SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 25 din 34 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 29 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mier Noi 10, 2010 6:43 pm

RocketQu33n a scris:Iar in check point-uri se afla persoanele care au treaba prin Israel, de cele mai multe ori, cauta un spital, deci tot in Israel se intorc, asa umilitor cum este el.

PS: Teroristul nu arata, de cele mai multe ori, ca un civil? scratch
Folosim acelaşi termen – check point – dar fiecare ne gândim la sensuri diferite. Eu mă refeream la acele check point-uri pe care armata sau poliţia le fac pentru verificarea populaţiei.

Da, teroristul arată exact, la fel şi identic cu un om paşnic.
Dar asta nu înseamnă să umileşti oamenii atunci când îi verifici inclusiv corporal. Iar dacă sunt dubii, se pot face controale amănunţite pentru că patrulele sunt mixte. Dar toate astea trebuie să se facă cu decenţă, fără să-i umilească sau să se facă exces de zel pentru a le arăta untermenschen-ilor cine-i şeful pe tarla.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mier Noi 10, 2010 6:47 pm

Anahoret a scris:poţi verifica persoane într-un check point cu decenţă, fără să le umileşti.
Păi, ideea punctelor de control este de a-i umili pe teroriștii care trec zilnic prin acele locuri.
Și cum pentru evrei toți musulmanii sunt teroriști, e logic faptul că trebuie să-i umilească pe toți musulmanii. Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mier Noi 10, 2010 6:56 pm

RocketQu33n a scris:Zid împotriva romilor, construit într-un sat din Slovacia
Vezi, Racheţică? Încă o dovadă că astea nu sunt soluţii. Pe de altă parte este greu să convingi ţiganii să muncească. Unii dintre ei se integrează, se duc la şcoală şi merg mai departe, la universităţi. Din păcate sunt rari.

Urmăream (cred că anul trecut) o emisiune pe TVR Cultural unde era prezentat un demnitar ţigan care s-a dus într-o şatră (şatră cu sensul de ţigănie, localitate cu populaţia majoritară ţigani) să stea de vorbă cu bulibaşa şi alţi "şefi de trib". Discuţia a ajuns şi la capitolul şcoală şi demnitarul a dat exemplu o ţigancă fugită de acasă ca să înveţe: terminase liceul, terminase şi o facultate şi era plecată cu o bursă pe undeva prin Europa (a fost prezentat cazul şi în presă la vremea respectivă). Ei, bulibaşa a spus că tipa este un eşec pentru familie: fata trebuie să stea acasă, cu familia şi să nu facă decât maxim opt clase. De ce? Pentru că dacă se duce la liceu "se strică". Acesta era şi motivul (zicea bulibaşa) pentru care ţigăncile sunt măritate de copile: să nu mai cunoască şi alţi băieţi, să nu aibă prieteni (prieteni în sensul de iubiţi).

Deci este de lucrat la mentalitate. Dar atât timp cât ţiganii-şi pot ridica lejer palate din furăciuni, pentru că nimeni nu-i întreabă de unde au banii (nu-i întreabă pentru că ei cotizează din greu la partide) nici nu au motiv să se apuce de muncă cinstită. Ca angajat câştigi maxim 1.000 de lei pe lună. Păi banii ăştia sunt ce le dau ei puradeilor pentru sandvişuri într-o zi!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Joi Noi 11, 2010 8:50 am

Cica baietii de la NASA ar fi observat ceva bule ale flacarii violet, taman in centrul galaxiei. Shocked
As paria ca efectele bulelor se vor face resimtite pe la noi cam pe... 21 decembrie 2012. vesel



"Two enormous, gamma-ray-emitting structures are bubbling out of the center of our galaxy. And astronomers have no idea what caused them.
These bubbles, which stretch an astonishing 25,000 light years above and below the galactic plane, are invisible to the naked eye. But astronomers working with data from the Fermi space telescope, which detects gamma rays, were able to see the structures. Though our galaxy is bathed in a light haze of gamma rays, these structures stood out sharply - gamma rays were zooming out of them at a tremendous rate, and the bubbles also appeared to have sharply defined edges.
"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

EDIT. Am adus, cu cod embed, filmuletul edificator. Il vad la previzualizare, dar nu-l mai vad dupa ce trimit mesajul. suspect
Pun si un link: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Noi 11, 2010 9:08 am

Interesant!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Joi Noi 11, 2010 2:20 pm

ENKI a scris:Cica baietii de la NASA ar fi observat ceva bule ale flacarii violet, taman in centrul galaxiei. Shocked
As paria ca efectele bulelor se vor face resimtite pe la noi cam pe... 21 decembrie 2012. vesel



"Two enormous, gamma-ray-emitting structures are bubbling out of the center of our galaxy. And astronomers have no idea what caused them.
These bubbles, which stretch an astonishing 25,000 light years above and below the galactic plane, are invisible to the naked eye. But astronomers working with data from the Fermi space telescope, which detects gamma rays, were able to see the structures. Though our galaxy is bathed in a light haze of gamma rays, these structures stood out sharply - gamma rays were zooming out of them at a tremendous rate, and the bubbles also appeared to have sharply defined edges.
"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

EDIT. Am adus, cu cod embed, filmuletul edificator. Il vad la previzualizare, dar nu-l mai vad dupa ce trimit mesajul. suspect
Pun si un link: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Yo le vad violet doar la baza si mai mult roz in varf laugh Cre' ca am retina defecta Laughing
Cica deasupra norilor este intotdeauna senin Laughing Asa am auzit spus de cineva, astazi Laughing A fost o replica simpatica la intrebarea pusa de altcineva : Apocalipsa vine pe cer intunecat de nori sau pe cer senin, cu soare ? Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Joi Noi 11, 2010 3:15 pm

Daca am analiza cuvintele(limbajul) ca un fel de cod prin care oamenii se exprima si comunica facil, intotdeauna raman "in aer" si informatii care nu se preteaza la un astfel de cod de comunicare, lasand imaginatia libera, sa le aseze pe cuvinte functie si de alte simturi, localizate in alte parti ale creierului. Cuvintele sunt doar ceva creat special pt. ca omul sa le memoreze si sa le gaseasca explicatia intr-un eventual DEX creat de alti oameni. Deci, ele se perpetueaza in timp si se transforma ca un cod artificial de comunicare. Dincolo de cuvinte, tot ce este viu mai comunica si altfel . Se pot comunica mesaje prin culoare, sunete, miros, atingere, vibratii...unde de comunicare.
Incepand din momentul in care omul uita de defintia consacrata a cuvintelor sau se joaca cu ele, este ca si cum ar sparge codul ; identifica automat alte moduri de exprimare care il apropie de ceea ce poarta o alta energie de comunicare Laughing

De ex: cuvantul "apocalipsa", jucandu-ma cu el, ar putea sa para asa:
apo ca lipsa = sa ne imaginam ca ramanem fara apa
apo cal ip sa = apa are ca IP un cal (troian, fireste Laughing )

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Ţara lui Băsescu

Mesaj  Anahoret Vin Noi 12, 2010 6:45 am

Ţara lui Băsescu

Spitalul care-şi trimite bolnavii să moară acasă


La Spitalul Clinic de Urgenţă din Galaţi au apărut primii pacienţi din România refuzaţi la internare pe motiv că nu sunt medicamente pentru a fi trataţi.Explicaţia oferită de medici – "spitalul este în faliment" – nu este însă de natură să-i vindece pe bolnavii care se prezintă la spital.

Situaţia este pe cale să devină disperată la Spitalul Clinic de Urgenţă din Galaţi. Dacă miercuri la prânz conducerea unităţii medicale anunţa că nu mai sunt absolut deloc bani la buget, că siguranţa actului medical este în pericol şi că în maximum trei zile nu se vor mai face internări, ieri dimineaţă au apărut deja primele cazuri de pacienţi refuzaţi la internare. Răspunsul dat pacienţilor de către cadrele medicale de la "Internări" a fost unul scurt şi cutremurător: "Nu putem să facem internări. Spitalul este în faliment!". Cu lacrimi în ochi, oamenii au continuat însă să aştepte, ore în şir, în faţa uşii, în speranţa că, totuşi, cineva se va răzgândi. "Nu facem internări. Doar urgenţe majore", le spunea Viorica Costin, asistentă la cabinetul de internări al Spitalului Judeţean.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cu riscul de a părea patetic sau nostalgic, vreau să spun că pe Ceauşeşti i-am împuşcat pentru mult mai puţin! Evil or Very Mad
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Noi 12, 2010 7:24 am

Anahoret a scris:La Spitalul Clinic de Urgenţă din Galaţi au apărut primii pacienţi din România refuzaţi la internare pe motiv că nu sunt medicamente pentru a fi trataţi.Explicaţia oferită de medici – "spitalul este în faliment" – nu este însă de natură să-i vindece pe bolnavii care se prezintă la spital.
Păi, să treacă pe acele infailibile metode "naturiste", să facă yoga, să bea urină măcar pe la ședințele MISA... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Vin Noi 12, 2010 7:30 am

delta a scris:
Anahoret a scris:La Spitalul Clinic de Urgenţă din Galaţi au apărut primii pacienţi din România refuzaţi la internare pe motiv că nu sunt medicamente pentru a fi trataţi.Explicaţia oferită de medici – "spitalul este în faliment" – nu este însă de natură să-i vindece pe bolnavii care se prezintă la spital.
Păi, să treacă pe acele infailibile metode "naturiste", să facă yoga, să bea urină măcar pe la ședințele MISA... veselie
Razi tu, razi, da' Marea UE vrea sa cam interzica terapiile naturiste, mergand pana la "banarea" plantelor medicinale. agitat

"Un proiect al Uniunii Europene condiţioneză comercializarea acestor produse de primirea unor avize, aşa cum primesc medicamentele, estimate la zeci de mii de EURO pentru fiecare plantă sau produs din plante."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Noi 12, 2010 7:33 am

ENKI a scris:Razi tu, razi, da' Marea UE vrea sa cam interzica terapiile naturiste, mergand pana la "banarea" plantelor medicinale. agitat
Păi, cine-l obligă pe suferind să cumpere mușețelu' din comerț?
Doar are și dreptul de a ieși pe câmp la păscut moca niște mușețel... Laughing


Ultima editare efectuata de catre delta in Vin Noi 12, 2010 7:44 am, editata de 1 ori

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Vin Noi 12, 2010 7:38 am

delta a scris:
ENKI a scris:Razi tu, razi, da' Marea UE vrea sa cam interzica terapiile naturiste, mergand pana la "banarea" plantelor medicinale. agitat
Păi, cine-l obligă pe suferind să cumpere mușețelu' din comerț?
Doar are și dreptul de a ieși pe câmp la păscut moca niște mușețel... Laughing
Eh, si crezi ca mascatii nu-i vor sparge usa, intru confiscarea etnobotanicului musetel? Nu uita, exista precedentul canepa. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Noi 12, 2010 7:41 am

ENKI a scris:Eh, si crezi ca mascatii nu-i vor sparge usa, intru confiscarea etnobotanicului musetel? Nu uita, exista precedentul canepa. vesel
Păi, yo n-am zis să ia și acasă...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Vin Noi 12, 2010 7:43 am

delta a scris:
ENKI a scris:Eh, si crezi ca mascatii nu-i vor sparge usa, intru confiscarea etnobotanicului musetel? Nu uita, exista precedentul canepa. vesel
Păi, yo n-am zis să ia și acasă...
E drept, n-ai zis. Shocked laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Vin Noi 12, 2010 9:58 am

ENKI a scris:
Razi tu, razi, da' Marea UE vrea sa cam interzica terapiile naturiste, mergand pana la "banarea" plantelor medicinale. agitat

"Un proiect al Uniunii Europene condiţioneză comercializarea acestor produse de primirea unor avize, aşa cum primesc medicamentele, estimate la zeci de mii de EURO pentru fiecare plantă sau produs din plante."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Da, da, şi pe mine m-a bucurat enorm trebuşoara asta! Nu înţeleg cum de o mare de oameni acceptă să joace după cum îi cântă o mână de scârbe "mondiale"!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Noi 12, 2010 4:21 pm

Sper că data de 1 aprilie 2011 este pusă special, ca să ne dăm seama că este o glumă! Very Happy

Dacă nu este o glumă, nu-i de mirare! Din moment ce ministrul sănătăţii ne-a sfătuit să ne tratăm de cancer cu păducel... mi se pare corect ca păducelul să primească avizul Ministerului Sănătăţii nu numai ca să fie comercializat, ci şi să crească în pădure! raset

Mă amuză însă încruntatul autor al articolului care vede peste tot organizaţii secrete (cu toate că este imposibil ca evreii să nu aibă un amestec aici! laugh). Oameni buni, şi Ţaţa Europa funcţionează asemenea Coanei România: cineva dă banu', cineva ia şpaga. Consorţiile farmaceutice dau banu', politicienii fomişti iau şpaga. Diferă doar stofa de la haine, politicienii sunt la fel peste tot! vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty bre , nu poti sa fii serios

Mesaj  Vasile Vin Noi 12, 2010 5:21 pm

ENKI a scris:
delta a scris:
Anahoret a scris:La Spitalul Clinic de Urgenţă din Galaţi au apărut primii pacienţi din România refuzaţi la internare pe motiv că nu sunt medicamente pentru a fi trataţi.Explicaţia oferită de medici – "spitalul este în faliment" – nu este însă de natură să-i vindece pe bolnavii care se prezintă la spital.
Păi, să treacă pe acele infailibile metode "naturiste", să facă yoga, să bea urină măcar pe la ședințele MISA... veselie
Razi tu, razi, da' Marea UE vrea sa cam interzica terapiile naturiste, mergand pana la "banarea" plantelor medicinale. agitat

"Un proiect al Uniunii Europene condiţioneză comercializarea acestor produse de primirea unor avize, aşa cum primesc medicamentele, estimate la zeci de mii de EURO pentru fiecare plantă sau produs din plante."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dar sa-ti zic eu una : In Polonia au interzis vinzarea brinzei in piete , in lipsa sutelor de avize . Polonezii au continuat s-o vinda ca " brinza pentru caini si pisici " . Cand imi amintesc , rid si acum .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Vin Noi 12, 2010 5:45 pm

Vasile a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
Anahoret a scris:La Spitalul Clinic de Urgenţă din Galaţi au apărut primii pacienţi din România refuzaţi la internare pe motiv că nu sunt medicamente pentru a fi trataţi.Explicaţia oferită de medici – "spitalul este în faliment" – nu este însă de natură să-i vindece pe bolnavii care se prezintă la spital.
Păi, să treacă pe acele infailibile metode "naturiste", să facă yoga, să bea urină măcar pe la ședințele MISA... veselie
Razi tu, razi, da' Marea UE vrea sa cam interzica terapiile naturiste, mergand pana la "banarea" plantelor medicinale. agitat

"Un proiect al Uniunii Europene condiţioneză comercializarea acestor produse de primirea unor avize, aşa cum primesc medicamentele, estimate la zeci de mii de EURO pentru fiecare plantă sau produs din plante."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dar sa-ti zic eu una : In Polonia au interzis vinzarea brinzei in piete , in lipsa sutelor de avize . Polonezii au continuat s-o vinda ca " brinza pentru caini si pisici " . Cand imi amintesc , rid si acum .
Nu râd, ci o bag pe UE în...cu şefii ei cu tot! Stăm şi ne uităm în gurile lor, în loc să le dăm una după ceafă! mad
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Noi 15, 2010 5:38 am

Cica au mai avut si altii ideea infiintarii unui sanctuar. Asta, cumva... apropo si de sigla NATO. vesel

Raport al administraţiei de la Washington
SUA au creat un sanctuar pentru nazişti



Oficiali americani din domeniul informaţiilor secrete au creat în SUA un "paradis sigur" pentru nazişti şi colaboratori ai lor, după al Doilea Război Mondial, se arată într-un raport secret al Guvenului, relatează New York Times în ediţia electronică, potrivit Mediafax.
Raport de 600 de pagini, pe care Departamentul Justiţiei a încercat să-l ţină secret patru ani, oferă noi dovezi despre circa 24 de cazuri ale unor nazişti cunoscuţi, în ultimii 30 de ani, prezentând detalii despre conflictele, uneori ascunse, cu alte state asupra unor criminali de război, în ţară şi în străinătate. Guvernul a facut public raportuil doar dupa ce New York Times a amenintat ca se va adresa justitiei.
Între altele, documentul prezintă acuzarea postumă a doctorului Josef Mengele, cunoscut ca Îngerul Morţii la Auschwitz, din al cărui scalp Departamentul a păstrat o bucată, asasinarea unui soldat Wafen SS, la New Jersey, de către un comitet de vigilenţă, dar şi identificarea eronată, de către Guvern, a unui gardian al lagărului de concentrare de la Treblinka, cunoscut ca Ivan cel Groaznic. De asemenea, raportul înregistrează atât succesele, cât şi eşecurile unei echipe de avocaţi, istorici şi anchetatori ai Biroului pentru Incvestigaţii Speciale (OSI) din cadrul Departamentului de Justiţie.
Probabil că cele mai "condamnabile dezvăluiri", în opinia cotidianul, le reprezintă analizele recrutării unor imigranţi nazişti de către Agenţia Centrală de Informaţii (CIA). Utilizarea de către CIA a unor nazişti în scopul unor operaţiuni postbelice, a mai fost fost semnalată de experţi şi rapoarte guvernamentale anterioare. Dar acest raport documentează "nivelul complicităţii americane şi înşelăciunii în asemenea operaţiuni", comentează publicaţia.
Descriind "colaborarea administraţiei cu persecutorii", textul afirmă că anchetatorii OSI, creat în 1979 pentru deportarea naziştilor, a aflat că unora dintre nazişti li s-a "oferit, într-adevăr, cu bună ştiinţă intrarea" în Statele Unite, chiar dacă administraţia le cunoştea trecutul. "America, cea care se laudă cu faptul că este un paradis sigur pentru persecutaţi, a devenit, într-o oarecare măsură, un paradis sigur şi pentru persecutori", se arată în raport.
Textul prezintă, de asemenea, divergenţe, vechi de decenii, în cadrul administraţiei asupra efortului şi capcanelor juridice privind mărturiile supravieţuitorilor Holocaustului. Raportul mai conchide că numărul naziştilor care au reuşit să ajungă în Statele Unite era "aproape sigur mult mai mic de 10.000", număr citat de obicei de oficialii guvernamentali. Departamentul Justiţiei a refuzat să facă raportul public din 2006. După ameninţarea cu un proces, a oferit, luna trecută, o versiune cenzurată unui grup privat de cercetare. New York Times afirmă că a obţinut versiunea completă.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Lun Noi 15, 2010 9:48 am

ENKI a scris:
Cica au mai avut si altii ideea infiintarii unui sanctuar. Asta, cumva... apropo si de sigla NATO. vesel

Raport al administraţiei de la Washington
SUA au creat un sanctuar pentru nazişti



Oficiali americani din domeniul informaţiilor secrete au creat în SUA un "paradis sigur" pentru nazişti şi colaboratori ai lor, după al Doilea Război Mondial, se arată într-un raport secret al Guvenului, relatează New York Times în ediţia electronică, potrivit Mediafax.
Raport de 600 de pagini, pe care Departamentul Justiţiei a încercat să-l ţină secret patru ani, oferă noi dovezi despre circa 24 de cazuri ale unor nazişti cunoscuţi, în ultimii 30 de ani, prezentând detalii despre conflictele, uneori ascunse, cu alte state asupra unor criminali de război, în ţară şi în străinătate. Guvernul a facut public raportuil doar dupa ce New York Times a amenintat ca se va adresa justitiei.
Între altele, documentul prezintă acuzarea postumă a doctorului Josef Mengele, cunoscut ca Îngerul Morţii la Auschwitz, din al cărui scalp Departamentul a păstrat o bucată, asasinarea unui soldat Wafen SS, la New Jersey, de către un comitet de vigilenţă, dar şi identificarea eronată, de către Guvern, a unui gardian al lagărului de concentrare de la Treblinka, cunoscut ca Ivan cel Groaznic. De asemenea, raportul înregistrează atât succesele, cât şi eşecurile unei echipe de avocaţi, istorici şi anchetatori ai Biroului pentru Incvestigaţii Speciale (OSI) din cadrul Departamentului de Justiţie.
Probabil că cele mai "condamnabile dezvăluiri", în opinia cotidianul, le reprezintă analizele recrutării unor imigranţi nazişti de către Agenţia Centrală de Informaţii (CIA). Utilizarea de către CIA a unor nazişti în scopul unor operaţiuni postbelice, a mai fost fost semnalată de experţi şi rapoarte guvernamentale anterioare. Dar acest raport documentează "nivelul complicităţii americane şi înşelăciunii în asemenea operaţiuni", comentează publicaţia.
Descriind "colaborarea administraţiei cu persecutorii", textul afirmă că anchetatorii OSI, creat în 1979 pentru deportarea naziştilor, a aflat că unora dintre nazişti li s-a "oferit, într-adevăr, cu bună ştiinţă intrarea" în Statele Unite, chiar dacă administraţia le cunoştea trecutul. "America, cea care se laudă cu faptul că este un paradis sigur pentru persecutaţi, a devenit, într-o oarecare măsură, un paradis sigur şi pentru persecutori", se arată în raport.
Textul prezintă, de asemenea, divergenţe, vechi de decenii, în cadrul administraţiei asupra efortului şi capcanelor juridice privind mărturiile supravieţuitorilor Holocaustului. Raportul mai conchide că numărul naziştilor care au reuşit să ajungă în Statele Unite era "aproape sigur mult mai mic de 10.000", număr citat de obicei de oficialii guvernamentali. Departamentul Justiţiei a refuzat să facă raportul public din 2006. După ameninţarea cu un proces, a oferit, luna trecută, o versiune cenzurată unui grup privat de cercetare. New York Times afirmă că a obţinut versiunea completă.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Şi un pui de 1984, trăi-le-ar Ministerul Adevărului!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Noi 15, 2010 7:13 pm

(Still a)Live a scris:Şi un pui de 1984, trăi-le-ar Ministerul Adevărului!
Şi al Iubirii, că merg mână în mână! laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Lun Noi 15, 2010 7:13 pm

Anahoret a scris:
(Still a)Live a scris:Şi un pui de 1984, trăi-le-ar Ministerul Adevărului!
Şi al Iubirii, că merg mână în mână! laugh
...cu Pacea! vesel
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Noi 15, 2010 7:23 pm

(Still a)Live a scris:...cu Pacea! vesel
... din Abundenţă! raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Mar Noi 16, 2010 12:28 am

Anahoret a scris:
(Still a)Live a scris:...cu Pacea! vesel
... din Abundenţă! raset
Amin! end
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Joi Noi 18, 2010 11:54 pm

Cred că nu-mi plac nişte puncte de aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Noi 19, 2010 9:06 pm

Este unul dintre rarele momente când Băsescu a spus ceva de bun simţ. Rusia nu a renunţat niciodată la idealurile lui Petru cel Mare iar Europa Vestică ştie asta. Deocamdată se încearcă un concubinaj: Vestul are nevoie de energie, Rusia are nevoie să-şi extindă influenţa în Vest.

Într-adevăr, Rusia nu ne aşteaptă cu flori în gară, iar Băsescu a avut în trecut câteva ocazii foarte bune ca să tacă, însă le-a ratat. Una dintre ele a fost atunci când s-a semnat acordul cu americanii pentru baza de la Kogălniceanu. Răspunsul lui Pârţe – care i-a dat fiori de plăcere miorului – a fost că nici pe ruşi nu i-a întrebat nimeni nimic atunci când au hotătât să stea 30 de ani în România. Noi am aplaudat, dar Rusia ţine minte... şi rezultatele se văd. Deocamdată o anumită conductă va trece prin Bulgaria, nu prin România.

Părerea mea este că ne bazăm mai mult decât trebuie pe Alianţa Nord-Atlantică şi, sub Băsescu, avem o politică externă dezastruoasă. Asta în condiţiile în care NATO îşi caută cu disperare motive de existenţă.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Noi 19, 2010 9:12 pm

Anahoret a scris:sub Băsescu, avem o politică externă dezastruoasă.
Vrei să spui că avem vreuna? Shocked
Yo eram convins că e atât de sublimă încât lipsește cu desăvârșire... și practic e vorba doar de o tradițional de mioritică degringoladă patronată de matol. Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Noi 19, 2010 10:28 pm

Interesant! După Răzvan Dumitrescu, Melania Medeleanu şi Liana Pătraş, Prelipceanu s-a hotărât s-o taie şi el de la Realitatea TV. Se pare că p-acolo într-adevăr a început să bată vântul/ Vântu... vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Noi 20, 2010 7:02 am

Anahoret a scris:Interesant! După Răzvan Dumitrescu, Melania Medeleanu şi Liana Pătraş, Prelipceanu s-a hotărât s-o taie şi el de la Realitatea TV. Se pare că p-acolo într-adevăr a început să bată vântul/ Vântu... vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Păi, dacă au adus la conducere un pedelimbist normal că face epurare.
Cam cum era pe la școli: prima grijă a directoarei noi e să încerce să dea afară secretara... Laughing
Și ca partidu' să justifice numirie, le-au pasat o serie de proiecte de la județ și de la centru, iar ca mulțumire nici nu e de mirare că au fugit urgent la școli de vară (care desigur se organizau pe litoral... unde altundeva?) ca să-l pupe intens în dos pe funerariul profesiei de pedagog... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Sam Noi 20, 2010 8:27 am

delta a scris:
Anahoret a scris:Interesant! După Răzvan Dumitrescu, Melania Medeleanu şi Liana Pătraş, Prelipceanu s-a hotărât s-o taie şi el de la Realitatea TV. Se pare că p-acolo într-adevăr a început să bată vântul/ Vântu... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Păi, dacă au adus la conducere un pedelimbist normal că face epurare.
Cam cum era pe la școli: prima grijă a directoarei noi e să încerce să dea afară secretara... Laughing
Și ca partidu' să justifice numirie, le-au pasat o serie de proiecte de la județ și de la centru, iar ca mulțumire nici nu e de mirare că au fugit urgent la școli de vară (care desigur se organizau pe litoral... unde altundeva?) ca să-l pupe intens în dos pe funerariul profesiei de pedagog... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Invidia face tare rău la ficat, să știi! Și te văd tânăr, așea....
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 25 din 34 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 29 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum