SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se formează caracterul la români ?

+14
Tavi
Sylver Cheetah 53
RocketQueen
lolo
Ligia M
RocketQu33n
Vasile
Dracu' gol
Armand
Rody
(Still a)Live
Anahoret
delta
aurora
18 participanți

Pagina 5 din 25 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Urmatorul

In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Lun Dec 01, 2014 7:52 pm

ENKI a scris:
Da, de la tine am aflat si eu de el, dupa ce ai pus un clip aici. bine
Apoi m-am abonat la canalul lui de Youtube si l-am tot urmarit, ca sa inteleg mai bine noua generatie. Laughing


Chiar nu-mi aduc aminte cand am pus aici vreun clip cu el  scratch Posibil ca atunci, imediat dupa ce m-a chestionat a mea in legatura cu baiatu', fiind curioasa ce parere am raset Nici n-am stiut cum se numeste, insa i-am retinut fizionomia, fara sa fac alte investigatii sau sa-mi bat capul. M-a frapat aerul lui de peste ocean si chiar m-am gandit ca baiatul traieste in America iar careva de acolo s-a gandit sa-l faca VIP pe youtube pt. adolescentii din Romania raset Habar n-am ce zic baietii despre el, insa m-am prins rapid ca e pe gustul lu' fii-mea, vazand-o cum se lumineaza la fata si zambeste pt. ca nu am facut o caracterizare rautacioasa a personajului. Cel mai des s-a intamplat sa avem divergente in materie iar dupa un timp destul de scurt  sa ajunga la vorbele mele raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mar Dec 02, 2014 10:51 am

baso a scris:
ENKI a scris:
Da, de la tine am aflat si eu de el, dupa ce ai pus un clip aici. bine
Apoi m-am abonat la canalul lui de Youtube si l-am tot urmarit, ca sa inteleg mai bine noua generatie. Laughing


Chiar nu-mi aduc aminte cand am pus aici vreun clip cu el  scratch Posibil ca atunci, imediat dupa ce m-a chestionat a mea in legatura cu baiatu', fiind curioasa ce parere am raset Nici n-am stiut cum se numeste, insa i-am retinut fizionomia, fara sa fac alte investigatii sau sa-mi bat capul. M-a frapat aerul lui de peste ocean si chiar m-am gandit ca baiatul traieste in America iar careva de acolo s-a gandit sa-l faca VIP pe youtube pt. adolescentii din Romania raset Habar n-am ce zic baietii despre el, insa m-am prins rapid ca e pe gustul lu' fii-mea, vazand-o cum se lumineaza la fata si zambeste pt. ca nu am facut o caracterizare rautacioasa a personajului. Cel mai des s-a intamplat sa avem divergente in materie iar dupa un timp destul de scurt  sa ajunga la vorbele mele raset
Or fi vreo 3 ani de atunci?! scratch
Imi mai amintesc doar ca ai mentionat si discutia cu fata, dar nu si topicul pe care ai postat clipul. oaie
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Dec 02, 2014 11:17 am

ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:
Da, de la tine am aflat si eu de el, dupa ce ai pus un clip aici. bine
Apoi m-am abonat la canalul lui de Youtube si l-am tot urmarit, ca sa inteleg mai bine noua generatie. Laughing


Chiar nu-mi aduc aminte cand am pus aici vreun clip cu el  scratch Posibil ca atunci, imediat dupa ce m-a chestionat a mea in legatura cu baiatu', fiind curioasa ce parere am raset Nici n-am stiut cum se numeste, insa i-am retinut fizionomia, fara sa fac alte investigatii sau sa-mi bat capul. M-a frapat aerul lui de peste ocean si chiar m-am gandit ca baiatul traieste in America iar careva de acolo s-a gandit sa-l faca VIP pe youtube pt. adolescentii din Romania raset Habar n-am ce zic baietii despre el, insa m-am prins rapid ca e pe gustul lu' fii-mea, vazand-o cum se lumineaza la fata si zambeste pt. ca nu am facut o caracterizare rautacioasa a personajului. Cel mai des s-a intamplat sa avem divergente in materie iar dupa un timp destul de scurt  sa ajunga la vorbele mele raset
Or fi vreo 3 ani de atunci?! scratch
Imi mai amintesc doar ca ai mentionat si discutia cu fata, dar nu si topicul pe care ai postat clipul. oaie
Nu, mai putin timp. Un an sau un an jumate.Maxim 2. Ma bazez pe simplul fapt ca fii-mea a inceput nu de mult sa-i priveasca altfel pe baieti decat ca simpli parteneri sau adversari de joaca , inclusiv in retea, unde isi facea de cap si ii manipula cum i se nazarea ca luptatoare impuscatoare competitiva  in jocurile virtuale cu pac-pac. raset Pana a devenit adolescenta, a fost foarte baietoasa , deloc interesata de de  papusi(pe Barbie nu o suporta)  sau jucarele care imita chestii din gospodarie, farfurii, aragaze, mobilier cu perdelute roz, etc. Se considera soldat cu tot tacamul de rigoare: arme si munitii, soldatei, dinozauri, supermeni, colectie de masinute matchbox(din care a dat la schimb vreo cateva grozave si scumpe pe niste jeguri de pistoale romanesti de jucarie, unor baieti mai mari, de s-a enervat taica-sau cat de tare  a fost fraierita pitica iar eu am facut "taraboi" la parintii baieteilor ca sa se anuleze schimbul si fetei sa i se restituie masinutele si baieteilor ...jegurile de pistoale) , de spionaj, cataratul in copaci,cazaturi si bube la picioare, suportatul injectiilor cu eroism (fara smiorcaiala), amuzandu-se de baietii plangaciosi. Chiar mi s-a reprosat din partea unor persoane feminine apropiate ca nu iau masuri pt. a aduce fata pe drumul cel drept si ca exagerez cu toleranta unui comportament tare  dubios pt. o fetita  raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Dum Dec 07, 2014 7:43 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Vin Dec 12, 2014 5:31 pm

Tare pustiul! bine

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Lun Dec 15, 2014 6:40 pm

Cumpărați! Cumpărați! Cumpărați! Numai de la mine, proștilor! Chestia asta cre' c-a spus-o un bolșevic campion în întrecerea capitalizdă de cumetrie, faza pe butic...  raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Joi Dec 18, 2014 4:51 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Arta miorifică...  raset

E plină țara de tot felul de statui și alte monumente artistice cel puțin ciudate, dacă nu chiar de-a dreptul urâte. Nu scapă de artisticăreli alambicate nici mari personalități ale istoriei. După statuia de-a dreptul oribilă a lui Avram Iancu de la Cluj, înălțată de Funar, a urmat celebra lucrare ”La cătzaua zburătoare”, adică statuia împăratului Traian, la nudul cel mai gol cu putință, având în brațe un hibrid draco-lupesc daco-roman în levitație. Lista cu astfel de lucrări ar putea continua…

Recent, zilele trecute adică, o nouă mostră de artă mioritică a fost dezvelită – cu greu, nici pânza nu a vrut să cadă de pe o asemenea monstruozitate – la Slobozia, pentru a completa probabil șiragul de mărgăritare artistice din zonă – replica turnului Eiffel și a ranch-ului din Dallas…

Statuia lui…Mihai Viteazu, cică…

După cum se poate observa și în poză, de la distanță ai zice că e vorba de un gnom, pitic de grădină sau Moș Crăciun înarmat. Sau un principe transilvănean, pe care l-o fi copiat marele artist. Chiar, cine naiba o fi autorul lucrării ?!

Trupul e scund și bondoc, or Mihai Viteazul era un tip înalt și uscățiv. Pe cap are o chestie ce pare a fi o oală de sarmale întoarsă invers, corpul nu are gât, iar mâna stângă pare chircită și lovită de ceva boală a articulațiilor, în timp ce strânge la pieptu-i de aramă (mă rog, statuia o fi din ceva material ieftin, să mai și rămână comanditarilor de o măslină) o bardă mică și amărâtă. Conform poeziei, barda din stânga trebuia să-i ajungă la cer, dar măcar Vodă e un munte, un munte de habarnism sculptural, fără nici o legătură cu realitatea istorică. Cizmulițele din picioare sunt inspirate de la Motanul Încălțat/muschetari/pirați, iar genunchii mult prea proeminenți ar vrea să sugereze că Vodă nu poartă pantaloni ??!! În fine, spada de tipul acela nu are ce căuta în mâna lui Mihai, fiind anacronică, adică mai veche cu vreo 2-300 de ani decât el.

Pe așa ceva merg banii contribuabililor, că și-așa avem bani căcălău, și artiștii patriei trebuie sprijiniți, chiar dacă unii produc astfel de monstruozități, plasate la vedere, ca să vadă populația pe ce tâmpenii merg banii publici…o parte, cealaltă parte merge prin unele buzunare și conturi și off-shore-uri și vacanțe și alte alea…

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Dec 21, 2014 7:45 pm

Faptu' că și chestia asta are greșeli de ortografie îl trimite pe autor fix între posesorii de aifoane...  raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Dec 24, 2014 3:08 pm

raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Ian 06, 2015 5:58 pm

Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Dum Ian 11, 2015 3:48 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mier Ian 21, 2015 9:32 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Ian 21, 2015 2:30 pm

Împuțiciunea la preț de lux... veselie

Poveste de iarnă cu miel și Mega Image

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Un american, un rus și un român intră într-un Mega Image…


Așa ar putea să înceapă un banc. Dar nu e cazul, pentru că povestea care urmează este cît se poate de reală.

Cineva cumpără un miel ossobucco de la Mega Image, 95 lei/kg. Pune întrebări despre calitatea produsului, întrucît urma să-l gătească copilului. Primește asigurări nu doar în privința termenului de valabilitate, dar și a vieții fericite pe care o duc mieii care zburdă liberi pe cîmpiile din Noua Zeelandă. Era 3 ianuarie, produsul avea data de expirare pe 6 ianuarie.

Ajunge acasă și deschide ambalajul vidat. Fie mielul mîncase de cînd se născuse numai rahat de pasăre kiwi, fie ceva nu era în regulă. Și dacă n-aveai miros, îți revenea pe moment doar pentru a simți un damf de putreziciune cum se întîlnește doar o dată în viață.

S-a întors cu mielul (sau ce naiba o fi fost putoarea aia) la magazin. Vînzătoarea a desfacut punga, a mirosit și s-a îngălbenit. Omul nostru a cerut să vorbească cu șeful de magazin. Nu era. A venit o doamnă șef de departament care, după ce a mirosit, a căpătat și ea superba culoare a mămăligii.

Relaxată, doamna șefă a rezolvat situația: Aa, vă dăm banii înapoi!

Personajul nostru a zis că asta nu înseamnă rezolvarea situației. A făcut o reclamație în scris, însă doamna șefă nu a vrut să semneze pe o copie a reclamației. A fotografiat produsul, deși iPhone-ul are un mare neajuns totuși: nu prinde damful putreziciunii.

Luni, 5 ianuarie, eroul nostru

a sunat la call center-ul lor, care pe 3 și 4 ianuarie nu a funcționat. I s-a spus că au sesizarea și că vor răspunde în scris. Tot luni, 5 ianuarie, a făcut și reclamație la Direcția Sanitar-Veterinară.

Marți, 6 ianuarie, a primit și răspunsul prin e-mail de la Mega Image: specialiștii lor au verificat, produsul era conform, așa miroase carnea de miel. Cum personajul nostru se afla printre puținii aleși ai sorții care au mai mîncat la viața lor carne de miel și carne nestricată în general, nu i-a crezut. Între timp, a primit răspunsul de la DSV: pe 6 ianuarie au fost la magazinul în discuție, au analizat produsul “miel ossobucco” cu data de expirare în 12 ianuarie (deci un alt lot) și au aplicat o amendă Mega Image. A venit și următorul e-mail de la Mega Image: nu au cum să trimită buletinul de analiză a cărnii, întrucît produsul a fost sigilat și confiscat de către DSV în urma sesizării… Asta, deci, după ce produsul fusese analizat și găsit conform de “specialiști”.

Eroul nostru, stăpînit de demonul justiției pînă la capăt, a trimis un nou e-mail către Mega Image, în care le-a explicat că nu e prost. Le-a mai scris o dată toată povestea și de data asta l-a pus în CC și pe GM-ul lor, Xavier Piesvaux. A primit imediat o invitație la sediul MI pentru o discuție. S-a dus. Au fost prezenți PR-ul, Marketing-ul, Vînzările și Juridicul. Doar mielul, săracul, lipsea.

De ce fusese chemat? Ca să fie convins că așa miroase carnea de miel! A spus că tot ceea ce dorește este să știe care a fost cauza alterării produsului, ce demersuri au făcut ca să afle cum stau lucrurile, cum s-a remediat, care sînt sancțiunile etc.

Povestea lor: în urma sesizării,

imediat, au fost trimiși specialiștii lor în magazin, au testat produsul prin simțuri proprii (miros, văz) și l-au declarat conform. Nu au putut trimite produsul la analiză, întrucît în prima zi lucrătoare, 5 ianuarie, nu s-a mai putut face acest lucru deoarece mai era doar o zi pînă la data expirării și nici un laborator nu mai analizează produsele dacă din ziua în care se face analiza nu mai sînt cel puțin trei zile pînă la data la care produsul expiră. Cu aceeași candoare, omul nostru a fost invitat în magazin să desfacă și să miroasă și alte produse. Deci, un fel de degustare cu nasul.

Omul nostru a sunat la DSV să întrebe de povestea cu cele trei zile pînă la expirare. Nici vorbă de așa ceva. A cerut să vadă analizele specialiștilor lor, dacă au fost vreunele. Nici vorbă de așa ceva, nici un răspuns.

Deci, oameni buni care probabil vă imaginați că știți cum miroase carnea de miel, nu-i chiar așa. Dar vorba lu’ Rebengiuc: investigația continuă! Din zori pînă-n seară, despuțim o țară!

Pînă la urmă tot vom afla cum miroase carnea de miel.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 24, 2015 10:56 am

raset

CE DRACU ?

Aproape 10.000 de români au refuzat cardurile de sănătate. În cele mai multe cazuri, motivul a fost acela că documentul conține un CIP și astfel contravine credinței și conștiinței lor religioase. Alții, însă, au refuzat cardurile de sănătate pentru că, susţin ei, dacă e citit invers, cuvântul card este "drac". Și cine umblă cu dracul după el ?
Numai 10.000 ? La câți bisericoși avem e cam puțin, ce dracu ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 24, 2015 11:21 am

Cinste lor, ălora care le spun pe bune... raset

IN (ȘO)VINO VERITAS

Discursul omului nostru începe invariabil cu “bă, io n-am treabă cu nimeni, dar, na, am boală pe…”
E gospodar, tradiţionalist, grataragiu şi pe alocuri credincios. Așa, de formă…De Crăciun încearcă mereu să fie mai bun şi mai iertător. Se consideră ospitalier. Cum e în relaţiile cu alţii? Să vedem:

A fost acum 15 ani la mare în Grecia, a văzut cinci englezi beţi: “Englezii? Toţi îs nişte beţivi ordinari, nişte jegoşi, beau până se pişă pe ei”.
A fost controlat mai strict de grănicerii unguri în 1990: “Ungurii? Îi fut în gură de penali, mi-au scos toată marfa din maşină, mi-au scos și banchetele, m-au ţinut trei sferturi de oră în vamă! Mai vor și Ardealul, o să le dăm numai la muie!”
A fost oprit de poliţiştii sârbi pentru depăşirea vitezei: “Sârbii? Nişte şpăgari, nişte haimanale! Îi ard pe români pe unde-i prind, gunoiele pulii mele!”
A stat la coadă la intrare în Bulgaria când făceau bișniț în Turcia: “Bulgarii? Vai de pula lor, cei mai pârliţi din Europa! S-a găsit cine să ne ţină la vamă!”
A luat amendă de la poliţiştii nemţi pentru depăşire neregulamentară: “Nemţii? Morţii lor de pistruiați! M-au ars de 200 de euro pentru un căcat. Asta au făcut toată istoria lor, i-au jefuit pe alţii! Futu-i în gură de nazişti!”
Vede o tipă cu un italian pe stradă: “Uite-l şi pe macaronaru pizdii, o venit în România să fută cu 10 euro! Morţii lor de broscari, în Italia n-au ce mânca şi în România fac pe şmecherii!”
“Ruşii?” (fără să-i facă nimic, pentru că nu cunoaşte niciun rus) “Cel mai ordinar şi cel mai criminal popor din lume. Nişte mojici, nişte inculţi, nişte sălbatici. Păcat că nu i-au futut nemţii în război! Ne-or furat și Basarabia, huoo!”
Îl prind niște controlori moldoveni în tramvai fără bilet: “Să-mi bag pula-n toată Moldova lor, cine morţii mă-sii i-o adus şi pe paraziţii şi pe beţivii ăştia în oraş?”
Vede un film cu evrei la TV: “Iară muiştii ăştia cu holocaustu lor?! Jidanii ne-au futut toată istoria. Ăştia conduc lumea, în morţii lor de nesătui. Păcat că nu i-a curăţat mustăciosu pe toţi. La săpun!”
Vede pe stradă un arab: “Uită-te şi la teroristu ăsta împuţit. Păcat că nu-i omoară jidanii pe toţi nespălații ăştia! Să-i măture odată drecu americanii!”.
Cineva povesteşte de America: „Să-i piş în freză pe toţi americanii! Mă cac pe ţara lor de căcat, sper să le mai dea Bin Laden cu bombe până le iese pe nas!”
Vede un chinez în magazin: “Chinezii pizdii, ne-au invadat şi ne vând cârpele lor. Mâncă numai viermi şi gongi, fute-m-aş în beţigaşele alea lor!“
Stă de cinci minute la casă la Billa: „Bă, ca la noi la nimeni! Aşa ceva nu vezi în alte ţări civilizate, suntem naţia pulii, ultimii oameni, nu vine cineva odată să ne cucerească, să terminăm drecu cu ţigănia asta?!”

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Sam Ian 24, 2015 11:43 am

laugh bine

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Sam Ian 24, 2015 12:56 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Dum Ian 25, 2015 3:19 pm

Nu mai tin minte pe care thread am povestit intamplarea de sf. Andrei, de anul trecut, cu babuta care suna al usi, plangand si strigand ca o nebuna, de niciun vecin nu i-a deschis usa, in afara de mine, "eroina" blocului, doar ca sa sun la 112 dupa ce am vazut despre ce era vorba si sa stau cu babuta speriata pana a venit Smurdul .Abia azi m-am intalnit nas in nas cu fiul femeii pe care am vazut-o horcaind in baie, dupa comotia cerebrala suferita. Si pentru ca n-am vazut niciun necrolog la usa blocului pana in prezent, mi-am permis sa-l intreb cum se simte mama lui . Mi-a spus ca e Ok si ca si-a revenit ca printr-o minune, desi medicii nu i-au acordat initial deloc sanse. Si mi-a multumit pt. gestul de atunci ( l-am asigurat ca nu l-am intrebat ca sa-mi multumeasca, ci doar din pura curiozitate)nestiind care dintre vecini , doar banuind despre cine ar fi fost vorba si care a facut ce era de facut intr-o astfel de situatie pt. a salva o viata. Chiar m-am bucurat ca femeia si-a revenit yes

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Dum Ian 25, 2015 3:58 pm

baso a scris:Nu mai tin minte pe care thread am povestit intamplarea de sf. Andrei, de anul trecut, cu babuta care suna al usi, plangand si strigand ca o nebuna, de niciun vecin nu i-a deschis usa, in afara de mine, "eroina" blocului, doar ca sa sun la 112 dupa ce am vazut despre ce era vorba si sa stau cu babuta speriata pana a venit Smurdul .Abia azi m-am intalnit nas in nas cu fiul femeii pe care am vazut-o horcaind in baie, dupa comotia cerebrala suferita. Si pentru ca n-am vazut niciun necrolog la usa blocului pana in prezent, mi-am permis sa-l intreb cum se simte mama lui . Mi-a spus ca e Ok si ca si-a revenit ca printr-o minune, desi medicii nu i-au acordat initial deloc sanse. Si mi-a multumit pt. gestul de atunci ( l-am asigurat ca nu l-am intrebat ca sa-mi multumeasca, ci doar din pura curiozitate)nestiind care dintre vecini , doar banuind despre cine ar fi fost vorba si care a facut ce era de facut intr-o astfel de situatie pt. a salva o viata. Chiar m-am bucurat ca femeia si-a revenit  yes
bine
Eu n-am povestit decat ca m-a salvat fetita, sunand-o pe ma-sa de pe telefonul ei, cetatenii civilizati ai Brasovului aflati in trecere pe langa mine neschitand vreun gest...
Am fost vineri la Bucuresti, la control, iar medicul care ma are in grija a spus acelasi lucru, cu tomografia in mana: minune. M-am recuperat nesperat, se pare. Laughing
Nu-i vorba, i-am respectat cu strictete indicatiile: fara pic de sare, alcool si cafea. Ceea ce voi face si in continuare, pana la urmatorul control, peste un an. Very Happy
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  (Still a)Live Dum Ian 25, 2015 5:13 pm

ENKI a scris:
bine
Eu n-am povestit decat ca m-a salvat fetita, sunand-o pe ma-sa de pe telefonul ei, cetatenii civilizati ai Brasovului aflati in trecere pe langa mine neschitand vreun gest...
Am fost vineri la Bucuresti, la control, iar medicul care ma are in grija a spus acelasi lucru, cu tomografia in mana: minune. M-am recuperat nesperat, se pare. Laughing
Nu-i vorba, i-am respectat cu strictete indicatiile: fara pic de sare, alcool si cafea. Ceea ce voi face si in continuare, pana la urmatorul control, peste un an. Very Happy[/quote]
bine
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Lun Ian 26, 2015 8:56 am

Saracuta, imi imaginez cat de speriata a fost. Ai avut noroc cu ea ca ti-a fost alaturi si ca avea telefon . bine
Teoretic, prezenta unui copil in astfel de momente ar fi fost de natura sa-i faca mult mai saritori pe trecatori. Adica este inuman sa treci asa, fara sa-ti pese de ceea ce se intampla sub ochii tai, fara empatie, fara a schita cel mai mic gest de omenie. Insa e bine ca ai trecut cu bine peste un astfel de episod . sunny

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Lun Ian 26, 2015 10:30 am

baso a scris:Saracuta, imi imaginez cat de speriata a fost. Ai avut noroc cu ea ca ti-a fost alaturi si ca avea telefon . bine
Teoretic, prezenta unui copil in astfel de momente ar fi fost de natura sa-i faca mult mai saritori pe trecatori. Adica este inuman sa treci asa, fara sa-ti pese de ceea ce se intampla sub ochii tai, fara empatie, fara a schita cel mai mic gest de omenie. Insa e bine ca ai trecut cu bine peste un astfel de episod . sunny
Draga de ea, n-a inteles prea bine ce s-a intamplat, fiind urget expediata la socrii, la Pitesti, unde s-a jucat doua spatamani cu vara-sa, de 4 ani, venita pentru prima oara din America. Pana atunci, cu matusa-sa si cu vara-sa comunicase doar virtual, pe messenger, asa ca pentru ea au cam coborat din calculator cele doua personaje. raset  
Acum avem un pact doar al nostru: eu nu o mai cert niciodata, pentru orice ar face, iar ea nu ma mai supara cu dezordinea prin casa. Deocamdata eu il respect cu strictete. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Lun Ian 26, 2015 10:32 am

(Still a)Live a scris:bine
flower
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Lun Ian 26, 2015 1:20 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Saracuta, imi imaginez cat de speriata a fost. Ai avut noroc cu ea ca ti-a fost alaturi si ca avea telefon . bine
Teoretic, prezenta unui copil in astfel de momente ar fi fost de natura sa-i faca mult mai saritori pe trecatori. Adica este inuman sa treci asa, fara sa-ti pese de ceea ce se intampla sub ochii tai, fara empatie, fara a schita cel mai mic gest de omenie. Insa e bine ca ai trecut cu bine peste un astfel de episod . sunny
Draga de ea, n-a inteles prea bine ce s-a intamplat, fiind urget expediata la socrii, la Pitesti, unde s-a jucat doua spatamani cu vara-sa, de 4 ani, venita pentru prima oara din America. Pana atunci, cu matusa-sa si cu vara-sa comunicase doar virtual, pe messenger, asa ca pentru ea au cam coborat din calculator cele doua personaje. raset  
Acum avem un pact doar al nostru: eu nu o mai cert niciodata, pentru orice ar face, iar ea nu ma mai supara cu dezordinea prin casa. Deocamdata eu il respect cu strictete. laugh
Nici nu-i puteai face mai mult bine...la schimb laugh bine Cand va fi mare, va aprecia la adevarata valoare de ce si cat de tolerant ai fost cu ea, mai ales  dupa un astfel de episod Laughing Tatal meu, de pilda,  a avut nervi de otel si o toleranta exemplara, destul de greu incercata de unica lui fiica din dotare raset laugh  Nu stiu de ce, imi placea mai mult sa-l provoc pe el sa-si iasa din pepeni, mai tot timpul calm si amuzat, decat pe maica-mea, extrem de usor de enervat Laughing Cu fii-mea este fix invers. Eu sunt aia prea relaxata si calma la provocari diverse. Laughing Chiar as putea spune ca a fost si este un ingeras de copil comparativ cu trasnaile pe care le comiteam eu, fara nicio jena ca-mi pun parintii in fata faptului implinit...ca sa ma ierte Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Lun Ian 26, 2015 10:33 pm

O singura data am reusit sa-l enervez foarte tare pe taica-meu , mai tare decat atat nu l-a infuriat nimeni,nici macar tot eu, incat m-a batut cu cureaua raset (ca sa fiu sincera, si eu m-as fi enervat cam la fel sa fi fost in locul lui, insa n-as fi facut uz de curea raset )
Aveam vreo 8-9 ani ,era iarna cu zapada si sanius iar eu, cum nu aveam notiunea timpului la joaca, am ajuns dupa ora 11 noaptea acasa. Tatal meu, foarte calm, m-a intrebat cum de-am ajuns asa de repede pt. ca se astepta sa mai stau afara. Desi putin contrariata de reactia lui (asteptandu-ma in mod firesc la o cearta cu scantei) si nefiind deloc sensibila la ironia potolita  din glas, n-am asteptat sa-mi zica a doua oara; mi-am pus caciula imediat pe cap , mi-am luat sania si am tulit-o rapid inapoi la derdelus. Insa in alta parte , unde am mai gasit golani, in miez de noapte, dandu-se cu sania. Cam dupa vreo juma de ora a venit taica-meu dupa mine, gasindu-ma cu greu prin zona si fierband de draci . Degeaba am incercat sa negociez cu el, explicandu-i ca eu asa am priceput, ca el m-a trimis din nou la derdelus... raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Ian 27, 2015 9:35 am

ENKI a scris:Eu n-am povestit decat ca m-a salvat fetita, sunand-o pe ma-sa de pe telefonul ei, cetatenii civilizati ai Brasovului aflati in trecere pe langa mine neschitand vreun gest...
Am fost vineri la Bucuresti, la control, iar medicul care ma are in grija a spus acelasi lucru, cu tomografia in mana: minune. M-am recuperat nesperat, se pare. Laughing
Nu-i vorba, i-am respectat cu strictete indicatiile: fara pic de sare, alcool si cafea. Ceea ce voi face si in continuare, pana la urmatorul control, peste un an. Very Happy
Unde ai povestit, că eu n-am văzut? agitat
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mar Ian 27, 2015 10:17 am

Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:Eu n-am povestit decat ca m-a salvat fetita, sunand-o pe ma-sa de pe telefonul ei, cetatenii civilizati ai Brasovului aflati in trecere pe langa mine neschitand vreun gest...
Am fost vineri la Bucuresti, la control, iar medicul care ma are in grija a spus acelasi lucru, cu tomografia in mana: minune. M-am recuperat nesperat, se pare. Laughing
Nu-i vorba, i-am respectat cu strictete indicatiile: fara pic de sare, alcool si cafea. Ceea ce voi face si in continuare, pana la urmatorul control, peste un an. Very Happy
Unde ai povestit, că eu n-am văzut? agitat
Povestisem pe threadul meu, ca sa nu vada chiar toti cei inca neimportanti, dar ca sa nu mai scormonesti iti pun link acu'. Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Vin Ian 30, 2015 10:48 am

ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:Eu n-am povestit decat ca m-a salvat fetita, sunand-o pe ma-sa de pe telefonul ei, cetatenii civilizati ai Brasovului aflati in trecere pe langa mine neschitand vreun gest...
Am fost vineri la Bucuresti, la control, iar medicul care ma are in grija a spus acelasi lucru, cu tomografia in mana: minune. M-am recuperat nesperat, se pare. Laughing
Nu-i vorba, i-am respectat cu strictete indicatiile: fara pic de sare, alcool si cafea. Ceea ce voi face si in continuare, pana la urmatorul control, peste un an. Very Happy
Unde ai povestit, că eu n-am văzut? agitat
Povestisem pe threadul meu, ca sa nu vada chiar toti cei inca neimportanti, dar ca sa nu mai scormonesti iti pun link acu'. Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Yep, dar cele povestite acolo, pentru unul care n-a fost la fața locului, sună puțin diferit față de cele enumerate aici... Very Happy
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Vin Ian 30, 2015 11:03 am

Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:Eu n-am povestit decat ca m-a salvat fetita, sunand-o pe ma-sa de pe telefonul ei, cetatenii civilizati ai Brasovului aflati in trecere pe langa mine neschitand vreun gest...
Am fost vineri la Bucuresti, la control, iar medicul care ma are in grija a spus acelasi lucru, cu tomografia in mana: minune. M-am recuperat nesperat, se pare. Laughing
Nu-i vorba, i-am respectat cu strictete indicatiile: fara pic de sare, alcool si cafea. Ceea ce voi face si in continuare, pana la urmatorul control, peste un an. Very Happy
Unde ai povestit, că eu n-am văzut? agitat
Povestisem pe threadul meu, ca sa nu vada chiar toti cei inca neimportanti, dar ca sa nu mai scormonesti iti pun link acu'. Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Yep, dar cele povestite acolo, pentru unul care n-a fost la fața locului, sună puțin diferit față de cele enumerate aici... Very Happy
Da, intre timp mi-am amintit si de cetatenii din Brasov. laugh bine
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Vin Ian 30, 2015 11:31 am

ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:Eu n-am povestit decat ca m-a salvat fetita, sunand-o pe ma-sa de pe telefonul ei, cetatenii civilizati ai Brasovului aflati in trecere pe langa mine neschitand vreun gest...
Am fost vineri la Bucuresti, la control, iar medicul care ma are in grija a spus acelasi lucru, cu tomografia in mana: minune. M-am recuperat nesperat, se pare. Laughing
Nu-i vorba, i-am respectat cu strictete indicatiile: fara pic de sare, alcool si cafea. Ceea ce voi face si in continuare, pana la urmatorul control, peste un an. Very Happy
Unde ai povestit, că eu n-am văzut? agitat
Povestisem pe threadul meu, ca sa nu vada chiar toti cei inca neimportanti, dar ca sa nu mai scormonesti iti pun link acu'. Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Yep, dar cele povestite acolo, pentru unul care n-a fost la fața locului, sună puțin diferit față de cele enumerate aici... Very Happy
Da, intre timp mi-am  amintit si de cetatenii din Brasov. laugh bine
Spiritul civic la români este atît de atrofiat încît poate fi trecut ușor cu vederea... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 5 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 25 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum