!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 30, 2011 5:43 pm

(Still a)Live a scris:Să zicem că merge aici, după care să zicem de bine conducătorilor noştri, de la ăl mai mare, la ăl mai mic!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iarăşi ai uitat să pui niscaiva ghilimele şi după aia o să dai vina pe mine că n-am înţeles exact ceea ce ai binevoit matale să spui... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  (Still a)Live Dum Ian 30, 2011 8:09 pm

Dracu' gol a scris:
(Still a)Live a scris:Să zicem că merge aici, după care să zicem de bine conducătorilor noştri, de la ăl mai mare, la ăl mai mic!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iarăşi ai uitat să pui niscaiva ghilimele şi după aia o să dai vina pe mine că n-am înţeles exact ceea ce ai binevoit matale să spui... raset
dacă ziceam "salutări de mamă", pricepeai ghilimelele? suspicios
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  Anahoret Dum Ian 30, 2011 9:37 pm

(Still a)Live a scris:dacă ziceam "salutări de mamă", pricepeai ghilimelele? suspicios
Puteai să zici şi "trimitere la izvoare" că noi tot pricepeam! raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  (Still a)Live Dum Ian 30, 2011 9:40 pm

Anahoret a scris:
(Still a)Live a scris:dacă ziceam "salutări de mamă", pricepeai ghilimelele? suspicios
Puteai să zici şi "trimitere la izvoare" că noi tot pricepeam! raset
Voi, poate că da, da' dracu' ăla de Draqu...vai de capu' de sub coarnele dumisale! vesel
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 30, 2011 10:26 pm

(Still a)Live a scris:
Dracu' gol a scris:
(Still a)Live a scris:Să zicem că merge aici, după care să zicem de bine conducătorilor noştri, de la ăl mai mare, la ăl mai mic!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iarăşi ai uitat să pui niscaiva ghilimele şi după aia o să dai vina pe mine că n-am înţeles exact ceea ce ai binevoit matale să spui... raset
dacă ziceam "salutări de mamă", pricepeai ghilimelele? suspicios
Dacă ziceai, par egzamplu, "să le umplem frigiderele dă carne", nu mai ierea nevoie dă ghilimele... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  (Still a)Live Dum Ian 30, 2011 10:38 pm

Dracu' gol a scris:
(Still a)Live a scris:
Dracu' gol a scris:
(Still a)Live a scris:Să zicem că merge aici, după care să zicem de bine conducătorilor noştri, de la ăl mai mare, la ăl mai mic!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iarăşi ai uitat să pui niscaiva ghilimele şi după aia o să dai vina pe mine că n-am înţeles exact ceea ce ai binevoit matale să spui... raset
dacă ziceam "salutări de mamă", pricepeai ghilimelele? suspicios
Dacă ziceai, par egzamplu, "să le umplem frigiderele dă carne", nu mai ierea nevoie dă ghilimele... raset
Nehalitule! laugh Ce comparaţie să găseşti şi tu?! tease
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  delta Dum Mai 20, 2012 7:34 am

pupnbăsiștii au așa o fixație cu "intelectualii", încât de la dobitoaca udristă aflăm că și moașa sau crâșmarul intră în această categorie... laugh
"Cei care fac acest lucru sunt, de buna seama, intelectualii satului: preotul, politistul, crasmarul, postasul, moasa, padurarul si fostul primar, daca e pe placul primilor si daca mai vrea un mandat."
Tangerine Dream a scris:Hopa, pupinudrista internaută sărită de pe fix încă de pe vremea când se afișa cu odrasla pe partea carosabilă bagă totuși niște minciuni demne de o profesoresă băcăuană care citește deja acum știrile din reviste care vor fi publicate după campania electorală...

poetresa agramată a scris:Cum se pregatesc alegerile locale la sate
Din cele citite ori auzite, la radio si televizor dar, mai ales, din povestirile persoanelor direct implicate in actiune, cu putina imaginatie si umor, se poate reconstitui felul in care se hotaraste, la tara, cine sa fie primarul, sufletul, gospodarul localitatii, pentru urmatorii patru ani. Si pentru ca pana la alegerile locale nu mai e mult, la sate deja discutiile sunt in toi.

Cei care fac acest lucru sunt, de buna seama, intelectualii satului: preotul, politistul, crasmarul, postasul, moasa, padurarul si fostul primar, daca e pe placul primilor si daca mai vrea un mandat. De regula, vrea.

Dupa discutii indelungate, care uneori se intind pe saptamani intregi si care seamana foarte bine cu tocmeala din targ, fiecare venind cu argumente pro si contra, in functie de interesele proprii si nu ale multimii, se ajunge la consens dar partea grea, pentru unii, abia de acum incepe.

Sarcina lor e sa-i lamureasca pe sateni, nu pe toti, o parte dintre ei, dar partea cea mai mare, ca sa fie siguri ca iese omul lor si nu omul adversarilor. Primul si cel mai avantajat este preotul satului pantru ca taranii vin la el, la biserica si nu trebuie sa mearga el pe la casele lor, cum face la Boboteaza.

In biserica, inainte sau dupa slujba, le spune satenilor pe cine sa voteze. Ii ameninta ca, daca nu-l vor asculta, nu le va ingropa mortii cu sfanta slujba de inmormantare. Doar asa poate sa-I sperie, sa-I infricoseze.

Moasa isi are si ea clientele ei si, la o cafea, la o cana de vin fiert, le spune, mai direct, mai pe ocolite, cam ce au de facut la vot, impreuna cu toata familia ca de nu… s-ar putea ca la nastere sa lase copilul cu buricul netaiat.

Padurarul le spune clar satenilor ca, daca nu-l voteaza pe omul lor, nu vor mai primi lemne pentru iarna si nici nu vor mai fi lasati in padure la cules de vreascuri. Postasul, la randul lui, le pune conditii bietilor tarani, amenintandu-i ca nu le mai aduce pensile cu lunile daca nu-l voteaza pe omul lui. Crasmarul le spune clientilor lui fideli ca nu le mai da bautura pe datorie si cu asta a castigat de partea lui o mare parte din locuitorii satului si le-a inchis si gura.

Pe cei mai clontosi, mai rai de gura, dar si cu mintea mai dezghetata, si santajabili ii pune la punct politistul, amintindu-le de vechi greseli pentru care au fost iertati dar, in caz de nesupunere, dosarele ar putea fi redeschise.

Indiferent daca actualul primar mai candideaza pentru un nou mandat sau intelectualii au in vedere un alt candidat, de la nivelul primariei, saracii satelor sunt amenintati ca-si vor pierde ajutorul social daca nu-l voteaza pe omul lor.

Cam rar se intampla ca votantii de la tara sa primeasca si cadouri electorale dar asta se intampla numai daca ajutoarele sunt in cantitate mare, si-i satura intai pe cei care fac toate jocurile sit rag sforile impreuna cu toate neamurile lor.

De regula, atunci cand oamenii de la tara sunt speriati, santajati, amenintati sau infricosati se mizeaza pe lipsa lor de informatie, pe incultura si neimplicare. Si asa se ajunge ca pentru urmatorii patru ani sa fie ales un primar care sa serveasca interesele unui grup, si nu a unei colectivitati. De asta si exista in Romania sate care arata precum cele din Evul Mediu.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  Dracu' gol Dum Mai 20, 2012 7:38 am

delta a scris:pupnbăsiștii au așa o fixație cu "intelectualii", încât de la dobitoaca udristă aflăm că și moașa sau crâșmarul intră în această categorie... laugh
Probabil că, pe la dînsa prin sat, 'telectualitatea se măsoară în sticle de cocîrţ linse pe la cîrciuma din sat sau prin număru' de puradei care rîd în soare prin noroiu' de prin bătătură... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  delta Dum Mai 20, 2012 9:04 am

Nici măcar nu bate la ochi metoda... laugh
Mai lipsește să vopsească în portocaliu câinii vagabonzi. laugh
Tangerine Dreams a scris:Alaltăieri au revopsit trecerea de pietoni.
Până acum aveam numai fâșii de culoare albă.
De data asta au vopsit și spațiul dintre benzile albe.
Din întâmplare spațiul ăla cei de la primărie l-au vopsit în portocaliu.
Adică fiecare pieton trece măcar în campania electorală pe o zebră la care alternează albul și portocaliul.
Desigur este simplă coincidență faptul că în campania electorală firma primarului vopsește trecerile de pietoni în culorile partidului de la care este primarul.

P.S. De aici sigur n-a recuperat comunistoidul bunicuței suma pentru mita electorală vârâtă de spionul matolului înainte să-și dea duhul la propriile administrații locale.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

administrația publica locală Empty Re: administrația publica locală

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum