SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 4 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Iun 18, 2010 9:59 pm

Anahoret a scris:Şi asta întreb: chiar merită să renunţăm la orele de desen şi de muzică?
Da' cine a fost tembelul care a cerut asta?
În caz că a fost cerut expres, interesant ar fi de aflat justificarea pentru scoaterea acelor materii.

P.S. Părerea mea este că dobitocii din învăţământ au venit rapid cu argumentarea "aşa cere UE" - la fel cum s-a întâmplat şi în domeniul mediului.
Când era propusă vreo dobitocenie, imediat apăreau motivări cu sintagma "aşa cere Comisia Europeană".
La o verificare sumară puteai să-ţi dai seama că nici naiba nu cerea chestiile alea despre care dobitocii din sistem afirmau că ar fi vreo obligaţie...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iun 19, 2010 9:45 am

Nu ştiu, am scris ce se discuta la o cafea, în pauzele dintre ateliere.

Era o profesoară care terminase artele plastice şi spunea că vrea să plece din învăţământ (şi, într-adevăr, anul acesta n-am mai văzut-o). Rămăsese acolo ca să ducă până-ntr-a XII-a câţiva elevi la care zicea că ţine mult fiindcă-s talentaţi. Ei nu veniseră anul trecut pentru că rămăseseră acasă ca să se pregătească pentru bacalaureat.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Sam Iun 19, 2010 10:16 am

Anahoret a scris:Nu ştiu, am scris ce se discuta la o cafea, în pauzele dintre ateliere.

Era o profesoară care terminase artele plastice şi spunea că vrea să plece din învăţământ (şi, într-adevăr, anul acesta n-am mai văzut-o). Rămăsese acolo ca să ducă până-ntr-a XII-a câţiva elevi la care zicea că ţine mult fiindcă-s talentaţi. Ei nu veniseră anul trecut pentru că rămăseseră acasă ca să se pregătească pentru bacalaureat.

Se pleaca masiv din sistem, intr-adevar... Din pacate, se duc cei care au si ceva in creier si vor sa faca treaba pe bani mai multi cu acel ceva din dotare!
Mi-e teama ca educatia va ramane in curand o simpla trambulina pentru cei care-si cauta un job platit cu adevarat, care, intre timp, mai au nevoie de un suc, de-o paine si-o pereche de chilotei de schimb....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Iun 19, 2010 10:21 am

Armand a scris:Se pleaca masiv din sistem, intr-adevar...
hehehe, au devenit brusc neprofitabile meditaţiile la negru? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Sam Iun 19, 2010 10:36 am

delta a scris:
Armand a scris:Se pleaca masiv din sistem, intr-adevar...
hehehe, au devenit brusc neprofitabile meditaţiile la negru? Laughing

Scoate repede nuca aia din perete si astupa gaura, ca arata ca dreaqu'! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Iun 19, 2010 10:39 am

Armand a scris:
delta a scris:
Armand a scris:Se pleaca masiv din sistem, intr-adevar...
hehehe, au devenit brusc neprofitabile meditaţiile la negru? Laughing
Scoate repede nuca aia din perete si astupa gaura, ca arata ca dreaqu'! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Păi, pe vremuri de restrişte se poate constata cine-i dedicat unui domeniu.

P.S. Asta-i ceva analog cu: Pe vremuri de pace e uşor să fii erou... Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iun 19, 2010 10:41 am

Armand a scris:Se pleaca masiv din sistem, intr-adevar... Din pacate, se duc cei care au si ceva in creier si vor sa faca treaba pe bani mai multi cu acel ceva din dotare!
Mi-e teama ca educatia va ramane in curand o simpla trambulina pentru cei care-si cauta un job platit cu adevarat, care, intre timp, mai au nevoie de un suc, de-o paine si-o pereche de chilotei de schimb....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Şi pe la noi este la fel, mai ales IT-iştii pleacă-ntr-o veselie! Se duc oamenii şi se pregătesc prin afară după care constată că nu pot promova (în marea majoritate a cazurilor din cauza normelor care este). Rabdă oamenii cât rabdă, după care pleacă; de obicei pe la multinaţionale.

Am avut un coleg care, în 2003, a plecat prin demisie, cu toate că avea şi alte alternative. După o lună era angajat la Vodafone (atunci Connex) iar din 2005 este în Montreal, unde o duce destul de bine. Nu este nabab, dar se descurcă mult mai bine decât ar fi făcut-o în România. Un alt caz este al unui tip, sub 30 de ani, care-şi luase doctoratul în IT. Nu a putut promova pentru că, chipurule, era prea tânăr (ulterior am văzut cine a venit pe postul respectiv şi mi-am dat seama că nu vârsta era problema Razz ). A plecat şi s-a angajat la o companie care i-a folosit mintea şi, pe baza cercetărilor sale, au realizat un sistem de scanare a autovehiculelor care am înţeles că se foloseşte deja în unele puncte vamale. Asta o ştiu pentru că ne-am întâlnit anul trecut la o expoziţie; el a plecat de vreo doi ani de la noi.

Şi exemple mai am, din vecinătatea locurilor de muncă prin care am trecut. Îmi închipui ce poate fi la nivel instituţie.
Dar asta e, pe nimeni nu interesează!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iun 19, 2010 10:44 am

delta a scris:Păi, pe vremuri de restrişte se poate constata cine-i dedicat unui domeniu.

P.S. Asta-i ceva analog cu: Pe vremuri de pace e uşor să fii erou... Very Happy
Este şi asta o variantă. Dar mă gândesc că, totuşi, în lumea asta (nu ştiu cum o fi în Lumea de Apoi) se trăieşte cu bani. Ca atare nu-i condamn pe cei care pleacă într-un loc mai bine plătit şi unde pot să-şi pună în valoare cunoştinţele.

Şi eu, dacă aş putea, aş pleca undeva unde aş avea salariu mai mare. Ba chiar aş părăsi cu bucurie "gura de rai" şi "piciorul de plai" în care m-am născut. Twisted Evil
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Iun 19, 2010 10:59 am

Anahoret a scris:
Armand a scris:Se pleaca masiv din sistem, intr-adevar... Din pacate, se duc cei care au si ceva in creier si vor sa faca treaba pe bani mai multi cu acel ceva din dotare!
Mi-e teama ca educatia va ramane in curand o simpla trambulina pentru cei care-si cauta un job platit cu adevarat, care, intre timp, mai au nevoie de un suc, de-o paine si-o pereche de chilotei de schimb....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Şi pe la noi este la fel, mai ales IT-iştii pleacă-ntr-o veselie! Se duc oamenii şi se pregătesc prin afară după care constată că nu pot promova (în marea majoritate a cazurilor din cauza normelor care este). Rabdă oamenii cât rabdă, după care pleacă; de obicei pe la multinaţionale.
Păi, dacă ăia chiar nu se ocupă cu produsul pe stoc... Very Happy
La noi în institut au tot venit şi plecat oameni în perioada post-revoluţionară cam în acelaşi număr ca şi în ultimul an. Culmea este că unii care au plecat la salariu mai mare în urmă cu doar 2 - 3 ani, au încercat să se reangajeze (că firmele au cam dat faliment... laugh ), doar că o mică problemă este că atunci când au părăsit institutul, directorul le-a cam zis că: "dacă plecaţi, degeaba veţi veni să vă reangajez". devil

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Dracu' gol Sam Iun 19, 2010 11:21 am

delta a scris:doar că o mică problemă este că atunci când au părăsit institutul, directorul le-a cam zis că: "dacă plecaţi, degeaba veţi veni să vă reangajez". devil
Pai, inseamna ca derectoru' matale stie ca "are balta peşte"... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Iun 19, 2010 11:24 am

Dracu' gol a scris:
delta a scris:doar că o mică problemă este că atunci când au părăsit institutul, directorul le-a cam zis că: "dacă plecaţi, degeaba veţi veni să vă reangajez". devil
Pai, inseamna ca derectoru' matale stie ca "are balta peşte"... raset
Mai degrabă ştie că n-o duceau rău în institut nici ăia care au plecat la "mai bine". Wink

P.S. Deseori "mai bine"-le este duşmanul "bine"-ului. laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Dracu' gol Sam Iun 19, 2010 11:49 am

delta a scris:Mai degrabă ştie că n-o duceau rău în institut nici ăia care au plecat la "mai bine". Wink
Asta-i o gandire retrograda. Oamenii nu sunt facuti pe acelasi calapod. Ceea ce pentru unu' inseamna "bine", pentru altu' poa' sa insemne "prost"... vesel
delta a scris:P.S. Deseori "mai bine"-le este duşmanul "bine"-ului. laugh
Asta ie perfect valabil, da' insusi faptu' ca au venit inapoi inseamna ca si-au recunoscut neputinta. Aroganta are extrem de putine avantaje... vesel
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iun 19, 2010 11:51 am

delta a scris:
Dracu' gol a scris:
delta a scris:doar că o mică problemă este că atunci când au părăsit institutul, directorul le-a cam zis că: "dacă plecaţi, degeaba veţi veni să vă reangajez". devil
Pai, inseamna ca derectoru' matale stie ca "are balta peşte"... raset
Mai degrabă ştie că n-o duceau rău în institut nici ăia care au plecat la "mai bine". Wink

P.S. Deseori "mai bine"-le este duşmanul "bine"-ului. laugh
Aşa este. Am şi exemple dintr-astea: au plecat cu gând că dau marea lovitură şi, de fapt, au dat lovitura la lada de gunoi. Acum îi văd cum plimbă sacoşa prin piaţă. Din păcate ăştia sunt mult mai mulţi decât cei care au plecat la mai bine şi au reuşit.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Sam Iun 19, 2010 12:17 pm

Cred ca si norocul de a gasi mediul propice pentru a-ti pune in valoare competentele conteaza, intr-un final... Ca, intr-un fel sau altul, esti dependent de o echipa, de compatibilitatea ta cu ea, de logistica, de multe...

Perfect de acord cu ideea ca in vremuri de restriste ies la iveala cei dedicati profesiei... dar ce te faci daca aia raman neasteptat de putini fata de nevoile reale?!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Iun 19, 2010 12:18 pm

Dracu' gol a scris:
delta a scris:Mai degrabă ştie că n-o duceau rău în institut nici ăia care au plecat la "mai bine". Wink
Asta-i o gandire retrograda. Oamenii nu sunt facuti pe acelasi calapod. Ceea ce pentru unu' inseamna "bine", pentru altu' poa' sa insemne "prost"... vesel
Zi-i asta Ioanei Băsescu... laugh

Dracu' gol a scris:
delta a scris:P.S. Deseori "mai bine"-le este duşmanul "bine"-ului. laugh
Asta ie perfect valabil, da' insusi faptu' ca au venit inapoi inseamna ca si-au recunoscut neputinta. Aroganta are extrem de putine avantaje... vesel
Yo ştiu destul de multe persoane care n-au venit înapoi de jenă să nu recunoască faptul că până la urmă cam tot aia este situaţia lor şi acolo ca şi aici. laugh
Aşa că mai bine se chinuie pe acolo ca să creeze senzaţia aici că o duc bine acolo... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Iun 19, 2010 12:25 pm

Armand a scris:Cred ca si norocul de a gasi mediul propice pentru a-ti pune in valoare competentele conteaza, intr-un final... Ca, intr-un fel sau altul, esti dependent de o echipa, de compatibilitatea ta cu ea, de logistica, de multe...
hehe, ce text de şedinţă de partid... Laughing

Armand a scris:Perfect de acord cu ideea ca in vremuri de restriste ies la iveala cei dedicati profesiei... dar ce te faci daca aia raman neasteptat de putini fata de nevoile reale?! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nevoile reale... ale cui? scratch
Hai să nu-mi zici că omu' trebuie să se sacrifice în interes public! veselie
Fiecare să-şi vadă de treaba sa şi să facă exact atât cât poate să facă cât-de-cât bine sau măcar binişor.
Altfel face doar o serie de rahaturi ca să bifeze că le-ar fi făcut astfel încât să şi pocnească... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Sam Iun 19, 2010 12:32 pm

Tu ia-l cum vrei... puteam sa scriu simplu: ca depinde si de norocul de a te regasi ca omul potrivit la locul potrivit acolo unde ai ajuns sa-ti practici meseria...

Nevoile reale in domeniu... evident!
Din ceea ce ai adaugat legat de felul in care isi face fiecare treaba reiese ca esti de acord cu ce scriam acum cateva saptamani depsre faptul ca fiecare ar trebui sa-si faca treaba la locul sau cat poate mai bine, asta fiind primul pas catre evolutie... Dar, fireste, ai gasit tu modalitati de a persifla chestia asta... ca dor pedelistii trebuie contrazisi no matter what!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Iun 19, 2010 12:41 pm

Armand a scris:Nevoile reale in domeniu... evident!
Să-ţi scriu sau să-ţi arăt ce nevoi fac pe nevoile din (orice) domeniu? laugh

Armand a scris:Din ceea ce ai adaugat legat de felul in care isi face fiecare treaba reiese ca esti de acord cu ce scriam acum cateva saptamani depsre faptul ca fiecare ar trebui sa-si faca treaba la locul sau cat poate mai bine, asta fiind primul pas catre evolutie... Dar, fireste, ai gasit tu modalitati de a persifla chestia asta... ca dor pedelistii trebuie contrazisi no matter what! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu doar pedeliştii, ci activiştii oricărui partid. Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Sam Iun 19, 2010 12:51 pm

Nu obisnuiesc sa admir toaleta dupa ce e folosita... asa ca fa tu ce vrei cu nevoile... oricui...

Chestia aia cu activistii e ciudata, atata timp cat pe forumul asta exclusivist inviti cu fervoare persoane pe care le cataloghezi astfel. Da' poate ca altfel armonia replicilor ar fi plicticoasa... asa ca, de ce sa nu-ti "procuri" tu o jucarie virtuala de plush pe care s-o impungi din cand in cand, right?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ok... da' vezi pe unde infigi acul, la un moment dat, ca poate papusa prinde viata si-ti sparge trompa cu usa! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Iun 19, 2010 1:02 pm

Armand a scris:Chestia aia cu activistii e ciudata, atata timp cat pe forumul asta exclusivist inviti cu fervoare persoane pe care le cataloghezi astfel.
Exclusivist... din cauză că nu rezistă pe aici persoanele cu nervii în pioneze? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Sam Iun 19, 2010 1:10 pm

delta a scris:
Armand a scris:Chestia aia cu activistii e ciudata, atata timp cat pe forumul asta exclusivist inviti cu fervoare persoane pe care le cataloghezi astfel.
Exclusivist... din cauză că nu rezistă pe aici persoanele cu nervii în pioneze? Laughing

Cata maiestrie in a scoate castanele din foc cu mana altuia! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Lun Iun 21, 2010 12:20 pm

Anahoret a scris: Educarea lor să facă mişcare.
Acest tip de educare stă în primul rând la îndemana părintelui. Parintele din păcate, din fragedă pruncie isi plimbă copilul cu maşina. La şcoală îl duce tot cu maşina, chiar dacă şcoala se afla la 10 minute de casă.
Clasele cu profil sportiv au fost scoase de mult din structura de învăţământ gimnazial. Conceptul de ''tinere talente'' are conotaţii comuniste deci este renegat din faşă.
Există o vină comună pentru şuncile copiilor şi tinerilor, cea a părintelui terorizat că dacă-l lasă pe puşti să meargă singur la şcoală, sigur pe acesta îl răpeşte, violează etc. cineva şi cea a profesorilor de sport care permit elevelor să vină la oră cu opincuţe şi pantaloni mulaţi iar elevilor cu blugi.


Ultima editare efectuata de catre lolo in Lun Iun 21, 2010 12:50 pm, editata de 1 ori
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Lun Iun 21, 2010 12:31 pm

Armand a scris:Acum... pe bune că nu știu la ce mai folosesc manualele, în condițiile în care, în majoritatea lor, oferă un suport foarte slab, iar dascălul - ăla adevărat! - apelează la din ce în ce mai diferite alte surse pentru aplicații, lucru care te face uneori să te întrebi la ce bun atâta bănet aruncat pe fereastră pe manualele astea școlare!
Suportul slab de care vorbeşti se datorează faptului că cei care fac manualele şcolare se limitează la a folosi informaţia din alte manuale şcolare. Laughing Probabil că, dacă ar pune mână şi pe publicaţiile ştiinţifice multe din datele existente prin manualele de biologie (sau ştiinţele naturii că habar nu mai am cât se mai studiază biologia prin şcoală, la cât de comasată şi restructurată a fost programa şcolară) şi geografie s-ar putea reactualiza.
Sunt convinsă că şi în cazul altor discipline situaţia-i cam tot aşa... dezaprobare


Ultima editare efectuata de catre lolo in Lun Iun 21, 2010 12:47 pm, editata de 1 ori
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Lun Iun 21, 2010 12:46 pm

Armand a scris:[color=indigo][font=Comic Sans Ms][b]Cred ca si norocul de a gasi mediul propice pentru a-ti pune in valoare competentele conteaza, intr-un final... Ca, intr-un fel sau altul, esti dependent de o echipa, de compatibilitatea ta cu ea, de logistica, de multe...
La noi munca în echipa este de foarte multe ori prost înţeleasă. Dependenţa de care vorbeşti mie îmi seamănă de foarte multe ori cu un loc călduţ, în care incompetenţii pot să-şi dezvolte liber aptitudinile de incompetenţi veselie .
La noi, echipa facilitează şi încurajează lipsa de responsabilitate individuală pentru că oferă alternativa ''spune tu'' iar, atunci când unul o dă în bara, eşecul devine subit o vină colectivă.
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Iun 21, 2010 6:42 pm

lolo a scris:
Anahoret a scris: Educarea lor să facă mişcare.
Acest tip de educare stă în primul rând la îndemana părintelui. Parintele din păcate, din fragedă pruncie isi plimbă copilul cu maşina. La şcoală îl duce tot cu maşina, chiar dacă şcoala se afla la 10 minute de casă.
Clasele cu profil sportiv au fost scoase de mult din structura de învăţământ gimnazial. Conceptul de ''tinere talente'' are conotaţii comuniste deci este renegat din faşă.
Există o vină comună pentru şuncile copiilor şi tinerilor, cea a părintelui terorizat că dacă-l lasă pe puşti să meargă singur la şcoală, sigur pe acesta îl răpeşte, violează etc. cineva şi cea a profesorilor de sport care permit elevelor să vină la oră cu opincuţe şi pantaloni mulaţi iar elevilor cu blugi.

Aici se cere o oarecare nuanţare, în sensul că nici părintele şi nici şcoala nu pot face nimic dacă nu cooperează.

Este perfect adevărat ce spui despre părinţii care sunt excesiv de "grijulii" cu copiii. Ceea ce nu înţelege lumea este că nu ne putem ţine odraslele sub un clopot de sticlă, fiindcă ar ajunge la vârsta adultă ca o pasăre de colivie pe care la maturitate ai trimite-o în natură să se descurce singură. Deci copiii noştri trebuie să trăiască în societate, să înveţe "legea junglei" pentru a supravieţui când vor fi adulţi. Asta nu înseamnă că-i abandonăm; rolul nostru este de a-i îndruma şi de a-i apăra atunci când sunt în real pericol. Cel puţin aşa văd eu situaţia.

Dar şi şcoala are (sau ar trebui să aibă) un rol în educaţia (nu pregătirea) fizică a copiilor, prin modul instituţionalizat şi ştiinţific în care se fac (sau ar trebui să se facă) orele de pregătire fizică. Măcar şi dacă în acele două ore pe săptămână (dacă or mai fi rămas atâtea) s-ar face numai jocuri sportive. Aşa i-ar educa pe copii în spiritul: lucrului în echipă, altruismului, atingerii unui scop comun, asumarea responsabilităţii, realizării coeziunii de grup... şi o las pe Dolo să continue. Very Happy

Acesta este motivul pentru care am blamat directorii care permit schimbul de ore "neimportante" – precum cele de muzică, educaţie fizică, desen etc. – în beneficiul celor "fără-de-care-nu", precum româna şi matematica în principal.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Lun Iun 21, 2010 7:30 pm

Anahoret a scris:Acesta este motivul pentru care am blamat directorii care permit schimbul de ore "neimportante" – precum cele de muzică, educaţie fizică, desen etc. – în beneficiul celor "fără-de-care-nu", precum româna şi matematica în principal.
Păi, dacă vor să-i facă genii în IT deja în gimnaziu... că altfel de unde atâţia hackeri la 14 ani? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Iun 21, 2010 7:39 pm

delta a scris:
Anahoret a scris:Acesta este motivul pentru care am blamat directorii care permit schimbul de ore "neimportante" – precum cele de muzică, educaţie fizică, desen etc. – în beneficiul celor "fără-de-care-nu", precum româna şi matematica în principal.
Păi, dacă vor să-i facă genii în IT deja în gimnaziu... că altfel de unde atâţia hackeri la 14 ani? laugh
Este o concluzie personală şi s-ar putea să fiu considarat cel puţin răutăcios faţă de ceea ce afirm: am constatat că ai mei colegi de generală şi de liceu, care la vremea respectivă nu se ridicau mai sus de genunchiul broaştei la învăţătură, ţin cu tot dinadinsul să-şi vadă progeniturile genii. Nu contează că ce sămânţă ai pus, aia iese. Ei vor note şi diplome pentru odrasle iar pentru asta sunt în stare să dea şpagă şi lui Dumnezeu.
devil
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Lun Iun 21, 2010 7:53 pm

Anahoret a scris:
delta a scris:
Anahoret a scris:Acesta este motivul pentru care am blamat directorii care permit schimbul de ore "neimportante" – precum cele de muzică, educaţie fizică, desen etc. – în beneficiul celor "fără-de-care-nu", precum româna şi matematica în principal.
Păi, dacă vor să-i facă genii în IT deja în gimnaziu... că altfel de unde atâţia hackeri la 14 ani? laugh
Este o concluzie personală şi s-ar putea să fiu considarat cel puţin răutăcios faţă de ceea ce afirm: am constatat că ai mei colegi de generală şi de liceu, care la vremea respectivă nu se ridicau mai sus de genunchiul broaştei la învăţătură, ţin cu tot dinadinsul să-şi vadă progeniturile genii. Nu contează că ce sămânţă ai pus, aia iese. Ei vor note şi diplome pentru odrasle iar pentru asta sunt în stare să dea şpagă şi lui Dumnezeu.
devil
În mod special nu ar fi o mare pagubă că unii sau alţii şpăguiesc pe diverşi... dacă odraslele lor şi-ar face treaba în funcţiile unde ajung.
O problemă este însă faptul că ajunşi în acele posturi se ocupă de perpetuarea practicilor prin care au ajuns acolo... scratch

P.S. De exemplu, yo n-am dat nici măcar un nasture ca să fiu angajat în cercetare şi probabil din cauza asta mă ocup de cercetare, nu de furtişaguri... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Lun Iun 21, 2010 9:31 pm

delta a scris:

P.S. De exemplu, yo n-am dat nici măcar un nasture ca să fiu angajat în cercetare şi probabil din cauza asta mă ocup de cercetare, nu de furtişaguri... laugh

De unde tragem noi concluzia ca Delta este singura entitate cinstita de pe planeta, iar toti ceilalti fie spaguiesc, fie sunt inghesuiti in diverse locuri de catre partide, fie sunt dobitoci, fie.... ce-o fi! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Parca intuiesc de ce a inceput sa studieze tocmai soparlele, dintre toate entitatile planetare... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Iun 21, 2010 9:59 pm

Armand, Delta, de fiecare dată când ajung să "dezbat" "problema" diplomelor şi a premiilor, îmi amintesc că în povestea "Vrăjitorul din Oz" de Frank Baum.
Sperietorii, care-şi dorea minte, i s-a dat o diplomă iar Leului, care-şi dorea curaj, i s-a dat o medalie! vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum