SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Una... Alta... de Romania

+3
delta
baso
aurora
7 participanți

Pagina 11 din 18 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 14 ... 18  Urmatorul

In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Ian 27, 2017 8:57 am

Oficiosul personal al Macacului descopera cu surprindere si indignare ceea ce toti oamnenii normali la cap stiau, pentru ca se vedea cu ochiul liber. Doar ca ei ii spun exclusivitate si isi protejeaza marea descoperire la copiere, pentru a-si creste traficul pe site. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

N-am mai copiat si inceputul exclusivitatii, pentru ca era doar o preluare partiala a articolului devastator de ieri dimineata, publicat de Flux 24 si pe care l-am adus integral, mai sus.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Ian 28, 2017 8:41 am

Da' de faza asta ce zici ?

Intr-o incinta rezervata din complexul Peris, generalul Florian Coldea si-a instalat „Directia Speciala”… O structura para-institutionala, care monitorizeaza comunicatiile unor vizati prin reteaua de sateliti. Cum s-ar zice, din spatiul extraterestru si cu mijloace care nu ar intra sub incidenta restrictiilor legislatiei nationale. Directia Speciala „Peris” „digitalizeaza” redarile audio-video, adica produce pe banda rulanta probe, care sa sustina rechizitoriile anticipate de generalii

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In primul moment mi-a venit sa rad de nebuna. Imi si imaginam ce ochi rotunzi faceau judecatorii britanici vazandu-l si ascultandu-l pe fostul ofiter SRI laugh Chiar daca s-or fi obisnuit de atata timp cu tromboanele romanilor. In urmatorul moment, probabil ca si ei, m-am gandit: dar daca o fi adevarat ? Macar am aflat ca exista un Peris secret pe harta. Nici Parisul nu stia de el. raset Oricarui om normal la cap ii vine sa-si traga palme ca sa se trezeasca daca e reala treaba cu Napoleonul nostru la Peris, mama lui de general raset Ti-ai fi imaginat ca folosea pana si spatiul cosmic ca sa spioneze cu cine si-o trag judecatorii, procurorii, politicienii... ca sa-i santajeze? raset Io nu. Realitatea bate filmul in cazul asta.

Mai, cred si eu ca AB si CD s-au speriat daca treaba e reala si nu din fantezia povestitorului suspect

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Ian 28, 2017 9:03 am

baso a scris:Da' de faza asta ce zici ?

Intr-o incinta rezervata din complexul Peris, generalul Florian Coldea si-a instalat „Directia Speciala”… O structura para-institutionala, care monitorizeaza comunicatiile unor vizati prin reteaua de sateliti. Cum s-ar zice, din spatiul extraterestru si cu mijloace care nu ar intra sub incidenta restrictiilor legislatiei nationale. Directia Speciala „Peris” „digitalizeaza” redarile audio-video, adica produce pe banda rulanta probe, care sa sustina rechizitoriile anticipate de generalii

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In primul moment mi-a venit sa rad de nebuna. Imi si imaginam ce ochi rotunzi faceau judecatorii britanici vazandu-l si ascultandu-l pe fostul ofiter SRI laugh Chiar daca s-or fi obisnuit de atata timp cu tromboanele romanilor. In urmatorul moment, probabil ca si ei, m-am gandit: dar daca o fi adevarat ? Macar am aflat ca exista un Peris secret pe harta. Nici Parisul nu stia de el. raset Oricarui om normal la cap ii vine sa-si traga palme ca sa se trezeasca daca e reala treaba cu Napoleonul nostru la Peris, mama lui de general raset Ti-ai fi imaginat ca folosea pana si spatiul cosmic ca sa spioneze cu cine si-o trag judecatorii, procurorii, politicienii... ca sa-i santajeze? raset Io nu. Realitatea bate filmul in cazul asta.

Mai, cred si eu ca AB si CD s-au speriat daca treaba e reala si nu din fantezia povestitorului suspect

Mi-am imaginat multe, mie personal - un neimportant si in viata reala, dandu-mi-se de inteles in repetate randuri ca sunt monitorizat strict. vesel

N-am avut timp sa studiez cum functioneaza platforma asta pentru oamenii de rand, insa daca asa ceva este diponibil online, serviciile trebuie sa aiba ceva mult peste tehnica pe care o tot vedem etalata prin filme si pe care oamenii obisnuiti o cred inca sf. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Momentan n-am gasit alt clip de prezentare, in afara astuia vechi de 6 ani. suspect


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Ian 28, 2017 10:43 am

Bombarda-i-ar satelitu' OZN-ul Laughing
Napoleonu Picard si-a facut si baza NASA la Peris ? A lansat si sateliti pe furis ? I-auzi braul ce tari suntem, fara sa auda cercetatorii englezi de asa ceva...

Bine, io doar banuiam ca au un Departament special de ''comunicare/dezinformare" pe internet si alte canale media, plin de scelerati, inca de cand am ginit-o pe cotoranta Foula. Si ca folosesc un ansamblu de metode de manipulare , de control al mintii, adaptat la tehnologia actuala. Dar ca Napoleonul spioneaza chiar din cosmos, pe deasupra legii, pe unde vrea muschii lui, nu m-am gandit.

In contextul asta, ticalosia lor a fost maxima in cazul medicilor din Apuseni. I-or fi localizat in cateva minute iar dupa aia i-au zapacit/dezinformat pe salvatori doar de dragul balciului politic. Mi-e greata. Mad

Imi imaginez ca fost ca in filmul 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi . Aia de la Pentagon vedeau in direct si in detaliu ce se intampla iar oficialii cu putere de decizie au refuzat sa le trimita ajutoare, sperand sa moara toti in atentatul terorist.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Ian 28, 2017 4:03 pm

La ce buget are SRI anul asta (400 de milioane de euroi), putem estima cam 2,5 miliarde de euroi in ultimii 10 ani. Asta doar de la stat, pentru ca baietii au sute de firme mici si mijlocii, care joaca cum vor, fara sa le pese de legile facute pentru prostime. Securitatea lui Ceasca a fost jucarie pe langa actualul SRI, numarul de angajati si informatori fiind atat de mare, incat li s-a permis miorilor sa-si poata face partide politice cu doar 3 membri, respectiv 2+1 sau chiar 1+2. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Ian 28, 2017 7:38 pm

Daca la Peris au avut o baza secreta, legata direct cu Cosmosul, yo sper sa aflam ca si-au facut una si la Baicoi. Sa faca , impreuna cu baza Deveselul, tringhiul bermudelor vesele de Romania  Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Feb 02, 2017 12:06 pm

Deci, dupa ce au cheltuit miliarde de euro pentru echipamente de ascultare si comunicare securizata, securistii au informat ministerul de interne prin SMS?! Or fi pus in mesaje si niscai emoticoane care sa evidentieze pericolul de incaierare, gen  supărat, supărat sun ?  Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Feb 02, 2017 1:02 pm

ENKI a scris:Deci, dupa ce au cheltuit miliarde de euro pentru echipamente de ascultare si comunicare securizata, securistii au informat ministerul de interne prin SMS?! Or fi pus in mesaje si niscai emoticoane care sa evidentieze pericolul de incaierare, gen  supărat, supărat sun ?  Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O fi fost SMS ca de la O zone  raset


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Feb 03, 2017 8:26 am

”Războiul civil” româno-român pe Axa Trump – Putin – Orban



România se află în plină anarhie social-politică. Trăim ”o noapte a minții” instituționalizate, în care confruntările de pe Facebook au coborât în stradă cu violență. România s-a polarizat la extreme între două grupări politice și militarizate, care folosesc instituțiile statului pentru a se război între ele. Problema ordonanțelor de urgență privind grațierea și amnistia sunt doar pretextul pentru confruntarea istorică dintre ”partid” și ”securitate”, în societatea românească. Poporul român este doar un actor folosit de către cei care controlează ”noua securitate” de pe rețelele de socializare. În România nu mai contează votul democratic și alegerile, ci cine strigă mai tare în piața publică, paradoxal, la instigarea șefilor de instituții. Trăim vremuri halucinante în care procurorii numiți anchetează (la ordinul cui?) membrii Guvernului ales de popor. Lumea iese în stradă pentru niște ordonanțe date de Guvernul Grindeanu după proiecte realizate de fostul ministru Prună din Guvernul Cioloș, care respectă directivele Curții Constituționale și prevederile CEDO. Dacă în decembrie 2016 ieșea la vot ”guvernul meu”, azi Iohannis ar fi promovat aceleași ordonanțe făcute de Cioloș, ca proiecții ale grațierii prezidențiale față de greșelile Justiției și nimeni nu ar i ieșit în stradă, așa cum niciun român nu a făcut-o în cazul copiilor morți la maternitatea Giulești, pentru abuzurile binomului, că s-au vândut pământurile agricole străinilor, șmecheria cu Cumințenia Pământului sau că nu s-au făcut autostrăzi. Procurorii numiți aplică dubla măsură: anchetează miniștri care vor să limiteze abuzurile din Justiției și pregătesc legea răspunderii magistraților pentru ca cetățeni nevinovați să nu mai facă pușcărie datorită unor dosare fabricate politic și la comandă (asta nu e conflict de interese, când se acționează să-și apere privilegile din statul procurăresc?), dar nu anchetează un președinte de țară că instigă lumea să demonstreze fără autorizație legală? Sigur că ordonanțele emise puteau să mai aștepte și să fie aprobate după o dezbatere publică consistentă și reală, nu date pe furiș noaptea de parcă ar vrea să-l salveze pe Dragnea, dar cu toate acestea nu e un motiv de a transforma România în teritoriu de luptă, un spațiu anarhic și neguvernabil, să se creeze un real război civil româno-român în dauna interesului național. Românii intoxicați de pseudo-cultura Facebook-ului ar analiza situația la rece ar realiza că ordonanțele grațierii și modificării Codului penal sunt doar pretexte, muniție de război folosite de două tabere de putere care se bat ”pe viață și pe moarte” pentru controlul totalitar al statului român, cu riscul de a transforma țara noastră într-o nouă Sirie sau de a o dezmembra ca pe fosta Iugoslavie. Ce o fi pierdut multinaționalele din căderea guvernului Cioloș? Cinismul celor două tabere e așa de mare încât tineretul țării, manipulat pe rețelele de socializare și de către sutele de mii de informatori ai serviciilor secrete, e trimis ca ”mielul nevinovat” în stradă ca și posibilă ”carne de tun” pentru instigatorii și agenții străini înfiltrați în piețe cu sticle incendiare și petarde diversioniste. Klaus Iohannis ca un robot german îndeamnă la proteste nelegale, deși acestea pot genera în violențe de stradă și anarhie într-un moment în care o nouă axă geopolitică se naște la granițele României. Sigur, pare că Iohannis mai are o șansă în caz de țara noastră se transformă într-o Sirie: aceea de a se retrage la casa părinților din landul Bavaria, dar, noi, românii ce facem în orașele noastre ce pot să fumege ca Alep sau Damasc? Pe de altă parte, Dragnea susține ordonanțele dincolo de orice rațiune pentru că el știe că dacă le abrogă are mari șanse să se mute din vila grandioasă din Teleorman într-o celulă insalubră de patru metri pătrați.

În România de azi avem o continuitate de dinainte de 1989: se bate Securitatea cu Partidul. De data aceasta sistemul ce include binomul, serviciile secrete, parchetele și comandantul suprem, reprezentat de președintele României, vor să controleze definitiv politicul, care este expresia poporului prin alegeri. Așa s-a ajuns la situații aberante în care un procuror subaltern numit îl anchetează pe ministrul justiției care este șeful lui și alesul poporului. În America, când procurorul nu a mai ascultat de Trump acesta a fost imediat schimbat. Odată cu venirea PSD-ului la putere prin alegeri libere și cu un vot covârșitor, politicul, deci ”partidul” vrea să ia din nou inițiativa și să subordoneze ”sistemul” adică ”securitatea”. Aceasta din urmă s-a revoltat pentru că au controlat discreționar România prin generali și bugetari de lux cu bugete uriașe, vacanțe exotice și o putere pe care noi încă nu o realizăm timp de circa 10 ani. Ordinul pe unitate a venit repede, atunci când s-a pus problema reducerii bugetelor serviciilor secrete și când s-a încercat de către PSD să se reinstaureze iarăși puterea politicului. Adică ”securitatea” sau ”sistemul” să fie subordonat partidelor alese de popor. Și a început nebunia pe Facebook cu ordonanțele, culmea făcute de Cioloș la cererea CEDO și Curții Constituționale. Pe lângă informatorii plătiți în stradă au ieșit și numeroși oameni de bună credință, frumoși naivi sau idealiști în stradă, unii la cererea comandantului suprem care are tot interesul să nu piardă puterea discreționară ce i-a fost pusă la îndeamnnă de serviciile secrete și să dea se pare o ”lovitură de stat”. Și uite așa în România se pune de un Euromaidan violent ca la Kiev, de o mineriadă ca în 1990, sub masca celor mai bune intenții că se salvează țara de ”hoți” sau că ”corupția ucide”. De data aceasta lucrurile au luat o întorsătură gravă, pentru că față de 2015 când a căzut Guvernul Ponta de data aceasta o parte din serviciile secrete au trecut de partea Guvernului Grindeanu, de fapt a PSD-ului. Asistăm la un război inter-instiuțional crâncen. Din informațiile mele, pe surse, Jandarmeria, ”doi și-un sfert” și serviciul secret al Armatei Române ar fi de partea ”politicului”, adică a Guvernului Grindeanu. De celaltă tabără au mai rămas doar DNA, SRI, STS și SIE, astfel se explică încrâncenarea lui Klaus Iohannis de a chema lume în stradă la proteste neautorizate cu încălcarea legii nr. 60/1991, fără să fie anchetat de procuratură pentru instigare. România în momentul de față se află într-un ”război civil” inter-instituțional între două tabere opuse: pe vechea falie ”securitate” versus ”partid”, dar de dat aceasta politicul are sprijinul unor servicii interne și se pare că cel al armatei conform unor surse. La noi s-a instaurat criza pentru ca Iohannis si-a uitat rolul constituțional de mediator, iar Dragnea pe cel de guvernant politic responsabil ce trebuie sa tina seama și de voința opoziției.

Pe de altă parte este suspectă incitarea la mitinguri neautorizate și proteste violente, precum și la adoptarea pripită fără dezbatere de ordonanțe lucru care a indus la haos și anarhie pe străzile României într-un moment în care se refac noi alianțe geopolitice în Europa de est. Nu cred că este întâmplător acest lucru și mă miră că președintele Iohannis care e informat de SIE despre situația geopolitică delicată din Europa centrală marșează pe instigare la demonstrații de tip Occupy. Președintele rus Putin revine după numai un an de zile într-o vizită la Budapesta la premierul Viktor Orban pentru a discuta proiecte economice, culturale și situația minorității maghiare din Transilvania și Transcarpatia ucraineană. La mijlocul lunii februarie președintele Donald Trump, care are o admirație față de Orban va vizita Budapesta pentru a discuta despre relații economice dar și situația minorității maghiare din Europa de est. Gorka Sebestyén, fostul consilier al lui Orbán Victor, actualul consilier pe problema migrației al lui Trump apare la emisiunile televizate, la interviuri, îmbrăcat în costum tradițional unguresc Bocskai, și poartă în piept o decorație ce semnalează apartenența la ordinul cavaleresc fondat de Horthy Miklos, numit Vitézi Rend. Trump ține foarte mult la acest consilier. În timp ce la noi în țară anarhia și haosul, datorită războiului româno-român instigat inter-instituțional pune stăpânire pe marile orașe, în jurul nostru se formează o nouă paradigmă geopolitică: Axa Trump – Putin – Orban. Și de data aceasta decidenții noștri din politică și serviciile secrete nu văd mai mult decât lungul nasului și interesele pecuniare sau de putere personală și se bat între ei ca și chiorii, aruncând țara în haos, în timp ce în jurul nostru lumea se schimbă. Nici până astăzi nu avem niciun canal deschis de dialog cu Trump și nici cu Putin, în schimb Orban e vizitat și curtat ca o fată mare. În Europa centrală și de est se naște o nouă paradigmă geopolitică, iar în România e anarhie instigată. Cine are interesul din ”sistem”, ca România să nu mai apuce unită Centenarul Marii Unirii de la 2018?


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Feb 04, 2017 5:44 pm

laugh

Cum afli câți oameni au fost la proteste




Nu știu voi, dar pentru mine, Rareș Bogdan este distracția preferată seara, pentru că este cea mai bună sursă de umor involuntar. Dacă am avut o zi proastă, mă uit zece minute la băiatul ăsta și mă amuz copios (când vreau să adorm, trec pe Banciu, dar asta e altă chestie)... Rare; zice o droaie de tâmpenii pe care a doua seară le neagă senin, se autointitulează jurnalist de investigații, flutură din mânuțele alea, iar când se uită urât direct în cameră sunt de-a dreptul înduioșat, pentru că-mi dau seama ce capace ia acasă, de la nevastă, dacă e așa agresiv la serviciu....

Deci, seara X: Rareș anunță că în Piața Victoriei sunt 130.000 de oameni. Mi s-a părut mult, dar, ce-i drept, piața arăta full. A doua seară, Rareș anunța 100.000, dar piața arăta la fel. Când l-am auzit și în a treia seară cu altă cifră, deși imaginile erau identice, mi-am adus aminte că eu chiar știu cum să măsor câți oameni sunt la un miting sau la un marș. Vă învăț și pe voi, dacă vreți, să nu mai puneți botul la rahaturile spuse la tv.
Cum afli câți oameni participă la un marș: când manifestanții trec pe lângă tine, începi să filmezi marșul, de pe o poziție fixă, până trec și ultimii participanți. Eu am filmat, zilele trecute, un marș care mi-a trecut complet prin cadru într-un minut și 45 de secunde. Am dat play filmării și am remarcat că îmi ies din cadru cam 5-6 manifestanți pe secundă. Am înmulțit cu 105 secunde și am obținut un total de 600 de persoane.
Cum afli câți oameni participă la un miting: deschizi frumos Google Maps, cauți și marchezi suprafața acelei piețe ocupate de protestatari, iar scula asta îți calculează imediat suprafața. Înmulțești apoi cu 1,2 sau 1,8, în funcție de cât de dornic ești să obții un rezultat mare, și ai obținut numărul exact de manifestanți. Ai o piațetă de 500mp? Nu poți avea mai mult de 900 de manifestanți în ea, decât dacă se sărută sau și-o sug, unii altora. Asta pentru că pe un metru pătrat nu pot încăpea mai mult de 1,2-1.8 persoane. Nu cu haine, rucsaci, loc să ducă țigara la gură, să se miște un pic.
De unde știu că încap doar atâtea persoane pe un metru pătrat? Din cealaltă viață a mea, când citeam documente ISU cu referiri la aglomerări și defluire, lucrări tehnice dedicate evacuării de persoane din mall-uri, diverse alte chestii pe care numai un ziarist tâmpit le citește.
Ai voie, evident, să nu mă crezi. Dar dacă îți spun că eu stau la bloc d-ăla, cu lift, mă crezi? Iar liftul, să vezi chestie, are fix un metru pătrat. În lift, știi cum e: singur e perfect, în doi stăm decent, în trei e cam nasol iar în patru te rogi să coboare unul mai repede.
Dau un exemplu, mic: ca în Piața Victoriei să fi fost pe bune 130.000 de oameni, trebuia să fie ca într-un lift în care s-au urcat nu patru, ci nouă oameni. Deci n-are cum, că era loc căcălău, așa că terminați cu meleoanele și meleardele de participanți, vă rog. Știu că pare cool să crezi că participi la o chestie atât de mare, dar minciuna n-a ajutat niciodată pe nimeni. Plus că mă simt ca pe vremea lui Ceaușescu, când pe noi, elevii, ne ducea în practică să sortăm cartofii mucegăiți aproape complet în depozite, din care se aruncau cu zecile de tone, iar partidul raporta producții-record care vor ajunge "și la export".
Lăsați-o'n pula mea de vrăjeală, da?


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 05, 2017 10:44 am

O fi sau n-o mai fi SRI al Romaniei? Asta-i intrebarea. laugh


Mirel Curea
1 hr ·

Foarte interesant de analizat, din perspectiva din care SRI a avut zilele acestea un vehicul din multinationale si invers.
Like
Share
165 165
3 shares
11 Comments
Comments
Radu Remus Socal
Radu Remus Socal Nimic de analizat! SRI=TRADATORI DE NEAM SI TARA!!!!
Like · 8 · 1 hr
Adrian Stanciu
Adrian Stanciu diversiune, chiar va indoiti de spiritul civic si setea de dreptate a strazii, a romanilor lui?
Like · 4 · 1 hr
Paul Nic Enache
Paul Nic Enache sete de dreptate Adrian Stanciu? dar cum e cu coruptii astia si anticoruptia va rog, ca nu mai inteleg nimic... doar in ultima luna, judecatorii au intors 5 dosare inapoi la DNA plus o achitare, pe al Olgutei Vasilescu pt a 3a oara!!! pt inexistenta fa...See More
Like · 6 · 1 hr
Adrian Stanciu
Adrian Stanciu sa fim seriosi, asa zic aia la a3, dar lumea simte exact cum sta treaba, ati auzit sa se strige "a3 te iubim"? dna te iubm eu am auzit si nu ma pot opune dorintei strazii Very Happy
Like · 2 · 1 hr
Paul Nic Enache
Paul Nic Enache eu nu ma iau dupa ce spune lumea sau antena3, ma iau dupa fapte Wink
Like · 3 · 54 mins
Adrian Stanciu
Adrian Stanciu degeaba, faptele sunt nesemnificative, ramane cum am zis, dna te iubim Very Happy Very Happy Very Happy si as mai copleta cu ca ca tine n gasim Razz
Like · 3 · 52 mins
Daniel Florea
Daniel Florea Cea mai tare explicatie oferita de dl Adrian Stanciu: "lumea simte cum sta treaba"'. Intrebare mister: daca lumea "simte" ca ar fi bine sa ucida niste persoane, o simti bine? Sau e vorba de al 7-lea simt?! Sunt curios daca erați calcat asa.....din gres...See More
Like · 1 · 43 mins
Paul Nic Enache
Paul Nic Enache Daniel Florea, Adrian Stanciu era ironic Wink chill
Like · 1 · 41 mins
Daniel Florea
Daniel Florea Paul Nic Enache si eu. Wink
Like · 1 · 40 mins
Adrian Stanciu
Adrian Stanciu Daniel Florea am invatat ca mereu e bine sa previi, ca sa salvez usa sa nu fie sparta, mereu o las larg deschia Very Happy
Like · 1 · 39 mins
Daniel Florea
Daniel Florea Adrian Stanciu. Corect. Intrebarea era lansata catre "aia care simt". :-)
Like · 1 · 37 mins
Silvia Slug
Silvia Slug Nu mai este nici un dubiu, "trepadusii" din strada sunt "vatafii" multinationalelor si vanzatorilor de tara. Nu ordonanta este motivul protestului, ci programul de guvernare in interesul Romaniei, pt ca romanii trebuie sa ramana saraci, sclavi pe "plantatiile lor...
Like · 1 · 19 mins · Edited
Florin Radu
Florin Radu poate, SRI, atat de vigilent si de bine informat, cu bugete exorbitante, numare de angajati cu mult peste serviciile americane, vor prezenta un raport de implicare al multinationalelor in aceste mitinguri.
Like · 7 · 1 hr
Adrian Kertesz
Adrian Kertesz
Like · 1 hr
Adrian Kertesz
Adrian Kertesz Mai ales ca sri are o gramada de firme conectate la banul public si multinationale .
Like · 3 · 1 hr
Florin Radu
Florin Radu pai daca tot se vrea transparenta, hai sa fim transparenti, dureros de transparenti.
Like · 2 · 1 hr
Adrian Kertesz
Adrian Kertesz Nu au niciun interes.
Like · 1 · 1 hr
Lucia Burduja
Lucia Burduja SRI a avut si "succesuri" internationale, cooperand cu germanii in depistarea teroristului (??!) roman care se pregatea (??) in Germania!!!! Numai la mitingurile din Bucuresti nu a putut actiona, saracu' SRI!!!
Like · 5 · 1 hr
Cezar Prusac
Cezar Prusac mai conteaza mijloacele?
Like · 1 · 1 hr
Danut Stancescu
Danut Stancescu N-ui adevărat! Multinaționalele s-au "conformat"! Au majorat salariul minim la 1450 lei/lună, reducând contractele de muncă la 6 ore/zi, ținând angajații la muncă tot 8-10 ore, dar mai întâi au trimis oamenii în stradă pentru "susținere"...!
Like · 10 · 1 hr
Adrian Stanciu
Adrian Stanciu sa ia la puricat sa vada cum nu fac angajari si ii obliga sa-si ia autorizari de pfa ....
Like · 5 · 1 hr
Virgil Ilie
Virgil Ilie Am tot spus-o si o repetez inca de la descalecarea lui Johannis la Piata Universitatii ... MIZA PROTESTELOR E CADEREA GUVERNULUI .
Ordonanta este doar pretextul ...
Guvernul a facut prostia sa mareasca salariul minim si a mai si anuntat public ca multinationalele vor trebui sa plateasca taxe si impozite acolo unde fac profitul , adica in Romania .
Multinationalele si-au trimis angajatii in strada sa darime guvernul .
Este rusinos pentru acesti sclavi ai multinationalelor , dar si extrem de periculos in acelasi timp . Dupa ce isi vor indeplini scopul si vor remonta in fruntea tarii un guvern obedient , tradator , multinationalele vor aplica noi curbe de sacrificiu propriilor angajati care acum le ajuta sa-si atinga scopurile .
Like · 4 · 1 hr
Radu Constantin
Radu Constantin Las' că știe securistul bătrân (Je, Mandea) mai bine! Sau aproape la fel de bine, nu-mi dau seama. M-am descalificat. Au trecut mulți ani.
Like · 1 hr · Edited
Ionel Bercea
Ionel Bercea SRI nu mai lucrează de mult pentru țară. Guvernul este sabotat din toate părțile și nu poate să facă ce trebuie pentru țară.
Like · 3 · 1 hr
Paul Nic Enache
Paul Nic Enache Pai... SRI nu-i o divizie a CIA? Eu asa stiam... uatevar Wink
Like · 4 · 1 hr
Iliescu Nicolae
Iliescu Nicolae Dinamo Berlin. Fata in fata cu CCA si Capsa.
Like · 1 · 58 mins · Edited
Magdalena Radu
Magdalena Radu Peștele de la cap se impute, mai întâi au fost luați de cap aia din camerele de comerț Româno - x țara de care aparțin mulți




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 05, 2017 10:55 am

TU CE CREZI?

Cine crede că 100.000 de oameni s-au adunat spontan nu pentru erata de la 6 dimineaţa, nu pentru tăierea salariilor, nu pentru închiderea spitalelor, nu pentru jaful cu corvetele, nu pentru ingerinţa serviciilor în actul de justiţie, nu pentru compromiterea luptei anticorupţie prin ascunderea dosarelor timp de 10 ani, prin falsificarea de probe ori discreditarea şefei DNA prin cârdăşia cu elemente de tip mafiot, ci ca să ceară mai multă puşcărie pentru nişte necunoscuţi să ridice mâna sus!



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Lun Feb 06, 2017 8:17 am

”Euromaidanizarea” continuă pentru instalarea ”guvernului meu”. România în linia frontului hibrid

Așa cum am scris de mai multe ori în ultimele zile ordonanțele privind grațierea, amnistia și Codul Fiscal au fost doar pretexul pentru marile manifestații de stradă pentru ca Guvernul Grindeanu să cadă. Mulțimile au ieșit în stradă, la instigarea președintelui Klaus Iohannis – și datorită gafei guvernanților -, nu numai pentru abrogarea ordonanțelor, ci pentru forțarea demisiei guvernului PSD expresia votului românilor din 11 decembrie 2016. Se dovedește din nou că votul democratic al românilor nu contează, ci doar ”vocea străzii”, cine strigă mai tare în piața publică cu binecuvântarea comandantului suprem, președintele României, care coordonează sutele de mii de informatori ai sericiilor secrete, divizia de presă a SRI și ”noua securitate” de pe rețelele de socializare, ce acționează ca un ”braț înarmat” la ordinul pe unitate. În istoria românilor știim că atunci când Vodă dă tonul românii îl urmează, urmând ca în piesele lui IL Caragale o ”revoluție cu voie de la polițiune”. Nu întâmplător Klaus Iohannis, nu în celebrul pulovăr roșu sovietic ca Petre Roman la revoluție, ci în geacă roșie, s-a postat în fruntea demonstranților de la Universitate pentru a da semnalul revoltei populare controlate șiu coordonate de servicii. Sigur asta nu înseamnă că nu au ieșit sute de mii de oameni de bună credință în stradă, fără să știe că sunt manipulați, și supărați pe gafa lui Dragnea care a aprobat hoțește și pe furiș, noaptea, ordonanțele incriminate. Se înșeală PSD-ul dacă crede că abrogarea OUG-urilor va liniști strada, dimpotriva, aceasta au simțit miros de ”sânge”, de slăbiciune; e o chestiune de ore sau zile ca Guvernul Grindeanu să cadă, iar Klaus Iohannis să instaureze ”guvernul meu”, un fel de revenire a tehnocraților cu ”epoleți”, ce vor transforma statul de drept în ”statul de drepți” la comanda comandantului suprem, cu beneficiile aferente. Se împlinește de fapt o viziune neo-marxistă ca o minoritate să se impună prin manifestații radicale unei majorități electorale. După instalarea ”guvernului meu” de ”tehnocrați politici” și după retragerea diviziilor secrete din piață și rețelele de socializare liniștea se va așterne peste țară. Românii iar se vor reîntoarce la casele lor și treziți, ca după o mahmureală îndelungă, se vor întreba firesc și desigur inutil în singurătate: de ce nu au protestat niciodată că străinii taie pădurile țării, că multinaționalelele nu plătesc impozite suficiente, că pământul agricol e cumpărat de străini, că DNA nu a arestat un șpăgar de la companii austriece sau Microsoft și că de fapt am ajuns chiriași în propria țară și masă de manevră la comanda intereselor ambasadelor sau companiilor străine. Lupta împotriva corupției a devenit o marotă folosită de cei care o influențează și încearcă să o controleze total. De fapt asistăm doar la o dură luptă pentru putere în care poporul de bună credință e doar un actor scos la comandă în stradă până la instalarea ”guvernului meu”. Demonstrațiile de zilele acestea mi-au adus aminte de ”revoluția culturală” din China anilor 1960. Au ieșit în ”tura de dimineață” părinți cu copiii care scandau ”La pușcărie!”. Sunt tineri care spun că pensionarii nu ar trebui să voteze. E ca în parabola hristică din Evenghelia lui Luca, cînd fariseul se credea perfect și toți ceilalți, în frunte cu vameșul niște ”hoți și păcătoși”. Păstrând proporțiile comparației, numai în China lui Mao și Cambodgia lui Pol Pot copiii și adolescenții strigau ca ”părinții” să între la închisoare. Și atunci ca și acum avem o similitutine: toate se făceau cu binecuvântarea conducătorului suprem și cu oblăduirea serviciilor secrete. Istoria parcă se repetă, fără să învățăm nimic din ea.

Adevărata miză actuală în România nu e una politică, pe ordonanțe, care le vor aplica ”guvernul meu” cu simbolice modificări peste câteva luni fără să iasă nimeni în stradă, ci de fapt este expresia unei crize geopolitice. Dar să ne întrebăm cu adevărat de ce România a ajuns un ”sub-land” federal german comandat parcă de un gauleiter trimis al Berlinului la București? România din punct de vedere al democrației a ajuns o țară bananieră din Africa centrală, în care ordinul pe unitate schimbă guvernul. Putem vorbi că în România de circa 12 ani nu mai avem o democrație funcțională, ci doaro expresie a voinței prezidențiale care este în realitate directiva unor servicii secrete care conduc țara indirect sub oblăduirea Bruxellului și, până mai ieri, a Washington-ului. Organizarea de alegeri pare în România caducă, dacă guvernele se impun cu forța în stradă de către Palatul Cotroceni. În ritmul acesta o să ajungem să invidiem democrația din Rusia lui Putin? Toate mișcările de stradă induse profesionist de servicile secrete care au profitat de prostiile și gafele Guvernului au legătură de fapt cu un factor geopolitic. Uniunea Europeană a devenit o confrerie exclusiv germană. După Brexit și venirea lui Trump la putere, Europa controlată cu o mână de fier de Angela Merkel nu-și permite ca la București să fie un guvern care cochetează cu America lui Trump sau vorbește de suveranitate economică și impozitarea multinaționalelor. Nu întâmplător angajați de multinaționale și directorii acestora sunt în fruntea protestelor. Vor pierde la profit și salarii? Trump dorește o apropiere sinceră de Rusia și întărirea parteneriatului strategic cu Marea Britanie după Brexit, fapt ce lovește în interesele UE și în special ale Berlinului, care a transformat uniunea într-o anexă supusă. România se află pe linia de front al războiului hibrid contra Rusiei. Bucureștiul trebuie să aibă un ”guvernul meu” german care să răspundă la comanda Berlinului și, mai nou, a periferiei sale simbolice Bruxelles. Klaus Iohannis, care execută din 2014 ordinele Angelei Merkel ad litteram se pare că a intrat în acțiune fără nicio evitare? ”Euromaidanizarea” României trebuie să continue ca la Kiev până se instalează ”guvernul meu” la Palatul Victoria. Și guvernul actual va cădea.

România ca și linie a frontului trebuie să nu iasă din ordinele Berlinului și a UE, acum când Putin și Trump fac adevărate pelerinaje la Budapesta. Recent, comentatorul politic Graham More a declarat că nu Donald Trump este pericolul la adresa Uniunii Europene, ci Germania: „Nu cred că sunt amenințări reale pentru noi [Trump şi Rusia]. Cea mai mare amenințare pentru UE este UE; cea mai mare amenințare pentru UE este Germania. Ceea ce ei încearcă este să creeze această isterie în jurul lui Trump pentru că lui Trump nu-i pasă de UE”. Mai mult, alegerea lui Donald Trump pentru funcția de ambasador al SUA în UE, Ted Malloch, a scandalizat liderii europeni printr-o declarație despre “destrămarea Uniunii Europene”, pe care a comparat-o cu Uniunea Sovietică. Malloch a afirmat în presa germană că ieșirea Marii Britanii nu este decât o primă etapă, Brexit poate deveni Grexit (ieșirea Greciei) sau Frexit — Franța. “Am avut anterioară în carieră un post diplomatic din care am ajutat la căderea Uniunii Sovietice, deci, poate că există o altă uniune, care are nevoie de un pic domesticire”, a declarat Malloch pentru BBC. Malloch a dezvăluit și că Trump nu a fost un fan al UE. Malloch descrie UE ca fiind o structură supranațională și neselectată, iar despre președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker spune că “a fost un primar foarte adecvat pentru un oraș din Luxemburg, poate că ar trebui să se întoarcă și să facă asta din nou”. Iar foarte recent la reuniunea UE de la Malta, președintele francez Hollande a pus punctul pe i privind pericolul SUA și al posibilei alianțe Trump-Putin pentru Europa. Prezent la summitul de la Malta, Francois Hollande a lansat o serie de atacuri la adresa președintelui american Donald Trump. Președintele francez a criticat recentele comentarii ale președintelui Statelor Unite ca fiind inacceptabile. Hollande a avertizat că nu va exista niciun viitor pentru relațiile Europei cu SUA, “în cazul în care acest viitor nu este definit ca fiind unul comun”, scrie The Guardian. Hollande l-a avertizat pe Donald Trump să nu intervină în problemele interne ale Uniunii Europene. El a precizat că liderii europeni care s-au apropiat de Trump ”trebuie să înțeleagă că nu există niciun viitor cu Trump, în cazul în care aceast viitor nu este o poziție comună a Uniunii. Ceea ce contează este solidaritatea la nivelul UE. Nu trebuie să ne imaginăm un fel de protecție externă”. Administrația republicană a lui Donald Trump i-a invitat pe Liviu Dragnea, președinte PSD, și Sorin Grindeanu, premierul României, la ceremonia de inaugurare din 20 ianuarie, invitație la care liderii PSD au răspuns pozitiv. Poate de aceea trebuie să cadă un premier român care s-a întâlnit cu Trump. Prea supără Germania acest lucru. Dacă în aprilie Le Pen devine președintele Franței și aplică Frexit-ul putem vorbi de o izolare reală a României.

Toată această situație geopolitică ne face să înțelegem de ce vrea cu ardoare Klaus Iohannis ”guvernul meu” instalat la București, de fapt expresia voinței de fier a Germaniei în UE. Oare această încăpățânare a lui Klaus Iohannis de a impune un guvern ”pro-german” la București, cât ne va costa când când va deveni funcțională Axa Trump-Putin-Orban – Le Pen? Ca-n 1940, Ardealul?




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mar Feb 07, 2017 5:38 pm

Inca nu m-am obisnuit cu site-urile astea croite pentru telefoane si tablete, asa ca n-am reusit sa gasesc numele autorului care seamana teribil ca stil cu Ilie Serbanescu. Oricum, un articol obiectiv. bine

Romania: Revolt, indeed. But whose revolt and against who?
share on:FacebookTwitter Google +Email

Romania – A series of relatively important demonstrations took place in the Romanian capital and some other provincial cities. About 50,000 people (according to the authorities) protested on February 1, 2017, against the new government appointed following the December elections. It is the most important demonstration since December 2014. Unprecedented, the President of the Republic, Klaus Iohannis, openly supports these demonstrations. Some speak of “tineriad”, recycling to the term “mineriad“, but this time referring not to minors but to young people, tineri. The writer Modeste Schwartz gives us his analysis of the events.

To eliminate from the outset any simplistic polemics: yes, a sizable portion of the political staff of the Romanian Social Democratic Party (in power since last December, in the form of the Grindeanu government) is “corrupt” – meaning: they are guilty of taking bribes, abuse of public funds, etc.) as is the entire Romanian political class – without exception! –, and as indeed is (as the Fillon affair now demonstrates) nearly the entirety of European political class. The self-proclaimed captain of the “crusade against corruption” that the European media is currently seeking to frame as a “youth revolution”, the 57-year-old Klaus Johannis (president of Romania), prior to his entry into politics, was a high school physics teacher in his hometown of Sibiu. At that time, a high school teacher in Romania earned less than 300 € / month. This same Johannis (of which evil tongues whisper that he would be the son-in-law of a former high-ranking officer of the communist secret police) owns seven houses in Sibiu (a prosperous tourist town, beautifully restored, where real estate prices are at a premium) and declared, while somehow keeping a straight face, having purchased them on income (otherwise undeclared …) he received from giving private lessons!

As for the new party “United we Save Romania” (USR), which presents itself as the great generational and cultural alternative (unfortunately, totally devoid of any real political program outside the famous “anti-corruption” mysticism), its charismatic leader, the French woman (married to a Romanian) Clotilde Armand, recently stated that she “regrets” having pocketed vast funds “for advisory activities” from the multinational Bechtel corporation, which built in Transylvania one of the shortest and most expensive highways in the history of construction.

Consequently, assuming that Romanians emerge from the political apathy which remains their majority attitude, one would expect “non-political” protests, demanding such changes as amending the constitution, a complete replacement of political personnel, direct democracy, or whatever. This is not the case: the 50,000 protesting “Romanian youth” (official figure, probably overestimated – but, would it be true: the government in place owes its legitimacy to … 4 million ballots – amounting to 80 voters for one protester …) demand explicitly, and increasingly violently and illegally, the fall (and even the banning) of the PSD; as for the alternative in power they are thinking of (during those incredibly rare occasions in which they do actually think), the presence in the ranks of the demonstrators of President Johannis (initially brought to power by the National Liberal Party – PNL, now the main party of the opposition) and USR leaders leaves little room for doubt. The “young, handsome, and free” (according to their own rhetoric) want to replace a corrupt political staff backed by a strong democratic majority by a corrupt political staff with barely any democratic base whatsoever. How can one begin to explain such dementia?

Given that:

   Many of the protesters are indeed relatively young, deprived of historical awareness and socioeconomic knowledge by the shipwreck of the Romanian (and European) school system and merely follow alpha males and females from their associative surroundings to protests they often experience as street festivals, and which also provide them a golden opportunity to socialize, flirt etc.; and
   Another portion of the demonstrators are NGO activists funded by the organizations of the Soros Galaxy and the political foundations that execute the dirty works of German diplomacy in Eastern Europe,

We see that the above question must be split in two, leading to the description of two sets of motivations:

   With regard to sincere demonstrators: what can lead a significant fraction of a given age group to the degree of social masochism and self-hatred that drives a student to desire to overthrow the government that has just provided him with free use of the national train system, a future employee to demonstrate against the power that increased the base salary after a decade of austerity under the umbrella of IMF-Berlin, etc.? Why do Romanians hate themselves, and each other, that much?
   Regarding the instigators, and especially their sponsors (i.e. primarily Germany and “Brussels”): why so much hatred? Why are they trying so desperately to bring down the Grindeanu government and the party led by L. Dragnea, at all costs, even though Trump’s victory seems to have deprived them of the secret ingredient (namely the discreet interventions of the secret services under CIA control) which, up until now, ensured the political success of street movements which, in Paris or London, would literally go unnoticed (being, as they are, so marginal and politically amorphous)? Why launch all their troops from the “civil society” in this uncertain battle, at the risk of permanently discrediting them in the event of failure, even though the PSD (which could have repeatedly launched a suspension procedure against Dragnea – and has not done so) seems to be willing to fight with their hands tied, or even to peacefully negotiate?

To answer the first question would require a short treatise on the history and anthropology of Romania, which I shall try to summarize in a later article. For the time being, let us confine ourselves to a very general conclusion: born and raised in a de facto colony where their political behavior (by vote or demonstration) has never had the slightest impact on the real conduct of their country and/or their living conditions, young Romanians literally do not know what politics is, and drool like Pavlov’s dogs to the provocations of professional civil society agitators to participate in these tribal rites of collective purification branded as anti-corruption street festivals.

Answering the second question, on the other hand, requires much less intuition, interpretation, concepts, and philosophy. Indeed, it is sufficient to be informed of the recent steps taken by the Grindeanu government, and of the program of government which it intends to implement in the coming months (which are all in the public domain, but carefully ignored by the Western-controlled Romanian press and almost all of the foreign press) to understand that the Reich-Chancellor Merkel simply cannot accept such a mutiny, or even condescend to negotiate with the mutineers, but requires exemplary punishment – if necessary, according to the methods tested in Kiev.

The Grindeanu government, before adopting those amnesty decrees (objects of much whining to the “young, handsome, and free”) which, contrary to what one reads here and there in the controlled press

   were by no means its first measure (see below),
   do not “legalize corruption” and do not exonerate all acts of corruption (they only institute a threshold of roughly 40,000€, and it seems, in particular, that the charges held against L. Dragnea are not covered by the amnesty) and
   were absolutely necessary – since the PSD would be completely unable to govern with the gun of the National Anti-Corruption Directorate (entirely following orders of its Western sponsors) pointed at their collective head,

the Grindeanu government, during the ten days that separated its recent inauguration from the passing of said decrees, did not rest. During this period of just over a week, it has taken significant measures, including:

   raising the level of the minimum wage and retirement benefits, thereby nullifying the austerity measures adopted by the governments of the Băsescu presidency (notably the Boc government) under the diktats of the IMF, Berlin, and Brussels; and
   announcing a tax exemption for wages of less than € 500 (yes: a month ago in Romania, an EU member state, many employees still paid taxes on wages of € 300 in cities where the rent of a room in a shared flat rarely costs less than 100 € – food prices in supermarkets being roughly at Hungarian levels, i.e. not far from those in Austria).

Not only do these two measures “set a bad example” for all southern and eastern European countries feeling the temptation to shake off the yoke of German ordo-liberalism and to turn to growth policies, but they directly affect the German capital. Germany (i.e. the Bavarian capital and its Austrian auxiliaries) has recently become the main external investor in Romania, followed by France, while the United States (still very present in the early 2000s) seemed, from the presidency of Obama and his Asia Pivot, to be passing the button. The high profitability of these investments (Romanian companies generally presenting a double rate of profit compared to the euro zone average) is mainly based on the unrestrained exploitation of a slave labor force (with a minimum wage precisely calculated in such a way as to allow the miserable survival of an individual without a family and with no rent to pay – the Romanians being, as most Eastern Europeans, usually owners of an apartment in poor condition redeemed from the state at the beginning of the 1990s), resulting in very low social and geographical mobility, an unprecedented demographic decline and the highest emigration rate of non-African countries in the world (higher than that of Syria – including the war period!).

So far, however, I think it would have stayed in the field of the negotiable: some tax gifts to the big German “investors” (like E.on Ruhrgas, who took control of the former state gas monopoly in Transylvania, charging German gas prices to the population for the gas it buys cheap… from Russia), and Munich would have calmed down, leaving as always the small fish and the French investors to pay the expenses of the new policy (the French, however, very present in retail, would not complain too loudly about Grindeanu seeking to add steroids to the purchasing power of the Romanian middle class …).

But here’s the thing: the odious PSD government also plans to create:

   a Sovereign Development and Investment Fund (FSDI), such as in Norway, France, Saudi Arabia, etc., which would be fed by the profits of enterprises which remained under state ownership (profits? – this sounds so strange, given that previous governments have claimed that these were “bottomless holes” that should be urgently privatized …), and would serve in particular to endow Romania with the agribusiness links (processing, canning, bottling) it lacks between its enormous agricultural fertility and an internal market of 18 million consumers mostly convinced (rightly) that food produced in Romania is both healthier and more palatable than imported food.

Here, from the point of view of the colonial metropolis, one enters the domain of the non-negotiable. By such a measure, Romania simply plans to unilaterally challenge the status of an extractive colony (source of practically free raw materials and inexpensive migrant labor) assigned to it in the present world order, claiming – if not complete sovereignty, of which it does not have the military means – the status of a productive colony comparable to that of Hungary (where the average wage is about 50% higher, and which suffers less population bleeding to migration).

Thus, here’s who’s revolting right now: Germany, as a colonial metropolis, is revolting against the democratically elected government of Romania (regardless of its numerous charges of corruption – no more and no less than the previous ones or the following ones, or, indeed, those of Europe at large) and seeking to overthrow it by means of a putsch uniting the efforts of the German political foundations (F. Adenauer, F. Ebert, R. Luxemburg) with those of the Soros-financed “civil society” – which, this time , does not even bother to pretend to be apolitical or “trans-partisan”, brazenly calling to call back the government of former European Commissioner Dacian Cioloş, a “technocrat” never elected by anybody, imposed without a parliamentary majority by Johannis in 2014 as the result of a previous Bucharest “maidan”, and which has just been dismissed from power by a massive vote condemning its policy of the previous two years.

It must be said that the EU, now so vehement in its praise, had not facilitated Cioloş’s task: considering that it now controlled its Romanian plantation directly, the colonial metropolis had even decided to cut back a little more, as a result of which Cioloş’s record on the absorption of structural funds, for example, was even more catastrophic than the (notably bad) one of the previous governments. Here is the competent and virginal elite that the “young, handsome, and free” of A. Merkel and G. Soros are currently attempting to restore to power, in defiance of the popular vote. In the light of such developments, we can now consider as completed the EU’s transition (in its aims and methods) to a parasitic structure comparable to the infamous United Fruit Company in Latin America before the neo-Bolivarian revolutions. Death squads are not yet on the scene, but keep up the good work, Mr. Johannis: with effort, you can still become another Pinochet!



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Feb 09, 2017 10:58 am

Poate ca SRI a primit ordin sa rupa Mioristanul, dar joaca la doua capete, mimand o ruptura interna intre baietii buni si baietii rai. laugh


Cristian Niculescu
2 hrs ·

CRASH, BOOM, BANG!
Nu știu cum să încep. De 3 zile voiam să scriu despre crowd manipulation, la modul general, ca studiu de caz pentru România, legat de mitinguri. Despre tehnicile Delphi la nivel de mase, noua maskirovka, escapism, etalarea emoțională, utilizarea noilor media etc. Nu voiam să acuz pe cineva anume. Încă am documentare strânsă într-un fișier. Acum, vine nenea ăsta și zice chestii. Am citit de 3 ori. Pentru mine ce spune comandorul are puține fisuri logice. More or less s-a mai discutat pe după ușă amestecul serviciilor. PSD țipă ca din gură de șarpe că SRI e implicat. Doar că nea comandorul explică și manipularea.
Am doar 2 observații la raționamentul lui Alfred Vasilescu. Acțiunile SRI au fost concertate și cu elemente străine. Doi, nu e SRI ăla care ”are forța, știința și inteligența de a împiedica ruperea României de către orice agresor străin”. Eu zic că SRI e executantul unui alt SRI, că altfel n-am cum să mă exprim. Întrebați-i pe Ghiță și pe Coldea.
În fine, asta e o știre de pus deoparte și mai discutăm peste 2 luni. Sau când se face noul guvern.
Acum n-am chef de polemici cu teoria conspirației și alte rahaturi ale celor care nu văd dincolo de limitele propriei educații.
LATER EDIT: Poate acum citiți în altă cheie ce-a spus Coldea la plecare: ”Celor care s-au grăbit să creadă sau să amplifice neadevăruri flagrante difuzate în trecut sau mai recent, până la data de 18 ianuarie 2017, le reiterez faptul că am înțeles miza, iar aceasta este cu mult mai mare și mai profundă decât compromiterea activității mele. ” MIZA ESTE ACUM.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Pentru cursivitatea informatiei, voi pune in continuare direct postarea lui Alfred Vasilescu si nu articolul de pe bugetul.ro, un site plin de programe agresive de urmarire.



Alfred Vasilescu
February 7 near Buzau ·

Game over! Azi noapte, în jurul orei 00.20, pe finalul emisiunii moderate de Rareș Bogdan, Ofițerul SRI Iulian Fota, fost consilier prezidențial la Cotroceni, în prezent Director al Colegiului Național de Informații, pe fondul unui ego exacerbat și al entuziasmului din studio, a afirmat că RĂZBOIUL SE DUCE ÎNTRE PSD ȘI NOI. Cu acest prilej, s-au clarificat speculațiile care plasau în mod fals, în spatele operațiunii de răsturnare a ordinii constituționale din România, multinaționalele, agenturile străine, pe ruși, pe Soros sau alte forțe oculte. Este limpede: planificatorul și regizorul spectacolului este SRI. Domnul Fota a continuat: RĂZBOIUL SE DUCE ÎNTRE PSD ȘI ȚARĂ. Deci, silogistic, SRI, și numai SRI, reprezintă ȚARA cu adevărat. Campania de păstrare a puterii de către SRI începuse încă din ultimele luni de mandat ale președintelui Băsescu, atunci când SRI a făcut jocurile pentru impunerea unui nou președinte dezirabil, pentru compromiterea tuturor celorlalți contracandidați semnificativi (Crin Antonescu, Ponta), pentru crearea unui sistem inexpugnabil al justiției controlate și, prin mâna înarmată a DNA, pentru împiedicarea afirmării și inculparea oricărui lider politic din afara sistemului (Dragnea, Tăriceanu, Orban). Totuși, alegerile locale și parlamentare au fost un eșec pentru SRI (și pentru partidele aflate în siajul său, PNL și pupila USR) care, în mod surprinzător, nu a putut controla eficient votul românilor, dar, chiar și în condiții neprielnice, SRI s-a repliat, pentru că întotdeauna au dezvoltat planuri de contingență (demiterea generalului Coldea a făcut parte dintr-un asemenea plan). S-a sperat ca guvernarea să poată fi controlată prin acoperiții din PSD. Din momentul în care Dragnea a exclus din guvern oamenii SRI, neacceptând controlul serviciului, și dorind să păstreze puterea numai pentru el, soarta lui a fost pecetluită. Defectarea lui Sebastian Ghiță, tăierea bugetului SRI și activarea comisiei de control parlamentar, pe care, pentru prima dată, nu o puteau controla total (ci doar parțial, prin acoperiți ca Cezar Preda), i-a convins că operațiunea de răsturnare a PSD de la putere nu mai putea fi amânată. Lovitura a fost magistrală. Vă spun, cu ochi de profesionist, că puține servicii de informații din lume ar fi putut realiza o asemenea operă de inginerie socială. Cred că SRI a câștigat respectul și a stârnit invidia comunității de intelligence internaționale pentru ce a realizat, din punct de vedere operațional și tehnic (în nici un caz legal). Rețeta este una de sorginte americană, dar realizată de specialiști autohtoni (poate s-au implicat și serviciile SUA, dar nu direct, ci prin contractori), de aceea se pot observa câteva asemănări metodologice cu alte operațiuni similare, desfășurate în alte țări (lasere, imn, direcționarea temelor și mesajelor cheie în funcție de etapele de planificare, sincronizarea în teren, organizarea nodurilor de rețea web și a gherilei mediatice, coordonarea acțiunilor interne cu cele la nivel internațional, fie instituțional, fie public). Tot acest război imagologic și mediatic a fost dublat de activarea maximală a rețelei acoperite din instituțiile statului: Ministerul Public, DNA, partide, președinție, și de sprijinul logistic necesar (finanțare prin firmele proprii, echipamente de telecomunicații). Nimeni, în afara unui actor instituțional nu ar fi fost capabil de un asemenea nivel de coordonare! Nimeni din afara țării nu ar fi avut forța, agenții de teren, resursele materiale, platformele si influencerii online, cunoașterea fină a mentalității publicului țintă, la scară națională, ca să poată pune în aplicare un asemenea plan complex! Oamenii din piețe sunt floarea intelectuală a acestei țări: tineri, energici, inteligenți, creativi. Dar aceste calități nu îi fac imuni la manipulare! Trebuie doar să știi să aplici rețeta corectă! Odată stabilit cadrul (framework-ul) de gândire, SRI i-a lăsat pe protestatari să evolueze liber, ceea ce au și făcut, într-un mod absolut remarcabil! Cred că și SRI a fost uimit de eficiența lor și de viteza de propagare a agendei prestabilite! SRI a intervenit doar pentru a supraveghea evenimentele în teren și a redirecționa mesajele în punctele de inflexiune dintre etape: de la „Jos amnistia!” la „Abrogare!”, apoi „Demisia!” (direct a guvernului, observați că cea a ministrului justiției nu a prezentat interes) și, în fine, „PSD trebuie să plece!”. În paralel, au fost descurajate contramanifestațiile, pentru a nu fi scăpată situația de sub control! Întrebarea fundamentală este: reprezintă SRI paznicul ultim al democrației românești? Ce este mai importantă? Încălcarea oricăror norme democratice și legale pentru a păstra țara pe un drum corect, atunci când ea încape pe mâini nepotrivite? Sau respectarea strictă a normelor democratice și a jocului politic, indiferent de rezultatul acestui joc, chiar dacă țara ar fi condusă de oameni nepotriviți sau într-o direcție greșită? Această dilemă îi frământă atât pe români cât și pe americani în aceste zile. Vor urma francezii. Eu întreb altfel: merită sistemul încrederea românilor de a fi garantul jocului democratic și ultimul decident privind soarta țării, sau aceasta este o anomalie care va distruge democrația românească în mod ireversibil? Adică SRI chiar știe ce face sau doar are o nemărginită aroganță în a-și imagina că știe ce face? SRI este expresia supremă a patriotismului sau e un conglomerat de interese meschine, avid după o putere fără un scop înalt? Nu am certitudinea unui răspuns. Ce cred deocamdată, este că SRI (și sistemul, prin extensie) are forța, știința și inteligența de a împiedica ruperea României de către orice agresor străin, chiar dacă va face acest lucru doar pentru a-și apăra propria vacă de muls! Ce va urma? Probabil singura șansă a PSD-ului de a se menține la putere va fi să propună un nou guvern, a cărui componență și autonomie față de nucleul de putere al lui Dragnea să mulțumească criteriile SRI. Sau să intre în război total cu sistemul, prin suspendarea președintelui. Dar pentru asta îți trebuie mult curaj și inteligență, ceea ce conducerii PSD îi lipsește. Dacă ar fi fost Băsescu în situația asta, ar fi făcut-o fără ezitare! Așa, istoria își va aminti doar de o paranteză luminoasă a destinului României!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 12, 2017 9:45 am

Initial am crezut ca e o farsa, dar nu, tefelistii sunt dresati de securisti sa faca frumos, ca soimii, pionierii si utecistii lu' Ceasca. laugh


Paul Hitter
12 hrs ·

Maine, din tunelul istoriei, de la paradele lui Hitler, Brigazile Negre din Pipera vor lumina piata in culorile nationale. Apoi, vor striga toti intr-un glas: Sieg Heil Klaus! Moarte pensionarilor! Acest Felix Tataru este un mic Goebells. Da, apropo, cum e sa ai PR la Manifestatie? Hahahaha.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Paul Hitter

9 hrs ·

SIMULARE! Iubit Tovaras, repetam de o saptamana! Va asteptam la tribuna!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 12, 2017 2:52 pm

Daca tefelistii progresisti, multi dintre ei fumatori de iarba si/sau consumatori de alte substante halucinogene, vad un unicorn alcatuit din mareea de lanterne, pesedistii si conservatorii au o viziune mai apocaliptica, presimtind c-o sa-i ia dracu'. Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mar Feb 14, 2017 8:48 am


Fascismul civic și succesul SRI în Piața Victoriei - cauze și efecte


Așa cum bine spunea domnul Constantin Gheorghe, „SRI a devenit principala amenințare la adresa securității naționale! Este ieșit de sub orice fel de control, deține sume uriașe de bani, controlează toate instituțiile statului, până la cea mai măruntă, este supradimensionat, și crește permanent în dimensiuni și putere.

Nu mai are nevoie de intermediari pentru a conduce țara, de fapt, pentru a o oferi pe tavă celor care o ocupă și o jefuiesc. SRI a distrus democrația, a distrus partidele politice, sindicatele, societatea civilă. Distruge orice formă de solidaritate socială și națională.” Total de acord!

Fără a mă referi aici la legitimitatea și corectitudinea a ceea ce s-a întamplat în Piata Victoriei și în țară, o să pornesc de la premisa clară că cei care au organizat totul sunt oameni ai unui SRI disperat și presat. Acest lucru este la fel de vizibil ca Arcul de Triumf când stai langa el… În primul rând, vorbim de scopurile mitingurilor, iar faptul că aceste manifestații au fost excepțional organizate din toate punctele de vedere elimină din start caracterul spontan. Este de apreciat organizarea impecabilă și coordonarea din mers care a permis ca, și în urma unor sincope pe parcurs (eșecul incendierii clubului Bamboo), planul să fie dus mai departe fără fisuri.

Disperarea este ilustrată de uriașul efort logistic, la nivel național (niciodată folosit până acum în orașe de provincie), cu activarea maximală a resursei interne de „acoperiți”, dar și din toate instituțiile publice (DNA, CSM, Parchet General etc.), pe lângă cunoscuții din așa-zisa societate civilă, ONG-uri, inclusiv cei din extern, plata unor interviuri în publicații mai mult sau mai puțin importante, atragerea imediată, pe diverse canale, a zeci de corespondenți la București și Cluj, organizarea militară din Piața Victoriei (unde se strigau numai anumite sloganuri și se acceptau numai un anume tip de banere), copierea unor idei din manifestațiile de la Kiev și din Polonia etc.

Vorbim, totuși, de un serviciu cu 32.000 de mii de angajați (cei oficiali) – comparativ, de exemplu, cu FBI, care are 35.000 (la o populație de 15 ori mai mare) – și care are un buget de 1,9 miliarde de lei (0,25% din PIB!). La câte resurse s-au aruncat în luptă, bătălia e „care pe care”, altfel nu s-ar fi permis utilizarea atâtor mijloace și cheltuirea atâtor fonduri.

Scopuri directe:

1. Refacerea popularității Președintelui Iohannis, care s-a aflat, în tot cursul anului 2016, pe o pantă abrupt descendentă, cu măreața contribuție a Guvernului Zero-Cioloș, onestul, modestul și cinstitul.
2. Lichidarea economică a A3 si RTV (care au creat mari deservicii sistemului) prin cooptarea marilor multinaționale și influențarea lor să își retragă publicitatea.
3. Creșterea popularității Codruței Kövesi, grav afectată de scandalul Ghiță și de achitările rușinoase pe care le încasează DNA pe bandă rulantă în cauze de răsunet.
4. Determinarea scăderii în popularitate a PSD și ALDE, care, și după alegeri, își păstraseră o tendință de creștere în sondaje (dacă acest punct s-a realizat sau nu, e dificil de spus, pentru că, odată cu prăbușirea PNL, asta însemnând, probabil, între o treime și jumătate din intenția de vot, o parte din electorat s-a transferat spre ALDE, o parte spre PSD și o parte spre USR – din acest motiv, Presedintele, când a vorbit în Parlament, a spus răspicat că „alegerile anticipate sunt prea mult”).
5. Trimiterea în uitare a scandalului Ghiță și a trecerii în rezervă (?) a lui Coldea, concomitent cu faptul că, din punct de vedere penal, nici Florian Coldea, nici Elena Istode (șefa întregii structuri de acoperiți, adică exact cei care au fost folosiți din plin la aceste manifestații) nu sunt cercetați în nici un fel (!)
6. Abaterea atenției de la problemele cu adevărat importante ale societății – precaritatea dotărilor sistemului sanitar, tăierile masive de păduri, lipsa autostrăzilor, dictatura ANAF etc.
7. Abaterea atenției de la faptul că Guvernul face exact ce s-a promis în campanie.
8. Abaterea atenției de la dosare penale aflate în lucru sau în judecată.
9. Crearea unei falii profunde între români prin aplicarea în practică a dictonului „dezbină și cucerește” și consacrarea unor tendinte fascistoide pentru folosirea lor ulterioară în viitoarele alegeri.
10. Creșterea substanțială a USR în dauna PNL, cu scopul clar de a prăbuși PNL.
11. Eliminarea unui Ministru al Justiției extrem de incomod.
12. Slăbirea autorității lui Liviu Dragnea pentru că atinsese un nivel îngrijorător.
13. Spargerea PSD.
14. Blocarea programului economic de investiții al Guvernului, care – atenție! – fără modificarea abuzului în serviciu nu se poate face, deoarece tot ce înseamnă structură decizională este paralizată de frică să semneze orice, urmare a miilor de dosare care au fost intrumentate sau sunt pe rol privitoare la această „infracțiune”.
15. Exercitarea unei uriașe presiuni în scopul clar ca Guvernul să renunțe la adoptarea unor măsuri protecționiste prin supraimpozitarea multinaționalelor, mărirea redevențelor etc.
16. (Și nu în cele din urmă) o demonstrație de forță pentru a se vedea cine este de fapt stăpanul (apropo de zicerea Președintelui Iohannis despre „cei care-și închipuie că acum ei conduc...”).
Scopuri secundare, dar mult mai periculoase, cu efecte pe termen mediu și lung:
1) Slăbirea în general a statului prin crearea impresiei că acesta este, de fapt, neguvernat, poate chiar neguvernabil, cu consecința directă a reducerii fluxurilor externe de finanțare și creșterea costului eventualelor împrumuturi pe care am avea nevoie să le facem.
2) Împiedicarea prin orice mijloace ca PSD să își pună în aplicare programul de guvernare.
3) Prelungirea artificială a unei crize politice (de fapt inexistente!) prin solicitarea demisiei unui guvern legitim ales.
4) Împingerea cu orice preț a țării în criză pentru a se putea justifica încheierea unor noi acorduri cu FMI și ceilalti care să garanteze monitorizarea mult mai strictă a întregii politici interne.
5) Renunțarea la politicile care să încerce încetinirea ieșirii capitalului din România.
La întrebarea „De ce protestele nu se sting?” există trei explicații posibile:
I. Deși organizatorii s-au retras, demonstrațiile continuă de la sine.
II. Rolul de organizator a fost preluat de alte structuri, interne sau externe.
III. Organizatorii nu s-au retras deloc, continuă alimentarea demonstrațiilor pentru îndeplinirea scopurilor pe termen mediu și lung.
În condițiile în care se preconizează (și se „anunță” pe toate canalele) din nou 100.000 de oameni duminică seara pentru a cere demisia Guvernului, înseamnă că organizatorii, aceiași, nu s-au retras nicio secundă.

Cheile organizării impecabile a acestor tulburări „spontane” au fost:

a) mesajele „în clar” transmise prin intermediul Realitatea TV, în special din emisiunea „Jocuri de Putere”, majoritatea fiind lansate de Rares Bogdan (vezi echivalența cu alegerile prezidențiale din 2014);
b) utilizarea maximală a rețelelor de Facebook prin implicarea câtorva zeci de firme care, la rândul lor, au câteva zeci de trolli fiecare, plătiți „la bucată” („la postare”), un singur troll putând deservi circa 300 de conturi; eu însumi am blocat, săptămâna care a trecut, peste 1000 (!) de conturi cu sub 150 de prieteni în listă și care mă asaltau cu înjurături sau propagandă, asfixiindu-mi postările;
c) simplificarea extremă a mesajului (pentru că un mesaj este cu atât mai penetrant cu cât este mai simplu): „penalii”, „noaptea, ca hoții!”;
d) orientarea țintei mesajului exact în zona USR și a bazinului votanților lor, adică cei care lucrează in multinaționale: „jos corupții!”, „susținem statul de drept!”
e) radicalizarea mesajului: „la pușcărie!”
f) translatarea mesajului împotriva PSD: „ciuma rosie” (similar campaniei împotriva lui Ponta din 2014);

Pe lângă bani, logistică, oameni, fără un plan foarte bun, foarte bine executat și corectat din mers, totul ar fi fost degeaba. Asta sugerează o conducere unitară a manifestațiilor. Este evident că o singură persoană nu putea fizic să execute tot acest plan și, mai ales, să-l ajusteze din mers, ceea ce duce la ideea compartimentării sarcinilor în cadrul unui comandament disponibil 24 din 24. Se putea face așa ceva fără știrea șefului SRI? Absolut exclus! Putea SRI să o facă singur? Având în vedere impresionanta dezvoltare externă, probabil că nu. Așadar, ajutorul nu putea proveni decât de la cei direct interesați în scopurile asumate pe termen lung: de la serviciile germane. De ce serviciile germane se implică în răsturnarea guvernului legitim ales? Pentru că Germania este cel mai mare investitor străin în România, iar firmele străine au în România rate de profitabilitate cel puțin de două ori mai mari ca în orice altă parte a Europei.

E o chestiune de bani! Măsurile economice ale guvernului îi fac pur și simplu să piardă bani, mulți bani. Iar serviciile germane îș ajută țara (cum e și normal!), nu lucrează împotriva ei, ca ale noastre! Până își va rezolva taica Trump problemele interne și își va îndrepta atenția și asupra noastră, cam asta e situația...

Mai rămâne o ultimă întrebare: care este interesul Rusiei? Păi, același ca în ultima sută de ani: să destabilizeze, prin orice mijloace, orice din Europa sau din vecinătatea/anturajul SUA. Aici apare contradicția clară cu propaganda care și-a schimbat mesajul și acum clamează că „PSD vrea să ne vândă rușilor”, când tocmai cei care fac eforturi și cedează (nepermis pentru niste câștigători detașați ai unor alegeri), tocmai pentru a asigura stabilitate, sunt exact cei de la PSD. Băsescu, așa nemernic cum este, a spus clar că suntem ținta unui război hidrid în fața căruia nu avem cum să ne apărăm. Nu PSD-ul este în fața unui asemenea război, ci toată țara! Interesele de destabilizare ale vecinilor converg și, în jurul nostru, Rusia strânge încet și tacticos lațul: Moldova e roșie, Bulgaria, care, în principiu, contează mai puțin, bate și ea spre roșu, Ucraina e dezmembrată, Ungaria e roșie cu accente naționaliste, Serbia e roșie și ea, practic nu mai avem niciun vecin de încredere.
Până în 2012, apoi și după, SRI a împiedicat prin orice mijloace orice manifestații, mitinguri (nu s-a ieșit în stradă nici la tăierea salariilor, nici la închiderea spitalelor, nici la erata CCR de la Referendum), tocmai pentru că știa că e nevoie de stabilitate, iar lipsa stabilității și predictibilității ne-ar pune la pământ din punct de vedere economic. Acum, populația este îndemnată să iasă în stradă, schimbarea de orientare e radicală. De ce? Sacrifici o țară doar pentru niște interese politice efemere? Sau noi aveam un drum bine stabilit cu ani în urmă și deodată vine un țăran din Teleorman care acumulează brusc multă putere și are tupeul să spună că nu e de acord? Și toți cei care s-au opus s-au dus la pușcărie, au fugit sau pur și simplu, au renunțat?

Așa cum arată lucrurile acum, vedem un grup mic de oameni care luptă împotriva tuturor, împotriva unor forțe uriașe. Să vă pară rău de ei! Vor lupta și vor muri pe câmpul de luptă. Pentru cretinii care nu înțeleg nimic, dar strigă „Huo!” Sau, ca cei dinaintea lor, vor fi lași și vor încerca o pace rușinoasă.

Dar faptul va fi consemnat, cândva, în istorie: în acest moment, corespondenții străini, cronicarii, sunt tot aici. Nu pleacă. Au fost probabil înștiințați, prin canale diverse (surse), că mai urmează. Articolele în presa străină continuă. Luările de poziție din partea unor influenți oficiali europeni și din partea UE continuă. Protestele continuă. Deci nu s-a terminat. E doar un intermezzo. Până revenim pe drumul stabilit.

Ne vedem mâine în piețe, cretinilor!...




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Feb 17, 2017 8:01 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La fix comentariul de sub fotografie. Nici  nu mi-as fi imaginat ca Hellvig sa fie asa de mititel Laughing
Dupa parerea mea de critic, celor din fotografie, cu morga, le lipseste doar vata in nas . laugh

Cotrobaind pe internet dupa poza respectiva,in varianta mai mica, am avut o alta revelatie:o stranie asemanare dintre Coldea si Ramaru . Barbati sexy, amandoi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In tot cazul, daca este adevarat ce scrie Nistorescu, e chiar de noaptea mintii, fiind explicabila si dementa maxima din ultima perioada. Adica il elbereaza din functie pe sefu' sefilor din SRI ca sa-l mentina si mai sef sub acoperire ? Nici mama zmeilor nu si-ar fi imaginat asa ceva ; va intra Romania in istoria lumii si in cartea recordurilor cu dementa asta.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Feb 17, 2017 9:52 am

baso a scris:
In tot cazul, daca este adevarat ce scrie Nistorescu, e chiar de noaptea mintii, fiind explicabila si dementa maxima din ultima perioada. Adica il elbereaza din functie pe sefu' sefilor din SRI ca sa-l mentina si mai sef sub acoperire ? Nici mama zmeilor nu si-ar fi imaginat asa ceva ; va intra Romania in istoria lumii si in cartea recordurilor cu dementa asta.

Ce scrie Nistorescu trebuie fie adevarat, Cotidianul fiind singurul ziar care a reaparut pe print, in timp ce toate celelalte se muta doar in virtual. Cineva pompeaza bani in el, iar io banuiesc ca din directia Black Cube. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Feb 17, 2017 12:11 pm

ENKI a scris:
baso a scris:
In tot cazul, daca este adevarat ce scrie Nistorescu, e chiar de noaptea mintii, fiind explicabila si dementa maxima din ultima perioada. Adica il elbereaza din functie pe sefu' sefilor din SRI ca sa-l mentina si mai sef sub acoperire ? Nici mama zmeilor nu si-ar fi imaginat asa ceva ; va intra Romania in istoria lumii si in cartea recordurilor cu dementa asta.

Ce scrie Nistorescu trebuie fie adevarat, Cotidianul fiind singurul ziar care a reaparut pe print, in timp ce toate celelalte se muta doar in virtual. Cineva pompeaza bani in el, iar io banuiesc ca din directia Black Cube. vesel

Fac abstractie ca forumul nu mi-a notificat postarea ta Laughing Oricum, suntem ca muppetzii aia 2 care comentam spectacolul  ca din loja sau din balcon raset

Cum e stăpânul așa-i și sluga.
Spune-mi cu cine te însoțești, ca să-ți spun cine ești.
(Vechi proverbe românești)



Pe unde a fost șefă, la Parchetul General și apoi la DNA, Laura Kovesi a tăiat brazde adânci printre subordonații cu care colabora. S-ar fi putut crede că e vorba de o lăudabilă formă de plivit a moșiei, de distrugere a buruienilor în vederea creșterii producției la hectar.

La o analiză mai atentă, această primă impresie nu rezistă. De ce? pentru simplul motiv că „plivitul” despre care vorbim se dovedește, luat la bani mărunți, o operațiune derulată cu un cu totul alt scop decât acela de a elimina răul și a favoriza binele. Cu un scop aproape invers.

Să mă explic!

Procurorii cu notorietate de care s-a descotorosit doamna Kovesi în mandatele sale de șef de parchet se pot împărți în două mari categorii: cei care nu i-au îndeplinit ordinele abuzive și cei care, dimpotrivă, s-au bulucit să i le indeplinească, cu zel ostentativ.

Ca să exemplific, m-aș rezuma la câte trei nume din fiecare categorie.

În prima categorie se încadrează Angela Ciurea (dosarul ALRO), Eugen Iacobescu (dosarul Mircea Băsescu – Bercea Mondial) și Ciprian Nastasiu (dosarul Omar Hayssam și dosarul „crima organizată în anturajul președintelui României). Toți acești trei procurori au fost îndepărtați de Laura Kovesi pentru că se încăpățânau să persevereze în investigarea unor cauze pe care doamna Kovesi le dorea îngropate.

În a doua categorie se încadrează Eugen Papici (dosarul Referendumul, dosarul Trofeul Calității, dosarul Caltaboșul), Emilian Eva (dosarul ICA – Dan Voiculescu) și, recenta vedetă a gangsterismului instituțional și a limbajului interlop, Mircea Negulescu (dosarul Ponta – Blair, dosarul Ghiță, dosarul Blaga). Toți acești trei procurori au fost îndepărtați de Laura Kovesi după ce s-a folosit de ei discreționar în fabricarea unor dosare politice și după ce imoralitate lor a fost dezvăluită și demonstrată în presă cu dovezi nimicitoare.

Cei din prima categorie sunt azi liberi și curați juridic (deși au fost tentative repetate de a li se închide gura cu dosare la intimidare), cei din a doua categorie (cu excepția lui Mircea Negulescu, new entry, pentru care se fac demersurile preliminare) sunt inculpați în cauze grele și au cunoscut deja „binefacerile” arestului preventiv.

Laura Kovesi i-a criticat în repetate rânduri și i-a incadrat la „răi” pe cei din prima categorie, în vreme ce pe ceilalți i-a lăudat strident, repetat, mobilizator, prezentându-i ca o elită a DNA. În viziunea șefei DNA, aceștia sunt„bunii”, exemplarii, eroii din umbră care luptă pentru eradicarea corupției în România și în fața cărora ar trebui să ne scoatem pălăria.

Ce să înțelegem de-aici? Că doamna Kovesi are niște criterii valorice de o moralitate impecabilă, nu? Că dacă elogiază asemenea personaje, cu astfel de mărci de valoare, și dânsa este asemenea lor și, chiar mai mult, se mândrește cu asta.

Gând la gând! Și eu cred că le seamănă în anumite privințe. Doar că nu consider că acesta ar fi un lucru bun pentru justiția română și pentru lupta anticorupție.

În îndârjirea cu care Laura Kovesi se agață de poziția sa de la DNA, văd și un lucru bun: mobilizarea victimelor acesteia de a se deschide presei, de a vorbi, de a demasca abuzuri. Frica a trecut în plan secund și, astfel, opinia publică poate afla incredibile secrete murdare din interiorul sistemului, cum ar fi, de exemplu, rolul procurorului Negulescu în caracatița mafiei prahovene.

Odată pornit, valul spovedaniilor se va transforma în tzunami. Ceea ce nu e rău, dacă ne gândim că spovedania este o etapă spre îndreptare.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La scrierea contelui pe blog, mi-a retinut atentia comentariul lui Clerc, comentariu care m-a facut sa rad orgasmic veselie

Excelenţă, stimaţi gentilomi,
Personajul LCK este unul reprezenrativ pentru ceea ce aş numi gonflarea patologică a egoului. De o exemplară pauperitate intelectuală, complexată că e acromegală, pivot de baschet, masculinoidă şi poartă 44 la picior (staţi, nu săriţi, e doar un trop realist!), deci se află la antipodul prin excelenţă al ideii de feminitate (poate doar securistoidul CTP să mai freamăte la sex appeal-ul Luluţei), fata lui tata Lascu este victima perfectă a luptei cu limita. Pe canon nicasian, rezbelul cu limitaţia e pierdut din start de oricine are destulă conştiinţă ca să priceapă cît de mărunt este în raport cu universul şi cu suma de condiţionări dăruite de soartă. Limitaţia se îndepărtează asimptotic de tine pe măsură ce tinzi să te apropii de ea. În schimb, a te lua la trîntă cu limita face gloria oricărui ins atins de morbul meliorismului. Asta zice Noica şi eu cred că bătrînul cathar de la Păltiniş are dreptate.
Drama Codruţei ot Sibiu este că nici prin gînd nu i-a trecut să se lupte cu limitaţia (admiţînd că ar fi aflat ce e asta), iar cît priveşte limita, pentru ea, aceasta e de neabordat din pricini evidente: e urîtă (se aude, amorezule de CTP?), antifeminină, plăvancă, suferă de un strident complex provincial de inferioritate (totuşi, Sibiul are mai puţină populaţie decît cartierul bucureştean Berceni), e mediocră (vezi media de intrare în magistratură şi bruma de trei cazuri mărunte rezolvate înainte de a fi numită de Băsescu procuror-general, plus performanţele ulterioare de poliţie politică) şi practică un discurs eminamente denotativ. Pe scurt, gîndeşte concret şi raţionează în unghiuri drepte, binomial (ceva e ori bun, ori rău, cale de mijloc nu există!). Pe mama cătuşelor nici cel mai imbecil săritor din Piaţa Victoriei nu cred că o poate bănui de reflecţie nuanţată.
Faptul că aripa protectoare a lui papa Lascu, sforăria securistică trasă de Makovei şi nevoia de subalterni slabi a lui Băsescu au propulsat-o în vîrful ierarhiei magistraţilor, dîndu-i pe mînă resurse practic nelimitate, precum şi sprijinul necondiţionat al SRI, al propagandei româneşti şi al Marilor Puteri Apusene, nu a însemnat altceva decît decolarea unui spirit mărunt şi gri către noi orizonturi de culoare şi lumină. Luluţa chiar a început să creadă despre sine că ar fi deşteaptă, superprofesionistă, eroică, frumoasă, feminină, de neînlocuit şi omniscientă. De la piciorul broaştei egoul sibiencei de adopţie a fost umflat cu pompa SRI-ului pînă la dimensiunea unei Maggie Thatcher de Cibin, la acest morbid fenomen contribuind cu asupra de măsură şi ambasadele occidentale, presa mainstream din Vest controlată financiar de Soros şi plătită inclusiv de ICR-ul patapievicist, precum şi scabroasa tămîiere a aşa-zisei elite intelectuale mioritice.
Biata femeie chiar s-a auto-încredinţat de numeroasele şi falsele ei calităţi, iar egoul ei s-a lăţit peste întreg cosmosul românesc. Iar faptul că pune cătuşe atîtor masculi de stat contribuie şi el la celebrarea unei trăinicii mentale fără temei moral, dar doldora de sadism şi cruzime. Cîte umilinţe nu răzbună de 11 ani bătuţi pe muchie LCK, reparînd simbolic o frustrare istorică din trecutul ei personal? Cîţi nu au rîs de ea că este cît o girafă, că nu o duce mintea, că ia note slabe la şcoală, că e fata securistului de tata etc.?
Ei, uite că nu e aşa cîtă vreme paloşul e în mîna Luluţei. Şi Doamne cum mai taie cu el! Să ne ferească Deus sive naturae de femeia care-şi reneagă condiţia şi se poartă ca un zbir…
În încheie, ca un post scriptum, v-aş sugera o lectură instructivă pe tema protestelor ţopăitoare din Piaţa Victoriei. Iată linkul:http://www.cotidianul.ro/fascismul-civic-si-succesul-sri-in-piata-victoriei-cauze-si-efecte-296170/

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Feb 17, 2017 12:56 pm

baso a scris:Fac abstractie ca forumul nu mi-a notificat postarea ta Laughing Oricum, suntem ca muppetzii aia 2 care comentam spectacolul  ca din loja sau din balcon. raset

Pai chiar show-ul mioritic e de Muppets, daca maretii securisti s-au apucat sa ciripeasca pe Twitter, in incercarea disperata de a face misto de Nistorescu.  laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am intrat pe pagina de Twitter @SRI_Oficial, constatand ca ultima postare, inainte de cea dedicata lui Nistorescu, fusese facuta in 6 noiembrie 2015, in legatura cu doi tineri spanioli arsi in Colectiv si internati la spitalul SRI. suspect
Deruland putin printre postari, am aflat ca servicul secret cu buget anual de cinci ori mai mare decat al parlamentului are si pagina de Pinterest. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Feb 17, 2017 3:45 pm

Tot ce se întâmplă acum în România - disperarea unei secte ideologice care a preluat încă din anii 90 hegemonia culturală şi apoi controlul politic al ţării, de a pierde acest control- nu e vreun fapt inedit românesc.
În toate statele controlate de această sectă ideologică (pe care putem să o numim "sorosism", "neoliberalism"; "multiculturalism", prostie şaişoptistă, sau toate la un loc) există disperarea că va pierde controlul.
Rusia nu a cedat ispitei acestei secte. Ungaria, Polonia, Cehia, Slovacia, Bulgaria, Serbia, Grecia, Turcia şi, incredibil!, SUA, au reacţionat în forme diferite la pretenţiile hegemonice ale acestei secte ideologice, dându-i lovituri dure, aproape mortale.

Acum secta se repliază.
Nu e o întâmplare că manifestaţiile stupide din România au fost amplu mediatizate în întreaga lume: a fost o formă de încurajare pentru sectă şi în alte ţări. Un stimulent...
Uitaţi-vă la cum se încearcă lichidarea politică a lui Fillon în Franţa: cu o mizerie demnă de DNA. Uitaţi-vă la manifestaţiile din SUA şi la efortul incredibil de a se submina încă de la început administraţia Trump.
Asistăm la un război ideologic în adevăratul sens al cuvântului, fără comparaţie în istorie. ŞI nu doar asistăm: suntem parte a lui.
De aceea ne trebuie cap limpede, înţelepciunea şarpelui şi blândeţea porumbelului....

Şi să avem încredere: lupta noastră este dreaptă pentru că este lupta bunului simţ împotriva unei secte.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Feb 18, 2017 3:16 pm

Dacian JULIEN Ciolos a scris: Dacă eram în locul lui Sorin Grindeanu, nu ajungeam în situația asta

"Îndrăznesc să cred că dacă eram în locul lui Sorin Grindeanu, nu aș fi ajuns în situația asta. Pentru mine, de la început transparența și relaționarea cu ceilalți a fost unul din obiectivele principale. Și datorită faptului că societatea, comunitatea se trezește, dacă cineva are impresia că mai poate guverna pe furiş sau spunând lucrurile pe jumătate, se înşeală. Mai devreme sau mai târziu, se întoarce bumerangul. Și aici a fost greșeala.

Trebuia dialog atunci, imediat. Şi eu am avut situaţii limită. Am avut o situație de proteste spontane când am luat decizia demisiei ministrului Vlad Alexandrescu. (...) Cred că dialogul este foarte important. Trebuie să explici oamenilor”, a declarat fostul premier la Europa FM.

Cât despre faptul că cei din piața cer acum demisia Guvernului Grindeanu, Dacian Cioloș are o explicație: ”Pentru că s-a întâmplat în perioada asta mai mult decât efectul potențial al ordonanței respective. E vorba de încrederea pe care o ai în cei care te guvernează. Dacă ai impresia că după ce ai câştigat alegerile, ți-ai câștigat legitimitatea, poţi să faci ce vrei, uite că se demonstrează că nu e deloc aşa. Guvernarea este un exercițiu de relaționare permanentă", a mai spus fostul premier Dacian Cioloş.


Da, n-a avut ghinionul s-o aiba pe Cristina Guseth ministresa a justitiei,inlocuind-o peste noapte cu o alta proaspata trezita din somn, Pruna, dispusa sa vina urgent la datorie, chiar nepieptanata Laughing Guseth era prea evident cretina.Kovesi trebuia sa obtina cumva un nou mandat la sefia DNA, doar pocnind din degete. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Feb 18, 2017 3:34 pm

baso a scris:
Dacian JULIEN Ciolos a scris: Dacă eram în locul lui Sorin Grindeanu, nu ajungeam în situația asta

"Îndrăznesc să cred că dacă eram în locul lui Sorin Grindeanu, nu aș fi ajuns în situația asta. Pentru mine, de la început transparența și relaționarea cu ceilalți a fost unul din obiectivele principale. Și datorită faptului că societatea, comunitatea se trezește, dacă cineva are impresia că mai poate guverna pe furiş sau spunând lucrurile pe jumătate, se înşeală. Mai devreme sau mai târziu, se întoarce bumerangul. Și aici a fost greșeala.

Trebuia dialog atunci, imediat. Şi eu am avut situaţii limită. Am avut o situație de proteste spontane când am luat decizia demisiei ministrului Vlad Alexandrescu. (...) Cred că dialogul este foarte important. Trebuie să explici oamenilor”, a declarat fostul premier la Europa FM.

Cât despre faptul că cei din piața cer acum demisia Guvernului Grindeanu, Dacian Cioloș are o explicație: ”Pentru că s-a întâmplat în perioada asta mai mult decât efectul potențial al ordonanței respective. E vorba de încrederea pe care o ai în cei care te guvernează. Dacă ai impresia că după ce ai câştigat alegerile, ți-ai câștigat legitimitatea, poţi să faci ce vrei, uite că se demonstrează că nu e deloc aşa. Guvernarea este un exercițiu de relaționare permanentă", a mai spus fostul premier Dacian Cioloş.


Da, n-a avut ghinionul s-o aiba pe Cristina Guseth ministresa a justitiei,inlocuind-o peste noapte cu o alta proaspata trezita din somn, Pruna, dispusa sa vina urgent la datorie, chiar nepieptanata Laughing Guseth era prea evident cretina.Kovesi trebuia sa obtina cumva un nou mandat la sefia DNA, doar pocnind din degete. laugh

Aha, deci la Europa FM s-a dezlantuit astazi oparitu'. bine
Am fost la supermarket si am avut surpriza ca, in loc de muzica, sa-i aud vocea lui Julien. Noroc ca nu plec de acasa fara casti pentru telefon, asa ca am pus de urgenta niste muzica de-a mea. Laughing
E clar, omu' n-a mai plecat la Bruxelles, ci sta p-aci si asteapta momentul intoarcerii la putere. Nici Pruna n-a mai plecat, ba chiar si-a afisat #rezitenta prin Piata Victoriei. Ceva inca se coace si mai mult ca sigur ca miorii vor accepta si de data asta sa le fie furat  votul. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Feb 18, 2017 11:27 pm

ENKI a scris:

Aha, deci la Europa FM s-a dezlantuit astazi oparitu'. bine
Am fost la supermarket si am avut surpriza ca, in loc de muzica, sa-i aud vocea lui Julien. Noroc ca nu plec de acasa fara casti pentru telefon, asa ca am pus de urgenta niste muzica de-a mea. Laughing
E clar, omu' n-a mai plecat la Bruxelles, ci sta p-aci si asteapta momentul intoarcerii la putere. Nici Pruna n-a mai plecat, ba chiar si-a afisat #rezitenta prin Piata Victoriei. Ceva inca se coace si mai mult ca sigur ca miorii vor accepta si de data asta sa le fie furat  votul. vesel
Faptul ca Pruna a protestat impotriva OUG 13, nu ma mira.
Am descoperit azi inca o vuvuzea a campului tactic, dornica sa se exprime  laugh Insa comentariile/intrebarile ce i s-au pus, i-au depasit cu mult nivelul pt. a oferi raspunsuri argumentate.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 19, 2017 7:41 am

baso a scris:
ENKI a scris:

Aha, deci la Europa FM s-a dezlantuit astazi oparitu'. bine
Am fost la supermarket si am avut surpriza ca, in loc de muzica, sa-i aud vocea lui Julien. Noroc ca nu plec de acasa fara casti pentru telefon, asa ca am pus de urgenta niste muzica de-a mea. Laughing
E clar, omu' n-a mai plecat la Bruxelles, ci sta p-aci si asteapta momentul intoarcerii la putere. Nici Pruna n-a mai plecat, ba chiar si-a afisat #rezitenta prin Piata Victoriei. Ceva inca se coace si mai mult ca sigur ca miorii vor accepta si de data asta sa le fie furat  votul. vesel
Faptul ca Pruna a protestat impotriva OUG 13, nu ma mira.
Am descoperit azi inca o vuvuzea a campului tactic, dornica sa se exprime  laugh Insa comentariile/intrebarile ce i s-au pus, i-au depasit cu mult nivelul pt. a oferi raspunsuri argumentate.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Poa' sa se exprieme vuvuzelele oricat si oricum, pentru mine, om relaxat si calm, lucrurile stau cam asa: nefiind definit constitutional in Codul Penal, abuzul in serviciu este dezincriminat inca din iunie 2016. OUG 13 l-ar fi redefinit conform indicatiilor CCR si Comisiei de la Venetia, ceea ce tot ar fi facut din DNA o acuzatoare-abuzatoare in serie, intrucat abuzul in serviciu nu este infractiune de coruptie. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 19, 2017 8:35 am

Mi-a placut mult de o alta vuvuzea chemata de Patrie la datorie, cu cat avant istoric si-a inceput pledoaria raset

Infracțiunea de abuz în serviciu nu a dispărut niciodată din legislația penală românească, ba din contră, e acolo de pe vremea lui Cuza și până la momentul la care citiți acest text, chiar și multă vreme dincolo de acest moment – cu siguranță!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Bietul Cuza, nu si-ar fi imaginat ca Ciolos si Pruna lui sa stea cu capul intre umeri, 45 de zile, in pozitia ghiocel, in asteptarea unor ordine de la superiori mai destepti decat ei Laughing Fiind tehnocrati de tehnocrati, nu se poate vorbi despre raspunderea politica colectiva a vreunui partid. laugh

PS. In mod suspect, Kovesi n-a cotcodacit isteric in cele 45 de zile ca vine uliul si ii mananca (cu fulgi cu tot) daca nu dau repede un OUG in acord cu Decizia CCR Laughing S-a isterizat ca muma zmeilor doar la aparitia OUG13 raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Feb 24, 2017 12:25 pm

Un efect imediat al alarmei generale mamutii radioactivi a fost retragerea securistilor de prin piete. Efectul ceva mai intarziat s-a facut simtit incepand de ieri: incercand sa ramana intreg, SRI arunca toate marsaviile in carca de baschetbalista a Lulutei.  vesel


O zi nebuna pentru democratie. Ce urmeaza?



Joi, 23 februarie, a fost una dintre cele mai spectaculoase zile din ultimii ani, evenimente cu impact asupra democrației succedîndu-se vertiginos, de la o oră la alta, ceea ce a făcut, oarecum, dificilă inter-relaționarea lor. Încă un semn că anul care abia a început va fi unul al marilor schimbări. În bine? În rău? Deocamdată e prematur să ne pronunțăm. Deci, ne vom mulțumi doar să consemnăm.
Un prim eveniment major a fost ședința anuală de bilanț a DNA. Una cu atît mai interesantă, cu cît venea după o perioadă extrem de dificilă pentru Laura Kovesi (verdictul de plagiat 4%, dezvăluirile lui Ghiță, scandalul Black Cube etc). Din nefericire, Kovesi nu pare să fi învățat lecția modestiei, dimpotrivă. O ședință cu aură de congres PCR, cum remarca Ion Cristoiu și nu doar el, în care totul a fost prezentat la superlativ și nu a existat măcar o umbră de autocritică, fie și de ochii lumii.
De la ședință au lipsit, în premieră, reprezentanții SRI. Iar motivul nu a fost de colea: conform purtătorului de cuvînt al instituției, Ovidiu Marincea, deciziile CCR din ultimul an au decuplat serviciul de DNA; nemaiformînd o echipă, nu își mai avea rostul prezența la bilanț.
O înțepătură din partea SRI, am putea spune despre această absență.
Ea nu înseamnă nimic, însă, pe lîngă atacul în valuri la adresa DNA venit ieri fix din tabăra aliaților.

   ”Oameni de bună-credință din societatea civilă și din presă recunosc, în particular, faptul că DNA a exagerat, de exemplu, cu cererile de arestare preventivă ori cu mult dezbătuta acuzație de abuz în serviciu, mai la îndemâna procurorilor decât o investigație complicată pe infracțiuni mai bine definite(…)Ignorând slăbiciunile DNA, făcându-ne că nu vedem scandalurile în care sunt implicați unii procurori sau trecând repede peste legăturile penale ale unor șefi de servicii secrete implicate în lupta anticorupție nu facem decât să lăsăm monopolul asupra acestor subiecte unor personaje obscure și rău intenționate, care au tot interesul să arunce cu noroi asupra unei instituții ce trebuie să joace în continuare un rol important în România” scrie România liberă.
   ”DNA risca sa rateze sansa de a indrepta erorile si derapajele din trecut daca nu va schimba ceva in modul de functionare. Institutie esentiala intr-o Romanie condusa de administratii corupte, DNA a inceput sa contabilizeze cateva esecuri exploatate din plin de adversarii traditionali din politica si presa(…) Cum s-a ajuns totusi la unele excese? Cum se explica rateurile acumulate intr-un timp atat de scurt? “In mare parte sunt fapte care in alte circumstante n-ar fi ajuns in fata judecatorului. Nu faci coruptie din orice”, mi-a explicat unul din procurorii cu experienta ai DNA. Au fost insa cazuri cand s-a facut din aproape orice. Mai grave sunt insa situatiile unde s-au cerut si s-au dat arestari, iar in final s-au pronuntat achitari. Vom plati scump la CEDO valul de arestari preventive dispuse si acolo unde nu s-a dovedit in final ca exista vreo culpa penala(…)Una din cauzele majore ale deprofesionalizarii unor anchete DNA trebuie cautate inclusiv in colaborarea cu SRI(…)Mai multi procurori DNA au raportat situatii in care ofiterii SRI participau la audieri, instalati in birourile procurorilor. Potrivit surselor din sistem, ofiterii erau prezenti zilnic in institutie, unde isi faceau aparitia de cele mai multe ori neanuntati. “Cei de la SRI veneau si cu denuntatorii lor, pe care-i gaseam martori protejati in unele dosare si inculpati in altele. Veneau de mana cu oameni aflati sub influenta lor”, semnaleaza unul din anchetatorii cu care am stat de vorba in documentarea acestui articol” lovește nemilos și Hotnews.

Nici nu ne-am dezmeticit bine că vine și Sorina Matei, altă apărătoare tradițională a Binomului, cu propriile nemulțumiri. Lovește matematic, dar nu mai puțin aspru, dovedind că cifrele prezentate la bilanț de către Kovesi (achitări în 10% dintre procese) sunt false, iar realitatea e mult mai neplăcută: ”Adevăratele rezultate: Achitările definitive ale DNA au crescut de la 8,98% în 2015 la 13,2% în 2016”.
O lovitură grea pe aceeași temă vine și din partea europarlamentarului german Markus Ferber, după convorbiri la București cu înalți oficiali:
“Sunt extrem de dezamăgit că, la 10 ani de la aderarea României la UE, nu s-au făcut progrese în combaterea corupției și în eforturile de creare a unei justiții independente”.
Răstimp, la palatul Cotroceni se petrec lucruri stranii: președintele primește noii miniștri care trebuie să depună jurmîntul – niciunul respins de șeful statului -, și îl gratulează pe Grindeanu cu aprecierea că executivul s-a întărit prin această mișcare. Dar, mai ales, îi primește cordial și zîmbitor pe ”penalii” Dragnea și Tăriceanu. Știți care, cei care nu au fost invitați la recepția de Ziua Națională ca să nu murdărească imaginea președinției și a democrației. Bine că s-a putut la ziua DNA.
Nu doar că îi primește, dar îi mai și conduce, politicos, la plecare(!!!)
Dragnea se declară încîntat de atitudinea președintelui. ”Am constatat ca Iohannis a avut azi o atitudine civilizata si normala. Sper să fie ceva de durată!”
Ce or gîndi manifestanții din piață, aflați în a 24-a zi?
De cealaltă parte, PSD se face cît poate că uită de subiectul casei prezidențiale, în ciuda gravității maxime a scandalului. Altă mișcare stupefiantă.
Raluca Turcan lansează oferta de fuziune cu USR, Nicușor Dan o contrează dur cu un refuz instantaneu.
Evenimentele continuă să se producă: dinspre România liberă vine vestea-șoc că a concediat doi stîlpi ai DNA, Mălin Bot și Ondine Gherguț, pe motiv de criză financiară.
O lovitură teribilă vine dinspre BNR cu țintă palatul Cotroceni, lucru cu totul ieșit din comun.
”Președintele României a obosit de multă vreme să mai repete sloganul cu care a câștigat alegerile, pentru că bătălia cu lucrul bine făcut a fost pierdută, iar dacă vrem dezvoltare trebuie să repornim bătălia” afirmă Adrian Vasilescu, vocea guvernatorului Mugur Isărescu.
Ce s-o ascunde și aici, dincolo de cuvinte?
În fine, un alt mesaj, cu adevărat exploziv, vine de la Hoyt Yee, adjunctul asistentului secretarului de stat pentru Europa si Eurasia din Departamentul de Stat al SUA, care a sustinut ieri o prelegere la Universitatea Ovidius (UOC):

   ”Democratia este cea mai sigura atunci cand legea se aplica in mod egal, in mod echitabil, tuturor, chiar si politicienilor de nivel inalt, si nimeni nu este mai presus de lege. Atunci cand statul de drept este slab, coruptia si nepotismul prospera, iar liderii se concentreaza asupra intereselor personale in defavoarea celor ale cetatenilor. Cand statul de drept este slab si coruptia larg raspandita, actorii straini pot da mita, pot cumpara, controla politicienii, presa, partidele si in cazuri extreme preiau tari fara invadare sau folosirea fortei”.

Este pentru prima oară cînd într-un mesaj al unui diplomat străin nu se mai vorbește de corupții ”interni”, din mediul politic ori afaceristic, ci se trage semnalul de alarmă asupra ”macro”-corupției generate de țări străine cu interese mari în colonizarea României(?!!!)
La cine să se refere, oare, reprezentantul american? Și ce consecințe ar putea avea decriptarea mesajului său de către diriguitorii statului român?
23 februarie, o zi nebună pentru democrație…
Și, da, se îngroașă gluma!


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Securistii si-au pus tot ieri 4 ministri supt Grindeanu, continuand sa infiltreze guvernul, conform unui pact negociat cu taberele aflate chipurile in scandal pe viata si pe moarte, dupa Ordonanta 13. Laughing



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Mar 05, 2017 5:23 pm

Rep. Moldova: un stat eșuat! Unirea este singura salvare pentru România

Trăim vremuri complicate și se apropie timpuri tulburi. Noua ”invenție” germană privind Europa ”celor două viteze” pusă pe tapetul discuției publice de către ”Vocea Berlinului”, Junckers, șeful comisiei europene, a repartizat România într-o zonă gri a continentului nostru. Se pare că nu a fost suficient ca Germania să ne impună statutul de subcolonie a intereselor sale economice și să favorizeze un președinte din minoritatea germană la București cu ”casa părintească” în landul Bavaria, care a retrocedat imobilele unei organizații ce moștenește o mișcare nazistă interbelică, ci umilința trebuie dusă până la capăt. România a fost repartizată în planul lui Junckers, deși avem cea mai slugarnică clasă politică față de interesele Berlinului și a anexei sale, Bruxelles, la coada proiectului european, undeva între Ucraina, Belarus și Republica Moldova. Astăzi, România în ochii Berlinului este un fel de Serbia din anii 1990 care trebuie frântă pe roata istoriei pentru ”trădarea” de la 23 august 1944? Singura șansă de supraviețuire a României în granițele actuale, redesenate în cancelariile bolnave ale serviciilor secrete germane, este o reașezare geopolitcă în ordinea est-europeană, care trebuie să înceapă cu unirea firească cu Republica Moldova, proiect statal construit pe o parte a teritoriului românesc: Basarabia.

Republica Molodva este o construcție statală artificială care se prăbușeșete din interior. Fosta republică sovietică în anul 1990 avea patru milioane de locuitori. A fost o greșeală recunoașterea independenței de către România a acestui teritoriu românesc în august 1991, când s-a dezmembrat URSS. România pe principiul unificării Germaniei trebuia să ceară alipirea acestui teritoriu românesc răpit prin odiosul Pact germano-sovietic din august 1939. Era justificat politic, moral și militar ca România să ceară anularea Pactului dintre Ribbentrop și Molotov și intreprinderea unor acțiuni hotărâte de unificare cu Republica Moldova în urma unui referendum, care pe valul de simpatie al Frontului Popular ar fi reușit cu siguranță la Chișinău. URSS dispărea în acel an fatidic, iar Rusia era ocupată atunci să-și păstreze integritatea teritorială și economică în criza acelei perioade de tranziție, deci situația geopolitică era propice pentru unirea României cu Republica Moldova. Paradoxal, și atunci ca și acum Germania care dorea fărâmițarea țărilor est-europene: Iugoslavia și Geoslovacia se împotrivea reunificării României. Nomenclatura de la Chișinău preocupată să mențină Transnistria și privilegiile izvorâte din existența statală: președinție, premier, parlament, ambasade sau armată proprie, a refuzat unirea cu România, folosind un limbaj dublu: ”frați” pentru români și ”verișori” pentru ruși, iar de aici au decurs beneficiile economice, culturale și politice de la București sau Moscova. Azi, pretextul menținerii Transnistriei la Moldova nu mai are relevanță. Regiunea de peste Nistru este republică autoproclamată rusească în cadrul Federației Ruse, consfințită prin referendum și acordul Dumei de stat. La Tiraspol flutură steagul Rusiei, mărșăluiește Armata a XIV și totul se cumpără pe ruble. Fără Transnistria Republica Moldova e un stat eșuat economic și politic. Orice rău spre bine: pierderea Transnistriei a deschis poarta despre unirea Republicii Moldovei cu România. Fără Transnistria, cu minoritatea rusă masivă, legăturile cu Moscova și armata rusă, Bucureștiul poate purcede la unificarea cu ceea ce a mai rămas din fosta Basarabie românească. Republica Moldova după 25 de ani de la independență e falimentară. Economia e prăbușită, corupția este endemică, miliardul de euro furat nu mai poate fi recuperat, iar criza demografică este letală pentru Chișinău. Azi, Moldova mai are abia circa trei milioane de oameni, dintre care circa un milion sunt cetățeni români. Încet, dar sigur Republica Moldova este înghițită în sensul bun de către România. Paradoxal, victoria în alegerile prezidențiale a lui Igor Dodon este ultima zvâcnire a nomenclaturii de la Chișinău ca să-și păstreze privilegiile statale, înaintea prăbușirii totale și salvării fostei Basarabii românești prin unirea cu România. Este evident că Igor Dodon nu este creația Moscovei, ci doar excrescența nomenclaturii statale corupte de la Chișinău, care încearcă printr-o ultimă sforțare să-și păstreze privilegiile ce le vor pierde prin unirea cu România. Aberațiile cu ”limba molodvenească” au devenit glume pe holurile Academiei de la Moscova, ca și cum s-ar spune că ”austriaca” e o altă limbă decât germana. Este tot mai cert că Putin nu încurajează existența unui stat eșuat ca Republica Moldova, când Transnistria este deja considerată constituțional republică a Federației Ruse. Nu întâmplător, Duma de stat rusă, consilierii de la Kremlin și unii membrii ai Academiei de la Moscova au susținut că ceea ce a rămas din Republica Moldova trebuie să se unească cu România. Ciudat că la Moscova se vorbește de unirea Republicii Moldova cu România, iar ”molodvenii” au fost invenția lui Stalin ca să lovească în unitatea românilor, iar la Berlin și Bruxelles se discută doar de integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană. De doi ani de zile, președintele Klaus Iohannis e doar ”Vocea Berlinului” în această chestiune vorbind până la obsesie numai despre o Moldovă în Europa, nu unită cu țara mamă, România. Interesant că Moscova vorbește de unirea Moldovei cu România, iar Berlinul și exponenții (slugile) lui Merkel de la București, repetă ca o placă stricată doar de integrarea Moldovei în UE, adică sub umbrela germană, nu sub tutela Bucureștiului. Ciudat că la Berlin Pactul Ribbentrop – Molotov mai este valabil, în timp ce Rusia l-a denunțat din 1990.

În urma proiectului lui Junckers, în care României i s-a repartizat statutul de țară în afară privilegiațiilor UE, într-o zonă gri, alături de Ucraina, necesitatea unirii cu Republica Moldova e o chestiune de supraviețuire națională. Numai unirea României cu Republica Moldova mai poate garanta existența economică, demografică și geopolitică a statului nostru. ”Unirea face puterea” e o vorbă a poetului perfect valabilă astăzi. Cine va mai vorbi de unire doar în UE cu Republica Moldova poate fi considerat un mandatar al intereselor egoiste ale Berlinului și al celor care vor dispariția României unite. Devine tot mai clar că Moscova nu se opune, deocamdată, unirii, iar dacă ascultăm de voința Berlinului (și a anexei sale Bruxelles) care ne consideră periferia asiatică a lumii civilizate europene, nu numai că nu se va mai face unirea, dar România unită riscă să dispară ca-n 1940 tot cu concursul german. Este clar că Europa celui de-al IV-lea Reich vrea fărâmițarea statelor existente pentru o supunere mai ușoară, iar României i s-a dat un rol mai mult decât secundar, tot mai departe și mai periferic de scena europeană. În acest context, demersurile punctuale și hotărâte de unire ale României cu Republica Molodova trebuie să devină o paradigmă existențială a poporului român, altfel dispărem de pe harta Europei. Unirea ne salvează și de criza demografică. Nu ne oprește nimeni să facem unirea dacă vrem, doar poate nomenclatura de la Chișinău care nu vrea să piardă privilegiile și unii politicieni de la București care pun mai presus interesele Berlinului decât ale României. Astfel de politicieni egoiști și interesați a măturat poporul român la 1859. O mai putem face și acum?



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 11 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 18 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 14 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum