SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

+13
Megan
Ani
Vasile
Rody
Dracu' gol
baso
delta
Armand
lolo
RocketQu33n
Anahoret
ENKI
(Still a)Live
17 participanți

Pagina 10 din 26 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 18 ... 26  Urmatorul

In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  Dracu' gol Lun Iun 13, 2011 11:19 am

ENKI a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:Mai vorbim după ce o să ai "norocu" să te-nconjoare vreo 20 de garoi beţi, cu topoare-n mîini... raset
nu prea umblu prin locuri unde să am de a face și cu asemenea cazuri
și mai mult ca probabil că din proprie inițiativă nici nu mă bag în situații de genul respectiv
Eh, uite ca nici io nu umblu prin locuri, da' tot m-au inconjurat intr-o seara vreo 7 galigani - cu sabii, nu cu topoare -, pe un destul de central bulevard din Pitesti (Nicolae Balcescu).
Garoii mi-au cerut echivalentul a 10 lei de astazi, iar io le-am zis ca n-am decat o hartie de 100 la mine, asa ca ii invit la cate o bere, sa schimb bancnota mare, dupa care le dau cei 10 lei. Au ramas intezisi, si aproape ca au dat in balbaiala cand au incercat sa-mi explice ca ei nu consuma alcool. veselie
I-am invitat, deci, la un suc, stapanindu-mi cu greu rasul, iar dupa ce ne-am adapat (ei cu Fanta si Cola, eu cu bere), respectivii m-au declarat fratiorul lor si mi-au recomandat sa-i caut daca am probleme prin cartierul respectiv. laugh
As zice ca a fost bine ca n-am avut pistol, ca poate acu' va scriam de dupa gratii. laugh
Te-ai gîndit că s-ar fi putut să fi avut noroc şi că norocu' nu prea loveşte de două ori în acelaşi loc? raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  ENKI Lun Iun 13, 2011 11:23 am

Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:Mai vorbim după ce o să ai "norocu" să te-nconjoare vreo 20 de garoi beţi, cu topoare-n mîini... raset
nu prea umblu prin locuri unde să am de a face și cu asemenea cazuri
și mai mult ca probabil că din proprie inițiativă nici nu mă bag în situații de genul respectiv
Eh, uite ca nici io nu umblu prin locuri, da' tot m-au inconjurat intr-o seara vreo 7 galigani - cu sabii, nu cu topoare -, pe un destul de central bulevard din Pitesti (Nicolae Balcescu).
Garoii mi-au cerut echivalentul a 10 lei de astazi, iar io le-am zis ca n-am decat o hartie de 100 la mine, asa ca ii invit la cate o bere, sa schimb bancnota mare, dupa care le dau cei 10 lei. Au ramas intezisi, si aproape ca au dat in balbaiala cand au incercat sa-mi explice ca ei nu consuma alcool. veselie
I-am invitat, deci, la un suc, stapanindu-mi cu greu rasul, iar dupa ce ne-am adapat (ei cu Fanta si Cola, eu cu bere), respectivii m-au declarat fratiorul lor si mi-au recomandat sa-i caut daca am probleme prin cartierul respectiv. laugh
As zice ca a fost bine ca n-am avut pistol, ca poate acu' va scriam de dupa gratii. laugh
Te-ai gîndit că s-ar fi putut să fi avut noroc şi că norocu' nu prea loveşte de două ori în acelaşi loc? raset
Io m-am gandit ca m-a inspirat Dumnezeu. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  Dracu' gol Lun Iun 13, 2011 11:24 am

ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:Mai vorbim după ce o să ai "norocu" să te-nconjoare vreo 20 de garoi beţi, cu topoare-n mîini... raset
nu prea umblu prin locuri unde să am de a face și cu asemenea cazuri
și mai mult ca probabil că din proprie inițiativă nici nu mă bag în situații de genul respectiv
Eh, uite ca nici io nu umblu prin locuri, da' tot m-au inconjurat intr-o seara vreo 7 galigani - cu sabii, nu cu topoare -, pe un destul de central bulevard din Pitesti (Nicolae Balcescu).
Garoii mi-au cerut echivalentul a 10 lei de astazi, iar io le-am zis ca n-am decat o hartie de 100 la mine, asa ca ii invit la cate o bere, sa schimb bancnota mare, dupa care le dau cei 10 lei. Au ramas intezisi, si aproape ca au dat in balbaiala cand au incercat sa-mi explice ca ei nu consuma alcool. veselie
I-am invitat, deci, la un suc, stapanindu-mi cu greu rasul, iar dupa ce ne-am adapat (ei cu Fanta si Cola, eu cu bere), respectivii m-au declarat fratiorul lor si mi-au recomandat sa-i caut daca am probleme prin cartierul respectiv. laugh
As zice ca a fost bine ca n-am avut pistol, ca poate acu' va scriam de dupa gratii. laugh
Te-ai gîndit că s-ar fi putut să fi avut noroc şi că norocu' nu prea loveşte de două ori în acelaşi loc? raset
Io m-am gandit ca m-a inspirat Dumnezeu. laugh
Merge şi aşa... raset

P.S. Să vezi atunci cînd te-o inspira Scaraotzki! raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  Anahoret Lun Iun 13, 2011 11:26 am

Dracu' gol a scris:Mai vorbim după ce o să ai "norocu" să te-nconjoare vreo 20 de garoi beţi, cu topoare-n mîini... raset
Punem pariu că mori cu chistolu'n mână? vesel

Au crezi că-n realitate este ca-n filmele cu Stallone care, după ce omoară un oraş întreg, vine fostul şef şi, împreună şeriful, îi scutură praful de pe haine? raset Garoii cu topoare poate or să intre în puşcărie (că, oricum, acolo sunt ca şi acasă) sau nu. Dar tu, dacă l-ai zgâriat pe unul, sigur te uiţi ceva timp printre zăbrele. Iar pentru tine n-ar fi chiar ca acasă... salutare


Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Lun Iun 13, 2011 11:32 am, editata de 1 ori
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  Dracu' gol Lun Iun 13, 2011 11:32 am

Anahoret a scris:
Dracu' gol a scris:Mai vorbim după ce o să ai "norocu" să te-nconjoare vreo 20 de garoi beţi, cu topoare-n mîini... raset
Punem pariu că mori cu chistolu'n mână? vesel
Păi, dacă te inspiră Ăl de Sus, văz că ai şanse destul de mari să scapi. N-ar strica nici puţintel ajutor de la Ăl de Jos... raset


Ultima editare efectuata de catre Dracu' gol in Lun Iun 13, 2011 11:44 am, editata de 1 ori
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  Dracu' gol Lun Iun 13, 2011 11:38 am

Anahoret a scris:Au crezi că-n realitate este ca-n filmele cu Stallone care, după ce omoară un oraş întreg, vine fostul şef şi, împreună şeriful, îi scutură praful de pe haine? raset Garoii cu topoare poate or să intre în puşcărie (că, oricum, acolo sunt ca şi acasă) sau nu. Dar tu, dacă l-ai zgâriat pe unul, sigur te uiţi ceva timp printre zăbrele. Iar pentru tine n-ar fi chiar ca acasă... salutare
Bre, yo merg pă principiu' că: decît să plîngă mama, mai bine să plîngă mă-sa... raset

P.S. Tocma' d-aia ziceam că ar fi mai bine să lase ăştia să zburde glonţu' glorios al patriei în mîna bizonului rătăcitor pe cărările mioritice... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  delta Lun Iun 13, 2011 11:39 am

Dracu' gol a scris:P.S. Ie doar o impresie de-a mea sau faci parte dintre ăia de care zice Badea că cred că lor nu li se poate întîmpla nimic rău? raset
păi, cum naiba să cred așa ceva dacă matolul a fost votat de 2 ori consecutiv? confused

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  ENKI Lun Iun 13, 2011 11:53 am

delta a scris:
Dracu' gol a scris:P.S. Ie doar o impresie de-a mea sau faci parte dintre ăia de care zice Badea că cred că lor nu li se poate întîmpla nimic rău? raset
păi, cum naiba să cred așa ceva dacă matolul a fost votat de 2 ori consecutiv? confused
Chiar de 3 ori, daca socotesti si diversiunea cu suspendarea. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Lun Iun 13, 2011 3:32 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Pe mine articolul şi comentariile m-au pus pe gânduri.
Ai un talent de a-ți face griji degeaba...
Sigur nu ai altă religie? Laughing

(Still a)Live a scris:Căci şi eu zic că-i mai bine aşa!
Păi, zi-mi și mie de câte ori ai fost până în prezent în situații din care nu ai putut ieși decât după ce ai făcut uz de armă? Very Happy
Ba da, cred că am alta decât tine!
E mai bine aşa, adică fără arme multe. În aceste condiţii, nu înţeleg ultimul enunţ al tău.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Lun Iun 13, 2011 3:33 pm

Anahoret a scris:
(Still a)Live a scris:Pe mine articolul şi comentariile m-au pus pe gânduri. Căci şi eu zic că-i mai bine aşa!
La mine nu s-au afişat comentariile.
În schimb, am ascultat cum a prezentat ştirea o prompteristă de la A3 sau RTV (nu mai ţin minte postul): faptul că suntem printre ultimele locuri ca deţinători de arme ar fi fost ceva negativ şi (asta n-am înţeles-o!) studii de specialitate (n-a specificat cine le-a făcut, a propos de ce scriam pe un thread despre "după cum se ştie") au demonstrat că în SUA, cu toate că deţinătorii de arme sunt 9 din 10, criminalitatea ar fi mai scăzută pentru că, vezi-Doamne, atacatorilor le-ar fi frică de potenţialele victime înarmate (!). Totuşi, din câte îmi amintesc, SUA se confruntă din greu cu criminalitatea. Să nu mai spun despre Brazilia, care are populaţia înarmată la greu şi deja statul nu mai face faţă violenţei.
De ce crezi tu că am ales exact acest thread pt a posta linkul? vesel
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Lun Iun 13, 2011 3:35 pm

ENKI a scris:
Eh, uite ca nici io nu umblu prin locuri, da' tot m-au inconjurat intr-o seara vreo 7 galigani - cu sabii, nu cu topoare -, pe un destul de central bulevard din Pitesti (Nicolae Balcescu).
Garoii mi-au cerut echivalentul a 10 lei de astazi, iar io le-am zis ca n-am decat o hartie de 100 la mine, asa ca ii invit la cate o bere, sa schimb bancnota mare, dupa care le dau cei 10 lei. Au ramas intezisi, si aproape ca au dat in balbaiala cand au incercat sa-mi explice ca ei nu consuma alcool. veselie
I-am invitat, deci, la un suc, stapanindu-mi cu greu rasul, iar dupa ce ne-am adapat (ei cu Fanta si Cola, eu cu bere), respectivii m-au declarat fratiorul lor si mi-au recomandat sa-i caut daca am probleme prin cartierul respectiv. laugh
As zice ca a fost bine ca n-am avut pistol, ca poate acu' va scriam de dupa gratii. laugh
laugh
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  delta Lun Iun 13, 2011 4:38 pm

(Still a)Live a scris:
delta a scris:Păi, zi-mi și mie de câte ori ai fost până în prezent în situații din care nu ai putut ieși decât după ce ai făcut uz de armă? Very Happy
În aceste condiţii, nu înţeleg ultimul enunţ al tău.
Păi, dacă ar fi fost în situații de genul celui din care ar fi scăpat doar dacă făcea uz de arma pe care n-o avea oricum, asta însemna că nici nu apuca vremea asa (adică, de exemplu, să scrie pe acest forum), nu? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  Dracu' gol Lun Iun 13, 2011 9:46 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:
delta a scris:Păi, zi-mi și mie de câte ori ai fost până în prezent în situații din care nu ai putut ieși decât după ce ai făcut uz de armă? Very Happy
În aceste condiţii, nu înţeleg ultimul enunţ al tău.
Păi, dacă ar fi fost în situații de genul celui din care ar fi scăpat doar dacă făcea uz de arma pe care n-o avea oricum, asta însemna că nici nu apuca vremea asa (adică, de exemplu, să scrie pe acest forum), nu? Laughing
Păi, după regula asta, pîn' la urmă era mai bine dacă nu ne năşteam... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  baso Mier Iun 15, 2011 12:57 pm

Yo... de rechinul cu varf alb n-am auzit si citit pana azi laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Specii de rechini

» Rechinul cu coarne (Heterodontus galeatus) unde trAieSte: estul Australiei LUNGIME/GREUTATE: 1,5 metri/50 kilograme HRANA: arici de mare, crustacee, moluste, pesti DURATA VIETII: necunoscuta

» Rechinul-balena (Rhincodon typus) unde trAieSte: apele Atlanticului de Vest LUNGIME/GREUTATE: 12 metri/13 tone HRANA: pesti, crustacee, moluste DURATA VIETII: necunoscuta

» Rechinul-covor (Orectolobus maculatus) unde trAieSte: estul Oceanului Indian LUNGIME/GREUTATE: 3 metri/100 kilograme HRANA: nevertebrate marine si pesti DURATA VIETII: necunoscuta

» Rechinul-ciocan (Sphyrna lewini) unde trAieSte: Oceanele Atlantic, Indian si Pacific, Marea Mediterana, Marea Rosie LUNGIME/GREUTATE: 4 metri/150 kilograme HRANA: crabi, homari si alte crustacee, pesti (inclusiv alti rechini) DURATA VIETII: 35 de ani

» Rechinul albastru (Prionace glauca) unde trAieSte: Oceanele Atlantic, Indian si Pacific, Marea Mediterana LUNGIME/GREUTATE: 4 metri/200 kilograme HRANA: pesti (inclusiv alti rechini), crustacee, moluste, cadavre, ocazional gunoaie DURATA VIETII: 20 de ani

» Rechinul-taur (Carcharhinus leucas) unde trAieSte: Oceanele Atlantic, Indian si Pacific; poate patrunde si in ape dulci LUNGIME/GREUTATE: 3,5 metri/300 kilograme HRANA: pesti, moluste, crustacee, arici de mare, testoase marine, cadavre, ocazional gunoaie DURATA VIETII: 30 de ani

Rechinul alb

Biologul marin Mark Marks considera ca rechinul alb este un mare neinteles. In opinia sa, faimosul mancator de oameni nu ataca niciodata neprovocat si doar ignoranta sau aroganta victimelor sale conduce la tragedii.

Pentru a dovedi acest lucru, de mai multi ani Marks inoata alaturi de rechinii albi si chiar a initiat un program de scuba diving cu acestia pentru amatorii de senzatii tari.

Pana acum, in urma unei atente monitorizari a acestei activitati, nu s-a semnalat nici un incident. Desi neauto­ri­zate, unele companii au pus la punct si programe riscante, din categoria X-treme, mergand pana la hranirea cu mana de catre turisti a rechinilor.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Carcharhinus longimanus inoata cu ceva pesti zebre pe langa el Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  delta Mier Iun 15, 2011 1:01 pm

baso a scris:Yo... de rechinul cu varf alb n-am auzit si citit pana azi laugh
nici alții, inclusiv ăla care s-a apucat să "fabrice" denumire "populară" traducând denumirea (probabil din engleză) în română...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  ENKI Mier Iun 15, 2011 9:57 pm

Gena lui Dumnezeu?! Shocked
Io nu auzisem de ea, dar unii se pare ca se chinuie sa produca (daca nu au si produs) un vaccin care sa o anihileze. suspect


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Mier Iun 15, 2011 10:43 pm

ENKI a scris:Gena lui Dumnezeu?! Shocked
Io nu auzisem de ea, dar unii se pare ca se chinuie sa produca (daca nu au si produs) un vaccin care sa o anihileze. suspect


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Numele site-ului e grozav! Laughing

Dar... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  ENKI Sam Iun 18, 2011 10:50 pm

Phulele lucreaza neobosite, in vederea edificarii unui altfel de om nou, virtualizat, cu speranta desarta ca asta ar putea sa fie ultima faza. vesel

Guvernanții le pregătesc românilor o identitate electronică

Aveți portofelul plin de carduri și hârtiuțe cu parole? Ministrul comunicațiilor și-a propus să le înlocuiască cu un singur card, lansând o aplicație de management al identității electronice.


Pe măsură ce instituțiile statului lansează tot mai multe servicii eGuvernare, de la plata taxelor la cardul de sănătate, autentificarea utilizatorilor devine o problemă din ce în ce mai acută. Astfel, noua strategie a Ministerului Comunicațiilor va pune accent și pe necesitatea implementării unui sistem centralizat de management al identității electronice. Ce înseamnă acest lucru?

„Acum, avem un sistem de identificare pentru plățile electronice, reprezentat de userul și parola pe care oamenii le primesc“, explică pentru Capital Valerian Vreme, ministrul comunicațiilor. „Cei de la CNAS au și ei propriul lor sistem de management al identității, acel card de sănătate care este acum în lucru, iar alte instituții au sistemele lor. Noi vrem să dezvoltăm o aplicație majoră care, în final, să reprezinte un management al identității unic pentru statul român“, a mai spus el.

Practic, este vorba de realizarea unei platforme centrale, care va conține datele de identificare ale cetățenilor, care va putea fi accesată prin mai multe modalități, de la cardul electronic la chiar telefonul mobil, explică ministrul.

„Nu reinventăm roata. Și telefonul este un mijloc de identificare. Am văzut sistemul în Estonia și mă duc în Austria să-l mai văd. Sistemul trimite un SMS pe numărul de telefon înregistrat la ei cu un cod de verificare. Este un element în plus de securitate“, explică Vreme.

Demersurile pentru crearea platformei au început deja, cu înființarea unei comisii inter-ministeriale, conduse de Ministerul Comunicațiilor, dar în care Ministerul Afacerilor Interne are, practic, cel mai important rol.

„Urmează să rezolvăm problema fondurilor“, spune ministrul Vreme. „Eu intenționez să dezvolt aplicația pe fonduri europene, cu beneficiar unic, așa cum a făcut CNAS. Va trebui să găsim un culoar astfel încât o entitate să poată aplica și apoi să dezvolte sistemul“, mai spune el. Studiile sunt deja făcute și, odată rezolvată problema accesării fondurilor, se va putea trece la faza următoare, organizarea licitației pentru realizarea platformei, până la finele anului. Valerian Vreme nu a dorit să facă o estimare a valorii la care ar putea ajunge acest proiect. „Mergem pe licitații, și prețul final poate fi de zece ori mai mic“, a argumentat el.

Lansarea programată pentru 2012

Ministrul spune că, în opinia lui, platforma ar putea fi realizată în 12 luni, fiind gata înainte de anul 2013. Implementarea modalităților de identificare ar putea dura însă mai mult, deoarece sunt implicate mai multe tipuri de instituții. „În ceea ce priveşte autentificarea cu telefonul, este necesară o sincronizare cu bazele de date ale operatorilor, dar astea sunt aspecte tehnice care se vor rezolva ulterior“, exemplifică el. „Eu o tratez ca fiind o aplicație de urgență maximă pentru România“, subliniază Vreme.
Odată lansată, platforma va permite autorităților locale să lanseze mai rapid anumite aplicații pe care le consideră necesare. Pentru că autentificarea va respecta în totalitate legea protecției cu caracter personal, spre deosebire de alte aplicații care funcționează în prezent. „Spre exemplu, sunt platforme în care accesul se face pe bază de CNP, iar legea nu permite acest lucru“, a mai spus el.

Exemple europene

Germania Cardul electronic de identitate este folosit din noiembrie 2010 și poate fi folosit pentru aplicații de eGuvernare, autentificarea făcându-se cu ajutorul unui PIN. Costul unui card este de 28,8 euro.
Estonia Cardul a fost introdus în septembrie 2007, utilizarea sa fiind destul de diversificată: servicii de eGuvernare, plata transportului în comun, vot electronic, document de călătorie, instrument de identificare pe forumurile unor site-uri de știri. Costul cardului este de 24,28 euro.
Belgia Cardul electronic de identitate a fost introdus în 2005 și poate fi folosit pentru accesarea unor servicii precum eGuvernare, eBanking sau eHealth. Autentificarea unei tranzacții, a posesorului sau folosirea semnăturii digitale necesită introducerea unui PIN. Costul unui card este de aproximativ 12,5 euro.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Sam Iun 18, 2011 11:52 pm

L.U.C.I.D.? Deja?! Mă face să-mi pun întrebări graba cu care se lucrează...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  ENKI Dum Iun 19, 2011 12:24 am

(Still a)Live a scris:L.U.C.I.D.? Deja?! Mă face să-mi pun întrebări graba cu care se lucrează...
Eh, intotdeauna graba strica treaba. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Dum Iun 19, 2011 5:20 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:L.U.C.I.D.? Deja?! Mă face să-mi pun întrebări graba cu care se lucrează...
Eh, intotdeauna graba strica treaba. laugh
Sper!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  ENKI Mar Iun 21, 2011 1:35 pm

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:L.U.C.I.D.? Deja?! Mă face să-mi pun întrebări graba cu care se lucrează...
Eh, intotdeauna graba strica treaba. laugh
Sper!
Si io sper ca fix la ce spun astia foloseste supercomputerul "K", care are deocamdata numai 68000 de procesoare 8-core. laugh

Supercomputerul "K" este în plină dezvoltare, iar în 2012 va atinge o capacitate de calcul de peste 10 petaflopi. El va fi utilizat pentru calcule complexe în domenii precum climatologie, meteorologie, prevenirea catastrofelor şi medicină.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Joi Iun 23, 2011 12:13 am

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:L.U.C.I.D.? Deja?! Mă face să-mi pun întrebări graba cu care se lucrează...
Eh, intotdeauna graba strica treaba. laugh
Sper!
Si io sper ca fix la ce spun astia foloseste supercomputerul "K", care are deocamdata numai 68000 de procesoare 8-core. laugh

Supercomputerul "K" este în plină dezvoltare, iar în 2012 va atinge o capacitate de calcul de peste 10 petaflopi. El va fi utilizat pentru calcule complexe în domenii precum climatologie, meteorologie, prevenirea catastrofelor şi medicină.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aha...calcule... suspicios
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Vin Iun 24, 2011 11:57 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  ENKI Lun Iun 27, 2011 1:41 pm

Cred ca ale noastre vor avea culoarea portocalie. laugh

Se pregăteşte paşaportul pentru internet

Rusul Eugene Kaspersky, unul dintre cei mai influenţi oameni din lumea IT, propune să se instaureze o poliţie globală a internetului, iar atunci când intri online să foloseşti un fel de paşaport.


Cel care propune această soluţie pentru a reduce criminalitatea în mediul virtual este nimeni altul decât şeful companiei Kaspersky Labs, compania care produce antivirusul cu acelaşi nume. Eugene Kaspersky a făcut aceste propuneri în cadrul unei întâlniri a companiilor producătoare de software.
Kaspersky a admis faptul că programul său antivirus nu poate oferi protecţie totală pentru utilizatorii de internet şi că li se întâmplă multora, chiar şi unora care lucrează în domeniul IT-ului, să cadă în plasa atacatorilor virtuali. "Ultimii cinci ani au fost de aur pentru cei care au făcut înşelăciuni prin intermediul internetului. Au maşini şi propirietăţi scumpe, vorbim de cei pe care îi ştim sau au fost prinşi", a spus rusul Kaspersky.

Poliție globală a internetului

Tot în discursul său, acesta s-a referit la conaţionalii săi. "Ei spun că nu e o crimă, iar ţintele lor sunt tot timpul cei din afara ţării, ceea ce ar însemna că de investiţiile lor ar profita autorităţile locale. Trebuie să spunem că guvernul rus are petrol şi gaze, nu-l interesează infracţiunile de pe internet, iar asta e frustrant pentru poliţia care se ocupă de aceste fraude", a adăugat IT-stul rus.
Acesta a avansat ideea că ar fi foarte bine să se înfiinţeze o poliţie globală a internetului. "Trebuie să existe legi valabile în toate ţările şi un paşaport online care, atunci când utilizatorul face abuzuri, să fie blocat. Această idee ar putea deveni realitate în viitorul apropiat, atât timp cât infracţiunile pe internet sunt la fel de răspândite cum sunt cele din lumea reală", a mai spus rusul Kasperky.
Dacă se va pune în aplicare o astfel de idee, "paşaportul pentru internet" ar urma să conţină numele şi prenumele, data naşterii, o parolă şi, după cum spun specialiştii, va cuprinde un fel de desfăşurător al neregulilor pe care le faci online.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  ENKI Lun Iun 27, 2011 11:37 pm

Adica mai exista fraieri care cred ca pot proteja ceva cu o parola?! Shocked

Sfârşitul parolei? Vezi cum îţi poţi proteja datele

Numele animalului de companie nu va mai fi folosit la crearea unui cont de email. În viitor datele noastre online vor fi protejate diferit.


Toată lumea urăşte parolele şi aproape nimeni nu îşi aminteşte toate parolele pe care le-a creat. Acum foarte multe persoane au mai multe conturi. Dacă vreţi să le protejaţi, trebuie să creaţi parole diferite pentru fiecare cont şi fiecare parolă trebuie să fie foarte complicată. Parola trebuie să conţină litere mari, simboluri şi numere. Dar cine poate să îşi amintească o astfel de parolă?
Cei mai mulţi nu sunt îngrijoraţi. Unii îşi fac o singură parolă şi o folosesc peste tot. Alţii pot să aibă câteva parole, una pentru banking online, una pentru reţelele de socializare şi una pentru email. Problema e că dacă un site e spart, băieţii răi au parola pe care o pot folosi oriunde. Aceste atacuri sunt atât de frecvente în zilele noastre încât e aproape imposibil să păstrezi o parolă secretă. Într-un atac recent la Sony, milioane de conturi au fost expuse, potrivit newsweek.com.
Informaticienii au realizat că suntem expuşi şi caută soluţii, dar cele propuse până acum nu au fost pe placul utilizatorilor. Cititoarele de amprente necesită programe speciale şi mulţi le consideră ciudate şi nu vor să le folosească. Cardurile inteligente pot fi pierdute sau furate. "Am încercat tot felul de soluţii, dar ne-am întors la parole. A fost răul cel mai mic dintr-o serie de opţiuni rele", a spus Rich Mogull, CEO la Securosis, o firmă de consultanţă pe securitate.
Cercetătorul Markus Jakobsson a lansat ideea "fastwords". În loc să inventaţi tot felul de cuvinte, puteţi folosi trei cuvinte simple care provin dintr-un gând cunoscut doar de voi. De exemplu, dacă într-o zi, în timp ce conduceţi spre locul de muncă daţi peste o broască şi o striviţi puteţi alege "broască-muncă-strivit".
Avantajele ar fi că puteţi folosi cele trei cuvinte în ordine diferită "strivit-broască-muncă" şi sistemul va şti cine sunteţi. Dacă nu vă amintiţi cuvintele, sistemul vă spune unul dintre cuvinte, pentru a vă aminti celelalte cuvinte cheie.
"Fastword" reprezintă un pas înainte, dar nu e chiar tărâmul făgăduinţei. Cineva, cumva trebuie să vină cu ceva radical şi diferit, mai bun decât orice există în prezent.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  baso Mar Iun 28, 2011 3:06 pm

Se pare ca pe la altii, politicienii se plictisesc mai mult ca pe la noi, caci au scos legi niste legi ciudate legate de sex.

Vi le oferim si voua si vedeti ce faceti cand mergeti in vizita pe acolo, sa nu cumva sa va treziti ridicati si aruncati la zdup si sa nu stiti de ce. Very Happy

1. Majoritatea statelor islamice recunosc legea care spune ca poti face sex cu o oaie, dar nu ii poti manca apoi carnea.

2. In Liban barbatii au voie sa aibe sex cu animalele, dar numai daca acestea sunt de sex feminin. Pedeapsa pentru sex cu un animal mascul este moartea.

3. In Bahrein barbatii ginecolog pot consulta o pacienta uitandu-se la organele ei genitale printr-o oglinda.

4. Musulmanii nu au voie sa se uite la organele genitale ale cadavrelor, acestea trebuie acoperite cu o bucata de lemn tot timpul.

5. Pedeapsa pentru masturbare in Indonezia este decapitarea.

6. In Hong Kong o femeie inselata are voie sa isi omoare sotul infidel… insa doar cu mainile goale.

7. In statul Cali din Columbia mama soacra trebuie sa asiste la prima noapte de amor a fiicei sale/fiului sau.

8. In Santa Cruz, Bolivia, barbatii nu au voie sa faca sex in acelasi timp cu o mama si fiica ei.

9. In Maryland, SUA, e interzis sa cumperi prezervative de la un automat daca acesta nu vinde si bauturi alcoolice.

10. In California, SUA, animalele nu au voie sa se imperecheze langa taverne, scoli sau lacasuri de cult.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Mar Iun 28, 2011 3:12 pm

baso a scris:
Se pare ca pe la altii, politicienii se plictisesc mai mult ca pe la noi, caci au scos legi niste legi ciudate legate de sex.

Vi le oferim si voua si vedeti ce faceti cand mergeti in vizita pe acolo, sa nu cumva sa va treziti ridicati si aruncati la zdup si sa nu stiti de ce. Very Happy

1. Majoritatea statelor islamice recunosc legea care spune ca poti face sex cu o oaie, dar nu ii poti manca apoi carnea.

2. In Liban barbatii au voie sa aibe sex cu animalele, dar numai daca acestea sunt de sex feminin. Pedeapsa pentru sex cu un animal mascul este moartea.

3. In Bahrein barbatii ginecolog pot consulta o pacienta uitandu-se la organele ei genitale printr-o oglinda.

4. Musulmanii nu au voie sa se uite la organele genitale ale cadavrelor, acestea trebuie acoperite cu o bucata de lemn tot timpul.

5. Pedeapsa pentru masturbare in Indonezia este decapitarea.

6. In Hong Kong o femeie inselata are voie sa isi omoare sotul infidel… insa doar cu mainile goale.

7. In statul Cali din Columbia mama soacra trebuie sa asiste la prima noapte de amor a fiicei sale/fiului sau.

8. In Santa Cruz, Bolivia, barbatii nu au voie sa faca sex in acelasi timp cu o mama si fiica ei.

9. In Maryland, SUA, e interzis sa cumperi prezervative de la un automat daca acesta nu vinde si bauturi alcoolice.

10. In California, SUA, animalele nu au voie sa se imperecheze langa taverne, scoli sau lacasuri de cult.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] laugh
scratch
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  baso Mar Iun 28, 2011 3:19 pm

(Still a)Live a scris:
scratch

laugh veselie

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  (Still a)Live Mar Iun 28, 2011 3:20 pm

baso a scris:
(Still a)Live a scris:
scratch

laugh veselie
Neuroni înnodaţi. Mă duc să(-i) croşetez!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan" - Pagina 10 Empty Re: Ceea ce mi se pare mie că face parte din "Plan"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 26 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 18 ... 26  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum