SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

pericolu' ungar

+5
mrnmarius
baso
Dracu' gol
ENKI
delta
9 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  (Still a)Live Sam Mar 19, 2011 12:35 am

delta a scris:
RocketQu33n a scris:
delta a scris:
(Still a)Live a scris:
delta a scris:Asta-i efectiv mai proastă decât odyoasa... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
De ce zici asta? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Deoarece e chiar o performanță ca vreo ființă să depășească odyoasa în ceea ce privește aspectul menționat... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
De fapt, Live era nedumerita deoarece nu gasea nimic neadecvat in ideile exprimate de Huhu. Laughing
Aia-i strict (și exclusiv) problema ei.
Oooo, ce răspuns sec, neînsoţit de vreun emoticon!!! Mă simt onorată!

Eu nu înţelesesem de ce taman proastă o consideri pe Ana şi nu şovină sau paranoică sau ceva de genul ăsta, dar şi asta e tot strict şi exclusiv problema mea. Tot fără emoticon.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Dum Mai 22, 2011 10:44 am

mucegăitul nulitate vrea să atragă atenția asupra marelui pericol ungar care-l paște pe micul naționalist român, însă mult mai important ar fi de aflat de ce naiba se dă peste cap din punct de vedere teritorial-organizatoric întreaga țară la doar câțiva ani după reorganizarea pe regiuni de dezvoltare (ceea ce a presupus înființarea a noi și noi structuri specifice pentru fiecare regiune în parte... deoarece județele nu au fost desființate, în schimb au apărut noi unități administrative).
Argumentul băsescian e hilar deoarece și în cazul noilor perimetre teritoriale se vor găsi investiții care să treacă peste limita lor și să nu se nimerească fix pe planurile celor din perimetrul învecinat.
Adică asta ar însemna că din cauza câte unei investiții care depășește granița unui județ, a unei regiuni de dezvoltare etc. ar trebui restructurată întreaga țară? veselie
Idiot mai e Băsescu și toată șleahta lui de așa-ziși consilieri...

michele0 a scris:Băsescu vrea împărţirea României pe regiuni până în 2012. Cum ar arăta harta ţării conform proiectului UDMR



Desfiinţarea judeţelor şi împărţirea administrativă a României pe regiuni revine în discursul lui Traian Băsescu, şeful statului anunţând că va demara discuţiile cu partidele politice, astfel încât teritoriul să fie restructurat până în anul 2012. “Ţara, aşa cum este organizată, nu poate stimula dezvoltarea. Avem decizii pe suprafeţe mult prea mici, mă refer la judeţe, şi avem decizii extrem de greu de negociat. Interesul unui judeţ ca un drum să fie de la sud la nord, iar judeţul următor vrea unul de la est, la vest, că pe acolo, pe Valea Trotuşului, sunt primarii lui. Va trebui să reorganizăm administrativ ţara pentru a permite investiţiilor să se deruleze” aprecizat, Băsescu, joi, la o întâlnire pe teme economice, subliniind că măsura este necesară în ciuda faptului că nu va fi acceptată prea uşor de populaţie.
Declaraţiile preşedintelui vin în contextul în care un proiect de lege referitor la împărţirea ţării în 16 regiuni se află deja în dezbaterea Parlamentului. Iniţiativa, aparţinând grupului UDMR, a fost deja aprobată de Senat, prin adoptare tacită, aflându-se de trei luni în atenţia deputaţilor.
Cel mai sensibil punct al iniţiativei este cel care priveşte reunirea judeţelor Mureş, Harghita şi Covasna într-o singură regiune, care ar reconstitui în linii mari regiunea istorică a Ţinutului Secuiesc. Transilvania ar include, în total, şase regiuni: Arad-Caraş Severin-Timişoara, Bihor-Sălaj-Satu Mare, Hunedoara-Alba, Sibiu-Braşov, Maramureş-Cluj-Bistriţa Năsăud şi Harghita-Covana-Mureş.
Moldova ar fi structurată în trei regiuni, ştergându-se din punct de vedere administrativ delimitarea istoică cu Muntenia: Suceava-Botoşani, Iaşi-Neamţ-Bacău-Vaslui, Brăila- Galaţi-Vrancea-Buzău.
Alte şapte regiuni ar urma să prindă contur în urma reorganizării judeţelor din sudul ţării: Dolj-Mehedinţi-Olt, Gorj-Vâlcea, Argeş-Dâmboviţa-Prahova, Giurgiu-Teleorman, Călăraşi-Ialomiţa, Constanţa-Tulcea şi Bucureşti.
La mai bine de trei luni de când a trecut de pe masa senatorilor pe cea a deputaţilor, proiectul semnat de către toţi parlamentarii UDMR se află în stand-by, aşteptând intrarea pe ordinea de zi a Comisiei de administraţie.
“Noi am gândit aceste regiuni statistice care trebuie redesenate. Insistăm pe varianta depusă de noi. Susţinem în continuare că Mureş, Harghita şi Covasna ar trebui să fie o regiune, dar subliniez că nu este vorba de o împărţire în funcţie de componenta etnică, ci în primul rând tradiţii şi de zona geografică, aşa cum, de exemplu, avem zona Făgăraşului”, a precizat pentru gândul liderul deputaţilor UDMR, Mate Andras-Levente, adăugând că ţinta iniţiativei coincide ca termen cu cea a preşedintelui Băsescu: “Deocamdată, din februarie până acum, acest subiect nu a fost o temă în discuţie în coaliţie, dar se vor mai duce tratative. Până în 2012 proiectul trebuie adoptat, iar Parlamentul este cel care va decide prin vot”.
sursa Gandul
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Sam Mai 28, 2011 11:44 am

șovinul michele_nulitate a scris:Vicepreşedintele Parlamentului European, Laszlo Tökes, va inaugura săptămâna viitoare reprezentanţa Ţinutului Secuiesc la Bruxelles.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

Asta însemnând... ce?
Adică cei din Brașov vor merge în Sfântu Gheorghe doar dacă au pașaport? veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Dum Iun 12, 2011 7:44 pm

tâmpitul ăsta de pedelingău ar susține frenetic și naziștii sau dezintegrarea statului dacă în acest sens ar veni ordin de la gașca matolului... Laughing

gorro a scris:Încep prin a preciza că nu sunt deţinătorul unor partipriuri în ceea ce-i priveşte pe maghiarii din România. Poate cu excepţia faptului că am doi cumnaţi (unul fost şi unul actual) maghiari la origini, cu care mă înţeleg minunat. Mulţi dintre parlamentarii de România ar putea lua lecţii de gramatică şi dicţie românească de la ei. Chiar şi iniţiatorul acestui forum, îmi destăinuia cu nişte vreme în urmă, că se are foarte bine cu contincanii săi de sorginte ungurească.
Continuu prin a vă provoca la expunerea opiniilor pro şi contra autonomiei maghiarimii române.
Încep eu!
- Copil fiind, am străbătut Regiunea Autonomă Maghiară, în câteva rânduri. Deşi nu eram preocupat în grozavă măsură (la acea vârstă) de rânduielile obştei, totuşi am observat că zona prezenta atribute cu totul străine mie. Anume: peste tot locul, domnea un calm şi o linişte aproape iliesciană (hi!). Satele erau frumoase şi curate, cum nu mai văzusem pe aiurea. Oamenii (români şi maghiari deopotrivă) îşi vedeau liniştiţi de treabă, fără a se preocupa în mod deosebit de soarta sau naţionalitatea celor de lângă ei. E drept că dacă doream să cumpărăm ceva de la vreun magazin, eram întâmpinaţi cu invariabilul "tessék", corectat imediat cu "ce doriţi, vă rog", deîndată ce devenea evidentă apartenenţa noastră lingvistică. În luna de miere, am petrecut o întregă săptămână la Tîrgu Mureş, şi nu am avut nici cel mai mic motiv să mă simt discriminat din cauze ce ar fi ţinut de limba în care mă exprimam. Dimpotrivă chiar.
În zilele noastre, se găsesc nenumăraţi cârcotaşi cărora vorba ungurească nu le sună bine. Cel mai ades, fără de motiv, aceştia caută să zgândăre sentimentul naţionalist al românimii.
Una peste alta, eu am credinţa că reinstaurarea autonomiei maghiarimii ar aduce statului român beneficii demne de luat în seamă. Fac aici o paranteză pt cei care consideră că o astfel de măsură ar putea pereclita integritatea statală a României, spunându-le că sunt cel puţin naivi, dacă nu chiar rău intenţionaţi. Contextul istorico-geografic actual, precum şi conjunctura politică europeană, nu lasă loc unor asemenea prezumţii fantasmagorice. Enclavă? Fie şi enclavă dacă doriţi. Dar, ţineţi cont că această enclavă s-ar putea constitui într-un exemplu de modernizare şi europenizare, prin contribuţia mai mult sau mai puţin directă a guvernului de la Budapesta, şi implicit a celor cu care acesta desfăşoară diverse activităţi economice sau culturale. Statul român ar avea de câştigat, fie şi dacă ne gândim doar la investiţiile străine în infrastructură, pe care nu s-ar mai vedea nevoit să le asigure de la buget.
- Că locuitorii zonei secuieşti vor primi cetăţenie maghiară, nu e mare scofală. Avem îndosariaţi zeci de mii de români get beget, care deţin dubla cetăţenie, fără ca aceasta să reprezinte o problemă mondială. După cum există mii şi mii de basarabeni posesori ai cetăţeniei române.
- Problematica lingvistică? Nu cred să constituie un impediment. Niciunui român nu-i va dăuna însuşirea unei limbi străine. Personal, regret profund că nu am învăţat maghiara atunci când am avut ocazia.
- Relaţia conflictuală dintre rezidenţii ţinutului secuiesc (români şi maghiari) este un fals subiect întreţinut prin intermediul mass media de cei cărora le cade greu la lingurică faptul că treburile merg ca unse. Dintotdeauna, ei s-au înţeles foarte bine şi au convieţuit în armonie. Excepţiile nu depăşesc nicidecum numărul divergenţelor existente în celelalte regiuni ale ţării, între chiar românii înşişi.
- Regiunea fiind una slab industrializată, numărul şomerilor locali furnizează serioase dureri de cap administraţiei locale şi centrale. Intervenţia interesată a Budapestei, ar putea rezolva (cel puţin parţial) problema. De ce să ne sperie această intruziune, din moment ce ar aduce doar beneficii părţilor implicate?
Aştept opinii, atât pro, cât şi contra.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  Dracu' gol Dum Iun 12, 2011 8:06 pm

delta a scris:tâmpitul ăsta de pedelingău ar susține frenetic și naziștii sau dezintegrarea statului dacă în acest sens ar veni ordin de la gașca matolului... Laughing
Păi, pe ce fel de oameni crezi că s-a bazat Pingelică Genialu' în domnia sa de aproape 25 de ani, dintre care ultimii 10 au însemnat culmea pupincurismului planetar cu bale atîrnînde? raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Lun Iun 13, 2011 8:43 am

ăsta e convins că se adresează handicapaților mintali, de repetă ca miceliul nulitate o postare, inclusiv autocitându-se în repetate rânduri... Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Lun Iun 13, 2011 9:38 am

alt idiot citat de bovina probăsistă...

ana_armanca a scris:Varianta Mugurel Surupăceanu, cu explicaţia.
Calculele mele arată că acest lucru este posibil, fără să servim pe tavă Ţinutul Secuiesc la pachet, aşa cum face guvernul Boc plătindu-şi mojic datoriile către UDMR. De aceea, după toate jignirile aduse pe această temă românilor şi după toate încălcările flagrante ale Constituţiei ţării din ultimii ani, cred că se impune ca viitoarea reorganizare administrativ-teritorială a României să fie făcută în aşa fel încât Ţinutul Secuiesc să dispară, iar cele trei judeţe care, ipotetic, îl compun să se despartă în trei entităţi administrativ-teritoriale diferite."
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

yo totuși nu pricep un lucru: dacă nu ar modifica actuala structură administrativ-teritorială, care ar fi problema?
adică de ce naiba s-au apucat să constate că e nevoie de agitație în jurul unei probleme inexistente?

P.S. tâmpiții ăștia-s ca evreii: dacă nu există antisemiți prin zonă, ne agităm până creăm (sau apar) câțiva și apoi ne putem înjura/război cu ei la nesfârșit... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  Anahoret Lun Iun 13, 2011 11:52 am

delta a scris:yo totuși nu pricep un lucru: dacă nu ar modifica actuala structură administrativ-teritorială, care ar fi problema?
Păi ar fi o mare problemă şi anume că PDL-ul, aşa prăfuit cum e, n-ar mai face scor nici cât PNŢ-CD! Laughing
Aşa au două şanse: ori se amână localele şi se fac odată cu prezidenţialele, la marea bulibăşeală, ori se face reorganizarea şi şefi la regiuni vor fi PDL-ii! devil
Doar de la Stalin încoace s-a constatat că nu contează cine votează, contează cine numără! Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  RocketQu33n Lun Iun 13, 2011 3:35 pm

Anahoret a scris:
delta a scris:yo totuși nu pricep un lucru: dacă nu ar modifica actuala structură administrativ-teritorială, care ar fi problema?
Păi ar fi o mare problemă şi anume că PDL-ul, aşa prăfuit cum e, n-ar mai face scor nici cât PNŢ-CD! Laughing

Eu ma mir ca mai sunt persoane care inca nu si-au dat seama. Bine, pedeleii trebuie sa zica si ei (alt)ceva, dar restul? scratch
Si nimeni nu face nimic. Nimeni nu iese in strada, romanul accepta orice rahat care ii este servit. In cel mai bun caz, injura si se bosumfla. In Canada, un politist a vorbit intr-o universitate, parca, despre violuri si a precizat ca femeile n-ar trebui sa se imbrace provocator ca sa nu devina tinta violatorilor iar in urmatoarea zi au iesit femelele suparate in strada ca ele se imbraca cum vor muschii lor. In vest se protesteaza pentru orice rahat iar in Romania, abia daca li se scad salariile sau pensiile isi mai ridica unii curul.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Lun Iun 13, 2011 3:51 pm

Anahoret a scris:
delta a scris:yo totuși nu pricep un lucru: dacă nu ar modifica actuala structură administrativ-teritorială, care ar fi problema?
Păi ar fi o mare problemă şi anume că PDL-ul, aşa prăfuit cum e, n-ar mai face scor nici cât PNŢ-CD! Laughing
parcă n-aș fi așa de sigur...
după părerea mea, dacă ar mai candida o dată Băsescu, ar câștiga din nou alegerile prezidențiale

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  Anahoret Lun Iun 13, 2011 9:28 pm

delta a scris:după părerea mea, dacă ar mai candida o dată Băsescu, ar câștiga din nou alegerile prezidențiale
Ştii ce? N-ar fi exclus! laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  Anahoret Lun Iun 13, 2011 9:32 pm

RocketQu33n a scris:Eu ma mir ca mai sunt persoane care inca nu si-au dat seama. Bine, pedeleii trebuie sa zica si ei (alt)ceva, dar restul? scratch
Si nimeni nu face nimic. Nimeni nu iese in strada, romanul accepta orice rahat care ii este servit. In cel mai bun caz, injura si se bosumfla.
Asta cam aşa este. În cel mai bun caz dansează dansul pinguinului în faţa Guvernului. Toată lumea înjură în barbă, dar când e să iasă-n stradă toţi se codesc. O fi şi frica: "ne fotografiază ăia şi după aia ne dau afară". A se vedea ce-au păţit poliţiştii după "Iaşi afară javră ordinară". Acum şi-o iau de la Băse cu vârf şi îndesat. Vezi pe cineva din Opoziţie să le sară-n apărare altfel decât cu vorba?
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  RocketQu33n Lun Iun 13, 2011 11:22 pm

Anahoret a scris:Asta cam aşa este. În cel mai bun caz dansează dansul pinguinului în faţa Guvernului. Toată lumea înjură în barbă, dar când e să iasă-n stradă toţi se codesc. O fi şi frica: "ne fotografiază ăia şi după aia ne dau afară". A se vedea ce-au păţit poliţiştii după "Iaşi afară javră ordinară". Acum şi-o iau de la Băse cu vârf şi îndesat. Vezi pe cineva din Opoziţie să le sară-n apărare altfel decât cu vorba?

Asa se intampla cu toti care caraie, indiferent de cine-i la putere, insa nu-i nici ca-n statele arabe unde te ciuruie in timp ce-ti ceri drepturile. Daca n-ar fi asa de comozi si de lipsiti de organizare...

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Mier Iun 15, 2011 9:34 pm

păi, dacă evreul s-a gândit sâmbăta la întrerupător, înseamnă că (cel puțin) în acea clipă nu-i stătea capul la dumnezeu, ci la instalația electrică... scratch
P.S. din câte se pare KroChi are o pasiune pentru Nuți și Vass, nu doar pentru Boc... Laughing
Krokodilul Chichiricios a scris:Am citit acuma o poveste care m-a făcut să zâmbesc. Sâmbăta, nici un evreu care se respectă nu face altceva decât să-şi închine gândurile DOmnului. Dar la un moment dat poate se face întuneric - că deh, şi acolo e noapte- şi trece un goim (ne-evreu pentru a lămuri termenii) pe-acolo. Evreul nu îi poate spune goim-ului direct- "moşule, nu apeşi tu pe întrerupătorul ăla ?" -dar poate sugera un "Ce întuneric e aici". Şi-atunci goimul- care n-are legătură cu Sâmbăta- poate aprinde lumina.
Cam asta e şi povestea cu UDMR-ul. AU vrut oamenii autonomie ? OK. Au primit-o până acuma ? Neh. PSD-ul riscă să-şi piardă şi ultimii susţinători din Ardeal dacă le dă calul la apă- iar PNL-ul nu riscă. Dacă ar fi un alt climat- s-ar discuta altfel. Dar în vremuri din astea să-ţi pui în cap majoritarii e naşpa. UDMR-ul ţipă şi el cât poate pe principiul "Urlaţi.20 de minute- staţionare" dar ajunge la un moment la care realizează că folosirea propriei mâini e lucru manual dar că masturbarea cu mâna altuia e perversiune. Şi atunci ce face el ? Cere PD-Lului să îl masturbeze- ca să nu apară naibii vreun alt filmuleţ cu Hunor pe post de Păciuraru la televizor. Şi PD-Lul n-are nimic împotriva unor mici perversiuni- altfel nu le-ar avea pe blondele Udrea, Turcanu şi Vass în oraş- aşa că se supune pe principiul win-win. L-am dat ieri afară pe preşedintele Ungariei că avea 2 roţi mai mult la avion ? L-am dat. Îi pupăm acuma în muşulică pe UDMR-işti ca să rămânem la putere ? Păpăm. Nu păpăm. Ba da, pe principiul lui Zoe- pupă-l în bot şi papă-l tot....
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Vin Mar 16, 2012 5:06 pm

nici nu-l mai întreb pe Blake dacă e caz de ban... laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Vin Mar 16, 2012 6:04 pm

delta a scris:nici nu-l mai întreb pe Blake dacă e caz de ban... laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mai aparu si Sp3cul8 (clona creata ,cred, in perioada in care forumul a fost suspendat) care-l iubeste mult... raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Sam Iul 28, 2012 5:26 pm

m-aș fi mirat dacă nu apărea și pericolu' ungar într-o chestiune de importantă cel puțin galactică cum ar fi șutul în curul alcoolicului pentru a-l degaja de la Cotroceni... vesel
Danku a scris:Tokes si premierul Ungariei au adoptat o pozitie oficiala in favoarea lui basescu.
Ei indeamna populatia romana de nationalitate maghiara sa boicoteze referendumul.
Acum se poate vedea clar ce "responsabilitati" avea basescu la Cotroceni.
Vorba romanului, "prietenul la nevoie se cunoaste"
Pretenarii lui basescu isi vad planurile amenintate.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Mar Noi 20, 2012 12:48 pm

ROMÂNIA FEDERALĂ: Propunerea bombă a radicalilor maghiari în campania electorală

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Comparand imaginile de mai jos, cu ce seamna regiunea Murharcov sau Vocrahrum ?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mie, cu Regiunea Kidney Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  RocketQueen Mar Noi 20, 2012 2:26 pm

Eu cred ca pestele asta e o manelista sadea. Are stomacul si ovarele mai mari decat inima si creierul... raset

P.S: Ar fi fost mai misto daca era vorba de-un peste manelist... raset


Ultima editare efectuata de catre RocketQueen in Mar Noi 20, 2012 3:43 pm, editata de 1 ori
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Mar Noi 20, 2012 3:41 pm

RocketQueen a scris:Eu cred ca pestele asta e o manelista sadea. Are stomacul si ovarele mai mari decat inima si creierul... raset

P.S: Ar fi fost mai misto, daca era vorba de-un peste manelist... raset

Daca Romania s-ar fi numit Israel, atunci as fi fost atenta sa gasesc un "el" eviscerat ca sa vad ce anume din el seamana cu pericolul maghiar. De pilda un calcan funny

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  RocketQueen Mar Noi 20, 2012 3:44 pm

Si ce anume zici ca s-a eviscerat si de ce?
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Mar Noi 20, 2012 4:11 pm

Pai, am asociat propunerea de federalizare a Romaniei cu harta . Iar pt. ca Romania seamana cu un peste (calcan), ma gandeam cam ce organ poate fi in zona aia verde, de pe harta. Atat. jocolor

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  RocketQueen Mar Noi 20, 2012 4:18 pm

Am reflectat putin asupra hartii Israelului, sa-mi dau seama cu ce-ar putea semana, da' nu mi-a venit in minte decat o guma de sters. O fi din cauza ca, in copilarie, aveam gume de sters cu harta Israelului. Cand am mai crescut putin, am realizat ca, de fapt, Israelul e cel care trebuie sters de pe harta, nu invers. veselie

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Mar Noi 20, 2012 4:48 pm

Imi seamna cu un ic (pana de despicat lemne) ori cu varful unui tzarush.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Mar Noi 20, 2012 5:36 pm

baso a scris:ROMÂNIA FEDERALĂ: Propunerea bombă a radicalilor maghiari în campania electorală
iar e plictiseala in secuime? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Mar Noi 20, 2012 5:56 pm

delta a scris:
baso a scris:ROMÂNIA FEDERALĂ: Propunerea bombă a radicalilor maghiari în campania electorală
iar e plictiseala in secuime? Laughing
ii apuca ciclic ori sunt instigati sa le vina ciclul

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Sam Feb 09, 2013 7:28 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

E o vorbă în Ardeal, apropo de administrațiile de la Budapesta și București: dacă vrei ca lucrurile să meargă prost, alege-ți politician maghiar și economist român. Problema de azi este una politică…

E bun bancul! Nu l-am auzit până acum. Dar ca orice banc, e o parabolă. Evoluția prin care a trecut România în ultimii zece ani este pur și simplu copleșitoare, privind lucrurile din afară. Deci sunt economiști români foarte buni. Și, bineînțeles, politicieni maghiari foarte buni.

Ce vă place din cultura română și ce anume apreciați la români?


O, foarte multe, românii sunt un popor extraordinar! Bunăoară, au un teatru fantastic: e unul din lucrurile pentru care regret că nu vorbesc româna. Dar sunt câteva traduceri excepționale mulțumită, printre altele, scriitorilor maghiari din Ardeal. Îmi place pofta de viață a românilor, optimismul lor, „lejeritatea” lor ușor sudică și nu în ultimul rând, mâncărurile. Când trec granița, abia aștept să mănânc niște mici buni. Mănăstirile din Bucovina sunt splendide! Dar și în istoria noastră comună sunt lucruri deosebite. Bunăoară, cum, în 1956, crema elitei intelectuale românești și-a riscat viața și s-a solidarizat cu revoluția maghiară. Doar solidaritatea poloneză o mai poate concura. Parohia lui László Tőkés a fost înconjurată și ea de un lanț viu format din români și maghiari. Poți să nu iubești un popor înfrățit ca acesta?

Din imaginea pe care o aveți, ce credeți că s-a schimbat în bine și ce mai trebuie schimbat, îmbunătățit, în relațiile dintre cele două state?

Pe vremea lui Ceaușescu termenul de „român” era un adjectiv absolut negativ în limba maghiară. Astăzi nu mai e așa. Asta se leagă cu siguranță și de cealaltă schimbare, că pe atunci ni se părea aparte dacă un român nu ne privea ca dușman. Situația aceasta s-a schimbat definitiv la începutul secolului XXI: excepția sunt cei care ne privesc ca dușmani. Dar mai sunt excepții din acestea, ele trebuie să se schimbe.

Unde credeți că seamănă cele două societăți?

Vrem libertate, prosperitate și o viață sigură. Și în aceea că suntem plini de complexe din cauza decalajului istoric față de dezvoltarea țărilor occidentale.

Aveți un mesaj pentru români?

Bineînțeles! Să nu creadă nimănui care spune că ungurii le vor răul. Cei ce susțin asta sunt cei ce vor rău românilor. Soarta celor două popoare e legată una de cealaltă. Libertatea voastră este și libertatea noastră, iar libertatea noastră este și libertatea voastră. Și, desigur, le-aș mai spune că și Ungaria este o țară frumoasă: veniți câți mai mulți în vizită, veniți să ne cunoașteți.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Steagul Ţinutului Secuiesc a fost arborat, marţi, într-unul din districtele din Budapesta. Secretarul de stat Nemeth Zsolt a declarat că steagul a fost arborat în semn de solidaritate faţă de cauza autonomiei pentru care militează autorităţile locale din Harghita şi Covasna. Referindu-se la refuzul autorităţilor române de a permite arborarea steagului neoficial al Ţinutului Secuiesc, Nemeth Zsolt a declarat că, în opinia sa, este o agresiune simbolică din partea autorităţilor române.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Premierul Victor Ponta s-a grăbit miercuri să dea o replică dură secretarului de stat în MAE maghiar, Nemeth Zsolt, care ceruse cu o zi mai devreme arborarea steagului Ţinutului Secuiesc în Ungaria. Ponta a declarat că România nu acceptă obrăznicii şi lecţii şi a cerut ministrului de Externe Titus Corlăţean să răspundă imediat părţii maghiare. Solicitarea sa a avut imediat efect.
...............
Disputa pe steagul secuiesc s-a reactivat după ce în noiembrie 2012 instanţa decis că este legală utilizarea unui astfel de drapel în Covasna.
În noiembrie 2012, Tribunalul Covasna a respins acţiunea prefectului Codrin Munteanu care atacase în contencios administrativ hotărârea Consiliului Judeţean prin care a fost aprobat steagul judeţului. Prefectul de Covasna, Codrin Munteanu, declara, în iunie, într-o conferinţă de presă, că a atacat în contencios hotărârile Consiliului Judeţean Covasna şi Consiliului Local Covasna prin care au fost aprobate steagul judeţului, respectiv cel al oraşului Covasna, pe motiv că singurul simbol al unităţii administrativ-teritoriale care poate fi aprobat este stema.

În martie 2008, Consiliul Judeţean Covasna a adoptat o hotărâre privind includerea în statutul judeţului a unor însemne specifice: stema, drapelul şi fanionul judeţului Covasna, care să fie utilizate, în condiţiile legii, cu prilejul unor manifestări de interes local, în acţiuni protocolare sau festive, alături de drapelul naţional.

Culorile drapelului şi ale fanionului sunt bazate pe combinaţia coloristică a stemei judeţului, aprobată prin hotărâre de guvern, şi anume albastru şi auriu.


Pe bune, ungurii sunt mai talentatzi in joaca asta, de-a "Razboiul steagurilor" Laughing Daca este legal si au voie chiar si in Covasna , ca ce chestie n-ar avea voie in Ungaria ? Ca-l supara pe Ponta ? veselie




baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Sam Feb 09, 2013 8:36 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Merita felicitata Judecatoarea Alexandra Daniela Benegui pentru motivarea sentintei pronuntate. Logica si curata. bine

Restul e can-can raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  baso Sam Feb 09, 2013 8:41 am

Cronologia războiului steagului Ţinutului Secuiesc

Sâmbătă, 2 februarie. A fost învestit noul prefect de Covasna iar steagul secuiesc a fost scos din sala de protocol. Practic aici s-a consumat momentul zero al scandalului româno-maghiar. Steagul Ţinutului Secuiesc a fost scos din ordinul fostului prefect Codrin Munteanu pe motiv ca la o astfel de ceremonie trebuie arborat doar steagul naţional.

Autorităţile locale din Covasna au declarat însă că nu există o prevedere care să menţioneze că la o asemenea ceremonie drapelul local trebuie scos din sala de protocol. Prezent la ceremonie, ministrul Constantin Niţă a declarat că autonomia Ţinutului Secuiesc nu poate fi pusă în discuţie.

Marţi, 5 februarie. Secretarul de stat Nemeth Zsolt atacă autorităţile române declarând că maghiarii din Transilvania se simt agresaţi simbolic. Steagul Ţinutului Secuiesc este arborat pe clădirea unei primarii de district din Budapesta. Nemeth Zsolt, un înfocat susţinător al autonomiei maghiarilor din Ardeal, a menţionat că guvernul român trebuie să rezolve problema steagului secuiesc.

Miercuri, 6 februarie. Premierul Ponta cataloghează declaraţiile secretarului de stat maghiar drept obrăznicii. Premierul Ponta îi cere ministrului de Externe român să ia măsuri. Ambasadorul Ungariei este chemat la MAE pentru explicaţii. Ambasadorul maghiar declară că Budapesta susţine doleanţa etnicilor maghiari din Transilvania.

"Dacă asta este voinţa secuilor, cetăţenilor români de etnie maghiară, dacă asta este cererea lor, da (susţinem-n.r.)", a declarat Fuzes, într-o intervenţie la Realitatea Tv. Ministrul Corlăţean ameninţă că îl va expulza pe ambasadorul Ungariei.

Joi, 7 februarie. Nemeth Zsolt revine cu o nouă declaraţie şi anunţă că Ungaria va lua măsuri diplomatice în privinţa interzicerii de către România a arborării steagului pe clădirile oficiale. Măsurile vor fi anunţate în cursul zilei, a adăugat el, într-o intervenţie la postul public de radio Kossuth, relatează MTI.
Ministrul de Externe, Titus Corlăţean, a avut, joi, o convorbire telefonică cu omologul ungar, Janos Martonyi, demnitarii căzând de acord asupra faptului că interesul cooperării dintre cele două state impune evitarea escaladării atitudinilor şi declaraţiilor publice formulate în cele două ţări.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  delta Sam Feb 09, 2013 9:01 am

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Merita felicitata Judecatoarea Alexandra Daniela Benegui pentru motivarea sentintei pronuntate. Logica si curata. bine

Restul e can-can raset
mai lipsește un proces pentru banner-ele echipelor de fotbal... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

pericolu' ungar - Pagina 3 Empty Re: pericolu' ungar

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum