SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

sănătate

+4
Anahoret
RocketQu33n
Dracu' gol
delta
8 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

sănătate Empty sănătate

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 6:40 am

... și virtute,
Să avem ce bea și ...
așa mai departe!
Laughing

Apropo de băut... președintele iubit de Live a debitat iar o tâmpenie legată de medici: "să nu mai fie angajaţi ai statului, ci ai spitalului".
Păi și în prezent sunt angajați ai spitalului, iar salariul îl iau de la stat.

P.S. Tembelul ăsta promovator al nepotismului împreună cu grăsuțul care face reclamă vieții sănătoase din fruntea ministerului de resort... bat apa-n piuă pe subiecte legate cine cum să fie plătit pentru serviciile medicale prestate în condițiile în care este periculos să te internezi înr-un spital din cauza jegului și a personalului care are ca preocupare principală încasarea mitei de la pacienți... veselie

Cât munceşti, atâţia bani primeşti. Cel puţin asta li se promite medicilor din spitale. Preşedintele Traian Băsescu cere ca fiecare doctor să aibă contract cu spitalul la care lucrează. Mai mult, şeful statului propune ca medicii să fie plătiţi pentru fiecare operaţie sau consultaţie. Credeţi că plata medicilor după perfomanţă va îmbunătăţi serviciile sanitare?

Traian Băsescu a vorbit chiar despre demararea unor proiecte pilot în privinţa plăţii la operaţie sau consultaţie a medicilor.

"Medicii să nu mai fie angajaţi ai statului, ci ai spitalului, cu contract şi cu prestaţie definită ca preţ. Intenţia este să punem medicul unde e, aşa cum vom face şi cu profesorii. Ei vor avea un nivel minim de plată garantat de stat, dar pot primi mai mult", a explicat preşedintele Traian Băsescu.

Şi ministrul Sănătăţii îşi doreşte un sistem de retribuţie care să stimuleze medicii buni.

"Astăzi practic avem un sistem de tip comunist, nu pot să-i spun altfel. Cred că ar fi binevenit ca în interiorul acelui buget de cheltuieli de personal, conducerea acelui spital, managerul sau consiliul de administraţie să aibă posibilitatea de a acorda retribuţii diferenţiate", a declarat Ministrul Sănătăţii, Cseke Attila.

Corupţia este percepută ca principală problemă a sistemului sanitar, iar atât medicul, cât şi pacientul sunt vinovaţi pentru fenomenul şpăgii, potrivit concluziilor unui sondaj la nivel naţional realizat de Asociaţia pentru Implementarea Democraţiei, anul trecut.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 15, 2011 12:35 pm

In curând o să ne spună că numa' mâncatu' sănătos ie garantia democraţiei şi a lu' "Să trăiţi bine!" în Rromânica... raset
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 5:15 pm

Dracu' gol a scris:In curând o să ne spună că numa' mâncatu' sănătos ie garantia democraţiei şi a lu' "Să trăiţi bine!" în Rromânica... raset
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Au început și pedelimbiștii să constate ceea ce-i evident pentru ceilalți de oarece decenii, crezând că Băse începe să concedieze masiv și din spitale... laugh

belphegor a scris:--- Uraaa....!!!! Ma doare capul! Phtiiii drace...., ce bine imi pare! Fug repede la medicul de familie sa stau la rand vr'o doua ceasuri, sa'i dau 5 lei pt vizita si..., spaga pt ca m'a primit si inteles atribuindu'mi diagnosticul de durator de cap, indreptatit sa cumpar un algocalmin! Daca's norocos, scap cu o ciocolata la asistenta si'mi face ea reteta si mi'o aduce in sala de asteptare gata semnata. Bine inteles ca asta nu ma scuteste de atentia pt d'na doftor si nici de coplata. Inarmat cu pretiosul docoment dau fuga la farmacie unde o doamna ursuza imi spune dragastos: N'avem..., e criza si nu am avut cu de face achizitiile! Zambesc seducator cu 5 lei lipit pe frunte si minune! Incantatoarea doamna imi sopteste: Stati asa sa vad daca nu are colega. Vine si,mi inmaneaza bulina buclucasa zicand 5 lei! Pai cum? Atat costa! Aha...! Mai scot 5 lei si fericit inghit pastila! Uffff...! Am scapat si merg acasa fericit! Intru si minune: Ma doare capu' aud din dormitor! Tresar de bucurie! Cum sa nu te bucuri pt ca nu esti singurul cu dureri de cap, mai ales cand sotia in semn de solidaritate se apucase de durut capete! Pe drum, insotindu'mi nevasta catre cabinetul medicului ma gandesc cu bucurie la intelepciunea guvernatilor! Uite dom'le ca se poate finanta sanatatea si cu algocalmin!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 8:50 am

Băsescu s-a dus cu discurile sale intervertebrale... la Viena.
Teo Trandafir își duce problemele de ficat sau ce... la Viena.
I.P.S. Bartolomeu Anania își duce hoitul de 89 ani... la Viena.
Furăcioasa Monica Iacob-Ridzi are în plan să o taie... la Viena.
Deci, dacă nu vrei să mori, ocolește medicii din România! laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  RocketQu33n Dum Ian 16, 2011 9:03 am

Spunea cineva ca o facultate de medicina ar ajunge in Romania. Romania este o tara cu 18 milioane de locuitori si are 11 facultati/universitati de medicina. Germania, tara cu 80 de milioane de locuitori, are 36. Daca intr-o tara cu 18 milioane de locuitori, una ar fi fost suficienta, atunci intr-una cu 80, 4-5 ar fi fost de ajuns.
Medicii din Romania nu sunt mai prost pregatiti decat cei din vest. Am ramas surprinsa sa vad cat de putin au de invatat, in comparatie cu studentii romani. Au mai putine cursuri si fac mai putina practica. Toate examenele sunt grila la ei. Asa ca...

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 9:17 am

RocketQu33n a scris:Spunea cineva ca o facultate de medicina ar ajunge in Romania. Romania este o tara cu 18 milioane de locuitori si are 11 facultati/universitati de medicina. Germania, tara cu 80 de milioane de locuitori, are 36. Daca intr-o tara cu 18 milioane de locuitori, una ar fi fost suficienta, atunci intr-una cu 80, 4-5 ar fi fost de ajuns.
Medicii din Romania nu sunt mai prost pregatiti decat cei din vest. Am ramas surprinsa sa vad cat de putin au de invatat, in comparatie cu studentii romani. Au mai putine cursuri si fac mai putina practica. Toate examenele sunt grila la ei. Asa ca...
A zis cineva că românii nu-s buni la teorie? Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Anahoret Dum Ian 16, 2011 9:55 am

delta a scris:A zis cineva că românii nu-s buni la teorie? Very Happy
Bagă-le bine în buzunar şi ai să vezi că-s buni şi la practică! raset
Dar nu uita asistentele, brancardierii, infirmierele, portarul, câinii din curte şi, în genral, tot ce umblă prin spital. vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 10:01 am

Anahoret a scris:
delta a scris:A zis cineva că românii nu-s buni la teorie? Very Happy
Bagă-le bine în buzunar şi ai să vezi că-s buni şi la practică! raset
Dar nu uita asistentele, brancardierii, infirmierele, portarul, câinii din curte şi, în genral, tot ce umblă prin spital. vesel
N-am cum să-i uit.
De fapt, e ca la institutele de cercetare: în timp ce alea de la Iași, Mărăcineni, Cluj etc. practic dădeau faliment, cel din Tulcea se dezvolta în halul ăla încât și institutul din București a preferat să-l includă pentru ca (cel din București) să câștige credibilitate. Laughing
Și toate acestea depindeau de două lucruri: cine era directorul și pe ce oameni se putea baza.
La fel e și la spitale:
1. poți să ai cel mai bun manager la conducere dacă personalul e ocupat doar cu încasarea șpăgilor
2. poți să ai cei mai geniali medici dacă la conducere pui un pedelist
rezultatul e același: carcalaci prin sala cu mese, țevi ruginite în budă, cearșafuri pătate în saloane... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Armand Dum Ian 16, 2011 10:03 am

delta a scris: cei mai geniali medici

scratch [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 16, 2011 10:04 am

Anahoret a scris:
delta a scris:A zis cineva că românii nu-s buni la teorie? Very Happy
Bagă-le bine în buzunar şi ai să vezi că-s buni şi la practică! raset
Asta doar în cazu' când ai noroc să mai apuci să vezi rezultatele... raset
Anahoret a scris:Dar nu uita asistentele, brancardierii, infirmierele, portarul, câinii din curte şi, în genral, tot ce umblă prin spital. vesel
Tre' să dai şpagă şi la carcalacii din farfurie şi la şobolanii de la subsol? raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 10:13 am

Armand a scris:
delta a scris: cei mai geniali medici

scratch [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adică "genial" are același statut ca "superior" ?
Oricum, ideea era că n-ai cum să crezi că dacă numești pe criterii politice o persoană într-o funcție administrativă (deci nu într-o funcție politică ) atunci aia (persoana) devine brusc una competentă în domeniul administrării... Laughing
OK, parlamentarii, consilierii (locali și județeni), primarii, miniștrii, consilierii personali ai acestora... sunt numiți politic.
Dar de ce să numești pe criterii politice și șefii de la agenții de mediu, școli, firme diverse, orfelinate, spitale, cluburi de pensionari etc.? scratch
Și după aia tot activiștii ajunși în funcții unde nu aveau ce să caute dau vina pe "sistem"... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 16, 2011 10:21 am

delta a scris:
Armand a scris:
delta a scris: cei mai geniali medici

scratch [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adică "genial" are același statut ca "superior" ?
În Rromânica, nu se aplică. Ie ţara excepţiilor de la lege şi a ordonanţelor de urgenţă, date pe gaura kurului. Ăştia de acu' sunt cu mult mai geniali decât Pingelică Genialu' însuşi... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  RocketQu33n Dum Ian 16, 2011 11:07 am

Anahoret a scris:
delta a scris:A zis cineva că românii nu-s buni la teorie? Very Happy
Bagă-le bine în buzunar şi ai să vezi că-s buni şi la practică! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dar nu uita asistentele, brancardierii, infirmierele, portarul, câinii din curte şi, în genral, tot ce umblă prin spital. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu n-am vazut niciodata un medic care sa conditioneze, am auzit doar povesti. Am vazut, insa, situatii in care sa refuze chiar si o ciocolata.
Asistentele le dau si medicilor din spital batai de cap iar infirmierele (exceptandu-le pe cele de la chirurgie) chiar sunt platite cam degeaba.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 11:24 am

RocketQu33n a scris:Eu n-am vazut niciodata un medic care sa conditioneze, am auzit doar povesti.
Normal, deoarece fix în spitalele unde ai umblat a fost excepția de la regulă... Laughing

P.S. "Vă operez, dar nu avem fașă, vată, alcool sanitar, bisturiu neciobit sau seringă de unică folosință și nu merge autoclavul de sterilizare a instrumentarului... dar nu vă faceți griji, că dacă nu va cumpăra cineva materialele alea, intervenția chirurgicală va reuși chiar și fără ele!" laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 16, 2011 11:52 am

RocketQu33n a scris:Am vazut, insa, situatii in care sa refuze chiar si o ciocolata.
Asta ie jignire, nicidecum şpagă... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Anahoret Dum Ian 16, 2011 5:06 pm

RocketQu33n a scris:Eu n-am vazut niciodata un medic care sa conditioneze, am auzit doar povesti. Am vazut, insa, situatii in care sa refuze chiar si o ciocolata.
Hai să-ţi spun ceva: pe 24 decembrie 2009, fi-miu a alunecat pe gheaţă în Gara de Nord, a căzut şi şi-a rupt braţul drept. După ce a fost operat (recunosc, nu mi s-au cerut bani înainte) m-am interesat la "vocea spitalului" şi i-am dat medicului şpaga. Nu am ştiut însă că a mai fost asistat de încă un medic. Respectivul m-a acostat pe hol şi mi-a spus de la obraz că şi el a operat şi s-a iradiat destul. Atunci i-am băgat şi lui banul în buzunar. Concluziile trage-le tu.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 6:12 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Eu n-am vazut niciodata un medic care sa conditioneze, am auzit doar povesti. Am vazut, insa, situatii in care sa refuze chiar si o ciocolata.
Hai să-ţi spun ceva: pe 24 decembrie 2009, fi-miu a alunecat pe gheaţă în Gara de Nord, a căzut şi şi-a rupt braţul drept. După ce a fost operat (recunosc, nu mi s-au cerut bani înainte) m-am interesat la "vocea spitalului" şi i-am dat medicului şpaga. Nu am ştiut însă că a mai fost asistat de încă un medic. Respectivul m-a acostat pe hol şi mi-a spus de la obraz că şi el a operat şi s-a iradiat destul. Atunci i-am băgat şi lui banul în buzunar. Concluziile trage-le tu.
Eh, ți-ai imaginat... că doar RocketQu33n știe sigur că astea-s numai povești...
Cum e poveste și faptul că mori pe patul de la spital dacă nu dai de înțeles a-priori că vei plăti după, dacă scapi viu. Laughing
Dar la noi universitățile scot ca pe bandă rulantă medici pregătiți la înalte standarde internaționale... și grecii, arabii și alte nații sigur nu se înghesuie să absolve facultatea în România din cauză că e mult mai ieftin decât la ei... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty LUI ANAHORET...

Mesaj  Armand Dum Ian 16, 2011 6:13 pm

Dacă-mi permiți o opinie... încadrată într-un „film” mai amplu... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cel care a greșit ești tu! Pe lângă o droaie de alții, la modul „istoric”...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 6:20 pm

Dracu' gol a scris:
RocketQu33n a scris:Am vazut, insa, situatii in care sa refuze chiar si o ciocolata.
Asta ie jignire, nicidecum şpagă... raset
Yo niciodată n-am priceput cum naiba poate accepta un om de la un client (sau posibil client) un săpun sau un Kent sau un pachet de cafea ș.a.m.d?
Mai ales că toți pacienții se cam limitează la același spectru de mică-mită.
Te mai miri că aproape toți medicii fumează și beau cafea în cantități industriale? laugh
Ce altceva să facă cu atâtea țigări și pachete de cafea? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  RocketQu33n Dum Ian 16, 2011 6:41 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Eu n-am vazut niciodata un medic care sa conditioneze, am auzit doar povesti. Am vazut, insa, situatii in care sa refuze chiar si o ciocolata.
Hai să-ţi spun ceva: pe 24 decembrie 2009, fi-miu a alunecat pe gheaţă în Gara de Nord, a căzut şi şi-a rupt braţul drept. După ce a fost operat (recunosc, nu mi s-au cerut bani înainte) m-am interesat la "vocea spitalului" şi i-am dat medicului şpaga. Nu am ştiut însă că a mai fost asistat de încă un medic. Respectivul m-a acostat pe hol şi mi-a spus de la obraz că şi el a operat şi s-a iradiat destul. Atunci i-am băgat şi lui banul în buzunar. Concluziile trage-le tu.

Si eu pot sa-ti povestesc de medici care au refuzat spaga. Grav mi s-ar parea sa conditioneze, aia este cu adevarat o marlanie. Mie mi se pare penibil sa puna pacientul banii in buzunarul medicului, dar aici sunt de vina, cum spune d_d, si pacientii. Ah, si sunt o droaie de medici care nu primesc spaga, cum sunt cei care lucreaza in laborator, legistii, anatomo-patologii etc.


Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Dum Ian 16, 2011 6:46 pm, editata de 1 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  RocketQu33n Dum Ian 16, 2011 6:43 pm

Dracu' gol a scris:
RocketQu33n a scris:Am vazut, insa, situatii in care sa refuze chiar si o ciocolata.
Asta ie jignire, nicidecum şpagă... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ma refeream la cadouri.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Armand Dum Ian 16, 2011 6:55 pm

RocketQu33n a scris:

Si eu pot sa-ti povestesc de medici care au refuzat spaga. Grav mi s-ar parea sa conditioneze, aia este cu adevarat o marlanie. Mie mi se pare penibil sa puna pacientul banii in buzunarul medicului, dar aici sunt de vina, cum spune d_d, si pacientii. Ah, si sunt o droaie de medici care nu primesc spaga, cum sunt cei care lucreaza in laborator, legistii, anatomo-pagologii etc.

Rock, Anahoret... eu nu iau apararea medicilor care, in subliminal, intretin "traditia" asta. E execrabil sa conditionezi viata unui om (ca pana la urma sanatatea este un prag intre viata si moarte!) printr-un "pumn de banuti". Fie-mi iertat, dar mi se pare mai grav decat insasi crima.

Sunt de parere ca recunostinta, insa, este cu totul altceva. Iar granita dintre spaga si recunostinta/recompensa/etc. este ignorata cu buna stiinta de ani buni. Cu aportul ambelor parti.
Medicii sunt platiti absolut sub nivelul la care se situeaza importanta obiectului muncii lor pe o eventuala scara a (in-)dispensabilitatii ocupationale. Omul de rand SIMTE impulsul de a rasplati salvarea vietii sale sau a celor dragi. Dar trebuie lasat sa simta!!! Nu obligat!
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 6:57 pm

RocketQu33n a scris:
Dracu' gol a scris:
RocketQu33n a scris:Am vazut, insa, situatii in care sa refuze chiar si o ciocolata.
Asta ie jignire, nicidecum şpagă... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ma refeream la cadouri.
Tu vrei s-o bagi în spital pe fosta prietenă a lu' d_d ca să afli cu ce te șpăguiește să bagi mai mulți amperi cu ocazia tratamentului aplicat ei? Laughing

RocketQu33n a scris:Nu, n-am cojones, sunt doar jmechera. Pardon, ma cred.

PS: Naspa de tine... In 4 ani de zile sa nu-ti fi dat seama ca poti da click in dreptul nick-ului ca sa ajungi la pagina cu pricina.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Anahoret Dum Ian 16, 2011 6:58 pm

RocketQu33n a scris:Si eu pot sa-ti povestesc de medici care au refuzat spaga. Grav mi s-ar parea sa conditioneze, aia este cu adevarat o marlanie. Mie mi se pare penibil sa puna pacientul banii in buzunarul medicului, dar aici sunt de vina, cum spune d_d, si pacientii. Ah, si sunt o droaie de medici care nu primesc spaga, cum sunt cei care lucreaza in laborator, legistii, anatomo-patologii etc.
Nu mă face să povestesc mai mult... să mai spun că, la internare (fi-miu venind acolo la urgenţă, cu braţul rupt) ni s-a pus în faţă o foaie în care scria că am luat cunoştinţă despre riscurile şi complicaţiile operaţiei la care va fi supus. Numai că acele căsuţe în care trebuiau scrise riscurile erau libere. Când i-am atras atenţia asistentei şefe, că acele căsuţe nu sunt completate, ne-a spus că, în cazul ăsta, putem merge la alt spital. Ştiu, eu, pacientul, am fost de vină, că nu m-am dus la alt spital. În care eu ajunsesem acolo de urgenţă, fiindcă era cel mai apropiat spital faţă de Gara de Nord.

O mai spun şi p-asta, că văd că altfel nu se poate.
În salon cu fi-miu era un bătrân de vreo 80 de ani care-şi rupsese un picior. Două zile a stat cu reţeta pe noptieră şi i s-a dat ceai. Nimic altceva până când nu a venit cineva din familie să-i cumpere medicamentele. Dar, de vină a fost pacientul că a cumpărat medicamentele, nu?

MI-E SCÂRBĂ!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 7:00 pm

Armand a scris:Medicii sunt platiti absolut sub nivelul la care se situeaza importanta obiectului muncii lor
Oricum urmează să fie înlocuiți.
Cu preoți...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Armand Dum Ian 16, 2011 7:02 pm

delta a scris:
Armand a scris:Medicii sunt platiti absolut sub nivelul la care se situeaza importanta obiectului muncii lor
Oricum urmează să fie înlocuiți.
Cu preoți...

Nu cred ca e cazul sa fii... pig [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 7:06 pm

Anahoret a scris:la internare (fi-miu venind acolo la urgenţă, cu braţul rupt) ni s-a pus în faţă o foaie în care scria că am luat cunoştinţă despre riscurile şi complicaţiile operaţiei la care va fi supus. Numai că acele căsuţe în care trebuiau scrise riscurile erau libere. Când i-am atras atenţia asistentei şefe, că acele căsuţe nu sunt completate, ne-a spus că, în cazul ăsta, putem merge la alt spital. Ştiu, eu, pacientul, am fost de vină, că nu m-am dus la alt spital. În care eu ajunsesem acolo de urgenţă, fiindcă era cel mai apropiat spital faţă de Gara de Nord.
Păi, alea se completează după decesul pacientului... cu motivul decesului ăluia. Laughing
De ce să e creăm probleme săracilor superprofesioniști din spitale mai ales acum, pe vremuri de criză, când a scăzut și nivelul șpăgii zilnice? vesel

Anahoret a scris:O mai spun şi p-asta, că văd că altfel nu se poate.
În salon cu fi-miu era un bătrân de vreo 80 de ani care-şi rupsese un picior. Două zile a stat cu reţeta pe noptieră şi i s-a dat ceai. Nimic altceva până când nu a venit cineva din familie să-i cumpere medicamentele. Dar, de vină a fost pacientul că a cumpărat medicamentele, nu?

MI-E SCÂRBĂ!
Păi, ai fi vrut să sară pe el o asistentă țâțoasă de 20 de ani cu minijup peste chiloți tanga? devil

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  RocketQu33n Dum Ian 16, 2011 7:16 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Si eu pot sa-ti povestesc de medici care au refuzat spaga. Grav mi s-ar parea sa conditioneze, aia este cu adevarat o marlanie. Mie mi se pare penibil sa puna pacientul banii in buzunarul medicului, dar aici sunt de vina, cum spune d_d, si pacientii. Ah, si sunt o droaie de medici care nu primesc spaga, cum sunt cei care lucreaza in laborator, legistii, anatomo-patologii etc.
Nu mă face să povestesc mai mult... să mai spun că, la internare (fi-miu venind acolo la urgenţă, cu braţul rupt) ni s-a pus în faţă o foaie în care scria că am luat cunoştinţă despre riscurile şi complicaţiile operaţiei la care va fi supus. Numai că acele căsuţe în care trebuiau scrise riscurile erau libere. Când i-am atras atenţia asistentei şefe, că acele căsuţe nu sunt completate, ne-a spus că, în cazul ăsta, putem merge la alt spital. Ştiu, eu, pacientul, am fost de vină, că nu m-am dus la alt spital. În care eu ajunsesem acolo de urgenţă, fiindcă era cel mai apropiat spital faţă de Gara de Nord.

O mai spun şi p-asta, că văd că altfel nu se poate.
În salon cu fi-miu era un bătrân de vreo 80 de ani care-şi rupsese un picior. Două zile a stat cu reţeta pe noptieră şi i s-a dat ceai. Nimic altceva până când nu a venit cineva din familie să-i cumpere medicamentele. Dar, de vină a fost pacientul că a cumpărat medicamentele, nu?

MI-E SCÂRBĂ!

Eh, eu am fost si la urgente, si la interne, si la chirurgie si n-am pomenit asa ceva. Stiu cat de mult lucreaza medicii in spitale, multi mai lucreaza si in clinici particulare, pentru ca au un salariu de mizerie. Stiu si ce impresie au pacientii. Nu zic ca nu se intampla si nereguli, dar de multe ori exagereaza si pacientii. Sa-ti dau un exemplu. Cand a modificat Nicolaescu lista medicamentelor compensate, medicii de familie aveau de 2 ori mai multa munca cand cautau un medicament pe care sa il prescrie compensat. Sunt zeci de pagini cu scrisul mic si medicamentele nu sunt puse in ordine alfabetica. Terminasem anul I si faceam practica de vara la un medic de familie din Brasov. In general, o consultatie dura 30 min, acuma dura aproape dublu si pacientii asteptau nervosi pe hol. La un moment dat, imi spune: Acuma pacientii se intreaba "Oare ce face, il taie?". Gluma de prost gust, daca vreau, imediat inchid cabinetul si plec. Putea pur si simplu sa prescrie un medicament care nu se gaseste pe lista medicamentelor compensate si termina mai repede. Si a avut dreptate: O cucoana se plangea ca "si ministrul, dar si el isi bate joc de pacienti". Pe langa asta, mai sunt si femei isterice, pensionari impertinenti si nervosi. Asa ca stai linistit ca medicii sunt mult mai scarbiti decat tine.
Vina voastra era ca n-ati depus o plangere la conducerea spitalului sau la Colegiul Medicilor. Aceste atitudini ale medicilor si pacientilor trebuie sa se schimbe si cat timp vor ramane nesanctionati veti fi si voi in continuare scarbiti.


Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Dum Ian 16, 2011 7:19 pm, editata de 1 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  RocketQu33n Dum Ian 16, 2011 7:18 pm

Armand a scris:
delta a scris:
Armand a scris:Medicii sunt platiti absolut sub nivelul la care se situeaza importanta obiectului muncii lor
Oricum urmează să fie înlocuiți.
Cu preoți...

Nu cred ca e cazul sa fii... pig [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe cat punem pariu ca atunci cand va avea nevoie de un medic, va deveni ca mierea? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Ca ii va da spaga inca inainte sa-i spuna buna-ziua si dupa aceea tot el se va plange, ca nu e tratat daca nu mituieste. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Armand Dum Ian 16, 2011 7:22 pm

RocketQu33n a scris:
Armand a scris:
delta a scris:
Armand a scris:Medicii sunt platiti absolut sub nivelul la care se situeaza importanta obiectului muncii lor
Oricum urmează să fie înlocuiți.
Cu preoți...

Nu cred ca e cazul sa fii... pig [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe cat punem pariu ca atunci cand va avea nevoie de un medic, va deveni ca mierea? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ăsta-ha-haaaa??? Și pe patul spitalului o să-i facă pe toți idioți și tâmpiți, o să recite personalului în fiecare seară din teza lui de doctorat și o să bată apropouri deșănțate la kururile și țâțele doctorițelor și asistentelor!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sănătate Empty Re: sănătate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum