SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 27 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 30 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Lun Noi 22, 2010 9:06 pm

(Still a)Live a scris:
RocketQu33n a scris:
(Still a)Live a scris:Rachetuţă, ENKI!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu mă pune să văd filmuleţ! Zi cu vorbe!

E vorba despre un neonazist care ajunge la inchisoare dupa ce omoara un negru. La inchisoare este dezamagit de ceilalti colegi neonazisti care fac afaceri cu droguri cu mexicanii si negrii, asa ca ramane singur - pana cand il umanizeaza acel negru din filmulet.

Pentru iubitii mei din Noua Dreapta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Lun Noi 22, 2010 11:35 pm

Exemplul ăsta de început de pace planetară este numai în film, deocamdată, din păcate... Şi, când zic asta, nu uit să mă pun şi pe mine la colţ, căci nici eu nu-s tocmai uşă de biserică, atunci când vine vorba de rasism, xenofobie, antisemitism. Chiar dacă toate astea nu mi-s nici native (din naştere vesel ), nici dobândite prin educaţie de la ai mei, ci în urma unor experienţe, a unor lecturi...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Noi 23, 2010 5:02 am

RocketQu33n a scris:
Anahoret a scris:Problema este că poliţiştii se duc la eveniment doar ca să strângă cadavrele. Sunt total depăşiţi de situaţie. De acord, nu din vina lor.

Asa o fi, dar nu se compara cu politia braziliana. Very Happy

Nici nu mai stiu de cate ori l-am vazut.
Nu l-am văzut. De fapt, de ani buni, evit filmele cu violenţă inclusiv SF-urile violente, eu fiind fan SF-uri. Este prea multă violenţă (inclusiv de limbaj) în "cotidinanul continuu" ca să mai văd asta şi în filme.

În Brazilia Poliţia chiar are treabă; cu limtele de rigoare, acolo se duce un adevărat război cu infractorii. Nu mi-aş dori să fiu poliţist în Brazilia. Mai bine şpăgar de intersecţie la noi! Laughing
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mar Noi 23, 2010 6:00 am

(Still a)Live a scris:
delta a scris:Cre' că n-ați înțeles: ăia s-au întâlnit cu soarta doar că în știre au omis partea legată de ea, așa că a rămas doar cea cu "neonaziștii au fost bătuți...". Laughing
So...arta este ceva foarte important!

Tu ai auzit/citit ştirea sau eşti aşa...dăcât în trecere p-acI? suspect
E obligatoriu să aud știrea ca să-mi dau cu părerea despre niște idioți care au fost bătuți de alți idioți în timp ce oamenii normali își vedeau de treburile lor? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mar Noi 23, 2010 6:02 am

(Still a)Live a scris:Exemplul ăsta de început de pace planetară este numai în film, deocamdată, din păcate... Şi, când zic asta, nu uit să mă pun şi pe mine la colţ, căci nici eu nu-s tocmai uşă de biserică, atunci când vine vorba de rasism, xenofobie, antisemitism. Chiar dacă toate astea nu mi-s nici native (din naştere vesel ), nici dobândite prin educaţie de la ai mei, ci în urma unor experienţe, a unor lecturi...
Cum vezi o pirandă, cum vrei s-o strângi de gât? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Noi 23, 2010 8:38 am

Anahoret a scris:

În Brazilia Poliţia chiar are treabă; cu limtele de rfgoare, acolo se duce un adevărat război cu infractorii. Nu mi-aş dori să fiu poliţist în Brazilia. Mai bine şpăgar de intersecţie la noi! Laughing

Hmm... In film arata altceva, anume ca politia braziliana (cel putin cea din Rio de Janeiro) e mana in mana cu traficantii de droguri - care sunt mereu armati -, ca muta cadavrele gasite in districtul lor in districtul altora ca sa nu aiba de lucrat la caz, ca cer spaga pentru protectie de la micii intreprinzatori samd. Laughing Eu zic ca e adevarat: am cunoscut acum cativa ani pe cineva din Columbia care se plangea ca de fiecare data cand zboara undeva cu avionul si are vreo escala este bagat la raze pentru droguri. Laughing

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Mar Noi 23, 2010 9:37 am

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Exemplul ăsta de început de pace planetară este numai în film, deocamdată, din păcate... Şi, când zic asta, nu uit să mă pun şi pe mine la colţ, căci nici eu nu-s tocmai uşă de biserică, atunci când vine vorba de rasism, xenofobie, antisemitism. Chiar dacă toate astea nu mi-s nici native (din naştere vesel ), nici dobândite prin educaţie de la ai mei, ci în urma unor experienţe, a unor lecturi...
Cum vezi o pirandă, cum vrei s-o strângi de gât? Laughing
Mă nu...chiar! Embarassed
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Noi 23, 2010 2:46 pm

Anahoret a scris:

Nu l-am văzut. De fapt, de ani buni, evit filmele cu violenţă inclusiv SF-urile violente, eu fiind fan SF-uri. Este prea multă violenţă (inclusiv de limbaj) în "cotidinanul continuu" ca să mai văd asta şi în filme.


Nici eu n-am vrut sa-l urmaresc cand am vazut inceputul ca nu-mi plac filmele doar cu bang-bang intre tough guys, eventual o scena de sex pe la mijloc si cam atat, dar am fost convinsa ca e bun. Very Happy
Daca-ti plac SF-urile poate poti sa-mi spui cum se numeste acel scriitor (polonez, parca) de SF care a scris o poveste despre un pacient ale carui organe erau toate inlocuite cu unele artificiale iar firma care i le-a vandut l-a dat in judecata si le cerea inapoi pentru ca acesta n-a putut sa le plateasca pe toate. Si o recomandare de CT Popescu, daca se poate, te rog. Very Happy

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Noi 23, 2010 6:37 pm

RocketQu33n a scris:Daca-ti plac SF-urile poate poti sa-mi spui cum se numeste acel scriitor (polonez, parca) de SF care a scris o poveste despre un pacient ale carui organe erau toate inlocuite cu unele artificiale iar firma care i le-a vandut l-a dat in judecata si le cerea inapoi pentru ca acesta n-a putut sa le plateasca pe toate. Si o recomandare de CT Popescu, daca se poate, te rog. Very Happy
Nu cred că am citit povestirea asta, însă ar fi două povestiri asemănătoare pe care le-am citit înainte de 1990 prin revista "Anticipaţia". Nu-mi mai amintesc autorii.

Prima era brodată pe donatorii de organe. Cam ceea ce se încearcă acum cu cardurile de sănătate. Numai că, în povestire, personajul principal făcuse un contract cu un fel de firmă de asigurări. I s-a dat în avans o sumă de bani ca să-şi dea acordul ca, în cazul unui accident, să i se preleveze anumite organe (la el rinichii, parcă). În timp ce ieşea pe uşă, un tip cu o armă cu ultrasunete i-a făcut praf ficatul iar rinichii i-au fost prelevaţi.

Cea de a doua povestire era cam pe acelaşi calapod. Ştiinţa ajunsese atât de avansată încât aproape toate organele şi ţesuturile umane puteau fi înlocuite cu replici artificiale. Se punea, astfel, problema de etică: cât la sută din sine trebuie să fie natural într-un om, ca acesta să mai fie considerat fiinţă umană? Erau două curente: unii ziceau că maximum 40% poate să fie artificial în timp ce reprezentanţii marilor companii (a se vedea companiile farmaceutice de azi) voiau să ridice bariera la 60%. Un activist, om de ştiinţă, care milita pentru menţinerea nivelului la 40% a fost "accidentat" de o maşină şi, abuziv, i s-au înlocuit peste 60% din ţesuturi şi organe. Potrivit legislaţiei, dacă aveai mai mult de 60% artificial în tine, erai ţinut în viaţă doar ca donator de organe.

Nu ştiu dacă tu te referi la vreuna din cele două povestiri.

CTP-ul să ştii că nu prea mi-a plăcut ca scriitor de SF. Mi-a plăcut mai mult Viorel Pîrligras şi Ovidiu Bufnilă din generaţia mea. Apoi ar mai fi Ioan Hobana, Vladimir Colin, Alexandru Mironov... dar ăştia sunt din generaţia mai veche. Mă refer la scriitorii români. Scriitorul polonez de SF care a fost tradus la noi a fost Stanislaw Lem (Solaris, Ciberiada).

Aaaa... şi am mai citit o povestire scrisă de un italian.
Era brodată pe asigurările de sănătate. Gen că dacă fumezi, trebuie să plăteşti mai mult la asigurări decât un nefumător. În povestire se ajunsese la absurd: un anumit număr de ţigări de un anumit tip fumate pe zi, să nu deschizi geamurile la autobuz în afara intervalului mai-august, oricât de cald ar fi fost afară în celelalte luni. Dacă erai în afara sistemului de asigurări, nu aveai acces nici la aspirină iar medicii care tratau neasiguraţii făceau puşcărie. Tipul a renunţat la asigurări pentru o viaţă liberă şi a murit de tetanos făcut în urma unei zgârieturi într-o sârmă ruginită.

Cea de-a treia povestire s-ar putea s-o mai am printr-o carte pe undeva.
Majoritatea povestirilor/romanelor SF le-am citit în cărţile împrumutate în adolescenţă de la biblioteca şcolii/liceului.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Noi 23, 2010 6:39 pm

RocketQu33n a scris:Hmm... In film arata altceva...
Eu m-am referit la partea reală a situaţiei. Filmul este... ca filmul! Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mar Noi 23, 2010 6:49 pm

Anahoret a scris:Majoritatea povestirilor/romanelor SF le-am citit în cărţile împrumutate în adolescenţă de la biblioteca şcolii/liceului.
Adică nu de pe wikipedia? surprised

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Noi 23, 2010 7:44 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Hmm... In film arata altceva...
Eu m-am referit la partea reală a situaţiei. Filmul este... ca filmul! Very Happy

Asa o fi, eu am citit doar despre trupa aceea de elita BOPE care cu asta se ocupa, cu vanarea traficantilor de droguri, deoarece politia este prea slaba si corupta in Rio de Janeiro.
De altfel, in aceasta melodie, cantaretii se lauda ca-s traficanti foarte bazati si ca nici BOPE-ul nu se incumeta sa intre la ei in cartier. Very Happy


RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Noi 23, 2010 7:46 pm

Anahoret a scris:Nu cred că am citit povestirea asta, însă ar fi două povestiri asemănătoare pe care le-am citit înainte de 1990 prin revista "Anticipaţia". Nu-mi mai amintesc autorii.

Prima era brodată pe donatorii de organe. Cam ceea ce se încearcă acum cu cardurile de sănătate. Numai că, în povestire, personajul principal făcuse un contract cu un fel de firmă de asigurări. I s-a dat în avans o sumă de bani ca să-şi dea acordul ca, în cazul unui accident, să i se preleveze anumite organe (la el rinichii, parcă). În timp ce ieşea pe uşă, un tip cu o armă cu ultrasunete i-a făcut praf ficatul iar rinichii i-au fost prelevaţi.

Cea de a doua povestire era cam pe acelaşi calapod. Ştiinţa ajunsese atât de avansată încât aproape toate organele şi ţesuturile umane puteau fi înlocuite cu replici artificiale. Se punea, astfel, problema de etică: cât la sută din sine trebuie să fie natural într-un om, ca acesta să mai fie considerat fiinţă umană? Erau două curente: unii ziceau că maximum 40% poate să fie artificial în timp ce reprezentanţii marilor companii (a se vedea companiile farmaceutice de azi) voiau să ridice bariera la 60%. Un activist, om de ştiinţă, care milita pentru menţinerea nivelului la 40% a fost "accidentat" de o maşină şi, abuziv, i s-au înlocuit peste 60% din ţesuturi şi organe. Potrivit legislaţiei, dacă aveai mai mult de 60% artificial în tine, erai ţinut în viaţă doar ca donator de organe.

Nu ştiu dacă tu te referi la vreuna din cele două povestiri.

CTP-ul să ştii că nu prea mi-a plăcut ca scriitor de SF. Mi-a plăcut mai mult Viorel Pîrligras şi Ovidiu Bufnilă din generaţia mea. Apoi ar mai fi Ioan Hobana, Vladimir Colin, Alexandru Mironov... dar ăştia sunt din generaţia mai veche. Mă refer la scriitorii români. Scriitorul polonez de SF care a fost tradus la noi a fost Stanislaw Lem (Solaris, Ciberiada).

Aaaa... şi am mai citit o povestire scrisă de un italian.
Era brodată pe asigurările de sănătate. Gen că dacă fumezi, trebuie să plăteşti mai mult la asigurări decât un nefumător. În povestire se ajunsese la absurd: un anumit număr de ţigări de un anumit tip fumate pe zi, să nu deschizi geamurile la autobuz în afara intervalului mai-august, oricât de cald ar fi fost afară în celelalte luni. Dacă erai în afara sistemului de asigurări, nu aveai acces nici la aspirină iar medicii care tratau neasiguraţii făceau puşcărie. Tipul a renunţat la asigurări pentru o viaţă liberă şi a murit de tetanos făcut în urma unei zgârieturi într-o sârmă ruginită.

Cea de-a treia povestire s-ar putea s-o mai am printr-o carte pe undeva.
Majoritatea povestirilor/romanelor SF le-am citit în cărţile împrumutate în adolescenţă de la biblioteca şcolii/liceului.

Mersi! Mai degraba cea de-a doua povestire. Spui ca Stanislaw Lem este scriitorul? scratch

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Noi 23, 2010 7:55 pm

RocketQu33n a scris:Mersi! Mai degraba cea de-a doua povestire. Spui ca Stanislaw Lem este scriitorul? scratch
Nu, am spus că Stanislaw Lem a fost cel mai tradus scriitor polonez de SF la noi. Pe piaţa noastră (din câte ştiu) nu au fost publicate decât cele două. Iar Lem este un scriitor bătrân, născut în 1921: geraţia lui Arthur C. Clark, Rosny Aine şi ceilalţi.

Povestirea pe care ai citat-o îmi amintesc că face parte din categoria "proză scurtă". Cred c-am citit-o ori în "Anticipaţia" ori într-o antologie SF. Sigur nu este un roman. Dacă ai răbdare vreo 20 de minute, am să mă uit prin bibliotecă...
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Noi 23, 2010 8:01 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Mersi! Mai degraba cea de-a doua povestire. Spui ca Stanislaw Lem este scriitorul? scratch
Nu, am spus că Stanislaw Lem a fost cel mai tradus scriitor polonez de SF la noi. Pe piaţa noastră (din câte ştiu) nu au fost publicate decât cele două. Iar Lem este un scriitor bătrân, născut în 1921: geraţia lui Arthur C. Clark, Rosny Aine şi ceilalţi.

Povestirea pe care ai citat-o îmi amintesc că face parte din categoria "proză scurtă". Cred c-am citit-o ori în "Anticipaţia" ori într-o antologie SF. Sigur nu este un roman.

Deci nu-ti aduce aminte numele. Crying or Very sad
Cei pe care i-ai enumerat au scris SF-uri care vizau probleme de etica sau si povesti cu extraterestrii si calatorii prin alte galaxii? Ca m-ar interesa numai prima varianta...

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Noi 23, 2010 8:01 pm

Anahoret a scris:

Povestirea pe care ai citat-o îmi amintesc că face parte din categoria "proză scurtă". Cred c-am citit-o ori în "Anticipaţia" ori într-o antologie SF. Sigur nu este un roman. Dacă ai răbdare vreo 20 de minute, am să mă uit prin bibliotecă...

Super! Very Happy Nu e graba, dar o sa vreau sa-l citesc candva.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Noi 23, 2010 8:23 pm

RocketQu33n a scris:Cei pe care i-ai enumerat au scris SF-uri care vizau probleme de etica sau si povesti cu extraterestrii si calatorii prin alte galaxii? Ca m-ar interesa numai prima varianta...
Rosny Aîne a scris o nuvelă interesantă, "Odiseea marţiană". Chestia aia romantică în care exploratorii spaţiali ajung pe Marte şi găsesc fiinţe înzestrate cu raţiune, cu care procrează... Adică varianta SF a situaţiei biblico-mitologică în care îngerii/zeii se împreunau cu pământencele.

Dacă ajungi la biblioteca judeţeană din Sibiu caută "Odiseea marţiană" (titlul volumului a fost dat după nuvela lui Aîne). Este o antologie de povestiri SF scrisă de "greii" genului.

Cartea aia n-am găsit-o. S-ar putea să o am (dacă o mai fi) la casa părintească de la ţară. În schimb am găsit o antologie SF cu autori români publicată în 1985. Acolo l-am găsit pe Bufnilă cu "Trei pisici albe pe acoperiş", mi i-am reamintit pe Dan Merişca şi pe Mihai Grămescu (erau cam de vârsta ta în perioada aceea) şi pe Alexandru Ungureanu cu "Artele marţiale moderne".

Oricum, fii sigură că n-am să uit discuţia din seara asta şi, când am să ajung la ţară, am să caut în "cufărul" cu cărţi. Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Noi 23, 2010 8:28 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Cei pe care i-ai enumerat au scris SF-uri care vizau probleme de etica sau si povesti cu extraterestrii si calatorii prin alte galaxii? Ca m-ar interesa numai prima varianta...
Rosny Aîne a scris o nuvelă interesantă, "Odiseea marţiană". Chestia aia romantică în care exploratorii spaţiali ajung pe Marte şi găsesc fiinţe înzestrate cu raţiune, cu care procrează... Adică varianta SF a situaţiei biblico-mitologică în care îngerii/zeii se împreunau cu pământencele.

Dacă ajungi la biblioteca judeţeană din Sibiu caută "Odiseea marţiană" (titlul volumului a fost dat după nuvela lui Aîne). Este o antologie de povestiri SF scrisă de "greii" genului.

Cartea aia n-am găsit-o. S-ar putea să o am (dacă o mai fi) la casa părintească de la ţară. În schimb am găsit o antologie SF cu autori români publicată în 1985. Acolo l-am găsit pe Bufnilă cu "Trei pisici albe pe acoperiş", mi i-am reamintit pe Dan Merişca şi pe Mihai Grămescu (erau cam de vârsta ta în perioada aceea) şi pe Alexandru Ungureanu cu "Artele marţiale moderne".

Oricum, fii sigură că n-am să uit discuţia din seara asta şi, când am să ajung la ţară, am să caut în "cufărul" cu cărţi. Very Happy

Multumesc! Imi notez si iti voi spune si ce parere am avut, cand apuc sa citesc (ca stii de ce mi-e cam greu sa ajung acum la biblioteca din Sibiu). Smile

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Noi 23, 2010 8:34 pm

Anahoret a scris:

Oricum, fii sigură că n-am să uit discuţia din seara asta şi, când am să ajung la ţară, am să caut în "cufărul" cu cărţi. Very Happy

Am avut de scris o lucrare la etica despre eutanasie si ne puteam inspira si din literatura, am vrut sa te intreb daca ai citit ceva care sa aiba legatura, dar pana la urma am scris un eseu pro si contra ca mergea mai repede. De povestirea cu organele artificiale mi-am amintit, bineinteles, dupa ce-am predat lucrarea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , desi nici aceasta nu trata foarte mult problema mortii, ci mai degraba ce defineste un om si daca acesta mai este om dupa ce a avut toate organele inlocuite cu unele artificiale.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Noi 23, 2010 8:36 pm

RocketQu33n a scris:(ca stii de ce mi-e cam greu sa ajung acum la biblioteca din Sibiu). Smile
Nu ştiu, dar bănuiesc! bine Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Noi 23, 2010 8:47 pm

RocketQu33n a scris:De povestirea cu organele artificiale mi-am amintit, bineinteles, dupa ce-am predat lucrarea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , desi nici aceasta nu trata foarte mult problema mortii, ci mai degraba ce defineste un om si daca acesta mai este om dupa ce a avut toate organele inlocuite cu unele artificiale.
Cele două povestiri m-au marcat la vremea respectivă (acum vreo 25-30 de ani), datorită abuzurilor care se pot comite. Adică îţi dai acordul să-ţi fie prelevate organele şi, dacă ajungi într-o situaţie critică, nu eşti salvat pentru că un bogătan stă la rând ca să i se facă un transplant. Sau, în povestirea a doua, eşti redus la tăcere tocmai cu armele şi în numele principiilor pe care le susţii.

A propos de cea de-a doua povesitre (cât la sută trebuie să ai artificial în tine ca să mai fii om/uman) îmi amintesc că cei cu peste 60% artificiali erau internaţi într-o clinică şi ţinuţi în viaţă prin tuburi de perfuzii, asemenea unor cordoane ombilicale prin care li se pompau nutrienţi, deoarece lor li se tot prelevau organe şi ţesuturi. Respectivii aveau, astfel, o oarecare libertate de mişcare... cam cât câinele în lanţ. În momentul în care legea s-a votat aşa cum militase personajul principal (varianta 40%) acesta a sărit în sus de bucurie, tuburile i s-au smuls din corp iar el a murit. În presă a apărut ca un gest egoist, că s-a sinucis, văduvind astfel o mulţime de oameni care aşteptau organele/ţesuturile sale.

Am dat toate amănuntele astea în speranţa că cineva din forum ar fi citit povestirea şi, în felul acesta, şi-ar fi putut aminti-o ca să te poată ajuta...
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mier Noi 24, 2010 8:58 am

INCENDIAR!
Natalia Mateuț își arată sânii! laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  aurora Mar Noi 30, 2010 8:48 am

La Mulţi Ani, cu petrecere la maxim, celor care se numesc Andreea sau Andrei!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aurora
aurora
a învățat principalele servicii de pe net
a învățat principalele servicii de pe net

Mesaje : 1228
Data de inscriere : 06/07/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mar Noi 30, 2010 9:11 am

aurora a scris: La Mulţi Ani, cu petrecere la maxim, celor care se numesc Andreea sau Andrei!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate Pleșu... poate Marga... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Noi 30, 2010 9:36 am

delta a scris:
aurora a scris: La Mulţi Ani, cu petrecere la maxim, celor care se numesc Andreea sau Andrei!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate Pleșu... poate Marga... Laughing
Cred ca si Andrada, totusi. scratch laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Mar Noi 30, 2010 9:41 am

ENKI a scris:
delta a scris:
aurora a scris: La Mulţi Ani, cu petrecere la maxim, celor care se numesc Andreea sau Andrei!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate Pleșu... poate Marga... Laughing
Cred ca si Andrada, totusi. scratch laugh
Cine-i Andrada? Very Happy
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Mar Noi 30, 2010 11:18 am

LA MULŢI ANI, deci! Andreilor, Andreelor, Andradelor.
PS: Şi tuturor românilor ortodocşi! Nu vreau să se arate cu deştu' c-am discriminat! Treaba e că, pentru românii ortodocşi, este un sfânt foarte important, căci e cel care a creştinat locuitorii acestor meleaguri.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Noi 30, 2010 12:36 pm

lolo a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
aurora a scris: La Mulţi Ani, cu petrecere la maxim, celor care se numesc Andreea sau Andrei!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate Pleșu... poate Marga... Laughing
Cred ca si Andrada, totusi. scratch laugh
Cine-i Andrada? Very Happy
Intreaba-l pe userul Armand, desi cred c-ai vazut-o pe Andrada si-n poze, chiar p-aci, pe neimportant. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Mar Noi 30, 2010 12:53 pm

ENKI a scris:
lolo a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
aurora a scris: La Mulţi Ani, cu petrecere la maxim, celor care se numesc Andreea sau Andrei!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate Pleșu... poate Marga... Laughing
Cred ca si Andrada, totusi. scratch laugh
Cine-i Andrada? Very Happy
Intreaba-l pe userul Armand, desi cred c-ai vazut-o pe Andrada si-n poze, chiar p-aci, pe neimportant. vesel
Aaaa...Embarassed scuze nu am retinut geek Oare a cui fica este scratch ? Very Happy

P.S. Pozele alea au fost puse probabil dupa ora 18 Laughing iar a doua zi nu am avut timp sa studiez profund ce s-a mai scris pe forum Laughing
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Mar Noi 30, 2010 4:26 pm

ENKI a scris:
delta a scris:
aurora a scris: La Mulţi Ani, cu petrecere la maxim, celor care se numesc Andreea sau Andrei!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate Pleșu... poate Marga... Laughing
Cred ca si Andrada, totusi. scratch [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mulțam fain [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , să-ți trăiască și ție copiii, că ei n-au nicio vină! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 27 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 30 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum