SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se formează caracterul la români ?

+14
Tavi
Sylver Cheetah 53
RocketQueen
lolo
Ligia M
RocketQu33n
Vasile
Dracu' gol
Armand
Rody
(Still a)Live
Anahoret
delta
aurora
18 participanți

Pagina 11 din 25 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 18 ... 25  Urmatorul

In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Dec 13, 2015 1:11 pm

Bun venit în clasa a IV-a! raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Dec 13, 2015 1:45 pm

raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Dec 13, 2015 4:02 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Dum Dec 13, 2015 4:18 pm

Mie nu-mi vine sa cred ca ala este manual de clasa a IV-a. scratch Par a fi povestile unui pedofil, scrise in penitenciar, pentru copilasi dragalasi.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Dec 13, 2015 5:20 pm

baso a scris:Mie nu-mi vine sa cred ca ala este manual de clasa a IV-a. scratch  Par a fi povestile unui pedofil, scrise in penitenciar, pentru copilasi dragalasi.
E și una și alta la pachet. 2 în 1. Next level o să fie 3 în 1 cu poze explicite, ca să priceapă puradelu' mai bine despre ce e vorba... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Dum Dec 13, 2015 7:14 pm

Dracu' gol a scris:
baso a scris:Mie nu-mi vine sa cred ca ala este manual de clasa a IV-a. scratch  Par a fi povestile unui pedofil, scrise in penitenciar, pentru copilasi dragalasi.
E și una și alta la pachet. 2 în 1. Next level o să fie 3 în 1 cu poze explicite, ca să priceapă puradelu' mai bine despre ce e vorba... raset
Am fost aproape convinsa ca este gluma neasarata a vreunui trepanet pedofil, dornic de senzatii pe internet. Sa inteleg , totusi, ca este pe bune un proiect de manual pt. clasa a IV-a ??? Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ideea e ca in clasa a IV-a copiii au 10 ani iar unii inca mai cred in Mos Craciun. Inteleg necesitatea educatiei sexuale, incepand de la varsta pubertatii, insa intr-o maniera adaptata firesc varstei lor si fara brutalitate sau vulgaritati.
Lectia respectiva, prin limbajul utilizat, ca pt. retardati mintal, ar putea avea haz la nivelul gandirii unor adulti. Din perspectiva unor copii, insa, este brutala. Exact asa imi imaginez ca ar povesti un pedofil unei fetite sau baietel legata/legat la maini si la picioare, cu calus in gura. Este grotesc.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Lun Dec 14, 2015 7:53 am

baso a scris:
Dracu' gol a scris:
baso a scris:Mie nu-mi vine sa cred ca ala este manual de clasa a IV-a. scratch  Par a fi povestile unui pedofil, scrise in penitenciar, pentru copilasi dragalasi.
E și una și alta la pachet. 2 în 1. Next level o să fie 3 în 1 cu poze explicite, ca să priceapă puradelu' mai bine despre ce e vorba... raset
Am fost aproape convinsa ca este gluma neasarata a vreunui trepanet pedofil, dornic de senzatii pe internet. Sa inteleg , totusi, ca este pe bune un proiect de manual pt. clasa a IV-a ??? Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ideea e ca in clasa a IV-a copiii au 10 ani iar unii inca mai cred in Mos Craciun. Inteleg necesitatea educatiei sexuale, incepand de la varsta pubertatii, insa intr-o maniera adaptata firesc varstei lor si fara brutalitate sau vulgaritati.
Lectia respectiva, prin limbajul utilizat, ca pt. retardati mintal, ar putea avea haz la nivelul gandirii unor adulti. Din perspectiva unor copii, insa, este brutala. Exact asa imi imaginez ca ar povesti un pedofil unei fetite sau baietel legata/legat la maini si la picioare, cu calus in gura. Este grotesc.
Saptamana trecuta, un bun prieten mi-a povestit ca fetita lui, in clasa a 4-a, discutand cu un coleg, a aflat ca baietii isi dau cu silicon pe cocosel, intarindu-l si facadu-l lucios, numai bun de introdus in funduletul unei fetite. agitat
Mucosul cel viteaz s-a mai laudat si ca el se uita frecvent la filme "d-alea", impreuna cu animalul de tata care l-a tasnit in ma-sa.  Ma-sa fiind cel mai probabil o tuta care si-a rupt de la gura ca sa-l zamisleasca. Daca asta se intampla in Brasov, la celebrul liceu Honterus, nu vreau sa-mi imaginez ce-o fi prin satele invadate de internet. Mad
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Lun Dec 14, 2015 1:05 pm

Precocitatea asta , in mod sigur este cauzata de un adult laugh Fii-mea, pana prin clasa a 8-a ,iesea la joaca doar cu baietii(fotbal, tenis de masa, expeditii cu bicicletele, rolele,etc). La un moment dat a venit acasa tare scarbita si mi-a povestit ca nu-i mai suporta; ca au ajuns cam toti sa se comporta ca niste zombies salivaci; cum trece o gagica mai tzantzosa pe langa ei, animalele intra in transa , le ies ochii din cap ca la melci si comenteaza aiurea despre tzatze, cururi etc ca si cum ea n-ar fi tot fata de fata. Am intrebat-o daca si pe ea o abordeaza tot asa si mi-a raspuns ca n-au curajul, insa habar n-are cum o comenteaza cand nu este de fata. Si nici nu este curioasa sa afle Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Lun Dec 14, 2015 4:07 pm

Ca fapt divers, eu sunt perfect de acord cu o educatie timpurie,preventiv sexuala, inceputa cu delicatete, insa intr-o maniera suficient de ferma, inca inainte de momentul in care parintii decid sa-si lase copilul singur acasa sau la joaca. Tinand cont cati psihopati circula in libertate, dornici sa profite de inocenta unor copii, acestia din urma trebuie pusi in garda in privinta pericolelor care-i pandesc atunci cand sunt prea increzatori in vorbele mieroase ale unor adulti necunoscuti si perversi. Personal, ar trebui sa ma felicit ca mi-am avertizat fata, fara sa-i dau sexplicatii detaliate horror, pt. ca atunci cand un pedofil era sa-i faca felul cand a mea avea doar 9 ani, avea deja implementata avertizarea, incat sa reactioneze instinctiv atunci cand a simtit ca ceva nu este in regula in comportamentul individului. Faptul ca l-a muscat de mana si a inceput sa urle, a salvat-o nu doar de la viol, ci si de la moarte. Imi reprosez doar faptul ca fata nu a indraznit atunci sa-mi povesteasca intamplarea , ci mult mai tarziu, peste cativa ani. De ce ? Pentru simplul motiv ca, la momentul respectiv, am certat-o instant cand a ajuns acasa, murdara ca o scrofita. Saracuta de ea, de spaima, a alergat spre casa calcand in toate baltile pline de noroi. Si n-a avut curajul sa-mi spuna motivul, de teama ca nu o cred. Am simtit ca mor si mi-au dat lacrimile instant cand mi-a povestit, la rece si dupa mult timp, prin ce a trecut atunci si ce era sa pateasca.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Dec 23, 2015 11:48 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Lun Dec 28, 2015 12:50 pm

De cativa ani buni, tov. Dan Puric nu oboseste sa tot faca turul televiziunilor in perioada marilor sarbatori, punand un fel de bomboana pe jumatate supta pe coliva mintilor decedate de prea mult uitat la programele tembelizatoare.
Nu stiu cine-i acest Alexandru Petria, desi cred ca fost chiar si forumist Rtv la un moment dat, da' il caracterizeaza perfect pe micul mim, cel cu ochii numai dupa furat. laugh


Dacă ar avea elice în gură, Dan Puric s-ar ridica de la pământ ca elicopterul, la cum întoarce vorbele. Pe el îl înțeleg, se vede cu ochiul liber că are mintea dusă de acasă. Nu-i înțeleg însă pe cei care-l bagă în seamă. Ai nevoie de retard să-ți fixezi ora exactă după spusele păcăliciului. Are darul de a-i face pe nefericiți să se simtă importanți. Le dă sentimentul că pricep ce e cu mersul țării și al planetei. Că au acces la idei.
Nu ia pauză, pe micul ecran, nici de Crăciun. Se pricepe, dacă e provocat, să povestească de la păsări până la programul zilnic al lui Dumnezeu ori la reumatismul piticilor de gradină. Cred că și la scos bătăturile din talpă cu lama de ras.
Împachetat în staniolul naționalismului de promenadă, Dan Puric merge de aspirină, ca înlocuitor de votcă ieftină, de uitat de foame sau de balonarea de la iahnia de fasole, de icoană importată din China, în care Isus îți trage cu ochiul. E nimerit să aprindă ratingul televiziunilor, între țâțele nu contează cărei guriste și ultimul accident tragic. Să le curgă balele mocofanilor. Să fie!
Mediatizarea actorului e o oglindă neîndurătoare și exactă a societății. A inculturii predominante, a absenței discernământului din spațiul public. Dacă aș suspecta de discernământ personajul, l-aș suspecta și de măruntă ticăloșie.
Dar să-l las în plata Domnului. Am zis și așa destule. Apoi, bănuiesc că omul e chinuit în interior, deși se visează asiduu Napoleon. Pe segmentul său de audiență, probabil realizează că îl surclasează Tony Poptămaș. Ăla măcar are umor, nu e posac.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Dec 29, 2015 10:23 am

ENKI a scris:De cativa ani buni, tov. Dan Puric nu oboseste sa tot faca turul televiziunilor in perioada marilor sarbatori, punand un fel de bomboana pe jumatate supta pe coliva mintilor decedate de prea mult uitat la programele tembelizatoare.
Nu stiu cine-i acest Alexandru Petria, desi cred ca fost chiar si forumist Rtv la un moment dat, da' il caracterizeaza perfect pe micul mim, cel cu ochii numai dupa furat. laugh


Dacă ar avea elice în gură, Dan Puric s-ar ridica de la pământ ca elicopterul, la cum întoarce vorbele. Pe el îl înțeleg, se vede cu ochiul liber că are mintea dusă de acasă. Nu-i înțeleg însă pe cei care-l bagă în seamă. Ai nevoie de retard să-ți fixezi ora exactă după spusele păcăliciului. Are darul de a-i face pe nefericiți să se simtă importanți. Le dă sentimentul că pricep ce e cu mersul țării și al planetei. Că au acces la idei.
Nu ia pauză, pe micul ecran, nici de Crăciun. Se pricepe, dacă e provocat, să povestească de la păsări până la programul zilnic al lui Dumnezeu ori la reumatismul piticilor de gradină. Cred că și la scos bătăturile din talpă cu lama de ras.
Împachetat în staniolul naționalismului de promenadă, Dan Puric merge de aspirină, ca înlocuitor de votcă ieftină, de uitat de foame sau de balonarea de la iahnia de fasole, de icoană importată din China, în care Isus îți trage cu ochiul. E nimerit să aprindă ratingul televiziunilor, între țâțele nu contează cărei guriste și ultimul accident tragic. Să le curgă balele mocofanilor. Să fie!
Mediatizarea actorului e o oglindă neîndurătoare și exactă a societății. A inculturii predominante, a absenței discernământului din spațiul public. Dacă aș suspecta de discernământ personajul, l-aș suspecta și de măruntă ticăloșie.
Dar să-l las în plata Domnului. Am zis și așa destule. Apoi, bănuiesc că omul e chinuit în interior, deși se visează asiduu Napoleon. Pe segmentul său de audiență, probabil realizează că îl surclasează Tony Poptămaș. Ăla măcar are umor, nu e posac.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu-mi aduc aminte sa fi avut vreodata atata rabdare incat sa ascult vreun discurs complet al lui Dan Puric . Mircea Badea ar fi mult mai fun in rolul lui Dan Puric. Laughing Cert e faptul ca exista niste patrupezi care se scarpina mult din cauza puricelui pe nume Dan, inclusiv in cancan si evz, lovind in purice cu plesu  raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mi-e cam greu sa pricep , in actualul context, ce i-a apucat pe unii sa scoata de la naftalina vorbele lui Plesu din 2009 ca s-o puna de-o omleta din 4 oo de filozofi  scratch
Cum vedeţi discursul lui Dan Puric?

Am scris ceva la un moment dat despre el, fără să-l numesc, şi mi s-a spus că sunt invidios. Eu îl admir pe Dan Puric ca actor. E un artist de top. Din păcate, se întâmplă şi cu el ce se întâmplă cu mulţi alţii. Ca să fiu pedant, aş spune că avem de a face cu o problemă de logică a autorităţii. Există un câmp de competenţă pentru fiecare, şi cine iese din acest câmp îşi pierde şi competenţa şi autoritatea. Dacă te duci la Einstein, care e o autoritate, şi îl întrebi cum trebuie să fie femeia ideală, rişti să auzi o tâmpenie, sau o platitudine. Nu înseamnă că, dacă eşti un matematician sau un fizician genial, te pricepi la orice altceva. Dacă îl întrebi pe Kant despre căsătorie, s-ar putea să-ţi dea un răspuns idiot, sau să nu ştie ce să spună. Domnul Dan Puric a ieşit din sfera unde este cu adevărat competent, înalt competent. A făcut un sindrom de guru. Părerea mea sinceră este că el nu este pregătit pentru acest rol, din două motive. Unu: se simte indecent de bine în el, iar asta se vede din mica pompă profetică a discursului. Doi: n-are cultură suficientă, iar asta se vede din modul cum dă citate. Citatul este nemilos. Felul cum citezi te dezbracă. Regula e să nu citezi mai mult decât citeşti.

Şi Nicolae Iorga făcea gafe monumentale...

Domnule Rădulescu, să ne liniştim puţin! A-l compara pe Iorga cu Puric e ca şi cum l-am compara... pe Iorga cu Puric. Problema domnului Puric e că recurge la citate ca la o ornamentică neasimilată. Am cunoscut un om care avea întotdeauna cu el un carneţel în care nota citate. Îi plăcea să le colecţioneze. Cum auzea o vorbă, scotea carneţelul şi o scria. Invocai un pasaj din Brecht şi-l auzeai: „Cum aţi spus? Staţi să notez!“ Apoi, cu prima ocazie, zicea: „Cum spunea Bertholt Brecht...“. Dar era un citat care nu trecuse prin el. Domnul Puric recurge frecvent, atât cât l-am urmărit, la nume, probleme şi concepte despre care nu are decât o informaţie de dicţionar, sau din auzite. Nu poţi scoate din pălărie, una-două, pe Toma din Aquino, pe Ambroise Paré, sau pe Platon, dacă nu ai avut cu ei un comerţ cât de cât consistent. Eu unul nu înţeleg de ce face asta domnul Puric. În termeni creştini, i-aş vorbi de „slavă deşartă”: vrea să pară altceva decât este. La cât e de inteligent şi de angajat spiritual, aş fi aşteptat să-l văd mai smerit, mai aproape de discursul unui mărturisitor decât de acela al unui gânditor amator. Dar mai e ceva: domnul Puric a adoptat o strategie pedagogică riscantă. Când vrei să educi pe cineva, nu începi prin a-l flata. Dacă vrei ca cineva să înveţe ceva, nu-i spui mereu că n-are nimic de învăţat. Or, domnul Puric încurajează un soi de legendarizare arbitrară a naţiunii, din care rezultă că ea frizează desăvârşirea. Atunci la ce bun s-o mai dăscăleşti? Suntem unici, persecutaţi de tot mapamondul, singurii creştini adevăraţi, speranţa lumii, gloria speciei! Asta e gândire de tip Becali. Domnul Puric n-ar trebui să facă posibile asemenea analogii.

Unii se grăbesc să-l acuze că e legionar...
E, şi aceasta, o analogie, pe care domnul Puric ar trebui să ştie să o evite, căci nu e chiar onorantă. Nu mai spun că au fost legionari şi legionari. Unii mai deştepţi, unii mai din topor. Dar în materie doctrinară (de fapte nu mai vorbim!), şi proştii şi deştepţii au fost capabili de enormităţi. Retori ai vanităţii naţionale, ei erau, tocmai prin asta, foarte ne-români: românii au ceva mai mult umor şi, în orice caz, n-au gustul extatic al morţii.

La Atheneu, unde îşi ţine domnul Puric conferinţele, vin, totuşi, şi oameni care simt nevoia de adevăr...
Nevoia aceasta există, cu siguranţă. Probabil că Biserica, care ar trebui să livreze acest tip de discurs în limitele firescului, n-o face îndestulător, sau, când o face, nu convinge. Cazul Puric este al unui om care şi-a asumat ceva pe care nu-l face cine trebuie: nici instituţia care trebuie, nici personajul. Admiraţia mea pentru el ca actor rămâne însă neschimbată. Mai mult: cred că prin arta lui face mult mai bine ceea ce vrea să facă prin discursul lui public. Şi regret sincer că insistă pe un drum cu atât mai smintitor cu cât e mai aplaudat. Ce-o să facă? O să mai publice încă o carte. Prea multe nu o să mai publice, pentru că se mişcă într-un registru de idei destul de previzibil. Nu-l văd făcând studii de teologie. Îmi pare pur şi simplu rău. Ar mai fi de spus şi altceva: conştient sau nu, domnul Puric îl imită, ca impostaţie, ca formulistică, pe Petre Ţuţea, care însă era originalul, nu era o copie. Dar Petre Ţuţea era un om foarte cultivat şi de un umor extraordinar. Ce e uimitor la Puric este că în actorie e plin de haz, iar în „omiletica” lui e sumbru. Petre Ţuţea e citat mereu acum de unii adulatori fanatici, într-o variantă care te face să crezi că era un apucat. Or, dacă stăteai cu el la taclale, observai cum tot ce spunea căpăta un „comentariu de subsol” relativizant. Când, în anchetă, declara vertiginos: „Sunt, înainte de toate, român, ortodox şi militarist. Trebuie să ne înmulţim ca sardelele, să îi lichidăm pe ruşi pentru că n-au ce căuta în Europa şi fiecare babă română să mulgă vaca cu cască militară pe cap!“, Petre Ţuţea ştia că joacă şarja ultimă, enormul. În sinea lui, râdea homeric. Dan Puric are aerul că rosteşte fraze asemănătoare, luându-le, candid, în serios, până la ultimul detaliu.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din articolul de actualitate publicat in EVZ, deduc ca replica lui Puric este recenta la ce spunea Plesu in 2009 Neutral

Se crede un Mozart al României și îl compară pe Pleșu cu Salieri

După toată zarva cibernetică din ultimele zile, Dan Puric ne-a declarat, ieri, în exclusivitate, că știe de controversa iscată cu mai vechiul său preopinent, dar că nu-i dă prea mare atenție. Actorul, ironic, pare că vrea să arunce în derizoriu toată dezbaterea purtată pe cârca sa. „N-aș vrea să fiu înțeles greșit, dar fără să vreau mi-a venit în minte o asociere: problema lui Salieri era Mozart. Problema lui Mozart era muzica. Tot așa, problema domnului Andrei Pleșu este Dan Puric, pe când problema lui Dan Puric este România”

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mar Dec 29, 2015 10:55 am

Ca sa fiu conspirationist, as spune ca duelul dintre cei doi P imi pare un meci amical intre pro-rusi: unul de formatie dura - KGB, turnat in matrita germana (Plesu), celalat soft si pipernicit, dar protejat de ortodoxia FSB (Puric). laugh
Oricum ar fi, am observat zilele astea atacuri furibunde la amandoi, culminand cu aceasta sublima balada, postata in urma cu mai putin de 24 de ore de Florin Chilian.  laugh

Florin Chilian
20 hrs ·

Sindromul Plesu - Pick me! Pick me! Choose me, feed me, love me! - Balada
Marii se pornira
ca se bulucira
de se-nvrednicira
Sa iasa pe sticla sa zica ca-i mica
Oda inchinata, oda-n limba lata
si cam prea patrata
Ce altii, nu ei, o-naltau la zei
Zeii lor de drept, zei cu muci pe piept
Muci de mult nelinsi
Ce zac neatinsti
De-o limba dibace
Mai cu “Vino-n coace!”
Limba lor eterna
moale ca o perna de idei marete,
in transcendental
ca intr-un canal
se-afunda mai lin
in dosul divin
ce acum primeste alte limbi de peste
insa nu-s baloase, nu-s din suflet scoase
ele doar zgariaza si nu rezoneaza
nu se-asezoneaza
cu cântul sublim
de glorificare
si de inaltare
pe care doar ei
ei ce-i simt pe zei
drept si-adanc pe limba
l-ar putea canta
Ode-ar inalta
Daca cineva
marii i-ar vedea
in transcendental, MISA vizionar
ar sta misionar cuprinzand cu har
totul care intra
si iese in pripa
ar lua terapia, si-ar uita mandria
si ar bea-o toata si oricand e data
ea, apa curata a recunostiintei
si a biruintei
Daca cineva, marii i-ar vedea
i-ar recomanda…
L-ar pupa pe boaste
si i-ar recunoaste
spiciul cavernos insa gaunos
de conducator, drept conducator
ales de popor
sa-i puna la treaba
limbile sa mearga
sfaraind la poarta
alta, dar tot poarta
toate laolalta
imprejurul lui
lui voinicului
barbatul frumos
cum zicea Oltean – minte de mirean – cu nimica sfant – in cer si pamanat
ca-n ghitea el broasca
pentru ce-l frumos, din cutie scos
de un magician – Virgil Magurean
pus drept presedinte
peste masa mare tocmai la Bucale
ca la el sunt toate, sunci inmiresmate
si cefe de porc si carnati si șprot
cel mai mare peste la el
se iteste 4 ochi luceste-n
farfuria lui – spaima codrului
fructele padurii,
capriori, mistret
toate din judet la el se aduna si de-i cad din gura si raman pe jos
sa stranga frumos
sa ramana lor, cantaretilor
barzi de cur (te) veche
cu state pereche
si se adunara
ode inaltara
lui ca sa ii cante
pe el sa-l incante
cu-ale lor limbi fine
unse si straine
sa aibe si ei
sa aibe de-acum
sa aibe-n Ajun
Porcul de Craciun


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Dec 29, 2015 12:03 pm

Din ciclul(menopauzistic): Bre, fii căpitanu' nostru!!! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Dec 29, 2015 12:19 pm

Acuma, na, ce sa zic si Yo ? Foarte probabil ca un petrecaret pe trecerea de pietoni, plin de ingenuitate, sa fi dat un link pe feisbuca la comentariul lui Plesu din 2009 iar "urmasii" feisbucisti s-au inflamat, fara sa observe detaliul istoric raset
Tot asa, am sesizat ca singurul comentariu la articolul din 2009, din sectiune "news- adevarul.ro", a fost scris de feisbicistul Serea Eugen in urma cu 2 zile veselie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Dec 29, 2015 12:59 pm

Dracu' gol a scris:Din ciclul(menopauzistic): Bre, fii căpitanu' nostru!!! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Personal, nu mi se pare deloc corect sa fii vulgar si sa-ti bati joc de ceea ce simte un om care a realizat ca intamplarea, norocul, soarta etc l-a salvat de la moarte ori de la o viata chinuita intr-un trup cu arsuri vindecate,insa desfigurat si traumatizat psihic.Probabil, Cristina Ionita trebuia neaparat sa fie mama unui copil Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mar Dec 29, 2015 2:20 pm

baso a scris:Acuma, na, ce sa zic si Yo ? Foarte probabil ca un petrecaret pe trecerea de pietoni, plin de ingenuitate, sa fi dat un link pe feisbuca la comentariul lui Plesu din 2009 iar "urmasii" feisbucisti s-au inflamat, fara sa observe detaliul istoric raset
Tot asa, am sesizat ca singurul comentariu la articolul din 2009, din sectiune "news- adevarul.ro", a fost scris de feisbicistul Serea Eugen in urma cu 2 zile veselie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Eh, printre puricisti or exista si mioritici veritabili, pe modelul ciobanilor care s-au revoltat spontan, in decembrie 2015, pentru o prevedere legala veche de 20 de ani. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mar Dec 29, 2015 2:38 pm

Na, ca s-a enervat George Roncea acu' un sfert de ora, de l-a portretizat pe Puric in culorile potrivite, aducandu-l in discutie si pe Plesu, cu toata gasca reformatoare a reformei cronicizate. laugh


George Roncea
16 mins ·

Autodeconspirarea mimului Securității, Dan Puric, sicofantul unui giuvaer eco-securistoid:
”Îl propun pe Călin Georgescu pentru scaunul de premier”
Prolixul Dan Puric, vectorul de imagine al iconicului Georgescu, ”…de la MAE”, servește publicului o reprezentare, un portret, zugrăvindu-l, deși el este doar mim, ca un maestru iconar (grecescul „eicon” are sensul de imagine sau portret – de aici provin termenii iconografie, iconocitate, iconic).
Să vedem deci cum arată icoana lui Puric, sau giuvaerul, în fine...
.
”A fost în structurile ONU 17 ani...
E singurul om care...
E primul care...
Este un spirit cazon, cinstit, incoruptibil...
Pe domnul Călin Georgescu l-am propus ca prim-ministru”
Hagiografia lui Călin Georgescu, executată de principalul său agent de influență, în cadrul emisiunii „Ultimul Cuvânt”, moderată de Cătălin Striblea și difuzată de B1 TV, imediat după incendiul de la Colectiv.
Fără să vrea mimului i-a scăpat un porumbel – termenul ”cazon” asociat icoanei sale de la MAE. Poate cazon este calificativul cel mai apropiat de realitatea deplin conspirată a tovărășelului Georgescu
smile emoticon

Însă ca să fie și mai groasă și mai scârboasă operațiunea, propagandistul Puric a mai băgat pe interval și sufletele copiilor nevinovați - plus, desigur pe Eminescu...a cărui memorie a fost terfelită exact de către cei care l-au lansat (și) pe Călin Georgescu în politică.
„Sufletele copiilor nevinovați ne obligă să facem o curățenie totală. Niciodată nu o să ma o funcție. Tot ce îmi doresc e ca țara asta să iasă din ghetoul acesta securist. E nevoie o gardă de oameni marcați de dorul binelui, cum ar zice Eminescu. Sunt convins că în clipa în care domnia sa ar intra într-o funcție de genul acesta ar contamina în jurul său. Avem nevoie de o calitate la nivelul oamenilor politici” - dixit Puric, creat de păpușarii ghetoului securist.
Cât despre calitatea lui Călin Georgescu - menționăm doar câteva repere majore:
Dolfi Drimer, Marcian David Bleahu, Petre Roman. Cu toții, numai unu și unu.
Ca să cunoști un om politic, oricare, este de mare utilitate investigarea începuturilor sale – ce făcea el în anii 90, cu cine, alături de cine, în ce Gașcă. Vom vedea imediat Gașca de unde s-a lansat în viață giuvaerul lui Puric.
În 1990, sistemul de învățământ universitar a fost dinamitat de Dolfi Drimer, cu concursul lui Paul Cornea (nu se știe numele real, dar rudă de sânge cu Dolfi) și Mihai Șora. Ultimii doi, aparținând încă din tinerețe structurilor Kominternului creat de Moscova și NKVD, strămoșul KGB.
Paul Cornea, ca și Ovid Crohmălniceanu, mâna dreaptă a baronului roșu Moses Rosen, era printre cei făcuți doctori, profesori sau ingineri cu japca, după 1944. După decembrie 1989, vechii tovarăși aduși de Brucan în fruntea statului au trecut la treabă. În februarie 1990 Dolfi Drimer lansează așa zisa universitate ecologică, și anunța că primește studenți în anul I la medicină – era facultatea cea mai căutată inclusiv și mai ales de ciuhapi gen Arafat - fără examen de admitere, dar cu o taxă substanțială.
Așa a început ceea ce a devenit azi cancerul sistemului de învățământ românesc, fabrica de diplome, sistemul fraudulos de acordare a titlurilor universitare și a doctoratelor sistem de care au beneficiat majoritatea politicienilor de teapa lui Ponta, a milițienilor de teapa lui Oprea și Cătălin Voicu. Operațiunea lui Drimer a avut susținerea lui Paul Cornea, adus la ministerul învățământului de Mihai Șora, vechiul ilegalist comunist, coleg ”de luptă” cu Valter Roman. Andrei Pleșu a fost adus de Măgureanu și Iliescu la Ministerul Culturii și Șora la Ministerul Învățământului.
Paul Cornea răspundea ca ministru adjunct de învățămîntul universitar. Personal s-a ocupat de avizul necesar lui Dolfi Drimer pentru a-și lansa escrocheria înființării peste noapte a învățămîntului universitar particular. Paul Cornea, bolșevicul creat in bube mucegaiuri și noroi de Moscova, este cel care a fost Nașul operațiunii de compromitere iremediabilă a învățămîntului românesc, prin crearea unei armade de zeci de mii de sfertodocții ce au ajuns nu doar în Parlamentul României și în Guvern și administrație publică, ci și la catedre, la SRI, în Armată, în poziții importante ale statului român, în școli și licee, unde stâlcesc și smintesc mințile copiilor cu propria lor incultură și impostură, insinuând noilor generații disponibilitatea la fraudă, aceeași frauda care pe ei i-a făcut din nimic ”intelectuali”, profesori, doctori.
Asta a fost lucrarea lui Paul Cornea pe tiparul metodologic teoretizat de Antonio Gramsci, agent comunist, ce propovăduia ocuparea culturii pentru a fi câștigată “hegemonia culturală” în societatea ce trebuie minată și distrusă din interior. Dacă Lenin teoretiza cucerirea societății prin cucerirea violentă a statului, prin genocid, Gramsci a propus, în completare, o procedură infinit mai eficientă - cucerirea statului prin ocuparea culturală a societății, desființarea reperelor identitare și distrugerea memoriei acumulată în secole de civilizație. S-a aplicat un program sălbatic de distrugere a tuturor valorilor culturale tradiționale, specifice neamurilor europene.
„Primul pas spre lichidarea unui popor, spunea istoricul ceh Milan Hubl, este să-i ştergi memoria. Îi distrugi cărţile, cultura, istoria şi altcineva îi scrie alte cărţi, îi dă o altă cultură, îi inventează o nouă istorie. Între timp poporul începe să uite ceea ce este şi ceea ce a fost, iar cei din jur îl vor uita şi mai repede”.
Controlul statului prin instrumente culturale nu este o invenție nouă, vine din zorii bolșevismului de la Lukacs, preferatul lui Tismăneanu, la Gramsci, teoreticienii de vârf ai terorismului cultural și a fost o temă principală a Școlii de la Frankfurt, instrument al Moscovei, implantant adânc în societatea occidentală. Școala Marxistă de la Frankfurt este responsabilă în primul rând de teoretizarea în spiritul lui Gramsci și Lukacs a așa zisei inginerii sociale, mecanism de distrugere a culturii tradiționale.
Vicecomisar pentru cultură sub regimul roșu bolșevic al lui Bela Kun, în Ungaria anilor 1919, Lukacs, alias Löwinger György Bernát născut intr-o familie de bancheri evrei din Budapesta și agent al Internaţionalei Comuniste, considerat al doilea teoretician marxist de frunte după Marx, a lansat ceea ce avea să devină cunoscut sub numele de „Terorism cultural” – ceea ce însemna desființarea culturii unui neam ocupat pentru ca o nouă cultură marxistă să ia ființă prin distrugerea revoluționară a societății și răsturnarea valorilor sale. Folosirea culturii ca armă a fost unealta cheie în distrugerea structurii și a valorilor sociale.
Ceva de genul ăsta ni se întâmplă și nouă nu de azi de ieri.
La o întrunire secretă din Germania, din anul 1923, Lukacs a propus ideea inducerii „Pesimismului Cultural” oamenilor din Vest cu scopul de a le amplifica starea de deznădejde și alienare ca o precondiție necesară pentru înfăptuirea revoluției.
Această întrunire a condus la înființarea Institutului de Cercetări Sociale la Universitatea Frankfurt din Germania, în 1923, o organizație compusă din psihologi, sociologi și alți intelectuali marxiști și de orientare comunistă, marea majoritate evrei, care a ajuns să fie cunoscută ca Școala de la Frankfurt – instituție dedicată implementării programului inițiat de Georg Lukacs.
Institutul a fost creuzetul anti-uman unde s-a conceput distrugerea Occidentului prin atacul la valorile creștine traditionale și instaurarea “corectitudinii politice” de azi. Spiritul komisarilor bolsevici, ce ținteau anihilarea reperelor istorice și identitare, alungarea lui Dumnezeu din lume, distrugerea umanității de fapt a fost preluat de o stângă politică, cosmetizată, rafistolată, adusă din condei, pentru a se distanța de crimele comunismului, ce promovează însă același tip de ateism cu forme de cult specifice de fapt satanismului.
Școala de la Frankfurt plănuită după Institutul Marx-Engels din Moscova și a fost sprijinită de URSS cu scopul de slăbi țările vest-europene prin subminarea tradițiilor culturale europene pe calea așa zisului multiculturalism, în timp ce nici un moment URSS nu a renunțat la propriul conservatorism social.
În ziua de azi, la noi, Vladimir Tismăneanu este susținătorul cel mai entuziast ale idealurilor Școlii de la Frankfurt, pe care le-a îmbrățișat și le propagă în continuare, activitatea sa așa zis intelectuală fiind întemeiată pe teza-elogiu susținută în 1974, despre Școala de la Frankfurt, pe vremea când era komisar și îndrumător politic al cadrelor de la „Ștefan Gheorghiu”, așa zisa academie comunistă.
Admirația sa nețărmurită față de bolșevicul Lukacs, scrie însuși Vladimir Tismăneanu pe blogul său era împărtășită și de un alt urmaș de NKVD-ist. ”Peste ani, Horia Patapievici îmi povestea despre propria fascinație de tinerețe pentru scrierile gnostic-revoluționare ale lui Lukacs.” (https://tismaneanu.wordpress.com/…/cartea-mea-de-debut-nou…/)
Marxismul Cultural (fostul Terorism Cultural al lui Gramsci și Lukacks) a devenit ideologia de bază a elitelor vestice, mai ales, americane - cu același obiectiv dintotdeauna - distrugerea valorilor tradiționale, a fondului cultural al lumii. Termenul cultură este întemeiat pe rădăcina cult.
Termenului latin pentru cultură este "paidéia", ce se referă la formație/educație. Prin cultură, omul se valorifică, devine cultivat, germinează idei, creează, inovează își schimbă fizionomia, se îmbunătățește, capătă fundamente.
Gașca lui Cornea/Pleșu/Brucan/Drimer/Marga/Zoe Petre/Barbu etc a produs în loc de cultivare – deșertificare, generații întregi au fost dezarmate spiritual, a fost impusă o aculturație catastrofală, o degenerescență grotească apropiată de bestialitate. Rezultatele se văd, în cazul României – conform ultimelor eurobarometre și studii statistice, aculturația și cretinismul a atins cote de vârf, românii fiind în topul analfabetismului la nivel european, depășind până și Bulgaria.
Debutul procesului și activarea întregului mecanism de distrugere a avut loc imediat după decembrie 1989. În primele zile ale așa zisei rivoluții Petre Roman, Ilici și Brucan și-au atribuit iute vile, apoi au împărțit rapid hălci din patrimoniul statului – lui Liiceanu i-a revenit de exemplu prin semnătura lui Pleșu ditai editura PCR, ajungând primul pseudo filozof din istoria omenirii multimilionar, ca și Dinescu primul pseudo poet din istoria Planetei multimilionar în euroi.
În ianuarie 1990 o gașcă de escroci au purces la înregistrarea unor așa zise formațiuni verzi ecologiste. Dolfi Drimer a fondat Mișcarea Ecologistă Romănă - MER, cu Otto Weber, combinat apoi cu PER - Partidul Ecologist Român, al cărui prim presedinte al și senator în sesiunea 1990-1992 a fost un neica nimeni, Adrian Manolache, alăturat lui Otto Weber și mai ales cu toții alături de FSN, care avea nevoie și de aripă ecologistă, după ce avea aripă maghiară, respectiv UDMR, nășit de însuși Ion Iliescu.
Între fondatorii jucăriei ”ecologiste”: alături de Adrian Manolache, Talpeș Iulian și Marcian Bleahu îl găsim pe giuvaerul lui Puric, Călin Georgescu, specialist în spații verzi, absolvent de Îmbunătățiri Funciare (facultatea de plantat pomuleți și iarbă de gazon) de la Școala de Agronomi și Veterinari. Din 1993 până în 1996, Călin Georgescu a fost prezidentul obscurei ”Asociații a Tinerilor Ecologiști din România” dar deja era din 1991 atârnător pe lângă Marcian Bleahu, senator în legislatura 1990-1992 din partea Mișcării Ecologiste din România, și Ministru al Mediului, în perioada 1991-1992.
Primește slujbuliță și la Minister, micuțul ecologist Călin Georgescu, pe lângă șmecherul Bleahu, în guvernarea Stolojan. Marcian David Bleahu, alături de Toma George Maiorescu a fost cel care a înființat Mișcarea Ecologistă din România (M.E.R.), fiind totodată fondator alături de Dolfi Drimer a mânăriei ordinare numită Universitatea Ecologică, unde este Decan al Facultății de Științele Naturii (transformată în Facultatea de Ecologie). De la Institutului Geologic al României, unde a fost director Marcian Bleahu au luat calea codrului valori de însemnătate strategică, cum ar fi hărți ale perimetrelor bogate în petrol, minerale rare, râvnite de bunii prieteni ai românilor, goldsteinii.
Ca parlamentar David Bleahu n-a avut altă treabă decât să activeze în Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania și în Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel. Numai prieteni avem peste tot.
Marcian David Bleahu a redevenit parlamentar și sub acoperirea Convenției Democrate, în perioada 96 – 2000, unde s-a ocupat de reglementarea regimului silvic şi administrarea fondului forestier naţional și de situația mineritului. Se văd astăzi rezultatele, cu ochiul liber, nu doar FSN și UDMR a băgat jaf la păduri ci și Convenția Democrată – mai ales via Vasile Lupu, secretar general în PNȚ.
Tărășenia ecologistă a durat mulți ani, în 2003 s-au desființat primele celule așa zis ecologiste, s-a lansat un nou așa zis partid ecologist, cu semnul electoral Bradul, și cu o duduiță semigoală pe post de manechin pe lângă brad, au apărut și noi activiști ”verzi” prin preajmă, din aria Măgureanu, Gușe etc
Călin Georgescu devenise între timp amploaiatul lui Petre Roman, căruia îi ținea plosca la așa numită Forța Democrată, o formațiune fantomatică, creată după bascularea lui Petre Roman de tovarășul său Traian Băsescu. Anul 1996 a fost apogeul carierei politice a lui Petre Roman care crease vederea apopierii de CDR, Convenție pe care o va și scufunda, Uniunea Social-Democrată, în septembrie 1995, ca parteneriat politic între PD şi PDSR.
În 1996 la alegerile prezidenţiale, Petre Roman obţinea circa 21% din voturi, situându-se pe locul al treilea după Ion Iliescu (32%) şi Emil Constantinescu (28%). Graţie sprijinului lui Petre Roman, al PD, Umil Constantinescu a devenit în anul 1996 preşedintele României. După care Adrian Severin, principalul minstru de stat al PD şi coordonator al reformei economice, ajunge șeful MAE și dă Insula Șerpilor Ucrainei, respectiv bogățiile uriașe ale platoului continental al Mării Negre, în timp ce Umil Constantinescu livrează tot Ucrainei toată populația românească a Basarabiei istorice, Bugeacul unde s-a născut Mareșalul Averescu și Bucovina. Ăsta a fost rolul principal al micului grupuscul de evrei ai KGB.
În 2003 Petre Roman a plecat din PD a intrat în Clubul de la Madrid, un fel de văr al Clubului de la Roma, unde aspira micuțul Călin Georgescu dar și-a tras mai întâi o Fundație cu schepsis, de gânditori. Fundația "Institutul Roman pentru Studii Democrate", cu sediu baban de la RAPPS, de 362,04 metri, unde pe acei ,04 metri trona însuși Călin Georgescu. Pe restul de sute de metri conducea larg Clubul de gânditori prof.univ.dr. Daniel Barbu, decanul Facultăţii de Ştiinţe Politice Bucureşti şi sociologul Vasile Morar ce au pus la cale un așa zis Plan de Acţiune pe 10 ani, cu contribuția și a altor giurumeți, gen prof.dr. Ion Mihăilescu, acad. Dinu C.Giurescu, prof.dr. Cezar Barzea, prof.dr. Dan Potolea.
În anticiparea celor zece ani de victorii social democrate Clubul s-a scărmănat cu forță în dos și a ajectat un partiduleț, Forţa Democrată, vicepresedinți Daniel Barbu, expertul în studii iudaice, studentul lui Andrei Pleșu pus de acesta director la Editura Meridiane în 1990, odată cu instalarea lui Liiceanu la Editura PCR, devenită Humanitas, consilier prezidenţial pe lângă Emil Constantinescu și Nicolae Dide, bișnițar si Valeria Sitaru, fondatori, Nicolae Stăiculescu, din fostul activ de cadre de la PCR plus alde Dan Zamfir, Nicolae Grădinaru.
Dinel Staicu, (tot) de la Securitate, era candidatul FDR la Primăria Craiovei. În 2006 FDR și Petre Roman era deja secondat public de Ion Iliescu, atunci senator, ”pentru crearea unei stângi sănătoase„ (http://www.amosnews.ro/…/petre-roman-l-ar-vrea-fdr-ion-ilie…
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Georgescu a devenit și el coleg cu Iliescu și cu Isărescu în simpaticul ONG zis Clubu de la Roma, fiind principalul susținător al lui Isărescu, cel mai bun prieten al lui Voiculescu, pușcăriașul, dar și, ca super șmecher pe BNR de-o viață, stâlpul pe care se susțin în România corporațiile care au secat și au transformat statul român în instrument al puterii lor. Statul pe care abia abia așteaptă Georgescu a lu Puric să-l salveze…
Iar până una alta salvează Planeta, din poziția de secretar general în Asociația Română pentru Clubul de la Roma (ARCOR) la care între vice-președinți sunt niște boșorogi securiști cu dublă comandă, Mircea Malița și Sergiu Celac, de la KGB. Printre membrii asociației se găsesc personalități și foști președinți și prim-miniștri ai României – cum ar fi Ion Iliescu, Emil Constantinescu sau Petre Roman – dar si, ultimul pe listă, cu voia lor, magnatul Dan Voiculescovici, pușcăriașul.
ARCOR este parteneră a mai multor initiațive instituționale care se ocupă de “dezvoltarea durabilă” a României, inclusiv cu sprijin guvernamental. Printre acestea se regăsește și Institutul de Proiecte pentru Inovație și Dezvoltare (IPID) din al cărui Consiliu Director fac parte atât Malița, Celac sau Georgescu cât și Ecaterina Andronescu, Daniel Dăianu sau Dan Puric. Mircea Malița, fost demnitar comunist de rang inalt remarcat pentru operațiunea de cosmetizare a imaginii regimului în lume, cadru DIE-SIE cu racord la Moscova, un apropiat al lui Ion Iliescu, și al reprezentantului Noului Val, Dan Dungaciu, autopropus recent pe postul de Ministru de Interne, s-a raliat si initiativei acestuia din urmă pentru un “Club de la București”. Deși ar fi mers și un Club de la Tărtășești, de unde mulți miliardari au plecat, penali desigur, de la Guru Bivolaru, la fra-su vitreg, ciorditor a 300 de milioane de euro, plus diamantinul Năstase ciorditor a sute de milioane de euroi.
Sub Cluburile și Fundațiile astea ce bobinează bani de la țigani gen Niro, se moșesc tot felul de strategii, nu doar pentru Zece ani, ci pentru și pentru timpurile noastre. În anumite momente, cei răspândiţi ca făina la stânga şi la dreapta FSN-ului moscovit, de unde au iradiat toate așa zisele formațiuni de stânga-dreapta, îşi redescoperă grupa comună de sânge.
Grupa de sânge a tuturor tovărășeilor ăștia este bine păstrată în Laboratoarele Securității moscovite a lui Iulică Vlad, de unde s-au răspândit toți gândacii, insectele, puricii ce forfotesc printre noi...
Ipochimen cu o performanță rară, Dan Puric face parte din arsenalul lucrătorilor și participă la un joc, ce se cheamă mima. Mimează de vreo șase ani, brusc lovit de interes pentru Țară, Ordodoxie și Legionari, toate astea cu Litere Mari. Până atunci era doar de bani bani bani interesat și gagici, cu căruța. Foarte bine din partea sa, dar fățărnicia preschimbării sale la față, din bezbojnic curvar și lacom de bănet, în cuvios apostol al românismului e strigătoare la cer.
Mima lui Puric este Jocul intoxicării și dezinformării, ce reprezintă ansamblul procedeelor puse în joc, în mod intenţionat, pentru a reuşi "manipularea" perfidă a persoanelor, grupurilor sau a unei întregi societăţi, în scopul ”orientării – devierii” conduitelor politice, articulând un discurs ipocrit, ce trunchiează și falsifică reperele reale românești. Lucrătorii Sistemului au identificat încă din 2008-2009, cu ocazia unor studii sociologice apariția unei ”felii demografice” de dreapta, cu racord creștin ortodox, cu o oarecare înclinație spre valorile tradiționale. Cam 4,5 milioane ar fi ”felia” – foarte importantă din punct de vedere electoral. Lucrătorii au lansat, pentru captarea acestei zone, vreo câteva partidulețe ce copiau o retorică așa zis de dreapta, dar fără amploare, capotate jalnic, deși le-a suflat în cur Tismăneanu din răsputeri.
Lucrătorii au încercat în mai multe ocazii și lansarea Grupului lui Călin Georgescu, nominalizat deja de vreo cinci ori ba ca premier, ba ca ministru de finanțe. Cârja mediatică a lui Georgescu, micul ecologist de la MAE, respectiv de la Clubul lui Isărescu & Comp a fost Dan Puric.
Retorica lui Puric de show biz pentru curci și babe cu coc și sentimente amestecate – între cristale, zodiace și calendare ordodoxe cu poze, este calchiată după Petre Țuțea, pe care l-a învățat pe dinafară, ca un bun actor și căruia i-a copiat până și gesturi. Puțină lume l-a cunoscut direct pe Petre Țuțea. Există doar unele filmări și acelea segmentate, oferite de un imbecil, Mugur Vasiliu, celor de la GDS, care au făcut după aceea ce au vrut ei cu ele. Am sesizat cu ușurință pasaje întregi ale aparițiilor televizate ale lui Puric în care acesta, fără să citeze, îl reproducea cuvânt cu cuvânt pe Țuțea.
A învățat pe dinafară un rol și a început să culeagă resorturi de legitimitate. A încercat să intre pe sub pielea părintelui Justin Pârvu. Nu i-a mers.
Încă face eforturi de autolegitimare, conferințe, cărți, lansări – toate sprijinite direct de ditai mogulii media ai Securității, fie de Organele Statului – de la ICR la TVR, oficine ale SRI etc samd.
Recent, Călin ecologistu minune, protejatul lui Puric, a scos din pălărie noua sa topică – ventilată larg până acum de Mim, ”arhaisme” de genul demnitate, libertate, țara mea, Neam, românitate, interesul general, binele comun, icoane, repere și modele, patriot, patriotism, naționalist, naționalism, suflet, curaj, lumina din noi, răzvrătire…
Pare de râs să-l auzi pe funcționarul MAE/SIE la patru ace vorbind așa, ca Iancu Jianu, Tudor Vladimirescu, Marian Munteanu, Nae Ionescu, Vlad Țepeș eventual, deși segmentu ăsta e deja luat
smile emoticon

Dan Puric n-a rămas doar turnătorul colegilor mei mai mari din Tonitza. El a fost preluat în evidența operativă, a fost crescut, alimentat cu bani mulți și pilotat, iar după ce i s-a creat un piedestal a fost întors cu cheița și pus să peroreze.
Tema națională și patrimoniul de tradiții, veșmintele populare, reperele arhitectonice, însemnele arhaice ale culturii țărănești au fost deja exploatate în chip oribil de strategii israelieni ai PSD în campania electorală a lui Victor Ponta. Un întreg curent ventilează sumane și ii și bundițe și icoane. Iconițele sunt șapirografiate, adică nule, iar purtătorii costumațiilor țărănești au dat rareori la sapă.
Dan Puric mega tradiționalu n-a dat niciodată la sapă ci a dat (doar) note informative securiștilor la costum și cravată.
Acum dă la sapă din greu, din gură, pentru securiști tot la costum și cravată, dar și cu șorțulețe, care fac ei din compas tot felul de planuri de ”dezvoltare durabilă” a României, în care partea cea mai durabilă, Miezul adică, ar fi chiar ei securiștii lu pește prăjit…și nu e vorba de peștele ca simbol creștin, ci peștele pește, de curve securistoide pidosnice, adică care se/ne ard pe la spate, în timp ce maimuțoiul lor ne blagoslovește mieros și se bâțăie pe la Cluburile și televiziunile lor…
Cam asta-i treaba, care nu sună bine, vorba lui Radu Baltasiu, că de la el mi s-a pus pata dezvoltării durabile a subiectului maimuțoiului ecologisto-securist.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Dec 29, 2015 5:45 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Acuma, na, ce sa zic si Yo ? Foarte probabil ca un petrecaret pe trecerea de pietoni, plin de ingenuitate, sa fi dat un link pe feisbuca la comentariul lui Plesu din 2009 iar "urmasii" feisbucisti s-au inflamat, fara sa observe detaliul istoric raset
Tot asa, am sesizat ca singurul comentariu la articolul din 2009, din sectiune "news- adevarul.ro", a fost scris de feisbicistul Serea Eugen in urma cu 2 zile veselie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Eh, printre puricisti or exista si mioritici veritabili, pe modelul ciobanilor care s-au revoltat spontan, in decembrie 2015, pentru o prevedere legala veche de 20 de ani. laugh
Totusi, nu prea inteleg de ce s-au inflamat atatia. Fie impotriva lui Puric, fie impotriva lui Plesu. Laughing Feisbuca i-a dereglat complet pe mioritici.Vreo cativa cujetatori de pe niste site-uri au lansat ipoteza ca Puric, mason fiind, ar avea oaresce intentii electorale. Na, tinand cont ca dusmanii misanilor sunt reptilenii si masonii, bautorii de pipilica or fi fost vigilentii care s-au incordat primii, invidiosi fiind ca actorul are veleitati de guru care provoaca orgasme fanilor sai. Viralizarea comentariului istoric al lui Plesu este cea mai evidenta dovada a usurintei cu care pot fi manipulate 2 turme de trepaneti 'telectuali Laughing Am zis si repet ca daca niste extraterestri (reptilieni , sau curci klingoniene)ar dori sa cucereasca si sa colonizeze Romanica, nu le-ar trebui mai mult de 5 minute raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Dec 29, 2015 9:59 pm

baso a scris:
Dracu' gol a scris:Din ciclul(menopauzistic): Bre, fii căpitanu' nostru!!! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Personal, nu mi se pare deloc corect sa fii vulgar si sa-ti bati joc de ceea ce simte un om care a realizat ca intamplarea, norocul, soarta etc l-a salvat de la moarte ori de la o viata chinuita intr-un trup cu arsuri vindecate,insa desfigurat si traumatizat psihic.Probabil, Cristina Ionita trebuia neaparat sa fie mama unui copil Laughing
Nu cu proasta aia avea el treabă, ci cu cioroiu' vopsit în predicator hortodox. Eu am apucat să văz discuția pe FeisBuci, între piticu' gratis și Capsali, înainte ca ăsta să se apuce să scrie articolu' cu pricina. Acolo n-a zis nimic pestilențial despre vaca care l-a descoperit brusc, pe Tataie, doar după ce i-a luat găoaza foc, pînă la momentu' respectiv fiind 'mneaei, vezi Doamne, atee... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Lun Ian 04, 2016 12:43 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:Acuma, na, ce sa zic si Yo ? Foarte probabil ca un petrecaret pe trecerea de pietoni, plin de ingenuitate, sa fi dat un link pe feisbuca la comentariul lui Plesu din 2009 iar "urmasii" feisbucisti s-au inflamat, fara sa observe detaliul istoric raset
Tot asa, am sesizat ca singurul comentariu la articolul din 2009, din sectiune "news- adevarul.ro", a fost scris de feisbicistul Serea Eugen in urma cu 2 zile veselie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Eh, printre puricisti or exista si mioritici veritabili, pe modelul ciobanilor care s-au revoltat spontan, in decembrie 2015, pentru o prevedere legala veche de 20 de ani. laugh
Totusi, nu prea inteleg de ce s-au inflamat atatia. Fie impotriva lui Puric, fie impotriva lui Plesu. Laughing Feisbuca i-a dereglat complet pe mioritici.Vreo cativa cujetatori de pe niste site-uri au lansat ipoteza ca Puric, mason fiind, ar avea oaresce intentii electorale. Na, tinand cont ca dusmanii  misanilor sunt reptilenii si masonii, bautorii de pipilica or fi fost vigilentii care s-au incordat primii, invidiosi fiind ca actorul are veleitati de guru care provoaca orgasme fanilor sai. Viralizarea comentariului istoric al lui Plesu este cea mai evidenta dovada a usurintei cu care pot fi manipulate 2 turme de trepaneti 'telectuali Laughing Am zis si repet ca daca niste extraterestri (reptilieni , sau curci klingoniene)ar dori sa cucereasca si sa colonizeze Romanica, nu le-ar trebui mai mult de 5 minute raset

Singurul individ cat de cat normal de la EVZ, Mirel Curea a oferit niste raspunsuri, pe 29 decembrie. laugh
Aduc articolul aici, pentru ca link-ul se deschide ingrzitor de greu.

Plutonierii de presă, actorul Dan Puric și piftiile sleite ale moralistului Andrei Pleșu |

Schema este clasică, am mai prezentat-o. Apare ceva, o informație, pe undeva, nu contează unde.
Altcineva o preia, fără să precizeze mai nimic privitor la sursa primară. După care, un altul, un blog, un on-line, un ceva, preia și el, și dezvoltă tot așa, fără precizări. Pasul următor, al doilea, re-preia ce a preluat al treilea de la el. Ping-pongul ăsta la perete creează masa critică de zgomot necesară captării atenției, și bulgărele de zapadă prinde a se rostogoli. De data asta, protagonist cu sau fără voia lui, nu se știe încă, este Andrei Pleșu. Acum șase ani, moralistul l-a atacat într-un interviu pe Dan Puric. După șase ani, pe o pagina de Facebook botezată „Andrei Pleșu Autor”, care pare a fi a lui Andrei Pleșu, dar nu prea este a lui Andrei Pleșu, pentru că poartă la vedere precizarea „Pagină neoficială administrată de un grup de fani”, apare un text aparent „la zi”, în care „Andrei Pleșu Autor” îl atacă pe Dan Puric. Câteva ore mai târziu, un blog obscur dă un text mai mare, care conține și ce a apărut cu câteva ore înainte pe „Andrei Pleșu Autor” despre Dan Puric.
Presa își freacă mâinile, își spune că a dat dubla, uite scandalul, și preia și ea, titrând din categoria „Scandal năprasnic! Ai să rămâi tâmpit, dacă nu citești!” Când unii mai lucizi se uită mai bine, hopa, văd ca așa este, așa a zis Pleșu despre Puric, dar a zis toate astea, cuvânt cu cuvânt, într-un interviu de acum mai bine de șase ani. Ce mizerie, reacționează ei, să prezinți drept actuală o chestie de acum ani de zile. „Andrei Pleșu Autor” vede ce zic aștia mai lucizi și editează rapid postarea, adăugând într-o paranteză „2009”, anul ziselor moralistului despre actor, chestie care se poate vedea din funcția „Vezi istoricul editărilor”, disponibilă la orice postare pe Facebook. Între timp, însă, scandalul este pornit, ziarele, cum ziceam, titrează, televiziunile preiau, campania pornită de câteva zile împotriva actorului Dan Puric se amplifică, la ea se adaugă acum și o chestie veche de șase ani, băgată pe țeavă ca noutate. Campanie pornită de câteva zile împotiva actorului? Da!
Păi de ce ar avea cineva, ceva cu un actor care vorbește frumos despre România, despre români, despre istoria lor și despre Dumnezeu, aș putea fi întrebat. Păi, face toate astea în niște locuri în care, ca să-l asculte, oamenii cumpară bilete și, astfel, actorul câștigă bani, mi s-ar putea răspunde. Așa, și, ce este în neregulă aici, aș continua eu, trebuie să o facă gratis, nu câștigă niște bani cinstiți, îi ia de la gura copiilor, de la buget, de la școli-spitale-catedrale? Pe cine deranjează, de fapt, actorul, de ce s-au repezit plutonierii de presă pe el? Pentru cei ca mine, care îl consideră cam cabotin, cam închipuit, dar benign, soluția este clară, nu ne ducem la show-urile lui. Cu ce altceva deranjează brusc? Odată căutat răspunsul, lucrurile încep să capete înțeles.
Concomitent cu eforturile plutonierilor detașați în Garnizoana Presă de a-l anula pe actor, alți plutonieri se străduiesc să-l reșapeze pe Marian Munteanu, să-l remoșească, să-l recomande drept un ideal lider al tinerilorfrumoși cu care, dar mai ales în numele cărora, Statul de Drept a avut multe realizări democratice, de la pusul unei marionete autiste în fotoliul Cotrocenilor, până la instalarea unui guvern care nu reprezintă pe nimeni din interiorul granițelor României. Clar, se pot face multe în numele tinerilorfrumoși, dar și mai multe s-ar putea face dacă li s-ar pune și un comandant, mai ales ca vine anul 2016, unul electoral, în vedrea căruia, totuși, nu poate fi arestată chiar toată lumea care stă în calea Statului de Drept.
Potențialul ăsta lider se tot oferă, Marian Munteanu tot spune că s-ar băga, deci clar, va fi băgat, altfel n-ar tot arde-o aiurea pe la televiziuni oferindu-se întruna. Personajul Marian Munteanu este unul consacrat pe liniile de curent ale naționalismului ortodox. Adică, este știut drept un patriot cu mare credință în Dumnezeu. Prestațiile sale din anul 1990 și încă ceva după, până să se apuce de afaceri, în tonurile astea l-au conturat. Pe zona asta, însă, actorul Dan Puric îl surclasează net, îl face „marț”, aici Marian Munteanu nu are loc, nu are scule. Drept pentru care, tablagiii de presă cu o mână îl flutură pe Marian Munteanu, la fel cum l-a fluturat acum niște ani și Virgil Măgureanu, iar cu alta îl discreditează pe Dan Puric, chiar și cu ciorbele ajunse piftii râncede de la sleială, din bucătăria la minut, vastă și generoasă, a moralistului național, Andrei Pleșu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


UPDATE. Bonus. vesel

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Lun Ian 04, 2016 12:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare poza)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Lun Ian 04, 2016 7:19 pm

ENKI a scris:
Singurul individ cat de cat normal de la EVZ, Mirel Curea a oferit niste raspunsuri, pe 29 decembrie. laugh
Aduc articolul aici, pentru ca link-ul se deschide ingrzitor de greu.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


UPDATE. Bonus. vesel

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mie imi da ca pagina nu a fost gasita raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mar Ian 05, 2016 8:35 am

baso a scris:

Mie imi da ca pagina nu a fost gasita raset

Hm, la mine se deschide, insa foarte greu. suspect
Ca tot a bagat Marian Munteanu capul in poze si pe sticlele tv in ultima vreme, i-am cercetat contul de feisbuc si am cosntatat ca este un admirator al Poloniei de azi, cerandu-le pretinilor virtuali sa-si dea cu parerea despre recentele declaratii ale noului ministru de externe polonez, declaratii culminand cu cea care vizeaza restaurarea previzibila a unor valori traditionale. vesel

“ Ca si cand lumea ar trebui sa mearga automat intr-un singur sens, dupa un model marxist – un nou amestec de culturi si de rase, o lume de ciclisti si de vegetarieni, care nu mizeaza decat pe energii regenerabile si care lupta impotriva oricarei forme de religie. Toate acestea nu au nimic de-a face cu radacinile poloneze traditionale.[...]Toate acestea reprezinta un soc pentru opozantii nostri, aceia care cred in progres: ca cei 25 de ani de indoctrinare stangista si liberala nu au facut sa dispara aceste valori traditionale (…) “


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mier Ian 06, 2016 12:28 pm

Dic ciclul ce caini lupi am fost si ce potai am ajuns. laugh  

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Ian 06, 2016 4:33 pm

ENKI a scris:Dic ciclul ce caini lupi am fost si ce potai am ajuns. laugh  
Potăi au fost, potăi sunt încă şi-or fi cît neamul românesc... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Ian 06, 2016 6:44 pm

Cireaşa de pe CĂCAT... raset

CUM ȘI CÂT DE ȘTIINȚIFICĂ POATE FI O LUCRARE ȘTIINȚIFCĂ SCRISĂ DE UN PUȘCĂRIAȘ CARE E ANALFABET FUCȚIONAL SAU ARE O CLASĂ MAI MULT DECÂT TRENUL ?

Știți cât durează un act sexual ? 11 minute zice marele geniu Paulo Coelho ! 11 minute, prețul unui futai, vă cer și eu. Trei minute pentru cititul unui articol și șapte minute pentru un video, ambele epocale. Cel mai inteligent bărbat al clanului Becali, cel cu oile și cu fotbalul, Gigi, explică pe înțelesul tuturor, cu legea în mână, și cu legea pre lege călcând, cum orice elucubrație scrisă de un pușcăriaș devine pe loc lucrare științifică.
"O carte devine lucrare științifică, prin ștampilă pusă de editură", zice acest bărbat atât de simplu după vorbă, după port. Și după minte, adugăm. Cu alte cuvinte și forțind un pic lucrurile, e suficient ca un pușcăriaș să scrie o carte cu un singur cuvânt repetat de un million de ori, cuvântul CĂCAT, să zicem, cuvânt românesc, nu ? Găsește o editură să o publice, și găsește, pe loc CĂCAT-ul devine lucrare științifică.
Pe scurt, zice Gigi, "o carte este științifică prin lege".
Că vrea sau nu, Gigi se pișă elegant, și cu boltă, pe legiuitor, pe Parlament, adică, pe justiție, pe învățământ, pe cercetarea științifică, pe noi toți și, dacă vreți, pe toată România. Cu legea așa cum o vede el și cu care a și ieșit din pușcărie.
Ce-i drept, e drept, furat de șmecherie și de elan demonstrativ, Gigi dă și în prostie și, cum puteți vedea mai jos în chenar roșu, recunoaște, indirect, că lucrările pe care justiția i-a făcut hatârul să le considere științifice n-au prea fost scrise de el. Dar ce mai contează într-o țară în care doar nimicul contează ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mier Ian 06, 2016 7:18 pm

Dracu' gol a scris:Cireaşa de pe CĂCAT...  raset

CUM ȘI CÂT DE ȘTIINȚIFICĂ POATE FI O LUCRARE ȘTIINȚIFCĂ SCRISĂ DE UN PUȘCĂRIAȘ CARE E ANALFABET FUCȚIONAL SAU ARE O CLASĂ MAI MULT DECÂT TRENUL ?

Știți cât durează un act sexual ? 11 minute zice marele geniu Paulo Coelho ! 11 minute, prețul unui futai, vă cer și eu. Trei minute pentru cititul unui articol și șapte minute pentru un video, ambele epocale. Cel mai inteligent bărbat al clanului Becali, cel cu oile și cu fotbalul, Gigi, explică pe înțelesul tuturor, cu legea în mână, și cu legea pre lege călcând, cum orice elucubrație scrisă de un pușcăriaș devine pe loc lucrare științifică.
"O carte devine lucrare științifică, prin ștampilă pusă de editură", zice acest bărbat atât de simplu după vorbă, după port. Și după minte, adugăm. Cu alte cuvinte și forțind un pic lucrurile, e suficient ca un pușcăriaș să scrie o carte cu un singur cuvânt repetat de un million de ori, cuvântul CĂCAT, să zicem, cuvânt românesc, nu ? Găsește o editură să o publice, și găsește, pe loc CĂCAT-ul devine lucrare științifică.
Pe scurt, zice Gigi, "o carte este științifică prin lege".
Că vrea sau nu, Gigi se pișă elegant, și cu boltă, pe legiuitor, pe Parlament, adică, pe justiție, pe învățământ, pe cercetarea științifică, pe noi toți și, dacă vreți, pe toată România. Cu legea așa cum o vede el și cu care a și ieșit din pușcărie.
Ce-i drept, e drept, furat de șmecherie și de elan demonstrativ, Gigi dă și în prostie și, cum puteți vedea mai jos în chenar roșu, recunoaște, indirect, că lucrările pe care justiția i-a făcut hatârul să le considere științifice n-au prea fost scrise de el. Dar ce mai contează într-o țară în care doar nimicul contează ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Joi Ian 07, 2016 1:02 pm

Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:Dic ciclul ce caini lupi am fost si ce potai am ajuns. laugh  
Potăi au fost, potăi sunt încă şi-or fi cît neamul românesc... raset
Potaia Adrian Severin latra disperata, mai sa rupa lantul. Laughing


Adrian Severin
18 hrs ·

Cateva precizari necesare

Am constatat, nu fara o anumita surpriza, ca textul publicat de mine ieri seara sub titlul "Am revenit la dictatura carlista", a trezit o emotie foarte puternica. Televiziuni care de cativa ani buni nu mi-au acordat nici o atentie au rupt tacerea doar spre a spune ca... nu trebuie sa mi se dea atentie. Ziare ale caror afilieri sunt cunoscute, s-au grabit sa dea interpretari tendentioase spuselor mele, neuitand sa mentioneze ca indiferent ce as spune nu este cazul sa fiu crezut. Postaci furiosi au iesit din adormire reiterand vechi acuzatii mincinoase la adresa mea, oricum fara vreo legatura cu continutul textului meu. Singura explicatie este aceea ca am spus adevaruri ce erau in mintea si in sufletul tuturor. Iesirea lor la suprafata si confirmarea lor in masa ar putea constitui o forta materiala de care unii se tem foarte.
Vazand aceasta si tinand seama de faptul ca in textul generator al atator controverse am formulat mai degraba concluzii, socotind ca argumentele sunt evidente si cunoscute, ma vad obligat ca in cele ce urmeaza sa fac unele precizari. Sper ca ele vor limita interpretarile gresite, fie ele de buna credinta sau de rea credinta.
Nu am fost si nu sunt un admirator al Guvernului Ponta si al lui Victor Ponta ca persoana. Nu pot sa nu observ insa ca "populatia", "cetatenii" Romaniei nu erau (cel putin la nivelul unei mase critice) impotriva acestui guvern intrucat in plan imediat nu aveau de ce fi impotriva.
Initial demonstratiile amorsate de tragedia de la Clubul Colectiv nici nu au cerut demisia guvernului. Aceasta cerere a aparut mai tarziu, fara nici o legatura logica cu cele petrecute acolo. Asadar Guvernul Ponta a cazut fara o criza sociala, economica sau politica. In nici o tara serioasa demonstratiile acelea nu ar fi dus la caderea guvernului. Prin urmare, guvernul a fost inlaturat in mod artificial, fortat, adica printr-o miscare / lovitura de forta. El nu a fost demis prin motiune de cenzura si nici schimbat prin alegeri, asa cum o cer regulile democratiei.
Partidele au fost fortate sa achieseze la acest deznodamant. De catre cine? De liderii lor. De ce? Poate pt ca erau santajati de DNA. Poate pentru ca au ajuns la o intelegere secreta cu Johannis. Poate din ambele cauze. Poate din altele.
Votul Parlamentului nu a legitimat guvernul. Asta nu numai pt ca Parlamentul a votat sub presiune ci mai ales pentru ca parlamentarii aveau mandat sa foloseasca puterea incredintata lor spre a guverna iar nu spre a o "subcontracta" unora care nu fusesera alesi de electorat si nu raspundeau in fata lui.
De ce s-a ajuns la acest "guvern personal" al Presedintelui? Pot numai sa presupun.
Astazi stim insa de ce Carol al II-lea a instituit dictatura regala. A facut-o pentru a acumula puterea necesara limitarii dorintei oligarhilor nationali (dintre care si el facea parte) de a monopoliza accesul la resursele Romaniei, in asa fel incat sa faca posibila satisfacerea pretentiilor corporatiilor straine (in special germane) de a acceda la aceleasi resurse trecand peste rezistenta elitelor romanesti, evident "corupte". Prin aceasta manevra Carol a sperat ca va putea negocia accesul strainatatii la amintitele resurse in termeni rezonabili, care sa tina seama si de interesele capitalului romanesc.
Pentru protagonistii europeni ai razboiului mondial in curs de a izbucni (in special pt Germania), aceasta nu a fost de ajuns. De aceea Carol a fost in cele din urma debarcat si s-a trecut la alte forme de dictatura mai severe dar toate caracterizate de incercarea de a salva ce se mai putea din suveranitatea Romaniei. Ca sa iasa din incurcatura romanii au trecut prin razboi, prin teroare, prin tot felul de alte crize si prin revolutie.
Ramane de vazut ce va face acum Presedintele Johannis cu "guvernul sau".

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Vin Ian 08, 2016 1:34 am

ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:Dic ciclul ce caini lupi am fost si ce potai am ajuns. laugh  
Potăi au fost, potăi sunt încă şi-or fi cît neamul românesc... raset
Potaia Adrian Severin latra disperata, mai sa rupa lantul. Laughing
Latră potaia de zici că-i virgină... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Vin Ian 15, 2016 1:33 pm

A venit timpul să interzicem muzica rock. Desfrânarea ucide. #Colectiv a fost un semn

Încep să aud in ce în ce mai multe voci care răzbesc prin ecourile mass-mediei controlate cerând un lucru clar: afară cu muzica rock din țară! Nu pot decât să fiu de acord. Această muzică este factorul nr. 1 care ține înapoi dezvoltarea corectă spirituală și morală a tinerilor noștri.

O petiție lansată pe internet cere pedeapsa cu moartea pentru cei care ascultă muzică rock. Nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea. Numai Dumnezeu în infinita sa înțelepciune, poate să ia o viață umană, și când o face are la îndemână cancerul și diverse alte boli oribile.

Rock-ul trebuie interzis la nivel constiuțional, să fie un efort concertat așa cum este cel de acum al fraților duhovnici pentru interzicerea căsătoriilor homosexuale.

În timp ce Remuscerni și alți ateiști sorosiști marxiști staliniști mao-iști culturali vegani cer interzicerea orelor de religie fiindcă, spun ei, copiii trebuie să aibă libertatea de conștiință, noi de ce nu am putea cere interzicerea muzicii rock de pe toate canalele de media care îi bombardează pe tinerii noștri zi de zi? Au ei libertate de conștiință când muzica rock este promovată non-stop în media?

Nu poți să deschizi televizorul fără să o auzi pe Delia cântând „Da mamă, sunt beată!”. Ce spune de fapt – „Da mamă, este OK ca tinerii să cadă în păcatul alcoolismului!”. Nu poți să intri pe Facebook fără să vezi o mostră de înțelepciune a trupei Trooper, o formație rock care aproape s-a lăsat de muzică și s-a apucat de politică.

Chiar ieri eram la toaletă în mall unde s-a deschis un frumos magazin de icoane pictate și am auzit la difuzoare melodia „Love Gun” a trupei KISS. Pe lângă faptul că acești muzicieni de modă veche arătau demonic în videoclipurile lor, m-am gândit „Aoleu, ăștia combină subliminal ideea de dragoste „love” și violență „gun” într-un melanj satanic”. Apoi am ascultat mai atent și mi-am dat seama că „love gun” este o metaforă pentru penisul cântărețului! Cântă în baia publică de la mall, pe niște acorduri satanice, despre cum vrea ca o femeie să apese pe trăgaciul penisului lui pentru ca el să tragă cu gloanțe de dragoste în ea!

Comparați aceste versuri cu o melodie frumoasă care inspiră moralitate și smerenie, cum este „Ce seară minunată” (în intepretarea mea preferată, a maestrului Ion Suruceanu):

Ce seară minunată
Mai spune-mi iubito o dată
Mai spune-mi că ești frumoasă
Și că-mi vei fi mireasă
Și vom avea o fată
Mai spune-mi iubito o dată

Despre #Colectiv. Un subiect sensibil. Au fost multe voci, unele neavizate, care au spus că Dumnezeu i-a pedepsit pe acei tineri pentru imoralitatea lor. Nu vreau să dau crezare acestor zvonuri, pentru că numai Dumnezeu știe ce face, dar când combini imoralitate de genul „vreau să vă împușc cu pistolul dragostei” cu scene care amintesc de pedeapsa lui Dumnezeu peste Sodoma și Gomora mi se înmoaie picioarele.

Atunci, Domnul* a făcut să plouă peste Sodoma şi peste Gomora pucioasă şi foc de la Domnul din cer.
A nimicit cu desăvârşire cetăţile acelea, toată câmpia şi pe toţi locuitorii cetăţilor, şi tot ce creştea* pe pământ.
Nevasta lui Lot s-a uitat înapoi şi s-a prefăcut într-un stâlp* de sare.
Avraam s-a sculat a doua zi dis-de-dimineaţă şi s-a dus la locul unde stătuse* înaintea Domnului.
Şi-a îndreptat privirile spre Sodoma şi Gomora şi spre toată câmpia şi iată că a văzut ridicându-se de pe pământ un fum*, ca fumul unui cuptor.

Geneza 19:24-29

În fine vreau să vă las cu o impresie despre trupa satanică Metallica (sau Metalurgia, cum s-ar traduce în română – o denumire de factură comunist-ateistă). În videoclipul „One” adică „Unu” adică o referință clară și un atac la unitatea trinității Sfinte, autorul comunist-marxist Lars (Norvegian)  a pus împreună niște imagini bântuitoare cu un tânăr care stă ars pe patul de spital fără auz, fără vedere, fără mâini și fără picioare. Are doar gândurile interioare care îl macină și, în acel moment țipă la Dumnezeu să îl primească la El.

   „Pentru democrație orice bărbat și-ar da unicul fiu.”

Poate dacă acel tânăr nu ar fi ascultat muzică rock în Vietnam nu ar fi ajuns acolo. Și mai este un lucru absolut terifiant. Tema pregantă a videoclipului este un dialog dintre un copil și un bărbat. Copilul întreabă „Ce este democrația?” iar bărbatul răspunde „Are de a face cu tineri care se omoară.” copilul întreabă naiv „Când vine timpul, mă trimiți și pe mine?” iar bărbatul răspunde „Pentru democrație, orice bărbat și-ar da unicul fiu.”

Faceți voi singuri legăturile oameni buni! Haideți să modificăm Constituția ca să interzicem desfrâul și să promovăm muzica de calitate, precum melodiile lui Florin Chilian sau Ovidiu Comornic.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. Întrebarea de 10 puncte(şi o plimbare cu vaca la Caraiman) este: oare ăsta vorbeşte serios sau doar face caterincă de proştii care s-au şi repezit deja să-l înjure?  raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 11 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 25 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 18 ... 25  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum