SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Trompetele dă partid şi dă stat...

+9
(Still a)Live
RocketQu33n
Vasile
baso
Armand
Dracu' gol
ENKI
delta
Anahoret
13 participanți

Pagina 27 din 28 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28  Urmatorul

In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Sam Ian 20, 2018 1:04 pm

Sorin Faur
43 minute ·

Cu niște ani în urmă, o seamă de neni și tanti din țara noastră, nu puțini, își suplimentau pe Rețea numele de botez cu "Schengen". Era un gest foarte fromoos, de identificare individuală cu o aspirațiune colectivă (națională putem zice dacă vrem, și vrem), aspirațiune compromisă și abandonată de corupții din USL care cîștigaseră alegerile din 2012. Europenismul furibund al multor concetățeni de-ai noștri și-a depistat atunci încă o cale de atac la Ponta&Antonescu ambalată într-o cauză nobilă. Așa s-a născut prenumele onlain "Schengen", strămoș al rezistenței cu diez de-acu.
Ce vremuri... Robert Nicolae Turcescu era încă locotenent-colonelul lui Gabriel Oprea. Laura Codruța Kovesi se afla exact în aceeași situație, colonelă. Diferența ar fi că, în vreme Robert Nicolae Schengen Turcescu și-a spovedit la televizor înrolarea, Laura Codruța Kovesi a specificat că ea nu știa că fusese făcută, colonelă, de Generalul în a cărui sufragerie petrecuse clipe de neuitat într-o seară a iernii prezidențiale 2009. N-a știut. În primă fază, și Robert Nicolae Schengen Turcescu specificase că n-a știut. După, a cedat în lacrimi. Bărbat, deh...
Trecînd peste aceste episoade decupate parcă din benzi desenate cu Familia Adams, aici avem altceva. Aici avem un contract de prestare marfă pe drepturi de autor între ministerul olandez de externe și presigiosul proiect Rise. Marfa solicitată românilor: "money laundering pattern in Eastern Europe". Guvernul Olandei, țară care blochează mecanic aderarea României la spațiul Schengen, plătește cîteva mii de euro pentru ca niște neica nimeni ieftini să-i livreze chiar din România argumentele blocajului (alea publice), argumente mascate sub forma anchetelor jurnalistice vezi Doamne independente. Trist. Scîrbos. Las' că jurnaliști lulii de la Rise Project se vînd pe sperțuri de frizeri, dar nici n-au livrat recent mai mult decît invenții confortabile, intern, pentru naturelul tulburat al califatului duduii Codruța, iar, extern, utile, între altele, frumoasei țărișoare contractante, a cărei răvășitoare ambasadoare dejunează cică spontaneu cu diverși derbedei în libertate ai regimului Băsescu. Și uite cît de emoționant se umple, pas cu pas, tabloul cu destule personaje de care au depins și încă depind foarte multe lucruri, inclusiv aderarea României la Schengen.
Dacă acest document preluat din Lumea Justiției este real, aici avem și un contract încadrabil la trădare. Cum poate fi descrisă mai fidel trădarea decît prin furnizarea contra cost, către un guvern străin solicitant, de instrumente care contravin și sînt folosite împotriva interesului național al statutului tău? Repet: dacă acest document preluat din Lumea Justiției este real. Ar putea fi, de pildă, la fel de real ca proprietățile din Brazilia despre care scris-a Rise Project că aparțin condamnatului penal Liviu Dragnea, șeful ciumei roșii, dușmanul statului de drept, obținute prin money laundering pattern, potrivit contractului. Dăcât că nu se adeveriră a aparține condamnatului, raradraq!
Repet iar: dacă acest document e real, mă-ntreb și ce leziuni traumatice va provoca el în sufletul unui Robert Nicolae Schengen Turcescu, patriot român proeuropean, ex-locotenent colonel cu serviciu militar nesatisfăcut, actualmente om politic român cu indemnizație de deputat peempee. Deci, mai bine sa nu fie real. Să nu sufere săracu om...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Sam Ian 20, 2018 1:07 pm

Gheorghe Piperea
1 oră ·

Pentru cei care apreciaza umorul grotesc (eu nu) si involuntar (asta e misto inca de pe vremea lui Caragiale):

Cica site-ul #coruptiaucide ii indeamna pe potentialii participanti la protestul de azi ca, in cazul in care nu au pelerine de ploaie si umbrele solide, sa isi procure saci menajeri de mari dimensiuni, cu care sa se imbrace si sa isi acopere capul. Important e sa nu lipseasca nimeni...

#prostireacolectivaenociva
#securistofiliadauneazagravinteligentei
#nufitisecuristifili
*Informatie preluata de la Luminita Arhire (Grupul Prospectiv)






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Sam Ian 20, 2018 3:07 pm

laugh
Cu siguranta ca Florin Badita e convins ca revolutionarii s-ar carar rapid cata casi daca incepe ploaia, fasaind mega-protestul. Adevarul e ca trebui sa fii foarte patimas revolutionar ca sa tragi pe tine un sac de gunoi sau nici macar ala... laugh Ar fi chiar mishto sa-i ploua.


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Sam Ian 20, 2018 4:10 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  raset

Am dat de harta Australiei intamplator, deoarece  un nene suparat(cu pseudonimul 2 pisoi) latra ieri la 2 articole mai vechi din cauza ciclonului. raset Incercam sa ma dumiresc daca mitingul spontan ,anuntat inca din decembrie, este autorizat sau nu  raset


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Moldovenii m-au derutat complet cu stirea aparent ieri publicata  Laughing
N-am priceput ce cauta USL in ecuatie,stiind clar ca sambata nu este joi Laughing Abia dupa ce-am sesizat poza cu Igor Dodon stand in cap, am citit si comentariie.  
Si asa am aflat despre ciclon si ca in Australia este vara. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Sam Ian 20, 2018 5:23 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

raset Dupa Chirila, ninsoarea nu-i ca ploaia. Poate ii explica cineva, ca din dex, ca ninsoare=precipitație atmosferică sub formă de fulgi compuși din cristale de gheață. Daca ar cadea din cer fulgi de porumb sau popcorn, ar fi si mai haios de participat la revolutia generatiei tefeliste .

La Tv vad deja imagini cu jandarmii care au confiscat un pistol   si o surubelnita. Pe alt canal, doar se spune ca jandarmii au confiscat pistoale cu bile si cutite + alte obiect ascutite. Mi-e dificil sa comentez gasirea acestor obiecte, fiind cert ca oameni normali la cap nu merg dotati la proteste cu astfel de obiecte. Mi-e si mila de baietii aia de la Jandarmeria care a avertizat oamenii sa protesteze pasnic, fara a se lasa instigati. In plus, fiindu-mi neclar cine isi asuma responsabilitatea pt.nebuniile ce se pot intampla la un protest neautorizat, anuntat insa din decembrie.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Sam Ian 20, 2018 6:13 pm

In tot cazul, avand in vedere diseminarea prin spatiul on line a instigarilor la violenta, cu mult timp in urma, nu-i prea vad bine pe organizatorii protestului spontan daca se va ajunge la violente stradale, fiind fara relevanta numarul mai mare sau mai mic efectiv iesit in strada decat cel preconizat de organizatori. Tra sa fii mare bou sa organizezi un protest spontan, anuntat din decembrie, fara a solicita o banala autorizatie.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Sam Ian 20, 2018 7:15 pm

baso a scris:In tot cazul, avand in vedere diseminarea prin spatiul on line a instigarilor la violenta, cu mult timp in urma, nu-i prea vad bine pe organizatorii protestului spontan daca se va ajunge la violente stradale, fiind fara relevanta numarul mai mare sau mai mic efectiv iesit  in strada decat cel preconizat de organizatori. Tra sa fii mare bou sa organizezi un protest spontan, anuntat din decembrie, fara a solicita o banala autorizatie.
Pai, parca se intalnisera niste sandilai cu Tudose, dar, nemultumiti de discutii, declarasera ca ei continua protestele.  scratch

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In plus, am observat ca PNL si USR sustin si chiar participa la protestele organizate da' spontane ale sandilailor.  suspect
In locul statului de drept, io astora le-as trimite niste amenzi, pe persoane fizice, eventual i-as aduce in fata Justitiei pe care o apara cu atata indarjire. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Dum Ian 21, 2018 8:51 am

Spre deosebire de alte dati, am vazut mai putini minori cu parintii la protest. Cel putin in imaginile prezentate la TV. Ca am tot butonat canalele sa ma dumiresc inclusiv de numarul participantilor. Culmea sincronicitatii : tocmai cand ma gandeam yo ca oamenii sunt de apreciat ca si-au lasat copiii acasa, a aparut in prim plan un tatic pe care-l calarea minora, imbracata in fas roz raset OK. Chiar m-as fi mirat sa nu existe exceptii, si inca din astea, ostentative raset
Singurele televiziuni care au prezentat imagini de la inaltime, au fost Digi si Realitatea TV, senzatia mea fiind ca filmarile se faceau din acelasi punct fix, de la cucurigu. Nu mi-a fost mie prea clar daca imaginile erau de la acel miting sau de la altul anterior si trucate, insa la televiziunile acestea , numarul manifestantilor crestea din 5 in 5 minute Laughing Au ajuns la 50-60 mii protestatari. La alte televiziuni au zis ca erau 10-15 mii. Ca de obicei, matematicienii au facut concurs in aproximare raset
Nu m-am lamurit in legatura cu incidentele de la inceput si gasirea armelor albe de catre jandarmi, inclusiv a pistolului de jucarie. laugh Eram curioasa ce explicatie o fi dat glumetul pistolului de jucarie gasit asupra lui. Cred ca a fost unicul venit la revolutia generatiei dotat cu o astfel de arma, avand si ghinionul sa i-o descopere jandarmii la perchezitia efectuata, culmea, fiind si echipa de filmare in apropiere ca sa surprinda intamplarea. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Ian 21, 2018 9:00 am

N-am urmarit "recensamantul oligofrenilor"(citat din Dan Diaconu), avand de vazut filmul L'immortel (22 Bullets), cu Jean Reno. Laughing
Inteleg ca marea fasaiala ar fi dus la consolidarea lui Dragnea?! suspect laugh


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Ian 21, 2018 9:15 am

raset

Marius Ghilezan
13 ore ·

Trâmbițele serviciilor sunt disperate. Numără bob cu bob strada. E posibil să fie azi finish-ul Jihadului. De aia toți acoperiții serviciilor și cadrele în țivil sunt în cadru operativ.

Din disperare că ofițerii sunt mai mulți decât civilii, trimișii garnizoanei in dispozitiv au uitat să-și pună glugile.

#Rezist ul nu mai are vână. Românii s-au prins de substratul anticreștin al mișcării.

Și Bolșevismul a avut idioții săi utili.

Diavolul se va îmbracă în alte haine.

Mai resfirați că prea se aud tablele când plouă!






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Cristian Niculescu
16 ore ·

PASTEfeLe DE IARNĂ

Afară ninge, liniștit,
Protest se pregătește
Anticorupția-a amorțit
Căci frigul o pândește.

În piață, zgribuliți, se strâng
Vin tefeliștii-n cete
Și câte unul, mai nătâng
S-a dus să se îmbete.

Discut-aprins, pe la fântâni
Ce făcu prezidentul
De ce nu face el minuni?
Și unde-i Occidentul?

Să vină-ncoace, domnu sas
Cu geaca-i purpurie!
Precis mai are el un as
Istorie să scrie.

Afară ninge, liniștit
Se bucură-adversarii
Că orice om e ispitit
Să-și lustruie clăparii.

(Va urma. Sau nu. Mă duc să-mi iau popcorn)





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Dum Ian 21, 2018 9:25 am

ENKI a scris:
Inteleg ca marea fasaiala ar fi dus la consolidarea lui Dragnea?! suspect laugh


Mai putin ma intereseaza concluziile analistilor dupa aceasta revolutie a generatiei. Pe mine m-a bufnit rasul cand am vazut-o pe micuta revolutionara,imbracata in fas roz,calare pe tatic. Parea tare vesela ; cred ca le facea in ciuda jandarmilor calareti laugh Imi si imaginez cum o fi inceput sa se planga ca o dor picioarele dupa ce i-a observat pe jandarmii calare... ca s-a plictisit , ca vrea acasa si din alea...pana taica-sau a cedat psihic, punand-o pe umeri ca sa-l calareasca pe traseul pana la Casa Poporului. raset
Na, fiecare cu ce-l doare la un astfel de protest. Laughing Vorba lui Florin Badita :Important e sa nu lipseasca nimeni... raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Ian 22, 2018 12:57 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cu aroganta asta, in inima i-a ranit preotul pe rezistenti Laughing

Mi-a placut asta, cica informatie de la BBC :10000 + 3000 jandarmi Laughing
Nu vad de ce s-ar simti jigniti protestatarii ca au fost ca numar cat locuitorii orasului Videle Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Lun Ian 22, 2018 8:29 am

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cu aroganta asta, in inima i-a ranit preotul pe rezistenti Laughing

Mi-a placut asta, cica informatie de la BBC :10000 + 3000 jandarmi Laughing
Nu vad de ce s-ar simti jigniti protestatarii ca au fost ca numar cat locuitorii orasului Videle Laughing
Am mai citit pe undeva ca din cei 10000, daca nu veneau galeriile de fotbal, ar fi fost doar vreo 500 de sandilai rezistenti. laugh
Pe bune, a fost ca la mitingurile comuniste, unde oamenii erau erau fortati sa participe, li se puneau tablouri si lozinci stupide in brate, erau comandati sa aplaude si sa strige, doar pentru a da bine in fata Tovarasului. In cazul de fata, tovarasul a fost Soros, care a si tinut o cuvantare istorica, de la distanta. veselie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Ian 22, 2018 10:15 am

ENKI a scris:
Am mai citit pe undeva ca din cei 10000, daca nu veneau galeriile de fotbal, ar fi fost doar vreo 500 de sandilai rezistenti. laugh
Pe bune, a fost ca la mitingurile comuniste, unde oamenii erau erau fortati sa participe, li se puneau tablouri si lozinci stupide in brate, erau comandati sa aplaude si sa strige, doar pentru a da bine in fata Tovarasului. In cazul de fata, tovarasul a fost Soros, care a si tinut o cuvantare istorica, de la distanta. veselie

Este adevarat ca, facand comparatie cu multimea de la concertul organizat tot in Piata Constitutiei, au fost acum mult mai putini de jumatate, in mod cert sub 30000 adunati in piata licurind. Imaginile filmate de jos nu sunt relevante decat pt. a constata ca oamenii nu stateau inghesuiti. Imagini de la inaltime, la Universitate, au dat doar posturile TV Digi 24 si Realitatea TV si am avut dubii ca erau filmari in timp real. Asa, fara sa-mi bat capul, as merge pe o medie de bun simt a participantilor de la Universitate pe tot traseul pana in Piata Constitutiei :20000 cu multa ingaduinta, incluzand jandarmii si gura casca. Chiar si cu aia de la intrarea in piata, nu s-ar fi umplut complet cei 22000 mp.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Feb 11, 2018 10:19 am

Secretul lui Polichinelle. Laughing

Marius Ghilezan
8 februarie la 23:22 ·

“Ungurul Levente Salat i-a intermediat lui George Soros, în 1990, o întâlnire cu Andrei Pleșu la București. în urma acesteia, filosoful sorosit a primit 1 milion de $ pentru a înființa G.D.S.”(Jacob Grandstaff)





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Stirea e preluata de aici, probabil: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , link catre toate episoadele serialului produs de acel think-tank punand si io, ieri, pe noul thread al Partidului Neamul Romanesc.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Feb 18, 2018 1:40 pm

Marius Ghilezan
3 ore ·

Liiceanu, despre Kovesi (U.M. Digi.tv) "prin comportamentul ei devine aproape o abstracție de slujire. Este slujirea."

"Sfânta" are apostoli. Biserica închinării la Înalta Poartă are în Lulu-chip cioplit.

Liiceanu, fin adept al Şcolii de la Frankfurt, instituţii de creat contraculturi, ştie că mişcările biruitoare sunt ideologice.

Filosoful poate suplini oare locul lui Silviu Brucan, lăsat gol? Sau se întrece cu analistul din piscină Lucian Mîndruţă?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Joi Feb 22, 2018 12:35 pm

Din activitatea intelectualului de serviciu
Gabriel Liiceanu, în căutarea unui nou stăpîn

Liiceanu a devenit procurorul de serviciu al României


Gabriel Liiceanu pare, în ultima vreme, să fi intrat într-un teribil stadiu terminal al gândirii. Fără să își dea seama, chiar și-a intitulat o carte „Nebunia de a gândi cu mintea ta“, când, de fapt, normal este să gândești cu mintea ta. Subconștientul nu-l lasă pe Liiceanu să se ridice de pe canapeaua lui Freud, fiindcă el plagiază de aproape 50 de ani. S-ar putea spune că Liiceanu are 80 de ani de viață și 50 de ani de plagiat.

Mai nou, fuge din bibliotecă și stă pe străzi. Când nu stă pe străzi, fuge la televizor.

De curând a început să facă președinți la miezul nopții. Care este „traducerea“ acestor viclenii ale plagiatorului național? Dacă o propui ca președinte pe L.C.K., atunci ar însemna că toate acțiunile și hotărârile juridice ale L.C.K. nu ar mai fi obiective și cinstite, ci o dorință de eliminare a posibililor contracandidați. Or, L.C.K. a declarat că nu este interesată de politică. Afirmând că L.C.K. ar fi un mai bun președinte decât este K.W.I., Liiceanu își învelește viclenia în principii și neologisme. De fapt, intelectualii din „cușca lui Băsescu“, adică Liiceanu, Pleșu, Patapievici, Cărtărescu, au fost abandonați și sunt orfani. N-au stăpâni. Ce au în comun acești „boieri ai minții“, așa cum i-au alintat sociologii? Simplu spus, au trei lucruri: falsificarea ierarhiilor, susținerea financiară ocultă, plagiatul. Liiceanu acesta a plagiat în vreo 10 cărți (din română, franceză, engleză și germană), Pleșu a copiat în „Limba păsărilor“ și „Despre îngeri“, Patapievici a plagiat în „Omul recent“ și în „Ochii Beatricei“, iar Cărtărescu, mai modest, a copiat în „Faruri, vitrine, fotografii“ și în „Poezia“.

Se spune că prin 2007 Liiceanu s-ar fi pregătit să fie el însuși președinte, așa cum așteaptă, probabil acum, ca strada, într-un moment de proastă inspirație, să strige: „Liiceanu președinte!“. Acest Liiceanu nu s-ar da înapoi nici măcar de la o revoluție, uitând îndemnul lui Cioran de a nu se deranja, în cel mai rău caz, decât pentru o apocalipsă. Frustrat că a fost un celebru surdomut înainte de 1989 (invidiindu-i pe Dinescu și Pleșu – cel care cânta minunat la Tescani), ia cu asalt piețele Bucureștiului ori de câte ori se revoltă tinerii frumoși și liberi. Obrăznicia acestui pretins filosof pe nume Liiceanu este că ar vrea să fure splendoarea în care se manifestă acești tineri frumoși și liberi, făcând o criză de lider spiritual, așa cum tot el se visa de mult „conducătorul seducător“. Sintagma „conducătorul seducător“ izvorăște din sechelele peratologului Liiceanu, care, plimbându-se neinspirat prin „complexul peratologic“ grec, nefiind un bun filolog și etimologist, n-a știut că rădăcina greacă „per“ a dat în germană „Fürher“ și „flock“. Așadar, Liiceanu se zbate conștient să fie Fürher și devine, inconștient, ceea ce este: flock.

La o vârstă la care unii merg sâmbăta la cimitir și își aprind singuri lumânări la mormânt, plângând încet ca în ultimul coșmar, Liiceanu vrea să fie arheu. Deși a compromis acest principiu de mare noblețe, scriind stupidul eseu „Arheul Pruteanu“.

Liiceanu nu stă bine nici cu caracterul, părăsindu-l și criticându-l pe Băsescu, cel care i-a dat Steaua României. Nici Cărtărescu nu stă bine cu caracterul și memoria, el însuși decorat de Băsescu cu Steaua României. Și Pleșu a mârâit la președinte, dar s-a autoeducat când Băsescu a umblat la dosare. Mai modest, Patapievici a teoretizat o adevărată lovitură de stat, în 2012, fiindcă a fost schimbat din președinția ICR.

Trist este, dezolant și schizofrenic că instituții de forță ale statului susțin câte un plagiator ca Mircea Cărtărescu, în timp ce mari scriitori ai României, savanți fenomenali, intelectuali excepționali trăiesc în sărăcie, mizerie, nerecunoaștere, obscuritate.

Liiceanu a devenit, fiind în structura sa, procurorul de serviciu al României. L-am auzit spunând că parlamentarii sunt inculți și el s-ar oferi să le dea câteva lecții de învățătură. Numai că acest învățător trebuie să primească el însuși câteva lecții. Mai recent, și poporul român este incult și prost fiindcă nu a ales pe cine trebuia într-un Parlament care nu face guverne cum vrea filosoful Editurii Humanitas.

El uită cum, în decembrie 1989, alături de Pleșu, lua notițe, într-o agendă pe care o ținea disciplinat pe genunchi, de la obscurul Brucan, personajul care imaginase împușcarea lui Ceaușescu. În momentul în care treci de la Noica la Brucan, n-are rost să mai plagiezi din „Sein und Zeit“.

Pe Noica l-a trădat și a visat un paricid, deși nici titlurile cărților Maestrului nu le știe bine. Noica știa de Operațiunea Păltiniș (Noica spunându-mi: „Au reușit ceea ce și-au propus: m-au înnămolit!“). În Operațiunea Eliade, Liiceanu și Pleșu au fost opriți de Noica (Noica însuși mi-a spus).

Se pregătiseră să-l „seducă“ pe Eliade cu antologia „Drumul spre centru“.

Despre subordonarea lor față de ofițerul W.B. a publicat chiar Editura Humanitas (din neatenție) documentul.

Inubliabil este și numărul anti-Eminescu din Dilema lui Pleșu, în care niște plagiatori și semidocți scriau împotriva Geniului. Operațiunea aceasta incultă s-a întors împotriva lor.

Până și înverșunatul catalul acrobistic Cărtărescu îl iubește astăzi pe Eminescu cu înflăcărare, ba chiar a „sustras“ Premiul Eminescu ce se dă în Botoșani. Cărtărescu este un fel de domnul Goe căruia i se aranjează câte un premiu în fiecare an, fiind foarte trist că nu mai ia Premiul Nobel după ce a scris că „o f… în gură pe Regina Angliei“ și după ce un mare ziar german l-a declarat, într-un milion de exemplare, plagiator.

Se știe că teza de doctorat a lui Liiceanu, „Tragicul“, a înglobat un manuscris al lui Noica, anume paginile despre Nostos, care echivala cu aproape un sfert de teză de doctorat. Fără acest capitol, lucrarea nu ar fi avut nici numărul de pagini necesar.

Profețiile politice ale lui Gabriel Liiceanu

Scriitorul Gabriel Liiceanu a participat, la Digi 24, la o emisiune de reparare și înfrumusețare a Laurei Codruța Kovesi. Exact ca și conferința de presă a lui Klaus Iohannis. Dar mult mai lingușitoare, mai slugarnică și mai lipsită de măsură și de spirit critic.

El a răspuns la o întrebare ca o profeție pentru viitorul baschetbalistei:

– Ar putea fi un bun candidat la alegerile prezidențiale?

– Bănuiesc că ar fi cel mai bun președinte, a răspuns Liiceanu.

– Este doamna Kovesi prezidențiabilă?

– Din plin! Deci v-am răspuns, intrând în scenariul întrebării dvs simple și provocatoare. Da. M-am gândit cum ar arăta România cu un asemenea om care prin comportamentul ei devine aproape o abstracție de slujire. Este slujirea. Totdeauna am visat ca oamenii care ne reprezintă, aleși de noi și care sunt chemați să ne slujească, sunt slujitorii noștri, am obosit să spun asta, cum ar fi să apară un om care să fie slujirea pură. Eu nu cred că vrea ceva pentru ea. Este un om format în sosul justiției, care spune: legea, legea, legea.

E un om care spune: „Trebuie să slujesc țara, cetățenii“. Nu doar spune, face asta, pentru că toți spun: noi, România, patria. Și fac exact opusul. Toată viața lor politică e făcută ca să acumuleze bunuri și să fure. Ea e exact opusul. Sigur că aș vrea. (…) Avem hiba asta (corupția), dar mulți au ales corupți în funcții publice.

– Ar vota-o românii pe dna Kovesi?

(Aici, Gabriel Liiceanu devine antologic.)

– În măsura în care 42% din români sunt analfabeți funcțional, evident că manipularea lor are efect pe termen lung. Ei nu vor fi capabili să distingă cine le face binele de cine le face răul. Ca dovadă că aleg mereu, s-a ajuns la un Parlament majoritar făcut din oameni pe care îi știm, fără să-și dea seama că și-au ales răul, nu binele. Nu știu să răspund. Nu-mi dau seama în clipa de față într-adevăr dacă ar exista o masă critică suficientă ca să voteze o salvare.

Emisiunea „În fața ta“, moderată de Claudiu Pândaru și Florin Negruțiu, este difuzată la Digi24 în fiecare sâmbătă şi duminică de la miezul nopţii. Claudiu Pândaru este cel cel care îi întreabă de obicei pe politicieni: „Dumneavoastră susțineți DNA?“.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Joi Feb 22, 2018 2:18 pm

Noroc ca baschetoza are kuru' mare, sa aiba loc la pupat si piticania tuciurie si barboasa. laugh


O noutate stilistică pe scena publică

Andrei PLEŞU


N-o cunosc personal pe doamna Laura Codruța Kövesi. Nu am nici competența ultimă să mă pronunț pe fondul problemelor tehnice legate de DNA și dezbătute amplu și pătimaș în presa de toate culorile. Mi se pare, totuși, evident că tabăra anti-DNA e alimentată și reprezentată preponderent de inși cu un statut juridic neclar: fie suspecți de felurite ilegalități, fie dovediți și condamnați ca infractori. Carevasăzică hoțul ne fură portofelul, iar „opinia“ publică și, mai ales, hoțul însuși se supără pe cei care l-au reclamat și pe completul de judecată! Nu exclud ca și DNA-ul, ca majoritatea instituțiilor românești, să aibă fisuri, inadecvări, derapaje. Dar între un infractor eficient și un judecător imperfect, rămîn de partea judecătorului. Cînd aud cuvîntul „corupție“ nu la magistrați mă gîndesc în primul rînd, ci la corupții înșiși. Nu Justiția e de blamat pentru imaginea proastă a țării în materie de șmecherie lucrativă, ci șmecheria și șmecherii. Or, la noi, tunurile sînt puse pe cei care se răfuiesc, mai mult sau mai puțin îndemînatic, cu delapidatorii. Delapidatorii, mai ales cei aflați în funcții înalte, sînt uimiți că cineva are tupeul să se lege de ei. Doamna prim-ministru a spus-o cu o candidă sinceritate: cum e posibil ca pînă și un șef de guvern să fie anchetat?! E clar: trebuie făcut ceva! Trebuie să reformăm sistemul judiciar! Avem, slavă Domnului, oameni capabili să o facă: muncitori și ingineri cu studii de Drept la fără frecvență, patrioți gata să se jertfească (și să-i jertfească și pe alții…) ca să nu se afle pe la curți străine că ni se cam fură (adică ne cam furăm) izmenele…

Revin: nu despre fondul actualei dezbateri publice vreau să mă pronunț. S-o facă Inspecția Judiciară și oricine (om sau instituție) are legitimitate, competență și credibilitate. Adică nu caftangii angajați cu ziua pe la diferite posturi de televiziune, nu psihologi „celebri“, nu cuconițe nervoase, sigure pe autoritatea lor, nu exponenți ai diverselor „familii“ (în sens larg, mafiot, dar și în sens restrîns, căci e picant să observi că marii delatori ai momentului sînt tată-fiu-fiică, toți trei soldați fideli, demnitari ai PSD). Ceea ce mă interesează, în articolul de față, este să semnalez o apariție publică semnificativă, o croială umană insolită, fără echivalent (pînă acum) printre „vedetele“ comunității noastre.

Am asistat cu toții la conferința de presă susținută de doamna Laura Codruța Kövesi. Eu, unul, mă declar (plăcut) surprins de ceea ce am văzut. Aveam dinainte un personaj calm, politicos, răbdător, gata să reacționeze prompt și civilizat la zgîndăreala mediocră, cu fălcile strînse, a unui grup de jurnaliști, care, de fapt, nu aveau de pus întrebări, ci de executat o misiune (o misiune de partid – sau de partidă –, o misiune de trust, sau ceea ce li se va fi părînd o nobilă misiune gazetărească: toate executate stîngaci, rudimentar, răgușit). Or, în genere, conferințele de presă sînt previzibil anoste și, stilistic, jenante. Cel întrebat e ori eliptic, evaziv, bîlbîit, ori bășcălios, agramat și agresiv, ori solemn și plat ca un bust de grădină publică. Dl Dragnea livrează un zîmbet greu de clasat între zglobiu și sinistru, dl Tăriceanu are o expresivitate de afiș, dl Codrin Ștefănescu are „farmecul“ plebeu al unui cocălar vînjos, dl Ponta se poartă, de mulți ani, ca un puber întîrziat, pe dl Iohannis îl admir cînd e diferit de ceilalți, dar am rezerve cînd seamănă prea mult cu el însuși, de la liberali și USR nu țin minte pe aproape nimeni, pe dl Băsescu nu mai știu de unde să-l iau, de vreme ce spune azi inversul a ceea ce spunea ieri. Pe scurt, nici o prezență publică nu mă poate trezi dintr-o somnolență depresivă. A reușit doamna Kövesi. Avea ținută, avea stil, avea iradierea normalității. Vorbea corect românește, vorbea despre subiect, nu despre ea însăși, cu alte cuvinte, avea simțul firescului și impostația comunicării cordiale (fără familiarisme) și a disponibilității politicoase (fără strategii electorale). Mi-am spus, de îndată, că dacă măcar jumătate din figurile noastre publice ar semăna cu ea, țara ar avea alt chip și altă evoluție. Nu e cazul. „Marii“ politicieni și „marii“ gazetari bombăne. Lor le plac, mai degrabă, „cumințenia“ anonimă a dnei Carmen Dan, replica fîșneață a dnei Olguța Vasilescu, nivelul subliceal al dlui Valentin Popa, suficiența tălîmbă a dlui Șerban Nicolae, înregimentarea crepusculară, de plastilină, a dlui Adrian Marius Dobre etc. Iar „analiștii“, adevărați dascăli ai națiunii, fredonează și ei cam aceeași melodie: noi, ăștilalți, sîntem cu toții niște bieți elevi corijenți, într-o clasă la a cărei catedră se perindă, suveran, zi de zi, mari enciclopediști, mari repere morale, elite atotștiutoare, ușor plictisite (cînd nu devin isterice) dinaintea ignoranței noastre.

Încă o dată: nu mă grăbesc să dau verdicte, să distribui partizan albul și negrul. Pot doar să presupun că furia dezlănțuită a celor care atîrnă, neobosiți, de beregata DNA și a conducerii sale ar putea fi, între altele, simptomul eficacității iritante a instituției. Cei loviți lovesc. Hoții strigă „hoții!“ Dar, oricum, prestația de săptămîna trecută a dnei Laura Codruța Kövesi e de natură să îmbogățească nițeluș cromatica mai curînd descurajantă a momentului. Mai există încă oameni potriviți la locul potrivit, mai există încă portrete prizabile, moduri decente de a vorbi, reprezentanți ai instituțiilor democratice de care nu ți se face rușine. În rest, Dumnezeu cu mila!




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Sam Feb 24, 2018 9:04 am

Com'era e com'è

Chiar cu riscul de a provoca greaţă unei părţi a audienţei mele, voi face un exerciţiu pe care-l consider util: cum a fost şi cum e prin prisma celui mai dibaci înotător în ape tulburi, Andrei Pleşu. Parcurgeţi, vă rog, cu răbdarea necesară, pasajele de mai jos.

Com'era: „Sunt perfect constient ca – potrivit recentei expuneri a Presedintelui tarii la Plenara largita a C.C. al P.C.R. din 1 iunie a.c. – trebuie sa facem totul pentru a preveni manevrele celor care, la adapostul unor manifestari sectante, “vor sa abata omenirea de la problemele majore – fundamentale ale lumii de azi”. Vreau sa sper ca punandu-se in cumpana bunele mele intentii, activitatea mea de pana acum pe de o parte si, pe de alta, lipsa de vigilenta de care am dat dovada, Conducerea de Partid si de stat va so coti ca imi poate acorda sansa sa ma reabilitez, pentru a contribui pe mai departe – dupa puterile mele – la edificarea culturii romanesti contemporane.”(Andrei Pleşu, scrisoare către Nicolae Ceauşescu)

com'è: „Am asistat cu toţii la conferinţa de presă susţinută de doamna Laura Codruţa Kövesi. Eu, unul, mă declar (plăcut) surprins de ceea ce am văzut. Aveam dinainte un personaj calm, politicos, răbdător, gata să reacţioneze prompt şi civilizat la zgîndăreala mediocră, cu fălcile strînse, a unui grup de jurnalişti, care, de fapt, nu aveau de pus întrebări, ci de executat o misiune (o misiune de partid – sau de partidă –, o misiune de trust, sau ceea ce li se va fi părînd o nobilă misiune gazetărească: toate executate stîngaci, rudimentar, răguşit).(...) Pe scurt, nici o prezenţă publică nu mă poate trezi dintr-o somnolenţă depresivă. A reuşit doamna Kövesi. Avea ţinută, avea stil, avea iradierea normalităţii. Vorbea corect româneşte, vorbea despre subiect, nu despre ea însăşi, cu alte cuvinte, avea simţul firescului şi impostaţia comunicării cordiale (fără familiarisme) şi a disponibilităţii politicoase (fără strategii electorale). Mi-am spus, de îndată, că dacă măcar jumătate din figurile noastre publice ar semăna cu ea, ţara ar avea alt chip şi altă evoluţie.”(Editorial Dilema Veche)

Referitor la băloasele scrisori adresate lui Ceauşescu, Pleşu spune că: „Un tovarăş de la primărie m-a îndemnat să fac un memoriu către şeful statului. Ajutat de un unchi mai rodat ca mine în birocraţia lingvistică a unui astfel de document, l-am făcut. „Nu e suficient”- a observat cel de la primărie. „Adăugaţi o anexă”. Am adăugat. Aceste două înscrisuri sunt numite astăzi, de binevoitorii mei, „scrisori” slugarnice către Ceauşescu. Evident, ele aveau toate tarele limbajului de lemn al epocii. Mă disculpam de acuzaţiile de subminare a statului, declaram că vreau să-mi fac, în continuare, meseria, îmi afirmam cuminţenia şi zelul patriotic. Nu sunt deloc mîndru de a fi semnat acest text. Am scuza situaţiei-limită în care mă aflam, dar gestul rămîne unul de compromis.”(Editorial Adevărul)

Aşa cum bine puteţi constata, m-am folosit strict de materialul clientului. Punând în oglindă cele două citate de la începutul articolului se poate constata limpede nu doar că stilul e identic, ci că omul acesta e deja bine trecut în manierism. Acum, totuşi, ţinând cont şi de explicaţiile domnului Pleşu, putem să ne gândim că, de fapt, cel care se află în spatele băloaselor texte politice n-ar fi domnul Pleşu, ci unchiul său. Aşadar, cel care se murdăreşte nu-i bravul domn Pleşu, ci o persoană din anturajul său, anume unchiul său „mai rodat în birocraţia lingvistică” a unor asemenea texte. Putem considera şi asta, numai că, dacă într-adevăr aşa stau lucrurile, scuturându-l pe domnul Pleşu de arhetipalul său unchi s-ar putea să nu mai rămână nici urmă de domnul Pleşu.

Aşadar, stimaţi cititori, suntem puşi în faţa unei ciudate dileme. Oare cine există cu adevărat: domnul Pleşu sau unchiul acestuia?




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Sam Feb 24, 2018 1:11 pm

Subalterna la fel de slinoasa a Scoancsei si-a pus iar halatu' si a iesit sa-si arunce gunoiu'. Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Raluca Alexandra Prună

9 ore ·

Am citit 'raportul' Toader. Ma număr printre demodatii care încă citesc atent, cu pixul in mâna. Am economisit mina - asta e vestea buna. Platforma România 100 din care fac parte va explica curand de ce raportul nu are niciun conținut. Pe puncte, cu trimitere la lege, riguros, așa cum raportul Toader ratează magistral sa fie.

Unii amici care încă mai caută raționalitate intr-o mocirla cu program se gândesc ca poate dl Toader asuma rațional rolul de păcălici al coaliției, cu scopul foarte nobil de a salva simbolul luptei pentru statul de drept. Nu cred o iotă. Dl Toader e un Narcis ratat, îndrăgostit iremediabil de forma sa fără fond. Vedeți primele 5 minute din conferința de presa... totul este despre rol, despre personajul principal fără lume in jur, teoria conspirației, podestrul adus de un angajat la Minister (se urca, nu se urca, aceasta-i întrebarea) si jurnaliștii care Doamne fer' ar putea fotografia un raport fâsâit...

Îmi este rusine. Rusine ca un jurist de vârf, dacă judecam după demnități, din țara in care m-am format ca om, ca jurist, poate pune on stage un spectacol atat de penibil. Stiti rușinea aceea pe care o resimți când cineva cu care accidental împarți ceva (roman, jurist, ministru al justitiei) se face iremediabil de ras? E rușinea aceea pura și irațională, in care nu ai nicio vina decât aceea ca respiri aceeași limba. E o rusine ca la carte, după orice standard, in România și in lumea larga. Lume care noroc ca e totuși mica, o uliță dintr-un sistem solar marginal.

Lupta cu dna K, nu este despre dna K. Este despre noi și valorile minimale intr-o societate democratica. Dna K este scutul slăbiciunii noastre, a celor care am plecat, a celor ca nu vrem sa ne întoarcem, care nu vrem sa votam, care trăim între zidurile cetății fără a ne simți parte din cetate, a celor care am ridicat propriile ziduri între noi și cetatea pervertita. Dna K nu e Mesia, e numai o femeie. Una cât mii de bărbați care au ocupat butoanele cetății. Și nu e perfecta. Căci e om. Dar e mai buna decât cei mai mulți dintre noi și decât noi toți laolaltă, căci sta stoic și duce o lupta care e a noastră, a tuturor. Și nu pleacă, scârbită, fără sa se uite înapoi. Ca mii de romani, in fiecare luna. Dna K duce lupta pentru o țara pe care conducători vremelnici au decis sa o piardă in anul centenarului ei. In rest, când cetatea va fi condusă de persoane fără rendez-vous lunar la secții penale de prin instanțele țării, putem vorbi și despre cum poate fi DNA mai bun decât este. Pana atunci e război, iar la război te alături celui care duce lupta. Acum, dna K.



Asa sa fie: sa nu se mai intoarca vreodata si nici sa nu voteze, nici macar cu platforma de Kacat a oparitului Julien. raset
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Sam Feb 24, 2018 1:32 pm

Pe bune, d-na in halat de oaie imi da senzatia ca are in fisa postului multi viermi de ocrotit ca sa nu fie aruncati la tomberonul istoriei devil

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Feb 25, 2018 9:40 am

Şerban Foarţă
23 februarie la 19:31 ·

- Domnule Liiceanu, ce carte nouă pregătiţi ?
- Cartea-mi în lucru se intitulează "Critica slujirii pure".




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mar Feb 27, 2018 12:37 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mar Mar 13, 2018 1:11 pm

Hopa, pleaca farurile oranjgutano-tefeleimii de la Hoitnews! Inclusiv tov. Paantaazzziii, intrebatorul preferat al Sasalaului in USA. Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Freamata sobolanii din presa cu epoleti, prevestind cutremurul devastator din servicii. De urmarit. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  delta Mar Mar 13, 2018 1:16 pm

ENKI a scris:Hopa, pleaca farurile oranjgutano-tefeleimii de la Hoitnews! Inclusiv tov. Paantaazzziii, intrebatorul preferat al Sasalaului in USA. Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Freamata sobolanii din presa cu epoleti, prevestind cutremurul devastator din servicii. De urmarit. Laughing
dacă mai dai știri d-astea, te strânge de gât Miki Șpagă... vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Vin Mar 23, 2018 7:31 am

delta a scris:
ENKI a scris:Hopa, pleaca farurile oranjgutano-tefeleimii de la Hoitnews! Inclusiv tov. Paantaazzziii, intrebatorul preferat al Sasalaului in USA. Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Freamata sobolanii din presa cu epoleti, prevestind cutremurul devastator din servicii. De urmarit. Laughing
dacă mai dai știri d-astea, te strânge de gât Miki Șpagă... vesel
Asta nu e stire, deci n-ar trebui sa se puna la socoteala. Laughing

Tăpălagă și ălălalt

Dan Tăpălagă și celălalt au plecat de la HotNews. Odată cu plecarea lor se mai încheie un capitol din regimul Băsescu.

Acești băieți de la HotNews nu au fost ”intelectualii” lui Băsescu. Ei au făcut parte din garnizoana Rudimentari și Gălăgioși, secția ”Luptăm cu comunismul”. Evident că nu au fost jurnaliști vreodată – dracu’ a mai văzut jurnaliști care să scrie numai de Opoziție și să mozolească-n fund Puterea!

Ei trebuiau să țină în fierbere subiectele zilei, ei trebuiau să-i ocolească pe Elena Udrea, pe Adriean Videanu, pe Vasile Blaga și pe ceilalți, ei trebuiau să pompeze în imaginea serviciilor și a instituțiilor de forță. În fruntea acestor instituții de forță își făceau de cap unul ca Sorin Blejnar sau unul ca Horia Georgescu, cel care ne povestește acum despre întâlnirile duminicale cu George Maior și discuțiile pe care le aveau pe dosarele politicienilor. La HotNews, Horia Georgescu avea icoana lui proprie și un număr de limbi dedicate pe săptămână.

HotNews, alături de Evz, erau publicațiile regimului, unde Serviciile își prezentau ascultările și stenogramele. Deontologi cum îi știm, Tăpălagă și cu ălălalt se puneau imediat pe scris, înfierând comunismul. Parcă-i văd, când simțeau că-i lasă inspirația, cum își apropiau de nas o bucată din roba de procuror comunist a Monicăi Macovei și cum inspirau cu putere, cum fetișul le urca sângele și ura în creiere și cum mânuțele începeau să zburde din nou pe tastatură.

Tăpălagă și ălălalt au fost unele dintre cele mai demne de dispreț creaturi ale regimului Băsescu: au contribuit la ura creată de Băsescu între diferite părți ale societății, la ura față de bătrâni, la ura față de asistații social, timp în care au spus – deschis, asumat – publicului că Băsescu și Udrea și tot acel regim erau răul cel mai mic. S-a văzut imensitatea celui mai mic rău. Tăpălagă și ălălalt nu și-au asumat niciodată nimic din mizeria pe care au făcut-o, din lăturile pe care le-au ventilat în societate. Acești băieți au întreținut ura cum întreține un boșorog cu bani o pițipoancă de 20 de ani.

Cică merg să-și facă alt proiect online. Sunt convins că va avea același miros de rahat împachetat în legi macoviste.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mar Apr 03, 2018 5:13 pm

Creierul diabolic care a construit uriașa mașinărie de propagandă


Dacă Securitatea a reușit măcar o singură construcție cu adevărat performantă după ’89, atunci aia e uriașa rețea de propagandă. Da, aia folosită, teoretic, ani buni, în beneficiul lui Băsescu și, după căderea în dizgrație a Tiranului, mutată pentru conservarea poziției lu’ Kovesi. De test sau ca proiecție de viitor, lucrează și pentru Cioloș. Componenții ei – pe care eu îi numesc, după caz, acoperiți, detașați sau infiltrați, unii încă angajați formal în media, alții plătiți la plic sau pe consultanță, plus voci publice mufate discret la sponsorizări generoase și străvezii, oengiști beneficiari de generoase granturi – sunt ținuți strâns și ghidați milimetric de o mână forte. Care le știe și slăbiciunile, și nevoile imediate sau constante. Și care are posesia/controlul butonului magic. E fascinant cum tac în cor în momentele delicate pentru cauză și sar în haită imediat după aprobarea semnalului de atac/apărare. Se preiau unii pe alții, se citează, externalizează (prin corepondenții de afară ai rețelei) mesajul stabilit, dau impresia că tot Universul e îngrijorat/revoltat odată cu ei. Clamează unitar principii și crezuri pe care, în viața privată, se pișă cu jet. N-au rușine și nici limite. Amintiți-vă momentele postrevoluționare decisive – referendumuri, alegeri prezidențiale, Colectiv, protestele împotriva OUG 13 și valul de după ele – și cum au acționat. Capacitatea de manipulare a mașinăriei e uriașă, performantă, strivitoare. Nu scriu aceste rânduri fiindcă aș avea vreo revelație. Îi știu, îi văd, îi simt. Unica mea curiozitate e cine a fost creierul care a plămădit grozăvia asta.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mier Apr 04, 2018 10:40 am

De citit si cometarille, care par scrise de o singura persoana trepanata. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Ciutacu Valentin Eu am mers cu ea in avion de la Viena incoace, a stat pe locurile cu tarif normal, avea bodyguard-ul cu ea si a stat la coada la verificarea actelor de identitate si la bagaje. In acelasi avion era Daciana Sarbu care a stat la business class si nu am vazut-o nicaieri dupa aterizare, probabil a iesit pe la oficiala.
62
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 14h
Aurelia Marcu
Aurelia Marcu Doamna LCK este un conglomerat de calități !! Cam atât .. Intr-o țară in care se fură cu talent, asemenea oameni nu au loc.
49
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 14h
Dan Bunescu
Dan Bunescu "cu talent" ? sa fim seriosi.
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Aurelia Marcu
Aurelia Marcu Dan Bunescu , băgați ghilimelele de rigoare.
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Dan Bunescu
Dan Bunescu cu nesimtere, ghiolbaneshte ce sa mai bagam ghilimele. trebuie spus pe limba boului. care voteaza.
7
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Dan Bunescu
Dan Bunescu am ajums sa fin tratati ca Angola si Congo stimata doamna. ultimii oameni. noi si daca eram in Qatar sau in Emirate si ar fi fost tot prapad. Tot cativa km de autostrada harbuiti, etc, etc., seicul Dragnea intr-un palat si restul muritori de foame.
2
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Aurelia Marcu
Aurelia Marcu Dan Bunescu ,subscriu !
1
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Dan Bunescu
Dan Bunescu La propriu chiar. Cititi pana la capat. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Rodica Vitania Vataman
Rodica Vitania Vataman In timpul asta ex sefa DIICOT boleste in Costa Rica. Totdeauna le-am comparat .
17
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 14h
Isabelle Badulet
Isabelle Badulet Karma
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 14h
Gabriela Dinu
Gabriela Dinu Chiar așa este! Și eu am văzut-o cândva.
5
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 14h
Elena Dumitru
Elena Dumitru Daaaa....zambeste la oamenii necunoscuti care o privesc cateva secunde. Mi s-a parut f cool :-))
22
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Mircea Aanei
Mircea Aanei Zîmbetul este izvor de energie bună...curată, disponibilităţii şi comuniunii!
2
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 8h
Dan Bunescu
Dan Bunescu Eu nu cred sa fie om de buna credinta in tara asta sa se indoiasca de buna credinta si puterea de lucru a aceatei femei. Nici.macar frustratul de Morar sau lepra aia de Basescu.
28
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Adelina Doroftei
Adelina Doroftei Si eu am vazut-o acum ceva timp la Romana..imbracata simpla, cu parul prins in coada. M-am uitat mirata dar si placut surprinsa. Cred ca nu sunt singura..si la fel mi-a zambit discret. Eu o respect enorm pe femeia aia de fier.
39
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h · Editat
Aurelia Marcu
Aurelia Marcu Subscriu.
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 4h
Calin Calin Pop
Calin Calin Pop O văzut rățuștele din cimitir?
2
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Alina Diana
Alina Diana Da...erai tu una dintre ele.
5
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Calin Calin Pop
Calin Calin Pop Din cismigiu
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Calin Calin Pop
Calin Calin Pop So dus la buthist sa verifice dc dau bon
1
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Gabriel Stoica
Gabriel Stoica Calin Calin Pop nu la profu' tau de gramatica,l-a urecheat ca nu te-a lasat corigent!
5
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 12h
Traian Musatescu
Traian Musatescu calinx2 e papagalu lui plesoianu, nu e ratusca
1
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 11h
Costache Constanta
Costache Constanta esti ruda cu ,,Genunche" ?
1
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 4h
Iulian Nechita
Iulian Nechita asta inseamna sa fii OM
10
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Soso Sorinescu
Soso Sorinescu De ar vedea o Florian...
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Alina Dobre
Alina Dobre Am vazut o si eu..pe strada..insotita discret de o garda ..exact asa...simplu imbracata..si nu mi -a venit sa cred ..
11
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Marius Gherman
Marius Gherman Kovesi e o adevarata profesionista. Ea impreuna cu Augustin Lazar si cu o mana de justitiari.
27
Administrează
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 13h
Marius Turcu
Marius Turcu Cei 7 magnifici
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Mier Apr 04, 2018 1:01 pm

Tot romanul e frate cu Codruta cea modesta raset Merita invitata la un menuet cand o intalnesti in Obor, zambitoare, cu sacosa in mana, plina cu cartofi si frunze de patrunjel Laughing Daca as fi barbat, as avea chiar erectie intr- o astfel de scenografie laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Mier Apr 04, 2018 6:37 pm

ENKI a scris:
Creierul diabolic care a construit uriașa mașinărie de propagandă


Dacă Securitatea a reușit măcar o singură construcție cu adevărat performantă după ’89, atunci aia e uriașa rețea de propagandă. Da, aia folosită, teoretic, ani buni, în beneficiul lui Băsescu și, după căderea în dizgrație a Tiranului, mutată pentru conservarea poziției lu’ Kovesi. De test sau ca proiecție de viitor, lucrează și pentru Cioloș. Componenții ei – pe care eu îi numesc, după caz, acoperiți, detașați sau infiltrați, unii încă angajați formal în media, alții plătiți la plic sau pe consultanță, plus voci publice mufate discret la sponsorizări generoase și străvezii, oengiști beneficiari de generoase granturi – sunt ținuți strâns și ghidați milimetric de o mână forte. Care le știe și slăbiciunile, și nevoile imediate sau constante. Și care are posesia/controlul butonului magic. E fascinant cum tac în cor în momentele delicate pentru cauză și sar în haită imediat după aprobarea semnalului de atac/apărare. Se preiau unii pe alții, se citează, externalizează (prin corepondenții de afară ai rețelei) mesajul stabilit, dau impresia că tot Universul e îngrijorat/revoltat odată cu ei. Clamează unitar principii și crezuri pe care, în viața privată, se pișă cu jet. N-au rușine și nici limite. Amintiți-vă momentele postrevoluționare decisive – referendumuri, alegeri prezidențiale, Colectiv, protestele împotriva OUG 13 și valul de după ele – și cum au acționat. Capacitatea de manipulare a mașinăriei e uriașă, performantă, strivitoare. Nu scriu aceste rânduri fiindcă aș avea vreo revelație. Îi știu, îi văd, îi simt. Unica mea curiozitate e cine a fost creierul care a plămădit grozăvia asta.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eu ma intrebam asta inca de dinainte de 2010, pe vremea monstruoasei propagande basiste. Si sunt convinsa ca in SRI ca s-a creat un departament specializat pe genul asta de operatiune care a controlat si controleaza propaganda. N-aveau cum sa existe doar postaci civili platiti.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 27 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 28 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum