SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cică... de mondenităţi

+5
ENKI
Armand
Anahoret
lolo
delta
9 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  delta Sam Oct 02, 2010 10:17 am

Armand a scris:Bre... nu stiu cum sa-ti zic, da'.... iel vrea foarte des si yo nu ma lassss nici de-a dreaqu'!!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Că vrea des nu cred că-i problemă, doar să vrea când ești și tu prezentă.
Că altfel, ori e activitatea recomandată prin Biblie (nu-mi aduc aminte care evrei și-o frecau frenetic din ceva motiv, fiecare de unul singur... că parcă nu era doar Onan, ci ș Lot... dar oricum nu sunt sigur scratch ), ori e prestare de serviciu Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Anahoret Dum Oct 03, 2010 7:37 am

delta a scris:... ci și Lot... dar oricum nu sunt sigur scratch ), ori e prestare de serviciu Laughing
Pe Lot l-au îmbătat cele două fiice şi şi-au tras-o pe rând cu el, de frică să nu li se stingă familia.
De unde tragem concluzia că dacă eşti matol şi ţi-o tragi cu fie-ta, din punct de vedere biblic este OK, nu se pune la incest. Laughing
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  delta Dum Oct 03, 2010 7:45 am

Anahoret a scris:
delta a scris:... ci și Lot... dar oricum nu sunt sigur scratch ), ori e prestare de serviciu Laughing
Pe Lot l-au îmbătat cele două fiice şi şi-au tras-o pe rând cu el, de frică să nu li se stingă familia.
N-am reținut acest aspect, probabil din cauză că atunci când am citit biblia m-am gândit că e doar un alt exemplu legat de obiceiurile ciudate ale evreilor...
Anahoret a scris:De unde tragem concluzia că dacă eşti matol şi ţi-o tragi cu fie-ta, din punct de vedere biblic este OK, nu se pune la incest. Laughing
Păi, nici măcar politica nu este un domeniu mai fățarnic decât religia... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Anahoret Dum Oct 03, 2010 8:06 am

Faza cu Lot s-a întâmplat la scurt timp după ce Dumnezeu tocmai rezolvase problema cu Sodoma şi Gomora. vesel laugh
Cele două pupeze erau îngrijorate că mama lor, Sara, se transformase în stană de piatră iar Lot era singurul bărbat din familie. Ca atare, era singura modalitate în care genele familiei se puteau trimite mai departe. raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  delta Dum Oct 03, 2010 8:28 am

Anahoret a scris:Faza cu Lot s-a întâmplat la scurt timp după ce Dumnezeu tocmai rezolvase problema cu Sodoma şi Gomora. vesel laugh
Cele două pupeze erau îngrijorate că mama lor, Sara, se transformase în stană de piatră iar Lot era singurul bărbat din familie. Ca atare, era singura modalitate în care genele familiei se puteau trimite mai departe. raset
Aha... chiar am uitat cu desăvârșire de faza asta. Sau poate că scena respectivă a fost scoasă din versiunea de biblie pe care o aveam la ora de catehism (asta era prin clasa VI - VIII, doar că se preda la biserica catolică, nu la școală).
De chestia cu transformatul într-o statuie de sare (mă rog, yo așa am reținut) a respectivei îmi aduc aminte, dar nu și de scena cu îmbătatul evreului căruia fiicele i-au tras-o frenetic pentru a avea odrasle... scratch

P.S. Măi, yo nu mă consider antisemit, dar chiar să tăbărească alea cu vaginul peste penisul tatălui lor și să se și consemneze actul? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Anahoret Dum Oct 03, 2010 8:38 am

delta a scris:P.S. Măi, yo nu mă consider antisemit, dar chiar să tăbărească alea cu vaginul peste penisul tatălui lor și să se și consemneze actul? laugh
Probabil o fi fost văzut ca sacrificiu de sine pentru perpetuarea speciei! Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  delta Dum Oct 03, 2010 8:41 am

Anahoret a scris:
delta a scris:P.S. Măi, yo nu mă consider antisemit, dar chiar să tăbărească alea cu vaginul peste penisul tatălui lor și să se și consemneze actul? laugh
Probabil o fi fost văzut ca sacrificiu de sine pentru perpetuarea speciei! Very Happy
Eh, pe modelul ăsta și Băsescu poate decreta că numai el e cel care să le-o pună femeilor din țara asta... Laughing

P.S. spre fericirea pedelimbistelor. veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Dum Oct 03, 2010 2:59 pm

delta a scris:
De chestia cu transformatul într-o statuie de sare (mă rog, yo așa am reținut) a respectivei îmi aduc aminte, dar nu și de scena cu îmbătatul evreului căruia fiicele i-au tras-o frenetic pentru a avea odrasle... scratch

Tu ai citit Vechiul Testament, nu Torah. VT nu include chiar tot ce scrie in Torah. De aceea nu'mi aduc si eu aminte de aceasta poveste.



Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Dum Oct 03, 2010 3:06 pm, editata de 1 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Dum Oct 03, 2010 3:02 pm

Anahoret a scris:
delta a scris:P.S. Măi, yo nu mă consider antisemit, dar chiar să tăbărească alea cu vaginul peste penisul tatălui lor și să se și consemneze actul? laugh
Probabil o fi fost văzut ca sacrificiu de sine pentru perpetuarea speciei! Very Happy

Eta na sacrificiu; mai degraba doua si mai proaste decat mama lor care stia ca n'are voie sa se uite in urma. Laughing


RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Anahoret Dum Oct 03, 2010 3:06 pm

Facerea, capitolul 19, versetele 30-38.
Aici este toată tărăşenia, aşa cum este expusă în Biblie.

12. Apoi au zis cei doi Oameni către Lot: "Ai tu pe cineva din ai tăi aici? De ai fii, sau fiice, sau gineri, sau pe oricine altul în cetate, scoate-i din locul acesta,
13. Că Noi avem să pierdem locul acesta, pentru că strigarea împotriva lor s-a suit înaintea Domnului şi Domnul Ne-a trimis să-l pierdem".
14. Atunci a ieşit Lot şi a grăit cu ginerii săi, care luaseră pe fetele lui, şi le-a zis: "Sculaţi-vă şi ieşiţi din locul acesta, că va să piardă Domnul cetatea". Ginerilor însă li s-a părut că el glumeşte.
15. Iar în revărsatul zorilor grăbeau îngerii pe Lot, zicând: "Scoală, ia-ţi femeia şi pe cele două fete ale tale, pe care le ai, şi ieşi, ca să nu pieri şi tu pentru nedreptăţile cetăţii!"
16. Dar fiindcă el zăbovea, îngerii, din mila Domnului către el, l-au apucat de mână pe el şi pe femeia lui şi pe cele două fete ale lui
17. Şi, scoţându-l afară, unul din Ei a zis: "Mântuieşte-ţi sufletul tău! Să nu te uiţi înapoi, nici să te opreşti în câmp, ci fugi în munte, ca să nu pieri cu ei!
18. Iar Lot a zis către Dânşii: "Nu, Stăpâne!
19. Iată sluga Ta a aflat bunăvoinţă înaintea Ta şi Tu ai făcut milă mare cu mine, mântuindu-mi viaţa; dar nu voi putea să fug până în munte, ca să nu mă ajungă primejdia şi să nu mor.
20. Iată cetatea aceasta este mai aproape; să fug acolo şi să mă izbăvesc. Ea e mică şi-mi voi scăpa acolo viaţa prin Tine!"
21. Şi i-a zis îngerul: "Iată, îţi cinstesc faţa şi-ţi împlinesc acest cuvânt, să nu pierd cetatea despre care grăieşti.
22. Grăbeşte dar şi fugi acolo; că nu pot să fac nimic până nu vei ajunge tu acolo!" De aceea s-a şi numit cetatea aceea Ţoar.
23. Când s-a ridicat soarele deasupra pământului, a intrat Lot în Ţoar.
24. Atunci Domnul a slobozit peste Sodoma şi Gomora ploaie de pucioasă şi foc din cer de la Domnul
25. Şi a stricat cetăţile acestea, toate împrejurimile lor, pe toţi locuitorii cetăţilor şi toate plantele ţinutului aceluia.
26. Femeia lui Lot însă s-a uitat înapoi şi s-a prefăcut în stâlp de sare.
27. Iar Avraam s-a sculat dis-de-dimineaţă şi s-a dus la locul unde stătuse înaintea Domnului
28. Şi, căutând spre Sodoma şi Gomora şi spre toate împrejurimile lor, a văzut ridicându-se de la pământ fumegare, ca fumul dintr-un cuptor.
29. Dar, când a stricat Dumnezeu toate cetăţile din părţile acelea, şi-a adus aminte Dumnezeu de Avraam şi a scos pe Lot afară din prăpădul cu care a stricat Dumnezeu cetăţile, unde trăia Lot.
30. Apoi a ieşit Lot din Ţoar şi sa aşezat în munte, împreună cu cele două fete ale sale, căci se temea să locuiască în Ţoar, şi a locuit într-o peşteră, împreună cu cele două fete ale sale.
31. Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: "Tatăl nostru e bătrân şi nu-i nimeni în ţinutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.
32. Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin şi să ne culcăm cu el şi să ne ridicăm urmaşi dintr-însul!"
33. Şi au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; şi în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei şi acesta n-a simţit când s-a culcat şi când s-a sculat ea.
34. Iar a doua zi a zis cea mai în vârstă către cea mai tânără: "Iată, eu am dormit astă-noapte cu tatăl meu; să-l îmbătăm cu vin şi în noaptea aceasta şi să intri şi tu să dormi cu el ca să ne ridicăm urmaşi din tatăl nostru!"
35. Şi l-au îmbătat cu vin şi în noaptea aceasta şi a intrat şi cea mai mică şi a dormit cu el; şi el n-a ştiut când s-a culcat ea, nici când s-a sculat ea.
36. Şi au rămas amândouă fetele lui Lot grele de la tatăl lor.
37. Şi a născut cea mai mare un fiu, şi i-a pus numele Moab, zicând: "Este din tatăl meu". Acesta e tatăl Moabiţilor, care sunt şi astăzi.
38. Şi a născut şi cea mai mică un fiu şi i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: "Acesta-i fiul neamului meu". Acesta e tatăl Amoniţilor, care sunt şi astăzi.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Dum Oct 03, 2010 3:14 pm

Anahoret a scris:
37. Şi a născut cea mai mare un fiu, şi i-a pus numele Moab, zicând: "Este din tatăl meu". Acesta e tatăl Moabiţilor, care sunt şi astăzi.
38. Şi a născut şi cea mai mică un fiu şi i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: "Acesta-i fiul neamului meu". Acesta e tatăl Amoniţilor, care sunt şi astăzi.[/b]

Phiuu, ce bine ca ma trag din kazari. yes

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Anahoret Dum Oct 03, 2010 3:23 pm

Şi care-i şpilu? confused
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Dum Oct 03, 2010 3:26 pm

Anahoret a scris:Şi care-i şpilu? confused

Eh, glumeam. Din pacate, insa, incrucisarea in familie se practica si'n ziua de azi in anumite tari...

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Anahoret Dum Oct 03, 2010 6:25 pm

RocketQu33n a scris:Eh, glumeam.
Ei, ăsta-i semn de bătrâneţe (la mine), dacă nu m-am prins! raset
O luasem în serios, ca fazanul! Very Happy
RocketQu33n a scris:Din pacate, insa, incrucisarea in familie se practica si'n ziua de azi in anumite tari...
N-am ştiut.
Am cunoştinţă că sunt unele comunităţi care din motive religioase (de cele mai multe ori, însă şi izolarea are un rol) nu acceptă căsătorii cu venetici. Acolo efectele consangvinităţii sunt, de regulă, evidente: albino, hemofilici etc. Însă nu ştiu despre locuri unde să se fi mers atât de departe, până la incest. Or fi, probabil, niscai triburi pe undeva, nu zic nu!

În antichitate, în dinastia Ptolemeilor, fraţii se căsătoreau cu surorile. Spre exemplu, Cleopatra a fost soţia fratelui ei, Ptolemeu al XIII-lea.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  ENKI Dum Oct 03, 2010 6:34 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Eh, glumeam.
Ei, ăsta-i semn de bătrâneţe (la mine), dacă nu m-am prins! raset
O luasem în serios, ca fazanul! Very Happy
RocketQu33n a scris:Din pacate, insa, incrucisarea in familie se practica si'n ziua de azi in anumite tari...
N-am ştiut.
Am cunoştinţă că sunt unele comunităţi care din motive religioase (de cele mai multe ori, însă şi izolarea are un rol) nu acceptă căsătorii cu venetici. Acolo efectele consangvinităţii sunt, de regulă, evidente: albino, hemofilici etc. Însă nu ştiu despre locuri unde să se fi mers atât de departe, până la incest. Or fi, probabil, niscai triburi pe undeva, nu zic nu!

În antichitate, în dinastia Ptolemeilor, fraţii se căsătoreau cu surorile. Spre exemplu, Cleopatra a fost soţia fratelui ei, Ptolemeu al XIII-lea.
Unii chiar gasesc ciudatenii socant de pozitive legate de consangvinizare. scratch

Joey Kurtzman a scris:
Incest: Good for the Jews

Genetically, Ashkenazi Jews are freaks. For most of Jewish history in Europe, cherem-wielding rabbis and an unwelcoming Gentile world made inbreeding a far more appealing option than intermarriage. As a result, Ashkenazim became what scientists call an “endogamous group,” which is another way of saying that they have been sleeping with their cousins for a thousand years. And because endogamous groups often develop distinctive genetic profiles, nothing gets a population geneticist hotter than incest.
Ashkenazim aren’t the only group that has kept outsiders out of the gene pool. Most other such groups, however, are isolated, rural populations, like the Amish or the inhabitants of Australia’s Norfolk Island. Ashkenazim are the best-studied group of cousin-kissers on the planet because they’re convenient. A scientist doesn’t need to trek out to the boonies to do her research when she’s got a million Ashkenazi Jews outside her door in the same city where she lives and works.
So endogamy and cosmopolitanism go a long way towards explaining why Jewish DNA has been the source of a gobsmacking number of important genetic findings. Unfortunately, the news coverage of those findings has focused primarily on the negative: genes that predispose us to Tay-Sachs disease, breast cancer, intestinal disease…and the list goes on.
But not all the startling stories hiding in Ashkenazi DNA are bad. Freakishness has its benefits. Some of our genetic eccentricities are more Übermensch than sissy-pants, more Schwarzenegger than DeVito.
Here’s a brief tour through four of the happier genetic quirks discovered about the Ashkenazi wing of our tribe in recent years.

RESISTANCE TO HIV
Yes, you still need to use condoms. But a significant proportion of Ashkenazi Jews have a mutation in a gene called CCR5, and the most common strain of HIV uses the protein produced by CCR5 to climb inside people’s cells. The mutation prevents HIV from exploiting that protein to gain access. If you get two copies of the mutant gene, then most strains of HIV will have little to no chance of getting into your cells. If you get one copy, you’re still less likely to contract HIV, and, if you do, your prognosis is better.
The number of Ashkenazi Jews who have the mutation varies among different Jewish subgroups. According to a study conducted at the Center of Neurogenetics in Paris, a whopping 45 percent of Litvaks (Jews from Lithuania) have at least one copy of the mutation. Ethiopian Jews, on the other hand, don’t have it at all.
Population geneticists aren’t sure why Jews have the mutation in such high numbers. Some of the microbes responsible for Europe’s plagues may have used the same protein, and, as one theory goes, the plagues hit Jews harder than most other European populations, leaving us with a genetic advantage today. Wearing the same heavy clothes every day and never bathing may have had its benefits.

LOW RATES OF ALCOHOLISM
“Shicker iz a goy, shicker iz a goy, shicker iz er, trinken muz er, vahl er iz a goy!” That racist old Yiddish ditty translates: “The goy is a drunk! The goy is a drunk! He has to drink, because he’s a goy!” Classy stuff.
Jews made a mint in Europe by distilling alcohol and selling it to Gentiles, and then we sang songs about what drunks they were. But it turns out Gentiles really are more likely than Jews to become drunks, and it’s not because young Jews learn how to drink responsibly by quaffing Manischewitz at the Seder table, or any of the other old, folk explanations.
Twenty percent of Ashkenazi Jews have a genetic mutation on chromosome nine that causes an unpleasant reaction to alcohol—headaches, nausea, flushing—which in turn makes heavy drinking and alcoholism less likely. This mutation is almost nonexistent among non-Jewish Europeans, but common among Asians.
It’s a model minority thing, apparently.

LOW RATES OF CERVICAL CANCER
It’s not cause you’re not a slut, that’s for sure. The low incidence of cervical cancer among Jewish women has been a longstanding mystery to scientists. People used to think that a circumcised penis was like a magic wand, protecting Jewish women from a nasty cancer that was far more common among non-Jews. That partly explains why American Gentiles started doing like the poor biblical boys of Shekhem and slicing off their foreskins. Once all these Gentiles started circumcising their kids, the bad news came in: Low rates of cervical cancer have nothing to do with circumcision.
The low incidence of human papilloma virus (HPV) among Jewish women may partly explain their low rates of cervical cancer. And scientists have recently discovered that a genetic mutation called p53-D12 predisposes some women to cervical cancer; that mutation is rare among Jewish women.

HIGH RATES OF INTELLIGENCE
“The world is riddled—riddled!—with dumb Ashkenazi Jews,” as Leon Wieseltier reminds us. Too true, Leon. But with the tribe’s lineup including Freud, Einstein, and Speed Levitch, and Ashkenazim possessing an exceedingly high mean IQ, Jews have more than their share of smarties. They’ve also got more than their share of neurological disorders such as Tay-Sachs and Gaucher’s disease. According to a recent study at the University of Utah, there’s a connection: The same genes that cause diseases such as Tay-Sachs and Gaucher’s can also help make you a little Einstein.
The genes in question promote the growth of brain cells. Basically, if you get two of those genes, your brain cells will be afflicted by the kind of extreme and disordered cell growth associated with Tay-Sachs. Get only one of those genes and the cell growth within your brain is enhanced, meaning your grandma will never shut up about you at the mah-jongg table. Or so the Utah researchers argue.
The theory attempts to answer the question of what causes higher rates of intelligence among Jews. And as the theory’s premise is clear and testable, we’ll know for certain in a few years whether it’s the right answer. As to the question of why the gene is there in the first place, it’s all conjecture from here on in.
Some think it’s because our smartest guys became big Talmud chachams and got the girls, while the smartest non-Jewish Europeans became priests and spilled their seed into bed sheets. Or, others postulate, maybe it’s because Jews had to pursue talky, cognitively taxing professions because they weren’t allowed to own land or join guilds. Whatever the explanation may be, Jews got the smahts, baby.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Anahoret Dum Oct 03, 2010 6:57 pm

Am ochii obosiţi iar textul fiind în engleză, trebuie să mă concentrez foarte mult ca să-l citesc. Dar mi l-am scos pe hârtie ca să-l pot citi mâine de dimineaţă, în tren.

Am reţinut însă titlurile. Cu rezistenţa la HIV... parcă-parcă aş înţelege-o. Dacă nimeni din "trib" nu are virusul, normal că n-ai de unde să-l iei (exceptând transfuzii, stomatologie etc). Rată scăzută de alcoolism... să zicem. Însă inteligenţă mai stufoasă la endogami faţă de ceilalţi... mira-m-aş! Însă nu am citit textul şi nu ştiu cât de mare poate fi grupul endogam: familie, sat, comunitate religioasă la nivel de ţară... o să mă lămuresc mâine.

Mulţam pentru text.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Dum Oct 03, 2010 11:30 pm

Anahoret a scris:N-am ştiut.
Am cunoştinţă că sunt unele comunităţi care din motive religioase (de cele mai multe ori, însă şi izolarea are un rol) nu acceptă căsătorii cu venetici. Acolo efectele consangvinităţii sunt, de regulă, evidente: albino, hemofilici etc. Însă nu ştiu despre locuri unde să se fi mers atât de departe, până la incest. Or fi, probabil, niscai triburi pe undeva, nu zic nu!

Din consangvinitate pot rezulta o gramada de boli genetice de care nici medicii n'au auzit. Bolile sangelui sunt printre cele mai frecvente, dar am intalnit o israelianca originara dintr'o tara araba (unde se casatoreau in familie la greu) care in curand va ajunge in scaunul cu rotile. Tipa s'a nascut perfect normala, apoi a inceput sa schiopate iar acum se misca din ce in ce mai greu. Parintii ei erau veri primari (cica nu stiau de efecte...). In Israel sunt multe astfel de cazuri datorita evreilor veniti din tari nu foarte dezvoltate si a arabilor. De aceea (presupun) femeile beneficiaza si de mai multe investigatii gratuite decat in UE, spre exemplu.
Dar casatoriile intre frati si veri nu sunt specifice doar in Orientul Mijlociu. Probabil stii si tu ca sasii, pentru a nu se amesteca cu romanii si pentru a'si pastra averea, foloseau acelasi procedeu. Mama mea avea inainte de revolutie clase de sasi si clase de romani. Spunea ca sasii erau mult mai cuminti decat romanii, dar romanii erau mult mai inteligenti si mai spontani decat sasii.

În antichitate, în dinastia Ptolemeilor, fraţii se căsătoreau cu surorile. Spre exemplu, Cleopatra a fost soţia fratelui ei, Ptolemeu al XIII-lea.

Stiam de Cleopatra si Ptolemeu. Poate ai vazut emisiunea aceea de pe National Geographic despre bolile regilor si reginelor. Recent am citit ca peste 100 de rude ale Elisabetei a II'a sunt internate in ospicii.


Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Dum Oct 03, 2010 11:35 pm, editata de 1 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Dum Oct 03, 2010 11:35 pm

Anahoret a scris:Însă inteligenţă mai stufoasă la endogami faţă de ceilalţi... mira-m-aş! Însă nu am citit textul şi nu ştiu cât de mare poate fi grupul endogam: familie, sat, comunitate religioasă la nivel de ţară... o să mă lămuresc mâine.

E prea tarziu pentru mine sa'l citesc acum, dar treaba cu inteligenta nu poate fi adevarata. Din ce'mi aduc aminte de la genetica, indivizii trebuie sa fie cat mai diferiti genetic pentru ca produsul de conceptie sa iasa mai destept, mai rezistent la boli, mai longeviv.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Anahoret Lun Oct 04, 2010 7:12 pm

RocketQu33n a scris:E prea tarziu pentru mine sa'l citesc acum, dar treaba cu inteligenta nu poate fi adevarata. Din ce'mi aduc aminte de la genetica, indivizii trebuie sa fie cat mai diferiti genetic pentru ca produsul de conceptie sa iasa mai destept, mai rezistent la boli, mai longeviv.
Aşa este, însă conceptul de endogamie este destul de relativ. Presupunem că există membrii etniei X care nu acceptă căsătorii cu persoane de altă etnie. Una este ca această restricţie să se manifeste într-o localitate de 10.000 de locuitori, unde etnicii X sunt în număr de 200 şi alta este ca aceeaşi restricţie să se manifeste într-o localitate precum New York unde etnicii X sunt în număr de 2.000.000. În al doilea caz riscurile consangvinităţii sunt (teoretic) ca şi inexistente.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  delta Lun Oct 04, 2010 7:24 pm

RocketQu33n a scris:E prea tarziu pentru mine sa'l citesc acum, dar treaba cu inteligenta nu poate fi adevarata. Din ce'mi aduc aminte de la genetica, indivizii trebuie sa fie cat mai diferiti genetic pentru ca produsul de conceptie sa iasa mai destept, mai rezistent la boli, mai longeviv.
Nu neapărat, însă într-adevăr un spectru mai larg (de orice) oferă avantaje în majoritatea situațiilor caracterizate prin dinamism. Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  delta Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

RocketQu33n a scris:Tu ai citit Vechiul Testament, nu Torah. VT nu include chiar tot ce scrie in Torah. De aceea nu'mi aduc si eu aminte de aceasta poveste.
Cine naiba își pierde timpul citind chestia aia pe care o numești Torah?
Poate (eventual) evreii... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Vin Oct 08, 2010 2:57 am

delta a scris:
RocketQu33n a scris:Tu ai citit Vechiul Testament, nu Torah. VT nu include chiar tot ce scrie in Torah. De aceea nu'mi aduc si eu aminte de aceasta poveste.
Cine naiba își pierde timpul citind chestia aia pe care o numești Torah?
Poate (eventual) evreii... Laughing

Probabil aceiasi care s-au apucat sa citeasca Vechiul Testament inainte. Very Happy

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Joi Noi 25, 2010 9:13 pm

"Nu ştiu să fac televiziune, în noua ei faţă, scandaloasă, tristă, plină de violenţă. Nu e genul meu de plăcere pe care să o ofer altora", a declarat Andreea Marin Bănică la emisiunea 100% cu Robert Turcescu, de la B1 TV.Andreea Marin a mai spus că datoria ei de om de televiziune este să fie şi formator de opinie, să ajute la educaţie. "Nu pot să fac doar ce vrea publicul majoritar. E de datoria mea să fac un [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] înainte".

"Am primit şi oferte plăcute, însă erau generoase pentru mine şi foarte subţiri pentru realizarea emisiunii. Nu poţi face o emisiune valoroasă cu bani puţini. Îmi permit să aleg, e un confort", a precizat Andreea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Asta nu a fost iubita lui Turcescu? Sau de ce o tot invita pe la el la emisiuni? scratch

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  aurora Joi Noi 25, 2010 9:37 pm

RocketQu33n a scris:"Nu ştiu să fac televiziune, în noua ei faţă, scandaloasă, tristă, plină de violenţă. Nu e genul meu de plăcere pe care să o ofer altora", a declarat Andreea Marin Bănică la emisiunea 100% cu Robert Turcescu, de la B1 TV.Andreea Marin a mai spus că datoria ei de om de televiziune este să fie şi formator de opinie, să ajute la educaţie. "Nu pot să fac doar ce vrea publicul majoritar. E de datoria mea să fac un [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] înainte".

"Am primit şi oferte plăcute, însă erau generoase pentru mine şi foarte subţiri pentru realizarea emisiunii. Nu poţi face o emisiune valoroasă cu bani puţini. Îmi permit să aleg, e un confort", a precizat Andreea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ce invitati mai are Turcescu la emisiunea sa de la B1?
Cine se mai duce la emisiunea lui la B1?
Ce audienta mai are Turcescu la B1?
aurora
aurora
a învățat principalele servicii de pe net
a învățat principalele servicii de pe net

Mesaje : 1228
Data de inscriere : 06/07/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  aurora Joi Noi 25, 2010 9:39 pm

[quote="aurora"][quote="RocketQu33n"]"Nu ştiu să fac televiziune, în noua ei faţă, scandaloasă, tristă, plină de violenţă. Nu e genul meu de plăcere pe care să o ofer altora", a declarat Andreea Marin Bănică la emisiunea 100% cu Robert Turcescu, de la B1 TV.Andreea Marin a mai spus că datoria ei de om de televiziune este să fie şi formator de opinie, să ajute la educaţie. "Nu pot să fac doar ce vrea publicul majoritar. E de datoria mea să fac un [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] înainte".

"Am primit şi oferte plăcute, însă erau generoase pentru mine şi foarte subţiri pentru realizarea emisiunii. Nu poţi face o emisiune valoroasă cu bani puţini. Îmi permit să aleg, e un confort", a precizat Andreea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Robert Turcescu si Andreea Marin - O noapte impreuna, acasa la jurnalist!

Povestea dintre jurnalistul Robert Turcescu si fosta zana a surprizelor, Andreea Marin, a inceput cu multi ani in urma, cand paparazzii tabloidelor le-au fotografiat vizitele pe care si le-au facut. Potrivit Cancan, Robert Turcescu a recunoscut ca si-a petrecut noaptea cu Andreea Marin, subiect des mediatizat in ultima perioada de presa mondena.

Paparazzii de la revista CIAO au facut fotografii cu Andreea Marin in timp ce iesea din locuinta realizatorului de la Realitatea TV. Asta se intampla cu cativa ani in urma, inainte ca Robert sa o intalneasca pe Oana Sarbu sau inainte ca Andreea sa-si uneasca destinul cu cel al lui Stefan Banica Jr.

Citeste mai mult si vezi galerie foto pe mondobridal.ro



Ce invitati mai are Turcescu la emisiunea sa de la B1?
Cine se mai duce la emisiunea lui la B1?
Ce audienta mai are Turcescu la B1?
aurora
aurora
a învățat principalele servicii de pe net
a învățat principalele servicii de pe net

Mesaje : 1228
Data de inscriere : 06/07/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Joi Noi 25, 2010 9:41 pm

aurora a scris:

Ce invitati mai are Turcescu la emisiunea sa de la B1?
Cine se mai duce la emisiunea lui la B1?
Ce audienta mai are Turcescu la B1?

Shocked
Nu stiam ca s-a mutat labeunu.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  delta Joi Noi 25, 2010 9:46 pm

RocketQu33n a scris:
aurora a scris:Ce invitati mai are Turcescu la emisiunea sa de la B1?
Cine se mai duce la emisiunea lui la B1?
Ce audienta mai are Turcescu la B1?
Shocked
Nu stiam ca s-a mutat labeunu.
Păi, unde să se ducă după ce Mircea Badea-l bătea la rating de-i sunau lu' Turcescu sondajele-n cap? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  RocketQu33n Joi Noi 25, 2010 9:50 pm

delta a scris:
RocketQu33n a scris:
aurora a scris:Ce invitati mai are Turcescu la emisiunea sa de la B1?
Cine se mai duce la emisiunea lui la B1?
Ce audienta mai are Turcescu la B1?
Shocked
Nu stiam ca s-a mutat labeunu.
Păi, unde să se ducă după ce Mircea Badea-l bătea la rating de-i sunau lu' Turcescu sondajele-n cap? Laughing

Nu l-am urmarit des pe Turcescu, dar parca-i putin probasist, asa ca nu-i de mirare ca s-a dus labeunu. Laughing

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  aurora Joi Noi 25, 2010 10:05 pm

RocketQu33n a scris:
delta a scris:
RocketQu33n a scris:
aurora a scris:Ce invitati mai are Turcescu la emisiunea sa de la B1?
Cine se mai duce la emisiunea lui la B1?
Ce audienta mai are Turcescu la B1?
Shocked
Nu stiam ca s-a mutat labeunu.
Păi, unde să se ducă după ce Mircea Badea-l bătea la rating de-i sunau lu' Turcescu sondajele-n cap? Laughing

Nu l-am urmarit des pe Turcescu, dar parca-i putin probasist, asa ca nu-i de mirare ca s-a dus labeunu. Laughing

Păcat de el, că 100% la Realitatea a fost o emisiune foarte faină, cu invitaţi de elită,
în care a făcut multe "dezvăluiri".
Să nu uităm că el ne-a "dezvăluit-o" pe doamna Elena Udrea!



Foarte mult mi-au plăcut emisiunile lui turcescu cu Marie-Rose Mociorniţă, cu Dan Puric, cu Neagu Djuvara...
aurora
aurora
a învățat principalele servicii de pe net
a învățat principalele servicii de pe net

Mesaje : 1228
Data de inscriere : 06/07/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  ENKI Joi Oct 18, 2012 9:29 am

Nu merita deschis un thread nou pentru o astfel de emisiune. Embarassed
In tot raul si un pic de bine, totusi, tinand cont ca, in sfarsit, Vadim a ajuns unde ii era locul: invitat permanent la emisiunile lui Pacatos si Maruta. laugh


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

cică... de mondenităţi - Pagina 5 Empty Re: cică... de mondenităţi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum