știri de importanță națională

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso la data de Mar Sept 05, 2017 12:04 pm

ENKI a scris:
As fi tentat sa cred ca a fost voluntar, daca as judeca dupa articolul asta.  laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu sunt de acord cu exprimarea cam vulgara, insa ideea comentariului, ca esenta, ma scuteste de efortul de a exprima altfel acelasi lucru raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mar Sept 05, 2017 3:39 pm

baso a scris:Nu sunt de acord cu exprimarea cam vulgara...

Eu sunt total de acord si cu exprimarea. laugh
ENKI

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Vin Sept 08, 2017 9:16 am

Cum ar fi sa inceapa marea deratizare mondiala tocmai de pe gura de rai mioritica?! laugh bine

Gheorghe Piperea
12 minute ·

Chiar daca facebook mi-a "asigurat" o distributie redusa a mesajelor, pe motiv ca nu mai platesc demult "sponsorizarea" ceruta pentru adevaratele rate de extensie in retea a postarilor (mai ales ca stiu ca nu prea ne plac postarile care au mentiunea "sponsored"), tot am sa imi pun aici gandurile si analizele, pana cand o sa fiu din nou bannat de trolli si cenzurat de ministerul adevarului ong-ist.
Asadar, pentru cei care nu citesc Ziarul financiar - in numarul printat de azi, ministrul finantelor, dl Misa, declara ca exista o banca pentru care s-a stabilit un impozit suplimentar de 650 milioane de lei pentru disimularea, timp de cinci ani, a profitului, sub forma unor pierderi contabile aferente cesiunii prin paradisuri fiscale a portofoliilor de credite (ne)performante. Exista si o tusa penala pusa pe acest caz - dl Misa declara ca in speta exista o plangere penala si, date fiind extensiile internationale ale cesiunilor si prezenta in schema a companiilor-scoica inregistrate in paradisuri fiscale, este evident ca este vorba de criminalitate organizata grefata pe evaziune fiscala si spalare de bani. Un amanunt interesant prezent in interviul din Ziarul financiar luat ministrului finantelor arata, practic, cu degetul, despre ce banca este vorba. Iata ce spune dl Misa :

"a fost o banca ce a vandut o creanta cu o valoare nominala de 14 mil. euro cu un euro in strainatate, iar cumparatorul a venit la firma romaneasca [debitorul cedat, n.n.] si i-a spus simplu : daca nu intru actionar, cer lichidarea. Ginditi-va ca avem firme de stat care pot ajunge in aceasta situatie cand iau credite de la banci straine din Romania. Acestea pot fi preluate pe nimic prin acest mecanism. Este chiar o problema de siguranta nationala".

Asteptam cu nerabdare ca atat fiscul, cat si DIICOT sa ne spuna despre ce banca este vorba. Si, daca toteste vorba de o problema de siguranta nationala, poate se ia in discutie in sedinta CSAT de saptamana viitoare. Si, in plus, poate aflam si de ce BNR s-a facut ca ploua in astfel de cazuri. Caci control si supraveghere nu inseamna numai mangaiatul pe crestet al banksterilor si apararea lor de ultima instanta, ci si protectia interesului public national, protectia deponentilor si siguranta sistemului financiar. Un caz de asemenea dimensiuni poate pune in discutie serios toate eforturile contribuabililor, deponentilor si ale debitorilor de pana acum pentru mentinerea increderii in sistemul financiar prin garantarea implicita a pierderilor acestor marete si sfinte entitati prea importante pentru a fi lasate sa falimenteze, care inca se mai numesc "banci".

Iar acum trolli, analistii si acoperitii bancari au liber la injuraturi, jigniri si cereri imperative de demitere a mea. Sa vedem cine ii mai crede ...

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Vin Sept 08, 2017 10:19 am

ENKI a scris:Cum ar fi sa inceapa marea deratizare mondiala tocmai de pe gura de rai mioritica?! laugh  bine

Gheorghe Piperea
12 minute ·

"a fost o banca ce a vandut o creanta cu o valoare nominala de 14 mil. euro cu un euro in strainatate, iar cumparatorul a venit la firma romaneasca [debitorul cedat, n.n.] si i-a spus simplu : daca nu intru actionar, cer lichidarea. Ginditi-va ca avem firme de stat care pot ajunge in aceasta situatie cand iau credite de la banci straine din Romania. Acestea pot fi preluate pe nimic prin acest mecanism. Este chiar o problema de siguranta nationala".

De manevre din astea, cu cesiuni de creante babane ale unor banci, pe la diversi si pe 2 lei ca patrunjelul,am auzit si eu. Intr-unul dintre cazuri, un fost coleg de birou, actualmente executor judecatoresc, mi-a cerut parerea ce sa faca.Initial, banca a cerut executare silita pt. respectiva creanta la ex. jud. in discutie si i-a achitat acestuia o suma ridicola ca avans. Ulterior, in urma unor intelegeri oculte, creanta babana a fost cesionata de banca unei firme cu sediul prin ceva insule virgine pt. aprox 1% din valoare creantei, firma care a cesionat creanta, la randul ei, unui SRL cu unic asociat debitorul cedat, adica executatul silit, pt. 1% din 1% din creanta initiala Cool  Twisted Evil Ii exploda executorului capul de draci ca a lucrat ca prostul in dosarul ala ...ca sa-si bata joc banca de el, la intelegere oculta cu executatul silit. laugh

baso

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Sept 10, 2017 9:30 am

Sa-si fi facut Klemm bagajele?!  suspect

U.S. Embassy Bucharest

Angajăm un operator centrală telefonică cu diplomă de Bacalaureat şi experienţă relevantă de cel puţin şase luni. Detalii la: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In link-ul din anunt mai apare o oferta de angajare: manipulant bunuri. laugh
ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Sept 13, 2017 6:47 pm

Iezuitii de la Cluj au obtinut licenta pentru intreg teritoriul mioritic. Chiar sunt curios cum vor evolua. Laughing

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mar Sept 19, 2017 5:51 pm

Cand il numeste pe trepanat SRL Coldea, oare securistul Dragomir face aluzie la Serele Codlea?! Si, intrucat serele nu mai exista, vrea sa puna accentul pe Codlea, unde se afla celebrul penitenciar brasovean?!  scratch  laugh

Daniel Dragomir

7 ore ·

Urmare a "interviului" acordat de SRL Coldea la UM Ziare.com solicit site-ului sa prezinte proba realizarii "interviului" - audio sau video.
Ca sa stim cu cine vorbim.
Le atrag atentia sa nu "refaca" interviul dupa aceasta solicitare pentru ca s-ar indrepta spre zona penala.
In functie de raspuns voi adopta masurile legale care se impun.
Eu am vorbit public. Live.
Il invit pe SRL Coldea sa nu se mai ascunda in spatele PR-ului. Sa iasa public live daca are ceva de spus.

Later edit. Asta daca "interviul" nu a avut loc la Spa la Pescariu. Doamna Dogioiu e favorita pe acolo. Si SRL Coldea, dar din cu totul alte motive. Mai pamantesti.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus