SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Sam Iul 17, 2010 9:52 am

Anahoret a scris:Mă exasperează televiziunile astea "de știri" cu subiectul Mădălina Manole!
Mi-e teamă să mă gândesc ce s-ar transmite dacă ar mierli-o Matolul! În condițiile astea mai-mai că i-aș dori viață veșnică! Laughing

Cred c'o sa vomit daca mai dau peste vreun documentar despre viata Madalinei. Laughing Moartea ei le'a picat foarte bine televiziunilor in pana de idei de subiecte aducatoare de rating. Ca n'o fi vorba de mai mult decat dorinta de a avea rating, cat timp nu i'a interesat sa difuzeze vreo piesa de'a ei in ultimii 10 ani.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iul 17, 2010 2:34 pm

RocketQu33n a scris:Cred c'o sa vomit daca mai dau peste vreun documentar despre viata Madalinei. Laughing Moartea ei le'a picat foarte bine televiziunilor in pana de idei de subiecte aducatoare de rating. Ca n'o fi vorba de mai mult decat dorinta de a avea rating, cat timp nu i'a interesat sa difuzeze vreo piesa de'a ei in ultimii 10 ani.
bine
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Mnuscrisele lui Kafka, scoase de la păstrare

Mesaj  Anahoret Sam Iul 17, 2010 2:46 pm

Am găsit ceva interesant în publicaţia franceză "Libération". Eu ştiam că toate manuscrisele lui Kafka au fost distruse. Cum nu am făcut filologia, nu ştiam că executorul testamentar al acestuia s-a ghidat după proverbul românesc "morţii cu morţii, viii cu viii", drept care i-a dat ţeapă cehului şi le-a publicat bine-merci la Tel-Aviv, unde se refugiase ca să scape de nazism. Până la urmă este de înţeles, trebuia să-şi procure cumva bani ca să trăiască.

Mai jos este textul integral din "Libération". Scuze pentru traducere, este făcută în viteză: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Presa din Elveţia a scris că manuscrise şi desene ale lui Franz Kafka urmează să fie "deshumate" din "sarcofagele" băncii elveţiene "UBS", în cadru unui litigiu judiciar dintre moştenitorii documentelor şi autorităţile israeliene.

Luni, vor fi deschide patru compartimente ale seifurilor băncii UBS din Zurich unde se află manuscrise şi desene ale autorului volumului "Procesul", mort în 1924 de tuberculoză în Austria, manuscrise care se păstrează acolo de mai bine de cincizeci de ani, a precizat ziarul Neue Zürcher Zeitung (NZZ)

UBS a fost contactată de către Agenţia France Presse însă nu a dorit să comenteze, întrucât, aşa cum a spus un putător de cuvânt, banca nu divulgă informaţii despre "activitatea clienţilor".

La cererea unui tribunal israelian

Deschiderea seifurilor de la Zurich are loc după o operaţiune similară desfăşurată în două bănci din Tel-Aviv, la ordinul unui tribunal israelian, a remarcat cotidianul elveţian. Profesorul de literatură Itta Shedletzky va fi prima persoană care va avea acces la aceste documente şi va trebui să facă inventarul.

Născut în 1983 la Praga, la vremea aceea în Imperiul Austroungar, Kafka şi-a desemnat executorul testamentar, pe Max Brod (care-i era şi prieten), să-i ardă opera după moartea sa.
"Iată, dragul meu Max, ultima mea dorinţă: tot ce se poate găsi şi ceea ce voi lăsa după mine (adică în biblioteca mea, în secretarul meu [secretar este un obiect de mobilier], acasă şi la birou sau în orice alt loc), tot ceea ce las [scris] în carnete, manuscrise, scrisori, personale sau nu etc, trebuie să fie arse fără restricţie şi fără a fi citite şi de asemenea toate înscrisurile sau notele pe care le ai de la mine, dacă mai sunt şi altele asemenea le vei cere. Dacă sunt scrisori pe care nu vor să ţi le dea, va trebui ca [deţinătorii] să se angajeze a le arde. Al tău, din tot sufletul". Dar, trecând peste voinţa autorului, Max Brod, care a emigrat la Tel-Aviv în 1939 ca să scape de nazism, a publicat textele.


El le-a lăsat în continuare moştenire secretarei sale, Esther Hoffe, în 1945, care a depus manuscrisele în seifurile unei bănci elveţiene în 1956, şi le-a lăsat moştenire fiicelor sale. La moartea mamei sale, acum trei ani, ele au vrut să-şi confirme moştenirea autorităţilor israeliene [cred că aici este un termen juridic, pe care nu-l cunosc].

Un proces este în curs de desfăşurare la Tel-Aviv pentru a stabili dacă moştenitoarele pot dispune liber sau nu de această succesiune-

Biblioteca Naţională a Israelului din Ierusalim a sesizat ocazia pentru a încerca, potrivit directorului instituţiei, Samuel Har-Noï, de "a recupera manuscrisele lui Kafka".

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Este o ştire interesantă, mai ales că două israelience au devenit moştenitoarele manuscriselor. Moral, consider că ar fi ca acestea să se întoarcă în Cehia. Totuşi, având în vedere că autorul lor le-a vrut distruse, consider îndreptăţită şi dorinţa directorului Bibliotecii Naţionale a Israelului de a recupera manuscrisele.

Este de urmărit! vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iul 17, 2010 6:33 pm

O întrebare interesantă la "Adevărul":
Craiova: Nevastă de preot şi cumnată de protopop s-a spânzurat în baie, din cauza unei depresii. Va fi înmormântată cu slujbă?

Nu de alta, dar atâta s-a bătut apa-n piuă cu funeraliile naţionale ale Mădălinei Manole, încât întrebarea asta chiar devine interesantă. Twisted Evil

Pentru documentare:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Sam Iul 17, 2010 7:33 pm

Anahoret a scris:

Este o ştire interesantă, mai ales că două israelience au devenit moştenitoarele manuscriselor. Moral, consider că ar fi ca acestea să se întoarcă în Cehia. Totuşi, având în vedere că autorul lor le-a vrut distruse, consider îndreptăţită şi dorinţa directorului Bibliotecii Naţionale a Israelului de a recupera manuscrisele.

Este de urmărit! vesel

De ce a vrut sa fie distruse? suspect
Legat de cui ar trebui sa revina acele manuscrise: Egiptul se lupta de cativa ani buni sa recupereze descoperirile arheologice ajunse in diverse parti ale lumii dar... nimic. Laughing

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iul 17, 2010 7:52 pm

RocketQu33n a scris:De ce a vrut sa fie distruse? suspect
Legat de cui ar trebui sa revina acele manuscrise: Egiptul se lupta de cativa ani buni sa recupereze descoperirile arheologice ajunse in diverse parti ale lumii dar... nimic. Laughing
Kafka a cerut prietenului său ca tot ceea ce va fi rămas scris după moartea sa, să distrugă. Din câte am înţeles din ştirea respectivă, Kafka ar fi vrut ca şi scrisorile sale trimise unor terţi să fie distruse (nu ştiu care sunt prevederile legale dar, după ce ai trimis o scrisoare cuiva, nu cred că mai ai vr-un drept de proprietate asupra manuscrisului; destinatarul poate să facă ce vrea cu ea). Practic, el nu mai voia să rămână nimic scris de mâna lui după ce el va fi murit.

Or, prietenul său, care trebuia să-i îndeplinească dorinţa testamentară (nu ştiu dacă asta a fost şi scris în testament, ori a fost doar o scrisoare de rugăminte către amicul său) nu numai că nu a îndeplinit-o, însă, mai mult, a publicat toate manuscrisele la Tel-Aviv.

Asta este un aspect. Se pare (nici nu l-am citit în întregime pe Kafka, d-apăi să-i mai ştiu şi biografia, d-aia zic "se pare") că Max Brod, conştient de valoarea postumă a înscrisurilor lui Kafka le-a păstrat şi le-a lăsat moştenire secretarei sale, care... scrie clar în ştire ce a făcut.

Din punctul meu de vedere (nefiind familiarizat deloc cu dreptul civil sau penal) este o situaţie interesantă privind proprietatea manuscriselor. În mod normal (normal din punctul meu de vedere, se înţelege) ar trebui să revină urmaşilor lui Kafka. Dar, rugându-l pe Brod să le distrugă, consider că a renunţat la dreptul său de proprietate. Însă Brod, pentru că nu le-a distrus, ci le-a păstrat şi le-a publicat, nu poate fi acuzat de furt? Şi, în cazul acesta (manuscrisele fiind, practic, furate) ar mai fi îndreptăţit directorul Bibliotecii Naţionale Israeliene să le revendice?

Este o chestie strict juridică ce a reuşit să-mi trezească interesul. Oricare va fi răspunsul, sunt curios să aflu care va fi motivarea hotărârii judecătoreşti pentru că, în final, se va ajunge şi la aşa ceva.

Va fi un capitol interesant în istoria literaturii universale! bine vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Iul 18, 2010 8:02 am

RocketQu33n a scris:
Anahoret a scris:Este o ştire interesantă, mai ales că două israelience au devenit moştenitoarele manuscriselor. Moral, consider că ar fi ca acestea să se întoarcă în Cehia. Totuşi, având în vedere că autorul lor le-a vrut distruse, consider îndreptăţită şi dorinţa directorului Bibliotecii Naţionale a Israelului de a recupera manuscrisele.

Este de urmărit! vesel
De ce a vrut sa fie distruse? suspect
Deoarece degeaba turna Furadan pe manuscrisele alea... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Iul 18, 2010 8:45 am

delta a scris:
RocketQu33n a scris:De ce a vrut sa fie distruse? suspect
Deoarece degeaba turna Furadan pe manuscrisele alea... Laughing
Uite, Racheţică, Delta a dat un răspuns interesant; unde mai pui că pe vremea aia era legal să cumperi orice otravă! veselie

Este mult de spus, ar trebui să scriu un referat! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
În plus, nici nu sunt prea familiarizat cu subiectul şi nu vreau să scriu prostii. Poate reuşeşti să te întâlneşti, în vacanţa asta, cu profa de română pe care ai avut-o în liceu şi ai putea s-o întrebi. Ei au făcut în facultate şi literatură universală aşa că ar putea să-ţi spună mai multe decât mine.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mier Iul 28, 2010 8:12 pm

Este pentru prima dată când sunt de acord cu o decizie a CNA:
"Încalcarea dreptului la intimitate al familiei artistei..."
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
___________________________
Reeditare:
Aici este şi un link direct către sursa de primă mână, CNA.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Joi Iul 29, 2010 5:40 am, editata de 1 ori
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Mier Iul 28, 2010 10:57 pm

Anahoret a scris:Este pentru prima dată când sunt de acord cu o decizie a CNA:
"Încalcarea dreptului la intimitate al familiei artistei..."
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Iul 29, 2010 6:15 am

Jurnal de şpagă: 4.980 lei/an

Un român de 29 de ani din Bucureşti şi-a notat într-o agendă fiecare şpagă pe care a plătit-o, în decursul a douăsprezece luni, la medici, poliţişti sau reprezentanţi ai primăriilor. Cu banii daţi pe şpăgi într-un an, o familie formată din trei persoane ar putea merge într-un concediu all-inclusive timp de o săptămână.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mai e ceva de zis?
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Joi Iul 29, 2010 6:42 am

Anahoret a scris:Un român de 29 de ani din Bucureşti şi-a notat într-o agendă fiecare şpagă pe care a plătit-o, în decursul a douăsprezece luni, la medici, poliţişti sau reprezentanţi ai primăriilor.
...
Mai e ceva de zis?
Păi, avea treabă în același an cu toți ăia?
Yo de exemplu nu am avut treabă cu poliția decât la eliberarea buletinului.
Cu primăria nici măcar cât cu poliția n-am avut tangențe...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Iul 29, 2010 6:38 pm

delta a scris:Păi, avea treabă în același an cu toți ăia?
Yo de exemplu nu am avut treabă cu poliția decât la eliberarea buletinului.
Cu primăria nici măcar cât cu poliția n-am avut tangențe...
Depinde!
Eu am avut treabă cu Primăria de la Plopeni acu' doi ani cât n-am avut în 20. Este drept, acolo n-am dat şpagă pentru că soţia a dat peste o fostă colegă, economistă, de la uzină. Altfel... nu se ştie.

Când şi-a rupt fi-miu mâna, astă-iarnă, am dat şpagă 1.000 de lei pentru operaţie, am dat şpagă 10 lei tipei care l-a dus cu căruciorul din sala postoperatorie la salon, am dat câte 10 lei pe zi şpagă la infirmiere ca să-l ajute să se schimbe pentru că avea braţul drept în ghips. La şpăgile astea se adaugă tija care i s-a pus la mână – 1.200 de lei, plus tratamentul post-operator pe care i l-am cumpărat în totalitate (şi p-astea le socotesc tot şpăgi pentru că toată familia suntem la zi cu cotizaţia la asigurările sociale). După ce a ieşit din spital, fiecare antibiotic băgat prin branulă a costat câte 5 lei şpagă la asistenta de serviciu. Fraxiparina se face subcutanat şi i-am făcut-o eu. Mie nu mi-am dat şpagă.

Aşa că... mie mi se pare plauzibil ce este scris acolo.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Dracu' gol Joi Iul 29, 2010 8:00 pm

Anahoret a scris:Mie nu mi-am dat şpagă.
E bine ca n-ai incercat. Te puteai obisnui asa... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Iul 29, 2010 8:08 pm

Adică să mă şpăguiesc singur, ca vameşii? laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iul 31, 2010 3:26 pm

Un website interesant: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Citiţi şi vă minunaţi! Nu toate or fi adevărate, dar de cam brodesc, fir-ar să fie! Twisted Evil
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iul 31, 2010 9:43 pm

Am găsit pe "Le point" un fotoreportaj despre incendiul din Rusia.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Iul 31, 2010 10:25 pm

Ia priviţi ce tradiţii au feroezii, însă noi, musai, trebuie să asomăm porcul înainte de tăiere.
Chestia este că tipilor din Feroe nici nu le trece măcar prin minte să renunţe la obicei, spunând că este o veche tradiţie vikingă care durează de prin secolul al IX-lea. Să înţeleg că obiceiul tăiatului porcului la noi este mai nou şi d-aia n-avem voie? Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 01, 2010 7:23 am

Anahoret a scris:Ia priviţi ce tradiţii au feroezii, însă noi, musai, trebuie să asomăm porcul înainte de tăiere.
Asta cu asomarea este regulament în cadrul Uniunii Europene, în timp ce insulele Faeroer parcă nu fac parte din UE, chiar dacă sunt un fel de regiune autonomă de sub tutela Danemarcei... sau cam așa ceva.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Dum Aug 01, 2010 9:36 am

Anahoret a scris:Ia priviţi ce tradiţii au feroezii, însă noi, musai, trebuie să asomăm porcul înainte de tăiere.
Chestia este că tipilor din Feroe nici nu le trece măcar prin minte să renunţe la obicei, spunând că este o veche tradiţie vikingă care durează de prin secolul al IX-lea. Să înţeleg că obiceiul tăiatului porcului la noi este mai nou şi d-aia n-avem voie? Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din cate stiu, insulele se aprovizioneaza mai ales cu acele balene iar locuitorii isi primesc portia pe gratis. Oricum, eu i'am servit aceasta stire mai demult Dianei B de pe RTV care tot incerca sa ma abureasca cat de buni, corecti, cinstiti etc sunt vesticii fata de romani. vesel

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 01, 2010 4:25 pm

RocketQu33n a scris:Din cate stiu, insulele se aprovizioneaza mai ales cu acele balene iar locuitorii isi primesc portia pe gratis. Oricum, eu i'am servit aceasta stire mai demult Dianei B de pe RTV care tot incerca sa ma abureasca cat de buni, corecti, cinstiti etc sunt vesticii fata de romani. vesel
În ultimul slide scrie aşa: Officiellement, le massacre a pour objet d'approvisionner les Féroïens en viande. Même si celle-ci est bourrée de métaux lourds et des polychlorobiphényls. Adică în mod oficial masacrul are ca obiect aprovizionarea feroezilor cu carne. Chiar dacă aceasta este burduşită cu metale grele şi policlorobifenili. Nu ştiu ce-s policlorobifenilii, dar trag concluzia că, dacă este adevărat ce se scrie în "Le point", carnea aia nu este tocmai comestibilă. Deci...

Ce ai încercat tu cu Diana B (tipa nu trăieşte prin Danemarca, sau prin Angila?) am încercat şi eu cu Cristyna Pora (Cristyna63) pe Lumina Lumii. N-ai să ajungi la niciun rezultat, crede-mă! Doar o să-ţi faci nervi. vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Dum Aug 01, 2010 4:34 pm

Nu stiam ca nu'i comestibila dar din documentarul pe care l'am vazut eu reiesea ca acea hrana le ajunge pt un an.
Diana locuieste in Olanda. Nu'i femeie rea, chiar daca'i putin cam rasista si prostuta. Laughing

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 01, 2010 4:35 pm

Anahoret a scris:Ce ai încercat tu cu Diana B (tipa nu trăieşte prin Danemarca, sau prin Angila?) am încercat şi eu cu Cristyna Pora (Cristyna63) pe Lumina Lumii. N-ai să ajungi la niciun rezultat, crede-mă! Doar o să-ţi faci nervi. vesel
Diana B parcă susținea că-i în Țările de Jos de tot.
Aveam impresia că nick-ul Crystina63 o avea Cristina Turcitu... Mă rog, o fi divorțat... naiba știe?

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 01, 2010 4:53 pm

delta a scris:
Anahoret a scris:Ce ai încercat tu cu Diana B (tipa nu trăieşte prin Danemarca, sau prin Angila?) am încercat şi eu cu Cristyna Pora (Cristyna63) pe Lumina Lumii. N-ai să ajungi la niciun rezultat, crede-mă! Doar o să-ţi faci nervi. vesel
Diana B parcă susținea că-i în Țările de Jos de tot.
Aveam impresia că nick-ul Crystina63 o avea Cristina Turcitu... Mă rog, o fi divorțat... naiba știe?
Habar n-aveam că o cheamă Cristina Turcitu. Poa' s-o cheme şi Cristina Benladenitu... treaba ei. Eu îi spun Cristyna Pora, pentru că, prin ceea ce scria pe forum, era leit Andreea Pora de la 22.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 01, 2010 5:00 pm

Anahoret a scris:Eu îi spun Cristyna Pora, pentru că, prin ceea ce scria pe forum, era leit Andreea Pora de la 22.
Oops! Yo credeam că-i pe bune numele Pora... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Aug 07, 2010 3:08 pm

Când am citit articolul de mai jos, în minte mi s-a făcut imediat un link la filmul "Jandarmii la Saint Tropez". Franţa acelor ani, şi Saint Tropez în special, era ca un simbol al libertinismului şi al dezinhibiţiilor. Se pare însă că cei care promovează "turismul fără inhibiţii" sunt aceiaşi care făceau acest lucru şi prin anii '70 numai că în 2010 fizicul nu-i mai ajută, dimpotrivă. Aşa că tipii s-au gândit să revitalizeze spiritul acelor ani cu trupuri mai din vremurile noastre...

Este un articol care mi s-a părut interesant şi l-am citit în "Le point".
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].

Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 08, 2010 8:46 am

Se pare că leagănul civilizaţiei omenirii se mută încet-încet din Sumer către gurile Dunării. Cel puţin aşa apare într-un articol din "New York Times" intitulat "A Lost European Culture, Pulled From Obscurity"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 7:40 pm

Anahoret a scris:Se pare că leagănul civilizaţiei omenirii se mută încet-încet din Sumer către gurile Dunării. Cel puţin aşa apare într-un articol din "New York Times" intitulat "A Lost European Culture, Pulled From Obscurity"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dacă mârâiam asta ENKI şi io...s-ar fi zis p-aci că-i de la demenţa mai mult sau mai puţin senilă(Doamne fereşte de aşa ceva!!!!).

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 08, 2010 8:41 pm

Mai s-avem pardon! Mi-amintesc că am respectat părerile fiecăruia.
Asta nu înseamnă, neapărat, că ce-i scris în articolul ăla este 100% adevărat. Să vedem ce se mai sapă...
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 8:45 pm

Anahoret a scris:Mai s-avem pardon! Mi-amintesc că am respectat părerile fiecăruia.
Asta nu înseamnă, neapărat, că ce-i scris în articolul ăla este 100% adevărat. Să vedem ce se mai sapă...
Avem tot ce vrei tu şi, eventual, ceva în plus:D, numai că eu nu la tine m-am referit, adică nu de la tine aş fi "aşteptat" acele reacţii. bine
Cât de mult crezi c-ai să vezi? vesel

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 6 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum