SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

în desfășurare

+12
Bad Girl
Dr.Ernesto Rafael Guevara
RocketQueen
(Still a)Live
Vasile
baso
ENKI
Dracu' gol
RocketQu33n
Anahoret
Armand
delta
16 participanți

Pagina 18 din 33 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 25 ... 33  Urmatorul

In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Iun 27, 2016 10:15 am


Dracu' gol a scris:
ENKI a scris: Intre timp ii poate creste si suvita la dimensiunea corespunzatoare. laugh
Poa' să-şi lase şi barbă ca ayatolahii... raset
Iar apoi isi va face mot, ca stegaru' dac. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Iun 29, 2016 11:20 am

„Nu cred că duetul franco-german poate face ceva nou pentru Uniunea Europeană”, a declarat şefa guvernului de la Varşovia pentru postul public de televiziune. „Franța și Germania spun: Să aprofundăm integrarea UE. Iar noi spunem: Nu, nu putem continua pe această cale. Acea UE nu mai există. Britanicii au respins această viziune privind UE la referendum”, a spus Beata Szydlo, citată de Digi24.
„Da, Uniunea Europeană trebuie să se schimbe, ea are nevoie de un nou tratat, așa că vom propune schimbări. Este nevoie de noi fețe, de o nouă viziune, de o nouă concepție”, a adăugat ea, reluând ideea unui nou tratat lansată de Jaroslaw Kaczynski, liderul partidului Dreptate și Justiție (PiS), aflat la putere în Polonia.
„Ne aflăm într-o situație în care trebuie să reconstruim UE și să dăm forță Europei. Dacă statele membre lasă UE să se destrame, de acest lucru se va bucura doar Vladimir Putin”, a declarat Beata Szydlo, încheie sursa citată.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Iul 01, 2016 12:28 pm

Probabil ca la reluare va castiga extremistul de dreapta, care castigase si in direct, dar fusese furat noaptea la numaratoare, dupa acel 50-50% prognozat seara, pe modelul Romania 2004. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Iul 12, 2016 8:46 am

Chiar nu m-ar mira ca, in 2017, la aniversarea a 100 de ani de la revolutia bolsevica, o noua revolutie comunistoido-hipstereasca se se produca spontan, de data asta in SUA si in ce va mai fi ramas din NATO. laugh

*„Rezultatele acestui summit sunt modeste. Sunt, desigur, insuficiente în relație cu provocările existente. NATO este o alianță formată din 28 de țări, acum devin 29, cu perspective diferite, uneori contradictorii asupra amenințărilor și provocărilor de securitate, cu priorități politice, strategice și financiare diferite între ele. Oricare summit al Alianței Nord-Atlantice este prin definiție un compromis între foarte multe interese. Anume acest tip de compromis este reflectat și în comunicatul final al summitului de la Varșovia”.

*„(Declaraţia finală a Summitului) este o declarație foarte lungă. Prea lungă, după părerea mea, anume din cauza faptului că aproape fiecare țară caută ca propriile sale viziuni să fie reflectate în comunicatul comun. De aceea comunicatul comun capătă dimensiuni foarte mari”.

„Alianța rămâne în continuare captiva unei înțelegeri din 1997, numită actul fondator NATO-Rusia. În 1997 NATO era plin de iluzii în ceea ce privește viitorul relației cu Rusia. Există o clauză potrivit căreia NATO nu intenționează, nu are planuri să staționeze permanent trupe substanțiale pe teritoriile noilor state membre, având în vedere climatul de securitate din acel moment. Așa este clauza respectivă. Această clauză lasă Alianței Nord-Atlantice mână complet liberă să staționeze ce dorește, când dorește, unde dorește. Între timp însă, unele state din NATO, în frunte cu Germania, interpretează această clauză ca nepermițând Alianței Nord-Atlantice să staționeze trupe în mod permanent pe teritoriul statelor membre. Este o interpretare cu totul tendențioasă. Clauza nu se pretează la niciun fel de interpretare. Este cât se poate de clară: NATO are mână liberă. Germania și alte state doresc să adere în continuare la aceste restricții. Anume așa se explică limitarea contingentelor care vor fi staționate în cele patru țări pe care le-am numit la nivelul unor batalioane. Foarte puțin”.

În comunicatul comun care se ocupă foarte mult de Ucraina, Rusia nu este menţionată ca agresor, e menţionată numai ca un factor care îi ajută pe rebeli. Rebelii sunt numiţi militanţi, nu sunt numiţi nici rebeli, nici separatişti, sunt numiţi militanţi, iar Rusia este menţionată numai pentru că îi ajută pe aceşti militaţi. Şi se face chiar apel la Rusia să-şi exercite influenţa de care dispune asupra militanţilor, pentru a-i face mai moderaţi şi să participe la negocieri de pace. Acesta este un aspect foarte nemulţumitor”.

„În privinţa vecinătăţii estice, vedem şi din comunicatul de la Varşovia, acesta confirmă faptul că NATO nu se implică în propria sa vecinătate estică. SUA şi alte ţări NATO nu livrează Ucrainei armament de luptă, livrează numai echipamente auxiliare”.

*„Comunicatul nu face decât să susţină eforturile unor organizaţii internaţionale civile, cum ar fi Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE), Uniunea Europeană, Naţiunile Unite. NATO sprijină eforturile acestor organizaţii pe hârtie, bineînţeles. Cu alte cuvinte, este un mod de a declara că NATO nu se implică”.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mar Iul 12, 2016 9:13 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Iul 13, 2016 4:14 pm

Bulgarii joaca deja in alta piesa. vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Iul 14, 2016 8:54 am

Traim vremuri foarte interesante, afland noi, asa, din senin, ca in euro-atlantica Romanie exista cetateni amarati, platiti cu ajutoare sociale, dar care detin... sclavi, iar singurii care mai au curaj sa-si ceara drepturile sunt puscariasii.  Shocked



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Oare de ce nu ma mira ca aceste evenimente s-au precipitat tocmai in preajma zilei de azi, 14 iulie? Poate pentru ca il avem premier pe francezul oparit Julien?! scratch laugh




ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Iul 14, 2016 12:40 pm

ENKI a scris:Bulgarii joaca deja in alta piesa. vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si Bombonel a observat asta. vesel

Ii rog pe Dan Tăpălagă si compania (n-am spus numele acesteia) să nu se enerveze. Am fost ieri la receptia de rămas bun oferită de ambasadorul Rusiei, Oleg Malginov, cu ocazia incheierii misiunii sale in tara noastră. O persoană cultivată, un bun diplomat. Imi aduc aminte de dezbaterea pe care am organizat-o impreună la Fundatia Titulescu, in urmă cu ceva timp. Sigur, contextul relatiilor bilaterale si cel al relatiilor internationale este complicat dar tocmai din acest motiv cred că trebuie păstrate canalele de dialog. Mai ales, in conditiile in care „zona de demarcatie” intre Occident si Rusia s-a mutat, practic, pe frontiera noastră.

Cred in continuare in importanta participării noastre la NATO dar nu pot să nu văd faptul că in partida de sah intre SUA si Rusia, presedintele Clinton a mutat gresit, in urmă cu aproximativ un deceniu, „inventând” o tară – Kosovo – ceea ce a oferit un pretext Rusiei in ceea ce priveste Crimeea, ceea ce a modificat echilibrul in Marea Neagră, ceea ce…Si este clar că, după pacea Putin-Erdogan, Marea Neagră se consolideaza ca mare inchisă iar anunturile NATO in acest domeniu nu vor fi urmate de măsuri concrete. Asa incât s-ar putea ca, in viitor, să urmărim cu binoclul felul in care bărcutele lui Borisov se vor deplasa spre Yalta, sub protectia navelor de razboi ruse.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Iul 14, 2016 1:01 pm

Moscova cere înghețarea activităților NATO și avertizează cu privire la Marea Neagră



Situația în Europa poate fi stabilizată nu prin măsuri cosmetice de dezvoltare a încrederii, ci prin înghețarea deciziilor referitoare la desfășurarea de noi forțe NATO în Europa de Est, a declarat miercuri seara reprezentantul permanent al Rusiei la NATO, Aleksandr Grușko, într-o conferință de presă susținută la finalul reuniunii Consiliului NATO-Rusia la Bruxelles, relatează agenția de presă TASS.

"Calea de stabilizare a situației, de îmbunătățire a situației trece nu prin elaborarea unor măsuri cosmetice de dezvoltare a încrederii, cu toate că am avut o discuție în acest sens în timpul reuniunii, ci prin înghețarea desfășurărilor militare realizate de către țările NATO în apropierea frontierei ruse, înghețarea activității militare acolo. Iar pe viitor — retragerea unităților deja instalate la bazele lor de staționare permanentă", a explicat Grușko poziția Moscovei cu privire la desfășurarea a patru batalioane multinaționale în cele trei țări baltice și în Polonia începând din 2017.

În opinia sa, Alianța creează în țările baltice și Polonia un cap de pod pentru a exercita presiuni militare asupra Moscovei, transferând relațiile cu Rusia într-o dimensiune militară. El a insistat că actuala politică a NATO se bazează pe o amenințare imaginară din partea Rusiei. "Rusia nu este o amenințare pentru membrii Alianței", spune el.

NATO forțează Moscova să-și adapteze construcția militară conform noii situații în domeniul securității, luând în considerare întărirea Alianței pe flancul său estic, a declarat Grușko, adăugând că partea rusă va face totul pentru a-și asigura în mod corespunzător securitatea în această direcție.

Nu există niciun motiv pentru o activitate NATO în Europa de Est, această regiune a fost întotdeauna cea mai pașnică în ultimele decenii, susține diplomatul rus. "Dar noi credem că cea mai bună cale de ieșire din această situație ar fi încetarea activității militare și abandonarea încercărilor de a proiecta puterea militară asupra Rusiei", a reiterat reprezentantul permanent al Rusiei la NATO.

La reuniunea Consiliului NATO-Rusia, Moscova a avertizat blocul nord-atlantic și cu privire la consecințele negative ale intensificării activității militare în Marea Neagră, a subliniat Aleksandr Grușko, citat de RIA Novosti.

"Am discutat această chestiune, am discutat despre Marea Neagră. Noi le-am spus că orice creștere a activității militare a țărilor NATO în regiunea Mării Negre nu va face decât să destabilizeze situația și nu contribuie la securitatea în regiune", a afirmat el. Anterior, Moscova avertizase că va face totul pentru ca echilibrul de forțe să nu fie încălcat în regiunea Mării Negre.

NATO și Rusia au încercat să-și reia dialogul miercuri pentru prima oară după summit-ul de la Varșovia care a aprobat desfășurarea a 4.000 de soldați în Est ca răspuns la criza în Ucraina. Conflictul din Ucraina, care a înveninat relațiile dintre NATO și Rusia ca niciodată după sfârșitul Războiului rece, rămâne principalul măr al discordiei. 'Acțiunile Rusiei în Ucraina au subminat securitatea în zona euro-atlantică', a afirmat Stoltenberg, condamnând din nou anexarea în 2014 a Crimeii de către Rusia, potrivit AFP.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Iul 15, 2016 9:04 am

Adica politistii francezi s-au comportat din nou ca in filmele cu Funes?! Shocked

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Iul 19, 2016 12:34 pm

Doua atacuri "paranormale" in 12 de ore, unul in Germania si altul in Anglia. Shocked


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Iul 22, 2016 9:05 am

Sultanul ne-a cerut sa inchidem scolile Lumina, inca de luni/marti: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Un articol mai aplu despre scolile retelei: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Normal ca noi am invocat statul de drept, bazandu-ne pe NATO si scut. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Iul 27, 2016 12:15 pm

Gusa zice ca Realitatea Tv e in pericol sa se inchida.  suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La ce idioti de angajati are, ma mir ca nu s-a inchis pana acum. laugh







ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Sam Iul 30, 2016 12:48 pm

ENKI a scris:Doua atacuri "paranormale" in 12 de ore, unul in Germania si altul in Anglia. Shocked


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Sam Aug 06, 2016 10:44 am

Bulgarii au sarbatorit Schimabarea la Fata in avans, ieri. laugh

Putin a discutat la telefon cu premierul Bulgariei proiectele comune în domeniul energeticii și problemele actuale ale relațiilor dintre cele două țări.

CHIȘINĂU, 5 aug — Sputnik. Președintele Rusiei Vladimir Putin a avut o discuție telefonică cu premierul Bulgariei, Boyko Borisov. Politicienii au discutat despre proiectele comune în domeniul energeticii, transmite serviciul de presă de la Kremlin.

"La 5 august, din inițiativa părții bulgare, a avut loc o discuție telefonică dintre președintele Federației Ruse Vladimir Putin și prim-ministrul Republicii Bulgaria Boyko Borisov. Au fost discutate probleme actuale ale colaborării bilaterale cu accent pe realizarea proiectelor din domeniul energeticii", se spune în comunicat.

Se subliniază că în timpul discuțiilor s-a ajuns la înțelegerea de a activiza acțiunile bilaterale în cadrul Comisiei interguvernamentale a Rusiei și Bulgariei privind colaborarea economică, științifică și tehnică.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Aug 07, 2016 1:33 pm

Cred ca ziaristii de la SkyNews au filmat si incarcat pe Youtube o reconstitutuire, ca doar nu stateau fiorosii dealeri de arme la filmat, ca niste vedete Carla's Dreams, gen. Shocked



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Hm, poate ca SIE va ramane sigurul serviciu de informatii, ingloband si resturile celorlalte. suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Aug 07, 2016 7:10 pm

ENKI a scris:Cred ca ziaristii de la SkyNews au filmat si incarcat pe Youtube o reconstitutuire, ca doar nu stateau fiorosii dealeri de arme la filmat, ca niste vedete Carla's Dreams, gen. Shocked


Adica yo sa cred ca romanii aia, vanzatori de arme, abia au asteptat ca jurnalistii englezi sa-i filmeze ? raset Ar parea ca daca vin strainii in Romania si fluiera, imediat se ofera careva mascati sa le vanda arme. E la caterinca facuta filmarea aia, insa cu impact mediatic. Probabil, se transmite un mesaj serios cuiva.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Aug 08, 2016 8:50 pm

Ramane sa vedem daca Sarla va domni peste Romania reintregita sau doar peste Ardealul cu fainosag, prin preluarea Casei Regale a dudelor. Laughing


BOMBĂ: Regina Marii Britanii cedează tronul. Surpriza regală pentru România


Regina Elisabeta a II-a a Regatului Unit vrea să facă un pas înapoi pentru o viaţă mai liniştită şi să-i desemneze pe prinţul William şi pe Kate Middleton Rege şi Regină, aşa cum îşi doreşte poporul, scrie presa internaţională.

BUCUREŞTI, 8 aug — Sputnik. Regina Elisabeta a II-a a fost de acord cu alegerea poporului afirmând că nu va mai ţine cont de linia firească a succesiunii şi că îi va ceda tronul nepotului ei mai mare, prinţul William, scrie International Business Times.

Acest lucru nu l-a deranjat deloc pe prințul Charles, fiul reginei şi primul pe linia succesiunii la tron. Din contra, el este de acord cu decizia mamei sale, deoarece astfel s-ar produce o revigorare a Casei Regale Britanice şi s-ar ţine cont de dorinţa poporului.
Charles va fi al doilea membru al Familiei Regale care abdică din linia succesiuni, în mai puțin de un secol. Mulţi analişti şi istorici afirmă că prinţul Charles s-ar pregăti să preia Casa Regală a României, mai ales că aceasta nu are un succesor credibil, iar Charles este iubit de români datorită programelor sale de dezvoltare durabilă pe care le-a început în România, şi astfel s-ar da un suflu nou instituţiei monarhice.
„Regina i-a mărturisit personal lui Kate că această decizie este luată în totalitate datorită ei — ceea ce, desigur, a adus-o la lacrimi. Încoronarea lor va fi evenimentul secolului", a declarat o sursă din Palatul Buckingham.
Mariajul fiului lui Charles, William, cu Kate Middleton se bucură de o popularitate ieşită din comun în Marea Britanie, a adus un suflu nou și o imagine pozitivă Casei Regale. Ceremonia de încoronare a lui William şi Kate va fi una grandioasă cu costuri estimate la 100 de milioane de dolari.
În luna septembrie, Kate Middleton și prințul William se pregătesc pentru o vizită la nivel înalt la Yukon. CBC News a dezvăluit că, cuplul regal va fi însoțit de prim-ministrul canadian Justin Trudeau și soția sa, Sophie Grégoire.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Aug 08, 2016 8:53 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Cred ca ziaristii de la SkyNews au filmat si incarcat pe Youtube o reconstitutuire, ca doar nu stateau fiorosii dealeri de arme la filmat, ca niste vedete Carla's Dreams, gen. Shocked


Adica yo sa cred ca romanii aia, vanzatori de arme, abia au asteptat ca jurnalistii englezi sa-i filmeze ? raset Ar parea ca daca vin strainii in Romania si fluiera, imediat se ofera careva mascati sa le vanda arme. E la caterinca facuta filmarea aia, insa cu impact mediatic. Probabil, se transmite un mesaj serios cuiva.

Case closed, mesajul fiind deja receptionat, cel mai probabil. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Lun Aug 08, 2016 10:22 pm

ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:Cred ca ziaristii de la SkyNews au filmat si incarcat pe Youtube o reconstitutuire, ca doar nu stateau fiorosii dealeri de arme la filmat, ca niste vedete Carla's Dreams, gen. Shocked


Adica yo sa cred ca romanii aia, vanzatori de arme, abia au asteptat ca jurnalistii englezi sa-i filmeze ? raset Ar parea ca daca vin strainii in Romania si fluiera, imediat se ofera careva mascati sa le vanda arme. E la caterinca facuta filmarea aia, insa cu impact mediatic. Probabil, se transmite un mesaj serios cuiva.

Case closed, mesajul fiind deja receptionat, cel mai probabil. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vreun tablagiu de la rutiera a identifcat autoturismul si pe smecherul cu tricou ou de ratza care a pus serviciile pe jar raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Lun Aug 08, 2016 10:32 pm

ENKI a scris:Ramane sa vedem daca Sarla va domni peste Romania reintregita sau doar peste Ardealul cu fainosag, prin preluarea Casei Regale a dudelor. Laughing


Asta ar insemna ca la moartea Sarlei,William ar avea si tronul Romaniei ? Suspect Ne-ar anexa englejii la coroana Angliei mai elegant decat a sterpelit Putin Crimeea. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Aug 09, 2016 8:13 am

baso a scris:
ENKI a scris:Ramane sa vedem daca Sarla va domni peste Romania reintregita sau doar peste Ardealul cu fainosag, prin preluarea Casei Regale a dudelor. Laughing


Asta ar insemna ca la moartea Sarlei,William ar avea si tronul Romaniei ? Suspect  Ne-ar anexa englejii la coroana Angliei mai elegant decat a sterpelit Putin Crimeea. Laughing
Pai, daca amerlocii si-au tras Liberland in vecinatate ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), englejilor le-ar sta rau o bijuterie cu aer medieval agatata la coroana? laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mar Aug 09, 2016 8:23 am, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Aug 09, 2016 8:17 am

Iata ca n-am urmarit chiar degeaba Sputinku' moldovenesc in ultima vreme. Laughing
Cu rosu am subliniat pasajele ce-mi par scrise de Dughin insusi. vesel

Anunț important pentru cei interesați de România și de relațiile moldo-române
Redacția Sputnik Moldova extinde proiectul Moldova-România. Noul site, mult mai extins decât actuala versiune, va fi accesibil chiar săptămâna curentă.

Din momentul lansării, la mijlocul lunii februarie curent, pe site-ul Sputnik Moldova a unui proiect special pentru cititorii interesați de realitățile din România și de relațiile dintre Republica Moldova și România, numărul accesărilor pe această pagină a crescut constant. Dat fiind interesul sporit pentru materialele informativ-analitice publicate pe site-ul nostru, redacția Sputnik Moldova a decis să extindă proiectul Moldova-România.
Miercuri, 10 august curent, av fi lansat site-ul extins Sputnik Moldova-România. Principalele rubrici vor fi: „INTERNAȚIONAL”, ”POLITICĂ”, ”ECONOMIE”, ”SOCIETATE”, ”MOLDOVA”, ”RELIGIE”, ”MULTIMEDIA”, ”RUSIA”, ”MONDEN”.
Pe pagina principală, materialele informativ-analitice vor fi grupate în blocuri tematice, inclusiv „ANALIZE ȘI OPINII”, ”PANORAMA ZILEI”, ”EDITORIALIST”, ”MONDEN”, ”RUSIA”, ”ȘTIRI DIN DIASPORA” și altele.
Noua pagină va putea fi vizitată, accesând [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Rămânem la convingerea că realitățile de azi reclamă o nouă abordare a relațiilor moldo-române. E nevoie de depăşirea stereotipurilor şi animozităţilor rezultate din interpretările şi din atitudinile diferite faţă de unele perioade sau momente istorice. Lecțiile trecutului trebuie să ne călăuzească spre o lume mai bună, spre o lume multipolară, în care fiecare popor se manifestă şi îşi dezvoltă liber cultura, identitatea și spiritualitatea sa, ocupându-și locul onorabil în spațiul său civilizațional firesc și comunicând deschis cu celelalte entități similare.
Sputnik Moldova va continua să prezinte o viziune de alternativă, să aibă o abordare obiectivă, dar diferită de cea impusă de mainstreamul media de la Bucureşti şi Chişinău.
Noi spunem ceea ce alţii trec sub tăcere.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Aug 09, 2016 8:26 am

Daca Sputnik se extinde de maine, inseamna ca sunt deja cunoscute rezutatele intrevederii de astazi dintre Putin si Erdogan. vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Aug 09, 2016 6:36 pm

ENKI a scris:Bulgarii au sarbatorit Schimabarea la Fata in avans, ieri. laugh

Putin a discutat la telefon cu premierul Bulgariei proiectele comune în domeniul energeticii și problemele actuale ale relațiilor dintre cele două țări.

CHIȘINĂU, 5 aug — Sputnik. Președintele Rusiei Vladimir Putin a avut o discuție telefonică cu premierul Bulgariei, Boyko Borisov. Politicienii au discutat despre proiectele comune în domeniul energeticii, transmite serviciul de presă de la Kremlin.

"La 5 august, din inițiativa părții bulgare, a avut loc o discuție telefonică dintre președintele Federației Ruse Vladimir Putin și prim-ministrul Republicii Bulgaria Boyko Borisov. Au fost discutate probleme actuale ale colaborării bilaterale cu accent pe realizarea proiectelor din domeniul energeticii", se spune în comunicat.

Se subliniază că în timpul discuțiilor s-a ajuns la înțelegerea de a activiza acțiunile bilaterale în cadrul Comisiei interguvernamentale a Rusiei și Bulgariei privind colaborarea economică, științifică și tehnică.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aha, am aflat si despre ce au discutat astia doi la telefon. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Winter is coming, da' nu-i bai, ca noi avem scut la Deveselu. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Aug 10, 2016 8:38 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nici nu m-as fi asteptat sa nu fie rapid identificati daca filmarea a fost facuta in Romania. Insa nu cred sa le fi trecut prin cap sa se dea vedete fara sa fi fost platiti serios de jurnalistii Sky news. Adica nu-mi pot imagina ca au facut caterinca aia pe gratis raset
Poate ca Stuart Ramsay n-a gasit nimic senzational de filmat prin padurile patriei iar la o baute cu prietenii vanatori din Romania, i-a venit ideea sa-i faca vedete Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Aug 10, 2016 11:34 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Inteleg ca se confirma ceea ce am banuit si eu. Ca farsa a fost regizata de englelzi iar figurantii romani s-au bucurat sa fie filmati. Dar daca este farsa, nu prea are cum sa fie contrabanda din moment ce papagalii de romani au fost instruiti de englezi ce sa spuna . Posibil insa sa fie vorba despre nerespectarea regimului armelor si munitiilor. Normal ar fi ca Sky News sa plateasca prejudicii de imagine pt. raspandirea intentionata de informatii false . Ceea ce insa nu prea cred ca se va intampla. Pt. ca prostovanii aia de romani au fost de-a dreptul iresponsabili si usor de cumparat pt. caterinca.  Niste oameni normali la cap n-ar fi acceptat propunerea jurnalistilor englezi si mai ales sa rosteasca vorbele alea absolut demente. Nici nu ma enerveaza asa de tare jurnalistii aia ca si-au gasit papagalii, ci imbecilitatea romanilor care au pus botul sa faca parte din divertisment. Asta e mentalitatea specifica de giboni romani care se cred mari smecheri cand au arme. Oricum ar fi, tot romanii sunt de rahat in caterinca asta.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Aug 10, 2016 2:36 pm

Bine. Cel putin doi maghiari glumeti, de cetatenie romana, fac parte din gruparea de "traficanti" de arme din caterinca englejilor.Chestie e ca, din perspectiva umorului negru englezesc,tot romanii au iesit de cacat, fiind irelevant cati unguri au vrut sa se dea vedete cu cagule in filmuletul respectiv.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In tot cazul, explicatia bizara a jurnalistului englez privind filmarea, cum ca traficantilor nici nu le-a pasat ca sunt filmati deoarece autoritatile locale nu prezinta o problema pt. ei, asta dupa ce a povestit ca au fost perchizitionati si n-au fost lasati sa filmeze pe traseu decat la locul negocierii afacerii, denota o imaginatie bolnava in scenariul mascaradei. Si un IQ tare scazut al jurnalistului englez, incapabil sa se scoata din poveste printr-o explicatie credibila, fara sa se discrediteze. Nu stiu daca o fi vorba si despre extremisti maghiari in ecuatia asta, dornici sa discrediteze Romania prin intermediul jurnalistului englez sau pur si simplu de niste imbecili cu un umor cretin. Niciun individ normal la cap, indiferent de nationalitate sau de etnie, posesor de permis de port arma, n-ar fi jucat intr-o astfel de farsa.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Aug 15, 2016 3:34 pm

In sfarsit, fosta agenta STASI Merkel da cartile pe fata. laugh

Șeful diplomației germane, în favoarea unei apropieri între UE și Rusia

Ministrul de externe german, Frank-Walter Steinmeier, s-a declarat luni în favoarea unei apropieri între Uniunea Europeană și Rusia, într-o intervenție la Universitatea Federală Boris Elțin din orașul rus Ekaterinburg, transmite EFE.

Steinmeier a insistat că sunt mulți cei care consideră că trebuie să se producă o apropiere între Rusia și UE, adăugând: "Eu sunt unul dintre aceștia".
Șeful diplomației germane a inaugurat împreună cu omologul său rus Serghei Lavrov o școală de vară, după care amândoi au abordat situația relațiilor germano-ruse și alte teme din actualitatea internațională cu un grup de studenți.
"Vedem că în Europa se înțelege tot mai clar că nu există alternativă la normalizarea relațiilor și la restabilirea cooperării în formatele existente", a spus Lavrov, citat de presa locală. El a insistat că mulți oameni politici înțeleg deja că înghețarea mecanismelor de cooperare — printre care dialogul în domeniul energiei între UE și Rusia și activitatea Consiliului NATO-Rusia — a fost o greșeală și, în plan bilateral, și-a exprimat speranța că relațiile dintre Moscova și Berlin "vor reveni la vechea traiectorie".
"Când există conflicte se pare că se confirmă (ideile conform cărora există) o confruntare între Occident și Rusia. Voci în acest sens se aud atât în Rusia, cât și în Occident, dar eu cred că și unii și alții se înșeală", a mai spus Steinmeier. În ceea ce privește conflictul din Ucraina, Steinmeier a informat că a venit cu propuneri care "ar putea ajuta la îmbunătățirea situației de securitate" în zona de conflict.
Totodată, Steinmeier i-a spus lui Lavrov că acordurile de la Minsk trebuie să rămână punctul central al procesului de pace ucrainean, în pofida unei creșteri a tensiunilor în provincia ucraineană Crimeea, anexată de Rusia în urmă cu doi ani, a relatat agenția RIA, citată de Reuters. Lavrov a promis că Moscova își va respecta partea care îi revine din înțelegere, potrivit Interfax.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Aug 17, 2016 7:03 pm

Cica poimaine ar avea loc un urias protest, organizat de un dacopat de feisbuc, posesor al unei poze de profil care ma scuteste de alte comentarii.  laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Evenimentul este anuntat inca de acum o luna, dar pe un site de stiri alternative, fondat de un brasovean al carui nume imi scpa momentan, un ziarist obscur, cu simpatii legionare simiste.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tot acolo am gasit si link-ul catre evenimentul care va schimba soarta tarisoarei. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Totodata, organizatia obscura Miscarea Focul Dacic (pe care am pomenit-o la Neozamolxianism) anunta ca vrea sa organizeze un referendum national pentru modificarea constitutiei.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima postare pe pagina lui Dughin este referitoare la revenirea monarhiei in Rusia, adica acest link. Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ups, vroiam sa completez stirea cu un comentariu fabulos al nebunei Raisa (aka Ela Simona Fica), dar observ ca, pana m-am miscat eu, deja l-a sters. Shocked
Suna cam asa, citez din memorie: "daca la mitingul de vineri* se pomeneste cumva de reinstaurarea monarhiei, jur ca-i sparg p-aia, le dau foc si le vantur cenusa". laugh

*Se referea la mitigul lui Luis Bratu


Concluzie: maine e 18 august si e luna plina. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Aug 18, 2016 9:54 am

Sunt curios daca deontologii neamului vor sustine ca e minunat sa avem arme nucleare americane p-aci. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

UPDATE. Cica n-ar fi adevarata stirea. suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

UPDATE 2.0. Pana ne lamurim daca stirea este sau nu adevarata, pun aci textul din sursa primara.


US moves nuclear weapons from Turkey to Romania


By Georgi Gotev, Joel Schalit | EurActiv.com


EXCLUSIVE/ Two independent sources told EurActiv.com that the US has started transferring nuclear weapons stationed in Turkey to Romania, against the background of worsening relations between Washington and Ankara .

According to one of the sources, the transfer has been very challenging in technical and political terms.
“It’s not easy to move 20+ nukes,” said the source, on conditions of anonymity.
According to a recent report by the Simson Center, since the Cold War, some 50 US tactical nuclear weapons have been stationed at Turkey’s Incirlik air base, approximately 100 kilometres from the Syrian border.
During the failed coup in Turkey in July, Incirlik’s power was cut, and the Turkish government prohibited US aircraft from flying in or out. Eventually, the base commander was arrested and implicated in the coup. Whether the US could have maintained control of the weapons in the event of a protracted civil conflict in Turkey is an unanswerable question, the report says.
Another source told EurActiv.com that the US-Turkey relations had deteriorated so much following the coup that Washington no longer trusted Ankara to host the weapons. The American weapons are being moved to the Deveselu air base in Romania, the source said.

Deveselu, near the city of Caracal, is the new home of the US missile shield, which has infuriated Russia.

US activates Romanian missile defence site, angering Russia

The United States switched on an $800 million missile shield in Romania yesterday (12 May) that it sees as vital to defend itself and Europe from so-called rogue states but the Kremlin says is aimed at blunting its own nuclear arsenal.
Romania was an ally of the Soviet Union during the Cold War, but it never hosted nuclear weapons during that period. Stationing tactical US nuclear weapons close to Russia’s borders is likely to infuriate Russia and lead to an escalation. The stationing of Russian nuclear missiles in Cuba in 1962 was the closest the Cold War came to escalating into a full-scale nuclear war.
EurActiv has asked the US State Department, and the Turkish and the Romanian foreign ministries, to comment. American and Turkish officials both promised to answer. After several hours, the State Department said the issue should be referred to the Department of Defense. EurActiv will publish the DoD reaction as soon as it is received.
In the meantime, NATO sent EurActiv a diplomatically worded comment which implies that allies must make sure that US nuclear weapons deployed in Europe remain “safe”.
“On your question, please check the Communiqué of the NATO Warsaw Summit (published on 9 July 2016), paragraph 53: “NATO’s nuclear deterrence posture also relies, in part, on United States’ nuclear weapons forward-deployed in Europe and on capabilities and infrastructure provided by Allies concerned. These Allies will ensure that all components of NATO’s nuclear deterrent remain safe, secure, and effective,” a NATO spokesperson wrote to EurActiv.
The NATO summit took place a few days before the failed coup in Turkey. At that time, the risks for the US nukes in Incirlik were related to the proximity of the war in Syria and the multiple terrorist attacks that have taken place in Turkey in recent months. For some of the attacks, Ankara blamed Islamic State, and for others the PKK, the Kurdish military organisation that appears on the EU and US terrorist lists.

Strong denial by Romania

The Romanian foreign ministry strongly denied the information that the country has become home of US nukes. “In response to your request, Romanian MFA firmly dismisses the information you referred to,” a spokesperson wrote.
According to practice dating from the Cold War, leaked information regarding the presence of US nuclear weapons on European soil has never been officially confirmed. It is, however, public knowledge that Belgium, the Netherlands, Germany and Italy host US nuclear weapons.
After the failed putsch, relations between Washington and Ankara are at their worst since Turkey joined NATO in 1952. Ankara believes the US government supports the Turkish US-exiled cleric Fethullah Gülen, whom it accuses of having masterminded the failed coup. Turkey is demanding Gülen’s extradition, and the issue is expected to take center stage when US Vice President Joe Biden visits Turkey on 24 August.
Arthur H. Hughes, a retired US ambassador, wrote in EurActiv yesterday (17 August) that Gülen has indeed received considerable assistance from the CIA.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Joi Aug 18, 2016 12:10 pm, editata de 2 ori (Motiv : update + update 2.0)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 18 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 33 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 25 ... 33  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum