SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Klaus Werner Johannis

+4
ENKI
RocketQueen
baso
delta
8 participanți

Pagina 13 din 18 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18  Urmatorul

In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Lun Ian 23, 2017 12:12 pm

ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sasalaul a tinut sa se plimbe ostentativ, ca pixelul rosu, printre manipulatii participanti la mitingul neautorizat.  laugh

Pun aci si un comentariu de feisbuc:

[justify]
Deci avem si elementul de culoare comun "revolutiilor colorate" marca Soros, prezent si acum, in agitatia de la Bucuresti:
Am observat cum niste unii in Piata Universitatii imparteau, inainte de sosirea lui Johannis acolo, niste cartonse de culoare rosie, celor din jur. Surpriza sau nu, Johannis a sosit si el in Piata Universitatii, imbracat cu o geaca tot rosie.. Concluzia este la liber... Dar sa revenim:



Ca principiu, psihologic vorbind, nu te duci imbracat in rosu ostentativ la un miting neautorizat. N-ai de unde sa stii cum evolueaza miscarea spontana si sa apara lunetisti pe acoperis sau pe la ferestre Laughing Aia imbracati in rosu sunt cei mai expusi daca lunetistii trag la nimereala, ca la loteria vizelor catre Paradis. In plus, daca stia ca protestatarii urla sloganuri pline de amabilatati pt. ciuma rosie, Iohannis si-a imaginat ca fix rosul il scapa de deochi ? raset Si-o fi imaginat ca el este Santa Klaus, venit cu renii printre protestatari. Niciodata nu l-am suspectat de inteligenta, astfel incat nu ma mira ca  a vrut neaparat sa se dea ninja cel rosu, ca un papagal. laugh

Foarte tare este si faptul ca, dupa ce a facut declaratia cu cei 2 elefanti la sedinta de guvern unde a participat neconstitutional, iar Mircea Badea s-a intrebat, retoric, daca nimeni n-a vazut in sala si un MAMUT, Sasalaul s-a gandit sa-si puna geaca Mammut. laugh
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Oh ,oh, oh...l-au tricotat agenturile straine Laughing Nici nu era greu.
Ma gandeam eu ca Darren White nu s-a retras chiar de tot din activitate laugh De regula, n-am prostul obicei sa ma holbez la oameni ca sa-mi incerc forta privirii. Laughing Recunosc insa ca am fost terrribil de curioasa in privinta pasagerului din avion.funny La naiba, daca exploda avionul, macar stiam din cauza carui pasager secret aflat la bord raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Lun Ian 23, 2017 12:16 pm

ENKI a scris:Mda, o poza de aseara, de la noi. vesel

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mai multe foto cu elefanti si geci Mammut aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Lun Ian 23, 2017 2:26 pm

O poza luata de pe pagina de feisbuc a Sasalaului:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Se vad foarte bine niste mamuti in afisul din stanga-sus, ba chiar se desluseste si textul reclamei: Epoca de Gheață prinde viață (la Sun Plaza)*.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Daca adaugam la astea si faptul ca o agentie serioasa de stiri precum Sputnik a difuzat o stire de tip nutret pentru fiesbucisti ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), ma intreb ce dracu' se intampla, de fapt. oaie



*Pentru a doua oara in ultimele cateva zile mi-am amintit brusc de articolul din Scanteia Tineretului, din timpul Lovilutiei din '89. Initial am crezut ca a fost vorba despre Tineretul Liber, din ianuarie '90, dar am scuza ca amintirile de atunci imi sunt foarte condensate, io fiind in acel moment in armata, intr-o perioada de 5 zile si nopti fara somn. Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Textul din Scateia Tineretului:”Citeva sfaturi pentru cei aflati in aceste zile la mare”*Evitati expunerea intempestiva si prelungita la soare. E de preferat sa incepeti mai prudent, cu reprize scurte de 10-15 minute – cand pe-o parte, cand pe alta. Astfel, va veti asigura un bronzaj placut si uniform.* Nu va avantati prea mult in larg. Oricum, in caz de pericol, nu strigati. Este inutil. Sansele ca prin apropuiere sa se afle vreo persoana dispusa a va asculta sunt minime.* Profitati de binefacerile razelor ultraviolete. Dupa cum se stie, ele sunt mai active intre orele 5,30 si 7,30. Se recomanda cu precadere persoanelor mai debile.* Daca sunteti o fire sentimentala si agreati apusurile soarelui, librariile de pe litoral va ofera un larg sortiment de vederi cu acest subiect.* Si inca ceva – daca aceste v-au pus pe ganduri si aveti deja anumite ezitari, gandindu-va sa renuntati in favoarea muntelui, inseamna ca nu iubiti in suficienta masura marea. (S.P.)”Aceasta este decriptarea trimisa CSAT in 20071 – Declansati, pe neasteptate, planul ”Soare”. Incepeti prudent, cu operatiuni scurte, de 10-15 minute, simultan in mai multe zone, pana la acoperirea intregii tari.2 – Nu depasiti obiectivele. Altfel sunteti in mare pericol si nu va va ajuta nimeni.3 – Bazati-va pe sprijinul trupelor speciale care au rol activ intre orele 5,30 si 7,30 in scopul recuperarii ranitilor.4 – Devastati librariile si distrugeti ”operele alese” (cartile lui Ceausescu – n.r.) pentrui instigare si intimidare.

5 – Pentru nehotarati: nu tradati scopul, daca va iubiti tara.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Lun Ian 23, 2017 6:01 pm

ENKI a scris:O poza luata de pe pagina de feisbuc a Sasalaului:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Se vad foarte bine niste mamuti in afisul din stanga-sus, ba chiar se desluseste si textul reclamei: Epoca de Gheață prinde viață (la Sun Plaza)*.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Daca adaugam la astea si faptul ca o agentie serioasa de stiri precum Sputnik a difuzat o stire de tip nutret pentru fiesbucisti ( Având în vedere că acesta este un an în care se înregistrează un nou record al încălzirii globale

Read more: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ma intreb ce dracu' se intampla, de fapt. oaie




In primul rand, la capitolul Ice Age, eu am in cap veveritoiul obsedat de ghinda lui...din desenul animat .Prea putin spre deloc ...mamutii laugh













In al doilea rand,nu prea cred ca sputnik ar fi o agentie prea serioasa de stiri atunci cand vorbeste despre inghet in contextul incalzirii globale. In 1816 a erupt nu stiu ce vulcan a lu' peste prajit din Indonezia de-o fi fost iarna vulcanica si vara. Laughing Nu ma manipuleaza pe mine rusii sau sarbii cu bazaconii din astea raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Mar Ian 24, 2017 8:14 am

Apropo de bazaconii, cred ca l-am auzit aseara pe Daniel Savu bagand o soparla cum ca PSD n-are de gand sa-l suspende pe Iohannis. Ca au alte treburi si si-au propus sa nu-l bage in seama raset
Oamenii astia sunt seriosi ? Chiar asteapta ca Iohannis sa-i implore, cu subiect si predicat? OK. Si mie mi s-a parut ostentativ gestul lui, de parca s-ar fi cerut suspendat, insa pot lua in calcul si un scenariu SF. Daca e tinut ostatic si nu poate sa vorbeasca de la el, ci doar ce i se sufla in ureche? Si nici sa-si dea demisia? Poate o fi un fel Hawking de Romania care incearca disperat sa dea semnale ca are nevoie de ajutor; sa-l scoata careva din rahatul in care a intrat. Suspect
Altii comentau ca Iohannis a inceput sa semene cu Basescu la apucaturi. Pai, daca aia care-l plimba pe Iohannis ca sa-l arate au fost crescuti de mici de catre Basescu, evident ca fac ce au fost invatati iar Johannis este jucaria perfecta pt. ei. Face si spune ce i se ordona. Penelistii sunt aproape toti pe mucles, ca nu cumva sa o supere pe Luluta. Singura nadejde a lui Iohannis, ca sa scape de cosmar, sunt astia din PSD. Si, eventual, in Ghita si Basescu...sa mai dea astia ceva tare pe goarna. Stiu ca scenariul meu e cam de groaza, insa pot baga si faze comice, sa fie o comedie neagra raset

Si apropo de comedii, dupa Unora le place jazzul (care era alb/negru) am crezut ca mor de ras la comedia neagra englezeasca Death at a Funeral Degeaba au incercat americanii un remake cu actori negri si sa bage acelasi pitic in varianta lor. Tot  englezii , cu morga lor specifica, au fost cei mai tari. laugh Dupa ce l-am vazut prima data, ma intrebam cum naiba au reusit actorii sa ramana seriosi si sa nu rada de nebuni in timpul filmarilor din cauza scenariului ? O nebunie totala a fost scenariul ala raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Mar Ian 24, 2017 9:29 am

Sasalaul a fost adus cu forta presedinte-prizonier inca de la inceput, doar ca n-a fost nevoie de el pana la defectarea lui Ghita. Laughing
La cat de vocali au devenit Macacu' si Luluta, dar si la cat de agresiv a renascut sistemul binomial, as crede ca Ghita a fost deja neutralizat, iar acum pare ca ne aflam in plina "revolutie", de culoare rosie de aceasta data, o revolutie care va culmina cu desfiintarea statului. vesel
Omniprezenta "epoca de gheata", dincolo de amintirile amuzante ale desenelor animate, imi sugereaza inceputul unui nou razboi rece, in care noi suntem deja in sfera de influenta ruseasca. Nu-mi amintesc cand ne-au mai laudat vecinii unguri ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), asta in timp ce ei se pregatesc crestineste ca pe 2 februarie sa sarbatoreasca Intampinarea Domnului... Putin. ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ). laugh Cu Fanul Trump lucrurile au fost mult mai simplu de transat pentru ei: la telefon - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . Laughing

P.S. Puteam scrie asta si la teoria conspiratiei, da' mi-a fost lene sa mut discutia acolo. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Mar Ian 24, 2017 12:00 pm

ENKI a scris:Sasalaul a fost adus cu forta presedinte-prizonier inca de la inceput, doar ca n-a fost nevoie de el pana la defectarea lui Ghita. Laughing
La cat de vocali au devenit Macacu' si Luluta, dar si la cat de agresiv a renascut sistemul binomial, as crede ca Ghita a fost deja neutralizat, iar acum pare ca ne aflam in plina "revolutie", de culoare rosie de aceasta data, o revolutie care va culmina cu desfiintarea statului. vesel
Omniprezenta "epoca de gheata", dincolo de amintirile amuzante ale desenelor animate, imi sugereaza inceputul unui nou razboi rece, in care noi suntem deja in sfera de influenta ruseasca. Nu-mi amintesc cand ne-au mai laudat vecinii unguri ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), asta in timp ce ei se pregatesc crestineste ca pe 2 februarie sa sarbatoreasca Intampinarea Domnului... Putin. ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ). laugh  Cu Fanul Trump lucrurile au fost mult mai simplu de transat pentru ei: la telefon - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . Laughing

P.S. Puteam scrie asta si la teoria conspiratiei, da' mi-a fost lene sa mut discutia acolo. laugh  

Enki, yo mi-am propus sa gandesc pozitiv . In contextul in care suntem zilnic bombardati cu stiri/informatii negative, trebuie gasita o metoda de a le pozitiva cumva. Am avut perioade lungi in care nu mai deschideam TV-ul si nu mai citeam stiri. Era ok pt. naturelul simtitoriu , insa ma simteam oarecum ca o autista. Mai, dar si cand deschideam TV-ul , sa ma informez cu ce mai este nou prin sat, ma lovea in plex nebunia raset Rasul este cea mai buna arma si terapie. De ce crezi tu ca mi s-a pus pata sa am un Maine Coon ? raset

Despre sasalau am zis inca de la dezbaterile candidatilor pt. prezidentiale ca este un dezastru, tufa, zero barat. Fiind oarecum prezentabil, pare mai destept si filozof atunci cand tace si doar pozeaza. Orice naspeturi se pot spune despre Basecu, insa nu ca ar fi un papagal ca asta. Faptul ca pe Iohannis l-a apucat voincia , sa se dea presedinte jucator, ma amuza la culme. laugh Asta-i presedinte de decor, de plimbat , de imbracat si dezbracat , sa zambeasca frumos in poze si cam atat. Nu sa-i dai teme de gandit si rezolvat, ca se strica. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Mar Ian 24, 2017 3:51 pm

Ca tot ai adus in discutie gandirea pozitiva, pe care o practic si io (dar tinand neaparat sa fiu la zi cu telenovela mioritica, superioara oricarei fictiuni), am cules de pe pagina lui Badea niste intrebari pentru viitoare si iminente referendumuri. laugh

Idei pentru teme de referendumuri initiate de Iohannis:
1. Decat sarac si bolnav e mai bine bogat si sanatos?
2. Iarna nu-i ca vara?
3. Decat fara casa e mai bine cu sase case?
4. Casa din Palm Beach e de fapt a mea?
5. E bine sa iei o casa cu acte false?
6. Daca un procuror a plagiat chiar si trei randuri, sa plece?
7. Daca ceva e mare si mut poate fi numit mamut?
8. Daca un om politic numeste procurorii si judecatorii, adversarii sai politici mai pot fi numiti penali?
9. E bine ca magistratii n-au nicio raspundere?
10. E bine ca SRI ia din bani publici jumatate de miliard de dolari?



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Mar Ian 24, 2017 4:00 pm

Din acelasi registru al gandirii pozitive, cugatarile pastorului Terhes. laugh

Eu ii propun lui Iohannis sa faca un referendum daca "sa fie bine ca sa nu fie rau". De asemenea, dat fiind ca e iarna acum, sa ii mai intrebe pe romani daca "sa fie cald ca sa nu fie frig". Cine l-a consiliat pe Iohannis sa iasa cu propunere de referendum pentru aplicarea hotararilor CCR l-a consiliat prost. Dar cine l-a consiliat azi a facut-o si mai prost.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Intentia lui Iohannis de a orgnaiza un referendum pentru "Continuarea luptei împotriva corupţiei şi asigurarea integrităţii funcţiei publice" nu are legatura cu lupta anticoruptie. Mai multe surse imi spun ca exista sondaje de opinie care sunt nimicitoare la adresa increderii in Kovesi. Aceasta e in picaj continuu de o luna si jumatate. Referendumul acesta e, de fapt, incercarea Noii Securitati de a reconstrui increderea in Kovesi, identificandu-o cu lupta anticoruptie. Cred ca singurul ei mod de a-si recapata increderea e sa-i ia pe coruptii aia din SRI.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Mar Ian 24, 2017 7:06 pm

laugh
Cum sa nu razi de sasalau ? Eu cred ca el a insistat la Ciolos s-o puna pe Guseth ministra justitiei. Ca e de-a lui raset Daca ramanea tuta ministra, radeam de cei 2 tuti ca de ma(i)muti raset
Aproape ca mi-e mila de Busoi cand vine la Gadea in emisiune. Ciuvica e calau si are o satisfactie perversa in a-l praji pe Busoi pe toate partile in legatura cu sasalaul raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Mar Ian 24, 2017 7:30 pm

laugh

Din momentul intrării în vigoare al prezentei postări, aliniatul 2 al articolului 80 din Constituția României se modifică după cum urmează:
"Preşedintele României este obligat să învețe Constituţia şi nu are voie să facă declarații publice fără a-și consulta consilierii. Preşedintele are rol de meditator."


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Dum Feb 05, 2017 6:15 am

Am inteles ca s-a viralizat rapid mesajul de mai jos. Iohannis e nebun. Dupa ce a profitat de colectiv , a dat in el betia puterii ca poate manipula oamenii iesiti in strada. In loc sa stinga focul, vrea sa-l intarate ? suspect

Domnule Președinte, Excelența Voastră, nu-mi dau seama ce căutați în Malta tocmai cînd țara este în fierbere. Am dubii că summit-ul acesta, programat la sfîrșit de săptămînă și într-un loc exotic, poate fi o adevărată reuniune de lucru. În cel mai bun caz, e un fel de team building între liderii europeni, un fel de întîlnire la un pișcot și o șampanie. Dar să lăsăm această curiozitate a mea și să spun precis ce am să vă reproșez.

Din frumoasa Malta, grație site-ului Digi 24 și a prietenului Alexandre Spahiu, care mi-a semnalat enormitate, îmi sosește această declarație a Dumnevoastră care mă jignește nu doar pe mine, ci sute de mii de protestatari din aceste zile: „Avem sute de mii de români de-ai mei în stradă”! Nu, Domnule Iohannis, eu nu sînt un român de-al Dumneavoastră. Nu am ieșit în stradă ca să apăr fundul Doamnei Kovesi de atacurile lui Sebi și ale tonomatelor și de limbile fanilor Domniei Sale, nici ca să vă ridic Dumneavoastră popularitatea în cădere liberă pînă la tîmpenia lui Dragnea și a guvernului său, care poartă abuziv numele Grindeanu. Nu, Domnule Președinte, nu pentru asta am ieșit. Am ieșit pentru apărarea unei instituții, Justiția, de atacurile demente ale unor pîrnăiași și potențial pîrnăiași și a unei idei, a unei valori a societăților moderne, independența acesteia. Faceți un sondaj printre protestatari și constatați cîți sînt „ai dumneavoastră” și cîți sînt persoane autonome și responsabile, care au ieșit în stradă să apere același lucru. După sondare, veți constata că i-ați jignit pe cei mai mulți dintre.

Întîmplător, acum, pozițiile noastre coincid în chestiunea ordonanțelor, dar ele sînt divergente într-o mulțime de alte chestiuni privind Justiția. De pildă, sînt mai mult de doi ani de cînd exercitați funcția prezidențială, dar și pe cea de președinte al CSAȚ. În toată această perioadă nu ați găsit timp să aboliți decizia băsesciană care lega contra naturii DNA de SRI. Cum acum vreun an, ați încercat să strecurați, ca niște proiecte fără autor declarat!, legile Big Brother, am toate motivele să mă întreb dacă Dumneavoastră controlați SRI sau instituția vă controlează pe Dumneavoastră Nu mai reiau toată lista reproșurilor, am făcut asta acum un an și ceva cînd am refuzat amabila Dumneavoastră invitație la un ceai la Cotroceni.

Nu, Domnule Președinte, nu sînt „omul Dumneavoastră” și dacă mai folosiți vreodată formule din acestea, vă rog să adăugați, „cu excepția lui Liviu Antonesei”, care vă salută cu respectul cuvenit înaltei demnități și cu destulă consternare!



Liviu Antonesei,

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Dum Feb 05, 2017 8:12 am

E a doua lovitura de sat din noiembrie 2015, al treilea vot furat din iulie 2012, iar miorii sunt paralizati, cascand gurile si ochii la tembelizoare si feisbuc. Ne meritam pe deplin soarta. vesel

Dragnea - ultima încercare de oprire a loviturii de stat

Liderii PSD și ALDE au hotărât, in extremis, să retragă OUG care a scos în stradă sute de mii de români, de la fașă la barba albă. Este ultima încercare pe care o mai face Liviu Dragnea de a opri o lovitura de stat, desfășurată ca la carte.
De la bun început, îmi precizez punctul de vedere: este o mare greșeală să încerci să schimbi orice lege importantă, de la educație și sănătate până la Codul Penal, prin ordonanțe de urgență. Lucrurile trebuie dezbătute în Parlament, la lumina zilei, cu argumente și experți. Minciuna are picioare scurte. Problema Justiției din România nu se află numai în penitenciare. Codurile penale au oferit procurorilor o putere enormă, iar judecătorii nu au suficientă independență în fața lor în cazul infracțiunilor de corupție sau asociate. Emblematic rămâne maestrul Mircea Diaconu, la Bruxelles, care a întors cu discursul său întreg Parlamentul European chitit împotriva României. Maestrul Diaconu a făcut un singur lucru: a spus adevărul. În cuvinte puține, dar din suflet, a explicat doar unul dintre miile de abuzuri ale Justiției din România. Nu știu dacă lideriii politici de la București au învățat ceva din lecția oferită de maestru.

În România însă a mai avut loc un experiment. Astfel, graţie nodurilor de rețea, sute de mii de oameni, în cea mai mare parte educați și cu venituri peste medie, au fost scoși în stradă, pe textul unei ordonanțe pe care, de fapt, nimeni nu a citit-o. Realitatea a fost înlocuită perfect de imagine. O decizie care privea punerea în acord a unei decizii a Curții Constituționale cu articole din Codul Penal a fost înlocuită cu formule rimate ușor de digerat: “Hoții- hoții!”, Jos Guvernul (Abrogaţi şi plecaţi!”), “Ciuma Roșie”, “DNA să vină să vă ia!”. Însuși președintele țării, Klaus Iohannis, a condus demonstrațiile neautorizate. Ambasadele principalelor state occidentale la București, în frunte cu Statele Unite, au fost ferme: ordonanța oprește lupta împotriva corupției. Dacă cetățenii nu au avut timp să citească și să analizeze texte de lege, ambasadele au avut însă posibilitatea să se informeze. Faptul că au mers pe aceeași line arată că PSD are o gravă problemă de credibilitate în plan internațional. De altfel, din cancelarii au venit nenumărate admonestări. Pur și simplu, nu s-a mai luat în calcul oprirea asaltului asupra României din Parlamentul European.

În acest moment, este foarte probabil că protestele nu se vor opri. Dacă un guvern a fost îngenunchiat tentația de a-l da jos este mult prea mare. În paralel, mișcările de intimidare sunt în toi. Fapt unic în istoria democrațiilor de tip occidental, 38 de ziariști ai unui post de știri național au fost târâți și interogați la Parchet pentru a se afla de unde primesc casetele cu dezvăluiri din partea fostului deputat PSD, secretar al Comisiei de Control a SRI, Sebastian Ghiță. Cum ar fi să fie interogate Al Jazeera, BBC sau CNN pentru casetele cu oameni răpiți sau decapitați de ISIS?

În același timp, tot Parchetul Anticorupție anchetează decizia politică a guvernului de a emite ordonanțele. Pe surse se vorbește despre punerea sub acuzare a 4 miniștri și 2 secretari de stat, inclusiv a premierului. Tulburător nu este ce se întâmplă în România. Sunt lucruri care își urmează ordinea firească. Tulburător este faptul că agențiile de presă acreditate la București și ambasadele, pur și simplu nu au luat în seamă ultimele două evenimente. Nu a existat nicio reacție, nici măcar informare în legătură cu ele.

Între timp, PSD a început să dea în clocot. Liviu Dragnea știe că dacă oamenii ies în stradă vor fi incidente, iar singurul responsabil va fi considerat chiar el. Ca urmare, ordonanța se retrage și nu va avea reacție nici la căderea guvernului. Experimentul poate fi considerat reușit. Dacă sute de mii de români pot fi aduși în stradă fără să știe de ce, separarea României în provincii istorice e pe repede înainte. "Scârbiți de corupția de la București", transilvănenii vor fi în dreptul lor să-și proclame autonomia. Cu atât mai mult cu cât vor fi încurajați să o facă.

Ce s-a întâmplat astăzi în țara noastră este rezultatul faptului că Dragnea și Grindeanu au făcut prima vizită după venirea la putere la Washington și nu la Berlin. Epoca lui Băsescu, din nefericire, nu a regresat România doar în plan intern, ci și în plan extern. Pur și simplu, decizia orientării politice a Românie către Washington s-a făcut fără calcularea consecințelor europene. Neacademic vorbind, fără voie de la Berlin. Cine are îndoieli să citească discursul lui Hollande, de la Malta...

Singurul loc de unde mai poate veni salvarea pentru România - nu în sensul susținerii PSD, ci a integrității și susținerii României, indiferent de formula politică - este Administrația Trump. Procesul de tranziție la Washington durează însă. Deci, până la acomodarea noii Administrații și punerea în practică a  discuțiilor avute de liderii PSD la Washington va mai dura. Pentru România ca stat național unitar s-ar putea să fie prea târziu. Administrația Obama, reprezentată încă de ambasada SUA de la București și apropiată de valorile promovate de miliardarul și filantropul american George Soros, nu are aceeași viziune și nici nu sprijină valorile și ideile lui Donald Trump.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Ce zice Chelaru in emisiunea asta ar fi zguduitor, daca n-ar fi deja mult prea tarziu. Se poate deduce ca inclusiv alegerea lui Trump a facut parte din planul de control total al proletariatului global, mai usor de tinut in frau intr-o lume multipolara, decat intr-una controlata de un singur jandarm. Cel putin in pregatirea iminentului faliment mondial din 2030. Intr-un fel, ma bucur ca sunt spectator constient si detasat, fara sa ma mai implic emotional in evenimente. Laughing





P.S. Sa protestezi impotriva hotilor cot la cot cu unul dintre cei mai mari hoti (ce grad o avea in serviciul secret al Austriei?), asta insemna sa fii tefelist.   laugh



"Vad bine??? Van Groningen e la proteste? El, președintele Raiffaissen Bank,care a făcut sute de milioane pe carca Statului român? El, care a jecmanit sute de mii de români și care vrea sa dea in judecata Romania la instanțele internaționale din cauza legii darii in plata, e acum protestatar??? Pe când un protest la care sa strigam din toate piepturile: DREPTATE, LIBERTATE și OPRITI ABUZURILE ? Mă înscriu de pe acum la organizatori..."


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Eh, tefelistii mai rasariti, mai cu scoli inalte, contituie o noua clasa, alcatuita din indivizi numiti sublim in engleza: Intellectual Yet Idiot.
Nu ca n-ar suna bine si in romana: imbelectuali.   laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Dum Feb 05, 2017 8:20 am

Mda. Consternata sunt si eu sa realizez ca sasalaul a lansat semnal din Malta pt. romanii lui: sa nu se opreasca protestele.

Protestele fata de OUG privind codurile penale continua duminica, fiind anuntat "cel mai mare protest" la care, inca de la ora 14.00, sunt asteptati in Piata Victoriei din Capitala oameni din toata tara

Mai multe institutii, dar si persoane fizice din Bucuresti vin in sprijinul manifestantilor, oferind cazare celor care ajung in Capitala din alte judete ale tarii.

Astfel, la Club Diamond Kids parintii isi pot lasa copiii si in weekend si se ofera cazare pentru parintii veniti cu copii din alte judete. Gradinita Tom Sawyer primeste copiii de peste doi ani, chiar si peste noapte, rugand, insa, parintii sa aduca haine de schimb si gustari.

Mai ofera cazare pentru cei veniti din alte orase: Bucur’s Shelter Hostel, Hostel Little Bucharest, Hostel Pura Vida Sky Bar & Hostel Bucharest si Visini Hub, dar si zeci de bucuresteni.

Pe Facebook a fost creat un grup pentru persoanele din alte judete ale tarii care participa la protestele anuntate in aceste zile in Capitala. Pe pagina grupului "Cazare gratuita si solidaritate pentru protestatari din afara Bucurestiului” pot fi gasite anunturi cu privire la ofertele de cazare sau chiar si transport. ”Gazduim, in limita a 4 locuri, pe oricine este din provincie si intentioneaza sa participe la protestele din zilele acestea, insa nu are unde sta”, ”Casa mea, apartament 3 camere, e si a voastra (pentru provincie)” si ”Ofer cazare pentru trei persoane, in Bucuresti, pe perioada nedeterminata, mai exact pana ii dam jos”, sunt o parte dintre anunturi.

In ceea ce priveste alimentele si bauturile calde, la Jerry’s Pizza, restaurantul de pe bulevardul Magheru, cu parola "alta intrebare” este oferita o felie de pizza, in limita stocului disponibil. Re:Modelieri, din zona Pietei Victoriei, ofera ceai cald manifestantilor dupa ora 18.00, iar Share Cafe imparte toata ziua, sambata si duminica, ceai cald protestatarilor din fata Guvernului. La Atelieri Pinion, cine vine cu o poza cu el de la protest, primeste o cafea din partea casei, iar la Green Hours se ofera ceai gratuit pentru manifestanti. La Pain Plaisir, de pe strada Barbu Delavrancea, manifestantii primesc o portie de biscuiti gratis.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Reactiile din aceste zile i-au dus pe unii cu gandul la decembrie 1989. Un domn, de pilda, i-a daruit unui tanar steagul cu care a fost in centrul Clujului si in urma cu 28 de ani.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La naiba, ce-am vazut si auzit aseara, de pe balcon e cu totul altfel decat in 1989. La 180 grade. In primul rand, a fost absolut straniu, suprarealist, sa marsaluiasca protestantii pe strada pe care locuiesc; m-a facut fii-mea sa rad : mami, ne vine revolutia in casa sa ne cheme la protest Cativa protestanti din aia, cu mecle ciudate,au vazut-o pe ea prima ca se holba la ei : iesi in strada daca-ti pasa au urlat in cor spre balcoane. Iar a mea a inceput sa bombane  ca protestantii sa se care in mars mai rapid ca sa poata chema taxiul sa mearga la majorat, intr-un local. Erau cu vuvuzele, fluiere, tobe...ca la nebuni. Inteleg ca acustica de rebeliune tra sa fie cat mai isterica, stridenta. Face parte din scenariu. In al doilea rand, m-au surprins fizionomiile ( in special ale urlatorilor) si sloganurile lor.

Ma intreb cati oameni normali la cap   au vuvuzele in casa scratch Cand era mica, a facut rost fata  de una si i-am desfiintat-o rapid.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Dum Feb 05, 2017 8:57 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Oh. M-am luminat cand am vazut vuvuzele tricolore, de revolutie.
Micii intreprinzatori ii doteaza pe protestatarii spontani cu obiecte de recuzita. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Dum Feb 05, 2017 9:16 am

baso a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Oh. M-am luminat cand am vazut vuvuzele tricolore, de revolutie.
Micii intreprinzatori ii doteaza pe protestatarii spontani cu obiecte de recuzita. Laughing

Ieri, la supermarket, in fata mea la casa s-a nimerit un tefelist cu alura de orfelinat (ochi goi, tristi, cicatrici, aspect neingrijit al fetei si parului, haine negre) care aseza pe banda doua vuvuzele tricolore. Am incercat sa-i fac poza, dar a intos capul chiar cand duceam mana catre telefon, asa ca n-am riscat o cearta inutila. Laughing Cand am ajuns acasa, nevasta (care fusese cu fata pe la rafturile cu jucarii) mi-a spus ca individul acostase o angajata sa intrebe daca nu mai are prin depozit si alte vuvuzele, pentru ca vrea sa cumpere foarte multe. Ghinion! Alti tefelisti golisera probabil rafturile, inaintea lui. laugh
Tot ieri, pe la 9 dimineata, fie-mea s-a trezit adaugata intr-un grup de WhatsApp, de o colega foarte activa, care cred ca are chiar si cont de feisbuc. Fireste ca am extras-o de acolo si am blocat-o pe biata colega, atat in aplicatie, cat si in contactele telefonului, astfel incat sa n-o poata apela pe a mea, care, de altfel, nici n-o suporta. laugh
Tot ieri, nevasta, care e membra in grupul WhatsApp al parintilor colegilor celei mici (nu participam la sedintele cu parintii, asa ca nevasta a acceptat sa primeasca unele informatii pe aceasta cale), a primit o invitatie la o plimbare de seara, cu copiii si pentru copii, prin centru. vesel
Securistii si-au mobilizat toate fortele si resursele, astfel ca devine clara intentia lor de a infrange orice rezistenta a ceea ce a mai ramas din poporul roman. Cool
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Dum Feb 05, 2017 7:06 pm

Rectific: cand ne-au vazut prostestarii pe balcon, au strigat : nu stati in casa/ daca va pasa. Stiam eu ca era ceva cu rima raset Sloganurile mobilizatoare tra sa aiba o incantatie, ca pt. copii idioti raset

Am aflat mai tarziu, din presa, ca pe aici n-ar fi fost asa de multi protestari ca in alte parti. Probabil c-o fi concurs intre orase la scos oameni pe strazi. Astfel ca, dupa ce au marsaluit pe bulivard, au luat-o si pe strazi laturalnice, sa scoata oamenii anormali din case. D-aia a ajuns pe strada mea taraful cu vuvuzele si cu tobe raset Nici tiganii cu capra nu fac asa mare taraboi Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Dum Feb 05, 2017 7:23 pm

baso a scris:Rectific: cand ne-au vazut prostestarii pe balcon, au strigat : nu stati in casa/ daca va pasa. Stiam eu ca era ceva cu rima raset Sloganurile mobilizatoare tra sa aiba o incantatie, ca pt. copii idioti raset

Am aflat mai tarziu, din presa, ca pe aici n-ar fi fost asa de multi protestari ca in alte parti. Probabil c-o fi concurs intre orase la scos oameni pe strazi. Astfel ca, dupa ce au marsaluit pe bulivard, au luat-o si pe strazi laturalnice, sa scoata oamenii anormali din case. D-aia a ajuns pe strada mea taraful cu vuvuzele si cu tobe  raset Nici tiganii cu capra nu fac asa mare taraboi Laughing
Au gresit strigatura, cea corecta fiind Iesiti din case, daca aveti sase! Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Dum Feb 05, 2017 8:51 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Rectific: cand ne-au vazut prostestarii pe balcon, au strigat : nu stati in casa/ daca va pasa. Stiam eu ca era ceva cu rima raset Sloganurile mobilizatoare tra sa aiba o incantatie, ca pt. copii idioti raset

Am aflat mai tarziu, din presa, ca pe aici n-ar fi fost asa de multi protestari ca in alte parti. Probabil c-o fi concurs intre orase la scos oameni pe strazi. Astfel ca, dupa ce au marsaluit pe bulivard, au luat-o si pe strazi laturalnice, sa scoata oamenii anormali din case. D-aia a ajuns pe strada mea taraful cu vuvuzele si cu tobe  raset Nici tiganii cu capra nu fac asa mare taraboi Laughing
Au gresit strigatura, cea corecta fiind Iesiti din case, daca aveti sase! Laughing

laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Mier Feb 08, 2017 9:03 am

Poa' sa-l suspende pesedeii pe Sasalau si maine, io alta eticheta pe spatele cartii de identitate nu mai doresc. vesel
Pe bune, daca as mai fi fost la lucru, as fi avut grija sa verific stampilele de pe dosul CI-urilor colegilor, sa nu cumva sa lipseasca tocmai stampila cu 29 iulie 2012.  laugh


Iohannis, executat in instanta!


Soc in sistem, dupa ce in ultimele ore a explodat „bomba”, cel mai probabil pe surse SIE, ca si Klaus Iohannis isi „va rupe gatul”, cel mai tarziu pana la sfarsitul acestui an! Iar vestea poate parea cu atat mai surprinzatoare cu cat „neamtul” parea pe cai mari dupa ce a plecat in mars de la Universitate si s-a cocotat pe manifestatiile de protest din Piata Victoriei. Iata insa ca, de afara vin cu totul alte semnale. Si cum prea putini analisti mai mizeaza pe o victorie a protectoarei Angela Merkel la alegerile care bat la usa Germaniei, singura sansa a Romaniei pare la aceasta ora sa se vare cat mai degraba cu putinta sub aripa protectoare a Administratiei Trump.


Preşedintele şi-a jucat deja ultima carte

Dincolo de toate aceste strategii externe insa  cert este ca surse din sistem sustin ca deja presedintele este „pe farasul” istoriei. Si ca suspendarea acestuia se va indeplini, cel mai probabil, undeva in toamna. Numai ca scenariul prevede ca actuala Putere va declansa aceasta operatiune de-abia dupa ce seful statului va primi lovitura decisiva, tocmai de acolo de unde se astepta mai putin. Din partea Justitiei pentru care se zbate atat. Ce-i drept insa, „cutitul” nu-i va fi implantat in spate de catre „procurorii mei”, ci de judecatorii care se vor pronunta definitiv pe „Dosarul Casa”.
anaf Iohannis, executat in instanta!

Se verifică declaraţiile fiscale ale şefului statului

Pentru ca, pur si simplu, se vehiculeaza tot mai intens ca sotii Iohannis vor pierde rusinos acest proces, fiind nevoiti ulterior a face fata si „complicatiilor penale” inevitabile. Iar aceasta minge pusa la fileu nu va avea cum sa nu fie ratata de noua Putere de la Bucuresti, in timp ce tocmai clamarea obsesiva a „independentei Justitiei” va impiedica unele ambasadele occidentale sa mai bage „mana in foc” pentru „profesorul cu sase case”.

Atac la magistrati!

Sotii Iohannis se lupta, cu o incapatanare demna de o cauza mai buna, sa convinga magistratii, ca opinia publica au aburit-o deja ca si-au luat sase case din meditatiile date la fizica, ca nu au nicio implicare in „smenuirea” actelor prin care au intrat in posesia casei care le aduce cele mai mari venituri, prin inchirierea pe un „purcoi” de bani de la banca protestatarului Steven van Groningen.
soti Iohannis, executat in instanta!

Cuplul prezidenţial încasează sume fabuloase de pe urma casei pierdute în instanţă

Culmea este insa ca, dupa ce au pierdut definitiv imobilul de pe strada Nicolae Balcescu in instanta, in urma unui proces taraganat pe o perioada de zece ani, sotii Iohannis au luat o hotarare care a uluit pe toata lumea, cerand nici mai mult nici mai putin decat revizuirea deciziei definitive a unei instante de judecata. Apoi, proaspat presedinte al Romaniei si implicit garant al independentei Justitiei, Iohannis a cerut stramutarea procesului de la Brasov, pe motivul de-a dreptul halucinant ca „judecatorii nu indeplinesc conditiile de independenta si impartialitate”! casa Iohannis, executat in instanta!Iar Inalta Curte de Casatie si Justitie s-a conformat si a aprobat stramutarea „Dosarului Casa” la Curtea de Apel Pitesti. Insa, dupa primele trei infatisari de la Pitesti, nici aici lucrurile nu par sa mearga prea bine pentru cuplul prezidential.

Trage de timp

Iar situatia este cu atat mai complicata cu cat acesta nu este primul imobil pierdut in instanta de catre sotii Iohannis. Care, dupa ce Curtea de Apel Brasov pronuntase o decizie impotriva lor in anul 2008, acestia au tras de timp, prin tot felul de tertipuri procedurale, timp de inca sapte ani, pana la pronuntarea unei sentinte definitive. Perioada in care au continuat sa incaseze sume uriase drept chirie de la Raiffeissen Bank. Sute de mii de euro pe care, in cel mai fericit caz, trebuie sa le dea pana la urma inapoi. Iar acum, scenariul pare sa se repete din nou, cuplul Iohannis invocand tot felul de chichite procedurale si la Curtea de Apel Pitesti. Insa miza pare sa nu fie doar una financiara, pentru ca lcururile s-ar putea complica serios, din punct de vedere penal, cel putin pentru prima doamna a tarii. Pentru ca magistratii au decis deja ca judecatorii au fost indusi in eroare cu acte false prin care s-a sustinut descendenta celui de la care Carmen Iohannis si mama soacra presedintelui au cumparat imobilul. Iar o alta „ciudatenie” remarcata de magistrati a fost si pretul de-a dreptul simbolic pe care familia Iohannis l-a achitat pentru un imobil intreg si jumatate din alta casa, ambele aflate in Centrul Sibiului. Asa ca poate fi de inteles, intr-un fel, tergiversarea acestui proces prin toate mijloacele avocatesti.

Stie Dragnea ce stie…

Insa, dupa cum reiese din informatiile intrate in posesia noastra, „tavalugul” pronuntarii Curtii de Apel Pitesti in „Dosarul Casa” nu va fi singurul care va trece peste presedintele tarii. Pentru ca punctul culminant va fi atins cand, odata cu aceasta sentinta pe care nu o va mai putea contesta sub nicio forma, va pica si finalizarea anchetei ANAF cu privire la declararea veniturilor lui Klaus Iohannis din meditatii. Pentru ca din jurul marelui sau rival politic de moarte se spune ca siguranta lui Dragnea ar fi data atat de semnalele primite de peste Ocean, din partea noilor sefi ai diplomatiei americane, cat mai ales de „premonitia” ca ANAF-ul va gasi jale in declaratiile fiscale ale lui Klaus Iohannis. Si, drept urmare, va trimite o sesizare penala catre organele competente de urmarire penala. Iar de-abia in acest moment se va trece la „next level” al „jocului de culise” pentru debarcarea lui Iohannis, cel privind suspendarea sa. Totul pana la sfarsitul acestui an, pentru ca altfel ar fi dificil daca Iohannis ar apuca deja sa intre in „troica” pentru preluarea presedintiei Uniunii Europene.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Mier Feb 08, 2017 9:19 am

Da, eventual o greva la Miami, sa-si poata Duamna relaxa naturelul simtitor cu antrenorul de tenis. laugh

Doru Braia
6 hrs ·

ÎNCĂ O SOLUȚIE !

Prietenii mai sprinteni la memorie decât mine (Lilick Auftakt, de exemplu) mi-au adus aminte de o criză politică similară aceleia de acum în România, cea din 1945.

Dacă domnii DRAGNEA și TĂRICEANU vor continua să-și impună ambiția de-a dreptul prostească și nu vor schimba echipa guvernamentală cu ocazia Moțiunii de cenzură de astăzi, Președintele KLAUS IOHANNIS ar putea urma exemplul MS Regelui MIHAI I și ar declara Greva Prezidențială!

Într-o atare situație, nu ar putea fi înlocuit de nimeni, ca la o Suspendare (nu există consemnată vreo procedură undeva!), iar impactul politic ar fi covârșitor !!!

PSD-ALDE ar fi obligate să cedeze !




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Vin Feb 10, 2017 11:17 am

Nu stiu cum am putut rata clipul asta vreme de aproape un an, desi am rasfoit zilnic stirile. laugh

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Vin Feb 10, 2017 11:28 am

ENKI a scris:Nu stiu cum am putut rata clipul asta vreme de aproape un an, desi am rasfoit zilnic stirile. laugh


Geniala manea laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Sam Feb 11, 2017 8:15 am

Mda, au trebuit sa treaca mai bine de doi ani pentru ca partile "de bine" din SRI&SIE sa aduca in prim-plan o informatie capitala, pe care un neimportant ca mine a pus-o p-aci la vremea ei, in campania electorala din 2014. vesel



Klaus Iohannis, un tun de 15 miliarde de euro


In anul 2014, Klaus Iohannis, cu putin timp inaintea alegerilor prezidentiale, a primit crucea de fier in rangul I. Cea mai inalta distinctie acordata de statul German. In acelasi an, cu putin timp inainte, statul Roman a cedat proprietati imobiliare in valoare de 15 pana la 18 miliarde de euro, dupa cum a calculat fostul ministru al finantelor, Bogand Dragoi. Beneficiar este Forumul Democrat al Germanilor din Romania. Si, pentru o necesara perdea de fum, au avut de castigat si enoriasii bisericilor evanghelice si catolice. Autorul acestui jaf de mari proportii este nimeni altul decat Klaus Iohannis. Cum s-a ajuns aici?

In timpul celui de al-doilea Razboi Mondial, Grupul Etnic German era proprietarul unei averi considerabile, rezultat al donatiilor facute de sasi si svabi, facute de-a lungul secolelor. Odata cu patrunderea nazismului in Romania, sub presiunea Reichului, autoritatile romane au consimtit la confiscarea masiva a unor proprietati detinute de evrei si trecerea lor in patrimoniul Grupului Etnic German. Intrucat GEG a fost antrenat ca organizatie in activitati cu caracter criminal fascist, imediat dupa razboi, in anul 1944, Aliatii au decis ca respectiva organizatie a fost de tip criminal, iar patrimoniul ei, prin acordul de Armistitiu, a fost confiscat. Decretul fiind semmat de Regele Mihai.

Dupa decembrie 1989, in Romania s-a infiintat Forumul Democrat al Germanilor din Romania, condus cea mai mare parte a timpului de Klaus Iohannis. Acesta a inceput demersurile pentru a fi recunoscut juridic drept succesor legitim al organizatiei fasciste si interzise prin lege, Grupul Etnic German. Si iata ce a urmat.

In anul 2007, Judecatoria din Sibiu a consimtit la aceasta succesiune, solicitata de Klaus Iohannis, urmand ca in mod automat FDGR sa preia si patrimoniul confiscat al oraganizatiei fasciste, al carei succesor a pretins ca este.

In acest fel, au fost incalcate conditiile armistiului, iar FDGR a devenit urmas de drept al unei organizatii criminale, a revendicat in totalitate atat bunurile fostului Grup Etnic german, cat si o buna parte a bunurilor confiscate de hilteristi de la familiile de evrei.

Prejudiciul adus in mod criminal statului Roman a fost estimat de Bogdan Dragoi, fost ministru de finante, la o valoare intre 15 si 18 miliarde de euro. O uriasa nedreptate. Fata de evreii care au trait in Romania. Fata de sasi si svabi care desopera azi ca sunt fara voia lor succesorii unei organizatii criminale. Fata de statul roman, care sufera o paguba de patru ori mai mare decat tezaurul pierdut la rusi. Si fata de Aliatii din cel de-al Doilea Razboi Mondial, a caror decizie consemnata prin declaratia de Armistitiu a fost calcata in picioare prin complicitatea lui Klaus Iohannis, cu o instanta judecatoreasca din Sibiu.

Nu este lipsit de importanta sa precizam ca in 2011 Cancelarul Angela Merkel, care l-a decorat cu Crucea de Fier pe Iohannis, aflata intr-o vizita oficiala in Romania, a solicitat tot oficial autoritatilor de la Bucuresti sa aplice hotararea judecatoreasca, cedand FDGR respectivele proprietati. Si a urmat Crucea de Fier.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


+



Tăcerea lui Klaus Iohannis, cam de tinichea


O acuzație extrem de gravă a fost lansată împotriva președintelui României. Este vorba de un tun financiar imobiliar dintre cele mai mari, al cărui cuantum se plasează între 15 și 18 miliarde de euro. Acești bani ar fi fost practic sustrași, în mod fraudulos, cu contribuția majoră a domnului Klaus Iohannis. Profesorul Radu Golban, cel care îi cere azi socoteală președintelui, nu este un personaj oarecare. El e cetățean german de origine română, este doctor în Drept și autor a numeroase cărți de succes și lucrări de specialitate. Întrucât nu este "un penal", cred că este de datoria celui acuzat să răspundă.

Această dezvăluire cutremurătoare poate fi, în esență, sintetizată astfel: în calitate de președinte al Forumului Democrat al Germanilor din România, dar și de primar al Sibiului, domnul Klaus Iohannis a inițiat un proces, judecat tot la Sibiu, prin organizația pe care a condus-o. A cerut ca aceasta să fie recunoscută drept succesoare a Grupului Etnic German, scos în afara legii pentru crime de război la capătul celui celei de-a doua conflagrații mondiale și ale cărei proprietăți au fost confiscate de statul român, conform deciziei aliaților, printr-un decret semnat de Regele Mihai. Aceste proprietăți, în general imobiliare, reprezentau nu numai imobile care au aparținut Grupului Etnic German, ci și imobile confiscate, în mod abuziv și criminal, de la evreii prigoniți și exterminați de naziști.

O judecătorie din Sibiu a consacrat această fărădelege prin încălcarea acordului de Armistițiu. După care, câțiva ani mai târziu, la insistențele doamnei Angela Merkel și ale lui Klaus Iohannis, în 2014, Forumul Democratic al Germanilor din România a intrat în posesia acestui uriaș fond patrimonial, extras din avuția publică. Domnul Klaus Iohannis, cu puțin timp înainte să devină președinte, a fost decorat cu Crucea de Fier, cea mai înaltă distincție a statului german. Și, din acel moment, instituțiile statului român plătesc chirie Forumului German pentru utilizarea respectivelor imobile, evaluate de către Ministerul Finanțelor la o valoare plasată între 15 și 18 miliarde de euro. Aceasta fiind istoria pe scurt, astfel cum este ea relatată de dr. Golban, ne așteptăm, firește, ca președintele Klaus Iohannis să dea un răspuns. Până atunci, îmi permit să ofer eu însumi câteva detalii.

La sfârșitul anului 2014, eram alături de Klaus Iohannis în campania sa electorală, fiind unul dintre cei mai activi promotori ai departamentului său de comunicare publică. De altfel, mi-am adus o contribuție majoră în elaborarea întregii strategii. Spre surprinderea mea, în ceea ce privește comunicarea în mediul electronic, domnul Klaus Iohannis mi-a spus că de acest domeniu nu se va ocupa partidul, ci cu totul și cu totul altcineva. Ca să fiu sincer, am crezut că există un grup specializat la Sibiu responsabil cu această sarcină. Zilele trecute, în urma unei dezvăluiri detaliate, argumentate și probate făcută în presă, am descoperit cu uimire că serviciul de comunicare publică în spațiul electronic a fost asigurat de un departament SRI. Extrem de grav. Încă un motiv ca domnul Klaus Iohannis să dea explicații. Ca de altfel și domnul Hellvig, care ar trebui să infirme sau să confirme această dezvăluire. Și iată ce a urmat.

Cu circa două luni înainte de alegerile prezidențiale, pe blogul profesorului Radu Golban, au apărut primele informații privind uriașul tun imobiliar tras de Klaus Iohannis împotriva statului român. Nu numai că nu l-am crezut pe Radu Golban. Nu numai că nu m-am aplecat suficient de atent asupra dovezilor prezentate de acesta. Dar, mai mult decât atât, m-am și certat cu el, riscând să pun astfel capăt unei prietenii trainice. Pe care, de altfel, amândoi am și suspendat-o o vreme, fiind pe baricade diferite și trăind fiecare, o perioadă, cu adevărul lui. Iată însă că, astăzi, dr. Golban revine în forță cu argumente noi, detaliate și temeinice la care domnul Klaus Iohannis, de astă dată în poziția de președinte al României, refuză cu obstinație să răspundă. Acest refuz este extrem de suspect și se poate afirma, fără a exagera, că e pur și simplu scandalos. De aceea am decis ca, la rândul meu, să îi solicit lui Klaus Iohannis un răspuns.

Merit atâta lucru pentru ajutorul substanțial și total dezinteresat pe care i l-am dat în campania electorală. Merit atât lucru pentru buna-credință pe care am dovedit-o în raporturile cu el. Dar important nu este dacă eu merit sau nu un răspuns. Merită un răspuns etnicii germani care cred că sunt de bună-credință și nu s-ar putea simți confortabil știind că au dobândit proprietăți ale unei organizații criminale, declarată, în plan internațional și național, ca atare, și că o parte dintre acestea au aparținut evreilor deposedați de bunuri și uciși cu sânge rece. Merită un răspuns cetățenii României care trebuie să știe că au pierdut, în urma demersurilor președintelui Klaus Iohannis, un fond uriaș imobiliar pentru care, din 2014, plătesc chirie. Merită un răspuns și aliații noștri euroatlantici care au fost înșelați prin călcarea în picioare a acordului de Armistițiu. Vedeți dumneavoastră, domnule președinte Klaus Iohannis, se întâmplă uneori ca tăcerea să nu fie de aur. Ci de tinichea. Aveți cuvântul!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si clipul trecut cu vederea mai bine de doi ani.  Cool


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Sam Feb 11, 2017 9:15 am

Mda, diabolic gandit si pus in aplicare planul tunului imobiliar. Cu ajutorul unei singure judecatoare, absolut aeriana-Maria Morar. Twisted Evil  FDGR n-a avut adversari, fiind reclamant si parati in acelasi timp. Din perspectiva codului de procedura civila, mizeria asta nazista poate fi indreptata doar de Municipiul Sibiu, prin noul primar si pe calea extraordinara de atac- REVIZUIRE.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Sam Feb 11, 2017 1:03 pm

Faptul ca SRI, prin anumite personaje cu functii de conducere, au inchis ochii la mizeria nazista si au sprijinit SSalaul,mare amator de tunuri imobilare, explica si tentativa lui de lovitura de stat recenta, ocrotita de niste jeguri umane din SRI. Chiar nu cred ca toti din SRI  sunt imbecili incat sa nu sesizeze ca siguranta nationala este subminata in primul rand din interiorul serviciului lor, fiind folosit  la inaintare un pui de hitlerica, lipsit de cea mai mica strabatere in a-si recupera mostenirea ariana .  Ca sa pui pres, unui astfel  presedinte, destinul Romaniei...inseamna o adevarata tradare de tara.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Dum Feb 12, 2017 9:50 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Dum Feb 12, 2017 1:41 pm

baso a scris:Faptul ca SRI, prin anumite personaje cu functii de conducere, au inchis ochii la mizeria nazista si au sprijinit SSalaul,mare amator de tunuri imobilare, explica si tentativa lui de lovitura de stat recenta, ocrotita de niste jeguri umane din SRI. Chiar nu cred ca toti din SRI  sunt imbecili incat sa nu sesizeze ca siguranta nationala este subminata in primul rand din interiorul serviciului lor, fiind folosit  la inaintare un pui de hitlerica, lipsit de cea mai mica strabatere in a-si recupera mostenirea ariana .  Ca sa pui pres, unui astfel  presedinte, destinul Romaniei...inseamna o adevarata tradare de tara.
N-or fi toti securistii niste imbecili, insa toti tremura de frica agentei STASI Merkel, din moment ce scot la inaintare acelasi biet colaborator convertit la jurnalism, respectiv SRS. vesel

Ce dimensiuni are tunul lui Klaus Iohannis



Tunul imobiliar dat, în 2014, de Klaus Iohannis în paguba românilor înseamnă un număr nesfârșit de imobile, școli, spitale, grădinițe, muzee, institute de cercetare, etc., care valorează, conform Ministerului Finanțelor, între 15 și 18 miliarde de euro.

Vom vedea ce înseamnă asta pentru membrii Forumului Democratic German. Al doilea tun, despre care încă nu s-a vorbit aproape deloc, este cel constând în chiriile anuale pe care instituțiile statului român, până la urmă cetățenii, trebuie să le plătească Forumului German din momentul în care Klaus Iohannis a săvârșit uriașa scamatorie prin care a amputat o parte din averea statului român, care este de câteva ori mai valoroasă decât tezaurul luat de ruși. Profesorul dr. Radu Golban a explicat pe larg cum Forumul German, găsind, în mod straniu, înțelegere la o judecătoare din Sibiu, a devenit, la cerere, succesorul unei organizații sinistre, Grupul Etnic German, transformat, în cursul celui de-al Doilea Război Mondial, aproape în totalitate, în unități SS.

Au participat circa 70.000 de etnici germani în respectivele unități care nu numai că preluaseră întreaga avere a organizațiilor săsești și a bisericilor acestora, dar adăugaseră la ea și nenumărate proprietăți ale familiilor de evrei prigoniți sau chiar exterminați. Motiv pentru care, în 1944, conform acordului de Armistițiu semnat de marile puteri, Grupul Etnic German este catalogat drept organizație criminală, scos în afara legii, iar averea sa este în totalitate preluată de statul român printr-un decret semnat de Regele Mihai. Tot statul român este cel care i-a despăgubit ulterior pe evrei. Preluând fabuloasa avere imobiliară, Forumul Democrat al Germanilor din România, condus de către Klaus Iohannis, a încălcat acordul de Armistițiu și a obținut ilegal nenumărate imobile. Despre derularea acestei escrocherii, despre semnificația ei și despre valoare aproximativă a imobilelor a scris, prezentând destule detalii și dovezi, domnul Radu Golban, care are cetățenie germană și este un specialist de primă mărime în științe economice și juridice. Eu mă voi referi, acum, la alte două aspecte.

Domnul Klaus Iohannis, care imediat după finalizarea tunului imobiliar a primit Crucea de Fier, cea mai înaltă distincție a statului german și, în scurt timp, în același an, 2014, a devenit președintele României, știe mai bine decât noi toți câți membri mai are Forumul Democratic German după ce, pe bună dreptate, la capătul celui de-al Doilea Război Mondial, mulți dintre reprezentanții săi au fost luați prizonieri de către sovietici, iar, ulterior, mii și mii de familii au emigrat în Germania. Dacă, în anii celui de-al Doilea Război Mondial, etnicii germani au putut să dea circa 70.000 de ofițeri SS, în prezent, în total, cu mic, cu mare, aceștia nu numără mai mult de 30.000 de suflete. Evident, ei nu sunt vinovați și nu pot fi făcuți responsabili de crimele părinților sau bunicilor lor. Dar sunt doar ceva sub 30.000 care împart o avere de până în 18 miliarde de euro.

Ceea ce înseamnă nici mai mult, nici mai puțin că, peste noapte, printr-o oribilă scamatorie, domnul Klaus Iohannis, care era și solicitant, în calitate de președinte al Forumului German, dar și custode al proprietății statului, în calitate de primar al Sibiului - aici se găsesc cele mai multe dintre imobile -, l-a făcut pe fiecare urmaș al sașilor de odinioară, cel puțin teoretic, posesor al unei averi de 6 milioane de euro. Pentru a mă face foarte bine înțeles, voi consemna faptul că, dacă membrii Forumului vor decide dizolvarea organizației, patrimoniul urmează să se împartă între aceștia. Și, atenție, numărul conaționalilor noștri germani, din nefricire, în loc să crească, scade. Astfel încât, teoretic cel puțin, se poate ajunge în situația ca, peste un număr de ani, să rămână doar câțiva. Acei câțiva germani vor avea o avere fabuloasă. Luată cu japca de la milioanele de români.

Cred că mai este momentul să fac o precizare pe care încă nu a făcut-o nimeni altcineva. Nici măcar profesorul Radu Golban. Toate aceste imobile, dintre care, înainte de a fi cedate Forumului German, multe au fost renovate și modernizate pe banii cetățenilor români, sunt, astăzi, funcționale și sunt utilizate de instituții ale statului român. Statul român a devenit chiriaș. Ca atare, plătește chirie. Ei bine, totalitatea acestor chirii reprezintă cheltuieli anuale ale statului român care se apropie de exorbitanta sumă de 800 de milioane de euro. Deci, an de an, fiecare cetățean al României, cu mic, cu mare, plătește zeci și zeci de euro ca o consecință a scamatoriei imobiliare a lui Klaus Iohannis. Până când? Nu știm. Probabil până când ne vom trezi.

Îmi permit să anexez acestui demers jurnalistic o listă extrem de scurtă a imobilelor preluate de Forumul Democratic German. În viitor, mă voi referi și la cealaltă față a medaliei, care vizează patrimoniul bisericilor care reprezintă comunitatea germană. Pentru că și cu acest patrimoniu s-au săvârșit fapte extrem de discutabile și care nu cred că sunt pe placul enoriașilor germani. Retrocedări către FDGR: Inspectoratul Școlar Județean Sibiu ( str.Berăriei, nr. 2), fostul sediu Filarmonica de Stat Sibiu (transformat în restaurantul Hermania, str. Filarmonicii nr.2), Serviciul Județean Ambulanța Sibiu (str. Funarilor nr.1), sediul FDGR din Piața Mare, dar și multe alte clădiri din centrul istoric.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  baso Dum Feb 12, 2017 6:13 pm

Probabil ca mizeria asta nazista o fi obiectul dosarului penal din sertar cu care-l santajeaza SRI si Luluta pe Iohannis laugh
Nastase a facut parnaie pt. mai putin.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  ENKI Vin Feb 17, 2017 4:47 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Klaus Werner Johannis - Pagina 13 Empty Re: Klaus Werner Johannis

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 18 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum