SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 11 din 34 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 22 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Sept 02, 2010 5:21 pm

RocketQu33n a scris:S'a incercat sa li se ofere locuri de munca, scolarizare pentru copii, dar n'a prea reusit programul. Sotul meu are la locul de munca o fata dintr'o astfel de familie; tipa se poarta ca si cum n'ar fi beduina, dar daca n'ar fi fost politista, familia ei ar fi linsat'o de mult, pentru ca nu pastreaza traditia.
Cam asta este şi problema cu ţiganii la noi. Încearcă să angajezi un ţigan şi ai să vezi cum îţi "munceşte" şi cu cât sârg respectă programul de lucru. În schimb vei constata că are o mulţime de probleme pe care trebuie musai să le rezolve şi neapărat în timpul serviciului.

Am văzut cu ceva timp în urmă un reportaj – de fapt mai mult o discuţie – dintre un reprezentant politic al ţiganilor şi o familie de mustăcioşi cu pălării mari. Se punea problema şcolii şi, implicit, a căsătoriilor între copii iar tipul dădea exemple de ţigănci şi ţigani care au plecat (fugit) de lângă familie, au făcut liceul, au terminat faculatea şi au ajuns mari (prin Europa, că la noi mai greuţ). Răspunsul mustăciosului (cred că era cel puţin capul familiei, dacă nu bulibaşă) m-a surprins. El spunea că în cazul ăsta este vorba de un eşec al familiei (?!). Fata nu trebuie să înveţe mai mult de patru clase, maxim opt (să ştie să scrie, să citească, să socotească), în rest trebuie să stea în familie. El pleda, într-un fel, pentru puritatea fetei care, bineînţeles, era "angajată" (dată) de mică. Citez aproximativ: "La liceu cunoaşte băieţi, se duce în discotecă şi nu mai este cu familia".

Integrarea ţiganilor nu se face ca la armată: îi îmbarci în postav kaki, le dai arma-n mână şi gata, sunt soldaţi. Adică le pui în mână câte 300 € de căciulă şi-i trimiţi să cultive pământul la ţară. Sau te faci că nu vezi palatele cu turnuleţe de la Strehaia şi de-aiurea, în condiţiile în care proprietarii nu plătesc impozite pe măsură.

Trebuie să se umble, mai întâi, la schimbarea mentalităţilor iar asta se face cu răbdare şi în timp. Şi, bineînţeles, cu voinţa reală (şi politică) de a schimba ceva. Dădeam, la un moment dat, exemplul lui Moise: 400 km au fost făcuţi în 40 de ani. De ce? Pentru că trebuia ca în acest marş să se schimbe o generaţie: să moară evreii care au trăit ca sclavi în Egipt, şi care aveau o mentalitate de sclavi, şi să ajungă la maturitate copiii născuţi în libertate, cu mentalitate de oameni liberi.

Deocamdată, în privinţa integrării ţiganilor, doar s-au păpat nişte fonduri. Şi se vor mai păpa, că ONG-urile sunt campioane (şi la noi, şi-n Franţa, şi-n Italia, şi-n SUA... şi oriunde). vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Joi Sept 02, 2010 6:31 pm

RocketQu33n a scris:
delta a scris:Nu m-ar mira...
Una este să prezinți la ora/orele legate de subiectul celui de-al doilea război mondial (eventual in unele ore de educatie civica) aspecte referitoare la Holocaust (respectiv rasism - in cazul orelor de educatie civica) si cu totul alta este să stresezi continuu oamenii cu readucerea în prim plan al diferitelor detalii.
Chiar si asa, acesta este motiv de suspendare?
Păi, dacă scroafa aia stresa copii, normal că este...

RocketQu33n a scris:Pe de alta parte, nu s'a precizat daca parintii sau copiii ar fi fost nemultumiti, dimpotriva: elevii s'au plans ca n'au facut destule excursii.
Să nu se fi referit cumva la faptul că mai vroiau să meargă și în alte locuri decât cimitire evreiești... Laughing

RocketQu33n a scris:Si hai sa fim seriosi: spalare pe creier? Adica trebuia sa infrumuseteze profesoara faptele?
Nu trebuia să înfrumusețeze nimic, dar să povestească naibii doar la orele care au măcar oarece tangențe cu subiectul omorârii în masă a evreilor.

RocketQu33n a scris:Mie mi'a povestit o supravietuitoare ca realitatea din lagare a fost mult mai dura decat apare in filme.
Dacă te iei după filme, americanii au câștigat războiul din Vietnam... laugh

RocketQu33n a scris:A fost un pretext ca s'o dea afara - profesoara sustine ca din cauza etniei sale.
Siiiguuur! veselie
Asta-i ca și țiganca aia care bătea elevii și i-a tras o palmă și polițistului chemat să o liniștească, după care tot ea urla că se duce la CEDO să reclame că a fost discriminată și agresată... laugh

RocketQu33n a scris:
E clar: fasciștii au belit o grămadă de evrei, învingătorii din WW2 au belit o serie de călăi și le-au dat cadou evreilor actualul Israel. OK, dar de la asta pana la discuta permanent despre cat de necăjiți sunt peste tot evreii este totuși o diferență.
A doua zi dupa ce le'a fost data cadou tara au fost atacati din toate partile.
Păi, dacă acolo erau deja alții anterior ca evreii să o primească moca... Laughing

RocketQu33n a scris:Oare s'a schimbat perceptia oamenilor dupa '45?
Da' ce motiv ar fi avut oamenii să-și schimbe percepția despre evrei? scratch

RocketQu33n a scris:Ia citeste comentariile mioriticilor de pe Hotnews.
Nu citesc nimic pe forumul unde taie și spânzură aiurea anostul securicios. Cool

RocketQu33n a scris:In Romania s'a facut mult zgomot pentru ca autoritatile romane - cu presedintele Iliescu in frunte - au sustinut ca pe teritoriul Romaniei n'a existat Holocaust.
Eh, au mai tas câteva șuturi în fundul unor cămătari, și cică au mai împușcat ceva duzini de evrei pe undeva prin Moldova, dar astea nu știu dacă sunt suficiente să fie incluse în categoria Holocaust.
Eventual dacă gazau vreo sută de mii de evrei, mai spuneam și yo că totuși era cazul să nu exagereze...

RocketQu33n a scris:De ce nu se plang arabii care sunt cetateni israelieni ca sunt discriminati?
Da' îndrăznesc să deschidă gura dacă stau 24 din 24 ore pe zi evrei înarmați până-n dinți pe stradă? veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Joi Sept 02, 2010 9:39 pm

delta a scris:Păi, dacă scroafa aia stresa copii, normal că este...

Si daca "aia" nu era o scroafa si nu'i stresa pe copii? dezaprobare

delta a scris:Să nu se fi referit cumva la faptul că mai vroiau să meargă și în alte locuri decât cimitire evreiești... Laughing

In December some of the teacher’s pupils staged a protest during a visit to the Henri-Loritz High School by Education Minister Luc Chatel, complaining that the number of places on the Holocaust field trips had been reduced.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In primul rand, Auschwitz, Birkenau, Dachau, Bergen-Belsen nu sunt cimitire.
In al doilea rand, nimeni nu'i forteaza pe elevi sa mearga in excursii. Am fost in 4 schimburi de experienta, unul cu Franta si 3 cu Germania; acei elevi straini puteau sa mearga in alte tari si ei au ales Romania. La un moment dat, un profesor iesise la pensie si nu s'au mai tinut proiecte cu una dintre scoli pentru ca noul profesor, care le era antipatic elevilor, nu reusea sa stranga destui. Asa ca macane treaba cu copiii stresati si prea multele excursii.
In al treilea rand, conducerea se plange ca ii spala pe creier. Nu'mi vine sa cred ca acesta este cel mai solid argument al lor. In epoca internetului, in care sunt suficiente "surse" care neaga Holocaustul, sa fie posibil ca 1-2 ore pe saptamana cu niste copii de gimnaziu/liceu sa fie suficiente pentru spalare pe creier. cred ca te pricepi mai bine decat mine la aspectele psihologice. Iar la nemultumirea elevilor ei ca s'a redus numarul de excursii in zonele in care au murit evrei, conducerea scolii explica ca acei elevi au fost spalati pe creier de ea! Nici vorba ca ea sa fi prezentat intr'un mod interesant care sa le capteze atentia - ca tot explicai de succesul pe care l'ai avut tu intr'o scoala.
Mai departe, cica n'ar fi fost obiectiva. Pai atunci ar fi trebuit toti profesorii din vest care au adus un supravietuitor la orele de istorie dati afara.
Si ce mi se pare cel mai relevant in "argumentatia" conducerii: daca a fost subiectiva, cine ar fi avut de suferit? Francezii, care s'au opus cu vehementa deportarilor? Francezii care au condamnat atitudinea nedreapta fata de Dreyfus? Sau francezii care au admirat Regimul de la Vichy? Ori nazistii?



Eh, au mai tas câteva șuturi în fundul unor cămătari, și cică au mai împușcat ceva duzini de evrei pe undeva prin Moldova, dar astea nu știu dacă sunt suficiente să fie incluse în categoria Holocaust.
Eventual dacă gazau vreo sută de mii de evrei, mai spuneam și yo că totuși era cazul să nu exagereze...

Nu au murit cateva duzini in Moldova, ci "cateva" 13.000 - de mana autoritatilor romane (armata, politia, nu numai legionarii), asta nu le convine romanilor, ca nu pot da vina pe nemti, hortysti, rusi sau masoni. De aceea au multi pica pe Elie Wiesel la fel cum au bashistii pica pe Dumitrescu care practic, n'a facut decat sa'l lase pe Basescu sa se dea singur de gol. In Bucuresti au murit "cateva" sute - poate chiar mai putin -, e drept, unii agatati in carligele de la abatoare. Altii au murit scufundati in Marea Neagra, dupa ce Antonescu le'a promis ca vor ajunge in Palestina. E drept, n'au atins suta de mii, cei ucisi exclusiv de mana romanilor. Se poate sa nu fie suficient, a.i. sa fie inclus in categoria "genocid". Ma intreb atunci daca chiar a fost suficient sa salvezi o persoana sau o familie intreaga ca sa primesti titlul de "Drept intre popoare" si sa ti se planteze un copac la Yad Vashem. Probabil ca nu'i o dovada de omenie.



delta a scris:Da' îndrăznesc să deschidă gura dacă stau 24 din 24 ore pe zi evrei înarmați până-n dinți pe stradă? veselie


Da, ca Israelul are dictatura militara.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 03, 2010 5:24 am

RocketQu33n a scris:
delta a scris:Păi, dacă scroafa aia stresa copii, normal că este...
Si daca "aia" nu era o scroafa si nu'i stresa pe copii? dezaprobare
Atunci nu era. Very Happy

RocketQu33n a scris:
delta a scris:Să nu se fi referit cumva la faptul că mai vroiau să meargă și în alte locuri decât cimitire evreiești... Laughing
In primul rand, Auschwitz, Birkenau, Dachau, Bergen-Belsen nu sunt cimitire.
Mda, la câte hectare ocupau acele unități, nu încăpeau pe acolo respectivii morți nici dacă-i îngropau pe verticală.
Poate din cauza lipsei spațiului să se fi gândit idioții ăia de naziști la versiunea cu incinerarea... scratch

RocketQu33n a scris:In al doilea rand, nimeni nu'i forteaza pe elevi sa mearga in excursii. Am fost in 4 schimburi de experienta, unul cu Franta si 3 cu Germania; acei elevi straini puteau sa mearga in alte tari si ei au ales Romania. La un moment dat, un profesor iesise la pensie si nu s'au mai tinut proiecte cu una dintre scoli pentru ca noul profesor, care le era antipatic elevilor, nu reusea sa stranga destui. Asa ca macane treaba cu copiii stresati si prea multele excursii.
După cum ai observat și în postarea mea precedentă, mă refeream la faptul că poate elevii s-au săturat să meargă în cimitire evreiești (respectiv, în locuri care pentru evrei sunt importante, dar pentru ceilalți - adică ne-evrei - pot fi doar niște obiective turistice nu neapărat ieșite din comun).

RocketQu33n a scris:In al treilea rand, conducerea se plange ca ii spala pe creier. Nu'mi vine sa cred ca acesta este cel mai solid argument al lor. In epoca internetului, in care sunt suficiente "surse" care neaga Holocaustul, sa fie posibil ca 1-2 ore pe saptamana cu niste copii de gimnaziu/liceu sa fie suficiente pentru spalare pe creier. cred ca te pricepi mai bine decat mine la aspectele psihologice. Iar la nemultumirea elevilor ei ca s'a redus numarul de excursii in zonele in care au murit evrei, conducerea scolii explica ca acei elevi au fost spalati pe creier de ea! Nici vorba ca ea sa fi prezentat intr'un mod interesant care sa le capteze atentia - ca tot explicai de succesul pe care l'ai avut tu intr'o scoala.
hehehe, deci dacă-i evreu sigur trebuie să aibă dreptate și mai sigur e că-i discriminat? Laughing

RocketQu33n a scris:Mai departe, cica n'ar fi fost obiectiva. Pai atunci ar fi trebuit toti profesorii din vest care au adus un supravietuitor la orele de istorie dati afara.
Sper că i-au adus la ora despre al doilea război mondial, nu la cel despre "descoperirea" Americii de către Columb... laugh

RocketQu33n a scris:Si ce mi se pare cel mai relevant in "argumentatia" conducerii: daca a fost subiectiva, cine ar fi avut de suferit? Francezii, care s'au opus cu vehementa deportarilor? Francezii care au condamnat atitudinea nedreapta fata de Dreyfus? Sau francezii care au admirat Regimul de la Vichy? Ori nazistii?
Habar nu am ce ți se pare relevant în acea argumentație, dar asta nu înseamnă că m-ar interesa... Laughing

RocketQu33n a scris:
Eh, au mai tras câteva șuturi în fundul unor cămătari, și cică au mai împușcat ceva duzini de evrei pe undeva prin Moldova, dar astea nu știu dacă sunt suficiente să fie incluse în categoria Holocaust.
Eventual dacă gazau vreo sută de mii de evrei, mai spuneam și yo că totuși era cazul să nu exagereze...
Nu au murit cateva duzini in Moldova, ci "cateva" 13.000 - de mana autoritatilor romane (armata, politia, nu numai legionarii), asta nu le convine romanilor, ca nu pot da vina pe nemti, hortysti, rusi sau masoni.
hehehe, din câteva duzini maltratate de legionari i-ați transformat în 13.000 executate de "autorități"? veselie

RocketQu33n a scris:In Bucuresti au murit "cateva" sute - poate chiar mai putin -, e drept, unii agatati in carligele de la abatoare.
Probabil îți dai seama că toate erau făcute în funcție de posibilități, și cum în București lipseau hotelurile de 14 stele... Laughing

RocketQu33n a scris:Altii au murit scufundati in Marea Neagra, dupa ce Antonescu le'a promis ca vor ajunge in Palestina.
Asta-i din categoria "Povești și de o parte, și de cealaltă". vesel

RocketQu33n a scris:Ma intreb atunci daca chiar a fost suficient sa salvezi o persoana sau o familie intreaga ca sa primesti titlul de "Drept intre popoare" si sa ti se planteze un copac la Yad Vashem. Probabil ca nu'i o dovada de omenie.
hehe, semeni cu profesoara aia care stresa aiurea pe cei din jur și dacă era luată peste picior atunci urla că-i discriminată, și că sunt antisemiți toți pe care îi plictisește discursul ei.

RocketQu33n a scris:
delta a scris:Da' îndrăznesc să deschidă gura dacă stau 24 din 24 ore pe zi evrei înarmați până-n dinți pe stradă? veselie
Da, ca Israelul are dictatura militara.
Unde scrie asta? confused

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Sept 03, 2010 5:58 am

RocketQu33n a scris:Nu au murit cateva duzini in Moldova, ci "cateva" 13.000 - de mana autoritatilor romane (armata, politia, nu numai legionarii), asta nu le convine romanilor, ca nu pot da vina pe nemti, hortysti, rusi sau masoni. De aceea au multi pica pe Elie Wiesel la fel cum au bashistii pica pe Dumitrescu care practic, n'a facut decat sa'l lase pe Basescu sa se dea singur de gol. In Bucuresti au murit "cateva" sute - poate chiar mai putin -, e drept, unii agatati in carligele de la abatoare. Altii au murit scufundati in Marea Neagra, dupa ce Antonescu le'a promis ca vor ajunge in Palestina. E drept, n'au atins suta de mii, cei ucisi exclusiv de mana romanilor. Se poate sa nu fie suficient, a.i. sa fie inclus in categoria "genocid". Ma intreb atunci daca chiar a fost suficient sa salvezi o persoana sau o familie intreaga ca sa primesti titlul de "Drept intre popoare" si sa ti se planteze un copac la Yad Vashem. Probabil ca nu'i o dovada de omenie.
Chiar dacă ar fi murit şi un singur evreu pe motiv că este evreu şi era destul. Însă nu numai evreii au fost prigoniţi în vremea lui Antonescu ci şi ţiganii: fie au fost ucişi, fie au fost deportaţi în Transnistria. Însă despre ei n-are cine să povestească. Singurul care a scris despre ţiganii deportaţi a fost Zaharia Stancu în "Şatra"; adică o picătură de cerneală în Oceanul Pacific.

Holocaustul a existat, nu se poate nega asta şi nimeni nu trebuie să uite ce s-a întâmplat. Mai ales cei de vârsta ta; pentru mulţi dintre voi holocaustul este o poveste horror şi atât. De aceea consider că o vizită la unul dintre lagărele de concentrare naziste ar fi una dintre cele mai bune lecţii de morală. Cu atât mai mult cu cât acolo nu au murit numai evrei, chiar dacă ei au fost majoritatea covârşitoare.

Din păcate, evreii au cam făcut din holocaust o "afacere de familie" şi, în loc să-l considere o monstruozitate la adresa umanităţii şi a demnităţii umane, l-au centrat doar pe etnia evreiască, cu tendinţe de culpabilizare mondială. În felul ăsta, şi prin agresivitatea (poate justificată) cu care-l proclamă, există toate şansele ca efectul să fie exact opus celui scontat. Semnale de genul acesta au fost trase chiar de co-etnici de-ai tăi. Există riscul ca, tocmai din cauza campaniei agresive şi de culpabilizare a ne-evreilor pe care o faceţi, holocaustul să se bagatelizeze. Şi n-ar fi bine deloc.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 03, 2010 6:22 am

Anahoret a scris:Holocaustul a existat, nu se poate nega asta şi nimeni nu trebuie să uite ce s-a întâmplat. Mai ales cei de vârsta ta; pentru mulţi dintre voi holocaustul este o poveste horror şi atât. De aceea consider că o vizită la unul dintre lagărele de concentrare naziste ar fi una dintre cele mai bune lecţii de morală.
Și yo-s de părere că - desigur în caz că are posibilitatea - orice om ar trebui să viziteze o dată un asemenea fost lagăr inventat de oameni pentru a extermina alți oameni.
Doar că asta nu înseamnă că ar fi cazul să facem un obicei în a trece frecvent prin locuri care în ultimă instanță au impact psihologic suficient de mare pentru ca omul să dezvolte o psihoză și să vorbească doar despre evrei inclusiv în condițiile în care chiar nu ar fi cazul...

Anahoret a scris:Din păcate, evreii au cam făcut din holocaust o "afacere de familie" şi, în loc să-l considere o monstruozitate la adresa umanităţii şi a demnităţii umane, l-au centrat doar pe etnia evreiască, cu tendinţe de culpabilizare mondială. În felul ăsta, şi prin agresivitatea (poate justificată) cu care-l proclamă, există toate şansele ca efectul să fie exact opus celui scontat. Semnale de genul acesta au fost trase chiar de co-etnici de-ai tăi. Există riscul ca, tocmai din cauza campaniei agresive şi de culpabilizare a ne-evreilor pe care o faceţi, holocaustul să se bagatelizeze.
hehehe, astea-s aspectele Rolling Eyes pe care se pare că nici RocketQu33n nu vrea să le sesizeze...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 8:24 am

Anahoret a scris:Chiar dacă ar fi murit şi un singur evreu pe motiv că este evreu şi era destul. Însă nu ?numai evreii au fost prigoniţi în vremea lui Antonescu ci şi ţiganii: fie au fost ucişi, fie au fost deportaţi în Transnistria. Însă despre ei n-are cine să povestească. Singurul care a scris despre ţiganii deportaţi a fost Zaharia Stancu în "Şatra"; adică o picătură de cerneală în Oceanul Pacific.

Ai vazut memoriul acela al Holocaustului din Bucuresti? Scrie acolo si despre tigani si roata de car care le este lor dedicata. Se vorbeste mult mai putin despre ei dar asta nu poate fi vina evreilor.

Holocaustul a existat, nu se poate nega asta şi nimeni nu trebuie să uite ce s-a întâmplat. Mai ales cei de vârsta ta; pentru mulţi dintre voi holocaustul este o poveste horror şi atât. De aceea consider că o vizită la unul dintre lagărele de concentrare naziste ar fi una dintre cele mai bune lecţii de morală. Cu atât mai mult cu cât acolo nu au murit numai evrei, chiar dacă ei au fost majoritatea covârşitoare.

Din păcate, evreii au cam făcut din holocaust o "afacere de familie" şi, în loc să-l considere o monstruozitate la adresa umanităţii şi a demnităţii umane, l-au centrat doar pe etnia evreiască, cu tendinţe de culpabilizare mondială. În felul ăsta, şi prin agresivitatea (poate justificată) cu care-l proclamă, există toate şansele ca efectul să fie exact opus celui scontat. Semnale de genul acesta au fost trase chiar de co-etnici de-ai tăi. Există riscul ca, tocmai din cauza campaniei agresive şi de culpabilizare a ne-evreilor pe care o faceţi, holocaustul să se bagatelizeze. Şi n-ar fi bine deloc.

Nu cred ca efectul este opus doar din cauza agresivitatii cu care'l proclama. Lumea ar putea la fel de bine sa'i ignore sau sa le acorde aceeasi atentie pe care le'o acorda armenilor, ca si ei se straduiesc sa faca holocaustul lor recunoscut in lumea intreaga.

Ieri am mai citit niste chestii in Le Figaro. Spune acolo ca profesoara urma sa faca o excursie la Auschwitz si Birkenau la care s'au inscris 144 de elevi. Ministerul Educatiei a redus, insa, numarul de locuri la 80 iar cand ministrul Educatiei a facut o vizita acelei scoli, elevii s'au plans de reducerea locurilor. Atunci s'a hotarat deschiderea unei anchete, concluzia fiind cea pe care am mentionat'o deja. Cica ar fi pronuntat cuvantul "Shoah" de 14 ori iar "genocid" (termenul mai neutru si laic, spun ei) de doar 2 ori. Shoah este un cuvant din ebraica care inseamna "ardere" si apare in cartile lor de istorie. Apropos, studierea Holocaustului face parte din programa franceza. Anchete de genul acesta s'au facut si in Romania cand un medic de familie a spus ca noua lista de medicamente (de pe vremea lui Tariceanu) nu e buna; a avut loc o inspectie in care s'au gasit "nereguli" si cabinetul lui s'a inchis.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 8:30 am

Anahoret a scris:Cam asta este şi problema cu ţiganii la noi. Încearcă să angajezi un ţigan şi ai să vezi cum îţi "munceşte" şi cu cât sârg respectă programul de lucru. În schimb vei constata că are o mulţime de probleme pe care trebuie musai să le rezolve şi neapărat în timpul serviciului.

Am văzut cu ceva timp în urmă un reportaj – de fapt mai mult o discuţie – dintre un reprezentant politic al ţiganilor şi o familie de mustăcioşi cu pălării mari. Se punea problema şcolii şi, implicit, a căsătoriilor între copii iar tipul dădea exemple de ţigănci şi ţigani care au plecat (fugit) de lângă familie, au făcut liceul, au terminat faculatea şi au ajuns mari (prin Europa, că la noi mai greuţ). Răspunsul mustăciosului (cred că era cel puţin capul familiei, dacă nu bulibaşă) m-a surprins. El spunea că în cazul ăsta este vorba de un eşec al familiei (?!). Fata nu trebuie să înveţe mai mult de patru clase, maxim opt (să ştie să scrie, să citească, să socotească), în rest trebuie să stea în familie. El pleda, într-un fel, pentru puritatea fetei care, bineînţeles, era "angajată" (dată) de mică. Citez aproximativ: "La liceu cunoaşte băieţi, se duce în discotecă şi nu mai este cu familia".

Integrarea ţiganilor nu se face ca la armată: îi îmbarci în postav kaki, le dai arma-n mână şi gata, sunt soldaţi. Adică le pui în mână câte 300 € de căciulă şi-i trimiţi să cultive pământul la ţară. Sau te faci că nu vezi palatele cu turnuleţe de la Strehaia şi de-aiurea, în condiţiile în care proprietarii nu plătesc impozite pe măsură.

Trebuie să se umble, mai întâi, la schimbarea mentalităţilor iar asta se face cu răbdare şi în timp. Şi, bineînţeles, cu voinţa reală (şi politică) de a schimba ceva. Dădeam, la un moment dat, exemplul lui Moise: 400 km au fost făcuţi în 40 de ani. De ce? Pentru că trebuia ca în acest marş să se schimbe o generaţie: să moară evreii care au trăit ca sclavi în Egipt, şi care aveau o mentalitate de sclavi, şi să ajungă la maturitate copiii născuţi în libertate, cu mentalitate de oameni liberi.

Deocamdată, în privinţa integrării ţiganilor, doar s-au păpat nişte fonduri. Şi se vor mai păpa, că ONG-urile sunt campioane (şi la noi, şi-n Franţa, şi-n Italia, şi-n SUA... şi oriunde). vesel

Stiam ca fetele nu sunt lasate sa continue studiile pentru a nu se indragosti. Laughing Pe parinti n'ai cum sa'i mai schimbi, cu copiii trebuie lucrat. Mentalitatea lor nu se va schimba cu pungi cu ajutoare date familiilor in schimbul unor vaccinuri - cand nu mai erau ajutoare, tiganii stateau in spital si nu mai vroiau sa se vaccineze. Aia, spre exemplu, n'a fost o treaba serioasa.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 03, 2010 8:33 am

RocketQu33n a scris:Ai vazut memoriul acela al Holocaustului din Bucuresti? Scrie acolo si despre tigani si roata de car care le este lor dedicata. Se vorbeste mult mai putin despre ei dar asta nu poate fi vina evreilor.
Ai observat cumva/vreodată/undeva/cândva dacă ai vreo fixație legată de vină și lipsa vinei? Laughing

RocketQu33n a scris:
Din păcate, evreii au cam făcut din holocaust o "afacere de familie"...
Nu cred ca efectul este opus doar din cauza agresivitatii cu care'l proclama.
Atunci mai uită-te la discursurile lui Vadim Tudor... laugh

RocketQu33n a scris:Ieri am mai citit niste chestii in Le Figaro. Spune acolo ca profesoara urma sa faca o excursie la Auschwitz si Birkenau la care s'au inscris 144 de elevi.
Sper că nu te superi dacă scriu că mi se pare că ești deja penibilă când insiști pe acest subiect sionist la fel cum d_d se mândrește cu amprenta cercului maro primit prin intermediul lui Funeriu din partea lui Băsescu... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 8:40 am

delta a scris:
RocketQu33n a scris:
Din păcate, evreii au cam făcut din holocaust o "afacere de familie"...
Nu cred ca efectul este opus doar din cauza agresivitatii cu care'l proclama.
Atunci mai uită-te la discursurile lui Vadim Tudor... laugh

Pai, oameni ca Vadim Tudor nu pot decat sa dea dreptate afirmatiei mele...

delta a scris:Ieri am mai citit niste chestii in Le Figaro. Spune acolo ca profesoara urma sa faca o excursie la Auschwitz si Birkenau la care s'au inscris 144 de elevi.
Sper că nu te superi dacă scriu că mi se pare că ești deja penibilă când insiști pe acest subiect sionist la fel cum d_d se mândrește cu amprenta cercului maro primit prin intermediul lui Funeriu din partea lui Băsescu... Laughing [/quote]

Subiectul ar fi fost sionist daca ar fi avut vreo tangenta cu Israel. Rolling Eyes
Penibile (in cel mai bun caz) mi se par persoanele care insista (fara a avea prea multe dovezi) ca o persoana care apartine unui anume grup poate fi asa doar pentru ca exista si alte persoane din acelasi grup le fel. Wink

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 9:42 am

delta a scris:hehehe, din câteva duzini maltratate de legionari i-ați transformat în 13.000 executate de "autorități"? veselie


..........................................................................

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 03, 2010 10:00 am

RocketQu33n a scris:
delta a scris:hehehe, din câteva duzini maltratate de legionari i-ați transformat în 13.000 executate de "autorități"? veselie
..........................................................................
Comentariul la nelămurirea mea puteai să-l pui la chat... Wink
Apropo, tu chiar ești convinsă că în afară de evrei este cineva interesat de subiecte care interesează doar evreii? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Sept 03, 2010 10:41 am

RocketQu33n a scris:Nu cred ca efectul este opus doar din cauza agresivitatii cu care'l proclama. Lumea ar putea la fel de bine sa'i ignore sau sa le acorde aceeasi atentie pe care le'o acorda armenilor, ca si ei se straduiesc sa faca holocaustul lor recunoscut in lumea intreaga.
Armenii, ca şi românii basarabeni deportaţi masiv în Siberia din raţiuni de purificare etnică, au avut "neşansa" să nu fie masacraţi în centrul Europei iar trupele "eliberatoare" au fost tocmai cele care i-au pus la proţap. Ceea ce nu a fost cazul cu lagărele de concentrare naziste. Asta este nemernicia cu istoria: este mereu de partea celor care o scriu. laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Vin Sept 03, 2010 3:33 pm

delta a scris: Apropo, tu chiar ești convinsă că în afară de evrei este cineva interesat de subiecte care interesează doar evreii? Laughing
Hmm...Delta refuz dezaprobare frustrated , parcă regula era că sanctuarul este locul unde fiecare poate să scrie cei trece prin cap, chiar dacă ceea ce scrie nu interesează pe nimeni. laugh
Ai tot susținut că nu citești cu atenție sau că uiți rapid dacă nu te interesează subiectul. Păi...dacă nu te interesează subiectul cu evreii, de ce nu procedezi la fel? Twisted Evil tease
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 03, 2010 4:39 pm

lolo a scris:
delta a scris: Apropo, tu chiar ești convinsă că în afară de evrei este cineva interesat de subiecte care interesează doar evreii? Laughing
Hmm...Delta refuz dezaprobare frustrated , parcă regula era că sanctuarul este locul unde fiecare poate să scrie cei trece prin cap, chiar dacă ceea ce scrie nu interesează pe nimeni. laugh
Ai tot susținut că nu citești cu atenție sau că uiți rapid dacă nu te interesează subiectul. Păi...dacă nu te interesează subiectul cu evreii, de ce nu procedezi la fel? Twisted Evil tease
Yo procedez la fel și în acest caz, dar pot să constat sau să pun întrebări, nu? Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty invers nu reusesti :)

Mesaj  Vasile Vin Sept 03, 2010 4:43 pm

delta a scris:
lolo a scris:
delta a scris: Apropo, tu chiar ești convinsă că în afară de evrei este cineva interesat de subiecte care interesează doar evreii? Laughing
Hmm...Delta refuz dezaprobare frustrated , parcă regula era că sanctuarul este locul unde fiecare poate să scrie cei trece prin cap, chiar dacă ceea ce scrie nu interesează pe nimeni. laugh
Ai tot susținut că nu citești cu atenție sau că uiți rapid dacă nu te interesează subiectul. Păi...dacă nu te interesează subiectul cu evreii, de ce nu procedezi la fel? Twisted Evil tease
Yo procedez la fel și în acest caz, dar pot să constat sau să pun întrebări, nu? Very Happy
hehe . Adevaru' e ca sunt suprasaturat de referirile la arabi si evrei pe forumuri . Oricat ai ocoli , tot calci in cate-o referire din asta ...

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 03, 2010 4:59 pm

Vasile a scris:hehe . Adevaru' e ca sunt suprasaturat de referirile la arabi si evrei pe forumuri . Oricat ai ocoli , tot calci in cate-o referire din asta ...
Păi, nu mai știam cum naiba să formulez fără să folosesc cuvintele "evreu", "musulman", "mozaic", "arab", "semit" și similare... laugh
Nu de alta, dar apărea brusc RocketQu33n să explice faptul că bărbatul scund, tuciuriu, chel, burtos și cu puța retezată este idealul umanității... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 6:02 pm

delta a scris:
Vasile a scris:hehe . Adevaru' e ca sunt suprasaturat de referirile la arabi si evrei pe forumuri . Oricat ai ocoli , tot calci in cate-o referire din asta ...
Păi, nu mai știam cum naiba să formulez fără să folosesc cuvintele "evreu", "musulman", "mozaic", "arab", "semit" și similare... laugh
Nu de alta, dar apărea brusc RocketQu33n să explice faptul că bărbatul scund, tuciuriu, chel, burtos și cu puța retezată este idealul umanității... veselie

Nu scapi nicio ocazie sa fii porc. La cat de des il mentionezi pe tuciuriul retezat, grasut si chel as spune ca te simti intr'o competitie.
Pe nevasta'ta ai ales'o in functie de cat de stramta parea? Na, ca nu m'am putut abtine. veselie


Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Vin Sept 03, 2010 6:07 pm, editata de 1 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 6:06 pm

Anahoret a scris:Asta este nemernicia cu istoria: este mereu de partea celor care o scriu. laugh

La asta adauga si faptul ca pe nimeni nu intereseaza ce s'a intamplat cu altii.
Hermann Goring spunea ca intr'un razboi invingatorii vor fi judecatorii si invinsii, judecatii.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 03, 2010 6:13 pm

RocketQu33n a scris:La cat de des il mentionezi pe tuciuriul retezat, grasut si chel as spune ca te simti intr'o competitie.
Tu poți spune ce vrei (subliniez că vrei nu se referă la partea din urmă a expresiei evrei), deoarece mie mi se pare haios modul în care oamenii încearcă să "adapteze" realitatea astfel încât să poată spune că de fapt ceea ce există este din cauză că așa au vrut ei... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 6:13 pm

delta a scris:
RocketQu33n a scris:
delta a scris:hehehe, din câteva duzini maltratate de legionari i-ați transformat în 13.000 executate de "autorități"? veselie
..........................................................................
Comentariul la nelămurirea mea puteai să-l pui la chat... Wink

Si "pizdele proaste" unde se pot pune? Rolling Eyes

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 6:19 pm

delta a scris:
RocketQu33n a scris:La cat de des il mentionezi pe tuciuriul retezat, grasut si chel as spune ca te simti intr'o competitie.
Tu poți spune ce vrei (subliniez că vrei nu se referă la partea din urmă a expresiei evrei), deoarece mie mi se pare haios modul în care oamenii încearcă să "adapteze" realitatea astfel încât să poată spune că de fapt ceea ce există este din cauză că așa au vrut ei... laugh

Daca ti se pare haios inseamna ca razi si de tine. E uimitor cum ai putut trage concluzia ca de la o discutie despre evrei sau musulman se ajunge la idealul umanitatii care are scula retezata.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Sept 03, 2010 6:23 pm

RocketQu33n a scris:La asta adauga si faptul ca pe nimeni nu intereseaza ce s'a intamplat cu altii.
Hermann Goring spunea ca intr'un razboi invingatorii vor fi judecatorii si invinsii, judecatii.
Nu a spus nimic nou! Asta a mai zis-o şi Brennus cu 2400 de ani înainte: "Vae victis"! vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 03, 2010 6:50 pm

RocketQu33n a scris:
delta a scris:
RocketQu33n a scris:
delta a scris:hehehe, din câteva duzini maltratate de legionari i-ați transformat în 13.000 executate de "autorități"? veselie
..........................................................................
Comentariul la nelămurirea mea puteai să-l pui la chat... Wink
Si "pizdele proaste" unde se pot pune? Rolling Eyes
În cazul unora... în vârfuri retezate. vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Vin Sept 03, 2010 7:03 pm

delta a scris:
RocketQu33n a scris:
delta a scris:
RocketQu33n a scris:
delta a scris:hehehe, din câteva duzini maltratate de legionari i-ați transformat în 13.000 executate de "autorități"? veselie
..........................................................................
Comentariul la nelămurirea mea puteai să-l pui la chat... Wink
Si "pizdele proaste" unde se pot pune? Rolling Eyes
În cazul unora... în vârfuri retezate. vesel

Pai, daca spui ca le ajung varfurile (retezate chiar), inseamna ca respectivii nu stau chiar prost, fie tipa si asiatica. veselie

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  Dracu' gol Sam Sept 04, 2010 5:08 pm

La chineji conteaza cantitatea, nu calitatea... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Sept 04, 2010 5:16 pm

Dracu' gol a scris:La chineji conteaza cantitatea, nu calitatea... raset
Nu-mi dau seama de unde a apărut filiera asiatică... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  Amona Sam Sept 04, 2010 10:25 pm

delta a scris:
Dracu' gol a scris:La chineji conteaza cantitatea, nu calitatea... raset
Nu-mi dau seama de unde a apărut filiera asiatică... laugh
Nu conteaza..conexiunile sint de vina! veselie

Amona
IN MEMORIAM Amona
IN MEMORIAM Amona

Mesaje : 28
Data de inscriere : 14/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Dum Sept 05, 2010 12:12 am

delta a scris:
Dracu' gol a scris:La chineji conteaza cantitatea, nu calitatea... raset
Nu-mi dau seama de unde a apărut filiera asiatică... laugh

A aparut odata cu globalizarea. Very Happy

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Sept 05, 2010 8:32 am

RocketQu33n a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:La chineji conteaza cantitatea, nu calitatea... raset
Nu-mi dau seama de unde a apărut filiera asiatică... laugh
A aparut odata cu globalizarea. Very Happy
Globalizarea a apărut la oarece timp după industrializare, dar chinejii doar după războiul din Vietnam ți-au băgat nasurile (câteva zeci de milioane) în Europa.
În SUA au făcut-o cu vreo 150 ani mai devreme... Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 11 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 34 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 22 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum