SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

antisemitismul şi sionismul

+7
baso
Krokodilul Chichiricios
Dracu' gol
ENKI
RocketQu33n
Anahoret
delta
11 participanți

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Sam Iun 16, 2012 7:36 am

No, tocmai mi-am comandat o carticica relaxanta, numa' buna pentru concediu: Cornel Dan Niculae - Politica filo-sionistă a Românei, Editura Carpathia Rex, Bucureşti, ediţia a IV-a, 2012. laugh
Asta pentru ca mi s-a parut destul de interesant fragmentul de aci: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Sam Ian 19, 2013 11:13 am

Nu stiu de ce, dar astazi parca mi-a sarit in ochi mai mult decat altadata terminatia nazi din termenul askenazi. laugh

Originea evreilor din Europa: Controverse clarificate cu ajutorul geneticii


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acest studiu ar trebui, potrivit autorului său, să clarifice controversele despre originea evreilor europeni, care datează de peste două secole.


Evreii de origine europeană, denumiţi aşkenazi, reprezintă aproximativ 90% din cei peste 13 milioane de evrei care trăiesc în prezent în lume.


Potrivit ipotezei renane, aşkenazii sunt descendenţii evreilor care au părăsit Palestina după cucerirea musulmană din anul 638 e.n.


Potrivit aceleiaşi ipoteze, ei s-au instalat mai întâi în sudul Europei, apoi, spre sfârşitul evului mediu, aproximativ 50.000 dintre ei s-au deplasat din provincia germană Renania spre Europa de Est.


Unii dintre cercetători consideră că această ipoteză este puţin probabilă, întrucât scenariul este imposibil de demonstrat în termeni demografici.


O astfel de teorie ar presupune o explozie a populaţiei evreilor din Europa orientală de la 50.000 de indivizi în secolul al XV-lea la aproximativ 8 milioane de persoane la începutul secolului al XX-lea.


Rata de natalitate ar fi fost astfel de 10 ori mai mare decât rata de natalitate a populaţiilor locale non-evreieşti. Şi acest fapt ar fi trebuit să se producă în ciuda dificultăţilor economice, a bolilor, a războaielor şi a pogromurilor care au devastat comunităţile evreieşti.


Încercând să clarifice lucrurile, autorii acestui studiu, publicat în revista britanică Genome Biology and Evolution, au comparat genomurile (genele care alcătuiesc patrimoniul genetic) a 1.287 de indivizi neînrudiţi între ei, provenind din opt grupuri de populaţii evreieşti, cu genomurile a 74 de persoane din afara comunităţii evreieşti.


Geneticianul Eran Elhaik, de la Şcoala de sănătate publică John Hopkins, din oraşul american Baltimore, a analizat cu mare atenţie datele obţinute, în căutarea mutaţiilor suferite în codul ADN asociate cu originea geografică a unui grup.


Aceşti indicatori au fost deja folosiţi în trecut pentru a face lumină asupra originii bascilor şi a pigmeilor din Africa australă.


În rândul evreilor din Europa, geneticianul a descoperit semnături ancestrale care indică foarte clar regiunea Caucaz şi, într-o mai mică măsură, spre Orientul Mijlociu.


Aceste rezultate, spune Eran Elhaik, sprijină teoria rivală ipotezei renane, cunoscută sub numele de "ipoteza hazară".


Potrivit acestei teorii, evreii din Europa orientală descind din acei hazari - un amestec de clanuri turce care s-au instalat în Caucaz în primele secole ale erei noastre şi, influenţaţi de evreii din Palestina, s-au convertit la iudaism în secolul al VIII-lea.


Evreii hazari au construit un imperiu înfloritor, atrăgându-i pe evreii din Mesopotamia şi din Imperiul Bizantin.


Ei au prosperat atât de mult, încât au început să se extindă şi să înfiinţeze colonii în regiunile unde se află astăzi Ungaria şi în România, plantând astfel seminţele unei diaspore vaste.


Însă imperiul hazar s-a prăbuşit în secolul al XIII-lea, atacat de mongoli şi slăbit de epidemiile de ciumă neagră.


Evreii hazari au fugit spre vest, instalându-se în regatul polonez şi în Ungaria, unde competenţele lor din finanţe, economie şi politică au fost foarte apreciate. Potrivit ipotezei hazare, ei s-au răspândit apoi în Europa centrală şi în cea occidentală.


"Am ajuns la concluzia că genomul evreilor din Europa este un mozaic al unor populaţii străvechi, inclusiv hazarii iudaizaţi, evrei greco-romani, evrei din Mesopotamia şi din Palestina", a adeclarat Eran Elhaik.


"Structura populaţiei lor a fost formată în Caucaz şi pe malurile Volgăi, cu rădăcini care se întindeau până în regiunea Canaan şi pe malurile Iordanului", a adăugat acelaşi genetician.


Eran Elhaik susţine că istoria schiţată în gene este sprijinită de descoperiri arheologice, de literatura evreiască ce descrie convertirea hazarilor la iudaism, dar şi de limbă.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  delta Sam Ian 19, 2013 11:34 am

ENKI a scris:

Evreii de origine europeană, denumiţi aşkenazi, reprezintă aproximativ 90% din cei peste 13 milioane de evrei care trăiesc în prezent în lume.

asta o fi de bine sau de rău? confused

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Sam Ian 19, 2013 4:58 pm

delta a scris:
ENKI a scris:

Evreii de origine europeană, denumiţi aşkenazi, reprezintă aproximativ 90% din cei peste 13 milioane de evrei care trăiesc în prezent în lume.

asta o fi de bine sau de rău? confused
O fi bine rau pentru cei 90% care se autovictimizeaza in numele evreilor biblici, aflati pe cale de disparitie. vesel
Intre timp, am gasit in nr. 1/2013 al revistei Genome Biology and Evolution articolele stiintifice care au stat la baza informatiilor aparute in presa.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  RocketQueen Sam Ian 19, 2013 5:32 pm

delta a scris:
ENKI a scris:

Evreii de origine europeană, denumiţi aşkenazi, reprezintă aproximativ 90% din cei peste 13 milioane de evrei care trăiesc în prezent în lume.

asta o fi de bine sau de rău? confused

Treaba asta, ca evreii askenazi n-ar fi evrei adevarati in ochii habotnicilor, se stie de multi ani. 90% e un procent exagerat, mai ales ca n-am auzit de vreun program care sa le verifice genele tuturor evreilor fake. laugh
Mai interesant de aflat ar fi cum au ajuns evreii prin insule indepartate ca Japonia si cum de i-au influentat pe aia in cultura lor... raset





P.S: Acum vreun an citisem ca talibanii au niste obiceiuri asemanatoare cu cele ale evreilor si ca niste cercetatori israelieni au fost interesati sa-i verifice pe aia la gena. raset


Ultima editare efectuata de catre RocketQueen in Sam Ian 19, 2013 6:27 pm, editata de 1 ori
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  RocketQueen Sam Ian 19, 2013 6:19 pm

Acest subiect ma intereseaza dintr-un singur punct de vedere: fenotipul evreilor fake. raset
Avand in vedere ca Imperiul Khazar se intindea pe undeva prin teritoriul Ukrainei si Rusiei din ziua de azi, se poate gasi o explicatie pentru faptul ca multi evrei (actorii de la Hollywood, de exemplu) au tenul deschis si ochi albastri.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe de alta parte, nasul incovoiat si parul cret/ondulat nu-s chiar o trasaturi ale slavilor, ci mai degraba ale semitilor, ceea ce vine in contradictie cu "teoria" emisa mai devreme.
De exemplu, Ben Stiller are moaca tipica de evreu american: fata lunga, ten alb, ochi albastri si clasicul nas proeminent, tragandu-se dintr-o familie cu un tata evreu, originar din Polonia si o mama catolica, originara din Irlanda. Culoarea irisului o putea mosteni de la mama, da' nasu'? raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Alt exemplu: Jerry Seinfeld

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La el, habotnicii vor gasi o scuza pentru pielea tuciurie si nasu' peste limita bunului simt estetic: Mama lui e evreica siriana, chiar daca taica-sau e evreu fake austriac. veselie

Bine, da' atunci lu' Spielberg, regele autovictimizarilor, care a castigat (cel putin) un Oscar pe seama evreilor fake autovictimizanti, ce scuze ii gasim pentru uratenia naturala, deloc slava? confused

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu-i nici tuciuriu, nici pistruiat, nici brunet, nici roscat, da' nasul e 100% semit. WTF?!

Pe cel mai sexy actor de la Hollywood, cu descendenta poloneza si ceha, n-are rost sa-l dau ca exemplu, pentru ca se incadreaza perfect in stereotipul evreului adevarat. raset Faptu' ca-i sexy in ochii mei n-are nicio legatura cu frumusetea lui fizica (precara). E vorba de Adrien Brody. raset

Ar mai fi si altii, Mel Brooks, Jake Gyllenhaal, Daniel Redcliffe s.a.m.d. care-s evrei declarati, da', in-afara de faptu' ca n-au un pigment puternic, nu prea seamana nici cu ucrainienii, nici cu rusii.

Dubioasa genetica asta. raset Eu nu-mi permit sa emit teorii genetice, ca intru pe nisipuri miscatoare, da' ma pricep putin la alea genitale. Parerea mea ca evreica fake e ca daca jidanii, dupa ce au fost trimisi in exil de romani, s-au raspandit si inmultit (stiu ca pare incredibil, da' noi, jidanii, cand nu facem tranzactii uriase care saracesc intreg mapamondul, mai facem si sex, mai ales ca ne place in mod deosebit raset ) prin toata lumea, copiii lor si generatiile urmatoare au adoptat un fenotip care se potrivea regiunii in care s-au stabilit. De exemplu, un evreu adevarat, daca locuieste mai mult timp intr-o regiune cu clima temperat continentala, n-are de ce sa se innegreasca precum crema de pantofi la fata, ba' s-ar putea ca puradeii lui sa se albeasca precum varul si sa nu se pigmenteze nici la ochi, rezultand ochi albastri/verzi. Treaba asta s-a urmarit la frati gemeni monozigoti, care au trait in medii diferite pentru mai multi ani.
In concluzie, originea evreilor poate fi decelata pe gratis, fara studii genetice sau genitale, printr-o simpla observatie si deductie logica. raset

RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  delta Dum Ian 20, 2013 7:04 am

ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:

Evreii de origine europeană, denumiţi aşkenazi, reprezintă aproximativ 90% din cei peste 13 milioane de evrei care trăiesc în prezent în lume.

asta o fi de bine sau de rău? confused
O fi bine rau pentru cei 90% care se autovictimizeaza in numele evreilor biblici, aflati pe cale de disparitie. vesel
în ceea ce privește autovictimizarea, foarte mare diferență nu este între evrei și miorii carpato-danubieni...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Dum Ian 20, 2013 6:11 pm

delta a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:

Evreii de origine europeană, denumiţi aşkenazi, reprezintă aproximativ 90% din cei peste 13 milioane de evrei care trăiesc în prezent în lume.

asta o fi de bine sau de rău? confused
O fi bine rau pentru cei 90% care se autovictimizeaza in numele evreilor biblici, aflati pe cale de disparitie. vesel
în ceea ce privește autovictimizarea, foarte mare diferență nu este între evrei și miorii carpato-danubieni...
Poate doar o legislatie favorizanta si niste multe miliarde primite drept despagubiri. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Vin Feb 15, 2013 6:17 pm

Da, numai in Romania putea fi infiintat un club al antisemitilor filosemiti. laugh

“In Romania au avut loc persecutii impotriva evreilor, cu cifrele cele mai mari de aproximativ 100 sau 120.000 de evrei din Basarabia si Bucovina dar nu a avut loc un holocaust. Fiindca in Regat evreii au trait, si chiar si fara stea, cand l-a rugat Filderman (presedintele Uniunii Evreilor din Romania) pe Antonescu, deci ei au dus o viata aproape normala, iar din cei deportati in Transnistria multi s-au intors (printre care si Wilhelm Filderman), prin urmare nu poate fi vorba de holocaust. Holocaust a fost doar in Germania si Ungaria, care i-au trimis (pe evrei) la Auschwitz…”, spune istoricul Vladimir Iliescu, afirmand si ca a propus in plenul Academiei Romane infiintarea, impreuna cu academicianul Razvan Theodorescu, a unui club al “antisemitilor filosemiti”".


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Mar Iun 04, 2013 11:20 am


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] by [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Vin Mar 03, 2017 1:01 pm

In sfarsit, un personaj important s-a sesizat si a pus in lumina care trebuie infectul text scris de neonazistul Liicheanu. vesel

Patrick André de Hillerin
3 ore ·
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mă tot gândeam, argumentând în fața unor postaci elitiști, că aș fi putut să le spun că textul lui Liiceanu despre oamenii fără dinți ar putea fi urmat de o campanie prin care știrbilor să li se impună să poarte stele galbene, în șase colțuri, cusute pe haine. Ar fi oarecum în spiritul textului. După aia m-am gândit că e exagerat, că nu despre asta e vorba. Și, totuși, ceva nu-mi dădea pace. Și am recitit descrierea făcută de filosof personajelor din pictura lui Bosch, "Purtarea crucii":
"Înspăimântători, drăcești, gata oricând să se alăture mulțimii care urlă, care înalță pumnul cu ochii ieșiți din orbite și cu gura știrbă rânjită. Gata să asiste, fremătând de plăcere, la o execuție publică. Gata să ațâțe focul rugului. Gata să înceapă linșajul. Gata să te scuipe când ești pe cruce. Gata să te sfâșie, să muște din tine cu cei câțiva dinți rămași teferi în gură. Gata să te întindă pe o masă și să înceapă, beți de voluptate, ședința de tortură." (Gabriel Liiceanu - România gurilor știrbe)
Și m-am uitat din nou la pictură și...
Da, nene, exact despre evrei e vorba, căci evrei îl înconjurau pe Iisus atunci când purta crucea, evrei erau ăia din Ierusalim în momentul răstignirii și evrei pictase Bosch, în spiritul antisemit al epocii lui: înspăimântători, drăcești, știrbi etc.
Deci, da, e vremea să băgăm știrbii în ghetouri, să le coasem dinți galbeni din pânză pe haine, să vedem dacă nu cumva putem să-i ajutăm cu ceva tabere speciale, să-i dirijăm spre cabinetele stomatologice în care doar intri viu.
Perfekte Zähne macht frei!
#heildantura

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Mar Aug 01, 2017 10:07 am

Totusi, Sasalaul e mult prea prost ca sa fie evreu. Doar daca n-a suferit vreo boala grava in copliarie, care sa-l fi afectat iremediabil.  laugh


Marius Albin Marinescu
48 de minute ·

Alice Draghici este o avocata ovreica, nasa de cununie a Monicai Macovei, o brunetica infatuata care-si face veacul pe la Antena 3, postul iudeo-americano-evanghelic. Alice in tara minununatului predicator pocait Mihai Gadea face parte din programul „minimum trei evrei zilnic” impus televiziunilor de stiri. Aceasta are fotografia iohanusului cu ochelari de soare, pe post de copie de proasta calitate a lui Tom Cruise, instalata la loc de mare cinste pe ecranul telefonului si al laptopului.

Atasamentul lui Alice ma duce cu gandul la solidaritatea celor din „poporul ales” si ca poate nici Iohannis nu-i atat de sas pe cat vrea el sa para, poate e botezat cu briciul si de aceea are si numele stalcit in limba germana, corect fiind Johannes.

Si deputatul Aurel Vainer s-a dat neamt pana in decembrie 1989, dupa care si-a amintit subit ca el este totusi evreu, ba a ajuns in cativa ani si seful minoritatii etnice respective.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  ENKI Mar Mar 06, 2018 12:08 pm

laugh

Văd că „Testamentul politic” al lui Nicolae Steinhardt e interzis de standardele comunităţii. Dar Steinhardt, după cum ştie toată lumea, a fost evreu. La fel ca şi Ţucănberg. Însă Ţucănberg îl bagă pe Steinhardt în Auschwitz-ul facebook-ului. Că cică nu-i conform cu standardele mă-sii.

Acum dilema mea e următoarea: dacă sunt de partea lui Steindardt sunt antisemit pentru că-s împotriva lui Ţucănberg, însă şi dacă sunt de partea lui Ţukănberg sunt antisemit pentru că-s împotriva lui Stainhardt. Şi-atunci ce-mi rămâne? Grea socoteală cu tembelele standarde de azi..




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

antisemitismul şi sionismul - Pagina 8 Empty Re: antisemitismul şi sionismul

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum