SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Trompetele dă partid şi dă stat...

+9
(Still a)Live
RocketQu33n
Vasile
baso
Armand
Dracu' gol
ENKI
delta
Anahoret
13 participanți

Pagina 1 din 28 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Urmatorul

In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Anahoret Sam Feb 05, 2011 9:49 am

delta a scris:... pune la greu buzele-n slujba păsăricii udriste...
Ăsta n-a aflat că "Fiecare pasăre pe limba ei piere"? laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Sam Feb 05, 2011 3:19 pm

Anahoret a scris:
delta a scris:... pune la greu buzele-n slujba păsăricii udriste...
Ăsta n-a aflat că "Fiecare pasăre pe limba ei piere"? laugh
Adică fiecare păsărică din jurul matolului pedelimba Nuțicii piere? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Sam Feb 05, 2011 4:40 pm

Ülosh a scris:Ie al enşpelea thread deschis în speranţa spălării latrinei portocalii de mirosu' de kăkat. Propagandiştii porto-kăkănii, în tendinţele lor goebbelsiene, au impresia că repetarea la nesfîrşit a unui subiect de kăkat îl va face pe acesta mai comestibil... laugh
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

Chiar de ar fi vorba de vreo minciună, dacă o repetă de suficiente ori... măcar ei vor avea impresia că e vorba de un adevăr.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Sam Feb 05, 2011 7:31 pm

Yo mă refeream la bâlbâitul ratat care a trecut de la penali (poate eventual prin pelediști) la pedelimbiști... iar tembela asta portocăcănie încearcă să confirme că la posturile probăsiste se uită doar analfabeți? laugh
Nu de alta, dar yo nu l-am văzut la nicio emisiune invitat pe ăla, doar am reținut ceva mișto-uri făcute de Badea la adresa respectivului.
Însă, dacă pupinbăsista are așa reacție... înseamnă că o fi ceva probleme cu acel rating bazat pe Stoica. laugh

Gabriela Filip a scris: din pacate la emisiuni se uita analfabeti ca tine

si ratingul e pe masura gusturilor lor.dar daca e adevarat ca in gustul omului nu te poti kka, totusi iti atrag atentia ca guvernarea unei tari inseamna cu totul altceva.
cu neuronii pe care providenta ti i-a daruit incearca macar ca pricepi ca daca nu intelegi ce spune Stoica nu inseamna ca el e idiot ci ca tu doar atata poti.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Sam Feb 05, 2011 7:46 pm

hehe, flocÎnGe-ul preferat de d_d e șocat de faptul că unii măcar încearcă să mimeze că nu mai sunt convinși nici de minciunile portocăcănii... veselie


flocÎnGe a scris:Nu stiu ce e, nu imi dau seama. Era unul din userii seriosi ai forumului, nu vreau sa dau acum exemple ca sa nu-i supar pe cei neamintiti. Dintr-o data s-a intimplat ceva, ca in cazul Amonei, daca mai tii minte, un declick, care a schimbat acul macazului. Doar ca nu l-a mutat de tot pe cealalta linie, a ramas blocat intre, pe pozitia "nici o pozitie". Ma simt prost cind ii sriu ce i-am scris unui user pe care il respectam pentru ideile si pozitionarea pe care o avea fata de "ofertele" politice. Ceva s-a intimplat, nu imi explic ce, dar nu e acelasi Miki.
Culmea e ca eu il intreb sincer, nu ca sa fac misto, ci ca sa avem un subiect mai serios de discutie. Ramin perplex cind vad ce raspunsuri imi da.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Sam Feb 05, 2011 8:29 pm

Dacă omu' ia-n serios postările pedelimbistelor și portocăcăniilor, riscă să fie convins că ăia care-l susțin pe matol nu-s chiar mobilați la etaj... Laughing

Gabriela Filip a scris:
delta_d a scris:
Gabriela Filip a scris:Stoica ... (pasaj scris în plus) ... e idiot
bine
in plus e mintea ta marginita
mai ceva ca o capcana de soricei.da cand esti bolnav si nu recunosti nu ai nici o sansa sa te vindeci.si uneori si prostia, la asa nivel cum manifesti... poate fi considerata boala
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Sam Feb 05, 2011 8:34 pm

delta a scris:Yo mă refeream la bâlbâitul ratat care a trecut de la penali (poate eventual prin pelediști) la pedelimbiști... iar tembela asta portocăcănie încearcă să confirme că la posturile probăsiste se uită doar analfabeți? laugh
Nu de alta, dar yo nu l-am văzut la nicio emisiune invitat pe ăla, doar am reținut ceva mișto-uri făcute de Badea la adresa respectivului.
Însă, dacă pupinbăsista are așa reacție... înseamnă că o fi ceva probleme cu acel rating bazat pe Stoica. laugh

Gabriela Filip a scris: din pacate la emisiuni se uita analfabeti ca tine

si ratingul e pe masura gusturilor lor.dar daca e adevarat ca in gustul omului nu te poti kka, totusi iti atrag atentia ca guvernarea unei tari inseamna cu totul altceva.
cu neuronii pe care providenta ti i-a daruit incearca macar ca pricepi ca daca nu intelegi ce spune Stoica nu inseamna ca el e idiot ci ca tu doar atata poti.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
O, mai bine ca nu l-ai vazut, nici macar pe sticla, pe acel albinos idiot! Am avut neplacerea sa il cunosc, oarecum, iar fiinta lui mi-a inspirat descompunere, moarte... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Dum Feb 06, 2011 11:44 am

ENKI a scris:O, mai bine ca nu l-ai vazut, nici macar pe sticla, pe acel albinos idiot! Am avut neplacerea sa il cunosc, oarecum, iar fiinta lui mi-a inspirat descompunere, moarte... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate din acest motiv l-au primit în partidul pe care-l ține-n vârful buzelor portocăcăniul care-și începe aplicarea limbilor în sfincterul matolian cu formularea uzuală pentru habotnici ( "Se știe că..." ).

Vendetta a scris:Crin este deranjat de forumisti.
Stiut fiind faptul, ca a repetat din nou mariajul jenant cu PSD ,POLITICIANUL CURVA CRIN , a trecut la atac impotriva forumistilor care socializeaza si care cambat prin idei ,perversitatea extrema din politica .
Situatia jenanta in care s a pus curva politica ,este cu atat mai evidenta ,cu cat ea a fost etalata la o televiziune comandata .
Deci filozoful neinteles este foarte agasat de presiunea forumistilor ,pt ca acestia creaza o stare de spirit ,desconspira marele troc politic dintre doua partide incapabile sa se reformeze din interior :
In cazul PNL ,se observa vizibil DICTATURA CRIN ,acolo unde infanteristii ei joaca doar un rol decorativ .
In cazul PSD ,se observa UMBRA VIZIBILA A LUI ILICI ,care comanda de la butoane un trepadus tanar si naiv venit din magistratura .
Asa dar nelinistea care il macina pe "FILOZOFUL NEINTELES "este un motiv foarte serios de gandire in perspectiva alegerilor la termen pt o sleatca politica numita Alinata si rebotezata Uniune.
Crine!! nu uita , ca vei avea in noi cel mai tenace adversar ,mai tenace decat sfatuitorii vostrii frustrati, din mediile joase ale societatii ramsi in urma cu ideeile despre Modernitatea Europeana .


delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Lun Feb 07, 2011 8:14 pm

Că ăsta-i prost din naștere nu e nici surpriză, nici un secret, dar e ciudat ca insistă să demonstreze asta zilnic... laugh
Adică Prigoană din cauza indemnizației de ședință s-a vârât în Parlament? laugh
belphegor a scris:---Are dreptul don Prigoana la concediu de paternitate? El si opozitia zic ca da..., eu zic ca ar fi mai bine sa'si predea mandatul daca nu se simte in stare sa fie deputat si tata in acelasi timp. Omul vrea sa stea in concediu de (mater)paternitate vreme de doi ani. Cu alte cuvinte poate sa'si predea mandatul fara nici o problema pt ca la anul le alegeri tot in concediu va fi! Se lacomeste el la indemnizatie sau e un fel de santaj la adresa PD'L pt ca i'or fi trebuind niscai oares'ce ???!!! oleaca de protectie, o leaca de imunitate, un pic de trecere cu vederea legat de incompatibilitati posibile... de ca'i om de afaceri si cu vot in buz'nar si daca'l da in partea ceilalta'i dea dreacu cu dreacu!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Mier Feb 09, 2011 8:02 pm

Drace, ai supărat clona pupinbăsistă a unui pupinbăsist... laugh
Vendetta a scris:
Ülosh a scris:Avîntu' cu care îl lingeţi în kur pe marinaru' boschetar i-ar intoarce maţele pe dos oricărui individ cît de cît sănătos la cap. E ceva între inconştienţa handicapatului mintal si nonşalanţa javrei în stare pură...
Foarte grav este, ca exprimarile tale stufoase si greoaie ,nu spun in esenta nimic .
E sti acelasi bolnav incurabil Basescu!!!
Pacat de mama care te a facut .
O are cum iti sta sa fii Ministru Prostiei ????
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Dracu' gol Mier Feb 09, 2011 8:52 pm

delta a scris:Drace, ai supărat clona pupinbăsistă a unui pupinbăsist... laugh
Mai nasol ierea dacă ierea viţăvercea... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Mier Feb 09, 2011 9:08 pm

Dracu' gol a scris:
delta a scris:Drace, ai supărat clona pupinbăsistă a unui pupinbăsist... laugh
Mai nasol ierea dacă ierea viţăvercea... raset
Măi, cretinii ăia de susțin pedeleu' (scuze pentru pleonasm! laugh ) oare chiar o fi crezând că Ülosh = delta ?
Nu de alta dar măcar tu și yo suntem cele două persoane cel puțin 100% convinse că e vorba de conturile a două persoane diferite. laugh
Că săracu' comandant navă pare aproape la fel de debusolat ca wooble de două ori nulitate și clonele sale, iar despre lu' cacaman și restul cu buzele țuguiate de la efortul de a le ține cât mai mult prinse-n sfincterul matolului... ce naiba să mai zică omu'? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Dracu' gol Mier Feb 09, 2011 9:51 pm

delta a scris:Măi, cretinii ăia de susțin pedeleu' (scuze pentru pleonasm! laugh ) oare chiar o fi crezând că Ülosh = delta ?
Nu de alta dar măcar tu și yo suntem cele două persoane cel puțin 100% convinse că e vorba de conturile a două persoane diferite. laugh
Probabil că persoana, care le-a inoculat ideea asta, n-are nicio greaţă, insă cretineii porto-căcănii sunt specializaţi în datu' chiloţilor jos în public şi tăvălirea-n chinuri cu ei în vine. Pentru asemenea specimene retardate nu mai contează dacă faptu' în sine, pentru care ajung să se scobească cu găinaţ în nas, este autentic sau nu... veselie
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Armand Mier Feb 09, 2011 10:20 pm

Bey, drace, gainatzu' ie moale, beeeeeyyyy!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Dracu' gol Mier Feb 09, 2011 10:38 pm

Armand a scris:Bey, drace, gainatzu' ie moale, beeeeeyyyy!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Depinde şi de cît timp a fost găinăţat, meeeyyy!!! veselie
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Armand Joi Feb 10, 2011 6:16 am

Dracu' gol a scris:
Armand a scris:Bey, drace, gainatzu' ie moale, beeeeeyyyy!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Depinde şi de cît timp a fost găinăţat, meeeyyy!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Na bine... daca pe tine criza te-a afectat chiar in halu' asta... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Joi Feb 10, 2011 8:10 pm

Armand a scris:Na bine... daca pe tine criza te-a afectat chiar in halu' asta... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cre' că mai degrabă l-a afectat pe amicul tău pe 3 caci prins ferm cu buzele de orice sfincter de la conducerea pedele... Laughing

petre c a scris:Sub guvernul Boc au loc actiuni ample anticoruptie !! Actiuni bine executate pregatite minutios logistic si uman, incepute cu cateva luni in urma,care acum isi arata roadele !! Cei corupti sunt interogati si arestati in marea lor majoritate ! Totul legal si bine pus la punct !
In aceste conditii Tonta si Antenescu isi pun lacheii sa latre la televiziunile si in media aservita ca varful coruptiei este la ...putere, la PDL si la Presedintele Basescu !!
Cat de idiot poti fi sa acuzi pe cineva care in mod legal ,minutios si bine pus la punct, descopera mita si coruptia din vami, ca ....banii colectati se duc la ei !! Daca pana acum existau retineri cu privintza la prostia si demagogia infantila a "obositiei". acum nu mai exista niciun dubiu !!
De 20 de ani acest gen de coruptie in vami exista ,iar acum cand un partid, un arc guvernamental ia masuri si scoate la lumina acest lucru ,se gasesc idioti sa acuze actuala putere !!
Mai bine ar fi sa-i intrebam pe ei daca in timpul cand guvernau (jaful nastase si jaful talhareanu) nu stiau de coruptia din vami !!
Acorda cineva circumstante atenuante idiotilor din actuala opozitie ??? Eu nu !!
Oricum principalul este sa se puna capat TUTUROR FAPTELOR DE CORUPTIE DIN TARA !
Acesta e inceputul dragi pesedisti ce aveti la remorca un partid distrus (pnl) si o gasca condusa de un turnator la secu (pc) !!
Daca cineva considera ca un partid aflat la putere isi bate singur cuie in talpa, acela este un mare idiot ! Nu-i asa domnule Tonta ?? Nu-i asa domnule Antenescu !! Voi,cei din partidele voastre, ati stiut si ati tolerat coruptia 20 de ani !
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Joi Feb 10, 2011 8:39 pm

Miki Şpaga a scris: petre , din cand in cand e musai sa-ti zic : Esti prost , baaaaaa
Ma mir ca nu faci implozie de la vidu-ti .
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

N-are cum din cauza spațiului prea mic care se presupune a mai fi supraviețuit în calota lui craniană... vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Vin Feb 11, 2011 2:53 pm

Haritina a scris:Da' bine informat mai esti!
comandantu' a scris: Doamna Gabriela posteaza in alta parte de ceva timp ! A i c i si-a sters contul , cineva si-a deschis un cont asemanator gandind ca e uin mare "profesionist" .... E prea nepregatit pentru a fi luat in seama ...Adesati-va cu apelativul ..."domnule Gabriela" ... e cel mai nimerit . ...
De unde stii ca si-a sters contul?! Ti-a spus ea?! Si de unde stii ca este un el, mai nou? Ti-a spus el?! ...
Currect laugh Si eu am observat acest detaliu, aparent nesemnificativ , in postarea d-lui comandant laugh
Cam ciudatzei tovarasii astia , in izmene, cu informatzii ce par culese sub hipnoza,in transa, pe cai parapsihopupico-virtuale raset Si, cica, sa ne mai miram cum si-a reparat Tom (Cruise) motocicletele , si si-a a cultivat gradina , cu adeptii sectei scientologice laugh laugh

Decenii intregi, biserica scientologica a sustinut ca notiunea de boala mintala este o frauda. Scientologii au promovat chiar introducerea unei noi legislatii in Florida, Utah si New Hampshire, prin care psihiatria si terapiile medicamentoase, aplicate cu predilectie asupra copiilor, sa fie sanctionate.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Vin Feb 11, 2011 5:51 pm

Ăsta chiar și-a ales ca modele-n viața ( ex-portocăcăniu cică) pe alde tapalabă și ecrivain?

Miki Şpaga a scris:cititi ca merita

Un nou partid

Dan Tapalaga

Ideea infiintarii unui nou partid a facut masa critica. Practic, toata lumea vorbeste sau face ceva, in subteran sau la vedere. Consilierul prezidential, Sebastian Lazaroiu, a dat tonul. In hora s-au prins Patriciu, Alina-Mungiu. Cocheteaza cu ideea Macovei, mai recent Funeriu. Comentatori cu seismograf politic sensibil ca Mircea Cartarescu au simtit si ei vibratia. Asadar, oameni politici sau analisti imping cu totii in spatiul public, din motive radical diferite, ideea ca partidele vechi au expirat, ca liderii lor s-au uzat pana la refuz si ca e nevoie de altceva, cu totul diferit de ce-am avut in ultimii 20 de ani.

Pe noul partid nenascut se vor bate destui parinti, legitimi sau nu. De acum, pare o chestiune de timp. Nu daca, ci cand se va intampla? Cine-l va impune? Cum o va face? Cine va prelua in mod credibil stafeta? In numele cui?

Speculatiile s-au intetit dupa ce Traian Basescu s-a delimitat radical, la inceputul saptamanii, de actiunile PDL. Simte, probabil, ceea ce a devenit o evidenta pana si pentru presa de afara: generatia activa si onesta are nevoie de noi reprezentanti, care sa inlocuiasca actualul sistem corupt de putere.

Dar, de unde vine presiunea schimbarii? Cine vrea, totusi, altceva? Primul care a inteles ca exista un imens spatiu gol care asteapta sa fie umplut a fost consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu. Pe 30 august 2010 o anunta, pe Blogary.ro, pe Alba ca Zapada. De atunci, Alba ca Zapada zace cu marul in gat, tot asteptandu-si printul.

Dinu Patriciu a prins ideea din zbor si a rostogolit-o mai departe. S-a dezlipit treptat de PNL, la fel cum se distanteaza astazi Traian Basescu de PDL. Instinctele de om de afaceri i-au spus lui Dinu Patriciu ca in piata politica se deschid noi oportunitati. Intr-un interviu pentru Romania Libera, publicat pe 30 ianuarie 2011, Patriciu admite ca l-ar tenta sa finateze un nou partid, deseneaza corect publicul tinta si trimite cateva torpile catre Antonescu, Ponta, Basescu.

E ceva neclar, atat la Basescu, cat si la Patriciu. Nu e deloc limpede daca ei chiar sunt intim convinsi ca partidele actuale trebuie ucise, eliminate din joc, sau realizeaza ca nu mai pot miza doar pe ele, ca masinilor uzate le trebuie un motor disimulat. Traian Basescu si Dinu Patriciu joaca destul de artificial comedia distantarii de partidele lor.

Acum si-a dat seama Traian Basescu de "dimensiunea politica mica" a oamenilor sai, promovati ani de zile in functii cheie? Acum a priceput Dinu Patriciu ca nu exista social-liberalism, dupa ce a finantat cu mana lui atat candidatii PSD, cat si candidatii PNL si i-a incurajat ani de zile sa-si uneasca fortele?

Nu prea tine. Alte calcule stau la baza razmeritei lor de acum. Unul din ele ar putea fi reinventarea si remodelarea scenei politice, dar tot cu ei pe post de papusari.

Aceste proiecte, pritocite la varf, au sanse mici daca noile partide vor fi agregate, de sus in jos, dupa reteta veche: a se gasi un lider charismatic, a se aduna in jurul cativa insi aparent de treaba, a se mobiliza cativa finantatori ai vechiului partid sa bage ceva maruntis si dincoace, ca nu se stie ce iese, a se inscrie partidul la tribunal si a se asteapta turmele de alegatori sa-i urmeze. Nascut astfel, noul partid va fi mort din fasa.

Un exemplu perfect de experiment ratat este Fundatia Crestin Democrata a lui Theodor Baconschi. Putea reprezenta bazele unui nou partid alternativa, dar ideea a fost repede compromisa de un lider politic de laborator, inventat peste noapte. Tot demersul a fost asociat mai degraba ca rezultatul unor lupte in interiorul PDL, si nu ca o pornire reformista reala, capabila sa starneasca efuziuni si adeziuni publice.

Ca noul model de lidership trebuie sa porneasca invers, de jos in sus, ca trebuie sa reuneasca in mod natural diferite comunitati si competente reale, a inteles-o perfect Alina Mungiu Pippidi, cand a lansat, in noiembrie 2010, Alianta pentru o Romania Curata. A scris atunci un text voit ambiguu - Partida Societatii Civile - cu scopul evident de a sugera ca noua alcatuire ar putea deveni, cine stie, un nou partid.

Intre timp, ideea s-a mai copt, tensiunea a sporit si asteptarile publice au crescut gratie comportamentului catastrofal al celor trei partide mari.

AMP a sugerat, ceva mai clar, intr-un text mai recent, publicat in Romania Libera, intitutulat Lideri pentru 2011, ca proiectul sau ar putea evolua intr-o directie politica: "Cu liderii politici şi mulţi dintre cei de opinie compromişi de clientelism şi parohialism totodată, care ne sunt alternativele? Nu există mulţi lideri alternativi în România, dar sper ca [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] să vă prezinte câţiva în anul care vine".

Problema AMP este personalitatea ei puternica, sufocanta, pusa azi in miscare de energii izvorate parca dintr-o nevoie personala de a demostra ceva, cuiva. Alianta pentru o Romania Curata arata ca un mic instrument bun de platit polite unora care fie nu i-au apreciat suficient calitatile numind-o in functii mai serioase decat sefia TVR, fie au umilit-o refuzandu-i candidatura. Insa, dintre toti, AMP a inteles corect ca noii lideri se construiesc altfel, ca noile constructii se aglutineaza diferit, se impun pe alte canale si cu alte figuri. Dificultatile Alinei Mungiu vor fi in selectarea colaboratorilor, in revenirea la repere corecte si in calibrarea discursului sau public, tot mai confuz in ultima vreme, cantonat in obsesia Udrea.

Ajungem apoi la Monica Macovei, care a ezitat si pare sa oscileze inca intre reformarea PDL din interior si formarea unui nou partid. "Eu sunt in PD-L acum si incerc solutia reformarii acestui partid. Daca o sa fac eu un nou partid asta nu stiu. O sa anunt atunci", a spus Macovei, in decembrie 2010, intr-o emisiune la B1TV.

Sansele ei in interiorul PDL sunt mici, deoarece masa critica din acest partid e formata din oameni care nu-i impartasesc principiile. Va opta in cele din urma pentru un nou partid? Are sanse o femeie sa adune, intr-o tara ca Romania, oameni in jurul sau? Isi doreste cu adevarat asa ceva? Total neclar.

Ultima strigare ii apartine ministrului educatiei, Daniel Funeriu. Intr-un interviu pentru Blogary.ro, Funeriu a marit suspansul, raspunzand eliptic la intrebarea despre sansele unui nou partid: "Raspunsul va putea fi dat doar dupa congresul PDL-ului. Restul sunt speculatii, nefundamentate din viata politica reala".

Toate aceste semnale indica faptul ca, in scenariile strategilor, exista varianta ruperii PDL dupa Congresul din mai, la fel cum s-au rupt Valeriu Stoica si Theodor Stolojan, in 2006, de PNL, infiintand PLD.

Pana una alta, exista deja un nou partid care se manifesta, intr-un anumit segement de electorat. Dan Diaconescu umbla prin tara in cautare de adepti cu al sau Partid al Poporului. Cu discurs antisistem primitiv, ultrapopulist, neovadimist, Diaconescu paraziteaza un concept generos: alternativa. Ghinionul sau si norocul celorlalti este ca se adreseaza unui public fara asteptari. Publicul OTV inghite bucuros balivernele sale, traieste satisfactii solitare, de telelespectator cu pet-ul langa pat.

Pentru publicul OTV, toata distractia e sa te uiti, nu sa actionezi. Din acest motiv, sansele PP sunt infime. Dovada, numarul infim de otevisti mobilizati in strada sa-l sustina pe Diaconescu, la momentul arestarii sale. Cu toate acestea, nu-i exclus sa-l vedem intrat in Parlament in 2012, mai ales daca actuala majoritate va cobora pragul electoral la 3%.

Au mai existat in trecut incercari de a specula exasperarea celor dezamagiti de establishment: URR-ul lui Cozmin Alexandru, PNG-ul lui Becali, PIN-ul lui Cozmin Gusa. Tentativele lor au esuat deoarece fie s-au intamplat prea devreme (Alexandru), fie au gresit liderul si publicul (Becali, Gusa).

Dar cine formeaza, totusi, publicul exasperat, adormit in asteptarea unei solutii, dispus la actiune si iesire din contemplatie? Este generatia celor care in 89 aveau intre 10 sau putin peste 20 de ani, neinfectati profund de comunism, ajunsi astazi, in plina forta, la apogeul carierei lor. A venit, poate, vremea lor. Poate acesta e momentul de manifestare. O fi timpul idealistilor energici, nu a resemnatilor acriti de vremuri.

Cei care si-au cladit CV-uri solide si cariere pe bune, in Romania sau in afara ei, vor spune ca a venit, in fine, randul lor. Reclama puterea si refuza sa fie mereu impinsi catre marginea sistemului. Lor, le lipsete doar un vehicul si un lider.

Presiunea vine din randul celor care si-au construit si dezvoltat mici afaceri, au gustat succesul personal, au o viata implinita, o familie, o casa, copii si vor mai mult. Vor sa schimbe ceva in jurul lor. Au facut cariere oneste in multinationale, in universitati sau in societatea civila si s-au fript, pe rand, cu toti expiratii de azi: si cu liberalii, si cu pedelistii, si cu pesedistii. Cu totii au guvernat la un moment dat impreuna sau separat, au facut aliante si s-au rupt. Ce mai pot oferi ei astazi in afara de garantia viitoarelor esecuri?

Generatia exasperata nu mai poate fi pacalita cu false modele, cu falsi reprezentanti,cu mediocritati si pseudo lideri crescuti artificial. Cu totii il vad pe Nastase in spatele lui Pona, pe Voiculescu catarat in carca lui Antonescu sau pe Basescu sufland in panzele Elenei Udrea.

Un numar mic de lideri, o nomenclatura restransa de la varful partidelor, a controlat pozitiile cheie de putere in ultimii 20 de ani. Mereu datori sa hraneasca retelele piramidale de sub ei, au promovat in mod fatal o clientela incompetenta si profund corupta, exeptiile fiind de regula miscari calculate cu scopul de a pastra aparentele unui sistem frecventabil.

Acesti lideri uzati nu mai au ce-i spune astazi generatiei exasperate, necum s-o mobilizeze la vot. Dintr-o dezamagire in alta, unii au clacat pe parcurs. Veti fi intalnit in jurul vostru destui dezorientati, resemnati, acriti, convinsi ca "nu se poate face nimic". Sunt destui opariti pe viata si lume, incapabili sa construiasca ceva.

Dar gasiti la fel de multi dispusi sa-si sacrifice timpul ramas pentru a schimba ceva in jurul lor. Sunt numerosi si cei care refuza sa accepte ca viata trece pe langa ei si ca vor lasa copiiilor lor o lume cladita dupa tiparele stricate ale anilor 90.

Cine va intelege ca este suficient sa organizezi energiile acestor oameni, va reusi sa faca ceva care sa conteze in 2012. Ei, activistii generatiei exasperate, trebuie doar identificati si lasati sa-si promoveze singur liderii, sa-i recunoasca si sa-i accepte in comunitatea lor. Daca noul partid va fi suma naturala a unor comunitati valide, populate cu competente deja testate in lume reala, va avea sanse. Daca nu, va fi doar un nou truc menit sa salveze vechile partide de la disparitia lenta la care le condamna timpul.

Ideea unui nou partid mai are ceva drum de parcurs. Scepticii vor spune ca noul partid mai trebuie sa treaca de monopolul detinut de moguli asupra televiziunilor si principalelor ziare. Optimisiti vor raspunde ca exista internet si vor da exemplul Cehiei. Cel putin pentru inceput. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a facut o observatie realista: tinta nu e in mod necesar 2012.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )


Ultima editare efectuata de catre delta in Vin Feb 11, 2011 6:01 pm, editata de 1 ori

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty faptul ca esti prost nu te face destept :)

Mesaj  Vasile Vin Feb 11, 2011 5:56 pm

delta a scris:Ăsta chiar și-a ales ca modele-n viața ( ex-portocăcăniu cică) pe alde tapalabă și ecrivain?
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

desi tu crezi invers Smile .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Vin Feb 11, 2011 6:04 pm

Ala Lipsit de Acces a scris:
delta a scris:Ăsta chiar și-a ales ca modele-n viața ( ex-portocăcăniu cică) pe alde tapalabă și ecrivain?
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
faptul ca esti prost nu te face destept Smile
desi tu crezi invers Smile .
Să înțeleg că ești nemulțumit de nelămurirea mea? suspect

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Vin Feb 11, 2011 9:41 pm

delta a scris:Ăsta chiar și-a ales ca modele-n viața ( ex-portocăcăniu cică) pe alde tapalabă și ecrivain?

Miki Şpaga a scris:cititi ca merita

Un nou partid

Dan Tapalaga

..........................................................................
Dar, de unde vine presiunea schimbarii? Cine vrea, totusi, altceva? Primul care a inteles ca exista un imens spatiu gol care asteapta sa fie umplut a fost consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu. Pe 30 august 2010 o anunta, pe Blogary.ro, pe Alba ca Zapada. De atunci, Alba ca Zapada zace cu marul in gat, tot asteptandu-si printul.
..........................................................................
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
Tare, nene! laugh
Limbricii astia isi inchipuie ca "imensul spatiu gol" il vor umple tot ei, cu cacatul lor de partid intre partide. Ba, mai mult, se pare ca speranta asta le guverneaza viata, in lipsa creierului, atrofiat de prea multa scoborare fortata dinspre indigo catre portocaliu. veselie
Miki Spaga nu e ala care zicea ca nu se poate sa iasa altfel daca faci la fel?! Sau care zicea ca votacul are de ales doar intre raul mic si raul mare, dar milita, in acelasti timp, pentru vot?! scratch
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Sam Feb 12, 2011 11:23 am

ENKI a scris:Tare, nene! laugh
Limbricii astia isi inchipuie ca "imensul spatiu gol" il vor umple tot ei, cu cacatul lor de partid intre partide.
Și în afară de ei... tot ei din spatele unor clone. laugh
Ca și creatura asta virtuală:
Vendetta a scris:C ata dreptate ai Foula !!!!!Poporul asta naucit de atata cenzura si manipulare comunista, va realiza din pacate prea tarziu ce i s a intimplat ACUM.
S e va revarsa inca multa suferinta, peste acest popor imbatranit devreme si bolnav de acesta boala psihica numita" CIUMA ROSIE"
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

ENKI a scris:Miki Spaga nu e ala care zicea ca nu se poate sa iasa altfel daca faci la fel?! Sau care zicea ca votacul are de ales doar intre raul mic si raul mare, dar milita, in acelasti timp, pentru vot?! scratch
Ba, tot ăla e, săracu'... Rolling Eyes

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Sam Feb 12, 2011 11:33 am

Clona pedelimbistă probabil nu vrea să creadă că practic nu mă uit nici la Realitatea TV, nici la Antena 3... singura emisiune (da' și pe aia o văd - deși mai degrabă o aud - în reluare, de pe net) este "În gura presei"... Very Happy
Vendetta a scris:Ce bine actioneaza psihologic cele doua televiziuni comandate politic rtv si a3.!!!!
Iata ,aveti in acest user, un cert pacient lovit de microbul propagandei `psihologice ale acestor" inceniratoare de creiere" !!!!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Dum Feb 13, 2011 12:34 pm

I-a venit rândul idiotului portocăcăniu (scuze pentru pleonasm! Laughing ) citat mai jos să repete ideea că: ăia care nu pupă-ntre buci matolul sunt adepții USL (ce naiba o fi și asta?), kgb, psd-pnl, patricieni, evrei, masoni, țigani, negri etc.

P.S. Despre ce naiba de adevăruri trebuie convinsă lumea? Shocked
schizokefren a scris:"Ridic o întrebare către responsabilul PD-L pentru propaganda pe acest Forum ? Cu jeguri umane gen Vendetta, emilm, Grumpy (sub diversele lui forme), kefren sau Cristian 111 vreţi să convingeţi lumea de adevărurile voastre ?"

La fel de bine putem si noi ridica o intrebare catre responsabilii USL, cu jeguri umane,cretine si stereotipe gen krok,delta(sub diverse forme),ulosh(sub diverse forme),vasile,racheta(petarda),rody, etc.,vreti sa convingeti lumea de adevarurile voastre?.Slabe sperante,citeam deunazi ca esti fan Badea,daca ai ajuns atat de jos nu pot decat sa te compatimesc,nu de alta dar respectivul face de ras specia umana,ca si tine de altfel.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Anahoret Dum Feb 13, 2011 1:27 pm

delta a scris:P.S. Despre ce naiba de adevăruri trebuie convinsă lumea? Shocked
Măi, ăştia nu ştiu decât să lucreze cu + (pozitiv) şi cu – (negativ); de 0 (neutru) n-au auzit. laugh
Adică dacă nu eşti cu PD-L, trebuie să fii musai cu PNL, PSD, PRM, PC(R)... etc. Nici nu pot concepe că, pur şi simplu, ţi-e greaţă de toată politica! Razz
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty si atunci , in mod paradoxal , ii injuri numa' pe unii

Mesaj  Vasile Dum Feb 13, 2011 3:42 pm

Anahoret a scris:
delta a scris:P.S. Despre ce naiba de adevăruri trebuie convinsă lumea? Shocked
Măi, ăştia nu ştiu decât să lucreze cu + (pozitiv) şi cu – (negativ); de 0 (neutru) n-au auzit. laugh
Adică dacă nu eşti cu PD-L, trebuie să fii musai cu PNL, PSD, PRM, PC(R)... etc. Nici nu pot concepe că, pur şi simplu, ţi-e greaţă de toată politica! Razz

curata neutralitate Smile . Stii , mereu am vrut sa te intreb ceva : ti se par normale atacurile la persoana ? Adica sa-i spui unuia pupincurist , hemoroid si nu mai stiu cum . E ok ? E bine ? Sau ...iar nu te pronunti ?

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Dum Feb 13, 2011 4:22 pm

Ala Lipsit de Acces a scris:Stii , mereu am vrut sa te intreb ceva : ti se par normale atacurile la persoana ? Adica sa-i spui unuia pupincurist , hemoroid si nu mai stiu cum .
Păi, dacă ești un tapalabist, cum naiba să-ți spună omul? scratch
Frumosule? Eh, nu prea ești... mă rog, poate pentru una ca RocketQu33n sau vreunei disperate ca hiperponderala.
Deșteptule? Hai să fim serioși!
Deci: tapalabist ești, tapalabist te numești. Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  RocketQu33n Dum Feb 13, 2011 6:32 pm

Ala Lipsit de Acces a scris:
Anahoret a scris:
delta a scris:P.S. Despre ce naiba de adevăruri trebuie convinsă lumea? Shocked
Măi, ăştia nu ştiu decât să lucreze cu + (pozitiv) şi cu – (negativ); de 0 (neutru) n-au auzit. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adică dacă nu eşti cu PD-L, trebuie să fii musai cu PNL, PSD, PRM, PC(R)... etc. Nici nu pot concepe că, pur şi simplu, ţi-e greaţă de toată politica! Razz

curata neutralitate Smile . Stii , mereu am vrut sa te intreb ceva : ti se par normale atacurile la persoana ? Adica sa-i spui unuia pupincurist , hemoroid si nu mai stiu cum . E ok ? E bine ? Sau ...iar nu te pronunti ?

Si daca spune si ataca, ce? Inseamna ca ce spune, aia e lege? Doar n-or incepe sa te viziteze extraterestrii, sa te iradieze masonii sau sa-ti sparga calculatorul vreo clona hackereasca, pentru ca asa a zis el sau prietenii lui. Laughing [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Asa ca nu pricep ce-i cu agitatia asta.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 28 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum