SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Una... Alta... de Romania

+3
delta
baso
aurora
7 participanți

Pagina 1 din 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Urmatorul

In jos

Una... Alta... de Romania Empty Una... Alta... de Romania

Mesaj  aurora Joi Apr 28, 2011 5:00 pm

un om care a trait istoria si ne-o povesteste ...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
aurora
aurora
a învățat principalele servicii de pe net
a învățat principalele servicii de pe net

Mesaje : 1228
Data de inscriere : 06/07/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 8:17 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In urma analizelor de laborator s-a confirmat ca produsul ambalat si etichetat "carne de manzat" avea partial corect scrisa informatia pe eticheta. Datorita unei regretabile erori umane, operatorul instalatiei de ambalare/etichetare a considerat ca manz=manzat . Operatorul a fost concediat.

Propunem englejilor adaptarea retetei si etichetei la lasagna :
Lasagna latina cu carne de manz dacic Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  delta Dum Feb 10, 2013 8:28 am

cât de diferit o fi gustul cărnii de vacă de cel al cărnii de cal?
am așa o bănuială că dacă oamenii nu ar știi că un produs este din carne de câine, de pisică sau eventual de om, nici nu ar prea face diferența față de produsele cu care deja sunt obișnuiți
în cazurile unor ofuscări de acest gen este mai degrabă vorba de reacții viscerale (emoționale) ce țin de domeniul psiho-social (adică de obișnuință), deci nu se bazează pe obiectivitate, însă totuși au dreptate în legătură cu faptul că pe un produs ar cam trebui trecut și detaliul legat de specia din a cărei carne s-a făcut acel preparat sau semipreparat... sau ce naiba era aia

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 8:49 am

delta a scris:cât de diferit o fi gustul cărnii de vacă de cel al cărnii de cal?
am așa o bănuială că dacă oamenii nu ar știi că un produs este din carne de câine, de pisică sau eventual de om, nici nu ar prea face diferența față de produsele cu care deja sunt obișnuiți

Daca la abatoare se sacrifica si cai, presupun ca ai mancat carne de cal fara sa stii . In mezelurile din comertz se baga tot felul, inclusiv ce n-ai manca niciodata: zgarciuri, sorici, faina de oase, etc . Unele produse(de pilda, parizerul) chiar pot fi "laudate" ca ele contzin doar vagi urme de carne, nimerite intamplator in maglavais . Un amic pescar, macelar, ne-a terorizat mintal candva, cu lux de amanunte, despre componentza unor produse comercializate de fabrica de mezeluri la care a lucrat. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 10, 2013 9:00 am

baso a scris:
delta a scris:cât de diferit o fi gustul cărnii de vacă de cel al cărnii de cal?
am așa o bănuială că dacă oamenii nu ar știi că un produs este din carne de câine, de pisică sau eventual de om, nici nu ar prea face diferența față de produsele cu care deja sunt obișnuiți

Daca la abatoare se sacrifica si cai, presupun ca ai mancat carne de cal fara sa stii . In mezelurile din comertz se baga tot felul, inclusiv ce n-ai manca niciodata: zgarciuri, sorici, faina de oase, etc . Unele produse(de pilda, parizerul) chiar pot fi "laudate" ca ele contzin doar vagi urme de carne, nimerite intamplator in maglavais . Un amic pescar, macelar, ne-a terorizat mintal candva, cu lux de amanunte, despre componentza unor produse comercializate de fabrica de mezeluri la care a lucrat. Laughing
Io am mancat prima oara, constient, carne de cal, in armata, cand a fost sacrificat unul prea mult calarit de niste colegi, intr-o noapte. laugh
Ultima oara am mancat anul trecut si as mai manca, dar e destul de greu de procurat. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 9:16 am

ENKI a scris:
baso a scris:
delta a scris:cât de diferit o fi gustul cărnii de vacă de cel al cărnii de cal?
am așa o bănuială că dacă oamenii nu ar știi că un produs este din carne de câine, de pisică sau eventual de om, nici nu ar prea face diferența față de produsele cu care deja sunt obișnuiți

Daca la abatoare se sacrifica si cai, presupun ca ai mancat carne de cal fara sa stii . In mezelurile din comertz se baga tot felul, inclusiv ce n-ai manca niciodata: zgarciuri, sorici, faina de oase, etc . Unele produse(de pilda, parizerul) chiar pot fi "laudate" ca ele contzin doar vagi urme de carne, nimerite intamplator in maglavais . Un amic pescar, macelar, ne-a terorizat mintal candva, cu lux de amanunte, despre componentza unor produse comercializate de fabrica de mezeluri la care a lucrat. Laughing
Io am mancat prima oara, constient, carne de cal, in armata, cand a fost sacrificat unul prea mult calarit de niste colegi, intr-o noapte. laugh
Ultima oara am mancat anul trecut si as mai manca, dar e destul de greu de procurat. laugh

pe vremuri, am auzit ca salamul de Sibiu era facut din carne de cal. Se pare ca legenda asta a avut un sambure de adevar .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In tot cazul , dupa cum ne povestea si macelarul, retetarul mezelurilor romanesti era foarte ajustabil . La un moment dat, fabrica respectiva a cumparat reteta unor produse austriece iar austriacul venit in Romania pt. a supraveghea respectarea retzetei si implementarea produselor, a fost pur si simplu siderat de initiativele sefilor romani in adaptarea compozitiei. S-a certat cu ei si le-a spus ca in Austria se face puscarie pt. asa ceva.


Din acest motiv, produsele romanesti recunoscute sub o anumita denumire (cum ar fi , de pilda, salamul sasesc), au gusturi diferite functie de producatori. Initial, salamul sasesc , dupa toata reclama care i s-a facut, era OK la gust. (fii-mea era mare amatoare, probabil si din cauza reclamei) Dupa ceva timp si-a cam pierdut din gustul initial, chiar si cel produs de Cris-Tim. Am mai cumparat "salam sasesc" si de la alti producatori despre care nu stiu cat de indreptatiti erau sa foloseasca denumirea aia pe eticheta iar gustul era cu totul altul.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  delta Dum Feb 10, 2013 9:37 am

ENKI a scris:
baso a scris:
delta a scris:cât de diferit o fi gustul cărnii de vacă de cel al cărnii de cal?
am așa o bănuială că dacă oamenii nu ar știi că un produs este din carne de câine, de pisică sau eventual de om, nici nu ar prea face diferența față de produsele cu care deja sunt obișnuiți
Daca la abatoare se sacrifica si cai, presupun ca ai mancat carne de cal fara sa stii . In mezelurile din comertz se baga tot felul, inclusiv ce n-ai manca niciodata: zgarciuri, sorici, faina de oase, etc . Unele produse(de pilda, parizerul) chiar pot fi "laudate" ca ele contzin doar vagi urme de carne, nimerite intamplator in maglavais . Un amic pescar, macelar, ne-a terorizat mintal candva, cu lux de amanunte, despre componentza unor produse comercializate de fabrica de mezeluri la care a lucrat. Laughing
Io am mancat prima oara, constient, carne de cal, in armata, cand a fost sacrificat unul prea mult calarit de niste colegi, intr-o noapte. laugh
Ultima oara am mancat anul trecut si as mai manca, dar e destul de greu de procurat. laugh
nu se mai vinde parizer prin Brașov sau din alt motiv? suspect

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 10, 2013 9:54 am

baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:
delta a scris:cât de diferit o fi gustul cărnii de vacă de cel al cărnii de cal?
am așa o bănuială că dacă oamenii nu ar știi că un produs este din carne de câine, de pisică sau eventual de om, nici nu ar prea face diferența față de produsele cu care deja sunt obișnuiți

Daca la abatoare se sacrifica si cai, presupun ca ai mancat carne de cal fara sa stii . In mezelurile din comertz se baga tot felul, inclusiv ce n-ai manca niciodata: zgarciuri, sorici, faina de oase, etc . Unele produse(de pilda, parizerul) chiar pot fi "laudate" ca ele contzin doar vagi urme de carne, nimerite intamplator in maglavais . Un amic pescar, macelar, ne-a terorizat mintal candva, cu lux de amanunte, despre componentza unor produse comercializate de fabrica de mezeluri la care a lucrat. Laughing
Io am mancat prima oara, constient, carne de cal, in armata, cand a fost sacrificat unul prea mult calarit de niste colegi, intr-o noapte. laugh
Ultima oara am mancat anul trecut si as mai manca, dar e destul de greu de procurat. laugh

pe vremuri, am auzit ca salamul de Sibiu era facut din carne de cal. Se pare ca legenda asta a avut un sambure de adevar .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In tot cazul , dupa cum ne povestea si macelarul, retetarul mezelurilor romanesti era foarte ajustabil . La un moment dat, fabrica respectiva a cumparat reteta unor produse austriece iar austriacul venit in Romania pt. a supraveghea respectarea retzetei si implementarea produselor, a fost pur si simplu siderat de initiativele sefilor romani in adaptarea compozitiei. S-a certat cu ei si le-a spus ca in Austria se face puscarie pt. asa ceva.


Din acest motiv, produsele romanesti recunoscute sub o anumita denumire (cum ar fi , de pilda, salamul sasesc), au gusturi diferite functie de producatori. Initial, salamul sasesc , dupa toata reclama care i s-a facut, era OK la gust. (fii-mea era mare amatoare, probabil si din cauza reclamei) Dupa ceva timp si-a cam pierdut din gustul initial, chiar si cel produs de Cris-Tim. Am mai cumparat "salam sasesc" si de la alti producatori despre care nu stiu cat de indreptatiti erau sa foloseasca denumirea aia pe eticheta iar gustul era cu totul altul.
Pana in urma cu vreo 2 ani, uitasem gusturile mezelurilor din comert, pentru ca, la recomandarea unui coleg care a lucrat candva in bransa, consumam, de vreo 5 ani, doar preparate (pateu, salam, carnati, pastrama) fara etichete, facute in casa, din carne de vanat (iepure, mistret, caprior, cerb, urs). "Criza" lu' peste a alterat, insa, nu doar veniturile, ci si constiintele si, implicit, relatiile dintre oameni, astfel incat am fost nevoit sa ma readaptez, respectiv sa cumpar produse comercializate. M-am orientat catre firmele cu patroni cunoscuti in privat, evitand total salamurile si cumparand preparate mai putin prelucrate (muschi, pastrama de oaie, slanina). Chiar si asa, diferentele sunt enorme, lacrimand io acu', nostalgic dupa vremurile de curand apuse. Crying or Very sad
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 10, 2013 9:57 am

delta a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:
delta a scris:cât de diferit o fi gustul cărnii de vacă de cel al cărnii de cal?
am așa o bănuială că dacă oamenii nu ar știi că un produs este din carne de câine, de pisică sau eventual de om, nici nu ar prea face diferența față de produsele cu care deja sunt obișnuiți
Daca la abatoare se sacrifica si cai, presupun ca ai mancat carne de cal fara sa stii . In mezelurile din comertz se baga tot felul, inclusiv ce n-ai manca niciodata: zgarciuri, sorici, faina de oase, etc . Unele produse(de pilda, parizerul) chiar pot fi "laudate" ca ele contzin doar vagi urme de carne, nimerite intamplator in maglavais . Un amic pescar, macelar, ne-a terorizat mintal candva, cu lux de amanunte, despre componentza unor produse comercializate de fabrica de mezeluri la care a lucrat. Laughing
Io am mancat prima oara, constient, carne de cal, in armata, cand a fost sacrificat unul prea mult calarit de niste colegi, intr-o noapte. laugh
Ultima oara am mancat anul trecut si as mai manca, dar e destul de greu de procurat. laugh
nu se mai vinde parizer prin Brașov sau din alt motiv? suspect
Ba, cred ca am vazut parizer prin galantare, da' eu ma refeream la carne in sine, proaspata, nepreparata. Laughing

Caracteristicile cărnii de cal sunt culoarea roşie închisă şi dulceaţa, datorată cantităţii crescute de zaharuri din muşchi. Carnea de cal are un conţinut ridicat de pro­teine, este bogată în fier şi săracă în grăsimi.
Aceste caracteristici o fac mai puţin calorică, mai digerabilă, fiind indicată în mod special în alimentaţia copiilor. Poţi încerca să o găteşti ca pe oricare altă carne roşie, preferabil „în sân­ge”, evitând prepararea prelungită, care riscă să o întărească şi să o usuce.
Carnea de cal este foarte bună pentru tartar — crudă, tocată foarte mărunt, condimentată cu ierburi aromatice, ulei de măsline extravirgin, lămâie, sare şi piper.
Părţile mai bogate în ţesut conjunctiv au nevoie de o preparare mai îndelungată. Acestea pot fi fierte sau făcute ragu şi folosite apoi ca garnitură la paste. Celelalte părţi pot fi gătite la cuptor, pe grătar sau prăjite în tigaie. In primul caz, adaosul de untură de porc sau marinarea mai îndelungată îi vor da cărnii un plus de frăgezime.
Se face distincţia între animalele tinere (mânji) şi cele adulte, carnea lor având preţuri diferite. Părţile fragede ale cărnii de mânz sunt folo­site la friptură, în timp ce restul sunt destinate fierberi i înăbuşite şi preparării tocanelor.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 10:03 am

delta a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:
delta a scris:cât de diferit o fi gustul cărnii de vacă de cel al cărnii de cal?
am așa o bănuială că dacă oamenii nu ar știi că un produs este din carne de câine, de pisică sau eventual de om, nici nu ar prea face diferența față de produsele cu care deja sunt obișnuiți
Daca la abatoare se sacrifica si cai, presupun ca ai mancat carne de cal fara sa stii . In mezelurile din comertz se baga tot felul, inclusiv ce n-ai manca niciodata: zgarciuri, sorici, faina de oase, etc . Unele produse(de pilda, parizerul) chiar pot fi "laudate" ca ele contzin doar vagi urme de carne, nimerite intamplator in maglavais . Un amic pescar, macelar, ne-a terorizat mintal candva, cu lux de amanunte, despre componentza unor produse comercializate de fabrica de mezeluri la care a lucrat. Laughing
Io am mancat prima oara, constient, carne de cal, in armata, cand a fost sacrificat unul prea mult calarit de niste colegi, intr-o noapte. laugh
Ultima oara am mancat anul trecut si as mai manca, dar e destul de greu de procurat. laugh
nu se mai vinde parizer prin Brașov sau din alt motiv? suspect

Apropo de parizer(de pui, curcan, vita, porc), tot macelarul ne povestea ca se schimba doar matzul etichetat ca atare pt. umplere. Cand se anuntza ca s-a ajuns la cantitatea planificata de parizer de pui, bagau matzul etichetat cu parizer de vita si tot asa, mai departe...cu aceeasi umplutura raset Evident ca ne-am distrat cand am auzit asa ceva, dar nici parizer n-am mai cumparat de atunci incolo. Vorba unuia, daca scria pe eticheta "parizer de rame", ne-ar fi convins astia ca este la fel de bun ca parizerul de porc, pui, vita, curcan raset Si mai stiu, din proprie experientza, ca pana si pisicile fitzoase refuza parizerul gol. Ca s-o pacalesc pe-a mea, trebuia sa ung parizerul cu pateu de ficat (facut in casa) pt. a o face sa manance chestia aia Laughing


Ultima editare efectuata de catre baso in Dum Feb 10, 2013 10:23 am, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  delta Dum Feb 10, 2013 10:13 am

ENKI a scris:ma refeream la carne in sine, proaspata, nepreparata. Laughing
n-am văzut așa ceva pe aici
sau poate n-am prea fost atent la asemenea detaliu

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 10:30 am

ENKI a scris:
Ba, cred ca am vazut parizer prin galantare, da' eu ma refeream la carne in sine, proaspata, nepreparata. Laughing

Caracteristicile cărnii de cal sunt culoarea roşie închisă şi dulceaţa, datorată cantităţii crescute de zaharuri din muşchi. Carnea de cal are un conţinut ridicat de pro­teine, este bogată în fier şi săracă în grăsimi.
Aceste caracteristici o fac mai puţin calorică, mai digerabilă, fiind indicată în mod special în alimentaţia copiilor. Poţi încerca să o găteşti ca pe oricare altă carne roşie, preferabil „în sân­ge”, evitând prepararea prelungită, care riscă să o întărească şi să o usuce.
Carnea de cal este foarte bună pentru tartar — crudă, tocată foarte mărunt, condimentată cu ierburi aromatice, ulei de măsline extravirgin, lămâie, sare şi piper.
Părţile mai bogate în ţesut conjunctiv au nevoie de o preparare mai îndelungată. Acestea pot fi fierte sau făcute ragu şi folosite apoi ca garnitură la paste. Celelalte părţi pot fi gătite la cuptor, pe grătar sau prăjite în tigaie. In primul caz, adaosul de untură de porc sau marinarea mai îndelungată îi vor da cărnii un plus de frăgezime.
Se face distincţia între animalele tinere (mânji) şi cele adulte, carnea lor având preţuri diferite. Părţile fragede ale cărnii de mânz sunt folo­site la friptură, în timp ce restul sunt destinate fierberi i înăbuşite şi preparării tocanelor.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Yo obisnuiesc sa cumpar carne de manzat, fiind mai buna la gust si preparat decat carnea de vita. Are si un alt miros. Cum nu tin minte sa fi mancat vreodata carne de cal sau de manz ori sa fi stiut ca mananc asa ceva, habar n-am care ar fi diferentza carnii de cal/manz de cea de manzat. scratch Doar banuiesc ca se aseamana la culoare ...

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  delta Dum Feb 10, 2013 11:16 am

baso a scris:Yo obisnuiesc sa cumpar carne de manzat, fiind mai buna la gust si preparat decat carnea de vita.
din ceva motiv aveam impresia că mânzatul e tot din vită...
poate (doar yo) am înțeles greșit laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 11:53 am

delta a scris:
baso a scris:Yo obisnuiesc sa cumpar carne de manzat, fiind mai buna la gust si preparat decat carnea de vita.
din ceva motiv aveam impresia că mânzatul e tot din vită...
poate (doar yo) am înțeles greșit laugh

e puiul vacii , numa' ca ai nostri evita sa puna eticheta "carne de vitzel" pt. ca "vitzel" , ca si "vacutza", ar putea provoca tulburari emotionale. Cum sa mananci carnitza unui animalutz atat de dragalsh, cu ochii mari si blanzi si botul umed, mirosind a laptic ? Laughing "Manzat" suna mai protocolar, fara a-ti transmite emotzii inutile.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  delta Dum Feb 10, 2013 11:55 am

baso a scris:
delta a scris:
baso a scris:Yo obisnuiesc sa cumpar carne de manzat, fiind mai buna la gust si preparat decat carnea de vita.
din ceva motiv aveam impresia că mânzatul e tot din vită...
poate (doar yo) am înțeles greșit laugh
e puiul vacii , numa' ca ai nostri evita sa puna eticheta "carne de vitzel" pt. ca "vitzel" , ca si "vacutza", ar putea provoca tulburari emotionale. Cum sa mananci carnitza unui animalutz atat de dragalsh, cu ochii mari si blanzi si botul umed, mirosind a laptic ? Laughing "Manzat" suna mai protocolar, fara a-ti transmite emotzii inutile.
vrei să spui că mânzul nu e "dragalsh, cu ochii mari si blanzi si botul umed" ?

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 12:22 pm

delta a scris:
baso a scris:
delta a scris:
baso a scris:Yo obisnuiesc sa cumpar carne de manzat, fiind mai buna la gust si preparat decat carnea de vita.
din ceva motiv aveam impresia că mânzatul e tot din vită...
poate (doar yo) am înțeles greșit laugh
e puiul vacii , numa' ca ai nostri evita sa puna eticheta "carne de vitzel" pt. ca "vitzel" , ca si "vacutza", ar putea provoca tulburari emotionale. Cum sa mananci carnitza unui animalutz atat de dragalsh, cu ochii mari si blanzi si botul umed, mirosind a laptic ? Laughing "Manzat" suna mai protocolar, fara a-ti transmite emotzii inutile.
vrei să spui că mânzul nu e "dragalsh, cu ochii mari si blanzi si botul umed" ?

Manzul da, insa "manzat" cu acel at in coada, durizeaza cuvantul. Cand vezi un vitzel dragalash, probabil niciodata nu vei spuna ce "manzat dragutz si bland" Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 12:44 pm

De pilda, yo carne de iepurash nu pot sa mananc Laughing Asta pt. ca atunci cand eram mica, bunicii au primit de la o vecina un iepurash tare bland si dragalash de care m-am bucurat si cu care m-am jucat vreo cateva zile pana cand l-au taiat. N-are sens sa spun cat am plans atunci si cat de furioasa am fost pe bunicu' pt. ca mi-a ucis animalutzul. Evident ca am refuzat sa mananc din carnitza iepurashului si am ramas cu pata pusa. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 10, 2013 5:13 pm

delta a scris:
ENKI a scris:ma refeream la carne in sine, proaspata, nepreparata. Laughing
n-am văzut așa ceva pe aici
sau poate n-am prea fost atent la asemenea detaliu
Pai, p-acolo nu par sa fie nici macar abatoare, din moment ce caii de la Letea erau dusi catre unul din Covasna. raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nici la Brasov nu exista carne de cal de vanzare prin magazine, da' io mai cunosc pe unul, altul, pe la abatoare. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 10, 2013 5:18 pm

baso a scris:
delta a scris:
baso a scris:Yo obisnuiesc sa cumpar carne de manzat, fiind mai buna la gust si preparat decat carnea de vita.
din ceva motiv aveam impresia că mânzatul e tot din vită...
poate (doar yo) am înțeles greșit laugh

e puiul vacii , numa' ca ai nostri evita sa puna eticheta "carne de vitzel" pt. ca "vitzel" , ca si "vacutza", ar putea provoca tulburari emotionale. Cum sa mananci carnitza unui animalutz atat de dragalsh, cu ochii mari si blanzi si botul umed, mirosind a laptic ? Laughing "Manzat" suna mai protocolar, fara a-ti transmite emotzii inutile.
Io credeam ca manzatul e un vitel upgradat, adica intarcat. scratch
Nu de alta, da io cumpar numai carne de manzat si oaie, cea de manzat fiind clar "intermediara" intre vita si vitel. suspect
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Feb 10, 2013 6:28 pm

ENKI a scris:
baso a scris:
delta a scris:
baso a scris:Yo obisnuiesc sa cumpar carne de manzat, fiind mai buna la gust si preparat decat carnea de vita.
din ceva motiv aveam impresia că mânzatul e tot din vită...
poate (doar yo) am înțeles greșit laugh

e puiul vacii , numa' ca ai nostri evita sa puna eticheta "carne de vitzel" pt. ca "vitzel" , ca si "vacutza", ar putea provoca tulburari emotionale. Cum sa mananci carnitza unui animalutz atat de dragalsh, cu ochii mari si blanzi si botul umed, mirosind a laptic ? Laughing "Manzat" suna mai protocolar, fara a-ti transmite emotzii inutile.
Io credeam ca manzatul e un vitel upgradat, adica intarcat. scratch
Nu de alta, da io cumpar numai carne de manzat si oaie, cea de manzat fiind clar "intermediara" intre vita si vitel. suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

...intre cateva luni si 2 ani... Mie carnea de manzat imi miroase a lapte. Pe la macelarii am vazut scris si carne de vitzel insa nu-mi dau seama din punct de vedere olfactiv care ar fi diferentza.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  delta Lun Feb 11, 2013 6:02 am

ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:ma refeream la carne in sine, proaspata, nepreparata. Laughing
n-am văzut așa ceva pe aici
sau poate n-am prea fost atent la asemenea detaliu
Pai, p-acolo nu par sa fie nici macar abatoare, din moment ce caii de la Letea erau dusi catre unul din Covasna. raset
abatoare o fi, doar că cei de aici nu au căzut în cap să cumpere cai, vaci sau porci din deltă - nu din alt motiv, dar sunt pline de tot felul de boli și e cam prea complicat de obținut certificate sanitar-veterinare pentru a comercializa carnea lor
habar n-am cum o fi fost obținute avizele respective de ăia din Covasna sau de italienii care importau caii din Ilgani, Pardina, Partizani, Maliuc etc. și Letea (deoarece scandalul s-a iscat în cazul cailor de la Letea, dar exporturile erau în floare de câțiva ani - de fapt, au început să ducă și din Letea când în celelalte zone nu mai erau cai... Laughing )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Lun Feb 11, 2013 8:25 am

Pe careva post Tv spuneau ca in pietele agroalimentare din Bucuresti se vinde adeseori carne de cal prezentata drept carne de vita . (asa cum , in trecut , unii vindeau prin piete caini belitzi in loc de miei). Se pare ca in Romania ar fi greu vandabila carnea de cal si, in cea mai mare parte, s-ar exporta in alte tzari (am retzinut Italia ...parca si Olanda, Franta in enumarerea facuta) Careva spunea ca este usor de diferentziat pt. cunoscatori, carnea de cal are un alt miros,fiind mai inchisa la culoare iar grasimea este galbena in timp ce la vita este alba.

Totusi yo ma intreb, atunci cand este tocata (eventual amestecata cu carne de vita), cum itzi dai seama ? scratch

In tot cazul, dupa ce am cumparat carne tocata cu matze si zgarciuri in ea (am dat si de ceva unghiutze sau aschii de oase iar bucatzelele de matz erau ca macaroanele, insa mai mici ; puteam baga varful creionului in ele), mi-am cumparat rapid o masina electrica de tocat carne laugh Parca era in vigoare, candva, o lege care-i obliga pe comerciantzi sa macine carnea sub ochii cumparatorilor.

In veci, pururi, Amin...nu mai cumpar carne tocata innocent

"Ştiu că instituţiile de stat au deschis o anchetă şi sper că nu este vorba de o etichetare greşită de partea românească", a adăugat preşedintele român Traian Băsescu în cadrul unei conferinţe de presă.

Ministrul francez pentru Consum, Benoit Hamon, se aşteaptă şi la alte cazuri de fraudă: "Vom avea miercuri primele rezultate ale anchetei. Mai ales dacă compania franceză, Spanghero, ştia că achiziţionează carne de cal sau dacă au fost înşelaţi. Dacă va trebui să impunem sancţiuni, nu vom ezita să o facem", a declarat acesta duminică.
Anterior, acesta a denunţat un circuit al cărnii "care a adus încasări de peste 300.000 de euro", conform primelor elemente ale anchetei. Spanghero "a achiziţionat carnea congelată de la un comerciant cipriot, care a subcontractat comanda unui comerciant din Olanda, acesta din urmă aprovizionându-se de la un abator şi o secţie de tranşare din România", a detaliat acesta.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Firma care ambaleaza lasagna da vina pe compania franceza care a livrat carnea. Iar aceasta arata cu degetul spre un abator din Romania, fara sa-i dea numele. Oficialii de la noi sustin ca este imposibil ca din tara noastra sa plece carne de cal cu acte false.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Yo zic sec : Cine a tocat carnea, ala e Twisted Evil

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  RocketQueen Lun Feb 11, 2013 8:59 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Lun Feb 11, 2013 9:22 am

Este clar ca in lantzul slabiciunilor cineva a trisat Laughing

Puse cap la cap, lucrurile arată cam aşa: se dă un producător român – al cărui nume nu se cunoaşte deocamdată – dar despre care Ministerul Agriculturii spune că avea toate autorizaţiile pentru a sacrifica şi cai, dar şi pentru a prepara şi vinde această carne. O companie franceză, (B)Mainon Spanghero, cumpăra carne de la (A)furnizorul din România. După declanşarea scandalului, compania a susţinut că a achiziţionat din ţara noastră carne de vită de „origine Europa“ şi a revândut-o pur şi simplu. Rămâne de stabilit dacă nu cumva francezii ştiau că e vorba de carne de cal, dar au vândut-o drept carne de vită pentru a putea pretinde un preţ mai bun. Oricum, în prima sa reacţie, societatea franceză a anunţat că a fost de bună-credinţă, iar problema ar fi la producătorul român.

(C)Comigel este tot o companie franceză specializată în fabricarea de preparate congelate care a cumpărat carnea românească de la Mainon. Preşedintele general al Comigel, Erick Lehagre, a declarat că a fost sesizat, la începutul lunii februarie, de persoane de pe piaţa britanică în legătură cu o „problemă“ legată de carne, după cum scrie Mediafax.

Findus, ultimul jucător din această complicată poveste, comercializează produse congelate şi deja preparate. (D)Findus a cumpărat lasagna de „carne de vită“ provenită din România şi care era, de fapt, de cal, gata preparată, de la Comigel. Findus se consideră victima unei înşelătorii şi intenţionează să depună plângere.

De altfel, Findus a acuzat furnizorul de carne pentru lasagna, compania franceză Spanghero, că a livrat carne de cal românească cu menţiunea „vită“. Findus a mai apreciat sâmbătă ca fiind puţin probabil ca prezenţa în cantitate mare a cărnii de cal în lasagna de vită vândută în Marea Britanie să fie „accidentală“.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Yo as paria pe "C" raset



De remarcat, insa, campania media negativa(cu umor negru) facuta Romaniei in acest scandal , mai inainte de a se face publice rezultatele anchetei . Englejii sunt "asi de pica" la acest capitol Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Din moment ce ei trebuiau sa manance lasagna, mi se pare pe undeva firesc sa exagereze, insa nici chiar asa ... Laughing

The Independent: Carnea de cal găsită în supermarketurile britanice "poate fi de măgar" raset [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Caii din România, ţară suspectată de furnizarea cărnii de cal găsite în loc de carne de vită în produse din Marea Britanie, sunt de obicei infectaţi cu o boală similară SIDA la oameni, scrie tabloidul The Sun în ediţia electronică de luni, potrivit Mediafax.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cai sălbatici supuşi relelor tratamente în România ar fi fost sacrificaţi, iar carnea lor ar fi fost transportată către furnizorii supermarketurilor britanice pentru a fi vândută drept carne de vită, susţine The Sun, în ediţia electronică de duminică.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Lun Feb 11, 2013 10:32 am

RocketQueen a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Na, dupa publicitatea idioata facuta la Resident Evil 6 video game, ma gandesc ca englejii ar fi putut sa se astepte la surprize-stupize prin "meat market" Laughing
De pilda, lasagna cu tochitura de sobolan ar putea fi chiar o delicatesa culinara mult apreciata de Chinezi raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

S-ar fi ingalbenit la fatza cel putzin jumate din supusii Reginei (mare iubitoare de cai innocent ) doar citind prin presa britanica cu ce fel de carnitza sunt infestati raset
As fi curioasa daca The Sun sau The Independent ar fi avut curajul si stomacul sa titreze, citand "specialistii" : "un şobolan echivalează cu trei pui, ca valoare nutritivă" laugh Asta asa, ca mangaiere pt. cei ce ar fi savurat produsul fara sa stie ce au mancat si de ce s-au ingrasat brusc. Laughing

Pana una alta, carnea de cal se consuma in Europa . Astfel incat nu vad ce mare taraboi tra' sa faca englejii astia, de dragul preferintelor Reginei , pe tema "cai"& Romania. Ok, consumatorul tra sa fie informat corect . Nici eu nu as consuma carne de cal, cum de altfel nu consum nici carne de iepure ori alte multe sortimente(de pilda,creier pane mie se pare ceva horror). Insa altii nu au astfel de blocaje sau interdictii in materie culinara. Si eu vreau sa stiu ce mananc inainte de a manca. Pentru ca daca mananc si aflu pe urma, nu e bine. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Lun Feb 11, 2013 12:21 pm

Mi-am adus aminte de o faza din vremea lu' Ceasca (de altfel, mai mu(l)ti romani emigrantzi au muscat-o) cu unul care povestea cum a mancat el din conserve pt. pisici prin Germanica Laughing Nu stia limba si habar n-avea ca la capitalisti, prin magazine, exista si hrana in conserve pt. animalele de companie. A vazut ca-s ieftine, poza cu pisica a crezut ca-i de kinky pe conserve si a constatat ca e foarte gustos continutul Laughing Abia dupa ce a mancat mult timp din ele, i-a zis cineva ca mananca delicatese pt. pisici Laughing L-am intrebat daca in acele conserve erau soareci taiati raset Si mi-a replicat oripilat "Esti nebuna ? Era carnitza de vita, pasare, vanat si ceva legume." Nu stiu de ce,(probabil din desenele animate) yo ma gandeam ca ar fi trebuit sa fie carne de soareci in conservele pt. pisici raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  RocketQueen Lun Feb 11, 2013 7:30 pm

baso a scris:

Pana una alta, carnea de cal se consuma in Europa . Astfel incat nu vad ce mare taraboi tra' sa faca englejii astia, de dragul preferintelor Reginei , pe tema "cai"& Romania. Ok, consumatorul tra sa fie informat corect . Nici eu nu as consuma carne de cal, cum de altfel nu consum nici carne de iepure ori alte multe sortimente(de pilda,creier pane mie se pare ceva horror). Insa altii nu au astfel de blocaje sau interdictii in materie culinara. Si eu vreau sa stiu ce mananc inainte de a manca. Pentru ca daca mananc si aflu pe urma, nu e bine. laugh

Se pare ca acea carne era infestata cu virusul care provoaca o boala a cailor, echivalentul SIDA la oameni. In plus, se vorbeste despre o retea mafiota internationala care se ocupa (si) cu vanzarea de astfel de carne...
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  delta Lun Feb 11, 2013 7:55 pm

RocketQueen a scris:In plus, se vorbeste despre o retea mafiota internationala care se ocupa (si) cu vanzarea de astfel de carne...
cam repede sunt transformați în mafioți toți care până în clipele precedente erau negustori cinstiți... Wink

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  RocketQueen Lun Feb 11, 2013 9:52 pm

delta a scris:
RocketQueen a scris:In plus, se vorbeste despre o retea mafiota internationala care se ocupa (si) cu vanzarea de astfel de carne...
cam repede sunt transformați în mafioți toți care până în clipele precedente erau negustori cinstiți... Wink

La fel poti spune "cam repede sunt transformati in mafioti toti care pana in clipele precedente erau politicieni cinstiti/onesti/incoruptibili/etc.". raset

About Organized Crime

When you think of organized crime, you probably picture the Italian and Sicilian Mafioso of television and the silver screen. But in recent years, the face of organized crime has changed, and the threat is broader and more complex than ever.

Today, organized crime includes:

  • Russian mobsters who fled to the U.S. in the wake of the Soviet Union’s collapse;
    Groups from African countries like Nigeria that engage in drug trafficking and financial scams;
    Chinese tongs, Japanese Boryokudan, and other Asian crime rings; and
    Enterprises based in Eastern European nations like Hungary and Romania.


All of these groups have a presence in the U.S. or are targeting our citizens from afar—using the Internet and other technologies of our global age. More and more, they are literally becoming partners in crime, realizing they have more to gain from cooperating than competing.

The Impact of Organized Crime

It isn’t easily measured, but we know it’s significant. Organized crime rings manipulate and monopolize financial markets, traditional institutions like labor unions, and legitimate industries like construction and trash hauling. They bring drugs into our cities and raise the level of violence in our communities by buying off corrupt officials and using graft, extortion, intimidation, and murder to maintain their operations. Their underground businesses—including prostitution and human trafficking—sow misery nationally and globally. They also con us out of millions each year through various stock frauds and financial scams.

The economic impact alone is staggering: it’s estimated that global organized crime reaps illegal profits of around $1 trillion per year.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Balkan Criminal Enterprises

The term “Balkan Organized Crime” applies to organized crime groups originating from or operating in Albania, Bosnia-Herzegovina, Croatia, Kosovo, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Serbia and Montenegro, Bulgaria, Greece, and Romania.

Balkan organized crime is an emerging threat in the U.S. While several groups are active in various cities across the country, they do not yet demonstrate the established criminal sophistication of traditional Eurasian or La Cosa Nostra (LCN) organizations. However, they have proven themselves capable of adapting to expanding criminal markets and becoming involved in new activities, much like the historical growth of other organized crime groups.

History of Balkan Organized Crime

Organized crime in the Balkans has its roots in the traditional clan structures. In these largely rural countries, people organized into clans with large familial ties for protection and mutual assistance. Starting in the 15th century, clan relationships operated under the kanun, or code, which values loyalty and besa, or secrecy. Each clan established itself in specific territories and controlled all activities in that territory. Protection of activities and interests often led to violence between the clans. The elements inherent in the structure of the clans provided the perfect backbone for what is considered modern-day Balkan organized crime.

Many years of communist rule led to black market activities in the Balkans, but the impact of these activities was limited to the region. When communism collapsed in the late 1980s and early 1990s, it led to the expansion of Balkan organized crime activities. Criminal markets once closed to Balkan groups suddenly opened, and this led to the creation of an international network. Within the Balkans, organized crime groups infiltrated the new democratic institutions, further expanding their profit opportunities.

Balkan criminal organizations have been active in the U.S. since the mid-1980s. At first, these organizations were involved in low-level crimes, including bank robberies, ATM burglaries, and home invasions. Later, ethnic Albanians affiliated themselves with the established LCN families in New York, acting as low-level participants. As their communities and presence have become more established, they have expanded to lead and control their own organizations.

There is no single Balkan “Mafia,” structured hierarchically like the traditional LCN. Rather, Balkan organized crime groups in this country translated their clan-like structure to the United States. They are not clearly defined or organized and are instead grouped around a central leader or leaders. Organized crime figures maintain ties back to the Balkan region and have established close-knit communities in many cities across the nation.

Albanian organized crime activities in the U.S. include gambling, money laundering, drug trafficking, human smuggling, extortion, violent witness intimidation, robbery, attempted murder, and murder. Balkan organized crime groups have recently expanded into more sophisticated crimes including real estate fraud.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Romania (si estul Europei in general) "exporta" in trecut, inca inainte sa intram in UE, curve ieftine tarilor din Vest. De ce n-ar face-o acum si cu alte iepe, bolnave sau nu de SIDA? raset

RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  RocketQueen Lun Feb 11, 2013 10:09 pm

Cica francezii, englezii si nemtii sunt prosti si nu si-au dat seama de diferenta dintre carnea de cal si cea de vita... sau ce trebuia sa fie... Deci numa' romanu-i de vina... raset


Organised criminal gangs operating internationally are suspected of playing a major role in the horsemeat scandal that has seen supermarket shelves cleared of a series of products and triggered concerns about the contamination of the UK's food chain.

Sources close to the Department for the Environment, Food and Rural Affairs and the Food Standards Agency said it appeared that the contamination of beefburgers, lasagne and other products was the result of fraud that had an "international dimension".

Experts within the horse slaughter industry have told the Observer there is evidence that both Polish and Italian mafia gangs are running multimillion-pound scams to substitute horsemeat for beef during food production. There are claims that vets and other officials working within abattoirs and food production plants are intimidated into signing off meat as beef when it is in fact cheaper alternatives such as pork or horse.

In an attempt to reassure the public that Britain's food chain was not victim to systemic fraud, the environment secretary Owen Paterson on Saturday met representatives from the big four supermarkets, retail bodies and leading food producers to thrash out a plan to increase the amount of DNA testing of food.


[...]

He confirmed that the government was open to bringing in the Serious and Organised Crime Agency if, as seems evident, the fraud is on an international scale. He said the Metropolitan police had been asked to investigate the scandal and that the force was liaising with counterparts in other countries. Paterson suggested the scandal was potentially a "worldwide" issue.

"I'm concerned that this is an international criminal conspiracy here and we've really got to get to the bottom of it," he said.

The Labour MP Mary Creagh said she was passing information to police that suggested several British companies were involved in the illegal horsemeat trade. "I hope that this information will enable the police to act speedily to stamp out these criminals who are putting the future of the food industry at risk."


Supermarket chain Aldi has confirmed that two of its ready meal ranges produced by Comigel, the French supplier also used by Findus, were found to contain between 30% and 100% horsemeat.

Comigel claims it sourced its meat from Romania, which has been subjected to export restrictions due to the prevalence of the viral disease equine infectious anaemia in the country. Spanghero, the French company that supplied the meat for the Findus beef lasagne, announced it will also sue its Romanian suppliers.

The scandal has raised questions about what happens to the 65,000 horses transported around the EU each year for slaughter. The campaign group World Horse Welfare said thousands of animals suffered as a result of making long journeys across national borders. Partly as a result of welfare concerns, the trade in live horses has fallen dramatically. In 2001, 165,000 horses were shipped across Europe.

The decline in the cross-border trade in live horses has seen an increase in the sale of chilled and frozen horsemeat, much of which goes to Italy. Last year Romania significantly increased its export of frozen horsemeat to the Benelux countries.

Attention is now focusing on eastern Europe, a major supplier of horsemeat to France and Italy. Some of the meat that went into Ireland came from suppliers in Poland, which exports around 25,000 horses for slaughter each year. Industry sources also suggested to the Observer that gangs operating in Russia and the Baltic states were playing a role in the fraudulent meat trade.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Comentariu: raset

AGeekTragedy

Be careful accusing the mafia. You might wake up with a frozen lasagne in your bed.
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum