SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

teoria conspiraţiei

+6
baso
RocketQu33n
(Still a)Live
Anahoret
ENKI
delta
10 participanți

Pagina 31 din 34 Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Ian 14, 2016 8:37 am

ENKI a scris:Gand la gand cu ragaiala copilului bland admonestat si chiar mai mult decat atat. laugh

Mirel Curea
11 hrs ·

Dom`le, ma gandesc sa pun de o organizatie de protectie a tatilor, impotriva abuzurilor copiilor, si a barbatilor, impotriva abuzurilor muierilor asupra lor.
Se caca copilul pe el, se pisa aiurea, fix dupa ce l-ai schimbat, boraste, ragaie, se baseste, sparge, strica, fute zugraveala si mobila, pac, suni, vine militia, te ridica, te transporta, si te da in plasament la una care sa te ia in grija, spre relaxare si inseninare.
De muieri, ce sa mai zic? Dom`le, fara gluma, am prieteni bagati in mormant de neveste idioate si pisaloage. Nu mai zic ca unele ii mai si pocnesc pe fraieri. Altele, isi trimit senine, cu pretentiile pe care le au, sotii la furat si ulterior-aleator, la parnaie. Si aici s-ar rezolva, victimele date spre ingrijie si sanatoasa dezvoltare unor muieri tacute si care sa nu ravneasca la Viutoiane, Mertane si vile pe principiu "da` a lu` Popeasca cum poate, mototolul dracului?" Dom`le, pe astia cine ii apara?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

raset Ce sa mai zic ? Prea tolerant sa fii, ti se urca altii-n cap  Laughing
La capitolul copii, suprema incercare pt. mine a fost cand fii-mea si-a inventat un prieten imaginar. Ala facea  mizerie in camera , picta peretii si alte prostii. Nu ea. raset Na, ar fi ras fata de mine sa-l cert pe nevazutul, prietenul ei imaginar. Ca numai ea poate sa-l vada si sa-i vorbeasca . Insa i-am spus fetei sa-i transmita prietenului imaginar ca dupa ce iau pastile de putut sa-l vad si eu, il scot de urechi afara din casa pe magar raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  Dracu' gol Joi Ian 14, 2016 10:47 am

"Sunt oameni care declara ca au vazut cu ochii lor cum norvegienii astia mananca chinezi, japonezi, rusi…Dar, cel mai rau o duc romanii! Pentru ca ei sunt viteji si se trag din Stefan cel Mare, iar norvegienii stiu asta!" raset

"Norvegienii nu pot face copii! Este stiut faptul ca samanta lor norvegiana este slaba si anemica. Rasa lor, cu oameni inalti si cu trasaturi de sportivi este o rasa bolnava si pe cale de disparitie.
Ei traiesc asa de mult si au o speranta de viata atat de ridicata numai pentru ca au un motiv: mananca romani si le iau samanta!
Asadar, ai grija, daca mergi prin Oslo, nu iti lasa samanta pe mana unei norvegience! Foloseste prezervativ!" raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. Văz că ăsta are experienţă de viaţă, nu glumă... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Ian 14, 2016 11:00 am

Deci da, modul in care expune norvegianul natura raporturilor dintre parinti si copii, ar indica o relatie echilibrata. Si un cu totul alt mental colectiv. In cazul Bodnariu, ma cam indoiesc si eu ca au fost confiscati copiii exclusiv din motive religioase. Si consider o ipocrizie tipic romaneasca sa se justifice ca fiind firesc sa-i dai o palmoaca sau o palmuta copilului... din cand in cand.
O singura data am pleznit-o pe a mea pt. o obraznicie cat China de mare, insa imediat dupa aia mi-a parut foarte rau si mi-am cerut iertare. E drept ca nici ea n-a plans, umilita de palma incasata; a fost doar putin uimita si a priceput ca a sarit asa de tare calul, incat m-a scos rau din pepeni de am comis gestul respectiv.Nu consider deloc firesc sa-ti bati copilul. E oribil.

Cazul Bodnariu, prin ochii norvegianului Steinar Lone: „Din secolul 19, noi nu ne mai batem nici câinii”


Steinar Lone este singurul traducător de literatură română din Norvegia. A învățat limba română în facultate și a petrecut un an în România în anii comunismului, timp suficient cât să aibă dosar la Securitate – însemnări puerile scrise de șoferul de atunci al Ambasadei care informa autoritățile comuniste despre drumurile și întâlnirile avute de cetățeanul străin.

A tradus în norvegiană cărți semnate de Camil Petrescu, Gellu Naum, Mircea Cărtărescu, Dan Lungu și a fost distins fost distins în 2009 cu Premiul Criticilor Norvegieni pentru Literatură pe anul 2008, pentru traducerea romanului Orbitor. Aripa stângă, de Mircea Cărtărescu.

Într-un interviu pentru Republica.ro, Steinar Lone vorbește despre cum se vede protecția copilului din Norvegia, în mijlocul scandalului Bodnariu. „Nici părinții mei, nici eu nu am primit niciodată o pedeapsă fizică. Bunicul meu din partea tatălui s-a născut în anul 1875, iar bunica, în 1877, și ei nu au pedepsit niciodată copiii fizic”, spune acesta. Îl întreb cum s-a ajuns la această filosofie de creștere a copilului în Norvegia. „Eu mă întreb de unde vine această violență împotriva copiilor, mai ales în Balcani”, răspunde.

Ce cred norvegienii despre pedepsirea fizică a copiilor?

Mi-am dat seama acum, când m-am gândit, că nici părinții mei, nici eu nu am primit niciodată o pedeapsă fizică. Bunicul meu din partea tatălui s-a născut în anul 1875, iar bunica, în 1877, și ei nu au pedepsit niciodată copiii fizic. Amenințarea cea mai grea pe vremea bunicilor era că „o să te trimit cu o bandă de oameni fără casă” sau „o să te trimit cu porcii”. Bunicul din partea mamei era băiat de fermier, țăran, avea o gospodărie destul de mare. Nu aveam conace în Norvegia, am fost întotdeauna mult mai egalitari. Nici mama mea nu a fost niciodată pedepsită fizic.

Când erați copil, cum se purtau părinții dvs?

Nu cred că am fost pedepsit aproape niciodată, nu-mi aduc aminte. Mi s-a spus că voi fi trimis la culcare foarte devreme, dacă nu sunt cuminte. Dar a fost doar o amenințare. Nu s-a întâmplat niciodată.


De unde vine cultural filosofia aceasta de creșterea copilului în Norvegia?

Nu știu de unde vine această atitudine față de creșterea copiilor în Norvegia. Dar eu mă întreb de unde vine această violență împotriva copiilor, mai ales în Balcani. Bate la ochi în Norvegia, e mult prea multă violență. Cred că Norvegia este un colț foarte liniștit al Europei, a fost o țară săracă, nu prea am avut nici nobilime, nu am avut conace, nu am avut boieri. Și, poate, de aceea, o țară mai egalitară a dezvoltat această atitudine.

Vineri, o să vorbesc la Ambasada României la Oslo despre poetul național Mihai Eminescu și o să fac o comparație cu poetul nostru național, Henrik Wergeland, care s-a născut în 1813. Am găsit o poezie, „Câinele”, în care spune: „Pe câine nu-l voi bate, nu, Ci-l voi mângâia tot lin, Să miște coada fericit, Să-mi fie prieten bun. Astfel de prietenie vreau”. Deja în secolul al 19-lea, foarte devreme, nici nu mai băteau câinii. Bineînțeles că au existat și încă există etnici norvegieni, care bat câinii, bat copiii.

Cât de frecvente sunt aceste cazuri?

Cred că cei mai mulți copiii luați din familiile norvegiene sunt copii de alcoolici și de drogați. În primul rând, cazurile nu ajung în ziare, pentru că este vorba despre viața privată. A fost aici, unde locuiesc eu, la sud de Oslo, chiar ieri o familie, o mamă și un tată, care s-au plâns pe prima pagină că li s-a luat bebelușul. Numai că bebelușul era grav bolnav, nu avea rinichi deloc și s-au gândit că poate nu va supraviețui. Iar Protecția Copilului a avut teamă că părinții se vor gândi că este mai bine ca copilul să moară. Dar am avut numai versiunea familiei.


   A venit Protecția Copilului, cu un copil de doi-trei ani, părinții erau drogați. Când a văzut mâncare pe masă a înfulecat cât a putut și apoi a ținut mâncarea în gură pentru mai târziu, pentru că nu știa când va veni următoarea masă. Și când i-am vizitat eu, copilul era în brațele tatălui îngrijitor și a surâs cu un mare surâs și a mâncat ca toată lumea

Ca de obicei, Protecția Copilului nu se poate pronunța, dar este foarte rar să ia copiii, cred că în 95% din cazurile în care este implicată protecția copilului, se duc acasă, au un dialog cu părinții. „Aveți o problemă cu copilul, vă putem ajuta, faceți așa și așa. Dacă e prea greu, copilul poate fi dus în altă parte pentru un weekend.” Așa se rezolvă majoritatea cazurilor, fără să fie luați copiii.

Am o colegă, care e traducătoare, care avea doi copii, băieți, care se comportau într-un fel foarte special, iar părinții nu știau ce să facă. Și s-au dus ei la Barnevernet și Barnevernet a venit cu un psiholog și a spus „faceți așa și așa și s-a rezolvat”. Psihologii sunt implicați imediat. Ei vin acasă, ei fac ancheta socială. O să vă mai povestesc o întâmplare, despre cineva din familia socrilor mei. Acum zece ani, s-au oferit să devină familie de îngrijire pentru cazuri de urgență. Și a venit Protecția Copilului, cu un copil de doi-trei ani, părinții erau drogați, iar copilul nu mânca precum toată lumea. Când a văzut mâncare pe masă a înfulecat cât a putut și apoi a ținut mâncarea în gură pentru mai târziu, pentru că copilul nu știa când va veni următoarea masă. Și când i-am vizitat eu, copilul era în brațele tatălui îngrijitor și a surâs cu un mare surâs și a mâncat ca toată lumea

Cum se poartă părinții norvegieni cu copiii lor?

Am un frate care are doi băieți, care acum sunt mari. El le explica, dacă făceau vreo criză. „Ai dreptul să fii supărat, dar când ești supărat, nimeni nu vrea să fie cu tine”. Dacă vorbești cu el, copilul înțelege. Bineînțeles că ziarele norvegiene sunt pline de sfaturi mai mult sau mai puțin științifice ale psihologilor despre creșterea copiilor.

   Dacă ți-a lovit copilul o singură dată, nu îți va fi luat copilul, nu vei ajunge în închisoare. Dacă insiști că „e copilul meu, fac ce vreau”, atunci e altceva.

Dacă școlile din Norvegia suspectează că există acasă un abuz la adresa copilului informează protecția copilului. Ce se întâmplă mai apoi?

Vine Barnevernet (Protecția Copilului), mai au un interviu cu profesorul care a transmis suspiciunea, se duc acasă, fac o cercetare, fac un interviu. Dar sunt psihologi nu doar pentru copii, ci și pentru adulți. Ei încearcă întotdeauna un dialog. Și, bineînțeles, că dacă este o familie din altă țară, cineva foarte strict, care le spune „să nu vă amestecați în treburile mele”, poate merge într-o direcție greșită. Dar ei sunt psihologi și, cum v-am spus, 95% din cazuri se rezolvă acolo. „Dar știi că nu ai voie să îți bați copilul”. „Dar e așa de mofturos...” „Dar încearcă să faci așa și așa”. Dacă ți-ai lovit copilul o singură dată, nu îți va fi luat copilul, nu vei ajunge în închisoare. Dacă insiști că „e copilul meu, fac ce vreau”, atunci e altceva.

Care este atitudinea norvegienilor față Protecția Copilului?

Este o încredere foarte mare, dar acum există un lobby foarte strident împotriva Barnavernet, cu aceste teorii conspiraționiste. Dar toate aceste teorii sunt sprijiite de foarte puțini. Iar acest domn Marius Reikerås, prezentat între altele la Mediafax ca avocat al familiei Bodnariu, susține aceste teorii. El și-a pierdut însă licența de avocat în urmă cu șase ani.

Ciudat este ceea ce s-a întâmplat aici e că familia Bodnariu, probabil cu un tată foarte strict și autoritar, nu s-a dus la Asociația Penticostalilor din Norvegia deloc. Dar, în asociație cu acest lobby conspiraționist și cu penticostali din România si SUA, au făcut aceste manifestații ciudate. Am auzit că peste două săptămâni va veni o delegație din Parlamentul României să ceară socoteală norvegienilor. Ceea ce este un gest foarte delicat din punct de vedere diplomatic. În Norvegia instituția Protecția Copilului e independentă. Niciun primar, nici parlamentul, nici guvernul nu pot interveni în niciun caz. Instituțiile sunt independente. Dar se poate merge la tribunal, chiar până la CEDO.

În presa străină, au apărut acuzații ale mai multor familii de imigranți care spun că Protecția Copilului din Norvegia vine în familii și ia copiii pe baza unor motive cel puțin discutabile. Că ia foarte ușor copiii din familii.

Din câte știu eu nu este așa, dar Protecția Copilului nu poate divulga detalii din aceste cazuri. Dacă peste 20 de ani unei persoane i se spune că „ai fost luat din familie pentru cutare și cutare motiv”, nu este bine. Dacă o familie prezintă public documentele scrise, bine, dar nu știi dacă sunt toate documentele. Dacă nu le au, atunci ei pot inventa. Se pare ca domnul Bodnariu a spus că este o persecuție religioasă, dar nu poate fi adevarat. Avem foarte multe școli confesionale în Norvegia, 100-130 de școli confesionale creștine, care sunt susținute de statul norvegian.

Spuneați că v-a surprins nivelul de violență la adresa copiilor din anumite țări din Europa.

Am citit acum, nu mi-am dat seama înainte, că 60% dintre părinții din România încă folosesc pedepsele fizice. M-a mirat. Este un curent de violență și violență verbală. E vorba de o atitudine veche, care nu s-a schimbat - ca în multe alte privințe. Și în Africa de Sud au avut o astfel de situație, au trăit într-o societate izolată prin apartheid și nu au participat la discuțiile care au avut loc în țările occidentale, mai ales după 1968.

La fel s-a întâmplat cu Europa de Est. Și România s-a trezit, după Revoluție, ori cu idei comuniste sau criptocomuniste, protocronismul care este foarte răspândit în România, sau cu idei din anii ’30. Pentru că societatea românească nu a participat la această discuție continua, declanșată în 1968: „Ce facem în societate, care este rolul individului?”. Firește că astăzi nu toți gândesc așa, societatea românească s-a dezvoltat enorm în 27 de ani, dar ideile încă există. Poate că ăsta e un motiv. Dar pe de altă parte, foarte multe familii din Norvegia au renunțat la pedepsele fizice încă din secolul al 19-lea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


„Eu am doi copii născuţi în Norvegia şi chiar ştiu cum funcţionează legea acolo. Protecţia Copilului nu tolerează deloc lovirea copiilor sau molestarea lor fizică. Acolo, această instituţie este serioasă, foarte puternică şi foarte bine pusă la punct. Trebuie să înţelegeţi că în Norvegia lucrurile funcţionează foarte clar, sunt legi foarte stricte. În rest, cred că speculăm şi manelizăm subiectul... Tipic românesc! În România ştim foarte uşor să arătăm cu degetul, deşi se întâmplă frecvent astfel de cazuri când e vorba de copii. E o diferenţă de civilizaţie care la noi, la români, nu se înţelege. În plus, în Norvegia nu e un subiect de senzaţie, de interes, nu se vorbeşte în presă pentru că norvegianul de rând respectă şi ştie că într-un caz ca ăsta se intervine doar dacă a fost nevoie, ceea ce este normal pentru ei"

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Ian 14, 2016 12:01 pm

În cele zece zile trecute de la evenimentul din Norvegia, la startul opiniilor s-au aliniat toţi formatorii de opinie din România, plus câţiva politicieni. Punctele de vedere exprimate sunt în proporţie de 90% împotriva autorităţilor norvegiene, care au luat nişte pui de creştini nevinovaţi din casa unor creştini de treabă, doar din răutate satanică, ca să curme îndoctrinarea religioasă creştină şi minunată la care erau supuşi. De aici, inflamarea specifică fanilor lui Arsenie Boca: norvegienii sunt priviţi ca satana pe pământ, nişte intoleranţi la fel de mari ca ISIS şi, în general, nişte nenorociţi.
....
Nu cunosc, în detaliu, cazul românilor din Norvegia. Nimeni nu-l cunoaşte, de fapt, şi ăsta e încă un lucru prea puţin cunoscut. Legea norvegiană interzice autorităţilor de protecţie a copilului să comunice date din dosar, invocând interesul copilului. Noi ştim doar varianta părinţilor şi a proştilor care emit opinii, citind doar ce-au văzut share-uit pe Facebook.

Hai să ne creştem copiii bine. Poţi să faci orice din fiul tău, un catolic fanatic sau un ortodox pios, un musulman fervent sau un buddhist profund. Fă-o fără să-l ameninţi şi fără să-l loveşti şi îţi garantez că niciun stat din lume nu se va atinge de integritatea familiei tale. Să ne potolim cu înjuratul Norvegiei sau să aşteptăm până aflăm şi altceva decât manipularea creştină a zilei.


....http://psnews.ro/cazul-norvegia-cea-mai-mare-manipulare-din-2016-2-108340/


Cazuri similare:

- La începutul anului 2012, relațiile diplomatice dintre Norvegia și India au intrat în impas după ce asistenții sociali au luat din sânul familiei doi copii, de 3, respectiv 1 an. Tatăl, cercetător, lucra în Norvegia din 2007, iar copiii au fost plasați în familii surogat în mai 2011. Motivele? Dormeau în pat cu părinții, iar mama îi hrănea cu mâna. A fost nevoie de luni de presiune și de intervenția ministrului de Externe indian pentru ca situația să se rezolve. Totuși, în urma îndelungatei separări de părinți, băiețelul în vârstă de 3 ani a încetat să vorbească.

- În noiembrie 2011, copiii de 8, respectiv 12 ani ai unei familii originare din Sri Lanka, aflată în Norvegia de două decenii, au fost luați de Protecția Copilului și plasați în două familii surogat. „Ni s-a spus că nu știm să ne creștem copiii. Fiul și fiica noastră împărțeau aceeași cameră și același pat, fapt cu care serviciul de Protecție a Copilului nu a fost de acord”, declara, în martie 2012, tatăl copiilor. Potrivit acestuia, în raportul de circa 100 de pagini care i-a fost prezentat apărea și acuzația că „dă copiilor prea multă ciocolată”.

- În 2015, o familie turcă a reușit să-și păstreze copiii doar pentru că a plecat la timp din țară. „Într-o zi, au invitat-o pe fiica mea de 17 ani la o audiere. Am ezitat la început, dar apoi mi-am făcut repede bagajul și am fugit în Turcia. Câteva zile mai târziu, o persoană de la instituție ne-a informat că există un dosar pe numele nostru. Dacă am fi așteptat încă un pic, ne-ar fi luat copiii”, declara mama, care trăise în Norvegia peste 30 de ani. Cât despre motivele invocate în dosar, pe listă figura acela că și-a pus fiul care suferă de epilepsie să doarmă în cameră cu ea.

- La începutul anului trecut, preşedintele Cehiei, Milos Zeman, a avut o ieşire publică violentă împotriva statului norvegian, pe care l-a acuzat de practici similare celor naziste. Asta, după ce, în 2011, doi fraţi, copiii unui cuplu ceh, au fost luaţi în custodie de autorităţile din Norvegia, separaţi unul de celălalt şi plasaţi în îngrijirea a două familii surogat. Potrivit presei din Rusia şi Cehia, care a prezentat speţa, ca şi declaraţia liderului de la Praga, cazul fraţilor Michalákov a fost declanşat de sesizarea unei educatoare, potrivit căreia unul dintre copii ar fi spus că tatăl i-a strecurat mâna în pijama.

- Un al doilea caz care vizează părinți de origine cehă a apărut cu doar câteva zile în urmă, fiind vorba de o fetiță de 9 luni, luată de Protecția Copilului din Norvegia în jurul Crăciunului și internată într-un spital, în condițiile în care copilul suferă de probleme congenitale la rinichi și necesită tratament medical constant până când se va putea realiza un transplant. Potrivit informațiilor apărute în presa cehă, părinților li s-ar fi reproșat că nu s-au ocupat suficient de copil.

- În octombrie 2014, copilul de 5 ani al unei familii de origine rusă, Natalya și Sergey Shianok, nu s-a mai întors acasă de la școală, fiind luat de asistenții sociali și plasat în custodie. Potrivit părinților, cu câteva zile înainte copilul povestise colegilor cum își pierduse un dinte de lapte când mama sa l-a schimbat de tricou. În raportul Protecției Copilului a apărut însă că mama, în mod intenționat și abuziv, i-a scos dintele. În ciuda implicării oficialilor ruși, băiatul se află în continuare în grija unei familii norvegiene adoptive, fără ca mama să aibă informații despre aceștia și despre locul în care se află fiul său.

- Și în Lituania au fost discuții aprinse pe tema modului în care autoritățile norvegiene reacționează la presupusele încălcări ale drepturilor copilului, după ce mai mulți părinți de origine lituaniană s-au trezit că le sunt luați copiii. Motivele au variat de la „insuficientă grijă parentală” la „copilul este forțat să învețe prea mult”.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Ian 14, 2016 7:16 pm

ENKI a scris:



Sectantii astia au o uriasa forta mediatica si o imensa retea de pile si relatii globale, asa ca nu-i vad prea bine pe vikingii abuzivi. Laughing

Partea norvegiană a dat asigurări că există "garanţii procesule pentru părinţi" şi a reiterat faptul că ancheta Barnevernet nu a pus în discuţie aspecte de natură religioasă, fapt confirmat şi de familie.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Incet-incet incepe sa se confirme ca nu credinta religioasa a fost motivul confiscarii copiilor, astfel cum astia manipuleaza opinia publica, atat de agresiv. Uneori devine chiar obositoare lipsa de obiectivitate a jurnalistilor .
Este posibil ca si Barnevernet sa exagereze prin masurile luate in unele situatii, insa nu poti sa-ti formez o opinie clara si sa acuzi de fundamentalism laic o tara care are o legislatie aplicata cu strictete pt. protejarea copiilor, alunecand si in teorii conspirationiste, atata vreme cat iei de bune tot ce declara parintii.

Un articol mai vechi povesteste despre cazuri asemanatoare intamplate si altor parinti emigranti, cu acelasi scop, de denuntare a abuzurilor Barnevernet. Este totusi ciudat ca norvegienii sau cei stabiliti de mult timp in Norvegia nu o considera o institutie abuziva, in ciuda faptului ca unele motive invocate pt. confiscarile de copii, daca sunt cele reale, nu par a fi atat de grave incat sa justifice o astfel de masura extrema.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Ian 14, 2016 7:55 pm

Cel putin avocatul acesta, norvegian, ofera o explicatie mai clara a ceea ce se intampla in Norvegia


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  Dracu' gol Vin Ian 15, 2016 1:06 am

"După ce i-am învătat pe greci să-şi pună economia pe picioare şi pe nemți cum să gestioneze refugiații, acum le arătăm norvegienilor cum să-şi educe copiii.

Mai avem să-i învățăm pe englezi nițică navigație, pe evrei să facă afaceri şi, când o fi să ne ia dracu', pe îngerii Apocalipsei să sune cum trebuie în trâmbițele alea."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. Naţie de îndrumători de doctoranzi... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 15, 2016 8:24 am

Imigranți români ultracreștini de rit bizar din Norvegia, familia Bodnariu a pățit o nepățită:  le-a luat statul norvegian copiii pentru că i-ar fi bătut sau îndoctrinat religios sau ceva, nu se știe clar.

Și de aici a început circul. Păreriștii de internet au început să dezbată dacă e OK sau nu să îți mai pocnești copiii din când în când. Nu dau linkuri pentru că na. Oricum a fost o mare labă în cerc în care au fost toți de acord că nu e OK și s-au bătut pe umăr unul pe altul că sunt civilizați și și-au exprimat opinia civilizată.  Și apoi au venit oamenii indignați. Nu se poate așa ceva domle! Cetățenii gospodari au ieșit să protesteze . Apoi au apărut creștinii adevărați, care au început să urle că e creștinătatea atacată. Românitatea. Chestiile alea de care vorbește Dan Puric. S-a dat share masiv la articole ca ăsta,  (atribuit lui Marius Tucă de salba de site-uri antieuropene din noul val  de inspirație financiară rusă, dar doar scris pe site-ul lui de o tanti posibil mai nebună decât el). S-a făcut și pagină de Facebook. Deci vă dați seama, e serios rahatul.

Și ca om serios, te întrebi ce părere ar trebui tu să ai în legătură cu asta. Ești de acord sau nu cu ce a făcut statul Norvegian?

Nu poți să judeci așa, după pe ce parte ți s-a așezat în pantaloni, că ești om civilizat. Trebuie să te informezi. Uite. Te ajut. Ai aici tot ce se știe momentan. Versiunea familiei.

Ești gata să judeci?

Dar stai! Am o teorie fantezistă. Mi s-a năzărit mie o lemă de-asta a judecatului, sunt sigur că nu s-a mai gândit nimeni până acum. E absolut genial. Fiți atenți. CA SĂ JUDECI UN CONFLICT, TREBUIE SĂ ȘTII AMBELE VERSIUNI ALE POVEȘTII.

Bun. Hai să aflăm versiunea statului norvegian. Aici e o mică problemă. Nu e. Statul norvegian nu simte nevoia să justifice în fața ta decizia luată. Nu are nici de ce să îți dea ție, un anonim, informații din dramele unor cetățeni ai acelui stat. Nu e reality show și nici telenovelă. Nu ai tu dreptul să afli cine când unde și cum a maltratat cineva niște copii pe care nu îi cunoști. E intimitatea lor.

Dar vai. Asta înseamnă că nu poți judeca corect cazul. Ce o să te faci? Absolut nimic. Nu e de competența ta să judeci cazul ăsta. Nu ai cum să afli cealaltă parte a poveștii. Și cum nu o poți afla, trebuie să fii idiot să îți dai cu părerea.

Desigur, copiii ăia sunt și cetățeni români. O instituție autorizată a statului poate cere explicații în legătură cu cazul și poate să vadă mai departe, pe cale legală, dacă trebuie făcut ceva, și dacă da, ce.

Dar tot ce poți face tu e să auzi jumătate de poveste. Și mai departe, dacă ești imbecil sinistru, poți să îți dai cu părerea dacă e corect sau nu. Pentru că redus mintal fiind,   faptul că știi doar o versiune a faptelor nu te oprește din a avea o opinie.



BINE RADU DACA TOT ESTI ASA DESTEPT DESPRE CE PLM PUTEM VORBI, DACA DESPRE CAZUL ASTA NU, PENTRU CA NU AVEM DESTULE INFORMATII?

Mă bucur că m-ai întrebat, personalitate paralelă măgulitoare. Cum de cazul real nu ne putem da cu părerea, putem să facem niște gargară semiprofundă despre principii. Hai să terminăm repede.

1. Copiii sunt niște oameni cu drepturi. Nu aparțin părinților. Sunt niște cetățeni ai statului în formare. Fragili și influențabili. Este datoria statului să îi protejeze. Drepturile copilului sunt mai importante decât cele părintești. Că aici a fost sau nu cazul de intervenție nu avem cum să știm. Dar e bine ca statul să intervină în situații de creștere ciudată. Nu își crește fiecare dement copiii cum are chef. A fost evul mediu, a trecut. Copiii nu mai sunt proprietatea părinților. Și treaba aia cu vai, dragostea de mamă, e doar de poezie proastă. Copiii iubesc orice om îi tratează corect. La fel ca și animalele de companie. E un fel de sindromul Stockholm și dragostea asta față de părinți.

2. E normal să lovești ușor un copil când nu te ascultă? Am să răspund cu altă întrebare. E normal să lovești o femeie peste țâțe ușor când nu e atentă la tine? Ar fi frumos să fie, dar nu e. Și dacă nu e normal să pocnești femei peste țâțe, și știm cu toții că la cât de iraționale sunt, chiar ar ușura treaba,  cum dracu să fie normal să lovești un copil? Un copil e un cetățean de 10 kile care nu știe absolut nimic despre nimic, nu se descurcă singur să facă nimic și e foarte ușor de păcălit.  De ce să te impui fizic în fața acestui semiom când există moduri mult mai simple și mai ușoare de a-l face să facă ce vrei tu. Ești complet idiot, ce naiba?

3. În general când două părți au păreri diferite despre o situație socială, mă uit la cele două părți. Pe de-o parte avem niște habotnici pe care-i bănuiesc că umblă cu iconița cu Arsenie Boca la piept, și de partea ailaltă avem statul Norvegian, care e cu vreo 60 de ani în fața noastră ca dezvoltare.  Instinctul îmi zice că e mai mare șansa ca băieții ăia cu speranță de viață mai mare, protecție socială, educație și cultură să știe mai bine decât ăilalți cum se crește un copil.

4. Toate chestiile de mai sus au fost gargară inutilă. Pentru că există două categorii de oameni: ăia care știu deja chestiile astea și doar se freacă pe burtă acum că-s de acord cu ei, deși asta nu ajută cu nimic, și ăia care sunt ferm convinși că n-am dreptate, și ăia oricum sunt niște idioți vehemenți care n-o să-și schimbe opinia că am zis eu una-alta.   E un subiect  polarizant. Ca homosexualii și avorturile. Nu există nehotărâți pe care să-i convingi cu argumente abile. Nu există omul care să zică „hmm, oare e ok sau nu să pocnești un bebeluș? ia să vedem dacă piticigratis are o părere despre asta”. Deci toată partea asta cu 4 puncte e doar așa, de confirmare a faptului că noi, oamenii normali, suntem de acord.

Știu, e un subiect țepos. E greu să nu ai o părere legată de el. Dar hai că te ajut. Trecem peste asta împreună. Închide ochii și spune după mine „Nu am nici o opinie despre cazul Bodnariu, pentru că nu cunosc toate datele, și oricum nu este de competența mea să judec treaba asta. Părerea mea chiar nu contează.” Gata. N-a fost ușor, știu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cand am auzit prima data de acest caz m-am gandit ca firesc ar fi ca rezolvarea situatiei sa se afle in grija statului norvegian, care in urma anchetei intreprinse urmeaza sa dea un verdict ce va fi favorabil sau nu parintilor si am crezut ca va ramane doar o stire ca oricare alta.  Pe zi ce trece am asistat totusi la un lobby agresiv in favoarea familiei Bodnariu, dus prin toate mijloacele, ceea ce mi-a ridicat unele semne de intrebare, determinandu-ma sa sa cercetez mai amanuntit povestea.

Acest caz ar trebui sa fie unul didactic in ceea ce priveste manipularea, care s-a practicat masiv, iar cea initiala a dat apoi prilej de manifestare altor manipulatori, care evident, s-au folosit de reactia initiala pentru a-si promova interesele. Dupa cum vom vedea, in cele din urma adevarul iese incet-incet la iveala, iar finalul intregii povesti nu pare nici el foarte indepartat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 15, 2016 9:40 am

Dracu' gol a scris:"După ce i-am învătat pe greci să-şi pună economia pe picioare şi pe nemți cum să gestioneze refugiații, acum le arătăm norvegienilor cum să-şi educe copiii.

Mai avem să-i învățăm pe englezi nițică navigație, pe evrei să facă afaceri şi, când o fi să ne ia dracu', pe îngerii Apocalipsei să sune cum trebuie în trâmbițele alea."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. Naţie de îndrumători de doctoranzi... raset

Din tot ce am cititi si auzit vizavi de subiectul asta, cel mai interesant mi s-au parut aspectele de procedura semnalate de avocatul norvegian, cu caracter de generalitate, criticabile din perspectiva incalcarii drepturilor omului. Nu a facut nicio referire la detaliile cazului Bodnariu, insa a mentionat ca este un caz pionier, prin amploarea reactiilor, ceea ce ofera oportunitatea de a impune guvernului norvegian anumite corectii legislative. Tipul mi-a facut o impresie pozitiva prin ce a spus, obiectiv, fara sa bata campii sau sa alunece in patetism, evidentiind faptul ca s-a specializat in aceasta materie si cunoaste vulnerabilitatile legale ale sistemului norvegian de protectie a copilului. Motiv pt. care militeaza sa le indrepte.

Durează luni de zile pentru apel la prima fază de tribunal reginonal iar între timp serviciile sociale vor susține că minorii s-au detașat de părinții lor și s-au atașat de noii lor părinți. Deci, istoria acestui sistem spune că, pe măsură ce trece timpul odată ce copii au fost luați și duși în alte familii, este extrem de greu să-i mai iei înapoi.

Aici este o mare diferență și contradicție între ceea ce spune guvernul norvegian și ce spun actele de drepturi ale omului, așa cum sunt în lume și în Uniunea Europeană. Acestea spun că a lua copiii din familia lor este o acțiune temporară până lucrurile se corectează în familia aceea,în timp ce sistemul acesta de protecție al copilui spune că, odată ce s-au luat aceste măsuri, ele devin permanente.

Am fost implicat în asemenea cazuri mulți, mulți ani dar am început să-mi dau seama de problemele mari pe care le crează Barnevernet cam prin anul 2010. A fost anul în care am încercat să aduc drepturile omului în atenția presei Norvegiei și imediat mi-am dat seama că există niște tendințe.Oamenii veneau la mine să-mi spună problemele  iar eu nu înțelegeam de ce aceste familii normale și care erau familii foarte bune, ar putea avea probleme cu serviciile sociale. Așa că în 2010 am început să compar legile internaționale și comune, acceptate de drepturile omului cu legile Norvegiei. Așadar, am luat cam 100 de decizii ale comisiilor regionale, le-am studiat și am găsit un lucru foarte interesant. Toate aceste decizii arată intenția clară, încă de la început, de a lua copiii permanent. Atunci mi-am dat seama că, prin acest lucru, se violeaza drepturile omului pe care ne-am angajat să le respectăm. M-am adresat departamentului de protecție a copilului și am întrebat de ce guvernul Norvegiei nu respectă drepturile omului.
Am făcut acest lucru, deoarece, în 1996, s-a dat o decizie judecătorească în Tribunalul Drepturilor Omului împotriva Norvegiei pentru violarea articolul numărul 8 din Drepturile Omului care este exact același articol aplicabil familiei Bodnariu. În aceea decizie s-a menționat că a lua copilul dintr-o familie trebuie să fie un act temporar iar guvernul trebuia să dea înapoi copiii familiei imediat ce se rezolvă situația.De patru ori s-au luat aceste decizii în Curtea Internațională deoarece Norvegia ia dreptul omului de a fi considerat nevinonat până la terminarea procesului. Apoi, în 2007, s-a dat o decizie împotriva Barnevernet în Norvegia pentru că sistemul a fabricat acuzații împotriva familiei. Adunând aceste decizii, mi-a fost imposibil să înteleg cum guvernul norvegian poate să continue cu aceste încălcări. Am simțit că e o misiune pentru mine să fac tot ce pot pentru ca guvernul Norvegiei să se supună acestor drepturi internaționale

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  Dracu' gol Vin Ian 15, 2016 10:42 am

baso a scris:Din tot ce am cititi si auzit vizavi de subiectul asta, cel mai interesant mi s-au parut aspectele de procedura semnalate de avocatul norvegian, cu caracter de generalitate, criticabile din perspectiva incalcarii drepturilor omului. Nu a facut nicio referire la detaliile cazului Bodnariu, insa a mentionat ca este un caz pionier, prin amploarea reactiilor, ceea ce ofera oportunitatea de a impune guvernului norvegian anumite corectii legislative. Tipul mi-a facut o impresie pozitiva prin ce a spus, obiectiv, fara sa bata campii sau sa alunece in patetism, evidentiind faptul ca s-a specializat in aceasta materie si cunoaste vulnerabilitatile legale ale sistemului norvegian de protectie a copilului. Motiv pt. care militeaza  sa le indrepte.
Nenea ăsta este avocatul Bodnăraşilor(despre el, masculul alpha şi capu' la familia cu 5 puradei ciordiţi de Balivernetu' nazist, am citit c-ar fi cam semianalfabet) şi cică(tot din auzite) şi-ar cam fi pierdut licenţa de practică, acu' vreo cîţiva ani... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 15, 2016 11:29 am

Dracu' gol a scris:
baso a scris:Din tot ce am cititi si auzit vizavi de subiectul asta, cel mai interesant mi s-au parut aspectele de procedura semnalate de avocatul norvegian, cu caracter de generalitate, criticabile din perspectiva incalcarii drepturilor omului. Nu a facut nicio referire la detaliile cazului Bodnariu, insa a mentionat ca este un caz pionier, prin amploarea reactiilor, ceea ce ofera oportunitatea de a impune guvernului norvegian anumite corectii legislative. Tipul mi-a facut o impresie pozitiva prin ce a spus, obiectiv, fara sa bata campii sau sa alunece in patetism, evidentiind faptul ca s-a specializat in aceasta materie si cunoaste vulnerabilitatile legale ale sistemului norvegian de protectie a copilului. Motiv pt. care militeaza  sa le indrepte.
Nenea ăsta este avocatul Bodnăraşilor(despre el, masculul alpha şi capu' la familia cu 5 puradei ciordiţi de Balivernetu' nazist, am citit c-ar fi cam semianalfabet) şi cică(tot din auzite) şi-ar cam fi pierdut licenţa de practică, acu' vreo cîţiva ani... raset

Nu-mi pare deloc a fi semianalfabet in materia respectiva. A punctat in mod obiectiv ideile principale, fara siroposenii. Printre altele, am citit si eu ,cu titlu de exemplu, ca Breivik ar fi fost un copil rapit de Balivernetul cel nazist. Laughing  Pe de alta parte, am dedus din alte articole, ca functionarii Barnevernet, nu neaparat prea pregatiti profesional in psihologia copilului, sunt extrem de activi si pt. a-si justifica salariile, fiind posibil sa exagereze in concluziile lor de multe ori, de dragul copiilor protejati. Dupa cum si familiile de plasament incaseaza bani seriosi de la guvernul norvegian pt. ca au grija de copiii confiscati de Balivernet. Cand e vorba despre bani multi dirijati intr-un scop umanitar de la bugetul unei tari, sesizand si numarul mare al copiilor confiscati si dati in plasament printr-o procedura criticabila din perspectiva nerespectarii drepturilor omului, este foarte probabil ca un avocat norvegian, care s-a specializat in timp in contrele lui cu sistemul, sa devina deranjant si sa i se gaseasca bube-n cap. Surprised

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  Dracu' gol Vin Ian 15, 2016 12:13 pm

baso a scris:Nu-mi pare deloc a fi semianalfabet in materia respectiva. A punctat in mod obiectiv ideile principale, fara siroposenii. Printre altele, am citit si eu ,cu titlu de exemplu, ca Breivik ar fi fost un copil rapit de Balivernetul cel nazist. Laughing  Pe de alta parte, am dedus din alte articole, ca functionarii Barnevernet, nu neaparat prea pregatiti profesional in psihologia copilului, sunt extrem de activi si pt. a-si justifica salariile, fiind posibil sa exagereze in concluziile lor de multe ori, de dragul copiilor protejati. Dupa cum si familiile de plasament incaseaza bani seriosi de la guvernul norvegian pt. ca au grija de copiii confiscati de Balivernet. Cand e vorba despre bani multi dirijati intr-un scop umanitar de la bugetul unei tari, sesizand si numarul mare al copiilor confiscati si dati in plasament printr-o procedura criticabila din perspectiva nerespectarii drepturilor omului, este foarte probabil ca un avocat norvegian, care s-a specializat in timp in contrele lui cu sistemul, sa devina deranjant si sa i se gaseasca bube-n cap. Surprised
Nu avocatul e analfabet, bre, ci musiu Bodnariu, piosul producător de puradei pe jumătate norvegieni. Avocatul, care are un nume atît de românesc şi atît de puţin vikingesc, mi se pare mai degrabă puternic stimulat material de către sectanţii lu' Gâdea... raset

Cît despre Breivik, eu cred că la ăsta a contat mai mult moştenirea genetică şi mai puţin faptul că a fost şters la cur cu sîrmă ghimpată, de către mamele surogat, atunci cînd era mic... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 15, 2016 12:22 pm

Ca fapt divers, am chestionat-o putin pe fii-mea in privinta cazului Bodnariu. E de partea Norvegiei, clar, in privinta respectarii dreptului copiilor. Din aproape in aproape, am ajuns si la relatia noastra din trecut, semnalandu-i acele mici aspecte pe care cineva, din exterior, le-ar fi putut interpreta intr-o astfel de maniera incat sa fiu considerata periculoasa pt. ea si sa fiu exclusa definitiv din viata ei. A fost surprinsa de abordare si mi-a spus categoric ca ar fi fost absurd sa puna cineva astfel problema. Reamintindu-ne impreuna unele chestii amuzante, mi-a spus ca am fost tare cool atunci cand ea a venit de la joaca julita la picior iar eu am trimis-o la magazin sa cumpere paine, inainte de a o pansa . raset Asa ai facut cu mine !...mi-a zis. OK. Pentru amandoua era ceva obisnuit ca saptamanal sa aiba o julitura noua (obicei mostenit "genetic" de la mine, ca nici eu n-am fost mai breaza la varsta ei) Nu venea niciodata plangand acasa, insa incepea sa se semiorcaie daca-i reprosam ca este o impiedicata, neatenta , etc. Ca sa nu urle cand ii curatam ranile cu spirt sau rivanol, am invatat-o sa le curete singura sub supravegherea mea; eu doar pansam. Iar dupa ce s-a deprins si cu pansatul, pt. a nu-i face reprosuri , a inceput sa se furiseze spre baie, fara s-o vad cand aparea prea repede in casa, de la joaca.Asta ca sa-si rezolve problema si s-o zbugheasca repede inapoi, fara s-o retina cineva sau ceva. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Vin Ian 15, 2016 7:23 pm

Un articol stufos, pe care nu-l pot parcurge integral acum, asa ca-l pun aci pana maine. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Vin Ian 15, 2016 7:47 pm

ENKI a scris:Un articol stufos, pe care nu-l pot parcurge integral acum, asa ca-l pun aci pana maine.  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tocmai am postat si eu linkul, ceva mai sus. Aproape ca-mi pot da doctoratul dupa cat de temeinic m-am documentat pe internet laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Sam Ian 16, 2016 9:31 am

baso a scris:
ENKI a scris:Un articol stufos, pe care nu-l pot parcurge integral acum, asa ca-l pun aci pana maine.  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tocmai am postat si eu linkul, ceva mai sus. Aproape ca-mi pot da doctoratul dupa cat de temeinic m-am documentat pe internet laugh

Abia acum am vazut. Laughing
Aseara nu prea vedeam, eram rupt de obosela dupa un drum dus-intors la Bucuresti, pentru controlul anual.
Cica as fi recuperat perfect, ceea ce inseamna ca stolul de pasarele n-a fost remarcat de tomograf. laugh


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Sam Ian 16, 2016 4:05 pm, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Sam Ian 16, 2016 3:13 pm

Ma bucur ca esti bine. bine

Cat despre subiectul in discutie, eu am urmarit doar ce a aparut pe net. Sunt iar intr-o pauza de urmarit televizorul, declansata chiar de A3 laugh De dragul ratingului, spun si astia niste enormitati iar dupa aia tot ei se victimizeza cand sunt dati in judecata.

Ca impact social, e interesant de observat cat de repede s-a inflamat lumea, impartita de subiect in 2 cete cu o abordari radicale a unei situatii insuficient cunoscuta: fie alb , fie negru. Numarul celor care au rezerve in a inclina balanta, este redus. In cazul in care familia Bodnariu ar fi nevinovata , este important pt. ea sprijinul popular si implicarea autoritatilor romane. Pe de alta parte insa, vad si multa ipocrizie intr-o tara in care agresivitatea verbala , violenta domestica, intoleranta si manipularea mediatica sunt infloritoare.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Sam Ian 16, 2016 8:03 pm

N-as fi crezut sa ajung sa apreciez mai mult dezbaterea pe tema asta la UndeTV decat la A3 veselie
de pe la minutul 35 devine interesant, fiind vorba despre comentariile unor romani care traiesc in Norvegia, o tipa care a locuit vreo 4 luni la familia respectiva,  inclusiv de declaratiile matusii copiilor confiscati...



Asa, ca o supozitie pur personala, este posibil ca singurele fete  ale familiei Bodnariu,  (inteleg ca doar pe baza declaratiilor acestora, facute directoarei, s-a ajuns la aceasta situatie) ar cam fi exagerat unele povesti. Probabil ca or fi fost invidioase pe fratiorii lor mai mici, ca li se acorda prea multa atentie in detrimentul lor. Nicio religie din lume nu-l poate impiedica pe un copil sa inventeze, mai ales cand are unele frustrari  raset
Pe bune ca nici eu nu mi-am adus aminte sa o fi trimis pe fii-mea dupa paine cand o fi venit acasa julita la picior si plina de sange, mai inainte de a-i curata rana si s-o pansez  Laughing Nu-mi statea in fire sa fiu chiar asa de  nesimtitoare ...Posibil insa ca dupa ce am pansat-o sa-i fi spus ca nu o las din nou la joaca decat dupa ce merge la magazin. Laughing Nu pot sa spun ca o incanta prea tare sa faca servicii din astea . O mai trimiteam si cu gunoiul iar o data chiar a rabufnit Voi de aia m-ati facut, ca n-avea cine sa duca gunoiul ? raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 17, 2016 11:30 am

ENKI a scris:Cica as fi recuperat perfect, ceea ce inseamna ca stolul de pasarele n-a fost remarcat de tomograf. laugh
Dragostea neţărmurită pentru eroi ai neamului, gen Băşilă şi IohAnnus, cauzează la diagnostic... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  Dracu' gol Lun Ian 18, 2016 9:32 am

Tanti asta ie niţel cam genială... raset

"Bătaia e ruptă din rai!!!! (raiul ”screlozaților”, desigur)

Io m-am săturat ca toate fufele să o arda abuzate și io nu!
Nu o să povestesc de acasă, că nu e cazul să ne smiorcăim online pe așa subiecte, dar o să vă povestesc de la școală și jur că o să credeți că am învățat la Doftana și toți profesorii mei erau rude cu Vișinescu.

1.Voinea: profesor de matematică, extraordinar de bun, complet dezaxat, care după ore ne ținea la meditații pînă la 11 noaptea, de mai îmi luam și acasă omor, că unde-am fost.
Toată matematica pe care o știu, recte, tabla înmulțirii, i se datorează.

Baran Mihaela: bolovanul clasei, 12 ani, 25 de kile, nefiind un copil dificil, dar cu mare potențial de a ajunge.

Întâmplare:
- Baran, la tablă! Desfășoară-mi o piramidă!
-Cum adică?
Pffff, se pare că nu ăsta era răspunsul, căci în secunda doi, mi-a sărit un dos de palmă direct peste ochi, care m-a făcut să plutesc spectaculos în aer, către o direcție necunoscută (matematic vorbind, plecasem din punctul A și mă îndreptam abrupt spre punctul B, care s-a dovedit a fi un calorifer).
M-am prăbușit la fel de spectaculos, executând instant un unghi diedru cu podeaua, pana mea, eram la ora de matematica. În plus, la școală învătând din părți, am mizat mult pe impresia artistică.
A fost perfect! Mi-am luat ca de obicei, o notă de 1,24 (să mor dacă înțeleg cum promovam, că dacă lua cineva 4, ăla era Pitagora, în pana mea).
Și nu, nu e doar o întâmplare, e una din multele!

2.Georgescu: profesor de desen tehnic, psihopat, limbaj de Bronx, posesor al unui compas galben de plastic, lung de 1,5 metri, care bănuiesc că îi compensa ... lipsa de iubire din copilărie.

Baran Mihaela: firavă posesoare de doo mâini stăngi, motiv de psihoză pentru psihopat.

Întâmplare: Sătulă să-mi rupă toată lumea căpățâna, fac un efort absolut dement să desenez bine și, surpriză, chiar îmi iese. Aplecată asupra desenului, rânjeam fasolea încântată, că scap de bataie. Greșit! Puuuuuuf, mare palmă peste cap, care mă trântește cu creierii de bancă, de nu cred că mi-am revenit nici acum, după cum lesne se poate observa, gest însoțit de următoarele întrebări retorice:
- Vezi, fă, că poți? Până acum dă ce nu ai desenat așa, maimuța dracului? Făăăăăă, de ceeeee, făcea-te-ai ghem lângă mă-ta mare dă proasta draculuiiiiiiiiiii!!!
Imaginați-vă, io uitându-mă la ”screlozat”, ca și cum aș fi sigură că a ieșit acum dintr-un pentagram și gândind în capul meu, fiind prea lașă să gândesc cu voce tare:
-Marș, futu-ți gâții mă-tii de arătare, că o chem pe mamaaaaaa, să-mi mai fută și aia doo pălmi, că de ce nu îmi ascult profesorii..
Și lista poate continua, dar e o vorbă deșteaptă, care spune că:” Traumelor le stă bine cu drumul!”. Nu așa era?
Mda.... acum că aveți și o posibilă explicație de ce sora voastră nu e pe treaba ei, ci este complet sărită de pe fix..
Emoticon cu bătaia e ruptă din rai!
Emoticon cu Norvegiaaaaaaaa, unde mă-ta erai acum treijdă ani?
Haide palarevedere!"

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Lun Ian 18, 2016 11:58 am

Da, este un talent sa poti face comedie din fazele nashpa prin care ai trecut Laughing
Eu am scapat necaftita  de profesori. Poate pt. ca eram dragutica si isteata, razbunarile lor, pt. iesirile mele in decor, se manifestau doar prin ascultat la ore cateva saptamani la rand, stat singura in prima banca ori cu cel mai amarat ,speriat si (eventual) paracios copil din clasa. Laughing In clasele primare am scapat de paruiala si tipetele invatatoarei pt. ca eram premianta clasei. Fiind insa mai avansata decat ceilalalti (stiam sa scriu si-mi citeam singura povesti inca inainte sa merg la scoala) n-am avut deloc sentimentul ca scoala este prea obligatorie, astfel incat in clasa a doua am chiulit cam 2 saptamani. A fost un soc pt. toata lumea, mai putin pt. mine Laughing Iar dupa cafteala de rigoare, in clasa a 3-a am recidivat.  Laughing
Ulterior, fiind la un liceu de elita, inca din clasa a V-a, cu profesori severi si de calitate in majoritatea lor, nu prea apelau la corectii fizice. Insa erau si cativa isterici, psihopati. De pilda, proful de biologie/anatomie era pedofil. Asa, cu titlu de barfa, s-a transmis zvonul printre copii, insa certitudinea am avut-o cand o colega din clasa a VIII-a mi-a povestit, traumatizata, cum a inghesuit-o grasanul ala, cand erau doar ei doi, intr-un colt al laboratorului de anatomie, i-a bagat mana sub sarafan si a mozolit-o. N-a avut curajul sa spuna parintilor sau la directiune pt. ca n-ar fi crezut-o nimeni iar dupa aia, dobitocul ar fi persecutat-o. Insa a fost bine ca noi, fetele, sa stim cu precizie care-i treaba cu animalul si sa nu ramanem niciodata singure cu el. In alte conditii, perversul se limita doar sa saliveze, privindu-ne cu pohta cand eram echipate de sport, vara.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Mier Feb 03, 2016 9:38 am

E prima data cam am citit un articol intreg produs de Tatiana Lippidi, dar nu-mi pare rau. Am senzatia ca daca as inlocui Putin cu Soros si rusii cu agentii neokomintern valoarea textului nu s-ar schimba. laugh


SIE, trezește-te! Rușii sunt în spatele campaniilor antioccidentale sub pretextul protecției copiilor



”Jos labele de pe copiii noștri” și ”Copiii mei sunt în pericol” proclamau pancardele afișate în fața cancelariei Reichului weekend-ul trecut, însoțite de obișnuitele hămăituri rituale ale demonstranților din țări unde s-a trecut cam repede sau deloc de la strigatul la ordin la demonstrații libere. Mulțimea – câteva mii de persoane – nu făcea decât să repete ceea ce văzuse la televiziune sau citise pe tablete și smartphone-uri din media de la ei acasă, anume din Rusia. Pentru că manifestanții erau ruși, protestând contra pericolului la care se expun copiii lor pentru că trăiesc în Germania, unde poliția e proastă și ineficientă, iar infractorii migranți umblă în cete înarmate pe stradă mai ceva ca în Congo. Trei zile mai devreme, un judecător britanic anunțase public că există în sfârșit dovezi că asasinii opozantului rus Litvinenko, asasinat cu material radioactiv turnat în ceai de doi agenți semioficiali ai regimului Putin avuseseră ordin de sus. Nici două zile mai târziu și ministrul de externe Serghei Lavrov umplea știrile cu acuzații față de Angela Merkel și incapacitatea ei de a apăra copiii ruși din Germania. Între timp, scandalul a luat amploare, deși Lisa F, fetița de 13 ani cu probleme cu școala (și familia ei) se întorsese demult acasă de la prietenul de familie care o adăpostise pentru o zi. Dar povestea unui viol imaginar perpetuat de migranți la adresa ei, pornită de la jurnalistul Ivan Blagoy (rus, desigur) și care a făcut mare audiență pe canalul rusesc 1 deja nu mai avea nevoie de un pretext și căpătase viața ei proprie, complet desprinsă de realitate.

Vă sună cumva familiar? Nu poți să nu îți pui întrebarea cum se face, în țări unde nu a avut loc niciodată o demonstrație pentru drepturile copilului, ca în România, deși poveștile orfanilor, cu SIDA sau fără, au ținut afișul 20 de ani, sau care conduc în topul violenței domestice, ai brusc mulțimi scoase de un canal de televiziune din casă cu pancarte mari, printate color și într-o engleză impecabilă, să protesteze contra tratamentului la care sunt supuși copiii lor în țările cele mai civilizate din lume. Însoțite de un cor în media care îndeamnă oamenii să cântărească din nou valorile tradiționale, să își dea seama că țara lor, aceea în care ei nu găsesc niciodată nimic de demonstrat contra, că e, vorba ceea, mai greu să demonstrezi contra lui Putin decât a d-nei Merkel, e de fapt superioară țărilor în care au emigrat și în care îngroașă rândurile demonstranților contra refugiaților politici. Steagurile rusești umplu manifestațiile de dreapta contra Islamului în Germania. Dacă nu am avea atâția ruși pe aici care nu au nici o inhibiție (locuiesc în Berlin, iar agentul meu imobiliar are cam cinci ruși clienți care cumpără case față de un client nerus) demonstrațiile de extremă dreapta ar fi subțiri, că în Germania s-a reușit inhibarea celor mai rele tendințe. La germani însă, nu la străini.

Situația cu Lisa și copiii familiei Bodnariu, luați în brațele ocrotitoare ale lui Gâdea et comp., m-a făcut să cercetez puțin întreaga poveste. La fel se pare că a făcut și ministrul german de externe. Și concluziile sunt elocvente. Campaniile de așa zisă protecție pentru copiii din Est mâncați de refugiații sirieni și africani în Occidentul degenerat și incapabil de autoprotecție sunt o enormă manipulare rusească. Fără nici un efort le-am găsit în Lituania, unde rușii au cumpărat o bună parte din presă în ultimii ani profitând de dificultățile ei economice, în Slovacia și Serbia, unde au strânse legaturi cu partidele naționalist populiste de acolo. Ziarele rusești publică interviuri fascinante cu biete femei rusoaice care se luptă cu autoritățile în țările scandinave pentru copiii lor, e vorba de Norvegia, Suedia și Finlanda, trei țări în topul bunei guvernări și care fac mai mult pentru respectarea drepturilor omului la ele în țară și în restul lumii decât toată Asia la un loc. Nu e suficient să te uiți la Russia Today – ceea ce eu fac, având obiceiul de război rece, că trebuie să știi ce spune propaganda dușmană, trebuie să urmărești mult mai multe surse, inclusiv din Rusia, ca să înțelegi ce se întâmplă. Ce urmăresc rușii? Păi, nimic mai simplu. Să captureze agenda în care altfel ei ar fi oamenii răi (avem refugiați din Siria că Putin nu a permis Occidentului să rezolve pe fond problema acolo; avem cazul Litvinenko, avem Ucraina, unde ei calcă pe față toate legile internaționale); să culpabilizeze Occidentul și să îl arate ca pe o entitate fragilă și degenerată (una din țintele principale de discurs antioccidental e uniunea dintre homosexuali, Putin portretizează constant Occidentul ca pe un paradis al degeneraților); să submineze orice fel de reguli internaționale dat fiind că va continua să le calce în Ucraina și e masiv lovită de sancțiuni internaționale din acest motiv; să slăbească unitatea și coerența lumii occidentale sponsorizând mișcări interne de contestare, ca astea cu copiii, mișcările anti-refugiați și partidele antisistem (sunt între timp dovezi ample că rușii finanțează direct partide de extremă dreapta, inclusiv din Parlamentul European).

De ce țări ca a noastră contribuie la așa ceva, când altfel pretindem că suntem cât de poate de anti-ruși? Așa, la botul calului, văd trei motive mari.

Primul, e că pe fond avem un segment de populație foarte apropiat de sistemul de valori și cogniții al rușilor și pe fond opus Occidentului. Unul ca Dan Puric face treaba lui Putin nu pentru că l-ar plăti Putin, ci pentru că întreține prin misionarismul lui la nivel de salon de recuperare post-abuz starea de confuzie mentală și aspirație la stimă de sine mai mare în care se scaldă fericiți mulți români, inclusiv unii cu pretenție de educație. Toată povestea cu cultul Arsenie Boca și semnăturile ca să modificăm Constituția contra marelui pericol homosexual sunt copiate la indigo din Rusia, dar copii mai slabe, că, vorba aceea, una e Dostoievski și alta ”profesorul” Dulcan, autorul unei cărți cu titlul semnificativ de ”mintea de dincolo”. Nu toți ăștia fericiți să nu aibă mintea acasă, că doar așa se simt mai înălțați și superiori vecinilor lor sunt plătiți de ruși, dar toți fac jocul rușilor, orice abatere de la drumul și așa întârziat de raționalizare a sferei noastre publice e o problemă. Mai avem și o presă foarte coruptă, fără niciun fel de valori și cod etic clar, în care publicul e văzut ca o turmă și conștient întreținut să rămână o turmă, care înghite orice, cum ar fi că scandinavii și nemții sunt în același timp naziști cu copiii și blegi cu refugiații criminali fără să sesizeze vreo contradicție, pentru că e nesofisticat și pasiv. Publicul sofisticat a migrat demult pe Internet și e complet diferit.

Doi, avem lideri care nu merită nici prima silabă de la nume, niște impostori care din populism și pentru voturi (enfin, trebuie verificat dacă e doar asta) iau primul avion și se duc în Norvegia, care cântă la orice  în loc să dirijeze ei corul. Deputații PNL și PSD care s-au dus la Oslo (Dolha, Vasiliev, Ben-Oni Ardelean, Corlățean) ca și președintele Consiliului Județean și prefectul din Sibiu care ne-au ținut discursuri pe tema asta sunt de remarcat cu nume întreg și urcați în topul penibilității.

Trei, pentru că serviciile noastre secrete nu fac destul să protejeze țara, care include spațiul de dezbatere public, care ar trebui el însuși inclus în ceea ce trebuie să fie securizat. Citesc zilnic pe ofițerii acoperiți din presă, noroc că nu mă uit la televizor (cum știu că sunt ei? Păi foarte simplu. De ce o persoană fără nume public ar fi publicată de RL sau de Adevărul, de ce ar scrie editoriale cineva care lucrează la președinție, deci are embargo pe comunicare, și care acum un an scria pentru candidatura lui Meleșcanu iar acum critică prestația televizată a ui Dacian Cioloș, găsind-o inferioară celei a lui MRU?) și am ajuns la concluzia că, mai rău decât imorală, această practică e o sursă de ineficiență publică majoră, amestecul SRI și SIE în treburile politice e de fapt o diversiune de la treburile lor, care există și sunt serioase, ei trebuie să raporteze în Parlament și nouă tuturor care e amestecul rusesc în presa noastră, ei trebuiau să pună în context european toată povestea cu copiii, cu asta trebuie să  se ocupe agenții lor, nu să facă PR pentru șefi prin presa din țară.

Pentru că trebuie spus că, în ciuda unui răspuns clar al ministrului de Externe german săptâmâna asta, strategia rusească funcționeză. Numai de câte ori am citit eu prin presa română și scris de incompetenți în discursurile demnitarilor că nu putem fi de acord cu cotele față de refugiați pentru că nu tratează cauzele problemei siriene. Păi Putin e cauza problemei siriene, din cauza lui nu există o perspectivă de rezolvare pe fond, el e fericit să ne invadeze cu refugiați și tot el sponsorizează demonstrațiile contra refugiaților, și toată Europa de Est s-a aliniat acuma și face ce vrea el. Succes mare, la 25 de ani după căderea zidului.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Joi Feb 04, 2016 5:54 pm

Ne-cacaciosul a slobozit o zicere fabuloasa. laugh

Adrian Papahagi
9 hrs ·

Nu aș vrea să trăiesc într-o țară în care Alina Mungiu și gașca ei unită, salvatoare și curată să fie la putere. Komisarii sovietici ar fi mici copii față de acest monstru de aroganță, intoleranță și ideologie tâmpă.
După ce ne-ar dărâma bisericile, ne-ar confisca pruncii, ne-ar vârî lesa securistă direct în creier, nu doar în mailuri și în telefoane, ne-ar da afară de la catedre și ne-ar băga la pușcărie, la reeducare, s-ar găsi vreun bou cu bască, promovat ideolog oficial, care să ne explice că nu e mare lucru.
Prefer ca România să fie condusă de pișicheri corupți. Vanghelie e de o mie de ori preferabil lui Mungiu: incultura lor esențială este aceeași, doar gradul de alfabetizare diferă. Vanghelie măcar e mai tolerant și mai simpatic.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Mier Mar 02, 2016 1:32 pm

De ce NU cred că brânza de la Brădet e de vină

Un specialist în gastronomie și tată de familie nu crede în țapul ispășitor găsit de autorități în cazul copiilor din Argeș: Eu nu cred că o firmă mică, cu 25 de kg de brânză infectată, a îmbolnăvit atata lume. Nu cred! Un specialist în gastronomie și tată de familie nu crede în țapul ispășitor găsit de autorități în cazul copiilor din Argeș: Eu nu cred că o firmă mică, cu 25 de kg de brânză infectată, a îmbolnăvit atata lume. Nu cred!
Motivul pentru care lotul de brânză de la Lactate Brădet NU putea cauza moartea bebelușilor din Argeș: lotul a fost produs DUPĂ moartea celor trei copii Motivul pentru care lotul de brânză de la Lactate Brădet NU putea cauza moartea bebelușilor din Argeș: lotul a fost produs DUPĂ moartea celor trei copii

„O cantitate de brânză proaspătă de vacă produsă de societatea Lactate Brădet din Curtea de Argeș conține bacteria E-coli”, a declarat ieri, pentru Agerpres, ministrul Agriculturii, Achim Irimescu.

Ȋn acest moment, peste fabrica din satul Brădetu a căzut meteoritul. Nici măcar Danone n-ar putea rezista unui astfel de război. Ȋnsă am convingerea că Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) nu îndrăznește să verifice măcar produsele Danone, darămite să facă public numele companiei, în cazul descoperirii unor nereguli. Lactate Brădet e însă o societate mică, înființată în 2001, și are capital integral privat românesc. E numa’ bună de dat cu meteoritul în ea.

ANSVSA a anunțat ieri, printr-un comunicat de presă, că „a fost depistată prezența Escherichia Coli, serogrupul O 26, la:
- probă de pui (spate cu gât) recoltat din frigiderul uneia dintre persoanele (aparținător) implicate în ancheta Ministerului Sănătății. Carnea provenea de la păsări din gospodăria persoanei respective (județul Băcău).
- probe prelevate dintr-un lot de 25 de kg brânză proaspătă de vaci, produsă de o unitate de prelucrare a laptelui din județul Argeș.
În urma confirmării prezenței bacteriei, inspectorii DSVSA s-au deplasat la sediul unității, pentru verificări. Datele rezultate în urma verificărilor arată că lotul respectiv de brânză a fost de 25 de kg, produsă în data 22.02.2016, cantitate care nu a mai fost regăsită la producător sau la comercializare.”

Care e mesajul subliminal al acestei informări?
1. Consumul de carne ce provine de la păsările crescute în gospodăriile țăranilor vă poate ucide copii. Cumpărați deci pui din supermarketuri, injectați și crescuți artificial.
2. Consumul de lactate de la producătorii autohtoni (Brădet, în special) vă poate ucide copiii. Cumpărați orice altceva.
Cui profită acest gen de mesaje? Celor care își clădesc fericirea și afacerile pe nefericirea altora, așa cum se întâmplă de obicei în viață.

Eu cred că ANSVSA, din dorința de a elucida cauzele îmbolnăvirilor copiilor din Argeș și sub presiunea mass-media, s-a grăbit. Iar ministrul Agriculturii, considerând că este un fel de dr. House, a aruncat în spațiul public numele societății, pripindu-se.

De ce NU cred că brânza i-a îmbolnvăvit pe acei copii?

1. Conform datelor furnizate de Ministerul Sănătății, Sindromul Hemolitic Uremic (SHU) s-a declanșat într-o singură zonă, relativ strânsă, din județul Argeș.
Numai că firma incriminată, „Lactate Brădet” își distribuie produsele în „Argeș, București, Craiova, Brașov, Vâlcea, unde are desfacere ritmică”, așa cum se precizează pe site-ul companiei. Produsele, care sunt comercializate și în hipermarket-urile Auchan Pitești și București, Profi și Metro, ajung însă și în Italia, Anglia, Spania, Germania, Cipru și Belgia. Aceste informații ne-au fost confirmate azi, telefonic, de reprezentanta societății.

Dacă acea brânză ar fi conținut „Escherichia Coli, serogrupul O 26”, de ce au fost contaminați doar câțiva copii din Argeș? De ce nu și din București sau din Brașov? Și de ce doar într-un interval de timp determinat, în condițiile în care în unitatea de producție nu a fost efectuată nicio „dezinfecție a spațiilor, utilajelor, ustensilelor și suprafețelor de lucru”, așa cum a ordonat ANSVSA acum?

2. Acesta este al doilea motiv pentru care nu cred în povestea cu „brânza ucigașă”. Cazurile de copii diagnosticați cu SHU au avut o evoluție fulminantă în timp. Conform datelor furnizate de Ministerul Sănătății, „debutul bolii a avut loc într-o perioadă de 2 săptămâni, cu un cumul de 4 cazuri în datele de 31 ianuarie și 1 februarie 2016”.
Din 13 februarie, când la Spitalul de Pediatrie din Pitești a fost adus ultimul copil internat apoi la „Marie Curie” cu SHU, nu a mai fost înregistrat niciun nou caz. Asta deși între timp, autoritățile, neidentificând cauza, nu luaseră vreo măsură.

Mai mult, ANSVSA spune că a identificat E.Coli O 26 la un lot de „25 de kg, produs în data de 22 februarie 2016, cantitate care nu a mai fost regăsită la producător sau la comercializare.” Nemaifiind „regăsită”, înseamnă că acea brânză s-a vândut și s-a consumat. Unde sunt pacienții contaminați cu E.Coli? Si de ce n-au ajuns ei în spitale cu Sindrom Hemolitic Uremic?

3. Și nu în ultimul rând, nu cred în teoria lui Irimescu, pentru că am fost în Spitalul „Marie Curie” și am stat de vorbă cu părinții copiilor internați la nefrologie, cu SHU. Așa am aflat că primul caz internat aici, la 31 ianuarie 2015, e o fetiță care avea 4 luni și jumătate și nu începuse încă diversificarea alimentației. Nici vorbă de brânză!
Pentru că a venit pe lume cu probleme medicale (avea episoade în care vomita tot ce mânca), fetița a fost hrănită de la început cu lapte praf, formulă specială. Pe 18 ianuarie, când i s-a făcut din nou rău, părinții au mers cu ea la Spitalul de Pediatrie din Pitești. Au internat-o, cu „roșu în gât”. Apoi, Maia a stat patru zile într-un salon, la grămadă cu alți copii. Doi dintre ei aveau diaree. După ce a fost externată, acasă, fetița a început să aibă și ea scaune moi. Au încercat să o trateze cu Smecta și mucilagiu de orez, însă Maia se simțea din ce în ce mai rău. Pe 31 ianuarie, părinții au venit cu ea direct la București. La Spitalul „Mariei Curie” i-a fost depistat sindromul hemolitic uremic (SHU). Este primul caz înregistrat de medicii din București.

Dacă Maia a luat bacteria din spital, de la alți copii care mâncaseră „brânza infestată”, unde sunt acei copii? Și cum au reușit să supraviețuiască ei, neștiuți și fără dializă?

La început, autoritățile ne spuneau că de vină pentru moartea celor trei bebeluși sunt condițiile precare de igienă. Iar ministrul Sănătății îndemna populația României să se spele pe mâini. Acum, autoritățile ne spun că eram bine spălați pe mâini cu toții, dar nu mâncam ce trebuie. Și, mai ales, de unde trebuie.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Joi Mar 24, 2016 9:48 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Joi Mar 24, 2016 9:50 am

George Roncea
Follow · 9 hrs ·

interesantă ziua cu Bruxelles...3/22
.
22 martie era o zi de celebrare a lui Iștar, o zeiță mesopotamiană - legată de sex și război, sănge, adorată în vechea Assirie - regat antic ce acoperea cam nordul Ikakului, nortd estul Siriei și sud estul Turciei. Practic zona de acțiune a...ISIS
La masoni, în vechime, la aceeași dată din luna martie era sărbătorită zeița...ISIS, o duduiță egipteană, gypsy gen..
322 este și emblema Skull and Bones, organizație dragă lui Hrebenciuc, cel care a ales anume cifra de 322 deputați pentru susendara lu Băse, obsedat de cristale, flăcări violet și alte drăcii, dar mai ale de căcaturi simbolice.
the Brotherhood of Death se numea inițial societatea 322 și e de origine germană ca atare sigla lor se regăste și la naziști.
Se pare că și pe alții îi preocupă simbolismul
Dați singuri un search pe net cu cifra 322, e o lectură interesantă, deși am mari îndoieli că jihadiștii citesc așa ceva, și își aleg anume o dată cu semnificații de acest gen, doar dacă n-or avea și ei un Hrebenciuc printre ei, ceea ce ar fi posibil, teoretic, că și șobolanul rozaliu este tot semit de origine





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Mar Apr 19, 2016 7:38 am

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Mier Mai 04, 2016 10:48 am

Wow! Shocked laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Belgravistan și Procuroristan, o frumoasă poveste de dragoste

Pe lista scurtă a apropiaților Laurei Codruța Kövesi cărora Ron Weiner și David Geclowicz le-ar fi spart e-mail-urile se află nu doar Ioan Lascu (tată, fost procuror), Sergiu Lascu (frate, director adjunct al Transgaz) sau Eduard Kövesi (fost soț), ci și un aproape misterios Florin Nemeș. Misterios, dar nu chiar necunoscut publicului român.

Florin Nemeș este unul dintre puținii români aflați în închisorile din străinătate cărora televiziunile le acordă un deosebit interes. Trimis într-o țară străină de către compania pentru care lucrează, Florin Nemeș a fost arestat și condamnat la închisoare pentru că ar fi oferit tarife de telefonie mobilă mult prea mici, telefoane inteligente în rate fără dobândă, tarife de roaming prea mici și tot așa. De la condamnare, Florin Nemeș împarte celuula cu fostul fotbalist Gică Craioveanu și apare săptămânal de mai multe ori la televizor, în spoturile comerciale ale companiei Digi Mobil.

Țara în care cei doi își ispășesc pedeapsa publicitară se numește Belgravistan și este o țară imaginară, plină cu oameni extrem de bogați. Florin Nemeș, însă, nu este un personaj ficțional, ci o persoană reală, în carne și oase, asemeni colegului său de campanie, Craioveanu. Florin Nemeș este, de asemeni, și reprezentantul companiei Digi Mobil, așa cum apare în reclame. De fapt, este reprezentantul tuturor companiilor și posturilor de televiziune care aparțin holdingului RCS & RDS. Căci Emil-Florin Nemeș este nimeni altul decât coordonatorul de marketing și PR al RCS & RDS, funcție pe care o ocupă încă din februarie 2009.

Născut în Târnăveni, Florin Nemeș a absolvit Academia Forțelor Aeriene “Henri Coandă” din Brașov, în 2003, a lucrat pentru Augusta Papier, Infogate Telecom și, după cum deja ați citit, din 2009, RCS & RDS. Domnul Nemeș adoră literatura de dezvoltare personală, alergarea și mâncarea vegetariană. Acestea nu sunt informații obținute ilegal de Ron Weiner și David Geclowicz, ci informații la care absolut oricine avea acces, cel puțin până la ora scrierii acestui articol.

Și, totuși, ce ar fi căutat domnul Nemeș pe lista israelienilor? Ce l-ar fi putut aduce în vizorul acestora, de ce și-ar fi dorit aceștia să-i scormonească prin căsuțele de e-mail, când ar fi putut afla atâtea lucruri despre el doar din surse deschise? Păi, ca să spunem așa, domnul Emil-Florin Nemeș este un bărbat puternic. Iar cei de la Black Cube păreau destul de interesați de bărbații puternici ai României. De bărbații puternici, dar mai ales de femeile cu adevărat puternice care se află în spatele acestora. Iar în spatele domnului Nemeș se află, de ani buni, cea mai puternică femeie din România.

Exact. De aproximativ patru ani, plus-minus, Emil-Florin Nemeș și Laura Codruța Kövesi trăiesc o frumoasă poveste de dragoste. Discreți și cuminți, nelăsându-se surprinși de fotografi obraznici, Florin și Laura sunt doi adulți responsabili și liberi de sarcini care-și consumă relația departe de ochii prea curioși. Dacă este adevărată, imixtiunea celor de la Black Cube în viața personală a procurorului-șef al DNA este o măgărie ce trebuie aspru pedepsită. Nu interesează pe nimeni ce apelative folosesc cei doi în intimitate, cum își încep e-mail-urile și așa mai departe.

E drept, ar fi fost interesante discuțiile celor doi adulți responsabili pe parcursul anului 2013. Atunci, pe 15 mai a fost semnat decretul de numire în funcția de procuror-șef al DNA a doamnei Laura Codruța Kövesi. Pe 31 mai, la doar 16 zile distanță, Sorin Alexandrescu, șeful Antena Group, a fost arestat preventiv pentru șantajarea grupului RCS & RDS, operațiune petrecută în perioada 16 aprilie – 21 mai 2013. Astăzi dosarul se apropie de sfârșit, iar doi oameni țin pumnii pentru o condamnare: șefa procurorilor care au instrumentat dosarul și șeful comunicatorilor din firma care a depus plângerea. Mereu, în spatele unei coincidențe puternice stă o femeie și mai puternică.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI Joi Mai 05, 2016 9:12 am

Intrucat pe baietii de la vechiul Catavencu ii suspectam de legaturi cu Mossad, nu vad de ce nu i-as banui si pe cei de la Catavencii de mici legaturi cu, sa zicem, firma Black Cube, cea care punea magiun pe clanta tatalui doamnei Luluta. Ceea ce ar putea inseamna ca undeva, prin pc-ul spart al domnului Florin Nemes, au fost gasite cel mai probabil si dovezile relatiei de iubire ale adevaratei Prime Duamne din Mioristan.
Avand in vedere in ce clipuri publicitare joaca iubitul ei, pot presupune si ca baschetbalista are oarece fantezii sexuale cu detinuti, lasandu-se probabil violata, in intimitate, de iubitul costumat in zeghe. laugh



Marturisesc ca nu mi-ar fi trecut asa ceva prin cap, daca n-as fi urmarit de curand, cu sufletul la gura, primul sezon al exceptionalului serial Billions. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  baso Joi Mai 05, 2016 1:33 pm

ENKI a scris:


Marturisesc ca nu mi-ar fi trecut asa ceva prin cap, daca n-as fi urmarit de curand, cu sufletul la gura, primul sezon al exceptionalului serial Billions. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ce mutra tipica de englez roscovan are Damian Lewis. Joca foarte bine, la fel ca Hugh Laurie. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

teoria conspiraţiei - Pagina 31 Empty Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 31 din 34 Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum