SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

justiția

+3
ENKI
baso
delta
7 participanți

Pagina 6 din 15 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Urmatorul

In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Mai 23, 2017 1:47 pm

No, s-a aflat si peste ocean ca Romania anti-corupta e mai corupta decat Romania corupta. laugh

Chris Terhes
14 minute ·

DNA a devenit grup infractional organizat si ar trebui anchetat de DIICOT

Inregistrarile date de Antena3 cu Bendei de la RCS&RDS, care facea trafic de influenta in sediul DNA ori era instruit de procuror cum sa-l prinda pe unul in cuvant ca sa-l poata acuza pentru santaj, ori inregistrarile dintre procurorul DNA Ciprian Man de la Oradea si denuntatorul din cazul avocatului Sava, in care Man il instruia pe denuntator ce sa spuna si sa nu spuna, va arata putregaiul din DNA.

Aceasta institutie, creata pentru a combate coruptia, a devenit o unealta a faradelegii si protectoare a marii coruptii din Romania.

Doar in aceste doua cazuri (dar cine stie cate mai sunt), DNA a ascuns de judecatori inregistrari care erau in apararea celor acuzati.

Procurorii DNA se fac vinovati de cel putin urmatoarele infractiuni:

- Nedenuntarea (art. 266 Cp)

- Omisiunea sesizarii (art. 267)

- Instigare si complicitate la inducerea in eroare a organelor judiciare (art. 268)

- Favorizarea faptuitorului (art. 269)

- Tainuire (art. 270)

- Obstructionarea justitiei (art. 271)

- Influentarea declaratiilor (art. 272)

- Marturia mincinoasa (art. 273)

- Sustragerea sau distrugerea de probe ori inscrisuri (art. 275)

- Compromiterea intereselor justitiei (art. 277)

- Cercetare abuziva (art. 280)

- Supunere la rele tratamente (art. 281)

- Tortura (art. 281)

- Represiune nedreapta (art. 283)

Iar cei de la DNA clar sunt grup infractional organizat, pentru ca se acopera si isi protejeaza unii altora abuzurile, nelegiuirile si ilegalitatile.

"Prin grup infracţional organizat se înţelege grupul structurat, format din trei sau mai multe persoane, constituit pentru o anumită perioadă de timp şi pentru a acţiona în mod coordonat în scopul comiterii uneia sau mai multor infracţiuni." (art. 367, alin. 6)

Ce vedeti ca se intampla e inca o dovada ca Romania are cea mai corupta anticoruptie.






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Iun 19, 2017 9:31 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Iun 19, 2017 3:05 pm

Cum ar fi ca softul englezesc la care se refera baschetoza sa fi fost folosit intentionat chiar pentru producerea inregisrarilor cu ea, astfel incat dementa sa-si permita acum deschiderea unor noi si marete dosare penale?! laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Constantin Gheorghe
6 ore ·

Nimic din ceea ce am spus/scris despre ”sistem”, SRI, DNA, Lulutza nu a fost infirmat de înregistrările făcute publice ieri seară. Nu are importanță motivația/motivațiile celui/celor care le-au făcut și le-au dat pe piață.

Un exemplu: la un moment dat Kovesi pomenește de ”programul ăla englezesc, pe care îl avem”. Este foarte probabil să se refere la o mizerie îngrozitoare, în fața căreia nu ai cum te apăra. Pe scurt: se iau două ținte. Pe baza unor multe înregistrări, fie legale, dar cel mai probabil ilegale, se fac analize spectrale ale vocii țintei. Când vocea poate fi corect imitată, procurorul scrie un dialog, care-i oferă lui probele dorite. După care doi ciumeți din DNA/servicii citesc dialogul, via program, și uite așa ai probe beton, care rezistă unei expertize tehnice. Nu știu cât de bine pot să-l folosească, probabil mai au de lucrat la finețuri.

Reacțiile ”oficialilor”, chiar și acum, după ce probele privitoare la abuzurile individei sunt evidente, nu trec de zidul de frică. Pentru că, de fapt, teama este exercitată de Ambasadă, această instituție supremă a statului român, care și-a pierdut definitiv suveranitatea. De asta nu cred să se întâmple mare lucru, chiar dacă madam Kovesi va trebui să plece. Deja a apărut batista de pus pe țambal. Și la asta nu ne întrece nimeni. Iar sistemul va merge mai departe, neschimbat.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Iun 20, 2017 2:15 pm

Soneria Matei o musca pe Luluta raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  PPG Mar Iun 20, 2017 6:53 pm

O prima intrebare, care e esentiala, vizavi de interceptarea bomba asupra lui Kovesi ar fi de ce ni se prezinta o compunere, si nu un dialog cap-coada?
Pe urma, momentul aruncarii pe piata a respectivei interceptari, cit si modalitatile de propagare spun multe lucruri... in sensul devoalarii scopului manipulatoriu pe care l-ar avea dezvaluirea!

Nu sint vreun sustinator al DNA sau al altor persoane de pe acolo, dar cacaturile ventilate pe la antene si la sursele pro-PSDragnea put inegalabil!

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Iun 27, 2017 12:06 pm

Soneria se intoarce. laugh

Sorina Matei
13 ore ·

Doamna K., pe dosarul OUG 13, 16.02.2017(public): "În acest dosar ANCHETA ESTE STABILITĂ DE PROCUROUL DE CAZ. Eu NU pot să vă spun pe cine va audia sau nu, procurorul este INDEPENDENT"

Doamna K, pe dosarul OUG 13, înregistrare apărută în 18.06.2017 (nepublic): "Şi am auzit comentarii pe dosarul cu OUG 13. Domne, EU MI-AM ASUMAT ACEST DOSAR împreună cu domnul Surugiu și cu domnul Uncheșelu. N-AU FĂCUT UN MILIMETRU de la stânga sau la dreapta FĂRĂ CA EU SĂ SPUN, DA, DOMNULE, SUNT DE ACORD și susțin treaba asta și cred în continuare că am făcut ceva LEGAL şi CORECT, chiar să zică CCR că am derapat instituțional pentru ea"
1. De ce spunea doamna K că procurorul este independent? Pentru că aşa spune legea, scrie în lege.
2. De ce face anchetă în DNA doamna K pe infracţiuni închipuite doar să găsească înregistrările? Pentru că ştie că înregistrările cu vocea, vorbele, directivele şi expresiile dânsei dovedesc faptul că a încălcat legea.

#GasiţiMincinosul
#MâncaţiAşGuraTa
#HashtagDNA





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Iul 02, 2017 4:31 pm

Daca dupa difuzarea inregistrarilor, nu s-a convins toata lumea ca tipa are probleme la mansarda, epistola adresata procurorilor din subordine e ravasitoare. Laughing Dupa mintea ei , i-ar tine ostatici pe toti, consemnati in unitate. Laughing Dictatoarei i s-au scurticircuitat neuronii de la caldura. Daca procurorii DNA n-o pun de-o rebeliune,ar merita ca procurorii din celelalte parchete sa-i bombardeze toata vara cu poze din concediile lor de vis. Numa asa, in semn de solidaritate, ca se gandesc la ei raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Iul 03, 2017 8:11 am

baso a scris:Daca dupa difuzarea inregistrarilor, nu s-a convins toata lumea ca tipa are probleme la mansarda,  epistola adresata procurorilor din subordine e ravasitoare. Laughing Dupa mintea ei , i-ar tine ostatici pe toti, consemnati in unitate. Laughing Dictatoarei i s-au scurticircuitat neuronii de la caldura. Daca procurorii DNA n-o pun de-o rebeliune,ar merita ca procurorii din celelalte parchete sa-i bombardeze toata vara cu poze din concediile lor de vis. Numa asa, in semn de solidaritate, ca se gandesc la ei  raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

E imposibil pentru toata lumea sa se convinga de ceva, cata vreme bobmardamentele informationale de seara contin astfel de emisiuni, in care Macacu' si Ardeiul Umplut isi demonstreaza talentele la alba-neagra.  Mad



Habar n-am ce-or fi facut Gadea si Badea la aceeasi ora, pe Antena 3, habar n-am nici care mai sunt audientele posturilor tv, insa un bobor care care casca gura, seara de seara, la astfel de productii tembelizatoare, merita cu prisosinta sa dispara din istorie. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Iul 03, 2017 9:13 am

ENKI a scris:
Habar n-am ce-or fi facut Gadea si Badea la aceeasi ora, pe Antena 3, habar n-am nici care mai sunt audientele posturilor tv, insa un bobor care care casca gura, seara de seara, la astfel de productii tembelizatoare, merita cu prisosinta sa dispara din istorie. vesel

Au bagat, la concurenta, imagini de la nunta tiganeasca din familia vrajitoarei Campina (regina magiei albe ) si au tinut-o cu tiganeala prima parte a emisiunii cam cat a prestat Baselul dincolo laugh Na, yo tot butonam telecomanda si nu pricepeam ce dracu i-a apucat pe antenisti de au bagat la inaintare imagini de la nunta tiganeasca.  Pana m-am prins raset Faceau misto de mire ca umbla cu coloana oficiala prin Bucuresti si ca s-a autosesizat politia vazand imaginile difuzate de ei la TV laugh
Yo beleam ochii la barba mirelui cum beleau altii ochii la masinile straine din coloana lui oficiala. Avea barba desenata. veselie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Iul 03, 2017 10:41 am

Au mai dat pe post si cateva secvente dintr-un reportaj facut de un spaniol cu tiganii nostri. Dupa ce s-a mirat politicos de beculetele colorate de pe tavanul palatului Laughing , l-au dus in atelierul din curte, unde barbatii din palat(mai putin feciorul)faceau cazane de tuica. Partile in care traducatorul le asigura dialogul erau taiate, astfel incat reporterul ii intreba pe spanioleasca iar tiganii ii raspundeau pe romaneasca. Cea mai tare a fost patroanca palatului : raspundea rastindu-se la spaniol. Laughing Era convinsa ca ala nu aude bine; nicicum nu dadea semne sa priceapa ca spaniolul nu intelege limba romana raset Spaniolul curios, a remarcat rapid ca feciorul (barbat in toata firea)nu-i ajuta pe ailalalti la facut alambicuri. Imediat a sarit ma-sa cu gura ca feciorul inca-i mic si nu-l lasa taica-sau sa faca alambicuri. laugh Instant mi-a trecut prin cap ca ala micu' e tamplar. Sta dupa colt si da la tampla. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Iul 03, 2017 11:04 am

baso a scris:
ENKI a scris:
Habar n-am ce-or fi facut Gadea si Badea la aceeasi ora, pe Antena 3, habar n-am nici care mai sunt audientele posturilor tv, insa un bobor care care casca gura, seara de seara, la astfel de productii tembelizatoare, merita cu prisosinta sa dispara din istorie. vesel

Au bagat, la concurenta, imagini de la nunta tiganeasca din familia vrajitoarei Campina (regina magiei albe ) si au tinut-o cu tiganeala prima parte a emisiunii cam cat a prestat Baselul dincolo laugh Na, yo tot butonam telecomanda si nu pricepeam ce dracu i-a apucat pe antenisti de au bagat la inaintare imagini de la nunta tiganeasca.  Pana m-am prins raset Faceau misto de mire ca umbla cu coloana oficiala prin Bucuresti si ca s-a autosesizat politia vazand imaginile difuzate de ei la TV laugh
Yo beleam ochii la barba mirelui cum beleau altii ochii la masinile straine din coloana lui oficiala. Avea barba desenata.  veselie

Uau! Ce bine ca nu mai am tembelizor, preferand sa vad in fiecare seara seriale si filme pe laptop. Laughing
Doar de Badea imi pare putintel rau, ca nici macar pe Youtube nu-i mai pot vedea dimineata emisiunea, care pana de curand era incarcata, zilnic, pe 3 canale diferite. Asta e, trebuia sa-mi vindec cumva, candva si aceasta dependenta. raset
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Iul 03, 2017 1:12 pm

ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:
Habar n-am ce-or fi facut Gadea si Badea la aceeasi ora, pe Antena 3, habar n-am nici care mai sunt audientele posturilor tv, insa un bobor care care casca gura, seara de seara, la astfel de productii tembelizatoare, merita cu prisosinta sa dispara din istorie. vesel

Au bagat, la concurenta, imagini de la nunta tiganeasca din familia vrajitoarei Campina (regina magiei albe ) si au tinut-o cu tiganeala prima parte a emisiunii cam cat a prestat Baselul dincolo laugh Na, yo tot butonam telecomanda si nu pricepeam ce dracu i-a apucat pe antenisti de au bagat la inaintare imagini de la nunta tiganeasca.  Pana m-am prins raset Faceau misto de mire ca umbla cu coloana oficiala prin Bucuresti si ca s-a autosesizat politia vazand imaginile difuzate de ei la TV laugh
Yo beleam ochii la barba mirelui cum beleau altii ochii la masinile straine din coloana lui oficiala. Avea barba desenata.  veselie

Uau! Ce bine ca nu mai am tembelizor, preferand sa vad in fiecare seara seriale si filme pe laptop. Laughing
Doar de Badea imi pare putintel rau, ca nici macar pe Youtube nu-i mai pot vedea dimineata emisiunea, care pana de curand era incarcata, zilnic, pe 3 canale diferite. Asta e, trebuia sa-mi vindec cumva, candva si aceasta dependenta. raset  

Evident ca si eu puteam face altceva in loc sa stau cu telecomanda in mana. Laughing Totusi, decat sa-l vad si sa-l aud pe Basexu cum se labarteaza cu tupeu de fost presedinte demis si sa-mi stric buna dispozitie, am preferat un rezumat de tiganeala autentica. Presupun ca Badea i-o fi dat lui Gadea ideea sa bage, la concurenta cu Base& Cristoiu de la Romania TV, ceva filmulete cu si despre tigani Laughing Am devenit curioasa doar pt. ca m-a provocat ineditul situatiei. Si m-am distrat. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Iul 03, 2017 3:09 pm

Stiam ca Basu va fi invitatul lui Cristoiu ca sa comenteze despre Kovesi. S-a laudat pe FB iar toti aurolacii-aplaudacii lui de acolo i-au promis ca-i vor face audienta.
Yo astept momentul cand va fi filmat pe ascuns, fiind suficient de beat incat sa recunoasca sincer faptul ca special a cautat o tuta s-o puna sefa sefilor peste procurori ca sa-si bata joc de ei si sa se rada. Fix asta a vrut si a facut. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Iul 03, 2017 4:24 pm

Intre timp am dat peste un fragment minuscul al emisiunii de aseara cu Gadea & Badea, suficient cat sa ma lamuresc ca n-am pierdut nimic. Laughing
Totusi, ca televiziune afiliata CNN, cand baschetoza e in corzi si ce a mai ramas din tarisoara se destrama pe zi ce trece, s-o arzi deontologic pe manelisme si cancan o fi semn de seninatate sau de senilitate si goana dupa rating, cu orice risc?! Shocked

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Iul 03, 2017 4:36 pm

Cica ochiul din capu' la piramida justitiei s-ar fi deschis, socotind ca a venit vremea care nu venise la sfarsitul lui martie, parca. vesel


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Iul 03, 2017 4:58 pm

ENKI a scris:
Totusi, ca televiziune afiliata CNN, cand baschetoza e in corzi si ce a mai ramas din tarisoara se destrama pe zi ce trece, s-o arzi deontologic pe manelisme si cancan o fi semn de seninatate sau de senilitate si goana dupa rating, cu orice risc?!  Shocked


Initial si eu am banuit ca i-a dilit canicula raset Insa pt. ca erau oameni cat de cat seriosi prin studioul ala , am abordat mai subtil chestiunea. Pur si simplu cred ca au vrut sa faca audienta mai mare decat Basescu, batandu-l cu tiganii raset Imediat dupa ce a terminat basescu, au trecut ei la discutii serioase.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Iul 03, 2017 5:25 pm

ENKI a scris:Cica ochiul din capu' la piramida justitiei s-ar fi deschis, socotind ca a venit vremea care nu venise la sfarsitul lui martie, parca. vesel


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu prea ii ardea lui Tudorel sa fie el Fat Frumos cu palosul  gros care sa-i taie capul la Balaura. Nici nu-i sigur cate capete are. Iti dai seama cat de  fericiti sunt aia de la Inspectia Judiciara, pe vremea asta, ca au ocupatie mega-serioasa ??? Laughing


In plus, #RESIST-entii tocmai si-au inceput incalzirea, cu joc de glezne, prin fata Palatului Victoria. Iar pe unele site-uri, dementii deja ameninta ca daca va fi demisa baschetoza, dau foc la tara . suspect

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Iul 03, 2017 6:33 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Cica ochiul din capu' la piramida justitiei s-ar fi deschis, socotind ca a venit vremea care nu venise la sfarsitul lui martie, parca. vesel


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu prea ii ardea lui Tudorel sa fie el Fat Frumos cu palosul  gros care sa-i taie capul la Balaura. Nici nu-i sigur cate capete are. Iti dai seama cat de  fericiti sunt aia de la Inspectia Judiciara, pe vremea asta, ca au ocupatie mega-serioasa ??? Laughing


In plus,  #RESIST-entii tocmai si-au inceput incalzirea, cu joc de glezne, prin fata Palatului Victoria. Iar pe unele site-uri, dementii deja ameninta ca daca va fi demisa baschetoza, dau foc la tara . suspect

Or incerca tefeleii sa dea foc la tarisoara, da' cred ca sunt mai multi aia care vor considera ziua demiterii baschetozei o zi de sarbatoare. laugh


Praznic

Reporterii aşteptau de câteva ceasuri în faţa sediului DNA. În sfârşit, cu o bluză de trening pe cap, Codruţa fu scoasă în cătuşe. Se dezlănţuiră întrebările:
- Ce-ai avut cu premierul?
- Ţi se trage de la Ghiţă?
- Şi-a găsit Klemm pe alta?
- O să plagiezi lucrări ştiinţifice?
- Vrei să mai dai jos din cur în puşcărie?
- Ce ţi-a ieşit la testul poligraf?
- Îţi pare rău acum?...




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Iul 03, 2017 7:13 pm

Doamne, Vania Usca rade tot bine vesel

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Iul 04, 2017 9:40 am

Ca tot e ziua amerlocilor, iata un mesaj pe care l-ar fi putut transmite insusi Trump. Laughing
De altfel, cam asta cred ca a si vrut sa spuna cand s-a declarat sigur ca Sasalaul va castiga lupta cu coruptia. laugh

Dana Girbovan
1 oră ·

Ceea ce se intampla in ultima perioada in DNA a atins cote halucinante si s-a ajuns aici deoarece atat persoane din functii cheie, de la ministri de justitie la procurori generali, cat si institutii abilitate, cum sunt CSM si Inspectia Judiciara, nu au avut ratiunea si detasarea de a verifica si analiza in timp real, obiectiv si profesionist ceea ce se intampla in aceasta institutie.

O analiza si o verificare fara patima, fara prejudecati, urmarind mereu doar respectarea legii si analizarea obiectiva a rezultatelor erau esentiale pentru a continua ceea ce mergea bine si a corecta ceea ce era de corectat. Dupa cum vedeti, acest lucru nu s-a intamplat, DNA-ul confruntandu-se acum cu cea mai mare criza de la infiintare pana in prezent.

DNA nu e nici Laura Codruta Kovesi, nici Daniel Morar, nici Doru Tulus. DNA nu e nici macar suma procurorilor care lucreaza la un moment dat acolo. DNA este o institutie care are o misiune legala, pe care trebuie sa o indeplineasca si in raport cu care trebuie sa fie tinuta responsabila, asa cum raspunde fiecare instanta si fiecare parchet, fiecare judecator si fiecare procuror din tara asta.

Esenta unei justitii functionale este independenta, care este inteleasa ca dreptul cetatenilor de a avea acces la un sistem de justitie in care judecatorii si procurorii sunt independenti si, totodata, actioneaza independenti unii de ceilalti. Independenta justitiei este garantia cetateanului ca va fi judecat de un judecator doar pe baza legii si a constiintei sale, ferit de orice tip de influente sau presiuni, precum si ca procurorii sunt autonomi in luarea deciziilor si isi indeplineasc sarcinile in afara oricaror ingerinte si presiuni.

O independenta reala a justitiei nu poate exista insa fara responsabilitate. Independenta fara responsabilitate este putere discretionara care, inevitabil, ajunge sa corupa.

Exista mecanisme legale, exista Consiliul Superior al Magistraturii, exista Inspectie Judiciara, iar DNA – ca parte din acest angrenaj al justitiei – este supusa si ea regulilor ce tin de buna functionare a justitiei.

Faptul ca s-a permis ca DNA sa se identifice cu persoane, ca bilanturile au devenit sedinte triumfaliste ori ca erorile au fost permanent scuzate a vulnerabilizat nepermis DNA, lupta impotriva coruptiei, justitia si statul de drept.

Justitia nu se face in numele poporului, asa cum era in comunism, nu se face in aplauzele multimilor ori in aprecierile deseori superficiale ale ambasadelor.

Justitia intr-un stat democratic se face in numele LEGII, respectand absolut tot ceea ce e stipulat in lege. De aceea in democratie vorbim despre “domnia legii” (rule of law) si nu “legea domnitorului” (rule of ruler).

Revine acum Consiliului Superior al Magistraturii si, implicit, Inspectiei Judiciare sarcina, devenita extrem de grea in acest moment, de a clarifica toate problemele din DNA, de a stabili cine si cum a gresit, cine trebuie sa raspunda si, apoi, de a sprijini aceasta institutie sa se recredibilizeze si reprofesionalizeze pentru a-si continua activitatea in mod eficient si credibil.

Acest lucru este posibil numai prin asumarea responsabila a sarcinii ce revine CSM, chemat in aceste zile sa dea un raspuns clar cetatenilor acestei tari la toate intrebarile si toate nelinistile privind activitatea DNA, ce framanta in acest moment spatiul public.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Iul 04, 2017 11:25 am

Foarte bun articolul CSG, io prezincand ca baschetoza va cadea pe 14 iulie, ca Bastilia. laugh


Parintii omului nou: iresponsabili, lacomi, mutilati de setea de putere




M-am tot gândit zilele acestea la Ioan Lascu. Procurorul Ioan Lascu. Ce-o fi în sufletul lui de tată când își vede fiica, Laura Kovesi, atacată din toate părțile, părăsită de toți aliații, jucându-și cariera și viitorul de om liber ca un vânat hăituit pus cu spatele la zid, cuprins de panică, înșirând greșeală după greșeală și afundându-se iremediabil în zmoala destrămătoare a propriilor greșeli.

Existența oricui e presărată cu greșeli. Dar există greșeli și greșeli. Dintre toate, cele mai opresive și greu de iertat sunt cele care distrug, cu bună știință, vieți nevinovate. Aici se încadrează Laura Kovesi, prin multe dintre păcatele ce-i sunt reproșate în ultima vreme.

Ion Lascu înțelege foarte bine acest gen de păcate. Ca fost procuror comunist le-a comis în toate formele lor, de la cele mai perverse până la cele mai chinuitoare. Trebuia să știe, deci, când și-a împins fiica spre iadul numit „justiția patronată de tartorul Băsescu”, la ce pericol uriaș o expune. A știut, dar setea bolnavă de putere a fost mai puternică decât prudența și dragostea paterne.

Acum, ce sfat i-o da? Perseverează, fato! Luptă-te până la capăt, chiar dacă acest capăt este un hău imens în care dă toboganul alunecării tale! Un fel de „tata lui Ștefan cel Mare”, dar nu în versiune patriotică ci în versiune hormonalo – bolșevică (bolșevism: regim dictatorial […] bazat pe demagogie și teroare… Cf. DEX).

Părinții omului nou la care visa Ceaușescu! Iresponsabili, lacomi, mutilați de putere. Avem nenumărate exemple, produse de „școala ceaușistă de caractere”, de „om nou” ieșit din incubatoarele partidului și securității atotputernice.

Traian Băsescu și fiicele, Viorel Hrebenciuc și fiul, Dorin Cocoș și fiul, Mircea Băsescu și fiul; sunt doar primele exemple care-mi vin în minte, de părinți iresponsabili, care au ales să-și tragă copiii în mizeria parvenirii lor vremelnice și să-i expună dezonoarei, dacă nu chiar pușcăriei.

Dacă aș fi tatăl Laurei Kovesi aș sfătui-o, cu cele mai bune, afectuoase, devotate intenții (deh, așa înțeleg eu destinul de tată), să se extragă de urgență, cât mai este posibil, din centrifuga scaunului ei de roată de iarmaroc de care se cramponează cu disperarea dezorientatului și să caute, cât mai este posibil, o sinecură de refugiu unde, pentru o vreme, să i se piardă urma și să i se uite păcatele.

I-aș spune: fata mea, ai ajuns într-o situație în care înțelept nu e să vrei să continui ci să poți să te oprești.

Ce nu înțelege Laura Kovesi, în marasmul ce a cuprins-o, este secretul nisipurilor mișcătoare: cu cât te agiți mai tare să scapi, cu atât ele te înghit mai repede și mai fără de speranță.

Și mai e ceva ce nu înțelege șefa DNA: cu cine se luptă în acest moment. A rămas blocată mintal la adversarii romantici din apusa ei glorie: afaceriștii veroși, politicienii corupți pe care societatea îi detesta in corpore. Ea și instituția pe care o conducea erau, în vremurile lor bune, un fel de plici pentru enervantele muște, pentru agasanții țânțari. Erau „izbăvitorul plici”, pe care, mai toată lumea, îl iubea.

Acum lucrurile s-au schimbat radical: Laura Kovesi nu se mai luptă cu muște bezmetice și țânțari bâzâitori ci cu drone de asalt instituțional, sofisticat conduse. Căci să lămurim ecuația momentului: atacurile concertate împotriva șefei DNA au fost preluate de instituții, care, mai mult sau mai puțin la vedere, folosesc o muniție pe care nu au avut-o niciodată la dispoziție atacatorii pe persoană fizică ai domniei sale.

Oare domnul tată Lascu, având atâta experiență în tehnicile instituțiilor de forță de demonizare și eliminare a țintelor prestabilite, să nu-și fi dat seama că asaltul asupra fiicei sale și-a schimbat comandamentul? Că a fost preluat, de la „lupii singuratici ai gherilei urbane” gen Sebastian Ghiță, Dan Andronic, Traian Băsescu, de către o unitate mult mai profesionist organizată, cu strategi, scenariști și artificieri de alt calibru?

Din momentul apariției înregistrării audio cu Laura Kovesi incitându-și subalternii la încălcarea Constituției și a legilor țării, un om cu experiența și instinctul de vulpe ale lui Ioan Lascu ar fi trebuit să priceapă imediat intrarea în joc, întru eliminarea de la conducerea DNA a fiicei sale, a perfidului SRI. Și s-o avertizeze instant, cu frenezia paternă a unei astfel de cumpene: „draga mea, fii înțeleaptă și retrage-te, cu ăștia nu te poți pune!”.

În schimb, noi ce-am văzut? Tăcuta, ascunsa, introvertita Laura, amăgită și de niște isonari mediatici nătângi, care i-au creat iluzia că încă ar beneficia de spate instituțional si de susținere publică pe gradenele din Piața Victoriei, s-a dezlănțuit brusc, în gesturi pe cât de agresive pe atât de stupide, împotriva propriilor subordonați. A reușit astfel ceea ce strategii distrugerii sale abia dacă îndrăzneau să spere: declanșarea unei revolte interioare în cadrul DNA.

Revolta în masă a procurorilor, atragerea în dispută a CSM și a Inspecției Judiciare, amenințarea cu alte înregistrări compromițătoare, mult mai grave decât primele, reprezintă doar față vizibilă a clocotului din DNA. De fapt, efectul devastator al acestui nou asalt vine din schimbarea completă a asediatorilor Laurei Kovesi: aceștia nu mai sunt pesediștii, penalii, dușmanii luptei anticorupție, cei asupra cărora fusese asmuțită masa atât de ușor manipulabilă a tefeliștilor sutamiiști ci alții, care până mai ieri erau considerați de fanaticii susținători ai doamnei Kovesi ca făcând parte din tabăra „bună”: eroicii procurori DNA.

Acum, după ce SRI l-a îndepărtat pe Florian Coldea și a intrat în lupta anti-Kovesi aproape fățiș, trecerea în pasivitate a lui Sebastian Ghiță capătă o nouă semnificație: ea pare a fi, cel mai probabil, consecința unei înțelegeri a lui Ghiță cu SRI. I s-a cerut lui Ghiță să înceteze cu dezvăluirile (care produceau nepermis de multe victime colaterale) și, în schimb, SRI s-a angajat să se ocupe el, ca instituție, cu dotarea și resursele umane specifice, de eliminarea Laurei Kovesi de la DNA. După care vor fi identificate modalități ca Ghiță să fie reevaluat juridic, astfel încât, într-un timp relativ rezonabil, să se poată întoarce liber în țară, la familia și afacerile lui.

Dar declanșatorul acestui articol a fost nu situația critică a Laurei Kovesi ci iresponsabilitatea unor părinți. Care sunt gata să-și nenorocească copiii îndemnându-i să fure, să încalce legea, să parvină indiferent de consecințe.

Știu, mulți copii se pricep foarte bine să-și rateze viața singuri, pe cont propriu, fără „ajutorul” unor părinți iresponsabili. Poate acesta este și cazul Laurei Kovesi.

Totuși, nu mă pot opri a mă întreba: oare ce sfat i-o da Laurei, în aceste zile, fostul procuror șef Ioan Lascu, întâmplător și tatăl dânsei? O îndemna-o să reziste până în pânzele albe sau …?

Greu să fii tată în ziua de azi, mai ales când ai copii care cred că te-au depășit de mult și ca performanțe profesionale și ca inteligență.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Iul 04, 2017 5:29 pm

Ciutacu, genial! bine


Cine stă cu curu’ pe dosare taie cărțile, mânca-v-aș gura, infractorilor!


Lu’ Werner nu i se pare scandal în DNA, ci vede niște “abordări media”. Ce dacă ăia au scos topoarele și se hăcuiesc ca interlopii între ei. E mulțumit de Luluța și de activitatea ei. Nu vede necesară suspendarea din funcție, nu-l impresionează așa-zisele înregistrări și stenograme; nici măcar reclamațiile depuse oficial la adresa Zeiței Anticorupției. În lumea lui mică și îngustă, e firesc ca un șef de instituție să-și instige abuziv subordonații, să-i amenințe prin viu grai sau pe mail, să-i decreteze infractori pe unii dintre (deocamdată) colegii ei de magistratură. Ocupat cu problemele globale omenirii, extenuat de întâlnirile cu omologii Trump sau Macron, nici măcar nu a discutat cu ea. El oricum știe, dar, ca să facă un mic hatâr opiniei publice și reprezentanțelor diplomatice, așteaptă, totuși, concluziile controalelor declanșate, de nevoie, de instituțiile abilitate. Apropo de instituții, deși constituțional funcționalitatea lor e în fișa postului pe care-l ocupă, el se raportează la oameni; mai exact, la șefii numiți politic. E tare nasol s-o arzi lider global și să te plimbe o gângavă agramată cu belciugul în nas, ca pe ursul de la Peleș, cu dosarul casei de la Sibiu. Pe care, deocamdată, mânca-v-aș gura, stă preventiv cu curu’…



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Iul 04, 2017 11:28 pm

ENKI a scris:Ciutacu, genial! bine


Cine stă cu curu’ pe dosare taie cărțile, mânca-v-aș gura, infractorilor!


Lu’ Werner nu i se pare scandal în DNA, ci vede niște “abordări media”. Ce dacă ăia au scos topoarele și se hăcuiesc ca interlopii între ei. E mulțumit de Luluța și de activitatea ei. Nu vede necesară suspendarea din funcție, nu-l impresionează așa-zisele înregistrări și stenograme; nici măcar reclamațiile depuse oficial la adresa Zeiței Anticorupției. În lumea lui mică și îngustă, e firesc ca un șef de instituție să-și instige abuziv subordonații, să-i amenințe prin viu grai sau pe mail, să-i decreteze infractori pe unii dintre (deocamdată) colegii ei de magistratură. Ocupat cu problemele globale omenirii, extenuat de întâlnirile cu omologii Trump sau Macron, nici măcar nu a discutat cu ea. El oricum știe, dar, ca să facă un mic hatâr opiniei publice și reprezentanțelor diplomatice, așteaptă, totuși, concluziile controalelor declanșate, de nevoie, de instituțiile abilitate. Apropo de instituții, deși constituțional funcționalitatea lor e în fișa postului pe care-l ocupă, el se raportează la oameni; mai exact, la șefii numiți politic. E tare nasol s-o arzi lider global și să te plimbe o gângavă agramată cu belciugul în nas, ca pe ursul de la Peleș, cu dosarul casei de la Sibiu. Pe care, deocamdată, mânca-v-aș gura, stă preventiv cu curu’…
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
raset
Ziua nationala a USA a fost tare ciudatica anul  asta raset
Yo ma asteptam ca sasalaul sa spuna Ce scandal ? N-am vazut, n-am auzit nimic Laughing Procurorul general a abordat un ton impaciuitor, desi a sugerat ca aia 2 procurori sunt bolnavi cu capul, sperand sa-si revina in timp util vesel( ca daca nu, ce ?  ) Dupa cum i-am mirosit eu pe cei 2, s-ar impaca cu Kovesi doar daca sefa psihopata le-ar cere scuze public , in genunchi laugh

Povestea asta imi aduce aminte, probabil nu intamplator, de bazinul cu pyranha de la Muzeul Oceanografic. Nu exista unul nemuscat printre ei. Unii erau chiar ramasi pe jumatate. Dar inotau foarte linistiti, nefiind inca setati pe programul  macel . Si ma gandeam, asa, ce-ar face pestiocii aia daca as baga rapid un deget in apa ? raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mier Iul 05, 2017 7:53 am

ENKI a scris:Foarte bun articolul CSG, io prezincand ca baschetoza va cadea pe 14 iulie, ca Bastilia. laugh


N-are cum sa se intample asta. Nici daca s-ar afla, cu probe, ca mananca bebelusi , asta nu demisioneaza.
Eu m-as bucura sa se termine povestea cat mai repede pt. ca m-am saturat de toata incrancenarea din jurul personajei. In mod cert ca DNA ar trebui resetata dupa debarcarea lui Kovesi, insa Romania nu este tara in care sa se intample treaba asta prea repede. Nu stiu, poate doar daca si altii din DNA ar da pe teava ce se intampla acolo ca mod de lucru si presiuni, mentalitate inoculata.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mier Iul 05, 2017 9:51 am

baso a scris:
ENKI a scris:Foarte bun articolul CSG, io prezincand ca baschetoza va cadea pe 14 iulie, ca Bastilia. laugh


N-are cum sa se intample asta. Nici daca s-ar afla, cu probe, ca mananca bebelusi , asta nu demisioneaza.
Eu m-as bucura sa se termine povestea cat mai repede pt. ca m-am saturat de toata incrancenarea din jurul personajei. In mod cert ca DNA ar trebui resetata dupa debarcarea lui Kovesi, insa Romania nu este tara in care sa se intample treaba asta prea repede. Nu stiu, poate doar daca si altii din DNA ar da pe teava ce se intampla acolo ca mod de lucru si presiuni, mentalitate inoculata.
Eh, a picat din senin Ceasca insusi, d-apoi forma asta nesimtita de viata... De data asta par mai agitati cei din tabara anti, decat tefeleii pro.  Laughing  

Dacă ieri mergeau dubele și îi săltau pe toți pupincuriștii de la Ambasada SUA, vă garantez că se termina cu corupția din România!



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


P.S Poate trimite Ghita vreo dovada video ca individa mananca cu pofta jumatati de bebelusi in devenire. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mier Iul 05, 2017 10:45 am

ENKI a scris:
Eh, a picat din senin Ceasca insusi, d-apoi forma asta nesimtita de viata... De data asta par mai agitati cei din tabara anti, decat tefeleii pro.  Laughing  


Am remarcat si eu ca sunt mai putini tefelei dispusi sa-si scurtcircuiteze creierele  de dragul lui Kovesi. Zicea careva ieri, la TV, ca in CSM s-ar fi votat zilele trecute ca nu e nevoie de prag la abuzul in serviciu. suspect Nu stiu cat de adevarata e informatia, n-am verificat. Daca e pe bune, sunt curioasa cine le-a cerut ca sa voteze asa ceva ? E ca-n filmele cu prosti ; CCR da 2 decizii pe speta ca sa voteze CSM cum sa fie interpretate deciziile respective pt. a da apa la moara tefelistilor sustinatori ai lui Kovesi, suparati pe CCR ??? suspect E bizar, ca-n Zona Crepusculara... Sau o fi ca-n Amurgul Zeilor ? Suspect


ENKI a scris:

P.S Poate trimite Ghita vreo dovada video ca individa mananca cu pofta jumatati de bebelusi in devenire. laugh

Isi pune Balaura- baschetoza specialistii sa descopere pixeli albastri in filmare laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mier Iul 05, 2017 1:50 pm

Krocodilul pare sa fie influencer in gruparea virtuala a celor anti-baschetoza, daca unul dintre cei 11, respectiv 30 care i-au apreciat postarile este insusi Serban Nicolae. laugh


Da. Un prieten ține să mă corecteze și să-mi spună că împotriva dnei. Curduța nu există nici un fel de dovezi clare, precise, trasabile și care să fie formulate de către îngerași și nu de foști sau viitori pușcăriabili. Eu aș face o propunere- către societatea civilă- propunere care ar trebui să fie considerată ca un fel de punct 0- respectiv să se publice lista persoanelor cărora li s-a deschis dosar la DNA - absolut toate dosarele- inclusiv cele în faza de urmărire inițială. Eu la mintea mea cea slabă (după cum crede prietenul meu) aș pune pariu că dacă s-ar face așa ceva mâine tot personalul din DNA cu Curduța în frunte ar mărșălui politicos către pușcărie iar structura respectivă ar fi desființată în secunda 2. Eu zic că TOȚI politicienii din România, oamenii reprezentativi din economie (de toate culorile), societate - au dosare la DNA. Toți.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Dacă Curduța ar fi avut un minimum bun simț- măcar ca acela al unei vaci ardelene care bântuie prin mijlocul uliței dar nu se pârțîie decât spre casă- și-ar fi dat demisia începând de la scandalul cu plagiatul. N-are. Are o nerușinare pe lângă care orice fel de locuitor din Zăbrăuți e un domn.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Joi Iul 06, 2017 12:32 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Joi Iul 06, 2017 1:34 pm

Daca nenea Tache le nimereste, inseamna ca scapam de dracu' si dam de tac-su. Laughing



Morar si Olaru, in locul lui Kovesi si Lazar!


Pe 2 martie scriam ca Daniel Morar este alesul noii Puteri pentru a o inlocui pe Laura Codruta Kovesi in fruntea Directiei Nationale Anticoruptie, daca proiectul de detasare al acesteia la Bruxelles, drept nominalizare a Guvernului Romaniei pentru un post de procuror european ar fi reusit. Si iata cum, in ultimele zile, de la clasa politica la lumea magistratilor, toata societatea romaneasca este inflamata ca niciodata pe tema ca procurorii lui Daniel Morar ar forta un puci intern la adresa sefei DNA.
Iar dincolo de confirmarea acestui scenariu prezentat in exclusivitate de catre “National” este clar ca, de acum inainte, planul de a scapa de Laura Codruta Kovesi prin detasarea si cu acordul acesteia la Bruxelles a esuat deja. Asa ca de-abia de acum inainte asistam la un razboi pe viata si pe moarte, asa cum nu a mai fost niciodata in Justitia din Romania. Si pe langa care rivalitatile politice par un simplu dat la gioale la o miuta din curtea scolii. lazar Morar si Olaru, in locul lui Kovesi si Lazar!In plus, taberele adverse de pe frontul Justitiei nu doar ca devin distincte pe zi ce trece, dar se si inmultesc cu noi si noi aderenti de marca. Iar atacata pe toate fronturile, Laura Codruta Kovesi se poate baza totusi pe un aliat neconditionat in persoana procurorului general Augustin Lazar. Numai ca prestatia de “pudel” al acestuia s-ar putea ca, la un moment dat, mai mult sa-i dauneze sefei DNA, decat sa o ajute, pragmatic vorbind. In schimb, cealalta tabara, concentrata in jurul actualului judecator de la Curtea Constitutionala Daniel Morar pare sa fi trecut deja la planul B. Conform caruia, daca presedintele Klaus Iohannis a dat deja zvon in tara ca nu va inghiti prea usor debarcarea Laurei Codruta Kovesi, atunci se va trece la subminarea si “macinarea”, zi cu zi, a autoritatii oricum tot mai subrede a acesteia. Iar dupa cum reiese din informatiile de ultima ora intrate in posesia noastra, desi in cadrul Consiliului Superior al Magistraturii, cel putin la nivelul Sectiei de procurori, tabara Kovesi dispune inca de o usoara majoritate, lucrurile s-ar putea schimba radical odata cu intrarea in scena a lui Codrut Olaru. Cel care, alaturi de Daniel Morar va forma tandemul cu care se va incerca inlocuirea “binomului” Kovesi – Lazar la conducerea a ceea ce a mai ramas din “Republica Procurorilor”…

Razboi total in CSM

De atatea ori am insistat asupra faptului ca “nodul gordian” al razboiului pentru controlul Justitiei este reprezentat de Consiliul Superior al Magistraturii. Culmea este insa ca, preocupata mai degraba de plata unor polite personale, actuala coalitie de guvernare nu a parut foarte interesata la acea vreme de campania pentru desemnarea actualei componente a CSM. Una in care este inca departe de a detine majoritatea. Si chiar daca acum liderilor PSD si ALDE probabil le vine sa se zgarie pe ochi ca a neglijat aceasta institutie, ei nu mai pot face nimic. daniel morar Morar si Olaru, in locul lui Kovesi si Lazar!Decat, cel mult, sa se bazeze pe “cuiburile de rezistenta” din chiar cadrul CSM. Pentru ca, nu-i asa, doar se stie ca dusmanul dusmanului meu este prietenul meu! Iata insa ca, odata mutata linia frontului in CSM, vor urma, cat de curand, si victimele colaterale ale acestui razboi de gherila care se poarta, cel putin pentru moment, doar la nivelul Sectiei pentru procurori. Si vor iesi la iveala amanunte absolut halucinante, cum ar fi eforturile disperate ale unui ditamai procurorul sef sa ramana pe functie doar pentru a-i asigura spatele nepotului din CSM. Sau ce “ghiuluri” din magistratura si lumea politica pupa alti membri, drept recunostinta ca, in ciuda unei cariere profesionale mai mult decat palide, au prins un loc in CSM. Unul care, sa nu uitam, este remunerat si cu cate 5.000 de euro, basca tot ce se mai scoate din deconturile de pe banii de chirie sau cei pentru transport in localitatile de domiciliu…

Codrut sau Codruta

Momentan, Laura Codruta Kovesi a reusit sa mai castige o batalie in Sectia de procurori din CSM. Dar deja majoritatea detinuta de sustinatorii mai mult sau mai putin convinsi ai acesteia este deja deosebit de fragila. Si, chiar cu fiecare batalie pierduta, contestatarii sefei DNA tot isi ating obiectivul, intrucat uzura scandalurilor zilnice pare sa fie de acum inainte inamicul public numarul unu al Laurei Codruta Kovesi. olaru Morar si Olaru, in locul lui Kovesi si Lazar!Iar intrarea in lupta pentru “recuperarea” sefiei DNA a lui Daniel Morar, desi una neasumata inca oficial de nimeni, deja  s-a vazut, escaladarea evenimentelor din ultimele doua luni fiind un semn de alarma cat se poate de vizibil pentru “nucleul dur” din sistem. Iar acum, prin asezarea la butoane si a lui Codrut Olaru, unul dintre cei mai vechi si influenti procurori se va incerca si mai mult “strangerea surubului”. Mai ales ca Olaru este conectat la o retea nevazuta, dar deosebit de complexa din magistratura, clasa politica si sistem. Si uite cum actualei echipe Laura Codruta Kovesi – Augustin Lazar tocmai ce este pe cale sa i se opuna tandemul Daniel Morar-Codrut Olaru. In care fiecare dintre cei doi poate ocupa fie locul lui Kovesi, fie pe cel al lui Lazar, daca ofensiva declansata se va finaliza cu un rezultat pozitiv pentru tabara sustinatorilor acestora. Insa cum ambele grupari sunt practic cu spatele la zid in acest razboi care nu se mai poate solda cu vreum armistitiu de compromis, Morar si Olaru si-au asumat la randul lor riscurile de rigoare atunci cand au pornit la drumul recuceririi pozitiilor de odinioara… Oricum, cel mai ciudat este insa ca PSD-ul nu se poate baza deloc pe propria pepiniera de cadre pentru scoaterea in fata a acestui razboi, din moment ce au ajuns sa se multumeasca in fruntea DNA pana si cu “basistul” de odinioara Daniel Morar, doar ca sa scape de Laura Codruta Kovesi. Iar cum si Codrut Olaru este mai degraba un “transpartinic” decat un soldat loial al partidului, este totusi straniu ca PSD-ul a ajuns sa joace pe alta mana pana si aici, unde miza este una de-a dreptul uriasa…




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Joi Iul 13, 2017 10:49 am

In doar 24 de ore, iata doua stiri demne de avizierul spitalului de nebuni. laugh laugh

La cererea ministrului Justiției, Inspecția Judiciară din CSM anchetează modul în care Koveși a condus DNA. Ei, ce credeați, că madam Koveși se lasă? Ce i-a trecut prin cap Cucuvelei Mov? Nu vă gândiți la un glonţ, că nu e cazul! Mână în mână cu tovarășa de fărădelegi judecătoarea Camelia Bogdan exclusă din magistratură, îl anchetează pe șeful Inspecției Judiciare, pe motiv că nu are în declarația de interese că este mason!
Anchetata îl anchetează pe anchetatorul ei! Ce poate fi mai mișto în țărișoara noastră?
Ministrul Justiției, ca într-un banc celebru, participă la mascarada asta, dar nu se bagă!




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


+



Un protest are loc joi, 13 iulie, la sediul central al DNA. Doi bărbaţi au intrat în greva foamei din cauza faptului că autodenunţul depus nu este luat în seamă de procurori.
Cei doi bărbaţi sunt din comuna ilfoveană Ştefăneştii de Jos. Acestia susţin că au primit mită electorală de la primarul Robert Ionel Ştefan, dar au participat şi la mituirea altor locuitori din comună.
"Am livrat zeci de milioane. Aproape la un miliard pe care l-am livrat eu. Eu am luat 10 milioane partea mea. Îmi dădea şi bani de benzină", a declarat unul dintre protestatari, la Antena 3.
Cei doi protestatari susţin că au documente şi dovezi care susţin acuzaţiile la adresa primarului, însă procurorii DNA îi ignoră.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 6 Empty Re: justiția

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 15 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum