SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

teoria conspiraţiei

+6
baso
RocketQu33n
(Still a)Live
Anahoret
ENKI
delta
10 participanți

Pagina 14 din 34 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 24 ... 34  Urmatorul

In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mar Ian 22, 2013 8:00 am

ENKI a scris:Hopa, nu-i exclus ca Sergiu Nicolaescu sa fi apartinut, totusi, unui ordin al unor cavaleri, avand in vedere ca, la solicitarea unui grup de crediciosi anonimi, astazi i s-a oficiat o slujba catolica, la Catedrala Sf. Iosif. suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Cica , dupa treaba asta, BOR s-ar fi simtit bazaita sa intra in polemici cu Biserica Romano Catolica Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

A mai existat un moment in care a starnit revolta. Atunci cand, initial, a refuzat oficierea slujbelor de inmormantare pt. bebelusii arsi in maternitatea Giulesti, nebotezati. Presupun ca ceva solutie au gasit pt. situatia respectiva , insa mai exista si alte cazuri in care slujba de inmormantare a bebelusilor nebotezati se poate face, cel mult, doar la negru.
Este o atitudine cinica fata de parintii care au avut nesansa sa-si piarda un nou nascut, parinti care se simt astfel stigmatizati . Stiu ca bunicii mei au trecut printr-o astfel de experientza despre care nu le-a placut sa vorbeasca. Le-a murit un copil la nastere , acesta fiind inmormantat fara slujba , intr-un coltz al cimitirului. Crucea si sicriul au fost confectionate de catre bunic, tot el fiind acela care a citit din Biblie pt. sufletul copilului mort, nebotezat.

Si Bianca Brad, care a trecut printr-o depresie profunda cauzata de moartea bebelusului, nu se sfieste sa acuze BOR pt. o regula instituita cu cinism.

Exista o intrebare la care astept un raspuns: de ce Biserica nu recunoaste si nu face slujba copiilor nascuti fara viata? Am gasit afirmatii contradictorii facute de Biserica, care m-au intrigat si m-au infuriat enorm: "învăţătura Bisericii spune că avortul, din moment ce întrerupe o viaţă cu identitate separată, este crimă; că embrionul este viaţă cu existenţă şi identitate de sine, individ cu toate drepturile din momentul conceperii" sau "fătul are viaţa lui personală, este fiinţă omenească autonomă şi persoană umană deplină" urmate apoi de "Să se ştie că pruncii născuţi morţi, deci fără suflet, nu pot fi nici botezaţi, nici îngropaţi cu rugăciuni creştineşti, nici pomeniţi împreună cu adormiţii întru Domnul." De ce, atata timp cat este considerat un "individ cu toate drepturile", cat nu moare in urma unui avort provocat si a fost dat si luat de Dumnezeu(?), de ce acelui copil i se ia dreptul la slujba de pomenire? Nu e indeajuns de mare trauma mamei, care pe langa faptul ca, in loc sa-si stranga copilasul la piept, il pune intr-un sicrias alb si il coboara in pamant, nu primeste macar putina alinare din partea Bisericii?!? Cat de cruda poate fi? Oare acest lucru nu ar trebui sa se schimbe si el? In strainatate se poate.......la noi...doar daca ai norocul sa dai de un preot dispus sa incalce regulile............stabilite, de fapt, de cine?!?

Noi am avut sansa, dupa mai multe incercari nereusite, in care simteam ca imi pierd mintile, pentru ca nu puteam sa accept si sa inteleg, de ce Biserica, nu face slujba copilasilor nevinovati (nu vorbesc de Botez!) sa gasim totusi un preot, care a acceptat sa ii faca slujba si sa o inmormanteze, cu rugamintea, sa nu spunem nimanui.....Si n-am facut-o, pana acum, cand dupa noua luni, mi-a spus ca intre timp, pot vorbi despre asta, pentru ca nu contravine legilor bisericesti! Ii voi ramane insa recunoscatoare, pentru tot restul vietii, ca i-a citit la capatai, chiar daca nu a botezat-o!

Ma bucur ca mi-a permis sa povestesc, pentru ca, in timpul slujbei, s-a intamplat ceva, care pe mine m-a marcat profund...

Cand s-au deschis usile Bisericii, odata cu sicriasul mic si alb, tocmai adus de la aeroport, a intrat in Biserica si o randunica....Au incercat sa o dea afara, pentru a nu ramane, ulterior inchisa, dar nu a fost chip sa o scoata de acolo...Pe tot parcursul slujbei, randunica a zburat pe deasupra sicriasului si a cantat.....ca sa iasa apoi, odata cu sicriasul... Era mica, delicata si frumoasa...precum fetita mea.....Preotul a spus ca nu i s-a mai intamplat asa ceva in toti cei 10 ani, de cand e in acea parohie....Si a mai spus ca, probabil e sufletelul fetitei mele, care se intorsese acasa...O fi, n-o fi asa....nu stiu....dar de atunci tresar de cate ori vad o randunica, care pentru mine, a devenit simbolul fetitei mele dragi.....

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  RocketQueen Mar Ian 22, 2013 8:47 am

baso a scris:

A mai existat un moment in care a starnit revolta. Atunci cand, initial, a refuzat oficierea slujbelor de inmormantare pt. bebelusii arsi in maternitatea Giulesti, nebotezati. Presupun ca ceva solutie au gasit pt. situatia respectiva , insa mai exista si alte cazuri in care slujba de inmormantare a bebelusilor nebotezati se poate face, cel mult, doar la negru.
Este o atitudine cinica fata de parintii care au avut nesansa sa-si piarda un nou nascut, parinti care se simt astfel stigmatizati . Stiu ca bunicii mei au trecut printr-o astfel de experientza despre care nu le-a placut sa vorbeasca. Le-a murit un copil la nastere , acesta fiind inmormantat fara slujba , intr-un coltz al cimitirului. Crucea si sicriul au fost confectionate de catre bunic, tot el fiind acela care a citit din Biblie pt. sufletul copilului mort, nebotezat.

Si Bianca Brad, care a trecut printr-o depresie profunda cauzata de moartea bebelusului, nu se sfieste sa acuze BOR pt. o regula instituita cu cinism.


Bine ca biserica militeaza, in schimb, intens impotriva avortului (sau crima, cum il numesc ei)... Apropo de ipocrizie...
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Mar Ian 22, 2013 8:59 am

Din comunicatul BOR, publicat ieri, la 16:16, cand slujba catolica pentru SN inca nu avusese loc, se poate deduce si ca niste baieti destoinici stau cu site-ul Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucuresti in fata, apasand continuu F5 si facand, probabil, capturi de ecran. vesel
Asa ca Biroul de Presa al Patriarhiei ar fi facut bine sa ataseze si o captura de ecran la comunicat, pentru ca pe site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] nu (mai) exista anuntul invocat drept pretext. suspect
Oricum, catolicii s-au dovedit smecheri, ca intotdeauna, profitand de Octava de rugaciune pentru unitatea crestinilor, desfasurata in perioada 18-25 ianuarie. laugh
Acum chiar sunt curios daca iezuitii internauti autohotni (http://saccsiv.wordpress.com/ , [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) vor sesiza pomenirea catolica a lui SN a fost facuta la fix 18 zile de la moarte. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mar Ian 22, 2013 9:58 am

Evident, oamenii sunt diferiti si, emotional, suporta diferit experiente asemanatoare. Nu stiu cum as fi reactionat sa fi trecut eu printr-o experienta similara cu cea traita de Bianca Brad. Pot doar sa empatizez si sa-mi imaginez ca resemnarea se instaleaza mult mai usor atunci cand nimeni nu te stigmatizeaza pentru ceva de care nu esti vinovat. Si mai stiu cat de mult te poate revolta nepasarea, iresponsabilitatea , adeseori cinismul celor care, teoretic si practic, ar trebui sa aiba profesionalismul sau chemarea de a salva o viatza ori macar alinarea sufletelor celor care pierd sau au pierdut pe cineva drag.

Furioasa am fost si eu. N-am putut sa intzeleg cinismul si iresponsabilitatea unui medic recomandat, la care am fost trimisa in ultima luna de sarcina pt. ca acesta sa-mi bage in cap ideea ca bebelusul este subdezvoltat, sarcina este cu riscuri majore si alte bazaconii care sa ma sperie. Si asta doar pentru ca ginecologul care m-a supravegheat pe perioada sarcinii urma sa plece in strainatate in perioada in care trebuia sa nasc, recomandandu-mi un "bun coleg" care sa ma preia. Am fost atat de shocata de cele spuse de iresponsabilul ala, si atat de neasteptat a fost verdictul lui, incat cu greu m-am adunat pt. a aborda ratzional problema. Aproape gatuita de spaima m-am dus la un alt medic si, fara sa-i pomenesc temerile mele, inoculate de mizerabil, am fost asigurata ca totul este OK, sarcina este normala. Chiar si asa, nasterea a fost dificila, insa nu pentru ca sarcina ar fi fost in mod real cu riscuri majore. Mi-am dat seama pe urma ca vorbele acelui nemernic m-au tulburat prea mult si m-au marcat, in ciuda asigurarilor ulterioare ca totul este OK . Asta doar pentru ca acel ticalos iresponsabil si-a permis o farsa colegiala pe seama mea. Si m-am gandit atunci daca individul a povestit faza, razand, unor prieteni apropiati . Trebuie sa fie tare amuzant si sa te simti tare mandru cand reusesti sa shochezi pana la lacrimi pe pacienta altui medic.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  RocketQueen Mar Ian 22, 2013 10:23 am

baso a scris: Trebuie sa fie tare amuzant si sa te simti tare mandru cand reusesti sa shochezi pana la lacrimi pe pacienta altui medic.

Depinde de cat de porc e respectivul medic... Daca a garantat cu semnatura si parafa, il puteai reclama la Colegiul Medicilor, chiar daca nu rezolvai mare lucru, da' poate il faceai sa se gandeasca de doua ori inainte sa repete o astfel de "farsa"...
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mar Ian 22, 2013 11:10 am

RocketQueen a scris:
baso a scris: Trebuie sa fie tare amuzant si sa te simti tare mandru cand reusesti sa shochezi pana la lacrimi pe pacienta altui medic.

Depinde de cat de porc e respectivul medic... Daca a garantat cu semnatura si parafa, il puteai reclama la Colegiul Medicilor, chiar daca nu rezolvai mare lucru, da' poate il faceai sa se gandeasca de doua ori inainte sa repete o astfel de "farsa"...

Am fost doar eu si el in cabinet si n-a dat nimic in scris. In tot cazul, a fost ultimul lucru la care m-as fi putut gandi sa-i cer dupa ce m-a pleznit emotional, atat de brutal si de neasteptat Laughing Am discutat ulterior si cu altzi medici despre faza respectiva, medici care mi-au "reprosat" faptul ca n-am reactionat cu sange rece ca sa-i fi cerut sa scrie pe hartie tot ce mi-a povestit. Abia atunci am aflat, din barfele colegilor sai, ca tipul, desi avea renume , cu o clientela numeroasa (a fost candva si Director de maternitate) avea anumite ciudatenii si rautacisme inexplicabile, atat la adresa concurentzei cat si fata de unele paciente. In fine, n-am fost avertizata despre acest aspect atunci cand ginecologul meu a ales sa mi-l recomande ca bun profesionist si de incredere. Se pare ca porcul profesionist si de incredere a ales sa nu fie de acord cu buna recomandare ce mi-a fost(sau i-a fost) facuta. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mar Ian 22, 2013 2:24 pm

RocketQueen a scris:
baso a scris:

A mai existat un moment in care a starnit revolta. Atunci cand, initial, a refuzat oficierea slujbelor de inmormantare pt. bebelusii arsi in maternitatea Giulesti, nebotezati. Presupun ca ceva solutie au gasit pt. situatia respectiva , insa mai exista si alte cazuri in care slujba de inmormantare a bebelusilor nebotezati se poate face, cel mult, doar la negru.
Este o atitudine cinica fata de parintii care au avut nesansa sa-si piarda un nou nascut, parinti care se simt astfel stigmatizati . Stiu ca bunicii mei au trecut printr-o astfel de experientza despre care nu le-a placut sa vorbeasca. Le-a murit un copil la nastere , acesta fiind inmormantat fara slujba , intr-un coltz al cimitirului. Crucea si sicriul au fost confectionate de catre bunic, tot el fiind acela care a citit din Biblie pt. sufletul copilului mort, nebotezat.

Si Bianca Brad, care a trecut printr-o depresie profunda cauzata de moartea bebelusului, nu se sfieste sa acuze BOR pt. o regula instituita cu cinism.


Bine ca biserica militeaza, in schimb, intens impotriva avortului (sau crima, cum il numesc ei)... Apropo de ipocrizie...

Evident ca dogmele lor sfideaza logica si nici nu sunt deloc interesatzi sa evolueze pt. a adapta credintza religioasa la nivelul de civilizatie
existent Laughing Le place sa se simta puternici si de necombatut, fix ca in evul mediu Laughing
Pai, treaba cu obligativitatea botezului bebelusilor nu a fost altceva o gaselintza religioasa pt. ca respectivul cult religios sa fie impus plebeilor imediat dupa nastere, sub sanctiunea pedepsei lui Dumnezeu pt. totzi parintzii copiilor care nu respecta ritualul de inregimentare religioasa pt. iresponsabilii din dotare, daruitzi de Dumnezeu . Chestiune care tzinea, in primul rand, de dorintza de suprematzie a unui anumit cult relgios de a-si castiga cat mai multzi adeptzi inca din primele zile ale aparitiei puiului de credincios pe Pamant. Normal este ca fiecare OM care se naste sa-si aleaga liber confesiunea religioasa atunci cand este suficient de copt la minte incat sa perceapa diferentele, in mod constient, si sa priceapa ce i se cere , ca opozitie morala dintre bine si rau, comuna de altfel tuturor cultelor religioase existente, ca oferte numeroase de credintza. Parintzii copilului ar trebui sa fie cei care doar sa-l indrume , prin credintza lor, fara insa a i-o impune. Ceea ce actualul cod civil reglementeaza foarte clar. Laughing Nu vad de ce ar trebui incarcat psihic un copil, imediat dupa nastere, cu toate traumele aferente unui anumit cult religios sau secte. De pilda, eu, desi am fost botezata in religia crestin ortodoxa, niciodata nu m-am simtzit in largul meu cand am fost dusa la Biserica ortodoxa, cand eram mica. Ma plictiseam, nu-mi placea atmosfera incarcata si irespirabila si nici chiciurile de pe pereti, imi venea intodeauna sa fac pipi cand era slujba mai in toi , imi era frica de preotzi pt. ca-s pregatitzi sa-mi taie limba(chiar am ajuns sa-mi imaginez ca au sub sutana cutzite de taiat limba la copiii obraznici si neascultatori) raset ...In schimb, cand am descoperit bisericile catolice , am avut cu totul o alta perspectiva . De multe ori mi s-a intamplat ca, in zilele caniculare, sa intru intr-o anumita catedrala catolica, pt. a ma racori . Si n-a fost doar o simpla racoreala, ci a devenit ceva mai complex decat decat atat...o frumoasa stare de pace , sobra si inaltzatoare , nici foarte rece si deloc innabusitoare, pur si simplu relaxanta , placuta , invaluitoare si invioratoare . Cand s-a intamplat sa aud orga si corul care canta "Ave Maria", rezonantza din acea catedrala a fost pur si simplu naucitoare pt. mine, incat mi-au dat lacrimile. Sincera sa fiu, nici macar eu, nebisericoasa fiind, nu m-am asteptat la asa ceva. Am fost luata pe nepregatite. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mar Ian 22, 2013 4:40 pm

PS. Nu stiu cum ar fi fost daca aveam in localitate, pe traseu, si temple budiste, sinagogi si moschei Laughing Catedrala aia, catolica, m-a tentat de cand eram mica si am remarcat-o prima oara . Pe vremea aia, era plin de porumbei prietenosi pe trepte iar mie, cladirea respectiva mi-a semanat cu un palat in care nu m-a bagat nimeni ca sa vad ce-i inauntru Laughing Vag imi aduc aminte ca totusi am intrat o data,in acele timpuri, fiind rapid recuperata de catre tatal meu care n-a avut chef sa ma piarda din ochi ca sa fac cine stie ce minuni intr-o incinta necunoscuta, printre straini raset Si ca as fi alergat p'acolo, incercand sa ma ascund pe sub banci . Laughing Insa e atat de palida amintirea, incat nu pot jura ca m-a fugarit taica-meu, prin catedrala catolica, printre credinciosi Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  delta Mar Ian 22, 2013 5:20 pm

baso a scris:
"învăţătura Bisericii spune că avortul, din moment ce întrerupe o viaţă cu identitate separată, este crimă; că embrionul este viaţă cu existenţă şi identitate de sine, individ cu toate drepturile din momentul conceperii" sau "fătul are viaţa lui personală, este fiinţă omenească autonomă şi persoană umană deplină"
"învăţătura Bisericii"?
de unde atâta învățătură? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mier Ian 23, 2013 7:52 am

delta a scris:
baso a scris:
"învăţătura Bisericii spune că avortul, din moment ce întrerupe o viaţă cu identitate separată, este crimă; că embrionul este viaţă cu existenţă şi identitate de sine, individ cu toate drepturile din momentul conceperii" sau "fătul are viaţa lui personală, este fiinţă omenească autonomă şi persoană umană deplină"
"învăţătura Bisericii"?
de unde atâta învățătură? Laughing

De pilda, eu, am avut un coleg de liceu care, in ultimii ani de medicina, s-a apucat si de telogie iar in final s-a facut preot Laughing Nah, despre unul ca asta se poate spune ca este doctor in religie si cam ar avea argumente sa spuna ca embrionul este viata raset Insa din punct de vedere legal, caracteristica de fiinţă omenească autonomă şi persoană umană deplină, fatul o dobandeste doar din momentul nasterii.Viata intrauterina este o perioada speciala, fatul fiind dependent de femeia care-l poarta. Daca pe femeie nu o emotioneaza absolut deloc sa vada la ecograf cum ii bate inimioara la fasoliche , inseamna ca nu este pregatita psihologic sa aiba un copil. Nu poti impune, prin lege, un sentiment, o stare de spirit. Sa obligi o femeie sa aduca pe lume un copil nedorit, poate sa insemne o trauma psihologica pentru acel copil si o viatza marcata de frustrarea ca nimeni nu l-a iubit si dorit vreodata pe pamant, nici macar mama care l-a facut. Ori treaba asta mi se pare mult mai cruda si inumana decat un avort facut la timpul potrivit.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  RocketQueen Mier Ian 23, 2013 10:33 am

baso a scris:

Am fost doar eu si el in cabinet si n-a dat nimic in scris. In tot cazul, a fost ultimul lucru la care m-as fi putut gandi sa-i cer dupa ce m-a pleznit emotional, atat de brutal si de neasteptat Laughing Am discutat ulterior si cu altzi medici despre faza respectiva, medici care mi-au "reprosat" faptul ca n-am reactionat cu sange rece ca sa-i fi cerut sa scrie pe hartie tot ce mi-a povestit. Abia atunci am aflat, din barfele colegilor sai, ca tipul, desi avea renume , cu o clientela numeroasa (a fost candva si Director de maternitate) avea anumite ciudatenii si rautacisme inexplicabile, atat la adresa concurentzei cat si fata de unele paciente. In fine, n-am fost avertizata despre acest aspect atunci cand ginecologul meu a ales sa mi-l recomande ca bun profesionist si de incredere. Se pare ca porcul profesionist si de incredere a ales sa nu fie de acord cu buna recomandare ce mi-a fost(sau i-a fost) facuta. Laughing

Probabil ca si-a ratat cariera de medic in vreun lagar de concentrare, intrecut fiind, la limita, la interview-ul de angajare de colegul sau de breasla, Josef Mengele, cel care s-a specializat in experimente pe gemeni si femei insarcinate.
Ginecologii n-au avut o viata usoara pe vremea lui Ceausescu, avand permanent Securitatea care le respira-n ceafa, asa ca se poate ca experientele anterioare cu paznicii decreteilor sa-l fi influentat in a avea ciudatenii si rautacisme inexplicabile... Eu m-as fi intors si l-as fi facut de kkt. raset
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mier Ian 23, 2013 10:48 am

Mai exista si aspectul firesc ca in corpul unei femeie(femele) insarcinata se petrec o gramada de schimbari chimice, hormonale, care uneori ii cam pot da peste cap organismul transformat brusc intr-o mica uzina de fabricat un nou om . Adicatalea, de la stare fireasca , de a fi de unul singur intr-un singur corp, sa realizezi ca mai apare unul, doi sau mai multi pentru care organismul isi schimba modul de functionare cu care te-ai obisnuit pana atunci Laughing Aproape ca este ca-n filmul "Alien" , mai ales cand incepe si sa miste Laughing Pai, ca femeie, daca nu te bucura si nu te amuza treaba asta , inseamna ca in creier nu s-a prelucrat cum trebuie informatia raset Yo, in timpul sarcinii, m-am obisnuit relativ repede cu faptul ca uzina imi fabrica un "alien" si m-a induiosat ideea. Dupa aia, a fost ca o joaca de copii sa incerc si o comunicare cu fiintza ce se fabrica in interiorul meu. Puneam castile pe burta ca sa auda melodii si sa observ cum reactzioneaza sau atunci cand boxa cu picioarele sau manuztele in burta, ii aplicam si eu corectii, "boxand" delicat (ori zgandarind cu degetul), desigur, cu alienul (ca doar nu era sa-mi trag pumni seriosi in burta)raset Radeam de una singura cand constatam cum se potolea dintr-o data "fatul", probabil uimita ca are parte de riposte neasteptate, cu cioc-cioc-cioc Laughing Sa zicem ca am fost o mama "cruda", care am incercat sa-mi educ "fatul alien" inca din perioada intrauterina . Ma ciocanea ea, o ciocaneam si eu raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mier Ian 23, 2013 11:25 am

RocketQueen a scris:
baso a scris:

Am fost doar eu si el in cabinet si n-a dat nimic in scris. In tot cazul, a fost ultimul lucru la care m-as fi putut gandi sa-i cer dupa ce m-a pleznit emotional, atat de brutal si de neasteptat Laughing Am discutat ulterior si cu altzi medici despre faza respectiva, medici care mi-au "reprosat" faptul ca n-am reactionat cu sange rece ca sa-i fi cerut sa scrie pe hartie tot ce mi-a povestit. Abia atunci am aflat, din barfele colegilor sai, ca tipul, desi avea renume , cu o clientela numeroasa (a fost candva si Director de maternitate) avea anumite ciudatenii si rautacisme inexplicabile, atat la adresa concurentzei cat si fata de unele paciente. In fine, n-am fost avertizata despre acest aspect atunci cand ginecologul meu a ales sa mi-l recomande ca bun profesionist si de incredere. Se pare ca porcul profesionist si de incredere a ales sa nu fie de acord cu buna recomandare ce mi-a fost(sau i-a fost) facuta. Laughing

Probabil ca si-a ratat cariera de medic in vreun lagar de concentrare, intrecut fiind, la limita, la interview-ul de angajare de colegul sau de breasla, Josef Mengele, cel care s-a specializat in experimente pe gemeni si femei insarcinate.
Ginecologii n-au avut o viata usoara pe vremea lui Ceausescu, avand permanent Securitatea care le respira-n ceafa, asa ca se poate ca experientele anterioare cu paznicii decreteilor sa-l fi influentat in a avea ciudatenii si rautacisme inexplicabile... Eu m-as fi intors si l-as fi facut de kkt. raset

Am scris ca oamenii rectioneaza diferit in experiente similare, poate chiar si acelasi om. Probabil ca, daca as mai fi avut nervi atunci sa-l fut exemplar, stiind cu precizie ca viitorul este altul decat cel pe care a dorit sa mi-l inoculeze, m-as fi intors in cabinetul lui ca sa-l fac ulterior de kkt, in cel mai distractiv si animalic joc de-a imaginatia creatoare: eu vs el. Insa singurul lucru pe care l-am dorit sincer, in acele momente, a fost acela ca nasterea sa fie OK pentru amandoua , eu si ea. Si sa fie un copil normal. Nu am cershit si nu mi-am dorit nimic mai mult. A fost doar un episod care m-a afectat si marcat atunci si m-a durut , dar peste care am trecut cu bine Laughing Nici nu ma mai intereseaza ce face acel "om", insa nici nu -mi doresc sa-l mai intalnesc vreodata . Pentru ca nu as dori sa imi apara idei perverse si razbunatoare in cap laugh Este clar pt. mine ca am ramas cu o bulina mare si neagra pusa pe sufletul nemernicului ala Laughing Daca o fi murit intre timp, sa-i fie tzarana (de metri cubi) usoara laugh innocent

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Mier Ian 23, 2013 12:56 pm

PS. Ca fapt divers, ginecologul la care am avut eu carnetzel de gravida, a fost si este credincios , pocait. Cel putzin, pana cand am ajuns eu la el, am stiut din informatii sigure,de la diverse, ca intotdeauna a refuzat sa faca intreruperi de sarcina , indrumandu-si corect pacientele, dornice de asa ceva, la concurentza. Laughing Am avut cu el o relatie clara si onesta inca de la inceput si stiu ca i-a placut felul meu de a fi , mai ales ca numele meu de familie l-a incantat pt. ca a coincis cu denumirea localitatii in care a fost repartizat si unde a adus pe lume, singur si neajutorat, primul copil in conditii extreme Laughing Am ras amandoi cand mi-a povestit . Din acest motiv sunt absolut convinsa ca si el a crezut in profesionalismul si corectitudinea celui pe care mi l-a recomandat , in caz ca el lipseste. Intamplator sau nu, tot el a fost alaturi de mine, la nastere Laughing Asa s-a potrivit si nici nu am avut chef sa-i povestesc ce mi s-a intamplat cat a lipsit Laughing O luna, futu-i, ultima luna de sarcina...luuunga cat o vesnicie Laughing Fii-mea a luat nota 8 si ceva la nastere si sa-mi bag picioarele daca m-a afectat cu ceva nota aia raset Eram aproape somnambula . Puteau sa-i dea oricat de la 1 in sus Laughing Din momentul in care am vazut-o, am zis ca-i caricatura lu' taica-sau si sa ma lase toata lumea in pace, sa dorm, pt.ca , in caz contar, fac cu nervii raset

Abia dupa ce mi-am revenit m-a apucat cheful de glume. Sotzul meu spera ca fata sa aiba ochii verzi iar eu l-am bombardat ca daca vrea schimbarea, atunci sa se concentreze intens in ochii negri-abastrui ai bebelusei ...ca poate reuseste sa le schimbe culoarea raset In fine, din momentul in care am aflat ca fatul este fata, i-am si zis ca Cezar( asa cum am vrut eu sa-l numesc pe baiatul pe care mi l-as fi dorit ) este Cezara si ca va semana fizic cu el, ca o copie fidela, fara a mai fi nevoie de analize ADN raset D'aia i-am si gandit prenumele fetei ca pe o derivata din prenumele lui raset Bine,la momentul in care l-am anuntzat ca potrivit ecografului, Cezar este Cezara(fiind convins anterior de catre mine ca nu pot sa fiu decat mama de baiat) a crezut initial ca tra sa fac cezariana Laughing Ceea ce nu a fost prea departe de adevar Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Ian 24, 2013 8:25 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Inca ma mai mir ca se intampla astfel de cazuri. Mai ales ca natalitatatea nu este infloritoare pe plaiuri mioritice iar femeile(cuplurile) se hotarasc greu sa-si asume responsabilitatea unui copil.
Eu am stat mai mult de 36 ore in spital, in asteptarea nasterii, din momentul in care mi s-a rupt apa. Niciunul dintre doctorii de garda care s-au perindat p'acolo nu s-a bagat pt. ca am facut greseala sa pomenesc ca sunt pacienta doctorului X. Este adevarat ca am cazut de acord cu ginecologul meu ca este mai bine sa nasc in mod natural, insa atunci cand datele problemei s-au schimbat, am ajuns sa ma rog de tozti sa-mi faca cezariana. Fiind in salon chiar vizavi de sala de nasteri, am devenit invidoasa pe femeile care, cum apareau, tzaca-paca si nasteau rapid. Cre ca i-am stersat psihic pe totzi ginecologii de serviciu si pe toate asistentele ca sa-mi faca controale cat mai frecvente , pana cand, in sfarsit , a aparut si salvatorul Laughing I-am spus "Doctore, fa-mi cezariana , ca altfel murim" raset Tipul a ras si mi-a zis ca altceva am convenit. Daca nu l-am injurat pe pocait atunci, in gand,n-am injurat niciodata cu atat patima. Laughing Nu stiu ce sa zic. Cre' ca am avut un mare noroc amandoua ca nasterea naturala a fost OK. Si ca bebelusa nu s-a stangulat cu cordonul ombilical. Una dintre ginecoloagele de p'acolo a avut si tupeul sa-mi spuna ca fatul este intr-o astfel de suferintza daca nu ma dilat laugh "Dilata-o-ar pe ma-ta" am injurat in gand, atunci, dupa ce am aflat ca tipa nici nu avea copii. laugh Cat am injurat atunci , in gand, toate cadrele medicale, nu le-am injurat niciodata raset Eram furioasa pe orice persoana in halat alb Laughing Parca-parca...halatele verzi ma mai linisteau Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Ian 24, 2013 11:50 am

Este tare cumplit, la naiba, atunci cand simtzi ca esti la limita si ca nimeni din jurul tau nu vrea sa priceapa. Nu mai stii cum sa comunici, pe ce limba sa le explici cand ii vezi atat de relaxati si de amuzati, incercand sa te linisteasca , politicos si ipocrit, in timp ce sufletul tau urla in tacere de durere si de spaima. Daca in acele momente n-as fi simtit ceva mai puternic decat mine , alaturi de mine, probabil ca as fi clacat. Insa a fost ceva frumos si puternic pt. ca nu am cerut nimic pentru mine , ci pentru altcineva pe care l-am dorit din tot sufletul sa traiasca si sa aiba zile de la mine. Si am facut-o cu o mare furie injuracioasa, foarte hotarata ca asa trebuie sa fie Laughing Nici nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar fi intamplat daca era altfel . In niciun caz nu am fost si nu sunt modelul de credincios de dat ca exemplu raset Tra sa ai sange in instalatie si o puternica forzta de convingere pt. astfel de arogantze contrare tututor invatzaturilor sfinte pamantesti Very Happy

De altfel, treaba este foarte relativa. Atunci cand agitatia puternica nu este urmata si de un dezondamant tragic, nu-ti ofera nimeni premiu cu cununitza, putand fi chiar acuzat(a) si de paranoia ori de ingrijorari stupide. Atunci cand se intampla tragedia, este greu sa te resemnezi ca ai presimtzit si avertizat insa nimeni nu te-a bagat in seama , pt. ca acestia au tratat la mishto toata agitatia ta.

Cu alte cuvinte, daca in prima varianta nu te felicita nimeni (avand doar simpla bucurie ca nu s-a intamplat necazul) in cea de-a doua varianta este nashpa , rau. Ajungi sa te simti vinovat ca, desi ai presimtzit, nu ai facut totul ca sa inlaturi tragedia.Si este greu de trait, pe urma, cu o astfel de povara sufleteasca.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 25, 2013 7:58 am

Psihologic, perioada de sarcina a fost pt. mine cea mai frumoasa perioada. Eram tare bine dispusa tot timpul si,exceptand primele 2-3 luni, care au fost cu gretzuri, ma bucuram din orice. Chiar spuneam atunci ca poate sa pice si-o bomba langa mine ca nu ma
afecteaza. Laughing Se spune ca femeile insarcinate ar avea o protectie superioara sau ca simtzurile lor intra pe o alta frecventza. Laughing Mi s-a intamplat atunci si o chestie interesanta pe care nu o pot incadra in categoria intamplatorilor obisnuite. Eram prin luna a saptea sau a opta si veneam de la serviciu, pe langa bloc. La un moment dat, aud clar si puternic din spate ca cineva ma striga pe nume. M-am oprit si am privit in urma . Nu era nimeni. Considerand ca am avut auzenii, dupa primul pas facut ca sa-mi continui drumul, la niciun metru in fatza mea, "zbang"- se face tzandari o bucata maricica desprinsa din bloc , cazuta de la inaltzime. Am impietrit si am ramas ca la dentist cateva minute bune, privind pietroiul ala si acoperisul blocului din care s-a desprins . Cand am ajuns acasa , inca tremuram, constientizand ce mi s-ar fi putut intampla daca n-as fi avut auzenia aia care m-a facut sa ma opresc cateva secunde. Laughing Dupa ce mi-am revenit din shoc, m-am bucurat ca astfel am constatat ca sunt protejata. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 25, 2013 10:49 am

Si ,pe bune, un copil dorit si iubit este un adevarat spectacol de culori pt. simtzuri, mai ales in primii lui ani, dupa ce incepe sa vorbeasca si sa se exprime fara o cenzura impusa. Laughing Ma amuza la nebunie cum, cu mirosul ei de laptic, ne trantea niste chestii care ne lasau masca, adeseori, prin modul sincer in care reusea sa transmita, pur si simplu, ceva complicat de exprimat pt. mintea unui adult. Cu ea, yo nici n-am avut nevoie de filme din categoria "cascadorii rasuli". M-a provocat tot timpul sa rad, inca din momentul in care a realizat ca poate sa comunice ca sa ne bucure. Poate ca nu tot timpul ne-a comunicat ce am fi vrut noi de la ea, insa foarte rar s-a smiorcait .

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 25, 2013 11:46 am

S-a intamplat de vreo cateva ori, cand incerca sa ma convinga cu prostioarele ei (nu cre ca avea 3 ani) sa-i spun ca nici nu vreau sa o ascult, pentru ca miroase a laptic. Laughing Fata a inregistrat si sensul corect al expresiei, prelucrandu-l in capsorul ei, pt. ca m-a facut instant sa rad atunci cand taica-sau a certat-o si i-a facut morala, nu mai tzin minte pt. ce, iar ea i-a trantit-o sec:" Eu nu te aud acum pt. ca mirosi a bere" raset Cum sa nu razi la asa ceva ? Dupa ce i-am explicat sotului, ramas perplex, originea arogantzei fetei, i-am si spus :"ai pus-o de Mancuso pt. ca mirosul de laptic este mai mare-n rang decat mirosul de bere " laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 25, 2013 5:04 pm

Sau cand m-am luat in clontz cu ea , cand avea tot asa, 2-3 ani, yo facand pe superioara , ca sa-mi spune unde scrie ca tra sa fac asa cum vrea ea. Laughing Fata mi-a raspuns rapid, fara probleme :"La mine pe tricou. Citeste ". Ea n-avea de unde sa stie ce-i scria pe tricou, insa yo am citit si m-a umflat rasul cat de bine s-a potrivit inscriptzia de pe tricoul ei in contextul respectiv Laughing
Ori atunci cand i-am spus autoritar sa nu mai urle in casa , ca nu este in codru. Cand am fost ulterior cu ea, la iarba verde si margine de padure, am rugat-o sa nu mai urle pt. ca-mi sparge timpanele. Fata mi-a spus ca este in padure si, deci, are voie sa urle raset Habar n-am cum a facut echivalentza mentala intre codru si padure pentru ca nici nu m-a intrebat si nici nu i-am tradus ca sa priceapa. Laughing Banuiesc ca nici "timpan" nu stia ce inseamna , insa a priceput exact ce am vrut sa-i transmit pt. ca ea sa mi-o intoarca. Laughing
Au fost multe, nenumarate situatii de acest gen, in care eu am servit-o iar ea mi le-a intors , fara sa-mi dau seama cum de a reusit atat de bine, fara sa cunoasca semnificatia precisa a unor cuvinte. Nu stiu ce sa zic. Cred ca s-a bazat doar pe intuitie si pe scopul ei precis de a ma lasa fara replica in multe situatii raset A fost foarte ambitioasa si cu mult zvac instant la acest capitol raset
Si trebuie sa recunosc ca pe putzini adultzi am reusit sa-i percep atat de spontani, intr-un mod atat de natural si relaxant, deloc suparatori , obraznici , rai sau enervanti, indiferent ce magarii sau rautaciuni ar spune . Laughing
Posibil sa fie o stare de spririt cu care unii raman din copilarie iar altzii, nu Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Vin Feb 01, 2013 4:39 pm

Dolarul, izolat ca “un virus periculos”. Bilderbergii monopolizeaza piata mondiala a aurului



Recenta numire a Grupului Rothschild drept „consilier financiar” al companiei de exploatare a aurului Spanish Mountain Gold demonstreaza ca elita globalista a purces spre monopolizarea aurului.

 




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]Rothschild a fost ales sa „dispuna” de aurul din Bancile Centrale ale lumii pentru a monopoliza „pietele emergente”, ca sa se tina sub control sistemul financiar cand banii de hartie se vor „dezintegra”.


Enorma retea globala pentru aur


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Familia Rothschild are blazon princiar


Grupul Financiar Global Rothschild are 900 de consilieri in 40 de tari si ofera „sfaturi avizate” guvernelor, corporatiilor, institutiilor, toate care conteaza ca „motorul” global sa mearga ca uns.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Fratii Rothschild conduc finantele lumii de secole


Casa Rothschild are cea mai mare experienta, de secole, in domeniul aurului. Comitetul Director al companiei Spanish Mountain Gold, situata in British Columbia,  Canada, a insarcinat Grupul Rothschild sa „reevalueze optiunile strategice”. In iulie 2012, directorul de la Spanish Mountain Gold, Brian Groves, aprecia ca exploatarile companiei este „un proiect sustinut de o enorma retea globala”. Numirea Grupului Rothschild ca expert financiar nu a surprins pe experitii in globalizare. Se tot anunta de ani de zile strategia Bilderbergilor de a instaura o Noua Ordine Mondiala, in primul rand financiara, iar fara aur nu se poate „arde” valuta existenta azi pe piata. Iar familia Rothschild, fondatoare a grupului ocult Bilderberg, nu putea lipsi de la „festin”.


„Pietele emergente”, viitorii stapani


Multi economisti au prognosticat ca se va reveni la standardul de aur, banii tipariti dovedindu-si din plin efemeritatea. Acumularea masiva de aur manifestata acum de „pietele emergente” alese de catre elita pentru a fi noul motor financiar al lumii va fi redistribuita ulterior prabusii sistemului finaniciar actual acelor natiuni care sunt in „schema globalizarii”. Tarile care vor avea cea mai mare cantitate de aur vor fi in fruntea economiei mondiale. O prima analiza asupra pietei aurului a fost facuta deja de Edmond de Rothschild pentru ianuarie 2013: „Cererea de aur fizic a inceput bine la inceputul anului, cu cereri crescute din partea Chinei si a Indiei”. Pietele emergente! Ce „surpriza”! Baronul Benjamin de Rothschild declara din 2001 ca interesul familiei pentru China este enorm, aceasta urmand sa fie motorul economiei mondiale. Iau aurul „combustibilul”.  „Europa nu vinde rezervele de aur, care sunt mici in comparatie cu datoriile acumulate. Iar o parte din aceste rezerve oricum au fost puse gaj pentru imprumuturi”, scria in raport Edmond de Rothschild. „Stocurile nu o vor salva de criza!”


Dolarul, „un agent patogen”


Strategia Bilderbergilor pentru schimbarea sistemului financiar global urmeaza o cale „medicala”! Rezolvarea unei infectii este sa se izoleze agentul patogen, ca sa nu se mai raspandeasca, dupa care acesta este eliminat intr-un mod sigur pentru mediul respectiv. In economia globala, de ani de zile se anunta ca „agentul patogen” este dolarul american. Acele natiuni care s-au departajat mai repede de „virus” vor fi cele care vor conduce in Noua Ordine Mondiala. Natiunile care se vor lasa infectate, isi vor slabi „sistemul imunitar”, vor avea economii din ce in ce mai slabite si VOR FI IZOLATE de restul natiunilor prevazatoare, ca sa nu le infecteze din nou.


SUA risca sa ajunga in Lumea a Treia


China instaleaza deja platforme generoase pentru un nou sistem de comert, bancar si cladeste interconexiuni sanatoase. Parteneriatul Asiatic a exclus SUA din „schema”, ca masura profilactica. SUA au incercat, in contrapondere, sa alcatuiasca Parteneriatul Trans-Pacific, care includea Asia fara China! Embargoul stupid impus Iranului, o tara foarte bogata si cu resurse, a izolat si mai tare SUA din punct de vedere economic. Embargoul, adoptat si de Uniunea Europeana, a obligat tarile emergente sa continue relatiile comerciale utilizand aurul ca moneda de schimb, dand astfel o puternica lovitura marilor banci americane si britanice, care au recurs la „scheme toxice” ca sa continue afacerile cu Iranul. Dolarul se prabuseste, ceea ce poate trimite SUA in Lumea a Treia, cu revolte, chiar armate, din moment ce Administratia Obama nu reuseste sa impuna controlul armelor. De aceea China, corecta, deocamdata, in asumarea titlului de „motor mondial”, tot avertizeaza SUA sa dezarmeze populatia, dandu-i o sansa sa nu se transforme in camp de razboi intern. Intrucat actuala adminstratie nu intelege sa se supuna strategiei globaliste, iar Rezervele Federale ale SUA (Fed) continua sa arunce pe piata bonduri toxice si sa tipareasca bani de hartie, parteneriatul asiatic a inceput sa ridice ziduri in jurul SUA. La ultima intrunire a tarilor asiatice, din noiembrie, de la Phnom Penh, la care au participat 15 state asiatice, reprezentand jumatate din populatia globului, s-a decis un Parteneriat Asiatic care exclude America, izoland-o ca pe un virus.


Eurasia, sansa de salvare a Europei


Banca Centrala Europeana va fi izolata la fel ca Rezervele Fed , pentru a nu imprastia „virusul”, odata cu criza datoriilor din tarile sud si sud-est europene, insotita de toxicitatea banilor tipariti. Turcia va juca un rol important in strategia schimbarii sistemului financiar, fiind liant intre Europa si Asia. Deja investitiile majore in construirea de cai ferate intre Rusia, Germania si China, constructia de gazoducte care conecteaza Rusia cu Europa si cu Asia centrala arata unde vor fi zonele de comert liber ale viitorului. Yuanul chinezesc va fi moneda care va restabili echilibrul financiar. Au acceptat plati in yuani Brazilia, Rusia, Japonia si India. Cand intreaga platforma asiatica va fi guvernata de yuani, se va crea masa critica pentru eliminarea totala a dolarului. Acesta a fost in ultima vreme tinut pe linia de plutire de Arabia Saudita, care l-a pastrat ca moneda de plata pentru petrol. Insa si Arabia Saudita a acceptat in ultima vreme plati in alte valute, yuani, yenii japonezi, wonul coreean si chiar aur.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  (Still a)Live Vin Feb 01, 2013 9:48 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dar și... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Joi Feb 07, 2013 11:39 am

Initial am vrut sa postez asta la Stiri/In desfasurare, insa mi-a fost teama sa nu se implineasca... Mai bine aci, la teorie. vesel

România se pregăteşte de război?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

De obicei, lectura agendei şedinţelor CSAT este plictisitoare, însă agenda şedinţei de astăzi (marţi, 5 februarie 2013) este o excepţie de la regulă. Agenda publică a şedinţei este următoarea:

1. măsurile adoptate de către România în vederea punerii în aplicare a regimurilor de sancţiuni instituite pe plan internaţional;
2. realizarea, în cadrul Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), a unui plan de contingenţă pentru România;
3. raportul privind activitatea autorităţilor şi instituţiilor statului pentru gestionarea situaţiei cetăţenilor români, generată de atacul terorist din Algeria;
4. participarea forţelor armate ale României care se trimit la misiuni şi operaţii în afara teritoriului statului român în anul 2013;
5. planul multianual de restabilire a capacităţii de luptă a Armatei României;
6. participarea României la misiunea Uniunii Europene de instruire în Mali în anul 2013;
7. proiectul de Lege pentru punerea în aplicare a Codului de procedură penală şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative care cuprind dispoziţii procesual penale;
8. strategia de Securitate Cibernetică;
9. programul de activitate al Consiliului Suprem de Apărare a Ţării pentru anul 2013;
10. proiectul de hotărâre a Guvernului României pentru aprobarea strategiei de privatizare a Societăţii Naţionale de Transport Feroviar de Marfă „C.F.R. Marfă” - S.A. şi a mandatului Ministerului Transporturilor pentru implementarea acesteia.

Deloc surprinzător, presa s-a repezit să comenteze punctele referitoare la operaţiunea dezastruoasă din Algeria şi cele referitoare la participarea soldaţilor români la micul război colonial al preşedintelui Hollande. Analiştii cu valenţe economice s-au concentrat asupra privatizării CFR Marfă, deşi jocul a fost făcut deja. România nu mai are suveranitate economică, deciziile cu caracter economic fiind luate de FMI. În aceste condiţii, numai în visele frumoase ale naţionaliştilor români, CSAT-ul ar putea pune piciorul în prag, blocând privatizarea acestei întreprinderi cu caracter strategic.

Din perspectiva geopolitică, cel mai interesant este punctul Nr.2 de pe agendă:

„realizarea, în cadrul Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), a unui plan de contingenţă pentru România”

În analiza documentelor oficiale ale statului român există o regulă de bază: cele mai importante părţi sunt cele traduse din engleză. Regula a funcţionat perfect atât în cazul acordului de coabitare (de fapt, capitulare) semnat de Victor Ponta, cât şi în cazul agendei CSAT. Elaborarea unui plan de contingenţă (de fapt, „contingency plan”), nu este o procedură obişnuită.

Ce este un „plan de contingenţă” în terminologia uzuală a NATO?

Atunci când termenul se utilizează în cazul relaţiei dintre o ţară-membră şi NATO, un „contingency plan” presupune elaborarea unui set concret de acţiuni pentru situaţia în care acest stat intră într-un conflict militar. Până acum, asemenea planuri oficiale au fost elaborate doar pentru următoarele ţări: Estonia, Letonia, Lituania şi Polonia. Ţările baltice au cerut elaborarea unui plan pentru cazul unui conflict militar cu Rusia şi s-au zbătut cinci ani pentru ca NATO să accepte această cerere şi să elaboreze planul. Polonia a cerut elaborarea unui plan pentru un eventual conflict militar cu Belorus, iar apoi planul a fost „upgradat” pentru un eventual conflict cu Rusia. În acest context apar două aspecte importante. Primul: aceste planuri se elaborează la cererea ţării-membru. Al doilea: de obicei, Germania se opune elaborării unor planuri de acest gen (aşa a fost în toate cazurile de până acum), iar reprezentanţii aripii radicale a conducerii americane SUA susţin asemenea iniţiative. Germania se opune unor iniţiative de acest gen deoarece elaborarea unor „contingecy plans” presupune stabilirea exactă a ţărilor cu care există riscul intrării într-un conflict militar, ceea ce conduce la o răcire drastică a relaţiilor cu aceste ţări şi alte consecinţe nefaste. Un „contingency plan” nu presupune răspunsul la o întrebare generalizată de genul „ce se întâmplă dacă intrăm în război?”, ci presupune un răspuns la întrebări precise şi punctuale de genul „ce se întâmplă dacă începe un război cu Ucraina?”, „ce se întâmplă dacă începe un război cu Rusia?” etc. Desigur, apologeţii NATO vor spune că asemenea planuri se pregătesc doar pentru eventualitatea unor operaţiuni defensive, dar realitatea incontestabilă arată că niciuna dintre operaţiile recente ale ţărilor NATO (Libia, Irak, Serbia) nu a avut caracter defensiv, toate fiind de fapt nişte războaie de agresiune.

Există analişti care consideră că etalarea în public a intenţiilor de elaborare a acestor planuri nu este altceva decât rezultatul dorinţei unor ţări de a atrage atenţia. Din această perspectivă se poate spune că scopul a fost atins, iar atenţia a fost atrasă. Ce urmează? Depinde de răspunsul la întrebarea: dacă România se pregăteşte de război, atunci pentru ce război se pregăteşte România?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iar Vocea Rusiei, de care am auzit prima oara asta vara, din gura Javrei, e plina de astfel de analize. Suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  (Still a)Live Joi Feb 07, 2013 2:24 pm

Bate-te peste gură și peste mâini (cu ele vorbești, aici)!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Joi Feb 07, 2013 6:09 pm

(Still a)Live a scris:Bate-te peste gură și peste mâini (cu ele vorbești, aici)!
Tocmai azi, cand implinesc 3 ani pe neimportantul asta?! suspect
De parca n-am fi in razboi total, de eradicare a constiintei...
Io zic ca un razboi real, d-ala cu tarana si sanje, ne-ar prinde chiar bine, ca si un cutremur puternic sau alt cataclism major. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Feb 07, 2013 6:21 pm

ENKI a scris:


Iar Vocea Rusiei, de care am auzit prima oara asta vara, din gura Javrei, e plina de astfel de analize. Suspect


Presupun ca Vocea Rusiei este o replica la Vocea Americii Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Rusii de ce n-ar avea si ei serviciile lor specializate in (dez)informare si/sau manipulare ?

(Tare dubios mi se pare acel "see you" al comentatorului (M Laur Razvan) din ultimul link postat de tine. Zilele trecute am mai dat de una plina de "see you" in ceva comentariu la un articol. Mare e dileala virala raset [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link])

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Joi Feb 07, 2013 7:51 pm

baso a scris:
ENKI a scris:


Iar Vocea Rusiei, de care am auzit prima oara asta vara, din gura Javrei, e plina de astfel de analize. Suspect


Presupun ca Vocea Rusiei este o replica la Vocea Americii Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Rusii de ce n-ar avea si ei serviciile lor specializate in (dez)informare si/sau manipulare ?

(Tare dubios mi se pare acel "see you" al comentatorului (M Laur Razvan) din ultimul link postat de tine. Zilele trecute am mai dat de una plina de "see you" in ceva comentariu la un articol. Mare e dileala virala raset [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link])
Mda, pe alt link, nu mai retin pe care, un comentator prezicea ca vor ajunge romanii sa asculte Vocea Rusiei ca pe Europa Libera, dupe ce se vor cocosa de la atatea binefaceri ale UE. Laughing
Am observat de cateva luni faza cu "see you", la cei care comenteaza de pe Facebook. M-a amuzat ca unul dintre comentatori, admonestat fiind de catre altii ca engleza nu-i de el, se jura, uluit, ca nimic din ceea ce aparea in acel comentariu nu fusese postat de manutele lui, ci ca doar era plin de astfel de substituiri ale cuvintelor romanesti cu unele englezesti, fara nici o noima. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Feb 07, 2013 8:58 pm

ENKI a scris:
Am observat de cateva luni faza cu "see you", la cei care comenteaza de pe Facebook. M-a amuzat ca unul dintre comentatori, admonestat fiind de catre altii ca engleza nu-i de el, se jura, uluit, ca nimic din ceea ce aparea in acel comentariu nu fusese postat de manutele lui, ci ca doar era plin de astfel de substituiri ale cuvintelor romanesti cu unele englezesti, fara nici o noima. laugh
Cica :
dezvoltatorii de la Facebook,in dorinta lor da a mai alfabetiza populatia americii, au implementat un corector gramatical automat in modulul de comentarii. Insa nu au tinut cont de setarile regionale definite la crearea aplicatiei, in felul asta afectand orice comentariu scris in orice limba si cu orice set de caractere. raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cu alte cuvinte, educandu-i pe unii, ii tampeste la cap pe altii veselie Treaba asta aduce aminte de bancul cu cantatul cucului, pe frantzuza : avec-avec Laughing

Ce bizar tra sa fie cand scrii "ceas cu cuc " pe FB si-ti apare in pasareasca :"ceas see you see you c "


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  (Still a)Live Vin Feb 08, 2013 2:49 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Bate-te peste gură și peste mâini (cu ele vorbești, aici)!
Tocmai azi, cand implinesc 3 ani pe neimportantul asta?! suspect
De parca n-am fi in razboi total, de eradicare a constiintei...
Io zic ca un razboi real, d-ala cu tarana si sanje, ne-ar prinde chiar bine, ca si un cutremur puternic sau alt cataclism major. laugh
La mulți ani...dacă vrei!

Suntem.

Nu încetezi?

PS: Mi-am amintit că doream să-ți povestesc ceva...cam de acum o săptămână. Mă duc pe mail s-o fac (povestirea).
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  delta Vin Feb 08, 2013 3:15 pm

ENKI a scris:Tocmai azi, cand implinesc 3 ani pe neimportantul asta?! suspect
De parca n-am fi in razboi total, de eradicare a constiintei...
Io zic ca un razboi real, d-ala cu tarana si sanje, ne-ar prinde chiar bine, ca si un cutremur puternic sau alt cataclism major. laugh
are trei ani? Shocked
de atâtea ori ne-am mutat din 2008, că n-am observat... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 14 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 34 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 24 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum