SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+10
(Still a)Live
mrnmarius
baso
RocketQu33n
Anahoret
Dracu' gol
lolo
Armand
ENKI
delta
14 participanți

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 11:52 am

RocketQu33n a scris:
Marlo a scris:
RocketQu33n a scris:De pe blogul lui Tudor Chirila:

Hingherii de masini, sistemul. Umilinta.

...

Continuarea: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .

Mda. Are dreptate.
Parca era ilegala ridicarea masinii... scratch
Eh, rahat!
A parcat aiurea, i-au ridicat mașina.
De unde draq să ghicească polițistul cât stă proprietarul mașinii pe nu-știu-unde?
Că dacă-l vedea, probabil îl amenda pe loc și-l punea să-și mute mașina de acolo...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Marlo Dum Apr 03, 2011 11:56 am

RocketQu33n a scris:Parca era ilegala ridicarea masinii... scratch

N-am idee. Ştiu însă că au fost cazuri în care proprietarii i-au dat în judecată şi au câştigat.
Mi se pare o mizerie să faci asta. Hai, fă poze, trimite-i omului o amendă prin poştă (care ORICUM va fi mult mai mică decât alea 800 de lei sau cât e, pentru că nu ai cheltuieli de transport) şi lasă-l în pace. Traficul e perturbat mai mult de ăia care ridică maşina decât de maşina parcată aiurea.

Şi până la urmă ce se face cu banii ăia? Amenajează cumva parcări? N-aş crede..

Marlo
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 458
Data de inscriere : 02/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Nu aici

http://www.libertateailuziei.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:00 pm

RocketQu33n a scris:De pe blogul lui Tudor Chirila:

Hingherii de masini, sistemul. Umilinta.

Zilele trecute mi-au ridicat masina. Eram grabit si n-am avut timp sa ma
enervez. Pentru cateva momente, cat n-o gasesti, e un sentiment ciudat,
ca o pierdere de memorie. Ca si cum ai intra intr-o alta dimensiune.
S-a ridicat la sesizarea politiei, adica de pe carosabil. Masina era
parcata intr-o intersectie, e adevarat, dar de ce trebuie sa fac efortul
de a-mi aminti ca n-am voie sa parchez astfel cand ar putea fie
semnalizat preventiv de pe trotuar?
Dincolo de asta nu incurca
traficul. Intr-un oras in care nu avem unde parca. Imi place sa merg pe
jos si nu fac parte din categoria celor care parcheaza exact unde au
treaba. Si nici sindromul VIP nu m-a cuprins. Cum ca eu as putea parca
mai smecher, ca ma stie lumea. Am privit dezorientat locul ramas gol si
m-am intors in magazinul unde fusesem, ca sa cer sa-mi cheme un taxi.

A doua zi am fost sa-mi ridic masina. Vreau sa vorbesc despre umilinta. Pentru ca ridicarea masinii e umilitoare.

Continuarea: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
Am citit cap-coadă postarea de pe acel blog.
Anost, fără sare, fără piper.
Și nici nu îmi dau seama dacă are vreun mesaj de transmis.
Adică, dacă vrei sa rezolvi o problemă, ai nevoie de acte oficiale.
Mare surpriză! Laughing

P.S. Sau poate Chirilă ar fi vrut să-i recupereze altul mașina pe care a parcat-o aiurea...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Dum Apr 03, 2011 12:08 pm

Marlo a scris:
RocketQu33n a scris:Parca era ilegala ridicarea masinii... scratch

N-am idee. Ştiu însă că au fost cazuri în care proprietarii i-au dat în judecată şi au câştigat.
Mi se pare o mizerie să faci asta. Hai, fă poze, trimite-i omului o amendă prin poştă (care ORICUM va fi mult mai mică decât alea 800 de lei sau cât e, pentru că nu ai cheltuieli de transport) şi lasă-l în pace. Traficul e perturbat mai mult de ăia care ridică maşina decât de maşina parcată aiurea.

Şi până la urmă ce se face cu banii ăia? Amenajează cumva parcări? N-aş crede..

Eu am primit vreo 5 amenzi pentru ca am parcat pe trotuarul pe care parca toata lumea si unde nu era niciun semn de interzicere. Amenzile (ca n-au lasat nicio chitanta sau notificare pe parbriz, asa ca am parcat in continuare fara sa stiu de amenzi) le-am primit-o prin posta dupa vreo cateva luni, pentru ca a durat ceva pana au trimis-o aia din Sibiu in Brasov, asa ca nicio sansa sa prind cele 48 h in care sa platesc jumatatea din valoarea amenzii. Cica: in judetul Sibiu e interzisa parcarea pe trotuar. In judetul Brasov nu e. Eu de unde sa stiu? Cica e un semn la intrarea in oras. La intrarea in oras scrie doar ca parcarea neregulamentara se pedepseste cu amenda, dar nu este precizat si aspectul parcarii pe trotuar. Politia comunitara din asta isi castiga existenta.
Eu asa am auzit, ca e ilegala ridicarea masinii daca a fost parcata neregulamentar. Nu sunt sigura ca inteleg de ce se face asta in Bucuresti, banuiesc ca asa ar umfla pretul amenzii (si spagii aferente care merge la altii mai mari Laughing ), incluzand si pretul transportului masinii plus depozitarii, si acela umflat. In Bucuresti totul e mai scump, deh. Laughing


Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Dum Apr 03, 2011 12:09 pm, editata de 1 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:08 pm

Marlo a scris:
RocketQu33n a scris:Parca era ilegala ridicarea masinii... scratch

N-am idee. Ştiu însă că au fost cazuri în care proprietarii i-au dat în judecată şi au câştigat.
Mi se pare o mizerie să faci asta.
Poate că ăia le-au zgâriat mașina...
Că ideea era să mute vehiculul, nu să-l deterioreze.

Marlo a scris:Hai, fă poze, trimite-i omului o amendă prin poştă (care ORICUM va fi mult mai mică decât alea 800 de lei sau cât e, pentru că nu ai cheltuieli de transport) şi lasă-l în pace. Traficul e perturbat mai mult de ăia care ridică maşina decât de maşina parcată aiurea.
Eh, undeva tot trebuie să mute mașina din intersecție, că altfel ce s-ar întâmpla să se trezească vreo 10 șoferi să-și lase mașina pe acolo mizând pe faptul că oricum vor plăti doar o amendă... Laughing

Marlo a scris:Şi până la urmă ce se face cu banii ăia? Amenajează cumva parcări? N-aş crede...
Păi, din tariful respectiv își plătesc salariile, carburantul, regia firmei etc. și este puțin probabil să mai rămână ceva și pentru construit parcări.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:10 pm

RocketQu33n a scris:Eu asa am auzit, ca e ilegala ridicarea masinii daca a fost parcata neregulamentar.
Probabil ai vrut să spui: e ilegala ridicarea masinii daca a fost parcata regulamentar.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Dum Apr 03, 2011 12:13 pm

Toate ridicările de maşini sunt ilegale şi pot fi contestate prin mai multe metode - avocat

[color=#000000] Ridicarea maşinilor este ilegală întrucât nu sunt îndeplinite
simultan cele două condiţii impuse prin lege - autoturismul este
parcat neregulamentar
şi reprezintă un obstacol pentru circulaţie -
şi poate fi contestată prin [color:0aa3=#0494E1 ! important]mai multe metode, afirmă avocatul
Gheorghe Piperea.
[color=#000000] Codul Rutier prevede că "poliţia rutieră poate dispune ridicarea
şi depozitarea în locuri special amenajate a vehiculelor staţionate
neregulamentar pe partea carosabilă şi care constituie un obstacol
pentru circulaţia publică. Ridicarea şi depozitarea vehiculelor se
realizează de către administraţiile publice locale sau de către
administratorului drumului public, după caz. Contravaloarea
cheltuielilor pentru ridicarea, transportul şi depozitarea
vehiculului staţionat neregulamentar se suportă de către
deţinătorul acestuia.
Ridicarea vehiculelor dispusă de poliţia
rutieră se realizează potrivit procedurii stabilite prin
[color:0aa3=#0494E1 ! important]regulament."

gandulnews
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Mai multe: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Dum Apr 03, 2011 12:15 pm, editata de 1 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Marlo Dum Apr 03, 2011 12:14 pm

RocketQu33n a scris:Eu am primit vreo 5 amenzi pentru ca am parcat pe trotuarul pe care parca toata lumea si unde nu era niciun semn de interzicere. Amenzile (ca n-au lasat nicio chitanta sau notificare pe parbriz, asa ca am parcat in continuare fara sa stiu de amenzi) le-am primit-o prin posta dupa vreo cateva luni, pentru ca a durat ceva pana au trimis-o aia din Sibiu in Brasov, asa ca nicio sansa sa prind cele 48 h in care sa platesc jumatatea din valoarea amenzii. Cica: in judetul Sibiu e interzisa parcarea pe trotuar. In judetul Brasov nu e. Eu de unde sa stiu? Cica e un semn la intrarea in oras. La intrarea in oras scrie doar ca parcarea neregulamentara se pedepseste cu amenda, dar nu este precizat si aspectul parcarii pe trotuar. Politia comunitara din asta isi castiga existenta.
Eu asa am auzit, ca e ilegala ridicarea masinii daca a fost parcata neregulamentar. Nu sunt sigura ca inteleg de ce se face asta in Bucuresti, banuiesc ca asa ar umfla pretul amenzii (si spagii aferente care merge la altii mai mari Laughing ), incluzand si pretul transportului masinii plus depozitarii, si acela umflat. In Bucuresti totul e mai scump, deh. Laughing

Nu sunt 48 de ore de când semnezi pentru primire? Nu cred că se ia în calcul timpul de trimitere pentru că pe plic ai ştampila de la poştă cu data şi în plus semnezi pentru plicul ăla. Poţi contesta foarte uşor.

Dacă aş fi al dracu', mi-aş cumpăra trabanturi. E vreo 60-100 de lei unul. Şi m-aş apuca să le plantez prin Bucureşti până le-aş înfunda ălora curtea. Smile
Dar na, tot ar fi o investiţie mărişoară.

Mai bine iau un TIR. Ridică-l nene. Very Happy

Marlo
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 458
Data de inscriere : 02/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Nu aici

http://www.libertateailuziei.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:24 pm

Marlo a scris:Mai bine iau un TIR. Ridică-l nene. Very Happy
Păi, cu TIR-ul te interceptează înainte să apuci să ajungi în centru...

Da' dacă ai un tanc, degeaba te interceptează, că tot ajungi inclusiv în Palatul Poporului înainte să apuce să facă rost jandarmii de vreo mină antitanc. veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Marlo Dum Apr 03, 2011 12:31 pm

delta a scris:
Marlo a scris:Mai bine iau un TIR. Ridică-l nene. Very Happy
Păi, cu TIR-ul te interceptează înainte să apuci să ajungi în centru...

Da' dacă ai un tanc, degeaba te interceptează, că tot ajungi inclusiv în Palatul Poporului înainte să apuce să facă rost jandarmii de vreo mină antitanc. veselie

Nu, capitolul anti-orice-vehicul e acoperit de departamentul gropi în şosele şi poduri.
Băieţii ăia sunt tare eficienţi. Smile

Marlo
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 458
Data de inscriere : 02/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Nu aici

http://www.libertateailuziei.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:35 pm

Marlo a scris:
delta a scris:
Marlo a scris:Mai bine iau un TIR. Ridică-l nene. Very Happy
Păi, cu TIR-ul te interceptează înainte să apuci să ajungi în centru...

Da' dacă ai un tanc, degeaba te interceptează, că tot ajungi inclusiv în Palatul Poporului înainte să apuce să facă rost jandarmii de vreo mină antitanc. veselie
Nu, capitolul anti-orice-vehicul e acoperit de departamentul gropi în şosele şi poduri.
Băieţii ăia sunt tare eficienţi. Smile
Păi, poți invoca la proces ca argument ceva de genul ăsta: Știți, eram obligat să vin cu tancu', deoarece este singurul mijloc de transport care poate trece și prin/peste gropile din centru. laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty am atelierul pe o strada mititica

Mesaj  Vasile Dum Apr 03, 2011 12:37 pm

RocketQu33n a scris:De pe blogul lui Tudor Chirila:

Hingherii de masini, sistemul. Umilinta.

Zilele trecute mi-au ridicat masina. Eram grabit si n-am avut timp sa ma
enervez. Pentru cateva momente, cat n-o gasesti, e un sentiment ciudat,
ca o pierdere de memorie. Ca si cum ai intra intr-o alta dimensiune.
S-a ridicat la sesizarea politiei, adica de pe carosabil. Masina era
parcata intr-o intersectie, e adevarat, dar de ce trebuie sa fac efortul
de a-mi aminti ca n-am voie sa parchez astfel cand ar putea fie
semnalizat preventiv de pe trotuar?
Dincolo de asta nu incurca
traficul. Intr-un oras in care nu avem unde parca. Imi place sa merg pe
jos si nu fac parte din categoria celor care parcheaza exact unde au
treaba. Si nici sindromul VIP nu m-a cuprins. Cum ca eu as putea parca
mai smecher, ca ma stie lumea. Am privit dezorientat locul ramas gol si
m-am intors in magazinul unde fusesem, ca sa cer sa-mi cheme un taxi.

A doua zi am fost sa-mi ridic masina. Vreau sa vorbesc despre umilinta. Pentru ca ridicarea masinii e umilitoare.

Continuarea: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .

pe linga Piata Matache . Eh , se ridica de pe straduta asta cam 5 masini pe zi . Le vad pe remorca aia cum se duc . E piata , vin mereu alti oameni . E un anunt pe un stilp cum ca se ridica masini , dar lumea nu-l vede .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Dum Apr 03, 2011 12:38 pm

Vasile a scris:

pe linga Piata Matache . Eh , se ridica de pe straduta asta cam 5 masini pe zi . Le vad pe remorca aia cum se duc . E piata , vin mereu alti oameni . E un anunt pe un stilp cum ca se ridica masini , dar lumea nu-l vede .

Pus de niste simpli cetateni sau de politie?

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty din ala oficial , desigur

Mesaj  Vasile Dum Apr 03, 2011 12:40 pm

RocketQu33n a scris:
Vasile a scris:

pe linga Piata Matache . Eh , se ridica de pe straduta asta cam 5 masini pe zi . Le vad pe remorca aia cum se duc . E piata , vin mereu alti oameni . E un anunt pe un stilp cum ca se ridica masini , dar lumea nu-l vede .

Pus de niste simpli cetateni sau de politie?

cu numarul de telefon al firmei care ridica masinile . Si fiind sector 1 , e si cea mai scumpa ridicare . Cam 1000 lei . cand imi vin musafiri ,trebuie sa le spun de mai multe ori sa aiba grija unde parcheaza .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Dum Apr 03, 2011 12:43 pm

Vasile a scris:
RocketQu33n a scris:
Vasile a scris:

pe linga Piata Matache . Eh , se ridica de pe straduta asta cam 5 masini pe zi . Le vad pe remorca aia cum se duc . E piata , vin mereu alti oameni . E un anunt pe un stilp cum ca se ridica masini , dar lumea nu-l vede .

Pus de niste simpli cetateni sau de politie?

cu numarul de telefon al firmei care ridica masinile . Si fiind sector 1 , e si cea mai scumpa ridicare . Cam 1000 lei . cand imi vin musafiri ,trebuie sa le spun de mai multe ori sa aiba grija unde parcheaza .

Ridicarea, la aia mai vine si depozitarea masinii. Asa, o simpla amenda e 200 RON, daca nu ma insel.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:46 pm

Vasile a scris:pe linga Piata Matache . Eh , se ridica de pe straduta asta cam 5 masini pe zi . Le vad pe remorca aia cum se duc . E piata , vin mereu alti oameni . E un anunt pe un stilp cum ca se ridica masini , dar lumea nu-l vede .
Că ți-au ridicat odată mașina... OK... se întâmplă.
(eventual chiar nu aveai de unde să știi că fix pe acea porțiune de șosea e interzisă parcarea).
Dar dacă o parchezi și a doua oară tot acolo de unde ți-au ridicat odată mașina... aia cum se numește? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Marlo Dum Apr 03, 2011 12:49 pm

delta a scris:
Vasile a scris:pe linga Piata Matache . Eh , se ridica de pe straduta asta cam 5 masini pe zi . Le vad pe remorca aia cum se duc . E piata , vin mereu alti oameni . E un anunt pe un stilp cum ca se ridica masini , dar lumea nu-l vede .
Că ți-au ridicat odată mașina... OK... se întâmplă.
(eventual chiar nu aveai de unde să știi că fix pe acea porțiune de șosea e interzisă parcarea).
Dar dacă o parchezi și a doua oară tot acolo de unde ți-au ridicat odată mașina... aia cum se numește? Laughing

Living dangerously... Very Happy

Marlo
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 458
Data de inscriere : 02/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Nu aici

http://www.libertateailuziei.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:50 pm

RocketQu33n a scris:
Vasile a scris:E un anunt pe un stilp cum ca se ridica masini , dar lumea nu-l vede .
Pus de niste simpli cetateni sau de politie?
Prin Israel cam câți dintre cetățeni pun pe stâlpi anunțuri legate de ridicarea mașinilor? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty se numeste simplu

Mesaj  Vasile Dum Apr 03, 2011 12:50 pm

delta a scris:
Vasile a scris:pe linga Piata Matache . Eh , se ridica de pe straduta asta cam 5 masini pe zi . Le vad pe remorca aia cum se duc . E piata , vin mereu alti oameni . E un anunt pe un stilp cum ca se ridica masini , dar lumea nu-l vede .
Că ți-au ridicat odată mașina... OK... se întâmplă.
(eventual chiar nu aveai de unde să știi că fix pe acea porțiune de șosea e interzisă parcarea).
Dar dacă o parchezi și a doua oară tot acolo de unde ți-au ridicat odată mașina... aia cum se numește? Laughing

1,2 milioane masini in Bucuresti si 0,3 milioane locuri de parcare .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:54 pm

Vasile a scris:1,2 milioane masini in Bucuresti si 0,3 milioane locuri de parcare .
Asta înseamnă că sunt cu 900.000 mașini mai multe decât ar fi cazul sau că sunt cu 900.000 parcări mai puține decât ar fi cazul? Laughing

P.S.1. Nu chiar toate cele 1,2 milioane de mașini au nevoie de a fi parcate în aceeași clipă. Wink
P.S.2. Da' ia mai folosiți și metroul, ce draq!? vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Marlo Dum Apr 03, 2011 12:54 pm

Aaa, a mai fost o figură interesantă la care am fost martor recent. Au venit cei de la ridicări auto împreună cu nişte cetăţeni de la altă instituţie a statului. Ăia au instalat ad-hoc pe trotuar un semn cu parcare interzisă, apoi băieţii s-au apucat să ridice maşini. Au ridicat 4. Au făcut şi fotografii cu maşinile şi au prins şi indicatorul, evident, apoi au scos stâlpul şi l-au luat cu ei. Ăla a fost unul din momentele în care mi-a părut rău că n-am avut nimic la mine să pot filma scena.

Asta prin zona Basarab, pe străduţe.

Marlo
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 458
Data de inscriere : 02/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Nu aici

http://www.libertateailuziei.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 12:56 pm

Marlo a scris:Aaa, a mai fost o figură interesantă la care am fost martor recent. Au venit cei de la ridicări auto împreună cu nişte cetăţeni de la altă instituţie a statului. Ăia au instalat ad-hoc pe trotuar un semn cu parcare interzisă, apoi băieţii s-au apucat să ridice maşini. Au ridicat 4. Au făcut şi fotografii cu maşinile şi au prins şi indicatorul, evident, apoi au scos stâlpul şi l-au luat cu ei. Ăla a fost unul din momentele în care mi-a părut rău că n-am avut nimic la mine să pot filma scena.

Asta prin zona Basarab, pe străduţe.
Eh, asta deja se poate încadra la fals și uz de fals... deci nu m-ar mira să fi câștigat procesul cei care l-ar fi intentat firmei respective.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty eu stiu una si mai tare

Mesaj  Vasile Dum Apr 03, 2011 1:04 pm

delta a scris:
Marlo a scris:Aaa, a mai fost o figură interesantă la care am fost martor recent. Au venit cei de la ridicări auto împreună cu nişte cetăţeni de la altă instituţie a statului. Ăia au instalat ad-hoc pe trotuar un semn cu parcare interzisă, apoi băieţii s-au apucat să ridice maşini. Au ridicat 4. Au făcut şi fotografii cu maşinile şi au prins şi indicatorul, evident, apoi au scos stâlpul şi l-au luat cu ei. Ăla a fost unul din momentele în care mi-a părut rău că n-am avut nimic la mine să pot filma scena.

Asta prin zona Basarab, pe străduţe.
Eh, asta deja se poate încadra la fals și uz de fals... deci nu m-ar mira să fi câștigat procesul cei care l-ar fi intentat firmei respective.
unu' a accidentat o duduie in zona de reducere de viteza . Fiindca avea ponturi , stilpul indicator a disparut .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Marlo Dum Apr 03, 2011 1:08 pm

Vasile a scris:unu' a accidentat o duduie in zona de reducere de viteza . Fiindca avea ponturi , stilpul indicator a disparut .

Mda, asta ca treaba cu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].

Marlo
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 458
Data de inscriere : 02/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Nu aici

http://www.libertateailuziei.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 1:37 pm

Vasile a scris:unu' a accidentat o duduie in zona de reducere de viteza .
Am citit "duduie" de vreo două ori cu accentul pe primul u și nu pricepeam ce naiba a duduit ăla prin zona de reducere a vitezei... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Apr 03, 2011 2:25 pm

RocketQu33n a scris:De pe blogul lui Tudor Chirila:

Hingherii de masini, sistemul. Umilinta.

Zilele trecute mi-au ridicat masina. Eram grabit si n-am avut timp sa ma
enervez. Pentru cateva momente, cat n-o gasesti, e un sentiment ciudat,
ca o pierdere de memorie. Ca si cum ai intra intr-o alta dimensiune.
S-a ridicat la sesizarea politiei, adica de pe carosabil...
Hai să vedem despre ce este vorba:

1. Tipul a parcat ilegal, nu contează că nu încurca circulaţia. Deci ceea ce i s-a întâmplat, este perfect normal. Anormal este că maşinile parcate ilegal se ridică selectiv, dar asta este altă poveste.

2. Avem un personaj tipic românesc, care traversează toate epocile: potentatul momentului, care consideră că el face excepţie de la lege pentru că – vezi Doamne – este conţopist la Garda Financiară. În cazul ăsta, ghişeista şi coloratul au procedat OK. N-ai documentele, nu-ţi iei maşina.

3. Birocraţia stufoasă (cred că numai) a statului român. Nici eu n-am înţeles de ce-mi trebuie neapărat buletinul de identitate atunci când am asupra mea permisul de conducere. Pentru că acel document este eliberat de către organe ale statului, pe baza buletinului de identitate. Aşa cum nu înţeleg nici de ce trebuie să-mi trec CNP-ul pe tot felul de facturi, bilete, cereri şi alte zeci de mii de formulare în condiţiile în care, zice-se, CNP-ul ar fi confidenţial.

4. Ma gandesc la femeia asta din spatele grilajului. Ma gandesc la momentul in care ajunge seara acasa si inchide usa dupa ea. Ajunge si ea la familia ei.
Lamentabil domnul Chirilă! Ca să ajungă seara acasă cu mintea întreagă, fără intenţii de a-şi snopi copiii şi de a-şi otrăvi soţul fiindcă a avut de-a face cu alde gardişti-finanţişti şi chirili, ghişeista are nevoie de o carapace. Se pare că a reuşit să şi-o confecţioneze.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 2:38 pm

Anahoret a scris:3. Birocraţia stufoasă (cred că numai) a statului român. Nici eu n-am înţeles de ce-mi trebuie neapărat buletinul de identitate atunci când am asupra mea permisul de conducere. Pentru că acel document este eliberat de către organe ale statului, pe baza buletinului de identitate. Aşa cum nu înţeleg nici de ce trebuie să-mi trec CNP-ul pe tot felul de facturi, bilete, cereri şi alte zeci de mii de formulare în condiţiile în care, zice-se, CNP-ul ar fi confidenţial.
Presupun că permisul de conducere are poza titularului inclusă...

P.S. Că altfel de unde naiba să ghicească ăla de la ghișeu dacă persoana din fața lui e chiar titularul permisului respectiv?

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Apr 03, 2011 2:43 pm

delta a scris:Presupun că permisul de conducere are poza titularului inclusă...
Are fotografia, CNP-ul şi, până anul trecut, adresa de domiciliu. Exact ca în buletin. Deci, dacă pe acel permis de conducere am poza mea (care este şi care sunt) şi CNP-ul (care este unic fiindcă aşa e el), de ce-mi mai trebuie pe lângă permis şi buletinul?!!!
Mister! oaie
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Apr 03, 2011 3:07 pm

Anahoret a scris:
delta a scris:Presupun că permisul de conducere are poza titularului inclusă...
Are fotografia, CNP-ul şi, până anul trecut, adresa de domiciliu. Exact ca în buletin. Deci, dacă pe acel permis de conducere am poza mea (care este şi care sunt) şi CNP-ul (care este unic fiindcă aşa e el), de ce-mi mai trebuie pe lângă permis şi buletinul?!!!
Mister! oaie
Probabil că în normele tehnice nu apare precizarea că poate fi prezentat inclusiv numai permisul de conducere prevăzut cu poza titularului.
În cazurile acestea, chiar dacă logica ar spune că ajunge și numai permisul, totuși din punct de vedere administrativ și legal poate fi (sau chiar este) o încălcare a regulamentului.
Pe chichițe de genul acesta (incadrate la erori de procedură) au scăpat o grămadă de infractori, inclusiv criminali.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Dum Apr 03, 2011 4:44 pm

Anahoret a scris:

1. Tipul a parcat ilegal, nu contează că nu încurca circulaţia. Deci ceea ce i s-a întâmplat, este perfect normal.

Conteaza ca incurca circulatia, asa spune legea. Sau ai vazut tu in Ploiesti sau in restul tarii ca toate masinile parcate neregulamentar sunt ridicate? In plus, toti cei care au dat in judecata politia au castigat.

Anahoret a scris:2. Avem un personaj tipic românesc, care traversează toate epocile: potentatul momentului, care consideră că el face excepţie de la lege pentru că – vezi Doamne – este conţopist la Garda Financiară. În cazul ăsta, ghişeista şi coloratul au procedat OK. N-ai documentele, nu-ţi iei maşina.


Aici fiecare interpreteaza cum vrea. Eu am interpretat ca tipul stie ca aia lucreaza in ilegalitate, mai ales ca vine de la Garda Financiara. "Tiganosului" nu-i pasa de control pentru ca ei sunt mana in mana si cu Garda, si cu Politia, si cu Primariile, si cu altii mai sus pusi. Tu de unde crezi ca-si suge mafia banii? Alt exemplu din Brasov: cineva isi parcheaza masina intr-o parcare privata, dar isi pierde cip-ul. Pentru asta trebuie sa plateasca o amenda marisoara, dar oamenii de la parcare n-au chitantator, ori n-ai voie sa lucrezi fara asa ceva.

4. Ma gandesc la femeia asta din spatele grilajului. Ma gandesc la momentul in care ajunge seara acasa si inchide usa dupa ea. Ajunge si ea la familia ei.
Lamentabil domnul Chirilă! Ca să ajungă seara acasă cu mintea întreagă, fără intenţii de a-şi snopi copiii şi de a-şi otrăvi soţul fiindcă a avut de-a face cu alde gardişti-finanţişti şi chirili, ghişeista are nevoie de o carapace. Se pare că a reuşit să şi-o confecţioneze.

Toti oamenii aceia sunt nervosi pentru ca si-au pierdut cateva ore din viata pentru a ajunge intr-un loc mizerabil cu oameni de joasa speta. Sigur au avut cu totii altele mai bune de facut decat sa vina de 2 ori in acel loc (a doua oara, pentru ca n-aveau un act despre care n-aveau de unde sa stie ca le trebuie).

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum