SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Trompetele dă partid şi dă stat...

+9
(Still a)Live
RocketQu33n
Vasile
baso
Armand
Dracu' gol
ENKI
delta
Anahoret
13 participanți

Pagina 26 din 28 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28  Urmatorul

In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Dum Dec 03, 2017 2:53 pm

Eu consider ca Firea a gresit de 2 ori sau chiar daca nu ea a venit cu ideea, in contul ei se contabilizeaza . In primul rand, nu mi s-a parut o idee prea geniala sa organizeze targul de Craciun in Piata Victoriei. Nu-ti trebuie nu stiu cata imaginatie ori capacitati paranormale ca sa realizezi ca hastag rezistentii se vor da cu curul de pamant, macar la figurat daca nu si la propriu, ca li s-a confiscat spatiul de joaca. Nu stiu nici cum s-au gandit consilierii capitalei ca ar fi asigurat accesul pietonal la targul ala fara a da peste cap circulatia. In fine, daca asa au hotarat, considerand ca pot gestiona situatia, era nevoie de o prezenta serioasa a jandarmilor in zona. Mi s-a parut penibil ca 30 de trepanati care n-au dormit de grija targului de Craciun prin care li se fura piata, au fost lasati sa-si faca de cap, fara sa fie incarcati in dube, amendati ori facute dosare penale la aia mai agresivi.A doua greseala a fost aceea ca desteptii de la Primaria Capitalei au cedat ca niste curci plouate. Daca prin prima greseala i-au starnit pe imbecili, cu a doua i-au iritat pe ceilalti, deja plictisiti de tupeul si taraboiul tefelistilor.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Dec 03, 2017 4:12 pm

baso a scris:Daca prin prima greseala i-au starnit pe imbecili, cu a doua i-au iritat pe ceilalti, deja plictisiti de tupeul si taraboiul tefelistilor.

Poate ca tocmai asta s-a intentionat: intaratarea ambelor tabere. Cool
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Dec 03, 2017 4:27 pm

baso a scris:Eu consider ca Firea a gresit de 2 ori sau chiar daca nu ea a venit cu ideea, in contul ei se contabilizeaza . In primul rand, nu mi s-a parut o idee prea geniala sa organizeze targul de Craciun in Piata Victoriei. Nu-ti trebuie nu stiu cata imaginatie ori capacitati paranormale ca sa realizezi ca hastag rezistentii se vor da cu curul de pamant, macar la figurat daca nu si la propriu, ca li s-a confiscat spatiul de joaca. Nu stiu nici cum s-au gandit consilierii capitalei ca ar fi asigurat accesul pietonal la targul ala fara a da peste cap circulatia. In fine, daca asa au hotarat, considerand ca pot gestiona situatia, era nevoie de o prezenta serioasa a jandarmilor in zona. Mi s-a parut penibil ca 30 de trepanati care n-au dormit de grija targului de Craciun prin care li se fura piata, au fost lasati sa-si faca de cap, fara sa fie incarcati in dube, amendati ori facute dosare penale la aia mai agresivi.A doua greseala a fost aceea ca desteptii de la Primaria Capitalei au cedat ca niste curci plouate. Daca prin prima greseala i-au starnit pe imbecili, cu a doua i-au iritat pe ceilalti, deja plictisiti de tupeul si taraboiul tefelistilor.
Cine o ghidoneaza pe Firea o fi vrut sa demonstreze ca nucleul dur al #rezistentilor a devenit anarhic, rolurile sociale ajungand sa fie inversate, respectiv primaria trebuind sa ceara "autorizatie" de la ocupantii ilegali ai unei piete publice administrate de... primarie. E de neinteles de ce nu s-a intervenit de atata amar de vreme cu tunuri de apa, gaze lacrimogene, bastoane de cauciuc, arestari, asa cum se procedeaza curent in orice tara civilizata, in cazul protestelor fara autorizatii. E ca si cand un experiment social se desfasoara sub atenta observatie a unor servicii secrete, autohtone si straine, pentru a fi exportat, la nevoie, si prin alte parti.  suspect
Ok, poate ca nu trebuia organizat targ de Craciun acolo, dar trebuia evacuata piata, ocuparea ei nefacand altceva decat sa permanentizeze imaginea externa a unui guvern care conduce discretionar, in protestele permanente ale propriului bobor. De altfel, mai toti opozantii PSD se comporta ca si cum i-ar fi votat pe pesedisti, reprosandu-le tot felul de chestii din programul de guvernare, dar si promisiuni din campania electorala. Noaptea mintii in stare finala. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Dum Dec 03, 2017 4:31 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Daca prin prima greseala i-au starnit pe imbecili, cu a doua i-au iritat pe ceilalti, deja plictisiti de tupeul si taraboiul tefelistilor.

Poate ca tocmai asta s-a intentionat: intaratarea ambelor tabere.  Cool

Primarul PSD al Sectorului 1, Dan Tudorache, a declarat, la Realitatea TV, că decizia de a organiza un târg de Crăciun în Piaţa Victoriei a fost luată în partid, tocmai de aceea Gabriela Firea trebuia sprjinită, aluzie la criticile aduse de premierul Mihai Tudose. Fără să-şi dea seama, Tudorache a dat-o de gol pe Firea, cea care spusese că Inspectoratul Şcolar a cerut un târg de colinde, că nicidecum n-a fost o decizie politică.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Dec 03, 2017 6:52 pm

Cam asa ceva. In tot cazul, ma recunosc printre adeptii Pietei Universitatii, etichetat ulterior drept legionar, pentru ca acum sa fiu categorisit drept comunist de catre bolsenazistii tefelisti.  Laughing

Cristian Niculescu
1 oră ·

ȘI DACĂ MAJORITATEA TĂCUTĂ SE SATURĂ?
Mă întreb cât mai rezistă cu nervii majoritatea asta tăcută, care nu e de acord cu ce fac tefeliștii. E evident că e mai numeroasă decât protestatarii. Mă întreb ce se va întâmpla dacă majoritatea asta iese și ea în stradă și-și face dreptate singură, revendicând un loc de manifestație deja ocupat ilegal de tefeliști? Dacă îi smardoiește p-ăștia de le sună sloganurile-n cap? Îi spulberă cu bătaia, pur și simplu. Iar jandarmii nu intervin, așa cum nu intervin nici contra protestelor neautorizate. Ca să fie echitate.
Mă întreb, dacă îi vine vreunuia nervos, din majoritatea tăcută, ideea să mobilizeze oamenii în stradă, ca să facă ordinea pe care n-o fac jandarmii? Ce se va întâmpla?

E foarte evident că o mare parte, poate o treime din majoritatea asta tăcută, nu e compusă din pesediști. Sunt oameni cu concepții liberale sau doctrinar de dreapta, oameni care au fost în Piața Universității 1, care au blamat comunismul și pe Ceaușescu. Sunt anticomuniști vechi, frustrați că cei mai fanatici dintre tefeliști îi numesc chiar comuniști.
Mulți tefeliști își haleau grișulețul cu lapte, când generația mea îi făcea mustăți lui Ceaușescu în manualele școlare sau flegma pe tabloul Tovarășului, în pauza mare, la școală. Când spuneam bancuri politice la colțul blocului sau la petreceri, deși știam că 1 din 3 ascultători era turnător. Când ascultam postul interzis Europa Liberă, deși pereții erau subțiri și ne auzeau vecinii care, desigur, 1 din 3 erau turnători. Noi ne riscam jobul sau libertatea, în fiecare zi.
Acești răsfățați ai protestelor de stradă ne spun nouă că suntem comuniști, pesediști și nu mai știu ce rahaturi! Asta în timp ce ei nu riscă nimicic, sunt tolerați cu mitingurile lor ilegale față de normele privind adunările publice sau liniștea și ordinea publică. Sunt tolerați cu copiii lor, pe care-i pun în pericol la mitinguri, contra legii privind protecția minorilor, într-o inconștiență fanatică demnă de Intifada, în care arabii faceau scuturi umane din pruncii lor.

Ura și imbecilitatea a cuprins această masă de oameni amorfă, mulți dintre ei cu calități și cu minte, dar (se)duși de valul opoziției cu orice preț și în afara rațiunii.
Îi rog pe prietenii mei tefeliști să mă ierte sau să mă șteargă de pe listă pentru că, sincer, m-am săturat de mascarada asta a lor! Mi-ar veni să dau cu pumnul (în masă) dacă n-aș fi conștient că aș fi mai imbecil decât victima, făcând asta. Așa cum s-a întâmplat cu moșul ăla, cu rucsacul - și tefelistul care l-a filmat. Când insultele s-au terminat, începe violența.

Se tot compară Piața Universității 1 cu mișcările de azi. Nicio treabă. Adepții PU 1 eram niște indivizi care asimilaserăm problema criptocomuniștilor și criptosecuriștilor și a punctului 8 de la Timișoara. Noi nu voiam pe nimeni direct la pușcărie sau în sicriu, noi strigam: Iliescu, judecat, pentru sângele vărsat! Judecat, da? Făceam diferența între judecată și condamnare. Ăștia de acum, precum propagandiștii bolșevici sau naziști, vor direct încarcerarea și moartea păcătosului. Pentru vocea străzii contemporane nu există prezumție de nevinovăție. Țintele sunt deja condamnate. Știm că ăla e corupt, morții mă-sii, la pârnaie cu el!

Mai întreb o dată: și dacă majoritatea tăcută se satură și iese peste tefeliști, vă dați seama ce omor iese? Asta vrem, să ajungem în situația în care să nu ne mai stăpânim nervii și să ne lovim cu sete?
Pentru că impresia mea e că momentul ăla nu e departe iar cineva, pe frontul de est, o să-și frece mâinile de bucurie.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Dec 04, 2017 6:00 am

Discursul despre violenta, ca ultima solutie , l-am citit recent si pe blogul lui Zoso, fiind se pare si dorinta intima a nucleului dur al rezistentilor. Este oarecum ciudat cum se propaga o astfel de idee in ambele tabere pentru justificarea unui razboi civil sau macar a unei cafteli in toata regula intre manifestanti. Nu stiu cine este acest Niculescu si nu ma interseaza. E interesant cum si-a construit eseul literar pt. a manipula coarda sensibila a celor tacuti care nu sunt partizani nici ai tefelistilor si nici ai pesedistilor fanatici.Nu stiu, probabil suntem multi din astia. Eu insa nu am o fire violent-isterica, dornica sa-mi impun punctul de vedere prin agresivitate. Din acest motiv sunt refractara la discursurile care indeamna, inclusiv subliminal, la violenta. Singura situatie in care consider justificata o anumita forma de agresivitate, este legitima aparare. Lejeritatea cu care unii fac apologia violentei, ca modalitate de a potoli o multime, consider ca tine de domeniul patologicului.

Am inteles ca la PSD s-a convocat o sedinta urgenta cu intentia scoaterii in strada a simpatizantilor PSD ca replica la protestele tefelistilor. Personal, nu mi se pare o idee buna in contextul discursurilor despre violenta ca necesara in transarea situatiei. In ambele tabere exista acelasi gen de personaje, trepanati agitatori dornici de paruiala. Cu siguranta ca nucleul dur al rezistentilor va profita de aceasta situatie pt. a provoca incidente ca sa iasa cu cafteala. Dat fiind faptul ca o astfel de tensiune acumulata in spatiul miortic tine si de siguranta nationala, sunt curioasa cum se va implica SRI laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Lun Dec 04, 2017 7:47 am

baso a scris: Nu stiu cine este acest Niculescu si nu ma interseaza.

E ziaristul infiltrat printre protestatari inca din februarie, cand facea repotaje de la fata locului. Vreo doua le-am adus eu p-aci, la vreamea respectiva. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Lun Dec 04, 2017 8:18 am

baso a scris:Discursul  despre violenta, ca ultima solutie , l-am citit recent si pe blogul lui Zoso, fiind se pare si dorinta intima a nucleului dur al rezistentilor. Este oarecum ciudat cum se propaga o astfel de idee in ambele tabere pentru justificarea unui razboi civil sau macar a unei cafteli in toata regula intre manifestanti. Nu stiu cine este acest Niculescu si nu ma interseaza. E interesant cum si-a construit eseul literar pt. a manipula coarda sensibila a celor tacuti care nu sunt partizani nici ai tefelistilor si nici ai pesedistilor fanatici.Nu stiu, probabil suntem multi din astia. Eu insa nu am o fire violent-isterica, dornica sa-mi impun punctul de vedere prin agresivitate. Din acest motiv sunt refractara la discursurile care indeamna, inclusiv subliminal, la violenta. Singura situatie in care consider justificata  o anumita forma de agresivitate, este legitima aparare. Lejeritatea cu care unii fac apologia violentei, ca modalitate de a potoli o multime, consider ca tine de domeniul patologicului.

Am inteles ca la PSD s-a convocat o sedinta urgenta cu intentia scoaterii in strada a simpatizantilor PSD ca replica la protestele tefelistilor. Personal, nu mi se pare o idee buna in contextul discursurilor despre violenta ca necesara in transarea situatiei. In ambele tabere exista acelasi gen de personaje, trepanati agitatori dornici de paruiala. Cu siguranta ca nucleul dur al rezistentilor va profita de aceasta situatie pt. a provoca incidente ca sa iasa cu cafteala. Dat fiind faptul ca o astfel de tensiune acumulata in spatiul miortic tine si de siguranta nationala, sunt curioasa cum se va implica SRI laugh
Nici eu nu sunt adeptul violentei, insa devin chestiuni de legitima aparare transmisiile live, pe feisbuc, facute de tefelisti de oriunde, fara acordul celor filmati. E ca si cum mii de posturi tv ilegale ar emite oricand, orice, catre urmaritorii din bulele virtuale, alimentandu-le iluzia participarii la o realitate pe care si-au construit-o in timp, din lozinci. Malin Bot este primul care practica pe la noi conceptul de gonzo jurnalism, desi, daca stau sa-mi aduc bine aminte, o reporterita de la ProTV, in urma cu mai bine de 20 de ani, patrunsese cu microfonul si cameramanul dupa ea intr-un salon de spital, adresand intrebari inepte unui accidentat aflat in pragul comei.
M-am pus in pielea lui Bobonel (cel care l-a altoit si pe Macac, atunci cand betivul l-a facut poponar laugh ) si nu stiu daca as fi rezistat atat de calm unui asemenea atac imbecil...



Securistii sunt implicati deja pana peste cap, ei identificand, sustinand discret si alimentand permanent astfel de specimene dezaxate. Deocamdata au radicalizat la extrem tabara #rezist, urmand sa se ocupe si de majoritatea tacuta, cel mai probabil. Tare mi-e teama ca reorganizarea administrativ-teritoriala va fi facuta astfel chiar de miorii de rand, dupa inclestari mai mult sau mai putin violente in centrele marilor orase (mediul rural nu mai exista din punct de vedere al unei posibile reactii si, oricum, ciobanii sunt controlati deja de securisti raset ), urmand ca orasele din Ardeal sa se declare de partea #rezist sau sa gaseasca solutii de compromis, in timp ce restul coloniei va fi considerata retrograda, prea dependenta de Bucuresti si de miticii comunisti. Catre independenta Transilvaniei se merge in pas vioi, Clujul si Sibiul, poate si Brasovul, fiind deja cucerite. La Oradea tocmai a fost Klemm si i-a remarcat aerul de... capitala de tara ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), Timisoara si Arad sunt de multa vreme considerate integrate in Vest, asa ca nu vad de ce nu s-ar folosi nemultumirile fata de ciuma rosie instalata la Bucuresti (cu Firea in frunte) pentru a justifica o cerere de independenta, pe model catalan ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ).
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Dec 04, 2017 9:16 am

Pe Malin Bot l-au huiduit inclusiv tefelistii. Ma indoiesc ca sunt prea multi care sa-l considere reprezentativ pt. ei pe dezaxatul asta sau pe altii ca el. Problema e ca exista multi dezaxati in ambele tabere care considera ca a venit vremea lor sa se manifeste, chiar daca nu sunt asa de vizibili ca Malin Bot. Invrajbirea romanilor contra romanilor a inceput programat in epoca Basescu, cand aparatul de propaganda si-a ingrosat randurile cu dezaxati din astia. Ceea ce se intampla in prezent este o noua etapa, mult mai urata.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Lun Dec 04, 2017 9:57 am

baso a scris:Invrajbirea romanilor contra romanilor a inceput programat in epoca Basescu, cand aparatul de propaganda si-a ingrosat randurile cu dezaxati din astia. Ceea ce se intampla in prezent este o noua etapa, mult mai urata.
Asa si scrie pe copertile de feisbuc ale unora din nucleul dur: #NEXTLEVEL. Cool
Intrand, chiar acum si in paralel, pe pagina lui Bot, am gasit asta:

Malin Bot
3 minute ·

Dragnea, Tariceanu & gastile cu care ei controleaza PSD, ALDE si majoritatea parlamentata ne risca viitorul european cu legile pentru corupți.

Pe YouTube e comentariul complet: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sunt decisi sa o faca si numai noi putem sa ii oprim, daca ne adunam destul de multi la #NEXTLEVEL.

Urmeaza doua saptamani de foc in care propaganda mafiei va viza doua scopuri:

1. Isterizarea electoratului PSD & ALDE impotriva #rezist, cu proteste de tip mineriada.

2. Dezbinarea protestului #rezist prin denigrarea vocilor importante care pot mobiliza oamenii la #NEXTLEVEL.

Se tem ca vor avea un protest masiv ziua, la Parlament si vor sa evite asta cu orice pret.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Dec 04, 2017 10:52 am

ENKI a scris:
baso a scris:Invrajbirea romanilor contra romanilor a inceput programat in epoca Basescu, cand aparatul de propaganda si-a ingrosat randurile cu dezaxati din astia. Ceea ce se intampla in prezent este o noua etapa, mult mai urata.
Asa si scrie pe copertile de feisbuc ale unora din nucleul dur: #NEXTLEVEL. Cool

Shocked
Inseamna ca am anticipat aproximativ ce intentioneaza dezaxatii sa se intample.

Ma intriga si explicatia data de Codrin Stefanescu

Secretarul general adjunct al PSD a susținut că decizia organizării unui miting a fost luată în urma acțiunilor de sâmbătă, când „200 de manifestanți, pe care nu-i asumă nici măcar organizațiile cu #rezist, au reușit să dea peste cap un târg de Crăciun. „Adică 155 de mici firme românești, asociații familiale care vindeau în această lună de decembrie produsele lor artizanale, culinare și așa mai departe și zeci de bucureșteni care s-ar fi bucurat de acest târg nu au reușit, pentru că 200 de manifestanți au abuzat de dreptul lor de a face miting. Și, pur și simplu, au făcut prăpăd în ceea ce se numește bunul Primăriei Capitalei. Iar asta a creat o maximă nervozitate și o stare de tensiune în toată țara, adică oamenii care ne-au votat au venit peste primari, primarii peste șefii de zonă, șefii de zonă peste șefii de județ și șefii de județe au convocat această întâlnire cu Liviu Dragnea din această seară”, a explicat el.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In tot Bucurestiul ala n-au gasit pesedistii alt loc de organizat targul decat in locul de joaca ales mai nou de catre tefelisti, in fata Guvernului ca sa protesteze impotriva Parlamentului. In dimineata in care s-au montat/demontat schelele, n-am avut senzatia sa fi fost 200 de protestatari in Piata. Nu pareau a fi mai multi de 30 iar jandarmii au functionat cu frana trasa. Mi s-a parut absolut penibila faza cu urlete, tiganeala curata, cand s-a ingramadit lumea ca sa-l scape pe idiotul care l-a lovit pe mosul turbo. Daca fix aiureala asta i-a intaratat pe pesedisti sa organizeze miting national, inseamna ca sunt la fel de manipulabili ca si tefelistii. Nu mai lipseste decat ca tefelistii si pesedistii sa-i declare eroi nationali pe cei 2 pensionari, fiecare cu nebunul lui...E de noaptea mintii.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Dec 04, 2017 11:34 am

Intamplarea face ca treaba cu mineriada am vazut-o rostogolita de niste comentatori agresivi pe site-uri dominate de antitefelisti, cu ceva timp in urma. In sensul ca tefelistii si-ar merita o mineriada ori macar niste jandarmi mai agresivi care sa-i rupa in bataie. Suspect Apoi am dat de blogul lui Zoso si comentariile filozofice despre necesitatea violentei stradale la proteste. Nu stiu de ce, am asa un feeling ca niste unii au lucrat mult in ultima vreme pt. a provoca acele conditii astfel incat niste evenimente sa se intample. Este cert ca PSD isi asuma o mare responsabilitate cu mitingeala nationala daca se va ajunge la capete sparte si incendieri de autoturisme ori alte acte huliganice...astfel cum se pare ca si-au propus unii sa se intample.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Lun Dec 04, 2017 1:09 pm

Ca un adevarat adept al sectei curcubeului, cica tov. Sora - 101 ani ar fi fost mai intai legionar si abia apoi comunist, pentru ca astazi sa fie ce vrea muschii lui, via GDS. laugh
Chiar asa, cam mare asemanarea dintre gardul legionar si hastagul rezistentilor #. Lipseste doar crucea farmaciei din centru. Cool

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Mihai Șora și Corneliu Zelea Codreanu
Posted by admin 21 hours ago
Mihai Șora este singurul român în viață care l-a cunoscut pe Corneliu Zelea Codreanu și singurul român în viață în...
Mihai Șora este singurul român în viață care l-a cunoscut pe Corneliu Zelea Codreanu și singurul român în viață în viața căruia a intervenit Căpitanul

Înainte de 1990 îl vedeam când și când pe Mihai Șora la Casa Scriitorilor, ne salutam și luam loc la mese diferite, dar apropiate, în partea stângă a restaurantului, cum intri dinspre Calea Victoriei. La masă se nimerea deseori să fiu cu Petre Țuțea sau Simion Ghinea, ori Dorin Dron. Nu mai țin minte de la care din ei am aflat o poveste frumoasă despre Mihai Șora. Student fiind, adică tînăr și plin de elanuri eroice, romantice, cică Mihai Șora, ca majoritatea tinerilor de ispravă din generația sa, s-a alăturat Mișcării legionare, a fost membru activ și sincer angajat, cu trup și suflet, în misiunea pe care și-o asumase Mișcarea.

Nu este lucru sigur că junele Șora, fecior de popă, a înțeles bine unde a intrat, cu cine s-a „înhăitat”, căci foarte curând s-a trezit într-o încurcătură care i s-a părut fără ieșire: s-a îndrăgostit de o jună frumoasă, deșteaptă, plăcută, care avea toate calitățile unei viitoare soții, mai puțin detaliul că era născută într-o familie de evrei!… Ceea ce, se înțelege, nu se potrivea nicicum că înregimentarea lui Mihai Șora în Mișcarea Legionară!… Avea deci de ales, ori una, ori alta!… Adică să se lepede de toată tinerețea legionară și să se supună imboldului inimii sau să facă neauzit glasul inimii, să ignore chemarea inimii, și să-și sacrifice iubirea pe altarul datoriei față de neam, credință, camarazi etc!

Nici una dintre soluții nu părea acceptabilă pentru junele Mihai Șora de atunci. De unde drama pe care o trăia de ceva vreme!… Povestea spune că s-a mărturisit unor camarazi prin ce cumpănă cumplită trece, ba le-a mărturist cât de serios se gândește la unica soluție posibilă pentru un om de onoare, cum sunt legionarii: sinuciderea!… Vă dați seama cât de serioasă era situația?!

Conform proverbului că prietenul la nevoie se cunoaște, un astfel de prieten, de camarad, s-a dus la șef, la Căpitan, la Corneliu Zelea Codreanu și l-a informat de ce ar putea să se întâmple în cuib.
Povestea ajunge astfel la un final fericit: Căpitanul îl cheamă pe junele Romeo la o discuție și-l ia la rost: o iubești așa de mult pe juna Julieta?! De ce nu te însori cu ea, atunci?! Ce sau cine te împiedică?!… Nu se știe dacă nu cumva Căpitanul s-a oferit să le fie și naș! Doar mai fuseseră până atunci și alte căsătorii în aceeași formulă etno-religioasă!

Nu este vorba de o dezlegare pe care a primit-o Mihai Șora, de îngăduința care i s-a acordat! Ci de faptul că în Mișcarea legionară nu funcționa o asemenea interdicție, o discriminare anti-semită la nivelul relațiilor personale inter-umane. Ci pur și simplu Mihai Șora nu înțelesese în ce organizație intrase! Nu a înțeles mai multe din ceea ce se putea numi mentalitatea legionară, dovadă fiind faptul că nu a rămas mai departe legionar multă vreme! Vor fi fost și alte motive ale retragerii dlui Șora din Mișcare! Nu le știm și nici nu ne interesează să le aflăm! Dacă până la acești 100 și ceva de ani Mihai Șora nu a găsit de cuviință să-și comenteze păcatele tinereții sale legionare, este alegerea sa și o respectăm…

Numai că povestea de mai sus este de un mare interes comunitar, domnule Șora, este importantă pentru o mulțime de români, aș putea spune că este de interes național!

Domnule Mihai Șora, în 1946, la un conclav suprem al Partidului Comunist din România, adică la o plenară a Comitetului Central, tovarășul Lothar Rădăceanu, mare sculă cominternistă, le-a atras atenția tovarășilor de idei să dea cea mai mare atenție legionarilor, o atenție specială, deoarece, zicea sus numitul, așa cum se știe, „jumătate din România a fost legionară”! Cu alte cuvinte, mai explicite, cuvintele de laudă sau de contestare la adresa legionarilor contează mult pentru palmaresul pozitiv sau negativ al neamului românesc!

Așa cum se știe, azi Mișcarea legionară este repudiată pe toate căile de autoritățile de la București, este ținta unor strategii de denigrare sistematică etc., etc. Iar principala acuzație este antisemitismul practicat până la crimă de legionari!…

Din motive care nu interesează hic et nunc, de ani de zile eu, subsemnatul, mă strădui să combat neadevărurile scornite pe seama legionarilor. O fac fără mare succes, altul decât conștiința mea împăcată! Trebuie să recunosc însă că convingerea mea că acuzația de antisemitism adusă legionarilor este lipsită de temei se sprijină și pe dovada adusă de „episodul Mihai Șora”, de frumoasa poveste al cărei erou sunteți, domnule Mihai Șora! O poveste pe care o țin la inimă de aproape o jumătate de secol!

De mai multe ori până acum, în texte publicate după 1990, v-am invitat să interveniți cu mărturia pe care o puteți aduce privitor la persoana Căpitanului, la camarazii din Mișcare, cât erau de anti-semiți. Prestigiul dumneavoastră moral, acumulat într-o viață exemplară, poate fi de mare folos adevărului. Chiar consider că aveți această obligație morală nu numai față de amintirea sistematic maculată a Căpitanului și a foștilor dvs camarazi! Dar aveți această obligație și față de însuși poporul român! Poporul român, ca și toate celelalte popoare ale lumii, are nevoie și are și dreptul la adevăr, la adevărul despre cei ce au făcut istorie în numele său! Legionarii sunt un capitol din istoria neamului nostru. Dumneavoastră ați fost martor nemijlocit la un gest definitoriu pentru persoana emblematică a Mișcării legioare, pentru lumea legionară din care ați făcut parte. Gestul Căpitanului, relatat ca mărturie de Mihai Șora, se cuvine să-și găsească locul meritat în memoria poporului nostru! Memoria faptelor care fac cinste tuturor românilor!

Dumnezeu v-a înzilit cu ani mulți! Vă doresc din toată inima să-i sporiți, să-i înmulțiți! Mă întreb însă, frizând joaca cu gândurile, cu ideile, nu cumva ați aflat că Dumnezeu tot așteaptă să vă găsiți timp ca să vă mărturisiți în fața neamului românesc cu frumoasa poveste despre Mihai Șora și Corneliu Zelea Codreanu?! Nu cumva aceasta este rațiunea îngăduinței divine cea de până la 100 și ceva de ani?! Nu cumva, știind ce așteaptă bunul Dumnezeu de la dumneavoastră, trageți de timp?!… E corect ce faceți? E un fel de șantaj, domnule Șora, la scaunul celest!… Așa vreți să vă lungiți viața?! Cu șmecherii dintr-astea?!…

Câți ani vă mai trebuie, domnule Mihai Șora, ca să vă achitați de datoria ce o purtați pe umeri de atât amar de vreme?! Quousque tandem abuteris patientia nostra și a bunului Dumnezeu?!

                                                                                                                                               Ion COJA

Nota bene: Nu sunt convins că domnul Mihai Șora are cunoștință de precedentele mele apeluri și invitații prin care i-am cerut să spună public ce are de spus în legătură cu imixtiunea salutară a Căpitanului în viața numitului Șora Mihai. Drept care apelez la cei ce știu să navige pe internet să facă în așa fel încât textul de mai sus să ajungă la domnul Mihai Șora. Folosiți și adresa dlui inginer Noica, prieten al dlui Șora, om prob și de mare încredere!


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Dec 04, 2017 3:32 pm

ENKI a scris:Ca un adevarat adept al sectei curcubeului, cica tov. Sora - 101 ani ar fi fost mai intai legionar si abia apoi comunist, pentru ca astazi sa fie ce vrea muschii lui, via GDS. laugh
Chiar asa, cam mare asemanarea dintre gardul legionar si hastagul rezistentilor #. Lipseste doar crucea farmaciei din centru. Cool


S-o fi intamplat ca nazista de nevasta sa-l trimita la piata, dupa petrinjel, morcovi si cartofi, iar mosul garbovit de cei 101 ani  s-a trezit printre protestatarii hastag rezist, tot in piata, insa nu in aia de legume in care a fost trimis cu biletel de cumparaturi bagat in portofel, incat sa moara carand plasa cu cumparaturi pana acasa. Cica s-a insurat cu gardiana actuala la tanara lui varsta de 98 de ani. Dupa cum arata in prezent mosul-cocosul, i-as mai da vreo 50 de ani de rezistenta .... cat sa intre in Cartea Recordurilor. raset Daca il mai sictireste mult nevasta, trimitandu-l la piata, poate o fericeste si cu un bebelus facut cu alta, ochita de el in piata rezistentilor si dispusa a-i satisface ambitia de a se incurca cu tefelistii hastag rezistenti Laughing

PS. Daca bunu-meu, cam nazist in felul lui de a fi, n-ar fi cazut din copacul in care  s-a catarat la 94 de ani, sunt convinsa ca ar fi trait mai mult de 100 , bagand-o in groapa si pe ultima lui nevasta (baba tinerica)cu care s-a insurat nu  cu prea multi ani in urma propriului sau deces cauzat aiurea de ambitia lui  personala si prosteasca,  ultima  lui nevasta fiind  o oroare sau o eroare, atat din perspectiva lui maica-mea cat si a mea (eu fiind mult mai toleranta in privinta dreptului bunicului de  a se recasatori si a doua oara dupa decesul bunicii naturale si a urmatoarei , la fel de naturala) Ultima lui nevasta  a fost o japita extrema; am aflat si eu din barfele altor babe  ca tipa a fost o mare curva  a satului invecinat, bunicul meu fiind primul ei sot cu care s-a maritat la o varsta extrem de  inaintata. Laughing L-o fi cucerit baba cu ochii ei albastri si curati, ca cerul, primavara laugh Doar mie bunicul mi s-a plans, fiind fericit ca inca-l mai vizitam dupa prostia mare pe care a comis-o. Baba aia i-a supravietuit mai putin de 2 ani fara ca maica-mea sa mai aiba chef de a ataca contractul prin care sandilaul de bunic i-a transmis curvei de babe dreptul de proprietate asupra casei bunicilor, in intregime. 4 neveste a avut nazi-bunicul. Pe 3 le-a bagat in mormant dupa ce le-a chinuit cu stilul lui .A IV-a i-a supravietuit putin timp dupa ce l-a futut psihic pe seama mea si a lui miaca-mea. In fine, daca era dupa mine,as fi tarat-o pe curva de baba prin instanta de judecata, insa maica-mea a acceptat decizia inepta a lui taica-sau, desi bunicul mi-a recunoscut sincer, intre 4 ochi, ca a fost un mare bou laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Lun Dec 04, 2017 5:47 pm

Ca tot ai pomenit termenul sandilau. laugh

La începutul anilor ’90, imediat ce ne-am luat rația de libertate, se dădea la televizor, la TVR – încă nu începuse epoca televiziunilor comerciale – un desen animat japonez, o manga.

Îi zicea Sandy Belle și era terific de faină pentru copiii de atunci, terific de cretină dacă e să o privim cu ochii de acum.

Și pentru că erau și pe vremea aceea oameni precoci, care își dădeau seama deja că e o cretinătate, de pe atunci s-a inventat termenul de “sandibel”. Acesta de regulă era folosit în expresii de tipul “Ce, ești sandibel?”. Adică, în traducere pentru tefeleii prea tineri să fi prins respectivul serial de desene animate: “Gogule, probleme, mă? Ești mai prost decît prevede Constituția?”

Termenul de “sandibel” este cît se poate de potrivit în contextul zilelor noastre, cînd îl avem pe Săndel drept principal exponent al tefeleilor sandibeli.

Săndel este agent provocator profesionist, face echipă cu încă unul, cu sabia ninja în mînă, bodigarzii lui Bot. Trei agenți provocatori profesioniști care își fac treaba cu sîrguință. Dan Iosifii zilelor noastre.

Săndel este pușcăriaș transformat în stindard de principii și acțiune al tefeleilor, un Gogu tăiat pe mînă cu multe tăieturi orizontale de lamă, se văd cicatricile clar în poză, semn clar de bulău a la longue.

Săndel a bătut un bătrîn pe care pe urmă tefeleii s-au chinuit să-l demonizeze, să-l transforme în securist la pensie și alte chestii specifice propagandei progresist-fasciste.

Săndel este simbolul tefeleilor din ziua de azi. Săndel. Sandibel. Got it?

Termenii de “tefeleu” și de “sandibel” sînt clar conectați, există un izomorfism între ei, cum ar zice Pleșu, un izomorfism atît stilistic, cît și moral.

Ele se aseamănă stilistic pentru că atît tefeleul cît și sandibelul sînt de un tembelism și de o cretinătate naivă, împiedicată, de oameni superficiali, care nu au trecut prin viață, sînt nevaccinați la harneală și în consecință pun botul la toate manipulările cu care sînt manipulați.

Sandibelul din ziua de azi le știe pe toate, le face pe toate, consideră Piața Victoriei curtea personală, e mîndru de implicarea sa civică și de fapt e de o prostie dureroasă.

Aici intervine și componenta de izomorfism moral (domnu’ Pleșu, dacă nu înțelegeți cuvintele, grăbiți-vă să înfierați într-un articol în 22, repede, pînă nu se termină subvențiile și nu închid securiștii revista).

Din punct de vedere al moralității, atît sandibelul cît și tefeleul sînt distructivi și dăunători social, deși ei în sinea lor se cred reîntruparea lui Iisus și a Janei Cu Arcu’ pe pămînt.

Ei cred că servesc o cauză nobilă, cînd de fapt sărmanii de ei ajută o tabără de securiști să preia puterea.

Ei cred că sînt anti-comuniști și curați sufletește, cînd de fapt sînt de vehemența cea mai stalinistă și mai inflexibilă cu putință.

Ei cred că întăresc România, cînd de fapt sapă la șubrezirea statului, atît din punct de vedere al funcționării instituțiilor, cît și din punct de vedere al imaginii țării în ochii altore.

Cum vi se pare că este să demontezi niște schele ale administrației publice, să ocupi pe termen lung una din principalele piețe ale capitalei țării și să bați bătrîni cu boxul înfășurat pe mînă, la doi pași de jandarmi, și să nu pățești nimic?

În Germania puneau tunul cu apă pe ei în momentul doi. În Franța îi dădeau cu botul de asfalt și se urcau cu genunchii pe ei. În America aveau parte și de gust de gloanțe de cauciuc. Totul în numele legii, formal, cu proceduri și cu medalii pentru apărătorii legii.

La noi, statul eșuat este de fapt consecința persistenței tefeleilor și sandibelilor soroizați.

Români, aduceți-vă aminte! Sandy Belle nu este moartă, Sandy Belle se transformă. Ea a dat naștere termenului sandibel. Și e plină țara de sandibei zilele astea. Ne-au năpădit. Își iau țara înapoi. Iar noi stăm și ne uităm și ne place. Cum ar fi zis Burebista, cînd smulgea viile: ne merităm soarta.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Dec 04, 2017 6:39 pm

ENKI a scris:Ca tot ai pomenit termenul sandilau. laugh

Imi fac mea culpa privind originea comuna a celor 2 termeni. Sandilau e  un Sandibell , insa  fara clopotel raset Zapacita aia purta sosete 3/4  desperecheate raset Pe bune, a fost primul si singurul  desen animat din care am aflat ca pot purta si sosete deperecheate, fara sa ma stresez ca nu le gasesc rapid  perchea  raset Bine, inainte de Sandi Belle, mi-am socat pretinele purtand cercei desperecheati in urechi , fiind oarecum revolutionara, inclusiv cu frizura bob clasic. raset Pe atunci era la moda ciumafaie in cap si punk, eu fiind iesita din comun cu bobul meu roscat Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ultima editare efectuata de catre baso in Lun Dec 04, 2017 7:00 pm, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Lun Dec 04, 2017 6:59 pm

Catolicul rusofil face o descriere perfecta a sistemului memetic pe care se bazeaza bulele tefeliste, mai ales ca lozincile folosite sunt inspirate, in oglinda, dupa unele religioase, ca sa nu spun direct iezuite. vesel


De ce vorbesc tefeliștii folosind doar lozinci?
Bogdan Duca pe 4 Decembrie 2017
Deși ne amuzăm de slăbiciunea intelectuală a tefeliștilor, care funcționează politic doar pe pe bază de lozinci, există o logică în spatele lozincii care ține loc de ideologie.

Această viziune a lozincii ca înlocuitor de gândire politică au avut-o primii bolșevicii și au desăvârșit-o fasciștii italieni. De altfel prin nonconformism, violență și ironie agresivă, lozincile fabricate pentru tefeliști seamănă mai mult cu cele fasciste italiene ( gen ”Me ne frego!”)
Lozinca are multiple avantaje: e clară, tranșează discuții. invită creierul la un dualism elementar (Noi buni, ei răi), induce un anumit eroism, ritmează nu doar vocile ci și ideile, și, dacă e bine făcută, mimează în același timp cultura.
De aceea, la mitinguri sau pe stadion, oamenii se lasă purtați de val de lozinci, se lasă coagulați de ele. Însă lozincile cu adevărat bune sunt cele care îți intră în cap și se activează ca surogat de gândire pe o anumită temă.

Tefelistul autentic este cel în care lozinca a prins rădăcini. El nu mai vede oameni în adversari ci ….corupți, hoți, criminali, etichete care prin conținutul lor moral duc la respingerea dialogului și la condamnare.
Când spui despre X că este hoț, corupt sau criminal, ți-ai ars mai întâi puntea ta de dialog cu el, dar jignindu-l, îl ostilizezi și pe el. Consecința? Te autoizolezi de celălalt și creezi o dependență față de tabăra ta.

Lozinca eficientă de asemenea trebuie să provoace pe utilizatorul ei să se focalizeze pe marile probleme, nu pe nuanțe. Ca membrul mișcării să fie cu adevărat loial și eficient, el trebuie să creadă că face istorie.
Tefelistul nu iese în stradă pentru cauze mărunte. Și când pretextul e doliul provocat de incendiul la un club, scopul este eradicarea corupției (care e musai să fie ”endemice”).
Dacă vorbești cu tefelistul mediu despre modificările în legislația cu privire la justiție el te va plimba prin toate neajunsurile și neputințele României postcomuniste).
Orice mărunțiș, precum un târg de piață de Crăciun, are consecințe ….euro-atlantice. Un bătrânel care contrazice cauza e musai colonel de securitate și trebuie bătut. În spatele jandarmilor care prin simpla lor prezență irită manifestanții ilegali, e întregul guvern care vrea să ucidă tefeliști. Cine comentează contra lor e cel puțin agent rus.
Toate chestiile astea sunt sugerate lozincard având ca destinatar tot creierul tefelistului: acesta trebuie să înțeleagă că nu e un simplu revoltat ci un membru al unui jidhad, un cruciat plecat să salveze lumea de cel Rău. El nu iese în stradă pentru mărunțișuri ci pentru a face istorie. E un simplu funcționar, un banal om de afaceri, un om cumsecade în cea mai mare parte a vieții, dar când vine chemarea istoriei, devine un batman, un superman, un erou eficient.

O altă dimensiune a lozincii trebuie să fie universalitatea ei. De asta se apelează la apelative morale simple.
Tefelistul trebuie să se simtă purtătorul de cuvânt al țării. El iese pentru țară, pentru proștii care sunt încă păcăliți de PSD, pentru viitor dar mai ales pentru majoritatea tăcută a românilor care nu au curajul lor dar îl mandatează implicit pe el să îi reprezinte.
Pentru asta lozinca îi spune tefelistului că el apără valori universale, greu discutabile. A spune că ”aperi justiția” (la general), ”aperi statul de drept”, „lupți împotriva corupției„ este echivalent cu a spune că….ții cu Făt Frumos și ești contra zmeului într-o poveste. Minunat, dar nu relevant.
Toate experiențele ideologice totalitare ale secolului XX au pornit de la viziuni intelectuale  complexe dar au reușit să fabrice soldați ai ideologiilor lor nu prin jocuri dialectice ci prin reducerea ideologiei la lozinci simple, clare care să lovească exact unde trebuie: nu în adversar ci în creierul activistului.
Asta vedem și acum.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Lun Dec 04, 2017 7:10 pm

Yo cred ca teaba cu lozincile e mult mai simpla.Trebuie doar gasita o combinatie simpla si rimata, cu efect rapid chiar si in creierul unui mic copil :
Ceausescu reales la al XIV-le congres; ole, ole ole,oleee, Ceausescu nu mai e ...etc
Pe asta cu ole am urlat-o si eu . Mi s-a parut geniala . A fost speciala si bucuria celor care o strigam in cor. Am avut insa si norocul ca unul dintre prieteni isi serba ziua de nastere astfel incat ne-am tirat la el acasa pt. a sarbatori dublul eveniment.... cu foarte putin timp inainte de a incepe impuscaturile prin piata in care tocmai am topait urland ole, ole,ole... Ala soc de groaza pe capul nostru; ca ne-au fotografiat securistii pe toti iar daca am scapat de impuscaturile din piata, ne vor gasi oriunde ne-am ascunde.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mar Dec 05, 2017 8:54 am

baso a scris:Yo cred ca teaba cu lozincile e mult mai simpla.Trebuie doar gasita o combinatie simpla si rimata, cu efect rapid chiar si in creierul unui mic copil :
Ceausescu reales la al XIV-le congres; ole, ole ole,oleee, Ceausescu nu mai e ...etc
Pe asta cu ole am urlat-o si eu . Mi s-a parut geniala . A fost speciala si bucuria celor care o strigam in cor. Am avut insa si norocul ca unul dintre prieteni isi serba ziua de nastere astfel incat ne-am tirat la el acasa pt. a sarbatori dublul eveniment.... cu foarte putin timp inainte de a incepe impuscaturile prin piata in care tocmai am topait urland ole, ole,ole... Ala soc de groaza pe capul nostru; ca ne-au fotografiat securistii pe toti iar daca am scapat de impuscaturile din piata, ne vor gasi oriunde ne-am ascunde.
Tocmai in simplitate consta capacitatea lor de multiplicare, prin virusarea mintilor. E vorba despre o virusare planificata, atent coordonata, care se face la scara planetara, prin NLP si memetica. Securistanul e doar un poligon de incercare pentru cele mai tembele experimente. Laughing


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mar Dec 05, 2017 9:52 am

Pesedistul pletos, altfel destul de credibil, face un mare anunt:

Liviu Plesoianu
· 15 ore ·

Dacă mega-partidul termină în timpul vieților noastre nesfârșitele ședințe și, printr-un miracol epocal, face miting la București, voi participa. Dacă nu, atunci voi merge pe 9 decembrie la Craiova, adică la SINGURII care au avut până acum sânge în instalații! Felicitări, PSD DOLJ!

P.S. ...Sunt 99,99999999% sigur că pe 9 voi fi la Craiova.



Lipeste si un afis de postare, cu un font care tulbura privirea, pentru ca NLP folosit sa aiba impact mai mare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Nu stiu daca el este autorul (am observat ca se pricepe la prelucrat imagini in photoshop), insa pentru mine, care am cont si pe VK, ceea ce agita mana pesedista din stanga, stil Vasile Roaita, este doar icon-ul folosit pentru "distribuie" de reteaua de socializare ruseasca. vesel

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

N-am timp acum sa vad daca a remarcat acest amanunt altcineva inaintea mea si i-as bate chiar eu un apropo pletosului, dar n-as vrea, in calitate de observator creator de realitate, sa-i stric frumusete de protest. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Mar Dec 05, 2017 11:26 am

ENKI a scris:
Nu stiu daca el este autorul (am observat ca se pricepe la prelucrat imagini in photoshop), insa pentru mine, care am cont si pe VK, ceea ce agita mana pesedista din stanga, stil Vasile Roaita, este doar icon-ul folosit pentru "distribuie" de reteaua de socializare ruseasca. vesel

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

N-am timp acum sa vad daca a remarcat acest amanunt altcineva inaintea mea si i-as bate chiar eu un apropo pletosului, dar n-as vrea, in calitate de observator creator de realitate, sa-i stric frumusete de protest. laugh

N-as crede ca portavocea aia sa-i excite prea tare pe feisbucilistii rezist .In schimb, culoarea ciuma rosie, da Laughing Amenintari voalate deja au aparut pe internet. Daca jandarmii si politistii vor functiona iar cu frana trasa, s-ar putea isca tot felul de provocari si incidente, indeosebi la Bucuresti, ca aici au vizibilitatea cea mai mare si mediatizare rapida. E cam dificil de stabilit cine pe cine provoaca cel mai tare si care va fi efectul final. Normal ar fi ca rezistentii sa accepte ca si celalalta tabara are dreptul sa protesteze pasnic,indeosebi ca ei au tot protestat neautorizat si n-au fost incidente, nici macar cafteli cu jandarmii. Din pacate, nucleul dur al rezistentilor, gen Bot & Co, se simt foarte agresati psihic ca pesedistii au tupeul sa organizeze protest autorizat si ca si-au stabilit din timp lozincile.

Daca una dintre lozincile de strigat ar fi si Klemm, go home in USA ta , probabil as iesi si eu sa strig. Ca tot il excita vocea strazii, indemnandu-i intotdeauna pe altii s-o asculte si sa i se supuna. Laughing Ar fi aberant sa fim considerati antiamericani si filorusi daca-l indemnam pe Klemm sa se intoarca acolo de unde a aparut pe lume. laugh Ne adresam unui singur american, nu tuturor cetatenilor americani.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mar Dec 05, 2017 1:50 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
Nu stiu daca el este autorul (am observat ca se pricepe la prelucrat imagini in photoshop), insa pentru mine, care am cont si pe VK, ceea ce agita mana pesedista din stanga, stil Vasile Roaita, este doar icon-ul folosit pentru "distribuie" de reteaua de socializare ruseasca. vesel

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

N-am timp acum sa vad daca a remarcat acest amanunt altcineva inaintea mea si i-as bate chiar eu un apropo pletosului, dar n-as vrea, in calitate de observator creator de realitate, sa-i stric frumusete de protest. laugh

N-as crede ca portavocea aia sa-i excite prea tare pe feisbucilistii rezist .In schimb, culoarea ciuma rosie, da Laughing Amenintari voalate deja au aparut pe internet. Daca jandarmii si politistii vor functiona iar cu frana trasa, s-ar putea isca tot felul de provocari si incidente, indeosebi la Bucuresti, ca aici au vizibilitatea cea mai mare si mediatizare rapida. E cam dificil de stabilit cine pe cine provoaca cel mai tare si care va fi efectul final. Normal ar fi ca rezistentii sa accepte ca si celalalta tabara are dreptul sa protesteze pasnic,indeosebi ca ei au tot protestat neautorizat si n-au fost incidente, nici macar cafteli cu jandarmii. Din pacate, nucleul dur al rezistentilor, gen Bot & Co, se simt foarte agresati psihic ca pesedistii au tupeul sa organizeze protest autorizat si ca si-au stabilit din timp lozincile.

Daca una dintre lozincile de strigat ar fi si Klemm, go home in USA ta , probabil as iesi si eu sa strig. Ca tot il excita vocea strazii, indemnandu-i intotdeauna pe altii s-o asculte si sa i se supuna. Laughing Ar fi aberant sa fim considerati antiamericani si filorusi daca-l indemnam pe Klemm sa se intoarca acolo de unde a aparut pe lume. laugh Ne adresam unui singur american, nu tuturor cetatenilor americani.

Bine, daca nu reusesc sa faca legatura intre portavoce si rusi, pentru a-i demoniza pe pesedistii ciumati in rosu, atunci poate se alatura si ei protestelor, vrajiti subliminal de 3 dintre initialele strecurate in lozinca pletosului: Democratie, Nu Anarhie!  laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Mar Dec 05, 2017 3:02 pm

ENKI a scris:
Bine, daca nu reusesc sa faca legatura intre portavoce si rusi, pentru a-i demoniza pe pesedistii ciumati in rosu, atunci poate se alatura si ei protestelor, vrajiti subliminal de 3 dintre initialele strecurate in lozinca pletosului: Democratie, Nu Anarhie!  laugh

M-ai batut. Pe asta, cu initialele, n-am sesizat-o laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mar Dec 05, 2017 3:29 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
Bine, daca nu reusesc sa faca legatura intre portavoce si rusi, pentru a-i demoniza pe pesedistii ciumati in rosu, atunci poate se alatura si ei protestelor, vrajiti subliminal de 3 dintre initialele strecurate in lozinca pletosului: Democratie, Nu Anarhie!  laugh

M-ai batut. Pe asta, cu initialele, n-am sesizat-o laugh

laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Mar Dec 05, 2017 4:36 pm

No, ca li s-a fasait mitigu' pesedeilor. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Dec 10, 2017 11:10 am

Române, Ene Dogioiu te cheamă cu Apel să ieși în stradă ca să-ți aperi țara pe la optsprezece. Apelul e postat duminică dimineață la ora 6.57 pe avizierul ziare.com. Nici nu vreau să mă gîndesc ce viață o avea Ene Dogioiu, române, dacă asta face dumneaei duminică la ora 6.57. Dar, dacă mă gîndesc un pic, române, explicația inconfortabilului program de viață dedicată apărării independenței justiției al lui Ene Dogioiu e dată de foarte matinala oră a deșteptării din orice unitate militară. La oaste, române, deșteptarea se dă la 5. Or, irosirea a două ore de la deșteptare pînă la postarea Apelului ridică unele semne de întrebare în legătură cu promptitudinea îndeplinirii misiunii de către acest element care pînă acum nu a mai dezamăgit. Oare avem aici, române, indiciile rezonabile ale unei trădări a cauzei noastre? Oare a ezitat Ene Dogioiu? Oare s-a îndoit vreme de două ore? Pe banii noștri, române? Deci, să rămînem vigilenți, române! Desigur, de pe la optsprezece, absența de la prezență nu se motivează sub nici o formă, române.

Dogiou, culcaaat!!!!





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  baso Dum Dec 10, 2017 11:38 am

Moor raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Dum Dec 10, 2017 1:33 pm

#rezist transmite din strada si USR + PNL-ul portocaliu din Parlamentul Romaniei: "Vrem austeritate, nu prosperitate! Slugi la alti vrem sa fim, pentru asta noi traim! Iohannis noi te iubim. Suntem prosti si nu gandim!"

Sa aprindem telefoanele, zic!





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Lun Dec 11, 2017 12:54 pm

Omul SRI l-a atacat pe Voiculescu cel Bun, om al SIE. Minunat. laugh

Alexandru Cautis
7 decembrie la 09:54 ·

Falsul eroism la români

Un băiat (de fapt știu doi) și-a făcut un bun titlu de glorie fiindcă aducea medicamente la pungă sau valiză din străinătate, pentru pacienții români în stare critică. Este erou național pentru asta. Cu alte cuvinte, vindeți la pungă medicamente aduse din străinătate, că la români e de bine. Ce făcea acel băiat se numește import paralel sau export paralel, depinde din ce aeroport privești, unde era el cu desaga cu medicamente, la terminal plecare sau la terminal sosire.
Tocmai acest băiat, erou al importului și exportului paralel de medicamente, la sarsana, este unul dintre cei mai mari oponenți ai exportului paralel de medicamente și, implicit, al importului paralel de medicamente. De ce oare? Există o explicație... El se opune unui import-export paralel făcut de firme specializate, care pot aduce mii de medicamente și salva mii de români. Acel mecanism, bun la sacoșă, e cică rău dacă este făcut de firme specializate. Explicația e simplă: ar deranja producătorii de medicamente, fiindcă le-ar afecta vânzările la preț mare. Producătorii nu sunt deranjați că un băiat aduce medicamente cât încap între hainele din valiză, necesare unui număr mic de pacienți. Producătorii sunt deranjați dacă vin sau pleacă cantități mari de medicamente de sub nasul lor, le strică prețul într-o țară. Producătorii preferă să existe doi - trei băieți sacoșari, care importă într-un loc-exportă din altul cantități mici, oricum insuficiente pentru numărul de bolnavi din România, decât firme care la un moment dat pot acoperi o criză națională.
Eroul nostru, hamal de citostatice, are o valență importantă pentru producător. Cum ziceam, chiar el se opune public exportului și importului paralel de medicamente făcut la scară mai mare decât valiza de cală. Este erou și vorbele lui trec drept adevăruri. Este erou și nimeni nu bănuiește că de fapt face jocurile (poate involuntar) producătorilor de medicamente care vor să impună prețuri cât mai mari, care se tem de exportul și importul paralel făcut la scară mai mare de un rucsac. Eroul nostru, în criza medicamentelor generată de producătorii care-și retrag marfa din România nemulțumiți de prețuri, dă vina pe exportatori-importatori paraleli. Eroul nostru, cărăuș de câteva vieți la sacoșă, este iritat că se pot salva vieți cu sutele, cu miile? Se face că nu vede adevărata cauză, lăcomia producătorului? Nu poate fi așa ticălos, e totuși un erou... Un erou care nu vrea multiplicat gestul lui ce erou mai e? Nu mai vorbesc că medicamentele nu trebuie să fie aduse ca parfumurile din freeshop, că multiplicarea sacoșarului ar presupune și o îmbunătățire a livrării medicamentelor, fiind făcută de firme specializate, cu responsabilitate, nu de un ageamiu călător prin lume.
În criza Trileptalului, generată de producător, se putea importa paralel produsul. Nu de un băiat care avea drum prin București. Dar statul nu a dat curs opțiunii, poate și din cauza eroului nostru și a altor eroi, unii din presă. În criza imunoglobulinei, generată tot de producător, se putea importa paralel produsul, nu de un băiat care venea în week-end la părinți, dar eroul in cauză și alți eroi și-au făcut treaba din nou.
Atenție la eroi! Și Iliescu a părut erou, și Miron Cozma a părut erou.

Bravo eroului pentru gestul inițial, cu sacoșa, rușine pentru cum a continuat!




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


(Still a)Live ce-o face in acest caz, ca ea ii apreciaza pe amandoi?!?! oaie
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  ENKI Joi Ian 18, 2018 3:53 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Trompetele dă partid şi dă stat... - Pagina 26 Empty Re: Trompetele dă partid şi dă stat...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 26 din 28 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum