SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

+12
Kali.Yuga
RocketQueen
Marlo
laleauaneagra
Krokodilul Chichiricios
lolo
baso
Dracu' gol
(Still a)Live
ENKI
Anahoret
delta
16 participanți

Pagina 18 din 21 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Urmatorul

In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  delta Sam Oct 31, 2015 11:25 am

baso a scris:Presupun ca stalpul ala nu era imbracat profesionist in cofraje de oua ...Shocked
cofraje se folosesc in studiouri de muzica, ca să nu fie ecou
asa e şi la fundaţia de tineret, pereţii sunt acoperiţi de cofraje în spaţiul unde exerseaza nişte formaţii de muzică uşoară
probabil la fel o fi fost şi în acel club
e ciudat că nu au luat în calcul că acel carton poros şi uscat ia foc urgent de la o scânteie... scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Sam Oct 31, 2015 11:33 am

delta a scris:deci guvernul va anunţa peste trei ore că vom avea trei zile de doliu naţional din cauza unor petrecăreţi care s-au dus să se distreze trei ore... laugh

Nu stiu daca este cazul sa se declare 3 zile de doliu national. Politicienii se inghesuie acum sa fie cat mai solidari cu victimele tragediei. Probabil ca pana la sfarsitul zilei sau incepand de maine vor incepe iar sa se injure taberele intre ele, gasind tapi ispasitori pe la autoritatile statului. laugh
Desigur ca exista un complex de imprejurari care au favorizat producerea tragediei. Pe mine insa ma intriga rapiditatea cu care s-a extins focul. Ar fi fost vorba de cateva secunde, mai putin de un minut. Materialul utilizat pt. antifonare sa fie chiar atat de inflamabil ? Inseamna ca in clubul ala se fuma ca in benzinarie.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Sam Oct 31, 2015 11:39 am

delta a scris:
baso a scris:Presupun ca stalpul ala nu era imbracat profesionist in cofraje de oua ...Shocked
cofraje se folosesc in studiouri de muzica, ca să nu fie ecou
asa e şi la fundaţia de tineret, pereţii sunt acoperiţi de cofraje în spaţiul unde exerseaza nişte formaţii de muzică uşoară
probabil la fel o fi fost şi în acel club
e ciudat că nu au luat în calcul că acel carton poros şi uscat ia foc urgent de la o scânteie... scratch

stiam ca se folosesc cofraje de oua pt. antifonare, fiind cea mai ieftina solutie. Se pare ca in cazul acesta a fost ceva aplicat pe stalp si MULT mai usor inflamabil.


Ultima editare efectuata de catre baso in Sam Oct 31, 2015 3:04 pm, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  delta Sam Oct 31, 2015 12:11 pm

Cea mai relevantă înregistrare, catalogată ca probă la dosarul penal, de procurorul general al României, Tiberiu Niţu:

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  ENKI Sam Oct 31, 2015 7:43 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Au murit si cei doi chitaristi ai trupei Goodbye Gravity...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am incercat sa ascult ultima piesa a albumului, dar n-am gasit-o, desi a fost disponibila intr-un playlist, pe canalul oficial de Youtube. suspect

Tracklist-ul complet al albumului este:

1. The Day We Die (4:47)
2. Shadow Puppets (4:24)
3. Atonement (4:33)
4. Four Minutes of Rage (3:59)
5. Rise From the Fallen (3:36)
6. Heed the Call (4:15)
7. What If (3:54)
8. Spaceman (Babylon Zoo cover) (3:04)
9. This Life Is Running Out (3:54)
10. Ode to a Sacrifice (5:34)

Data lansarii: 30.10.2015


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Playlist-ul a fost functional aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

EDIT. Am gasit intreg albumul pe un site rusesc ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), dar nu pot asculta ultima melodie, fiind mult prea agresiva pentru auzul meu actual.

Update. La pozitia 17 figureaza tobosarul trupei Bucium, draga mie...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Sam Oct 31, 2015 8:03 pm, editata de 2 ori (Motiv : update)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Sam Oct 31, 2015 10:34 pm

ENKI a scris:
EDIT. Am gasit intreg albumul pe un site rusesc ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), dar nu pot asculta ultima melodie, fiind mult prea agresiva pentru auzul meu actual.


Nu pot sa ascult genul asta de muzica  si nu cred ca as rezista mai mult de 2 minute la un  astfel de concert . In fine, chestie de gusturi muzicale.
Mi-au provocat insa o adevarata sila niste "credinciosi" comentatori prin spatiul virtual care-l bagau pe Dumnezeu in tragedia asta, cum ca tinerii arsi de vii erau niste drogati satanisti.

Iresponsabilitatea patronilor clubului devine tot mai evidenta. Materialul de antifonare ieftin si deosebit de inflamabil utilizat , a transformat spatiul ala intr-un crematoriu. Oricand se putea produce un incendiu. Am inteles ca pe stalpi au aplicat chiar ei buretele de antifonare, cel de pe tavan fiind oarecum protejat de scanduri

Unul dintre ei, patron si al unui club din Centrul vechi,ar mai fi avut parte de un incendiu in trecut
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  (Still a)Live Dum Noi 01, 2015 12:13 am

ENKI a scris:


Update. La pozitia 17 figureaza tobosarul trupei Bucium, draga mie...

Uh, nasol! Sad

Mie mi-a părut a iad ceea ce s-a petrecut aseară. Am mai auzit și la alții comparația asta, inclusiv de la unii care au fost acolo. Nu cred în coincidențe. Sunt cam multe chestiuni care se leagă.
Și da, Baso, Dumnezeu are ce căuta în povestea asta! Fie și numai pentru că nimic nu se face fără voia Sa...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  (Still a)Live Dum Noi 01, 2015 12:37 am

Ceva...interesant?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Dum Noi 01, 2015 8:09 am

Live, inseamna ca Dumnezeu, in bunatatea lui, a vrut sa arda de vii niste tineri intr-un club pt.ca ascultau muzica satanista.Pe aceeasi linie de gandire, Hitler a ars evrei in crematorii tot asa, ca a vrut Dumnezeu.
Credinciosii normali la cap gandesc pozitiv, ca Dumnezeu i-a putut ajuta pe unii sa scape teferi din infernul ala produs prin vointa unor oameni iresponsabili. Nici macar nu se poate spune ca in acel club a participat o adunatura de drogangii satanisti . Pur si simplu au fost acolo tineri normali, amatori de un anumit gen muzical deloc pe gustul cocalarilor si curvetelor (care la ora aia se inghesuiau in alte cluburi, cu muzica de dat din buric,probabil morti de beti si cu creierul in Extasy ) ori pur si simplu au fost invitati de prieteni, lansarea noului album fiind un pretext ca sa se intalneasca in club. Evident, daca ar fi fost vreo trupa de jazz, astia nu s-ar fi gandit ca-i cazul si de artificii pt. lansarea albumului.

In cazul Clubului Colectiv, analizand raportul de cauzalitate, pe patroni i-a durut in fund posibilitatea producerii unui incendiu atunci cand au renovat hala si au vrut antifonarea cu buretele ala inflamabil; n-aveau sistem antiincendiu pe tavan, extinctoare, mai multe iesiri.La fel, nici autoritatile statului (nu stim insa care dintre ele aveau obligatia )n-au verificat incinta sub aspectul indeplinirii conditiilor legale de protectie contra incendiilor,mai ales ca acolo se organizau evenimente cu participarea unui public numeros. Gandeste-te ca in conditiile respective, oricand se putea declansa un incendiu ; in club se fuma si a mai existat cel putin un alt concert in care s-a folosit foc pe scena( un post TV a prezentat o filmare din trecut in care o trupa cantacioasa avea faclii si cruci aprinse ca decor) Spre deosebire de acea situatie, cand focul era sub control si la distanta de stalpul sau tavanul inflamabil, artificiile, probabil inofensive intr-un alt context, au fost aprinse chiar in fata stalpului pe care era aplicat buretele ala nenorocit, atat de inflamabil. Cine avea obligatia sa cunoasca proprietatea inflamabila a materialelor utilizate ? Dumnezeu? Nu, in primul rand constructorul si patronii. Cu siguranta ca ar fi existat si solutii constructive pt. a nu expune direct materialul inflamabil la surse potentiale de incendiu. Deci, este vorba pur si simplu despre indolenta criminala a unor oameni.
Dupa povestea asta, probabil ca multe cluburi vor fi verificate la sange si inchise pt. ca nu respecta nici macar minimele cerinte de  protectie contra incendiilor.


Ultima editare efectuata de catre baso in Dum Noi 01, 2015 8:43 am, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  ENKI Dum Noi 01, 2015 8:20 am

Ah, din cauza obiceiului meu de a citi postarile noi de jos in sus (asa cum apar ele pe prima pagina a forumului), am pus declaratia de presa a lui Dumnezeu dincolo, la Teoria conspiratiei. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Dum Noi 01, 2015 12:51 pm

ENKI a scris:Ah, din cauza obiceiului meu de a citi postarile noi de jos in sus (asa cum apar ele pe prima pagina a forumului), am pus declaratia de presa a lui Dumnezeu dincolo, la Teoria conspiratiei. Laughing
Ca simplu observator, citind incrucisat prin topice si articole de presa, comentarii, etc., evaluand sumar inclusiv teoriile conspirationiste, sunt oarecum curioasa care va fi bilantul final al mortilor, daca si cu cat se va depasi numarul de 30 si in ce conditii traumatizante pentru ei vor fi nevoiti sa traiasca in continuare luptatorii , aflati acum in situatie critica. Poate sa para o curiozitate cinica, insa daca as fi fost si eu intr-o situatie similara, sa ma convoace Dumnezeu pt.a decide democratic daca vreau sa mor sau sa continui sa traiesc cu o trauma permanenta, cu arsuri care m-au desfigurat, aproape pana la carbonizare, in mod sigur as alege varianta cea mai usoara pentru sufletul meu: eliberarea de trupul chinuit prin vointa criminala a unor iresponsabili. Nu exista despagubiri morale pentru un suflet chinuit si obligat sa ramana intr-un trup distrus rapid, in cateva secunde, prin indolenta criminala a altor "oameni".

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  (Still a)Live Dum Noi 01, 2015 8:29 pm

baso a scris:Live, inseamna ca Dumnezeu, in bunatatea lui, a vrut sa arda de vii niste tineri intr-un club pt.ca ascultau muzica satanista.Pe aceeasi linie de gandire, Hitler a ars evrei in crematorii tot asa, ca a vrut Dumnezeu.
Credinciosii normali la cap gandesc pozitiv, ca Dumnezeu i-a putut ajuta pe unii sa scape teferi din infernul ala produs prin vointa unor oameni iresponsabili.
Merg pe ideea de karmă colectivă. Și mai cred că sunt de învățat ceva lecții de aici.
PS: Nu știu dacă e bine sau nu să mai spun să ne rugăm, în continuare, și pt cei duși, și pt cei (încă) rămași.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Dum Noi 01, 2015 9:16 pm

(Still a)Live a scris:
baso a scris:Live, inseamna ca Dumnezeu, in bunatatea lui, a vrut sa arda de vii niste tineri intr-un club pt.ca ascultau muzica satanista.Pe aceeasi linie de gandire, Hitler a ars evrei in crematorii tot asa, ca a vrut Dumnezeu.
Credinciosii normali la cap gandesc pozitiv, ca Dumnezeu i-a putut ajuta pe unii sa scape teferi din infernul ala produs prin vointa unor oameni iresponsabili.
Merg pe ideea de karmă colectivă. Și mai cred că sunt de învățat ceva lecții de aici.
PS: Nu știu dacă e bine sau nu să mai spun să ne rugăm, în continuare, și pt cei duși, și pt cei (încă) rămași.

Inteleg ce vrei sa spui si nu aveam eu treaba cu tine. Ma revolta insa ghiolbanismul religios de evul mediu pe care, din pacate, l-am vazut in aceste zile pe vreo cateva site-uri. Macar sectantul ala, la care Enki a dat link , scrie pe blogul lui. Sunt insa multi altii care cauta spatii virtuale cat mai vizibile pentru a-si exprima cretinismele. Si de era un club de manelisti, aceeasi tragedie era.
Faptul ca 100 de victime sunt acum in stare grava si foarte grava, este dramatic. Vor mai ceda si altii pe langa cei 30 de pana acum.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  delta Lun Noi 02, 2015 7:20 am

baso a scris:Live, inseamna ca Dumnezeu, in bunatatea lui, a vrut sa arda de vii niste tineri intr-un club pt.ca ascultau muzica satanista.Pe aceeasi linie de gandire, Hitler a ars evrei in crematorii tot asa, ca a vrut Dumnezeu.
Pe Jiji Becali deja l-a informat ăl-de-sus că era vorbă de o pedeapsă colectivă aplicată veneratorilor satanei... laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Lun Noi 02, 2015 8:09 am

Mai sunt si alte personaje publice care enunta astfel de idei.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

OK. Nici eu nu sunt fana acestui gen muzical,insa a acredita ideea ca muzica respectiva este cauza incendiului, e de noaptea mintii. Bine, nu contest existenta unor coincidente premonitorii, ca sa zic asa, de text, imagine cu tragedia petrecuta,insa sunt explicabile prin aceea ca tematica respectiva este abordata  in proportia cea mai mare de trupele rock in melodiile lor. Cand cauzele reale favorizatoare sau chiar declansatoare ale incendiului sunt atat de multe si de explicabile rational, sa vii sa spui ca trupa rock si tinerii din club l-au invocat pe Satana si din acest motiv au ars,denota o gandire tare defecta.

Se pot ajunge inclusiv la concluzii halucinante , cum ca daca localul functiona cu respectarea legii, cei din club il puteau invoca pe Satana  in deplina siguranta, cu respectarea reglementarilor PSI . laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  ENKI Lun Noi 02, 2015 9:14 am

baso a scris: Si de era un club de manelisti, aceeasi tragedie era.

Exact!

Si nu ma pot impiedica sa ma gandesc cam ce mistouri ar fi facut "rockerii" daca se intampla intr-un club de manele. S-ar fi impanzit feisbucii cu meme-uri "amuzante"...
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Lun Noi 02, 2015 10:56 am

ENKI a scris:
baso a scris: Si de era un club de manelisti, aceeasi tragedie era.

Exact!

Si nu ma pot impiedica sa ma gandesc cam ce mistouri ar fi facut "rockerii" daca se intampla intr-un club de manele. S-ar fi impanzit feisbucii cu meme-uri "amuzante"...

Pai, eu cred ca vizavi de aceasta catastrofa s-au conturat de la inceput 2 categorii de romani : 1.cei care au fost socati de proportiile dezastrului, empatizand uman cu victimele, familiile si prietenii lor, intelegand in mod rational si fiind revoltati de ansamblul cauzelor favorizatoare si generatoare ale acestui dezastru 2. tot felul de fitilisti care, fie din plictiseala, fie din credinta religioasa,fie din dorinte manipulatoare( inclusiv politicianiste) incearca sa denatureze aceste cauze potrivit unor scopuri oculte.
Marea porcarie, tipic romaneasca, este aceea ca tot mai multi din prima categorie incep sa intre in jocul celor din a doua categorie.

Intamplator, am vazut aseara cateva secvente din emisiunea cancan la Romania Tv. In incercarea ei de a lua apararea trupei de rock si a tinerilor arsi de vii in clubul ala, Crina Mardare spunea ca toti acei tineri care au participat la eveniment aveau figuri de tineri normali, fiind in cea mai mare proportie intelectuali: arhitecti, ingineri, it-isti, artisti, jurnalisti...Ca versurile melodiilor n-aveau nimic satanist in ele, avand o incarcatura  emotionala intelectuala, intr-o forma de exprimare muzicala adaptata conditiilor mizere in care artistii de valoare simt nevoia sa-si exprime identitatea...nu ca manelistii care au inundat spatiul muzical cultural, cu versuri repetitive si succes la marele public In esenta, cam asta era ideea exprimata.
Principial, am fost de acord cu o mare parte din ce spunea ea, insa am considerat ca a intrat in jocul justificarilor generatoare de dispute, facand abstractie de dimensiunea umana a tragediei intamplate intr-o societate asa zis democratica si civilizata. Si daca ar fi fost un club de manelisti cel in care au ars de vii atatia oameni, din indolenta criminala a altor oameni, tot la fel trebuia tratata problema.

Daca ar fi ars de vii credinciosii inghesuiti intr-o biserica, tot asa, pt. ca exista o singura usa de intrare/iesire, lipsa extinctoarelor la indemana celor instruiti sa le foloseasca si a sprinklerelor de pe tavan...pt ca s-a rasurnat o lumanare care a aprins ceva extrem de inflamabil...in niciun caz Dumnezeu  invocat in incinta respectiva n-ar fi fost de vina, ci oameni care, desi n-au urmarit producerea vreunei catastrofe, au acceptat prin indolenta lor posibilitatea producerii ei laugh De parca rugaciunile la o Slujba de Inviere, care inghesuie multi credinciosi in biserici, cu lumanari aprinse, ar tine loc de respectarea normelor PSI ...
Personal, o singura data mi s-a intamplat sa intru in Biserica la Inviere si am jurat ca nu mai comit greseala. Nu sufar de claustrofobie, insa am intrat in panica atunci cand am constatat ca nu mai pot sa ies din ingramadeala aia, fiind picurata pe cap cu ceara fierbinte de la lumanarea unui credincios , la  care m-am abtinut cu greu  sa nu-i zic vreo doua , interpretabile ca fiind sataniste, ca dobitocul vrea sa-mi dea foc .

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Lun Noi 02, 2015 2:48 pm

Azi m-a socat fii-mea. Dupa ce a venit de la scoala, mi s-a plans ca numai despre Club Colectiv au vorbit toata ziua, in pauze. Au fost obligati si sa pastreze un minut de reculegere. Am intrebat-o la ce concluzie au ajuns. Se pare ca toti au fost de acord ca s-a exagerat cu mediatizarea tragediei. Si ca de ce lor le-ar pasa mai mult daca nici celor din Club Colectiv nu le-ar fi pasat de ei? Shocked Habar n-am cine le-a dat o astfel de orientare.Niciun profesor n-a abordat cu ei cazul, sa-l discute echilibrat.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  (Still a)Live Mar Noi 03, 2015 6:40 pm

Cam în toate situațiile de acest gen, prilejul de a stoarce ceva (lacrimi de durere, bani, rating etc) e folosit cât se poate de mult și chiar mai mult decât atât. Important este că au murit niște oameni iar alții se chinuie. Că au trecut prin niște momente teribile. Că toată povestea are niște cauze și că trebuie să aibă niște urmări (învățat de lecții și fapte).
Ceea ce a declarat purtătorul de cuvânt al BOR mi s-a părut tare aiurea. Nu-mi dau seama dacă e normal să se privească așa lucrurile. Presupun că nu. Trist este faptul că din nou se lovește în ortodoxie. Un nou pretext, folosit la maxim (Facebook geme de postări contra BOR și pro Catolicism).
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  ENKI Mar Noi 03, 2015 7:09 pm

(Still a)Live a scris:Cam în toate situațiile de acest gen, prilejul de a stoarce ceva (lacrimi de durere, bani, rating etc) e folosit cât se poate de mult și chiar mai mult decât atât. Important este că au murit niște oameni iar alții se chinuie. Că au trecut prin niște momente teribile. Că toată povestea are niște cauze și că trebuie să aibă niște urmări (învățat de lecții și fapte).
Ceea ce a declarat purtătorul de cuvânt al BOR mi s-a părut tare aiurea. Nu-mi dau seama dacă e normal să se privească așa lucrurile. Presupun că nu. Trist este faptul că din nou se lovește în ortodoxie. Un nou pretext, folosit la maxim (Facebook geme de postări contra BOR și pro Catolicism).

Uite, postarea asta este mai echilibrata, nefacand discriminari. laugh
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  (Still a)Live Mar Noi 03, 2015 7:11 pm

Cred că aș putea să-ți zic ”deși vorbești pe înțeles, eu nu pot pricepe”. Ca ortodox care te știu, adică.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  ENKI Mar Noi 03, 2015 7:30 pm

(Still a)Live a scris:Cred că aș putea să-ți zic ”deși vorbești pe înțeles, eu nu pot pricepe”. Ca ortodox care te știu, adică.

Crezi ca mai are vreo legatura cu ortodoxia ceea ce patroneaza Daniel, din Mercedes?! Shocked
Nu mai avem biserica, ci doar o forma fara fond, o mafie strangatoare de bani de la fraieri si scutita de taxe. Asa cum nu mai avem stat, ci doar niste umili mafioti numiti de afara administratori ai coloniei Romania.
De aceea, la ultimul recensamant m-am declarat dac liber, de religie geta.  Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  (Still a)Live Mar Noi 03, 2015 7:54 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Cred că aș putea să-ți zic ”deși vorbești pe înțeles, eu nu pot pricepe”. Ca ortodox care te știu, adică.

Crezi ca mai are vreo legatura cu ortodoxia ceea ce patroneaza Daniel, din Mercedes?! Shocked
Nu mai avem biserica, ci doar o forma fara fond, o mafie strangatoare de bani de la fraieri si scutita de taxe. Asa cum nu mai avem stat, ci doar niste umili mafioti numiti de afara administratori ai coloniei Romania.
De aceea, la ultimul recensamant m-am declarat dac liber, de religie geta.  Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se profită mult de imaginea tot mai aiurea a BOR. Imagine pe care singuri și-o fac reprezentanții. Cine i-o plăti pe ăștia, de fapt, ca să aducă deservicii lui Dumnezeu?
Aha, deci accidentul pe care l-ai făcut ți l-a aranjat careva... Laughing
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Mier Noi 04, 2015 7:48 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu stiu cum au facut rost jurnalistii de declaratia unuia dintre patroni, insa unele chestiuni declarate sunt interesante. Este posibil sa nu-l fi informat constructorul corect. Pe lantul raportului de cauzalitate se poate ajunge pana la producatorul buretelul de antifonare respectiv daca a produs si comercializat un produs fara a furniza informatia ca este usor inflamabil iar prin ardere degaja o gramada de substante toxice. Pana la urma, eu cred ca daca faceau antifonarea cu cofraje de oua, nu se raspandea focul asa de repede si nici nu se degajau atatea substante toxice.
Iar daca in septembrie 2014 au fost controlati de Pompieri, devine si mai interesant raportul de cauzalitate.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  ENKI Mier Noi 04, 2015 8:52 am

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu stiu cum au facut rost jurnalistii de declaratia unuia dintre patroni, insa unele chestiuni declarate sunt interesante. Este posibil sa nu-l fi informat constructorul corect. Pe lantul raportului de cauzalitate se poate ajunge pana la producatorul buretelul de antifonare respectiv daca a produs si comercializat un produs fara a furniza informatia ca este usor inflamabil iar prin ardere degaja o gramada de substante toxice. Pana la urma, eu cred ca daca faceau antifonarea cu cofraje de oua, nu se raspandea focul asa de repede si nici nu se degajau atatea substante toxice.
Iar daca in septembrie 2014 au fost controlati de Pompieri, devine si mai interesant raportul de cauzalitate.
Ar fi interesant de aflat cand s-a facut antifonarea stalpilor si... pentru ce?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ce reducere a zgomotului se realiza prin antifonarea unor stalpi? Daca patronii fusesera zgarciti si cumparasera burete ieftin, cum dracu' de n-au facut o economie si mai mare, ci s-au incapatanat sa antifoneze stalpii? scratch


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mier Noi 04, 2015 9:18 am, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  baso Mier Noi 04, 2015 9:17 am

ENKI a scris:
Ar fi interesant de aflat cand s-a facut antifonarea stalpilor si... pentru ce?

Constructorul a spus ca nu el a imbracat stalpii iar patronul a declarat ca aplicarea buretelui pe stalpi s-a facut in regie proprie.Motivul nu l-a precizat; poate ca l-a pus in scop de decor,fiind piramidal. laugh Intrebarea e daca a stiut sau nu, atunci cand l-a achizitionat, ca este foarte usor inflamabil.


Ultima editare efectuata de catre baso in Mier Noi 04, 2015 9:18 am, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  ENKI Mier Noi 04, 2015 9:17 am

(Still a)Live a scris:Se profită mult de imaginea tot mai aiurea a BOR. Imagine pe care singuri și-o fac reprezentanții. Cine i-o plăti pe ăștia, de fapt, ca să aducă deservicii lui Dumnezeu?
Aha, deci accidentul pe care l-ai făcut ți l-a aranjat careva... Laughing

Nimeni nu poate aduce deservicii lui Dumnezeu, cu atat mai putin cei care au inventat un dumnezeu exterior, pe care l-au inchis intre niste pereti, taind apoi bilete la intrare oricarui fraier interesat. laugh
Imagine tot mai aiurea a BOR?! In afara unor cazuri izolate - preoti autoexclusi din BOR sau pe punctul de a fi caterisiti la prima abatere, monahi retrasi in sihastrie -, totul este o poleiala tragi-comica, o piesa proasta, la care turmele mai participa doar din frica de Dumnezeu (?!), obisnuinta, de gura lumii sau in cautarea unui reazem exterior.
Ca s-o spun mai direct, baietii astia barbosi au folosit primii si timp de milenii programarea neuro-lingvistica, fiind insa depasiti de inventiile masonice din secole 20 si 21. Din "lupta" bisericii cu masoneria (sau viceversa, tot un drac), din teza si antiteza, deci, iata ca rasare si sinteza, un mediu nou, in care vor supravietui doar cei adaptati. vesel

Chestia cu accidentul n-am inteles-o. suspect
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  ENKI Mier Noi 04, 2015 9:19 am

baso a scris:
ENKI a scris:
Ar fi interesant de aflat cand s-a facut antifonarea stalpilor si... pentru ce?

Constructorul a spus ca nu el a imbracat stalpii iar patronul a declarat ca aplicarea buretelui pe stalpi s-a facut in regie proprie.Motivul nu l-a precizat; poate ca l-a pus in scop de decor,fiind piramidal. laugh Intrebarea e daca a stiut sau nu, atunci cand l-a achizitionat, ca este foarte usor inflamabil.
Apropo de piramidal, cand numarul mortilor va aunge la 33 va fi bai mare in puscaria virtuala numita feisbuc. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  (Still a)Live Mier Noi 04, 2015 8:34 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Se profită mult de imaginea tot mai aiurea a BOR. Imagine pe care singuri și-o fac reprezentanții. Cine i-o plăti pe ăștia, de fapt, ca să aducă deservicii lui Dumnezeu?
Aha, deci accidentul pe care l-ai făcut ți l-a aranjat careva... Laughing

Nimeni nu poate aduce deservicii lui Dumnezeu, cu atat mai putin cei care au inventat un dumnezeu exterior, pe care l-au inchis intre niste pereti, taind apoi bilete la intrare oricarui fraier interesat. laugh
Imagine tot mai aiurea a BOR?! In afara unor cazuri izolate - preoti autoexclusi din BOR sau pe punctul de a fi caterisiti la prima abatere, monahi retrasi in sihastrie -, totul este o poleiala tragi-comica, o piesa proasta, la care turmele mai participa doar din frica de Dumnezeu (?!), obisnuinta, de gura lumii sau in cautarea unui reazem exterior.
Ca s-o spun mai direct, baietii astia barbosi au folosit primii si timp de milenii programarea neuro-lingvistica, fiind insa depasiti de inventiile masonice din secole 20 si 21. Din "lupta" bisericii cu masoneria (sau viceversa, tot un drac), din teza si antiteza, deci, iata ca rasare si sinteza, un mediu nou, in care vor supravietui doar cei adaptati. vesel

Chestia cu accidentul n-am inteles-o. suspect
Da, înțeleg ce zici, dar tot spun că se atacă, într-un final, însăși credința.

Păi, dacă te-ai declarat cum te-ai declarat, or fi zis să-ți pună ceva ÎN cap, ca să fie, eventual, un nebun în minus în țară. Era un fel de „bad, stupid joke”.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  (Still a)Live Mier Noi 04, 2015 8:35 pm

De ce mi se petrec lucruri, când dau să postez?
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse - Pagina 18 Empty Re: morți, decedați, uciși... deci în general cadavre diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 21 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum