SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ?

3 participanți

In jos

Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ? Empty Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ?

Mesaj  Rody Joi Sept 09, 2010 6:51 am

Oamenii de stiinta din S.U.A., Franta si Japonia au raportat ca creierul copiilor absoarbe de doua ori mai multe radiatii comparativ cu adultii, deoarece craniile copiilor sunt mai subtiri si deoarece creierul lor are un continut mai mare de apa si ioni, factori care intensifica penetrarea radiatiilor. Se recomandă sa limitati utilizarea telefonului de catre copiii dumneavoastra.

Acestea sunt cele două tipuri de tumori, a căror dezvoltare este facilitată de folosirea intensă a tel. mobil:


GLIOMA = o tumoare maligna tipica a creierului care rezulta din celulele gliale care este ca un suport fizic pentru sistemul central nervos.

ACOUSTIC NEUROMA = o tumoare beningna a nervilor vestibulocochleari care stimuleaza urechea.
Rody
Rody
speră că-i trece...
speră că-i trece...

Mesaje : 398
Data de inscriere : 02/09/2010
Localizare : Oraşu' lu' Bucur.

Sus In jos

Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ? Empty Re: Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ?

Mesaj  delta Joi Sept 09, 2010 7:00 am

Rody a scris: Oamenii de stiinta din S.U.A., Franta si Japonia au raportat ca creierul copiilor absoarbe de doua ori mai multe radiatii comparativ cu adultii, deoarece craniile copiilor sunt mai subtiri si deoarece creierul lor are un continut mai mare de apa si ioni, factori care intensifica penetrarea radiatiilor.
Adică telefonul mobil transformă capul copiilor într-un cuptor cu microunde... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ? Empty Re: Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ?

Mesaj  Rody Vin Sept 10, 2010 6:57 am

delta a scris:
Rody a scris: Oamenii de stiinta din S.U.A., Franta si Japonia au raportat ca creierul copiilor absoarbe de doua ori mai multe radiatii comparativ cu adultii, deoarece craniile copiilor sunt mai subtiri si deoarece creierul lor are un continut mai mare de apa si ioni, factori care intensifica penetrarea radiatiilor.
Adică telefonul mobil transformă capul copiilor într-un cuptor cu microunde... veselie

Constat că şi al adulţilor.....
Rody
Rody
speră că-i trece...
speră că-i trece...

Mesaje : 398
Data de inscriere : 02/09/2010
Localizare : Oraşu' lu' Bucur.

Sus In jos

Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ? Empty Re: Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ?

Mesaj  Rody Vin Sept 10, 2010 7:06 am

Doua studii recente au raportat un risc crescut de tumori ale glandei salivare printre utilizatorii de telefoane mobile (Lonn 2006; Sadetzki 2008). Radiatiile telefonului mobil induc o specie de oxigen reactiv, care poate fi agentul care cauzeaza modificari ale ADN-ului, care este percursorul la cancer (Philips 2009), si care este un mecanism potential de toxicitate la celulele spermei (De Iulis 2009).

Rody
Rody
speră că-i trece...
speră că-i trece...

Mesaje : 398
Data de inscriere : 02/09/2010
Localizare : Oraşu' lu' Bucur.

Sus In jos

Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ? Empty Re: Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ?

Mesaj  Anahoret Vin Sept 10, 2010 6:22 pm

Rody a scris:...si care este un mecanism potential de toxicitate la celulele spermei (De Iulis 2009).
Bun! N-am să mai ţin niciodată telefonul în buzunarul de la pantaloni! laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ? Empty Re: Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ?

Mesaj  delta Vin Sept 10, 2010 7:20 pm

Anahoret a scris:
Rody a scris:...si care este un mecanism potential de toxicitate la celulele spermei (De Iulis 2009).
Bun! N-am să mai ţin niciodată telefonul în buzunarul de la pantaloni! laugh
Deci dacă vezi o femeie cu mobilul agățat la gât aia înseamnă că-ți sugerează preferințele sale? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ? Empty Re: Sunt nocive radiaţiile telefonului mobil ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum