SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 10 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Lun Aug 30, 2010 7:30 pm

Anahoret a scris:
Live a scris:Anahoret, ţi-am spus vreodată cât de mult te iubesc? scratch funny bine vesel
Nu, dar niciodată nu-i târziu! raset
Anahoret, te iubesc! E 20:29 şi consider că realmente nu e târziu.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Aug 30, 2010 7:44 pm

vesel

I'm a shy man! Embarassed
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Lun Aug 30, 2010 7:54 pm

Anahoret a scris: vesel

I'm a shy man! Embarassed
Era să spun că, la 20:53, me too, dar m-am împiedicat în ţâţe şi mi-am dat seama că...man, no way! laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mar Aug 31, 2010 7:06 am

Anahoret a scris:...americanii dirijează orchestra) or s-o ia din nou pe coajă în Afganistan. Păcat că acolo mor şi copii de-ai noştri.
Zilele trecute am avut ocazia să stau de vorbă cu unul despre care îți exprimi îngrijorarea, doar că ăsta a fost în Iraq.
Din câte am înțeles, o mai fi murind din când în când și unii, dar este o pură afacere extrem de rentabilă pentru cei despre care cei de acasă încearcă să creadă că sunt niște eroi... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Aug 31, 2010 7:40 am

delta a scris:
Anahoret a scris:...americanii dirijează orchestra) or s-o ia din nou pe coajă în Afganistan. Păcat că acolo mor şi copii de-ai noştri.
Zilele trecute am avut ocazia să stau de vorbă cu unul despre care îți exprimi îngrijorarea, doar că ăsta a fost în Iraq.
Din câte am înțeles, o mai fi murind din când în când și unii, dar este o pură afacere extrem de rentabilă pentru cei despre care cei de acasă încearcă să creadă că sunt niște eroi... Laughing
Nu prea se compară Irakul cu Afganistanul. Uite aici un link să vezi oarece diferenţe:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aşa că mi se pare normal că tipul a considerat Irakul o afacere profitabilă. Cum şi Afganistanul este o afacere profitabilă pentru cei care stau timp de şase luni numai în bază. Însă situaţia este total diferită pentru cei care trebuie să facă patrule... acolo este cu auci! vesel

Aaa... că atunci când vin în ţară se dau Rambo şi spun că a fost turism de plăcere... mai cunoaştem! Very Happy Dar în patrulare strâng din fund că strâmbă pironul, crede-mă! raset

Porcăria mare este că sunt plătiţi la fel: şi ăla care stă la cratiţă, şi ăla care stă la centrala telefonică şi ăla care merge în patrulare.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Aug 31, 2010 7:58 am

Anahoret a scris:

Porcăria mare este că sunt plătiţi la fel: şi ăla care stă la cratiţă, şi ăla care stă la centrala telefonică şi ăla care merge în patrulare.

Ca si in Israel. Nu stiu cum o fi cu acei soldati, dar la israelieni se cunoaste imediat diferenta intre un combatant si unul cu un job comod in armata ("jobnick"). Am vazut odata unul cu camasa desfacuta, pantalonii atat de jos lasati incat i se vedea aproape tot chilotul si bocancii si arma neingrijita. Asta era clar un jobnick. Laughing

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Aug 31, 2010 8:20 am

RocketQu33n a scris:Am vazut odata unul cu camasa desfacuta, pantalonii atat de jos lasati incat i se vedea aproape tot chilotul si bocancii si arma neingrijita. Asta era clar un jobnick. Laughing
Nesimţiţi sunt în toate armatele... aşa că tipul putea foarte bine să nu fi fost jobnik. Probabil că aşa stă şi acasă. Chestie de educaţie.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Aug 31, 2010 10:07 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Am vazut odata unul cu camasa desfacuta, pantalonii atat de jos lasati incat i se vedea aproape tot chilotul si bocancii si arma neingrijita. Asta era clar un jobnick. Laughing
Nesimţiţi sunt în toate armatele... aşa că tipul putea foarte bine să nu fi fost jobnik. Probabil că aşa stă şi acasă. Chestie de educaţie.

Ai dreptate, nesimtiti sunt in toate armatele, insa nu toate natiile sunt nesimtite de'a dreptul. Englezii, cei care au facut rau si au invrajbit grupurile etnice din toate coloniile pe care le'au detinut, mintindu'i si pe unii si pe altii, fac in ziua de astazi pe moralistii - cel putin presa britanica.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mier Sept 01, 2010 1:49 pm

Poftă bună!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Mier Sept 01, 2010 3:47 pm

delta a scris:Poftă bună!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Laughing
Dă-ţi seama că oamenii viitorului vor avea probleme în stabilirea sfinţilor, deoarece corpurile noastre vor fi aproape intacte mult, mult timp, la ce "naturaleţuri" băgăm în noi! Hmmm...nici nu ştiu dacă să mă tăvălesc de râs sau de plâns. Mă rog, am să mă tăvălesc, oricum. laugh
PS: Nu consum alimente gen fast-food decât raaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar, spre deloc.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Mier Sept 01, 2010 4:38 pm

Adun.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Mier Sept 01, 2010 5:34 pm

Live a scris:Adun.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Se pare că cei de pe realitatea vor să deturneze atenția de la chestile importante ale momentului.
De...începe școala și nu dă bine să se vorbească numai de școlile care nu au primit aviz de funcționare, salarii și alea, alea...

Stiri din astea au mai fost pe net așa că, slavă Domnului au de unde să se inspire [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Laughing
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Mier Sept 01, 2010 11:17 pm

lolo a scris:
Live a scris:Adun.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Se pare că cei de pe realitatea vor să deturneze atenția de la chestile importante ale momentului.
De...începe școala și nu dă bine să se vorbească numai de școlile care nu au primit aviz de funcționare, salarii și alea, alea...

Stiri din astea au mai fost pe net așa că, slavă Domnului au de unde să se inspire [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Laughing
Începe...migraţia. vesel

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Joi Sept 02, 2010 7:59 am

O profesoara de origine evreiasca din Franta a fost suspendata pentru "prea mult Holocaust"
de Mircea Barzoi HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 23:38 Revista Presei | Subiectele Zilei

O profesoara de origine evreiasca din Franta a declarat marti ca a fost suspendata din functie pentru ca a insistat prea mult la ore pe tema Holocaustului, scrie AFP.

Avocatul profesoarei Catherine Pederzoli a declarat ca acuzatia adusa clientei sale vizeaza lipsa de neutralitate in prezentarea masacrelor petrecute in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial. Avocatul crede ca acuzatiile se bazeaza pe originea etnica a profesoarei.

Inspectorii scolari din Nancy au facut public un raport intocmit luna trecuta potrivit caruia profesoara a petrecut mult prea mult timp pregatind elevii pentru excursia din Polonia si Cehia unde urmau sa viziteze foste lagare naziste precum Auschwitz-Birkenau. In raport profesoarei i se reproseaza faptul ca nu prezinta faptele obiectiv si ca ii manipuleaza pe copii printr-un proces de spalare a creierului.

In luna decembrie, o parte din elevii pofesoarei Pederzoli au facut un protest in timpul vizitei ministrului Educatiei Luc Chatel la liceul Henri-Loritz. Nemultumirea copiilor era legata de reducerea numarului de excursii dedicate Holocaustului. Autoritatile o socotesc pe profesoara vinovata de instigarea elevilor.

Avocatul apararii sustine ca profesoara a organizat astfel de excursii cu succes timp de 15 ani si ca este acuzata pe nedrept de noua conducere manageriala a scolii venita in anul 2007. Avocata spera sa obtina in instanta anularea suspendarii.

Shocked Shocked surprised

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Joi Sept 02, 2010 9:07 am

RocketQu33n a scris:Inspectorii scolari din Nancy au facut public un raport intocmit luna trecuta potrivit caruia profesoara a petrecut mult prea mult timp pregatind elevii pentru excursia din Polonia si Cehia unde urmau sa viziteze foste lagare naziste precum Auschwitz-Birkenau. In raport profesoarei i se reproseaza faptul ca nu prezinta faptele obiectiv si ca ii manipuleaza pe copii printr-un proces de spalare a creierului.
Nu m-ar mira...
Una este să prezinți la ora/orele legate de subiectul celui de-al doilea război mondial (eventual in unele ore de educatie civica) aspecte referitoare la Holocaust (respectiv rasism - in cazul orelor de educatie civica) si cu totul alta este să stresezi continuu oamenii cu readucerea în prim plan al diferitelor detalii.
E clar: fasciștii au belit o grămadă de evrei, învingătorii din WW2 au belit o serie de călăi și le-au dat cadou evreilor actualul Israel. OK, dar de la asta pana la discuta permanent despre cat de necăjiți sunt peste tot evreii este totuși o diferență.
Ca și în cazul țiganilor: se tot văicăresc de faptul că sunt discriminiați. Bine, în multe (cam majoritatea) dintre cazuri așa este. Doar că parcă-parcă nici țiganii nu sunt niște ființe neprihănite care nu fac nimic din cele pentru care există o... să-i zic reținere față de ei din partea celorlalți.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Joi Sept 02, 2010 10:02 am

delta a scris:
RocketQu33n a scris:Inspectorii scolari din Nancy au facut public un raport intocmit luna trecuta potrivit caruia profesoara a petrecut mult prea mult timp pregatind elevii pentru excursia din Polonia si Cehia unde urmau sa viziteze foste lagare naziste precum Auschwitz-Birkenau. In raport profesoarei i se reproseaza faptul ca nu prezinta faptele obiectiv si ca ii manipuleaza pe copii printr-un proces de spalare a creierului.
Nu m-ar mira...
Una este să prezinți la ora/orele legate de subiectul celui de-al doilea război mondial (eventual in unele ore de educatie civica) aspecte referitoare la Holocaust (respectiv rasism - in cazul orelor de educatie civica) si cu totul alta este să stresezi continuu oamenii cu readucerea în prim plan al diferitelor detalii.

Chiar si asa, acesta este motiv de suspendare? Adica pana si in Romania directorul scolii discuta inainte cu profesorul daca nu e multumit de modul de predare si primeste plangeri din partea parintilor - iti poate confirma Armand. Pe de alta parte, nu s'a precizat daca parintii sau copiii ar fi fost nemultumiti, dimpotriva: elevii s'au plans ca n'au facut destule excursii. Si hai sa fim seriosi: spalare pe creier? Adica trebuia sa infrumuseteze profesoara faptele? Mie mi'a povestit o supravietuitoare ca realitatea din lagare a fost mult mai dura decat apare in filme.
A fost un pretext ca s'o dea afara - profesoara sustine ca din cauza etniei sale. Am auzit ca in Franta antisemitismul e in crestere si asta nu din cauza francezilor care in timpul celui de'al II'lea RM s'au opus deportarilor. Aici e un raport al UE (mai jos scrie si in engleza): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

E clar: fasciștii au belit o grămadă de evrei, învingătorii din WW2 au belit o serie de călăi și le-au dat cadou evreilor actualul Israel. OK, dar de la asta pana la discuta permanent despre cat de necăjiți sunt peste tot evreii este totuși o diferență.

A doua zi dupa ce le'a fost data cadou tara au fost atacati din toate partile.
Oare s'a schimbat perceptia oamenilor dupa '45? Ia citeste comentariile mioriticilor de pe Hotnews. In Romania s'a facut mult zgomot pentru ca autoritatile romane - cu presedintele Iliescu in frunte - au sustinut ca pe teritoriul Romaniei n'a existat Holocaust. La Yad Vashem in Ierusalim, zonele hasurate in care se spune c'ar fi murit evrei nu apartin in ziua de astazi Romaniei. Harta respectiva a fost trimisa tot de autoritatile romane.

Ca și în cazul țiganilor: se tot văicăresc de faptul că sunt discriminiați. Bine, în multe (cam majoritatea) dintre cazuri așa este. Doar că parcă-parcă nici țiganii nu sunt niște ființe neprihănite care nu fac nimic din cele pentru care există o... să-i zic reținere față de ei din partea celorlalți.

De ce nu se plang arabii care sunt cetateni israelieni ca sunt discriminati? Sau tiganii din Franta, Germania sau restul UE? Atat timp cat statul roman nu face mare lucru sa'i integreze, degeaba se plang romanii de actiunile lor.


Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Joi Sept 02, 2010 10:08 am, editata de 1 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Dr.Ernesto Rafael Guevara Joi Sept 02, 2010 10:04 am

delta a scris:
Una este să prezinți la ora/orele legate de subiectul celui de-al doilea război mondial (eventual in unele ore de educatie civica) aspecte referitoare la Holocaust (respectiv rasism - in cazul orelor de educatie civica) si cu totul alta este să stresezi continuu oamenii cu readucerea în prim plan al diferitelor detalii.
E clar: fasciștii au belit o grămadă de evrei, învingătorii din WW2 au belit o serie de călăi și le-au dat cadou evreilor actualul Israel. OK, dar de la asta pana la discuta permanent despre cat de necăjiți sunt peste tot evreii este totuși o diferență.
Ca și în cazul țiganilor: se tot văicăresc de faptul că sunt discriminiați. Bine, în multe (cam majoritatea) dintre cazuri așa este. Doar că parcă-parcă nici țiganii nu sunt niște ființe neprihănite care nu fac nimic din cele pentru care există o... să-i zic reținere față de ei din partea celorlalți.
rasistule! ce faci atata caz ca-ti baga țigancusa mana la portofel sa-ti ia excedentul monetar? daca ai fi avut nevoie de acei bani i-ai fi folosit si nu i-ai fi tinut in portofel, iar de ai carduri lasa ca nu platesti tu ci banca. vesel
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dr.Ernesto Rafael Guevara
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 419
Data de inscriere : 16/08/2010
Varsta : 105
Localizare : in cer si pe pamant

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Dr.Ernesto Rafael Guevara Joi Sept 02, 2010 10:06 am

RocketQu33n a scris:
De ce nu se plang arabii care sunt cetateni israelieni ca sunt discriminati? Sau tiganii din Franta, Germania sau restul UE? Atat timp cat statul roman nu face mare lucru sa'i integreze, degeaba se plang romanii de actiunile lor.

pai noi ne plangem ca-i trimit pe magraoni inapoi in romania laugh
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dr.Ernesto Rafael Guevara
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 419
Data de inscriere : 16/08/2010
Varsta : 105
Localizare : in cer si pe pamant

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Joi Sept 02, 2010 10:11 am

Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:
RocketQu33n a scris:
De ce nu se plang arabii care sunt cetateni israelieni ca sunt discriminati? Sau tiganii din Franta, Germania sau restul UE? Atat timp cat statul roman nu face mare lucru sa'i integreze, degeaba se plang romanii de actiunile lor.

pai noi ne plangem ca-i trimit pe magraoni inapoi in romania laugh

Ma refeream la tiganii lor, nu ai nostri. Very Happy
Stirea respectiva a ajuns pana in Israel. La un moment dat mi s'a spus: am vazut ca veti primi tigani din Franta. Adica unii au inteles ca francezii ii expulzeaza pe tiganii lor. laugh

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Joi Sept 02, 2010 11:06 am

RocketQu33n a scris:
Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:
RocketQu33n a scris:
De ce nu se plang arabii care sunt cetateni israelieni ca sunt discriminati? Sau tiganii din Franta, Germania sau restul UE? Atat timp cat statul roman nu face mare lucru sa'i integreze, degeaba se plang romanii de actiunile lor.

pai noi ne plangem ca-i trimit pe magraoni inapoi in romania laugh

Ma refeream la tiganii lor, nu ai nostri. Very Happy
Stirea respectiva a ajuns pana in Israel. La un moment dat mi s'a spus: am vazut ca veti primi tigani din Franta. Adica unii au inteles ca francezii ii expulzeaza pe tiganii lor. laugh
laugh veselie veselie laugh veselie veselie Bre, la un moment dat primeau românii, ca ajutoare, haine, alimente! Acum se primesc...ţigani?! agitat Mie mi se părea că nu stăm chiar prost la capitolul ăsta. vesel

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Dr.Ernesto Rafael Guevara Joi Sept 02, 2010 11:33 am

RocketQu33n a scris:
Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:
RocketQu33n a scris:
De ce nu se plang arabii care sunt cetateni israelieni ca sunt discriminati? Sau tiganii din Franta, Germania sau restul UE? Atat timp cat statul roman nu face mare lucru sa'i integreze, degeaba se plang romanii de actiunile lor.

pai noi ne plangem ca-i trimit pe magraoni inapoi in romania laugh

Ma refeream la tiganii lor, nu ai nostri. Very Happy
Stirea respectiva a ajuns pana in Israel. La un moment dat mi s'a spus: am vazut ca veti primi tigani din Franta. Adica unii au inteles ca francezii ii expulzeaza pe tiganii lor. laugh

hahaha, am putea face scandal ca astia expulzati nu sunt romani ci francezi, sa si-i ia inapoi parisul.
evident ca israelul e cu romania impotriva ciorilor migratoare, doar au si ei probleme oarecum similare cu o mare parte din populatia dornica de munca de origine palestiniana. prin gaza nu prea munceste nimeni dar in fata caselor sunt numai mercedesuri, asa ca prin judetul sibiu in unele localitati mai tuciurii.
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dr.Ernesto Rafael Guevara
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 419
Data de inscriere : 16/08/2010
Varsta : 105
Localizare : in cer si pe pamant

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Dr.Ernesto Rafael Guevara Joi Sept 02, 2010 11:35 am

Live a scris:
RocketQu33n a scris:
Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:
RocketQu33n a scris:
De ce nu se plang arabii care sunt cetateni israelieni ca sunt discriminati? Sau tiganii din Franta, Germania sau restul UE? Atat timp cat statul roman nu face mare lucru sa'i integreze, degeaba se plang romanii de actiunile lor.

pai noi ne plangem ca-i trimit pe magraoni inapoi in romania laugh

Ma refeream la tiganii lor, nu ai nostri. Very Happy
Stirea respectiva a ajuns pana in Israel. La un moment dat mi s'a spus: am vazut ca veti primi tigani din Franta. Adica unii au inteles ca francezii ii expulzeaza pe tiganii lor. laugh
laugh veselie veselie laugh veselie veselie Bre, la un moment dat primeau românii, ca ajutoare, haine, alimente! Acum se primesc...ţigani?! agitat Mie mi se părea că nu stăm chiar prost la capitolul ăsta. vesel

eu zic sa le returnam ajutoarele cu tigani, spunandu-le frumos intr-o scrisoare ca avem camara burdusita cu astfel de produse si sa incerce sa la livreze baronesei aleia din olanda, ca poate are nevoie sa-si spoiasca burlanele de la morile de vant
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dr.Ernesto Rafael Guevara
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 419
Data de inscriere : 16/08/2010
Varsta : 105
Localizare : in cer si pe pamant

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Joi Sept 02, 2010 11:46 am

Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:

eu zic sa le returnam ajutoarele cu tigani, spunandu-le frumos intr-o scrisoare ca avem camara burdusita cu astfel de produse si sa incerce sa la livreze baronesei aleia din olanda, ca poate are nevoie sa-si spoiasca burlanele de la morile de vant
N-am cămară, da-n rest...ar merge.
Bre, am avut şansa de a cunoaşte câţiva ţigani de excepţie! Muncitori grozavi, curaţi, vorbind frumos, cu familie normală etc. Când afli de astfel de oameni, regreţi enorm generalizările. Apoi...îţi aminteşti de pitirea genţii în autobuz, când sunt unii din etniei prin zonă, de manelele urlânde la orice oră, de...multe altele şi consideri normale generalizările. Îţi vin în minte toate mârâielile lu' UE despre respectarea drepturilor minorităţilor, în detrimentul celor ale majorităţii, cu "integraţi-i pe ţigani, că se foarte poate!!!", pentru ca apoi să vezi cum UE ţi-i trimite înapoi, neputând să-i integreze şi, odată repatriaţi, UE iar urlă că să-i integrezi pe ţigani, că cică se poate. Apoi te gândeşti la cum te simţi tu când ţiganii îţi cotropesc spaţiul şi ţi se strânge inima, punându-te în locul francezului, neamţului etc. Oricum ar fi s-o iei...apare dubla măsură la iveală, mie aşa mi se pare.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Joi Sept 02, 2010 11:48 am

Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:
hahaha, am putea face scandal ca astia expulzati nu sunt romani ci francezi, sa si-i ia inapoi parisul.
evident ca israelul e cu romania impotriva ciorilor migratoare, doar au si ei probleme oarecum similare cu o mare parte din populatia dornica de munca de origine palestiniana. prin gaza nu prea munceste nimeni dar in fata caselor sunt numai mercedesuri, asa ca prin judetul sibiu in unele localitati mai tuciurii.

Cred ca multora le este necunoscuta problema tiganilor, de aceea nici n'au priceput pe cine expulzeaza Franta. Laughing
Nu vreau sa'mi dau cu parerea daca muncesc sau nu palestinienii pentru ca n'am fost acolo, dar stiu ca exista hiperbogati si hipersaraci. Sunt destui care vin in Israel sa munceasca, multi ilegal si au o viata grea. Ii recunosti imediat pe strada: dupa haine, dupa bronzul mai accentuat decat al arabilor din Israel. Au o mentalitate asemanatoare insa cu cea a tiganilor. Le place sa se planga si exagereaza emotional - trasatura intalnita si la evreii veniti din tarile arabe. Prin satele arabe din Israel nu se incumeta niciun agent sa stranga taxele de la cei care nu le'au platit: si'ar pune toata lumea in cap.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Dracu' gol Joi Sept 02, 2010 12:11 pm

Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:hahaha, am putea face scandal ca astia expulzati nu sunt romani ci francezi, sa si-i ia inapoi parisul.
evident ca israelul e cu romania impotriva ciorilor migratoare, doar au si ei probleme oarecum similare cu o mare parte din populatia dornica de munca de origine palestiniana. prin gaza nu prea munceste nimeni dar in fata caselor sunt numai mercedesuri, asa ca prin judetul sibiu in unele localitati mai tuciurii.
Tin minte si acu' ce mi-a povestit un vechi preten de familie acu' vreo 20 de ani. Fusese detasat intr-o tara araba ca sa le construiasca magraonilor niste blocuri ceausiste, ca aia, saracii, nu stiau cum. Traiau in niste caverne sub pamant, da' aveau toti mertzane parcate la iesirea din pestera. Dupa ce le-au facut romanashii nostri o mandrete de cartier comunist, cam ca Zabrauti-ul din Ferentari, i-a mutat statu' arab pe babuini cu forta in cutiile de chibrituri romanesti. Fata de cocina in care traisera pana atunci, apartamentele romanesti erau luxu' absolut: aere conditionate, apa curenta, veceu in casa, tembelizor, frigider... tot tacamu'... Primu' lucru', pe care l-au facut urangutanii, a fost sa se cace in pungi de plastic si sa le arunce pe fereastra. Habar n-aveau la ce se foloseste veceu' si nici nu erau interesati sa afle... Restu' il puteti banui cu usurinta... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Dr.Ernesto Rafael Guevara Joi Sept 02, 2010 12:20 pm

Dracu' gol a scris:
Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:hahaha, am putea face scandal ca astia expulzati nu sunt romani ci francezi, sa si-i ia inapoi parisul.
evident ca israelul e cu romania impotriva ciorilor migratoare, doar au si ei probleme oarecum similare cu o mare parte din populatia dornica de munca de origine palestiniana. prin gaza nu prea munceste nimeni dar in fata caselor sunt numai mercedesuri, asa ca prin judetul sibiu in unele localitati mai tuciurii.
Tin minte si acu' ce mi-a povestit un vechi preten de familie acu' vreo 20 de ani. Fusese detasat intr-o tara araba ca sa le construiasca magraonilor niste blocuri ceausiste, ca aia, saracii, nu stiau cum. Traiau in niste caverne sub pamant, da' aveau toti mertzane parcate la iesirea din pestera. Dupa ce le-au facut romanashii nostri o mandrete de cartier comunist, cam ca Zabrauti-ul din Ferentari, i-a mutat statu' arab pe babuini cu forta in cutiile de chibrituri romanesti. Fata de cocina in care traisera pana atunci, apartamentele romanesti erau luxu' absolut: aere conditionate, apa curenta, veceu in casa, tembelizor, frigider... tot tacamu'... Primu' lucru', pe care l-au facut urangutanii, a fost sa se cace in pungi de plastic si sa le arunce pe fereastra. Habar n-aveau la ce se foloseste veceu' si nici nu erau interesati sa afle... Restu' il puteti banui cu usurinta... raset

parca nu-i stim de pe vremea comunistilor ce faceau in caminele studentesti. ne mai futeau si gagicile ciuhabii dreaq afro
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dr.Ernesto Rafael Guevara
și dă-i, și luptă!
și dă-i, și luptă!

Mesaje : 419
Data de inscriere : 16/08/2010
Varsta : 105
Localizare : in cer si pe pamant

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Dracu' gol Joi Sept 02, 2010 12:43 pm

Dr.Ernesto Rafael Guevara a scris:ne mai futeau si gagicile ciuhabii dreaq afro
Asta nu era numa' vina lor, a ciuhabilor... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Sept 02, 2010 4:04 pm

Prin natura meseriei, am avut de-a face cu fel de fel de oameni. Singurii cu care nu m-am înţeles au fost ţiganii. Primul lor gând când intră în contact cu tine este cum să te fenteze. Dacă nu reuşesc să te fenteze, încearcă să te cumpere. Dacă nu reuşeşte să te cumpere, îl cumpără pe şeful tău! raset

Înclin să cred că sunt "croiţi" să nu respecte alte legi în afara legilor ţigăneşti (cu toate că nici de alea nu ţin seama totdeauna). Probabil că îndelungata robie şi starea nomazi, le-a sădit bine "principiile" în mentalitatea colectivă.

Racheţică te invidiez că ai putut cunoaşte şi ţigani de excepţie. Eu n-am avut norocul tău, am avut parte numai de muhaiele.

În Franţa, ca şi in Italia şi România, "problema" ţiganilor a fost creată de slăbiciunea autorităţilor. Am mai întrebat asta aici: de ce ţiganii nu şi-au făcut tabere ilegale în Austria sau în Germania?
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Joi Sept 02, 2010 4:14 pm

Anahoret a scris:

Racheţică te invidiez că ai putut cunoaşte şi ţigani de excepţie. Eu n-am avut norocul tău, am avut parte numai de muhaiele.

În Franţa, ca şi in Italia şi România, "problema" ţiganilor a fost creată de slăbiciunea autorităţilor. Am mai întrebat asta aici: de ce ţiganii nu şi-au făcut tabere ilegale în Austria sau în Germania?

Era Live care a povestit, nu eu. Eu am stat cu o singura tigancusa de vorba, in Sighisoara (ti'am mai povestit). Era cu un bebelus in brate si venise sa ma intrebe daca am credit la telefon ca are o urgenta. Eu mi'am amintit de o poveste de langa scoala mamei mele cand un tigan a fugit cu telefonul unui elev si am spus ca n'am, desi aveam abonament. Pe urma mi'a parut rau ca am mintit, tipa intrase in vorba cu mine (eu am fost mai reticienta, evident); mi'a spus ca nu'i copilul ei ci al surorii, ne'am plimbat putin prin centrul Sighisoarei, mi'a aratat toate rudele ei (vreau sa spun ca toti, dar absolut toti tiganii care vindeau "bijuterii" si artizanate erau din aceeasi familie Laughing ) si a insistat sa'mi cumpere un suc. Am observat ca lumea se uita foarte ciudat la noi, dar nu m'a deranjat, ba chiar m'a amuzat.
Pai cum n'au fost lasati sa construiasca acele tabere in Germania n'ar fi trebuit lasati sa'si faca de cap nici in Romania. Dar cum la noi sunt mana in mana cu politia si nu numai...

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Joi Sept 02, 2010 4:20 pm

Dracu' gol a scris:
Tin minte si acu' ce mi-a povestit un vechi preten de familie acu' vreo 20 de ani. Fusese detasat intr-o tara araba ca sa le construiasca magraonilor niste blocuri ceausiste, ca aia, saracii, nu stiau cum. Traiau in niste caverne sub pamant, da' aveau toti mertzane parcate la iesirea din pestera. Dupa ce le-au facut romanashii nostri o mandrete de cartier comunist, cam ca Zabrauti-ul din Ferentari, i-a mutat statu' arab pe babuini cu forta in cutiile de chibrituri romanesti. Fata de cocina in care traisera pana atunci, apartamentele romanesti erau luxu' absolut: aere conditionate, apa curenta, veceu in casa, tembelizor, frigider... tot tacamu'... Primu' lucru', pe care l-au facut urangutanii, a fost sa se cace in pungi de plastic si sa le arunce pe fereastra. Habar n-aveau la ce se foloseste veceu' si nici nu erau interesati sa afle... Restu' il puteti banui cu usurinta... raset

Vina de a fi primitivi o poarta doar daca nu vor sa se integreze. Cand au fost adusi evreii din Etiopia, acestia au facut muraturi in WC si'si faceau nevoile pe strada. In ziua de azi pot spune ca sunt mult mai buni decat albii: mai linistiti si mai de treaba.
Beduinilor din Israel (care locuiau in corturi) li s'au construit blocuri si chiar cateva orase. Multi dintre ei s'au intors insa la vechiul mod de trai pentru ca nu puteau face fata cheltuielilor. S'a incercat sa li se ofere locuri de munca, scolarizare pentru copii, dar n'a prea reusit programul. Sotul meu are la locul de munca o fata dintr'o astfel de familie; tipa se poarta ca si cum n'ar fi beduina, dar daca n'ar fi fost politista, familia ei ar fi linsat'o de mult, pentru ca nu pastreaza traditia.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 10 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum