SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 13 din 34 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 23 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Sept 21, 2010 5:59 pm

RocketQu33n a scris:Poti sa pui link'ul?
Ahâm.... scuze! Embarassed

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Mier Sept 22, 2010 10:16 pm

Ce înţelegem noi de aici?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Joi Sept 23, 2010 8:01 am

Live a scris:Ce înţelegem noi de aici?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dacă-i vorba de știrea că va fi un cutremur care omoară ruși, atunci aia... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Joi Sept 23, 2010 11:05 am

delta a scris:
Live a scris:Ce înţelegem noi de aici?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dacă-i vorba de știrea că va fi un cutremur care omoară ruși, atunci aia... laugh
Aia e ştirea, dar...nu e doar cu omorât de ruşi, ci un pic mai...mult(e). suspect suspicios Ai noştri zic că nu e adevărat ceea ce zic ucrainienii. Pe de altă parte, dacă ucrainienii spun că ei ar avea atâta de suferit în urma acelui eventual cutremur, nu cred că românii ar rămâne aşa...neatinşi, în condiţiile în care, totuşi, Vrancea-i "mai mult" la noi, decât în Ucraina. Auzi, veselie oare ne trimit ruşii un cutremur şi Ucraina ştie? veselie Da' io de ce râd de aşa idee? scratch

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Sept 23, 2010 5:35 pm

Live a scris:Ce înţelegem noi de aici?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mi se pare corect ceea ce spune ucraineanul... numai că acel cutremur se întâmplă în politică. Prost este că doar îi zguduie, nu-i şi dărâmă! laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Joi Sept 23, 2010 6:00 pm

Anahoret a scris:
Live a scris:Ce înţelegem noi de aici?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mi se pare corect ceea ce spune ucraineanul... numai că acel cutremur se întâmplă în politică. Prost este că doar îi zguduie, nu-i şi dărâmă! laugh
vesel bine veselie agitat

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Joi Sept 23, 2010 8:26 pm

Live a scris:
delta a scris:
Live a scris:Ce înţelegem noi de aici?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dacă-i vorba de știrea că va fi un cutremur care omoară ruși, atunci aia... laugh
Aia e ştirea, dar...nu e doar cu omorât de ruşi, ci un pic mai...mult(e). suspect suspicios
N-am avut răbdare să citesc zvonul ăla umflat la nivel de prognoză.

P.S. Dacă s-ar putea prevede magnitudinea sau măcar perioada aproximativă a unui cutremur... Wink
Dar, având în vedere că nu există metode de a face asemenea estimări, orice povești (inclusiv cele detaliate de cei din domeniul geofizicii) apar în mass-media, cel mai sănătos lucru este să le ignori cu desăvârșire.
Din câte știu, cu aparatura actuală iminența unui cutremur poate fi stabilită cu doar câteva minute înainte ca evenimentul să aibă loc efectiv.
Poate că nu-mi aduc aminte chiar foarte precis, dar parcă e vorba de 2 minute... (adică intervalul de la sesizarea indiciilor până la alarma generală).

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Sept 24, 2010 4:57 am

Lasă măi Delta! Au şi ei pe Hâncu al lor... şi un Dan Diaconescu să-l aducă la televizor! raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Vin Sept 24, 2010 3:45 pm

delta a scris:N-am avut răbdare să citesc zvonul ăla umflat la nivel de prognoză.

P.S. Dacă s-ar putea prevede magnitudinea sau măcar perioada aproximativă a unui cutremur... Wink
Dar, având în vedere că nu există metode de a face asemenea estimări, orice povești (inclusiv cele detaliate de cei din domeniul geofizicii) apar în mass-media, cel mai sănătos lucru este să le ignori cu desăvârșire.
Din câte știu, cu aparatura actuală iminența unui cutremur poate fi stabilită cu doar câteva minute înainte ca evenimentul să aibă loc efectiv.
Poate că nu-mi aduc aminte chiar foarte precis, dar parcă e vorba de 2 minute... (adică intervalul de la sesizarea indiciilor până la alarma generală).
Nu, nici eu nu cred că va sigur veni cutremurul. Mie îmi pare mai mult politică toată treaba.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Sept 24, 2010 4:12 pm

Live a scris:Nu, nici eu nu cred că va sigur veni cutremurul.
Scuze, dar yo n-am zis că nu vine vreun cutremur.
Ci m-am referit la faptul că nu poate fi indicat precis momentul în care va avea loc.

P.S. Probabil că în fiecare zi au loc cutremure și la noi (doar plăcile tectonice sunt în mișcare continuă pe magmă), doar că sunt de intensitate care nu sunt și nu pot fi sesizate de oameni (dar care sunt înregistrate de aparate - inclusiv alea de la stațiunea din Vrâncioaia sau cum naiba se numește locul unde ăia de la geofizică au laboratorul de monitorizare a activităților seismice).

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Vin Sept 24, 2010 5:17 pm

delta a scris:Scuze, dar yo n-am zis că nu vine vreun cutremur.
Ci m-am referit la faptul că nu poate fi indicat precis momentul în care va avea loc.

P.S. Probabil că în fiecare zi au loc cutremure și la noi (doar plăcile tectonice sunt în mișcare continuă pe magmă), doar că sunt de intensitate care nu sunt și nu pot fi sesizate de oameni (dar care sunt înregistrate de aparate - inclusiv alea de la stațiunea din Vrâncioaia sau cum naiba se numește locul unde ăia de la geofizică au laboratorul de monitorizare a activităților seismice).
În enunţul ăla al meu cu "nu cred că vine cutremurul" erau mai multe idei, puse de-a valma. Sunt într-o zi din aia de "stil messenger". suspicios

Din câte ştiu, nici japonezii nu au aparate care să le spună cu mai mult de 1-2 minute înainte de producerea unui cutremur. Bine, nu putem şti sigur cât anume se poate, cu adevărat, face, că doar nu ni s-o spune chiar tot.

Da, Vrâncioaia îi zice! Anul trecut am vrut să ajungem până acolo, dar n-am nimerit uşor, plus că mie mi s-a părut un pic straniu, aşa că n-am mai ajuns.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Sept 25, 2010 8:26 am

Live a scris:Din câte ştiu, nici japonezii nu au aparate care să le spună cu mai mult de 1-2 minute înainte de producerea unui cutremur. Bine, nu putem şti sigur cât anume se poate, cu adevărat, face, că doar nu ni s-o spune chiar tot.
Eh, nu-i vorba de secretomanie, ci mai degrabă de limitări de ordin tehnic.
În sensul că deocamdată nu s-a reușit dezvoltarea unui aparat care să depisteze tensiunea acumulată în zona de contact dintre două plăci tectonice.
Culmea este că animalele de exemplu se agită cu mai multe minute înainte decât aparatele să indice iminența unui cutremur (de fapt, pe baza primelor mișcări mai ample datorate cedării uneia dintre plăci...).

Live a scris:Da, Vrâncioaia îi zice! Anul trecut am vrut să ajungem până acolo, dar n-am nimerit uşor, plus că mie mi s-a părut un pic straniu, aşa că n-am mai ajuns.
Ți s-a părut straniu că n-ai nimerit ușor? Păi, de ce nu-l lași pe soțul tău, că poate el o nimerește ai ușor... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Sam Sept 25, 2010 10:00 am

delta a scris:
Live a scris:Din câte ştiu, nici japonezii nu au aparate care să le spună cu mai mult de 1-2 minute înainte de producerea unui cutremur. Bine, nu putem şti sigur cât anume se poate, cu adevărat, face, că doar nu ni s-o spune chiar tot.
Eh, nu-i vorba de secretomanie, ci mai degrabă de limitări de ordin tehnic.
În sensul că deocamdată nu s-a reușit dezvoltarea unui aparat care să depisteze tensiunea acumulată în zona de contact dintre două plăci tectonice.
Culmea este că animalele de exemplu se agită cu mai multe minute înainte decât aparatele să indice iminența unui cutremur (de fapt, pe baza primelor mișcări mai ample datorate cedării uneia dintre plăci...).

Live a scris:Da, Vrâncioaia îi zice! Anul trecut am vrut să ajungem până acolo, dar n-am nimerit uşor, plus că mie mi s-a părut un pic straniu, aşa că n-am mai ajuns.
Ți s-a părut straniu că n-ai nimerit ușor? Păi, de ce nu-l lași pe soțul tău, că poate el o nimerește ai ușor... veselie
E, ştii tu că nu există nişte aparate care să...care să facă lucrurile acelea! suspect
Animalele care se agită primele, după câte ştiu(şi mi se pare şi logic) sunt cele care stau mai în pământ, mai aproape de el, mai... Mă rog, CA CUM ar fi cârtiţele, şobolanii. Îmi amintesc o seară în care mă plimbam prin faţa blocului cu o prietenă (desigur, mă miră că-mi amintesc,deoarece mulţi ani au trecut de atunci! laugh ). Ne plimbam noi, vorbeam, când, deodată, observăm o activitate intensă a şobolanilor. Circulau ca nebunii, de sub o gheretă sub alta (în faţa blocului nostru existând capăt de autobuze şi troleibuze, gheretele acelea fiind construcţii de-ale RATB-ului). Ne-am mirat şi...atât. Când am ajuns acasă, am aflat că se anunţase la radio că tocmai ce fusese un cutremur de...de nişte grade pe Richter. Vreo 4, cred. Ne-am explicat, atunci, agitaţia rozătoarelor.

Aia care trebuia să nimerească era mama, căci ea era şofer.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Sept 25, 2010 10:08 am

Live a scris:Îmi amintesc o seară în care mă plimbam prin faţa blocului cu o prietenă (desigur, mă miră că-mi amintesc,deoarece mulţi ani au trecut de atunci! laugh ). Ne plimbam noi, vorbeam, când, deodată, observăm o activitate intensă a şobolanilor. Circulau ca nebunii, de sub o gheretă sub alta (în faţa blocului nostru existând capăt de autobuze şi troleibuze, gheretele acelea fiind construcţii de-ale RATB-ului). Ne-am mirat şi...atât. Când am ajuns acasă, am aflat că se anunţase la radio că tocmai ce fusese un cutremur de...de nişte grade pe Richter. Vreo 4, cred. Ne-am explicat, atunci, agitaţia rozătoarelor.
Voi v-ați explicat ceea ce ați dorit, doar că șanse mai mari sunt să fi fost vorba de coincidență.

P.S. Dacă știrile din domeniu s-ar fi referit la faptul că porcii zboară înainte de cutremur, atunci cu ocazia unuia care să fi căzut la etaj chiar în ziua cutremurului ați fi tras concluzia că trebuie să fi fost vorba de corelația dintre zborul porcului și mișcările telurice... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Sam Sept 25, 2010 11:39 am

delta a scris:Voi v-ați explicat ceea ce ați dorit, doar că șanse mai mari sunt să fi fost vorba de coincidență.

P.S. Dacă știrile din domeniu s-ar fi referit la faptul că porcii zboară înainte de cutremur, atunci cu ocazia unuia care să fi căzut de la etaj chiar în ziua cutremurului ați fi tras concluzia că trebuie să fi fost vorba de corelația dintre zborul porcului și mișcările telurice... Laughing
Risc să te las să-mi tulburi armonia cu Universul. Cred că nu-mi asum riscul, aşa că te las în pace, cu contrazicerile tale cu tot. bounce

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Sam Sept 25, 2010 12:11 pm

Între timp, însă...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
suspicios

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Naşpa! Lumea evoluează!

Mesaj  Anahoret Lun Sept 27, 2010 6:08 pm

Un articol interesant de pe Agora. Din ceea ce am citit acolo se pare că lumea viruşilor informatici a trecut la next level.

Stuxnet, un atac cibernetic unic în lume


Cel mai recent atac al viermelul Stuxnet a generat multe discuţii şi speculaţii referitoare la scopul, intenţia, originile şi – cel mai important – identitatea atacatorului şi a ţintei. Kaspersky Lab nu are dovezi clare pentru a identifica atacatorii sau ţinta acestora, dar experţii companiei pot confirma faptul că acesta este un atac foarte sofisticat şi unic în industria IT, pregătit de o echipă de infractori cibernetici cu vaste cunoştinţe ale tehnologiei SCADA. Kaspersky Lab este de părere că acest tip de atac nu poate fi realizat decât cu sprijinul oficialităţilor unui stat.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Sept 27, 2010 7:02 pm

Ce i-o fi apucat pe idiotii de la excrementul portocaliu al zilei, de publica astfel de stire? scratch


Ciprian Iancu a scris:
Dac Fest: Dacii au întors istoria la Costeşti
Prima ediţie a "Dac Fest – Sub semnul lupului", festival care se încheie astăzi, a adus la Costeşti, lângă cea mai accesibilă cetate dacică din Munţii Orăştiei, spectacolul antichităţii. Publicul nu a fost pe-atât de numeros pe cât ar fi meritat-o festivalul, însă organizatorii s-au declarat mulţumiţi pentru că mare parte dintre cei prezenţi au dovedit că ştiu să le aprecieze eforturile.
Festivalul a debutat vineri, la Orăştie, cu o paradă a costumelor militare antice şi cu simularea unui conflict militar între daci şi romani. După aceea, manifestaţiile
s-au mutat pe platoul de la Costeşti, pe Valea Grădiştei, principala poartă de intrare în complexul cetăţilor dacice din Munţii Orăştiei. Toată ziua, vizitatorii au putut trage cu arcul, arunca suliţa şi chiar au avut ocazia să călărească.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Jocuri şi mâncăruri antice

Ziua de ieri a avut cel mai încărcat program. Puţinele tarabe cu "diverse" nu au avut mici în ofertă, ci doar mâncăruri de sorginte dacică (balmoş, tocană de oaie, sloi de oaie şi virşli).
Cele mai căutate au fost însă cele gătite în tabăra Asociaţiei Terra Dacica Aeterna, unde fiertura de grâu cu miere s-a epuizat rapid, iar ceaunul de linte cu carne afumată şi înmiresmat cu crengi de cimbru a trebuit reumplut şi pus la fiert de mai multe ori. Inclusiv varianta "romană" a fierturii de grâu cu miere, cea la care se adaugă piper *, a trecut bine la public.

La amiază, standurile cu insigne şi simboluri antice nu mai aveau nici măcar un suvenir care să reprezinte ceva dacic. La Costeşti, insignele cu chipul lui Traian nu au prea avut doritori, în timp ce cele cu figura lui Decebal s-au vândut încă din prima zi de festival.

Bătălie spectaculoasă

Alegerea mâncărurilor de prânz, jocurile cu armele antice, concursul pentru câştigarea trofeului "Sica de aur" i-au ţinut ocupaţi pe participanţi până la cel mai important moment al festivalului: simularea unui conflict militar mai amplu, între Legiunea a Xlll – a Gemina şi dacii ajutaţi de câţiva membri ai unor triburi "barbare".

Ca la orice manifestare importantă, membrii Asociaţiei Terra Dacica Aeterna – protagoniştii aplicaţiei, au venit cu un scenariu nou. O prinţesă a dacilor a fost răpită, iar după două încleştări dacii reuşesc să o salveze.
Centurionul legiunii este pedepsit şi retrimis în luptă.

După mai multe atacuri şi regrupări, dacii pierd prima cetate. A doua le este incendiată de însuşi conducătorul roman cu o săgeată cu foc. Pe când toată lumea credea că romanii vor învinge, puţinii daci rămaşi în luptă sar peste zidul în flăcări şi reuşesc să câştige bătălia. La final, salutul celor două mici armate pentru public a semănat cu un asalt asupra publicului de pe cele două lungimi ale arenei.

Seara s-a încheiat cu ritualuri antice în jurul focului sacru, obiceiuri cu rădăcini dacice şi muzică populară autentică autentică, urmate de un concert folk.
Ziua de astăzi le este rezervată amatorilor de excursii la cetăţile Costeşti, Blidaru şi Sarmizegetusa Regia pe parcursul cărora doritorii beneficiază şi de ghidaj de specialitate oferit de istorici şi arheologi.

Puţini, dar buni

Arheologul Angelica Bălos, membru al Asociaţiei Terra Dacica Aeterna, este de părere că prima ediţie a "Dac Fest – Sub semnul lupului" (manifestare finanţată de Autoritatea Naţionaltă pentru Sport şi Tineret) şi-a atins scopul, cu toate că doar cel mult 500 de vizitatori au ajus vineri şi sâmbătă pe platoul de la Costeşti.

"Am dorit să prezentăm publicului, într-o formă neconvenţională, parte din viaţa dacilor şi cred eu că am reuşit. Nu ne-a interesat să avem public numeros, ci am dorit să avem aici public cu adevărat interesat de antichitate, de istorie. A fost multă muncă din partea noastră, a tuturor, dar a meritat", conchide Angelica Bălos.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

* am bolduit randurile in care apare o frantura de explicatie la ceea ce cauta Anahoret despre coliva. Fiertura de grau cu miere se folosea in ceremonialele (libatii) pagane de pomerie a mortilor.
EDIT. Si, pentru ca nu am gasit topicul pe care se cerea o referinta bibliografica pentru coliva, pun aci un link catre cartea Cultul pagan si crestin. Sarbatorile si datinile romane vechi, in care imi amintesc ca am citit o multime de chestii legate de ritualurile pagane:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Lun Sept 27, 2010 7:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Lun Sept 27, 2010 7:18 pm

Din poza respectivă privitorul poate să tragă concluzia că unii daci erau naziști? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Sept 27, 2010 7:22 pm

delta a scris:Din poza respectivă privitorul poate să tragă concluzia că unii daci erau naziști? Laughing
Deh, m-am straduit sa aleg din galeria foto a sursei (5 poze), pe cea care sa nasca "dispute". vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Lun Sept 27, 2010 7:41 pm

ENKI a scris:
delta a scris:Din poza respectivă privitorul poate să tragă concluzia că unii daci erau naziști? Laughing
Deh, m-am straduit sa aleg din galeria foto a sursei (5 poze), pe cea care sa nasca "dispute". vesel
Apropo, din imagine ar putea să reiasă că dacii erau și misogini... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Sept 27, 2010 8:23 pm

ENKI a scris:
* am bolduit randurile in care apare o frantura de explicatie la ceea ce cauta Anahoret despre coliva. Fiertura de grau cu miere se folosea in ceremonialele (libatii) pagane de pomerie a mortilor.
EDIT. Si, pentru ca nu am gasit topicul pe care se cerea o referinta bibliografica pentru coliva, pun aci un link catre cartea Cultul pagan si crestin. Sarbatorile si datinile romane vechi, in care imi amintesc ca am citit o multime de chestii legate de ritualurile pagane:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am fost "bombardat" cu fiertura asta pe toate canalele de ştiri, dar afurisit să fiu dacă m-a dus gândul la colivă! Mai degrabă mi-am închipuit un fel de pilaf! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mi-am salvat link-ul, deocamdată nu l-am citit.
_____________________________________
EDITARE
Link-ul tău nu se deschide. Vezi dacă nu lipseşte ceva din el. Dar am desluşit titlul cărţii şi autorul. bine
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Sept 27, 2010 8:43 pm

Anahoret a scris:
ENKI a scris:
* am bolduit randurile in care apare o frantura de explicatie la ceea ce cauta Anahoret despre coliva. Fiertura de grau cu miere se folosea in ceremonialele (libatii) pagane de pomerie a mortilor.
EDIT. Si, pentru ca nu am gasit topicul pe care se cerea o referinta bibliografica pentru coliva, pun aci un link catre cartea Cultul pagan si crestin. Sarbatorile si datinile romane vechi, in care imi amintesc ca am citit o multime de chestii legate de ritualurile pagane:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am fost "bombardat" cu fiertura asta pe toate canalele de ştiri, dar afurisit să fiu dacă m-a dus gândul la colivă! Mai degrabă mi-am închipuit un fel de pilaf! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mi-am salvat link-ul, deocamdată nu l-am citit.
_____________________________________
EDITARE
Link-ul tău nu se deschide. Vezi dacă nu lipseşte ceva din el. Dar am desluşit titlul cărţii şi autorul. bine
Pai, nu prea aveai ce sa citesti in acel link, in afara de o recenzie destul de anosta a cartii. vesel
Am gasit un alt link, al editurii, unde, in afara de aceeasi recenzie (un extras din prefata scrisa de un tampit), poti vedea coperta cartii si pretul - 23,98 lei. In plus, cartea pare sa fie inca pe stoc, fiind o reeditare din 2008.
laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In caz ca nu merge nici acest lal doilea link, uite coperta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Sept 27, 2010 8:59 pm

Se deschide şi link-ul. Mulţumesc! Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Lun Sept 27, 2010 9:01 pm

Anahoret a scris:Se deschide şi link-ul. Mulţumesc! Very Happy
La link e disponibilă moca versiunea electronică a publicației?

P.S. Că n-am avut răbdare să verific... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Sept 27, 2010 9:04 pm

delta a scris:
Anahoret a scris:Se deschide şi link-ul. Mulţumesc! Very Happy
La link e disponibilă moca versiunea electronică a publicației?

P.S. Că n-am avut răbdare să verific... laugh
Nu. Bine ca n-ai pierdut timpul cu verificarea. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Sept 27, 2010 9:05 pm

Nu, este disponibilă versiunea de librărie, de 24 de lei.
Dacă n-am s-o găsesc pe undeva prin virtual am s-o cumpăr... şi după aia am s-o pun eu în virtual! raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Sept 27, 2010 9:11 pm

Anahoret a scris:Nu, este disponibilă versiunea de librărie, de 24 de lei.
Dacă n-am s-o găsesc pe undeva prin virtual am s-o cumpăr... şi după aia am s-o pun eu în virtual! raset
Daca vrei, ti-o trimit io, gratis, numai pune-o in virtual, ca e mult mai folositoare si usor de accesat in format electronic. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Lun Sept 27, 2010 9:11 pm

Anahoret a scris:Nu, este disponibilă versiunea de librărie, de 24 de lei.
Dacă n-am s-o găsesc pe undeva prin virtual am s-o cumpăr... şi după aia am s-o pun eu în virtual! raset
Apropo de versiuni electronice: azi am descărcat de la pe Universitatea Cornell sau ce naiba de de site, vreo 8 cărți scrise de unul, Boulenger, începând din 1882 până prin 1921.
În total cred că erau pdf-izate vreo 2000 de pagini. Shocked
Disponibile: moca!
Problema e însă alta...
Uitându-mă la desenele din acele cărți, am fost nevoit să trag concluzia că specialiști de marcă de la noi... îl plagiau la modul cras pe englezul ăla (mă rog, inițial parcă era de prin Franța sau Belgia, dar apoi s-a mutat la Londra, unde a lucrat la Muzeul de Istorie Naturală).
Trist!
Cel puțin pentru noi...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Lun Sept 27, 2010 9:25 pm

ENKI a scris:
Anahoret a scris:Nu, este disponibilă versiunea de librărie, de 24 de lei.
Dacă n-am s-o găsesc pe undeva prin virtual am s-o cumpăr... şi după aia am s-o pun eu în virtual! raset
Daca vrei, ti-o trimit io, gratis, numai pune-o in virtual, ca e mult mai folositoare si usor de accesat in format electronic. laugh
Asta poţi s-o faci şi tu. Un astfel de loc este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P-ăsta-l ştiu eu. Dar sunt sigur că mai sunt şi altele.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 13 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 34 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 23 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum