SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Una... Alta... de Romania

+3
delta
baso
aurora
7 participanți

Pagina 15 din 18 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Oct 13, 2017 7:07 pm

Excelent articolul lui CSG bine  De nota 10.
Lasand la o parte comicul situatiei, de o dileala exploziva, perfect de ecranizat ca si comedie dementa cu bipolari (perfect sintetizata de Badea: polul nord si polul sud in acelasi ceas cu cu cuc) la care poti lesina de ras, in realitate este povestea extrem de nashpa pt. romani, despre un securist conserva(cu uniforma sub pijama), un pupincurist de securisti, o paiata nazista controlata de securisti si o muma a catuselor, unealta securistilor, disperata ca i se clatina scaunul + o klema americana (ambasadorul care iese si el ca cucul din ceas pt. ca vrea sa fie rau ca sa nu fie bine desi zice diplomatic fix invers, fiind un bipolar inca nedovedit ) laugh

Cum nu există vii morți? Dar Liviu Dragnea? Dar Mihai Tudose?

Ați văzut fețele CEX-iștilor când au ieșit aseară de la ședință? De funeralii!

Ați văzut măștile de gips ale celor doi vii răposați, la declarații? Fără priză, flasce, bâjbâind abulic după salvatoarea rigor mortis.

Cea mai tare știre răsuflată din timpul ședinței a fost că, la un moment dat, participanții la priveghi au izbucnit în aplauze. Cum, îndeobște, asta se întâmplă la conducerea pe ultimul drum a oamenilor de scenă, putem deduce acum că cei doi vii morți au fost considerați de colegii lor mai degrabă saltimbanci decât oameni politici.

Există și morți vii. Cum ar fi Caragiale. Nu-l recunoaștem, pe Măria Sa, zâmbindu-ne pe sub zarțale, ori de câte ori se mai dă în stambă vreun Cațavenc ori vreo Ziță? Vreun Pristanda ori vreun Venturiano?

Morții vii sunt mult mai prețioși decât viii morți. De la viii morți nu te poți aștepta la nimic bun. Ei anunță doar atât: descompunere și duhoare. Morții vii măcar sunt durabili. Aseptici și didactici.

Să revenim.

Liviu Dragnea e genul de copârșist cu lăutari. Jupânul cartierului, de când se știe, toată viața i-a plăcut să fie salutat cu o mică plecăciune respectuoasă. Iar acum, la despărțirea mai lungă, dacă s-ar putea, cu o lacrimă în colțul ochiului. De-asta lăutari. Pentru emoție și bocete înfundate.

Mihai Tudose e omul uniformei purtată pe sub pijama. Ca ziua să pară adormit, iar noaptea, dacă i se murmură un ordin la ureche, să poată sări iute din pat direct în cizme. La îngropăciune domnia sa preferă alămurile, salvele de calibru mic și o groapă XXL, să se poată scărpina în voie dacă-l vor ciupi furnicile neantului.  bine  laugh

Agonia lu Liviu Dragnea nu mă impresionează. Te pot impresiona eroii, nu lașii. Nesupușii, nu docilii. Nici nu savurez, însă, această agonie ca pe o binemeritată răsplată pentru frica sa de a juca tare. Îl pot înțelege și scuza. E un român cu tarele neamului său. Jalnic adept al compromisului. Departe de a-și putea asuma riscuri înălțătoare și de a se jertfi, la nevoie, pentru ceilalți.

Cu priveghiatul Mihai Tudose am însă o problemă. A stat închis în conserva sa până acum, de nu auzise nimeni de el și de  isprăvile lui politico – administrative, și, de-odată, cineva îi deschide capacul. Chiar Liviu Dragnea. Iar el, Tudose, ca mulțumire, ce face? Mușcă mâna care l-a eliberat pentru politica mare și o mușcă nu oricum, ci veninos, cu dinți viperini împrumutați anume de la Klaus Iohannis pentru a șuiera cum se cuvine cuvântul „penali”.

Atacul surprinzător și violent declanșat de Mihai Tudose la A3, împotriva lui Liviu Dragnea, urmat de o inflexibilitate  ostentativă a primului ministru în așa zisele negocieri cu colegii săi de partid, demonstrează nu enervare de moment ci premeditare. Nu bune intenții ci urmarea unor ordine distructive. Și nu o acțiune individuală, ci una colectivă. În care și-au dat mâna, cu replici complementare, și președintele Iohannis și DNA-ul și presa aservită binomului.

Deci Mihai Tudose, mai presus de anonimul pesedist care a fost până când l-a făcut mare Liviu Dragnea, s-a dovedit un securist – conservă plantat bine de „băieți” în cămara cu murături a PSD, pentru a fi activat la momentul potrivit, când nevoile oculte o vor cere. După rețeta Victor Ponta.

Prin faptul că nu a cedat niciun pas, că a forțat lucrurile până la a primi tot ce a vrut, că a ales să-și arate mușchii lui de șahist pe blat cu prea-puternicii zilei (Președinție, DNA), în fața unui partid oarecum in derută sub asalturile necontenite ale DNA, Mihai Tudose și-a asigurat ura, oprobriul unanim și vehement al membrilor PSD. Al celor de la vârf dar, mai ales, al celor mulți, de la bază.

PSD este un partid orgolios. Și regenerativ. Care, atunci când este umilit, ține minte și așteaptă cu înfrigurare momentul revanșei. Mihai Tudose, amețit de fumurile securistice care l-au făcut să se simtă o clipă staroste peste foștii săi colegi, este după ședința de ieri, deși mai are încă puls, un politician mort.

Figurile cernite ale pesediștilor, de aseară, anunță înrăire și sete de revanșă.

Deși, cu numele, guvernarea le aparține în continuare, ei știu că, în fapt, „mulțumită” fostului lor coleg care i-a îngenuncheat pentru o clipă, puterea a fost trasferată, hoțește, în mâini nelegitime. Iar cei care jubilează la această lovitură de palat sunt exact cei pe care poporul pesedist îi detestă cel mai tare: Klaus Iohannis și Laura Kovesi.

La care, de aseară, s-a adăugat cu mare vuiet de trădare, și Mihai Tudose. Viul mort Mihai Tudose.

Aleluia!

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Oct 13, 2017 8:31 pm

Ceea ce ma mira in privinta acestui securist conserva care s-a autodetonat, este faptul ca la baza are o diploma in drept, de calificare in meseria de jurist. Un singur an a profesat in meseria lui de baza, conform CV-ului (1999-2000). In rest, a dat-o in verze crete , romanesco  si de bruuxelles cu tot felul de diplome obtinute din diverse locuri (absolut nimic obtinut in domeniul dreptului de baza pe care l-a absolvit) ca sa ajunga Doctor în domeniul Ştiinţe Militare şi Informaţii  suspect iar ulterior Lector si chiar Conferentiar la Academia Națională de Informații “Mihai Viteazul”, Serviciul Român de Informaţii  Suspect Cand un astfel de individ, cu un asa traseu glorios, anunta solemn ca va analiza personal munca lui Tudorel Toader(profesor universitar in DREPT  si fost membru al CCR) in ce priveste sesizarea CCR cu conflictul juridic de natura constititutionala dintre Guvern si DNA, in cazul dosarului Belina, trebuie sa fii chiar cazut in cap sa te astepti la altceva decat la un circ securistic absolut dement ca sa se eschiveze  laugh Kovesi tra sa ramana regina pana o muta Klemm la Bruxelles.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Doar daca Dragnea ar fi fost complet idiot(ceea ce exclud din start avand in vedere apetenta lui pt. pupat in cur securistii) n-ar fi stiut sa-i citeasca (de)formatia istorica a acestui Tudose direct din CV laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Oct 14, 2017 9:37 am

Ca fapt divers, mi-am readus aminte de CV-ul aluia de vrura italienii sa mi-l puna sef Laughing Yo in viata mea n-am vazut asa CV Laughing Nici fetele de la personal nu mai vazusera asa ceva, fiind incantate de reactia mea spontana dupa ce l-am studiat, toata chestia ramanand absolut confidentiala Laughing Pe langa faptul ca l-a pus in dosar spiralat si a repetat de 3 ori aceleasi povesti despre el, insa schimbate ca ordine si  ici colo inclusiv ca exprimari elogioase ale propriilor realizari, a pus si poze din locurile pe unde s-a perindat, cu mutra lui printre altii.  Laughing La final, a bagat si cv-ul tradus in limba italiana(desi in anuntul din ziar nu se solicita asa ceva) Pe ala nici nu l-am mai citit cu atentie, decat aleatoriu, ca sa verific daca s-a tradus mot a mot ce a scris in romaneste(nici in cot nu m-a durut daca traducerea in italiana a fost corecta dpv gramatical). CV-ul lui era gros cam cat o teza de doctorat,  desi putea fi sintetizat lejer pe o coala A4 laugh La un moment dat, cand am ajuns la pargaraful in care se lauda cum a pus el coada la pruna in ceva operatiune juridica importanta(nu are importanta detaliile), mi-am adus aminte brusc de unde ii stiam mutra. Fusesem pe cealalta parte a baricadei in operatiunea respectiva si n-am acceptat nimic sa negociez din bazaconiile ce le propunea el in numele haitei cu care venise la negocieri raset In momentul ala am inceput sa rad nebuneste si le-am spus fetelor ca yo sper sincer sa nu-si puna ochii italienii fix pe el, ca-mi dau demisia. Cea mai in varsta dintre tipele de la personal m-a informat razand ca prezidentul macaronar picase deja in extaz dupa ce i-a citit CV-ul, insa poate mai am timp sa-l fac sa se razgandeasca raset

Habar n-am daca maistrul ala de-l angajara purta si uniforma sub costum, cert e ca din barfele aflate ulterior, personajul a fost mult mai nashpa decat am anticipat eu doar studiindu-i CV-ul Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Oct 15, 2017 11:05 am

CpF-istii au adoptat o poza in oglinda cu cea a tefelistilor: ziua, ca pupatorii de moaste! vs. noaptea, ca hotii! vesel

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am ales-o pe cea distribuita de Mirel Curea, jurnalistul EVZ reprezentand o sinteza pe cale de reusita: CpF-ist + pro-vaccinare.  laugh

Mirel Curea
9 minute ·

Partidul meu? PPM ii zice! Partidul Pupatorilor de Moaste. Maricel, nu?
Îmi place
Vezi mai multe reacţii
Distribuie
20 20
20 20
Comentarii
Cristian Popescu
Cristian Popescu Zăcămintele de prostie sunt interminabile in Romania..
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 10 minute
Administrează
Alin Alecu
Alin Alecu Nu e mai simplu sa pleci intr-o tara plina de isteti ca tine ? Doar intreb , dar poti pleca !
Îmi place
·
1
· 8 minute
Administrează
Cristian Popescu
Cristian Popescu Dar nu de ce nu pleci , nu se mai dau pașapoarte la catedrala neamului ? Și apropo eu nu sunt isteț, sunt fraier că răspund unor isteți ca tine
Îmi place
· 4 minute
Administrează
Laurentiu Mironescu
Laurentiu Mironescu Măricel și înscris pe un trend ascendent ... Trist.
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 9 minute
Administrează
Alin Alecu
Alin Alecu Alt resistent
Îmi place
· 7 minute
Administrează
Mirel Curea
Mirel Curea Foarte trist, Laurentiu! In loc sa treaca lumea la ateismul progresist, se adanceste in obscurantisme, in opiumuri si in ce mai zicea Marx Engels ala. :-D
Îmi place
·
8
· 7 minute · Editat
Administrează
Diana Tutulan
Diana Tutulan Eu sunt cea cu geaca rosie! M-ati vazut, da?
Îmi place
·
3
· 7 minute · Editat
Administrează
Mirel Curea
Mirel Curea Claaar, domnisoara Diana! O baba stirba, imbracata in geaca rosie! :-D
Îmi place
·
4
· 7 minute · Editat
Administrează
Diana Tutulan
Diana Tutulan Domnule Mirel, macar am iesit bine in poza Smile)))
Îmi place
·
1
· 6 minute
Administrează
Alin Alecu
Alin Alecu Slava Domnului !
Îmi place
·
1
· 4 minute
Administrează
Alexandru Ghillis
Alexandru Ghillis Din nenorocire, asta-i Romania si, din pacate, asa se pare ca va ramane, spalarea creierelor fiind de neoprit!
Îmi place
· 4 minute
Administrează
Mirel Curea
Mirel Curea Pai, si ce cautati in lista unui spalat pe creier, dom` Ghillis? Pe bune, in locul dumneavoastra n-as sta! :-D
Îmi place
·
4
· 2 minute
Administrează
Cristian Popp
Cristian Popp Are dreptate. Tot circul scârbos cu tefelisti, copii si câini de anul asta ne arată că se găsesc mereu creiere de spălat. Spalateii marxisti ne arată că prostia #rezista si da din coadă.
Îmi place
· Chiar acum
Administrează
Daniel Mindru
Daniel Mindru Slavă Domnului!
Îmi place
· Chiar acum





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Oct 15, 2017 5:03 pm

La capitolul hai sa ne imaginam ca cam cati am iesi in strada daca nu ne-ar fi lene sau tarsha de proteste confiscabile de altii...poza e mishto bine raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Mar Oct 17, 2017 2:39 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ma amuza cand contele se contreaza cu vreunul dintre comentatorii de serviciu. Laughing Tra sa fii chiar rau dereglat sa compui un intreg eseu, cu pretentii de intelectual de rasa, pt. a justifica ce debiteaza Klaus laugh Oricum, ospiciul din Romania nu poate fi comparat cu situatiile din tarile civilizate date ca exemplu de aparatorul lui Klaus. De pilda, in Germania, unul cu istoricul lui Klaus nici n-ar fi ajuns presedinte. Evident ca nu-l doare gura sa fie ipocrit, fiind rasfatatul serviciilor si al DNA. In tot cazul, leprele responsabile cu propaganda online devin foarte agitate cand oameni inteligenti isi exprima clar si la obiect punctele de vedere. N-am vazut pe site-uri straine asa isterie virtuala a propagandistilor impotriva oamenilor normali la cap.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Mier Oct 18, 2017 6:46 pm

laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Mier Oct 18, 2017 8:05 pm

Macovei e furioasa ca pletosul i-a stricat petrecerea Laughing Na, omul are un pitic mic pe creier cu sufrageria lui Oprea laugh
Comentariile sunt bestiale laugh La fel de imbecili sunt cei din ambele tabere, dar se merita unii pe altii Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Oct 19, 2017 7:55 am

baso a scris: laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pare ca securistii au inceput sa imparta diplome in stanga si-n dreapta, doar pe ochi frumosi. veselie
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mar Oct 24, 2017 6:52 pm

Două cutremure de gradul 9 pe care nu le-a simtit (aproape) nimeni



Săptămîna trecută au existat două știri care ar fi trebuit, în opinia noastră, să zguduie din temelii opinia publică, dar nu au făcut-o. Mai dezbătută a fost știrea că a murit o anume prințesă Sturdza, fără a fi prea clar cine a fost doamna în cauză, și de ce ar trebui, potrivit burtierelor, ca România să fie în doliu. Lipsa de reacție în cazul celor două știri arată, din păcate, două lucruri: societatea noastră nu are nici o clasă politică minim responsabilă, nici anticorpii necesari propriei protecții. Românii par să fi abandonat orice reacție, convinși că e, oricum, inutil.
Prima dintre știri e cea furnizată de barometrul realizat de Institutul Kantar la comanda Parlamentului European, ceea ce elimină din start dubiile stîrnite în mod uzual de sondajele autohtone aruncate pe piață de te miri cine și făcute adesea, din burtă.
Conform sondajului respectiv, România a căzut, pentru prima oară după revoluție, sub cota 50% de deschidere a populației față de Uniunea Europeană.
Altfel spus, față de Occidentul la care au visat generații întregi, sub comunism, și pe care îl avem acum la îndemînă.
În luna martie, conform unei cercetări similare, încă stăteam bine: 53% dintre români credeau că apartenența la UE e un lucru bun.
În doar cîteva luni, am avut o prăbușire de 6 procente, pînă la 47%, iar trendul e descendent.
Dacă nu se face ceva grabnic, se va petrece un fenomen teribil: la 1 ianuarie 2019, președinția UE va fi deținută de o țară în care e posibil și probabil ca doar 30-35% dintre cetățeni să mai creadă în UE.
Adică un non-sens politic.
Avem, deja, conform sondajului, o falie între conducători, cu președintele în frunte, care trag spre UE, și popor, care nu mai vrea în respectiva direcție.
Or, cînd conduci împotriva voinței populare, se nasc și se amplifică rapid probleme majore.
Nu spunem că poporul are mereu dreptate, de aceea democrația nici nu aplică guvernarea prin consultări populare.
Dar atunci cînd nu are, e semn că s-a greșit pe undeva, pe sus. Și că e nevoie urgentă de măsuri care să îndrepte situația.
Oamenilor trebuie să li se explice cum stau exact lucrurile, de ce există probleme și cum trebuie depășite, ce riscuri își asumă în cazul unei opțiuni nepotrivite șamd. Poate și Brexitul ar fi putut fi evitat dacă politicienii britanici ar fi acționat mai hotărît la vremea respectivă.
La noi, însă, știrea a trecut aproape neobservată, în orice caz, fără cea mai mică reacție din partea președintelui, a premierului, a partidelor politice mari, chiar a liderilor societății civile.
Nimeni nu a tras vreun semnal de alarmă, nimeni nu a venit cu vreo propunere concretă.
Vestea că România a devenit, oficial, eurosceptică, nu a mișcat nimic la nivel înalt.
Mulți își vor fi spus că ceea ce nu se comentează, nu există.
Eroare maximă.
La fel ca un cancer nedepistat, euroscepticismul ar putea avansa în lunile și anii următori pînă la cote de avarie, sub nasul indiferent al autorităților.
Iar consecințele sunt greu de imaginat în acest moment.
O a doua știre de o gravitate imensă a venit dinspre fostul colonel SRI Daniel Dragomir, audiat iar la Comisia de resort, zilele trecute, și care a continuat să posteze dezvăluiri pe blog.
De această dată, însă, unele total aparte față de cele anterioare.
Dragomir nu a mai vorbit despre șamenurile de afaceri la care s-au dedat oameni din conducerea SRI, în ultimii 10-15 ani, despre dedesubturile campaniei anticorupție ori despre jocurile politice.
Ceea ce a dezvăluit el a fost de-a dreptul șocant: anume că cei care au condus serviciul în perioada amintită au distrus, cel mai probabil în mod controlat, capacitățile de acțiune împotriva terorismului – adică exact rațiunea de a exista a SRI – stabilind o nouă direcție principală de activitate și anume instituirea unei conduceri paralele a statului.

”Ca profesionist al problemei antiteroriste și finanțării terorismului, pot spune, fără a încălca nicio normă sau vreun secret, că obținerea unor capabilități de valoare în lupta anti-teroristă și de combatere a spălării banilor în acest domeniu cere ani întregi de muncă asiduă.
Distrugerea acestor capacități speciale sau ducerea lor la un nivel inferior poate surveni în foarte scurt timp, în special ca urmare a unor decizii greșite / interesate.
Din păcate, în timpul lui Florian Coldea, al lui Sorin Gabriel Cozma și al altora, după 2009, au existat motivații personale de distrugere a acestor capabilități, cu scopul de a facilita interesele Statului Paralel, care sunt în prezent relevate și descoperite în Comisia Parlamentară.
Sunt încrezător că actuala conducere a SRI încearcă să facă față acestei distrugeri, să identifice cele mai bune soluții operaționale și tactice și să reconstruiască aceste capacități pierdute.
Statul Paralel și nomenclatura au distrus capacitățile de apărare ale interesului național și au folosit puterea pe care o aveau pentru interesele acestui Stat conspirativ”.

Aceste afirmații nu au, din nefericire, decît două unghiuri de abordare, și ambele duc către situații catastrofale.

1) Daniel Dragomir spune adevărul, și este credibil, pentru că el însuși a deținut funcția de Șef Grupare sectoare informativ operative DGPCT – direcția generală de prevenire și combatere a terorismului.
Altfel spus, nu vorbește din auzite, despre departamente cu care nu avut legătură, ci strict despre ceea ce a făcut obiectul său de activitate.
2) Daniel Dragomir nu spune adevărul, ceea ce înseamnă că dorește să facă SRI cel mai mare rău posibil în numele unor interese personale ori ale unor structuri care l-ar manevra.
În acest caz, marea întrebare devine: cum a fost posibilă aducerea unui asemenea om în SRI, promovarea lui la cel mai înalt nivel la o vîrstă relativ fragedă, cum a ajuns să i se încredințeze misiuni de top, precum răpirea din Irak, cum a fost posibil să fie decorat inclusiv de CIA pentru meritele sale?
O asemenea ”defecțiune” ar trebui să ducă la demisiile tuturor șefilor din primele 2-3 eșaloane ale SRI, la anchete ample și la refacerea din temelii a serviciului, cam la fel cum s-a întîmplat în securitate după fuga lui Pacepa.

Numai că actualul caz e și mai grav: măcar Pacepa făcea dezvăluiri despre securitate din afara țării, prin intermediul unei cărți și al unor interviuri și articole despre care românii aflau doar frînturi, grație Europei Libere; Dragomir o face din interiorul țării și în fața unor structuri importante ale statului.
Ceea ce ar însemna, dacă omul ar fi rău intenționat, că martelează SRI și fățiș și instituțional.
Un motiv în plus – unul de prim rang – ca dezvăluirile sale să fie tratate cu toată seriozitatea și respnsabilitatea.
Pînă la momentul la care ne vom fi lămurit care e adevărul.
Nici pomeneală de așa ceva, însă.
Cu excepția unor organe de presă și a cîtorva membri ai Comisiei SRI, nimeni nu se sinchisește de spusele fostului colonel.
Deși, confirmări indirecte ale acuzațiilor sale au venit deja. Ne amintim cum a tot profețit generalul Sorin Cozma, fostul șef al Direcției Generale Prevenire și Combatere Terorism, în ultimii 2-3 ani (ultima dată în august anul acesta) că vin o jumătate de milion de musulmani imigranți peste România.
L-a contrazis însuși Klaus Iohannis, în discursul rostit vineri, la Bruxelles, unde a spus că ”Migrația este un fapt și, dacă acum avem pe ruta Mediterană 30 sau 40 de mii în acest an față de 300.000 anul trecut, este un progres semnificativ”.
În locul jumătății de milion doar în România, a scăzut, de fapt, drastic fluxul imigraționist de 10 ori în numai un an.
Acești ”profeți” de mucava sunt bravii antiteroriști însărcinați cu paza țării?
Și totuși, indiferent cîte ”dude” ar da, nu riscă mai mult decît trecerea liniștită în rezervă.
Cum spuneam, țara noastră nu mai are anticorpi.
Dacă ar fi fost președintele României, confruntat cu scandalul Watergate, probabil că Nixon ar fi scăpat lesne, doar declarînd batjocoritor: ”Nu comentez cancanuri!”.
Spre ghinionul lui, a fost președintele Americii și a fost tras pe tușă.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Oct 27, 2017 6:52 am

Ce simpatic este contele Laughing Dupa ce si-a castigat renumele de analist misterios, a bagat si o previziune ferecata in mister, spre curiozitatea cititorilor, indeosebi ai alora de la propaganda Laughing

În cu totul altă ordine de idei, ieri am avut o viziune: mi s-a arătat viitorul președinte al României.

Într-o formă scurtă și clară, ca un flash, în egală măsură și surprinzător și evident. Din categoria „cum de nu mi-am dat seama până acum”?

Viziunile, știți bine, vin dintr-o altă dimensiune și au nevoie de timp și sincronicități ca să se materializeze. Când se materializează!

Nu vă voi spune, deocamdată, cine e. Și din motive de protecție (a sa), și din nevoia de clarificare (a mea) .

Ținem legătura!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am avut si eu un fel de flash in directia asta, insa analizand rational situatia, ar trebui multe sa se intample ca sa se materializeze. In esenta, nu e deloc greu de inventat un contracandidat lui Iohannis ; inclusiv Motzy al meu , cu un PR adecvat, ar putea avea mai multa popularitate decat sasalaul . Laughing Si fara un istoric incarcat, exceptand faptul ca a vrut sa ucida bestia de hamsterici. Oricum, s-ar plimba mult mai natural prin fata militarilor ce dau onorul de Ziua Armatei raset Lasand gluma la o parte, respectivul contracandidat nu trebuie prea tare bagat in fata de acum, ci fix atat cat lumea sa il stie.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Oct 27, 2017 5:17 pm

Io as plusa, afirmand ca suveranitatea a fost cedata in decembrie 2004, cand Macacu' a fost scos castigator in fata lui Bombonel, dupa acel ireal 50-50%. vesel


Cineva scria că în 2019-2020 se încheie un ciclu politic, ce a fost dominat de neo-liberalism, ciclu început în 1996, odată cu guvernarea CDR-Constantinescu. Mă văd obligat să-l contrazic, deși nu sunt nici politolog, nici filosof, dar nici născut ieri.

Mă tem că e vorba despre un ciclu ce s-a încheiat deja. El a început în 1991, moment în care România, prin dizolvarea Tratatului de la Varșovia și a CAER, și-a regăsit întreagă suveranitatea. Și a decis să înceapă o cursă frenetică de cedare a ei către alte organizații multilaterale, în fond echivalentul celor pe care tocmai le părăsise. Adică NATO și UE.

Până în 1996 cedările au fost nesemnificative, adică Parteneriatul pentru Pace, Consiliul Europei, Acordul de asociere la UE. După 1996 cedările s-au accelerat, ca urmare a accelerării procesului de integrare euro-atlantică. Am considerat și eu, ca destui alții, că proiectul strategic al României post-decembriste a fost aderarea la cele două organizații. Recunosc, judecând acum, după zece ani de ”integrare”, că adevăratul proiect strategic al României a fost lepădarea de suveranitate.

Cedările de suveranitate, când estre vorba de pomenitele organizații, sunt egale pentru toți membrii. În cazul României acest lucru nu este adevărat, pentru că mecanismul MCV, spre pildă, înseamnă mult mai multă suveranitate cedată. Poate n-ar fi fost chiar atât de grav-în fond MCV se ridică, la un moment dat-dacă acasă mecanismul nu ar fi fost folosi în lupta politică internă, golind de conținut instituții, Constituție și legi, și făcând din democrație o formă fără fond.

Momentul de cotitură în această cursă pentru cedarea suveranității îl reprezintă anul 2012, Referendumul pentru destituirea lui traian băsescu. Este momentul în care România a plătit prețul suprem pentru păstrarea acelui gunoi la Cotroceni: cedarea TOTALĂ a suveranității. Ea a fost consfințită prin acceptarea de către Ponta a condițiilor impuse României de Barroso. De atunci România NU a mai putut lua nicio decizie strategică. Nu mai are politică externă. Bruxellesul, pe de o parte, și Washingtonul, pe de altă parte, au devenit stăpânii României, și iau decizii în locul Președintelui, Parlamentului și Guvernului. Obrăzniciile ambasadorului american sunt acum la ordinea zilei. Un idiot ca Tudose evocă ”Bruxellesul” ca să scape de niște miniștri care nu convin grupului lui de interese, dar mai ales intereselor unora dintre cei cărora le-am dat pe nimic suveranitatea națiunii române.

Așa că nici n-o să vedeți România alături de Grupul de la Vișegrad. Pentru că n-are ce căuta acolo. Ăia se luptă pentru ca proiectul noii Europe să nu fie doar o nouă cedare de suveranitate din partea lor. Noi, care am dat deja suveranitatea noastră altora, nu avem pentru ce lupta. Nu e lupta noastră. Europa unor noi cedări de suveranitate este deja o realitate pentru București.

De asta nu interesăm pe nimeni, de asta nu-și bagă nimeni în cârd cu noi. Suntem idioții continentului. Paria! Impuri! Murdărim totul în jurul nostru! Și măcar de-am fi câștigat ceva de pe urma renunțării la suveranitate. Ceva în afară de dispreț, ca să fiu precis. Dar nouă ne place noroiul în care ne scăldăm, ca porcii. Suntem fericiți. Zornăitul de cătușe este muzica plăcută urechilor noastre, și ține loc de orice. Inclusiv de mândrie națională. Și de suveranitate...



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Oct 29, 2017 1:52 pm

Miorii au iesit definitiv din Istorie in saptamana 21-27 august 2012, cand boboru' n-a reactionat dupa invalidarea referendumului de demitere a Macacului. Laughing


Acum, scuzați-mi curiozitatea la ora asta: pe noi, ca națiune, ne mai interesează ceva din ceea ce se întâmplă în jurul nostru? Sau suntem mulțumiți că există Marele Prieten de peste Marea Baltă, și se ocupă el și de ce ar trebui să ne ocupăm noi? Nu de altceva, dar ministrul nostru de externe este mai nevăzut decât Omul Invizibil, Marele Ficus pare rătăcit în meandrele concretului, șefii celor două Camere ale Parlamentului luptă pentru supraviețuire, iar Halepina se reprezintă doar pe sine, se. Din când în când vreun infractor mai face să se vorbească de România prin lume. Singurii care mai mișcă ceva sunt îngerii exterminatori ai corupției, cam obosiți, cam dezarticulați, evident blazați, plictisiți și ei să tot repete același refren, și cu o asistență tot mai rarefiată. Chiar ne-am decis să ieșim din Istorie?



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mar Oct 31, 2017 1:29 pm

Prea tarziu, SRS-ule, mult prea tarziu. vesel


Complotul statului împotriva statului


Rând pe rând, într-o cadență care devine aproape înnebunitoare, aflăm cum instituții fundamentale ale statului au complotat împotriva statului însuși. Pentru că asta înseamnă furtul organizat al alegerilor. Și răsturnarea scorului decis de către alegători. Avem acum certitudinea că acest lucru s-a întâmplat în istoria recentă cel puțin o dată. În anul de grație 2009. În consecință, este momentul să ne întrebăm care este rostul unor instituții.

Datele pe care le avem până acum, cele care au fost făcute publice, demonstrează fără drept de apel că cel puțin două instituții importante ale statului s-au implicat masiv în fraudarea alegerilor prezidențiale din 2009. Parchetul General, transformat ulterior în republica procurorilor și Serviciul Român de Informații. Sunt două instituții de forță, în care cetățeanul român a investit mulți bani multă încredere. Despre Serviciul Român de Informaii s-a spus – și nu de puține ori – că este garantul securității naționale, că păzește patria de toate relele pământului și veghează cu multă inteligență și eficență la siguranța cetățeanului. Iar despre DNA s-a afirmat și încă se afirmă că are grijă ca statul să nu fie corupt. Și iată că această scară de valori este dată peste cap.

Ce aflăm? Că ambele instituții, prin reprezentanții lor de vârf, în cazul SRI George Maior, director la acea vreme și Florian Coldea, general cu patru stele și prim adjunct al instituției și în cazul Parchetului General prin Laura Codruța Kovesi, în 2009 procuror general și în prezent șef al Direcției Naționale Anticorupție, au inițat o conjurație care a înfrânt voința cetățenilor României. Cetățenii unui stat autointitulat drept democratic au votat una și s-au ales cu alta. Și asta s-a întâmplat peste noapte. Noaptea ca hoții.

Cel mai important lucru într-un stat democratic este libertatea cetățeanului de a alege. De a-și desemna în mod liber conducătorii. Această libertate și acest drept au fost furate. De către cine? Chiar de către cei plătiți și puși în funcții pentru a apăra Constituția și legile țării și pentru a-i garanta cetățeanului siguranța.

De ce plătim un preț atât de mare pentru existența și buna funcționare a unei instituții cum este Serviciul Român de Informații? De ce suntem gata să achităm un tribut uriaș în fiecare an pentru securitatea internă? Răspunsul a fost dat de nenumărate ori. Pentru a avea garanția că este apărată Constituția. Pentru ca statul să fie păzit de teroriști. Și de orice forțe ostile. Și iată descoperim că există un terorosm intern și forțe ostile interne mult mai periculoase decât terorismul venit din afară ori decât agresiunea externă. Iar ceea ce este halucinant este că terorismul și agresiunea, în forma lor majoră, au fost ințiate și desfășurate chiar de către instituția pe care românii au înființat-o și au răsfățat-o financiar timp de 28 de ani.

Pentru ce îi plătim pe procurori? Pentru a apăra legea. Pentru a lupta cu fărădelegea. Pentru ca oamenii cinstiți să poată trăi normal în această țară. Pentru ca oamenii necinstiți să fie identificați și pedepsiți. Și ce descoperim după 28 de ani? Că procurorii s-au constituit într-o republică. Iar această republică s-a substituit instituțiilor fundamentale și constituționale ale statului. Că statul de drept a fost înlocuit pe tăcute dar într-un mod extrem de agresiv de către republica procurorilor. Iar acest fenomen, extrem de grav, a fost posibil tocmai prin fraudarea alegerilor. Prin furtul voinței oamenilor. Prin pervertirea opțiunilor cetățenilor.

Noaptea generalilor ne explică din ce în ce mai aprofundat, zi de zi, cum am fost înșelați chiar de către reprezentanții instituțiilor în care noi am avut cea mai mare încredere.

Iar despre complotul statului împotriva statului vom afla din ce în ce mai multe. Istoria acestei tragedii abia a început să fie scrisă.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Noi 03, 2017 3:29 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Noi 05, 2017 8:48 am

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mar Noi 07, 2017 8:28 am

Ce vedem acum la guvernare este un un grup mediocru intelectual lovindu-se de complexitatea sociala. Daca observati, din 89 incoace a existat o prabusire intelectuala a personajelor ajunse la putere, PSD fiind, in general, mult mai capabil decat asa zisa dreapta, care a performat ingrozitor.
De data asta, cele doua guverne, Grindeanu, mi-a luat o jumatate de minut sa-mi aduc aminte cum il cheama, si Tudose sunt la nivelul stralucitorilor Ciorbea, Boc si Ciolos, lucru absolut dramatic.
Pentru ca vine Orban, Raluca si Busoi. Clasa politica si-a atins limitele, de aici incepe fie anarhia, fie dictatura, democratia nu mai poate fi sustinuta. E general valabil, comparati Mitterrand cu Macron, Clinton cu Trump, Thatcher cu May samd.
Oamenii prefera dictatura in favoarea anarhiei, FB-ul cu regulile sale stupide este doar inceputul, securismul se va lupta inca o data cu libertatea. Nu mai ascultati nimic, toate oficialitatile sunt profund depasite de situatie, coruptia este un pacat oarecare, prostia e cea care ne distruge.
Serviciile secrete stiu ca nu pot conduce, o vor face in stilul lor, un cetatean de paie, un simulacru de democratie, dictatura. Nu credeam sa retraiesc vremurile imbecile ale comunistilor, sa va spun un secret, securistii de azi sunt si ei mai prosti ca aia de atunci, o sa-i pacalim mai usor.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mar Noi 14, 2017 8:30 am

Mă uit la comunicatul OLAF, perfect sincronizat cu acţiunea DNA şi nu-mi vine să cred. Iniţial am crezut că e vreo făcătură de-a propagandiştilor localnici. Am verificat. Nu e. Stau şi-l recitesc. Este exact aşa cum e: cuvânt cu cuvânt. Sună de parcă ar fi redactat de vreunul dintre limbriciii propagandistici ai neo-securităţii locale. Şi totuşi, e un comunicat oficial al OLAF-ului!

În mod normal ar trebui să-mi fac cruce. Pentru o civilizaţie avansată, aşa cum se consideră cea europeană, un asemenea amestec de-a dreptul vulgar de acuzaţii deşănţate, fără un minim respect al prezumţiei de nevinovăţie, ar fi ceva de neimaginat. Însă, punând lucrurile cap la cap şi judecând logic, faptele se leagă, au cursivitate şi dovedesc limpede că se supun unui alt context. De fapt, cei vinovaţi pentru ceea ce ni se întâmplă suntem noi, cei care aplecăm urechea la slogane fără să palpăm realitatea, fără să o percepem aşa cum e ea de fapt.

Mai ţineţi minte referendumul pentru suspendarea jigodiei politice băsescu? Cu toate că a fost o operaţiune cât se poate de legală, cu toate că s-au respectat punct cu punct toate cerinţele legislaţiei naţionale, întregul Occident a marşat la teza loviturii de stat, a venit cu puncte de îndeplinit, s-a băgat într-un mod bălos cu bocancii într-un proces cât se poate de democratic. Cine erau cei care urlau de mama focului că democraţia românească e în pericol. Mai ţineţi minte comunicatele halucinante ale CSM-ului de-atunci sau ale Parchetului şi DNA-ului? Ţineţi minte cum mai spuneau ei că e atacată justiţia în condiţiile în care nici dracu' n-avea nicio treabă cu ei? Însă, vă mai amintiţi cât de bine se sincronizau acţiunile securiştilor locali cu ecourile de la Bruxelles şi Washington? Ei bine, aia ce-a fost?

Priviţi evenimentele politice ale anilor de după intrarea în UE exact aşa cum au fost! Nu încercaţi să puneţi filtre artificiale. Luaţi lucrurile fix cum s-au petrecut: cu falsificări grosolane de alegeri, cu instaurarea unui aparat ilegitim de (re)presiune, cu încălcări de-a dreptul obscene ale drepturilor omului. Lucrurile acestea cum de nu sunt criticate de la Bruxelles sau Washington? E simplu: pentru că merg în linia societăţii „corecte”. Corecte, desigur, din punctul de vedere al ocupantului, al celui care trăieşte ca un parazit, care suge de-aici şi care nu suportă nicio rezistenţă. Ceea ce i se-ntâmplă lui Dragnea este un lucru normal. N-ai cum să te legi de multinaţionale! N-ai voie s-o faci! Ele sunt tentaculele caracatiţei care suge de-aici. Ai făcut-o, te-ai fript! Securiştii ies de peste tot, îşi fac tranşee, te muşcă. Prietenii se transformă în agenţi ai parazitului, te atacă pe la spate, îţi înfig mişeleşte cuţitul în timp ce eşti convins că ei te ajută.

Cred că ar trebui s-o lăsăm mai moale cu consideraţiile de ordin general şi să privim realitatea în faţă, aşa cum e ea: urâtă, diformă, nedreaptă. Trebuie să înţelegem odată că n-am intrat într-o comunitate economică, într-o zonă a civilizaţiei în care ţările sunt egale din punct de vedere juridic. Nu! Toate acestea sunt lucruri false, elemente cu care este poleită propaganda. De fapt am intrat într-o gaşcă de golani, de tâlhari, care vor să pară lorzi, dar care în momentul în care eşti neatent te buzunăresc. Iar când îndrăzneşti să urli că eşti jefuit ziua-n amiaza mare, sar toţi pe tine şi-ţi demonstrează că eşti nebun. Şi chiar eşti nebun! Păi pe cine să creadă lumea? Pe tine care eşti cu pantalonii cam rupţi în genunchi şi-n cur, cu cămaşa peticită şi cu pantofii scâlciaţi, sau pe ei, care sunt nişte domni, cu joben, papion, baston, ochelari sau monoclu, costum la dungă, croit la case celebre de modă şi cu pantofi strălucitori? Cum ar putea asemenea cetăţeni rasaţi să te fure pe tine, un amărât jigărit. Şi când îţi spune acest text unul dintre ei, mai mai că-l crezi şi tu, cel jefuit. Rămâi aşa cu gura căscată, ca prostu'. Şi-apoi înţelegi din nou c-ai fost prost, deoarece în timp ce ascultai vrăjit discursul moralizator, un alt domn, te-a buzunărit „again”, iar tu te enervezi din nou şi ţipi, şi te tăvăleşti şi lucrurile o iau de la cap.

Din nefericire pentru noi astea e realitatea: suntem victimele naive ale unor nemernici cu ştaif, ale unor golani aparent rasaţi, dar care jefuiesc la modul brutal, vizibil. Cel mai deranjant e că o fac cu o naturaleţe debordantă şi trufaşă, călcându-te în picioare în timp ce-ţi explică cu o voce nevinovată că „aşa e normal, aşa e-n democraţie!”. Astfel încât nu-mi rămâne să vă întreb decât un singur lucru: de la ăştia aşteptaţi voi dreptatea, la ăştia vă uitaţi ca la icoane? Treziţi-vă! Chiar dacă e prea târziu, încă ne mai putem salva!




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mier Noi 22, 2017 8:22 am

Bun articolul lui Savaliuc, scris cel mai probabil la nervi. Laughing


SUA si UE gresesc fatal stapanind romanii cu arma catuselor




Din ce in ce mai multi romani sunt revoltati de politica pe care Statele Unite ale Americii si Uniunea Europeana au adoptat-o cu privire la Romania. Nimeni nu mai crede ca aceste forte sunt straine de abuzurile pe care DNA, SRI si alte institutii de forta din Romania le-au comis sistematic si concertat de vreo 12 ani.

Nu am nicio indoiala ca serviciile noastre de informatii sunt in slujba marilor puteri si au uitat cu totul de interesul national. DNA a devenit un grup de crima organizata, care incalca zi de zi Drepturile Omului si fabrica dosare impotriva unor tinte dinainte alese. DNA a devenit atat de toxic pentru tara, tocmai din cauza sustinerii fatise de care se bucura din partea marilor potentati straini.

In special ambasadorii SUA (care nu cred ca reprezinta democratia americana) si capi ai Uniunii Europene de la Bruxelles sunt cei care gireaza si acopera abuzurile pe care DNA le comite zilnic. Aceste forte ne mint, se amesteca brutal in politica noastra, ne dau lectii de cinste si ne acuza ca suntem corupti. Obraznicul ambasador Hans Klemm nu pierde nicio ocazie sa ne umileasca si sa pupe in fund dosul mare al DNA. Individul asta a nascut anti-americanismul in Romania si trage sfori la ministerele noastre dupa cum are interesul, stiind ca nimeni nu are curajul sa-l expulzeze. Incalca cu nesimtire Conventia de la Viena, care nu permite diplomatilor straini sa se amestece in treburile interne ale unei tari. Nici dupa ce impotriva lui s-a semnat o petitie prin care romanii vor sa-l declare “persona non grata”, obraznicatura nu se potoleste.

Ne da lectii despre coruptie si ne spune ca daca nu ar fi atata coruptie am avea bani de autostrazi, scoli si spitale. Nu zau, mister Klemm, eu cred ca e infinit mai mare coruptia din SUA, unde s-a devalizat sistemul bancar, au ramas 1 milion de americani fara case si s-a generat o criza mondiala, dar totul a fost musamalizat. Eu cred ca nu avem bani de tot ce zici si pentru ca trebuie sa dam bani grei pentru rachetele Patriot si avioane de vanatoare F 16 de care nu avem nevoie (vreo 3-4 miliarde euro), bani cu care ne-am termina toate autostrazile. Nu avem bani si din cauza ca a trebuit sa dam 27 milioane de euro/km de autostrada la baietii de la Bechtel (dosar ocolit de DNA, iar contractul facut disparut) in loc de 3 milioane/km cat e pretul standard in Europa, si asta fara sa primim autostrada platita (vreo 10 miliarde de euro). Nu avem bani pentru ca vreo 2 miliarde de euro s-au prapadit pe zecile de mii de licente Microsoft platite dublu si pe aparatura EADS pe care am luat-o, dar nu am fost primiti in Schenghen. Si nu avem bani destui si pentru ca am dat importante resurse naturale, printre altii, si marilor companii americane. Pe astea nu le vede mister Klemm! Odata nu am auzit in ultimii 12 ani vreun ambasador american condamnand abuzurile din justitia romana. Le convine ca toti politicienii romani sa aiba dosare penale la DNA si sa fie numiti “penali”.

S-a ajuns ca DNA sa fie sustinut contra-naturii si cand a trecut la dosare abuzive de forta impotriva Guvernului Romaniei, in pofida deciziilor Curtii Constitutionale care califica aceste dosare drept atentate impotriva puterii executive. Cum a intarziat Guvernul Romaniei plata cu o saptamana a primei transe pentru rachetele Patriot, cum ne-am trezit cu seful diplomatiei americane la Bucuresti, sa fim atentionati.

Ce vreti voi, Klemm? Ca actualul Guvern sa va plateasca miliarde de euro pe rachete de care tara nu are nevoie si apoi guvernantii sa se lase arestati pe acuzatii fabricate de DNA-ul sustinut de voi? DNA care ar fi fost desfiintat demult pentru abuzurile infioratoare comise, daca nu ar fi fost sustinut prin marii ambasadori...

Trebuie ca romanii sa fie indoiti in epoca moderna, ca in timpul dominatiei otomane, cand eram obligati sa ne dam copiii si fecioarele la Inalta Poarta sa isi faca turcii armata? Ce interese ai Klemm, ca sa nu sufli o vorba despre abuzurile din justitia noastra, dar sa o susti pe Kovesi asa cum susti si protestele de strada impotriva Guvernului?

Se spune ca la Bruxelles, tot ce se face in politica fata de Romania, e cu acceptul SUA. Se prea poate sa fie adevarat, dar ceea ce se vede cu ochiul liber e graitor. Uniunea Europeana se sterge cu noi la fund. Drepturile Omului la noi sunt “un lux” vorba bruxellezei Pruna.

UE falsifica an de an toate rapoartele de tara pe justitie (din cadrul MCV) si ridica in slavi abuzurile institutiilor de forta, in numele asa-zisei lupte anticoruptie. Sunt infierate abuzurile alesilor nostri, dar nu se spune nimic cand abuzurile in serviciu sunt in fapt contracte grele date preferential marilor companii straine. Aici nu mai e coruptie!

Va mai amintiti cum votul a 7,4 milioane de romani pentru demiterea lui Basescu a fost aruncat la cos pentru ca ni s-a impus un prag de 50%, plus 1? Pana si Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei a ajuns sa falsifice realitatea despre abuzurile DNA, si sa le mistifice sub singtagma “activitate remarcabila a DNA”.

Cred ca atat SUA, cat si Uniunea Europeana gresesc fatal impunand politica catuselor, ca mod de hartuire a alesilor nostri, pentru a controla politica romaneasca. Politica catuselor si spolierii resurselor nationale nu ar fi avut nicio sansa daca noi, romanii, nu am fi avut atat de multi tradatori de neam printre conationalii nostri (mai cu seama in politica, servicii si parchete).

Aceasta politica nociva a atins insa maximul de suportabilitate. Acoperirea si sustinerea absurda a abuzurilor institutiilor de forta din Romania, pentru a-i distruge pe alesii poporului cu dosare penale, nu mai poate continua multa vreme. Oricata dezinformare se arunca prin presa de propaganda, romanii nu s-au lasat pacaliti si au votat masiv in doua randuri (alegerile din 2012 si 2016) cu "penalii” din PSD. In curand pot aparea si manifestarile de extremism, ca raspuns la comportamente obraznice de tip Klemm. Chiar asa, de ce SUA il mai mentin in functie pe acest individ care genereaza sentimente profund anti-americane in societate?

In cercurile initiatilor se vorbeste de faptul ca politica catuselor a fost instaurata in Romania pentru a contraacara posibilitatea ca Rusia sa acapareze economic zona tarii noastre. Si ca numai asa, daca indraznea careva sa faca tratate cu rusii, sa poata fi anihilat cu dosare penale, arestari si sechestre. Deci sa nu vina rusii la noi, ca sunt ei europenii si americanii. Culmea e ca romanii si i-au dorit mereu pe americani si europeni. Si cand acest lucru iata ca s-a intamplat, unii dintre ei inteleg sa se comporte la fel cum s-au purtat rusii cu noi dupa Razboi. Ne tin tot sub stapanire si ne obliga sa traim intr-o mare austeritate si minciuna!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



O fi o noua tactica a amerlocilor de a ne preda la rusoi: de data asta boborul va ajunge sa-l doreasca pe Putin Eliberatorul, care nu va avea nevoie de tancuri.  laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Mier Noi 22, 2017 7:34 pm

ENKI a scris:

O fi o noua tactica a amerlocilor de a ne preda la rusoi: de data asta boborul va ajunge sa-l doreasca pe Putin Eliberatorul, care nu va avea nevoie de tancuri.  laugh

Eu nu stiu de ce ar trebui sa ne dorim a fi a americanilor sau a rusilor. Sa scapam de Dracu' ca sa dam de frate-sau ? Se pare ca mentalitatea de slugi e bine intimparita in mentalul colectiv si explotata inclusiv de ai nostri.
In urma cu cativa ani nu mai puteam cu Geoana care tot dadea interviuri din Washington la televiziunile romanesti .La naiba, cand s-a dezlegat misterul, ca ar avea ceva apartament in Washington, am priceput ca papagalul aranja special cu televiziunile sa dea interviuri special cand mergea acolo sa-si verifice geamurile si instalatia de gaze, inducand aparenta ca se tragea de sireturi cu barosanii de la Casa Alba care-l invitau intr-o veselie la discutii ca sa scorojeasca peretii din Biroul Oval laugh JALNIC. La fel si Ponta.Numa ca nu a ouat de fericire ca a reusit sa-si faca poza ofciala cu Obama in campania electorala. Pana si Dragnea s-a chinuit sa-i faca careva poza dand mana cu Trump ca sa se bucure puletii din Romania ca nici nu si-a mai spalat mana aia, stransa de Trump. Iohannis a fost tratat regeste de Trump doar pentru ca sasalaul nostru a acceptat tot ce i -au propus negociatorii americani, fara obiectiuni, fara sa le dea nici cea mai mica durere de cap , doar de dragul de a benefiia de un protocol cu zurgalai. Cum naiba sa nu fie obraznic amabsadorul Klemm in astfel de conditii? Probabil ca ambasadorul rus ar fi si mai badaran in conditii similare. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Noi 23, 2017 8:45 am

baso a scris:
ENKI a scris:

O fi o noua tactica a amerlocilor de a ne preda la rusoi: de data asta boborul va ajunge sa-l doreasca pe Putin Eliberatorul, care nu va avea nevoie de tancuri.  laugh

Eu nu stiu de ce ar trebui sa ne dorim a fi a americanilor sau a rusilor.
Pentru ca nu putem sa fim ai nostri. Dracu' stie ce s-a intamplat in mileniul ala intunecat, cand cica ne-am fi nascut crestini altoiti pe mioritic, din doi barbati cu brate tari, insa este evident ca, doar cu rare exceptii (urmate imediat de decapitari, impuscari etc.), conducatorii autohtoni au facut intreceri pe ramura pupatului de cururi ale stapanilor, in timp ce minoritatea galagioasa a boborului i-a ovationat. Laughing

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Noi 23, 2017 3:52 pm

Cum am devenit idiot
_____

Mă invită un amic să vorbesc tineretului social-democrat despre valorile stîngii. Curios de felul meu zic: merg să văd cum e. Poate, poate: noua generaţie, le mai deschidem ochii asupra valorilor şi principiilor.

Vorbesc. Şeful lor se uită la mine, se uită la ceasul lui scump cît două maşini de-ale mele şi-mi zice:

- Vasea, tu eşti idiot? Lasa-le naibii de valori şi principii. Tu spune-ne cum să luăm puterea, ce şmecherii de comunicare să folosim ca să ajungem sus, că nu e timp de prostii...

Zic: gata, nu se mai poate cu ăştea din politică corupţi şi lipsiţi de pricipii şi valori. Merg la „lumea bună”.

Mă bag în ceva ONG pe „proiecte europene”. Auuu ce lume: îngeri fîlfîind în zbor, nu alta. Democraţie, transparenţă, integrare, implicare socială, urbanism, integrarea rromilor, recalificarea săracilor. În timpul liber citeau doar DoR înlăcrimaţi. Aproape că am crezut că am ajuns în raiul social-politic. Ce mai: ziua în rai şi seara la Control... şi #rezist.

Şi dracu` m-a pus să mă uit peste buget? 80% la experţi & consumabile & papa, iar pentru „grupul ţintă” mai rămînea ceva firimituri. Başca diferența imensă de salarii dintre „experţi” şi „negri”.

Îi spun coordonatorului de proiect:
- Ştii, nu mi se pare chiar corect aşa! Povestea asta nu prea corespunde cu principiile mele.

Coordonatorul, ditamai expert de talie europeană, persoană publică importantă şi respectată, se uită la mine şi zice:
- Vasea, tu chiar eşti idiot? Ia banu’ şi las-o moartă. Ne vedem diseară la un concert cool că am bilete sau mîine la proteste. Hai că nu schimbăm noi lumea, ci să dăm doar „ciuma asta roşie” odatată jos. Aşa e viaţa ce să-i faci: nu ne naştem egali! Tu nu fi idiot, clar?

Merg pe stradă şi mă întîlnesc cu un cunoscut critic, şef la USR (Uniunea Scriitorilor din România):

- Vasea tu de ce nu intri în USR? Ai toate premiile posibile, ai traduceri o grămadă. E o formalitate! Nici nu ai nevoie de recomandări, la ce CV ai. Nu fi idiot: la pensie se mai adaugă încă 50% cînd vine şi imediat pui mîna şi pe o indemnizaţie de merit. Ce-ţi strică o indemnizaţie de 600 de Euro aşa pe lună? Uite cîţi avem pe listă cu indemnizaţii de merit!!!

Mă uit. Văd o listă frumoasă: toată lumea bună care înjură statul, pensiile politicienilor şi corupţia. Pînă şi cei cu papion care predică statul minimal stau frumos pe indemnizaţii speciale. Să mă crucesc, nu alta! Se pare că ce e rau pentru alţii e bun pentru „elitele bune”.

- Ştiţi, povestea asta nu prea intră în acord cu principiile mele care spun că toţi, indiferent de ce provenienţă avem şi ce munci prestăm, trebuie să fim trataţi după aceleaşi legi politice, sociale şi fiscale. De ce un scriitor ar fi remunerat după criterii diferitie faţă de un ţăran, muncitor, inginer sau medic?

- Vasea, tu chiar eşti idiot! îmi zice criticul respectabil şi mă lasă în nedumerirea mea...

Merg pe drum abătut. Zic: poate chiar sînt idiot şi nu mă pot adapta vremurilor acestea mai speciale: cu ceasuri scumpe la politicieni, cu legi speciale, cu impozite speciale, cu salarii speciale, cu plată babană la experţi, cu pensii mărite la „elite”, cu indemnizaţii speciale. Poate ei chiar sînt speciali şi eu sînt idiot şi nu pricep?

Între timp mă sună mama, ca de obicei, în momente de derută:
- Mamii, pîine ai? Zicea ea îngrijorată. La 85 de ani e o femeie care a prins un mare război şi o mare foamete.
- Am mamă pîine, cum să nu am pîine! Tot ok.
- Ei, dacă ai pîine atununci totul e bine!

Am închis. Parcă m-am mai liniştit. Hai că nu-s chiar idiot! Am pîine.






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Noi 25, 2017 1:22 pm

Habar n-aveam ca m-am trasformat treptat intr-un dignitist, dar asa pare sa se numeasca modelul de societate propus ca alternativa la mizeria sinucigasa actuala, u neoliberalism bazat pe concurenta si supraproductie-consum cu orice pret. Daca Lenin lansa in urma cu 100 de ani celebra Invatati, invatati, invatati, Soros a propagat la nivel de mase formula criminala munciti cat mai mult, consumati cat mai mult, muriti cat mai repede (sa n-apucati pensia)...
Pana la urma cred ca voi deschide la Blogosfera un topic pentru VK, doar acolo putand sa mai gasesc cate ceva interesant de citit, presa tabloidizata din Securistan devenind de nesuportat. A, in plus, sunt foarte curios cand apar primele grupuri de tefelisti pe reteaua ruseasca. laugh


Alexandru Petria pentru Visegrad Post: “România ar avea de câștigat prin alipirea la Grupul de la Vișegrad. Măcar o lecție de demnitate.”

Din câte știu, ți-ai început cariera politică ieșind în stradă în decembrie 1989 împotriva dictaturii lui N. Ceaușescu: o revoluție, desigur înscenată (dar n-aveai de unde să știi), care, totuși, a lăsat destul de mulți morți pe asfalt. Ceaușescu a fost executat, dar tu ai rămas revoluționar, și azi, 27 de ani mai târziu, te regăsim „pe stradă„ (într-o disidență, de această dată, virtuală: după prea multe blocări nejustificate, ai părăsit Facebook-ul, și postezi mai nou pe rețeaua vKontakte), într-o opoziție social riscantă la un nou consens de tip totalitar. Ne povestești și nouă cum s-a întâmplat?



– Da, mi-am riscat viața în 1989, aveam 21 de ani, fiindcă situația din România condusă de Ceaușescu părea fără ieșire. Nivelul de trai era catastrofal, nu aveai libertatea cuvântului și pe cea a circulației neîngrădite. Ca scriitor, și cum sunt nepretențios din fire, mă durea cel mai rău lipsa libertății de exprimare. Ceea ce începe sa mă doară și în prezent, pentru că se întâmplă pe Facebook, unde sunt cenzurat pentru încălcarea corectitudinii politice.

Pe vremea lui Ceaușescu visam la libertate, acum avem ocazia, din păcate, să năzuim iar la libertate, când se încalcă drepturile omului în U.E. Cum am scris undeva, ca în celebrul roman al lui George R.R. – ”Lumina ce se stinge”, unde o planetă se înfundă în hăuri pierzându-şi treptat lumina, România şi, într-o oarecare măsură, Europa ştiute sunt pe o traiectorie ce-şi cere parcă propria distrugere. N-am habar unde mai este loc pentru idealuri şi vise. Şi dacă ele au cum să salveze ceva. Valul de emigranţi în asalt asupra continentului, plus infinitul de reglementări anterioare, care au pretenţia să legifereze şi lungimea castraveţilor care se vând în pieţe, ne arată o U.E. din ce în ce mai asemănătoare cu U.R.S.S. Unde noi contăm, în principal, la îngrijit bătrânii, ca muncitori în construcţii şi ca piaţă de desfacere. Suntem o ţară fără glas, neputincioasă să-şi apere interesele. N-ai cum să nu observi că a fost lichidată aproape în totalitate clasa antreprenorială autohtonă cu greutate. Cum, câtă, de ce calitate a fost – nu discut în context. N-ai cum să nu observi că învăţământul a devenit o neruşinare instituţionalizată, o imprimerie aberantă de diplome, unde destui doctori în varii specialităţi nu au habar să scrie corect în limba română. Şi, fără învăţământ, viitorul e handicapat. N-ai cum să nu observi că nu avem o clasă politică, ci o armată de panglicari, de păcălici, repartizată prin partide, fără un proiect de ţară. N-ai cum să nu observi că presa nu mai este presă, infiltrată de ofiţeri acoperiţi sau de inşi care nu au habar de meserie. Şi dacă le observi, ce? Cine are rezolvări? Ar trebui ras cam în fiecare domeniu, ca la o casă şubredă, construită după planurile unui arhitect hăbăuc. Dar cine să conducă buldozerul? Se simte un aer de dinaintea unui război, ce n-aș da să mă înșel… Birocraţia U.E. şi dictatele sfătoase ale Germaniei (să nu uităm că ea a nenorocit încă de două ori lumea!) sunt pe cale să pulverizeze proiectul european. Iar România se stinge şi cu larga complicitate a românilor.

Cred ca am fost destul de explicit.

Partea poate cea mai ironică din poveste este că în 1989 ți-ai pus viață la bătaie în numele unui ideal de libertate pe care îl identificai cumva cu crezul politic liberal, iar azi ajungi în tabăra noastră, a „iliberalilor„. S-a întâmplat ceva cu tine, sau cu liberalismul?

– Ironia este a istoriei, posibilă deoarece majoritatea populației este analfabetă funcțional, spălată pe creiere sau incultă. Are memoria scurtă, uitând lecțiile trecutului. Și nu mă refer doar la România, problema este globală. Neoliberalismul momentului are prea puțin de-a face cu liberalismul în care am crezut eu. Nu consider că am ajuns în vreo tabără, e o alăturare de etapă, sunt dignitist, ideologie pe care mă străduiesc s-o elaborez în această perioadă. Ea are trei trăsături principale:- 1. Alocația de demnitate, un venit livrat de stat fiecărui cetățean de la naștere până la moarte, pentru ca nevoile fundamentale să nu-i cenzureze libertatea; 2. Votul direct, electronic, care duce la desființarea parlamentelor, oamenii neavând nevoie de intermediari (parlamentarii) care să le reprezinte interesele; 3. suveranitatea statelor nu suportă discuții.

Fiecare stat trebuie să aibă controlul asupra băncilor, a industriei de armament, a celei farmaceutice, a energiei și a rezervelor de apă. Sunt suveranist, nu naționalist pe criterii etnice. Dignitismul e o întrepătrundere chibzuită între stat și capitalul privat. Odată cu acumularea de experiență, mi-am format propria viziune despre lume.

Pentru cei care nu te cunosc, precizez că ești un poet veteran, dar deloc clasicist sau academic, care, în anii 2010, și-a făcut un come-back mediatic tonitruant prin decizia îndrăzneață (în spațiul cultural românesc) de a-și pune poezia online, pe Facebook, ieșind altfel din ezoterismul demodat al cenaclelor pentru happy few. Și anume, publicând poezii pe care, încă astăzi, mulți editori din România le-ar refuza din cauza tematicii sexuale abordate în ele, fără perifraze, într-un stil cât se poate de direct. Se poate spune, deci, că, fără a fi ateist militant, nu ești ușă de biserică. Iar în România de azi, opoziția la agenda LGBT este predominant asociată cu niște sectoare vădit religioase (ori ortodoxe, ori neo-protestante), deci și, de obicei, cu un stil de viață și de exprimare mai pudibond. Cât de izolat ești de fapt în genul tău de opoziție?

– Deși am publicat în 1991-1992 două volume de poezii bine primite de critica literară, am revenit la literatură după aproape 20 de ani de pauză, timp în care am făcut doar ziaristică. Cum ai spus, m-am reîntors, postându-mi la început noile poezii pe Facebook, într-o perioadă în care un asemenea gest era scandalos. Apoi a urmat publicarea lor în reviste și cărți. Am fost primul scriitor din România care a procedat așa, lucru ce mi-a atras la început un val de critici, apoi, după ce oamenii s-au obișnuit, destulă simpatie. Prezentul mi-a confirmat că am procedat corect.

Nu sunt ușă de biserică, sunt un credincios nedogmatic, un iubitor al femeilor. Sunt împotriva agendei LGBT, fiindcă sunt împotriva căsătoriei lor și a adopției copiilor de către cuplurile de gay și lesbiene. Ei doresc ceva nefiresc, și n-am cum sa fiu de acord cu nefirescul, cu normele corectitudinii politice, pe trena căreia sunt vocalii LGBT. Nu cred că sunt izolat pe această poziție, deși majoritatea este tăcută din precauție. Precum am mai susținut, pornită inițial, probabil cu profunde intenții umaniste, corectitudinea politică a degenerat într-un monstru când s-a văzut transpusă în politica globală. A castrat de firesc comunități întinse, a tarat individualitățile, a nenorocit vieți prin numeroasele abuzuri. Totul în numele unui proclamat bine general, dovedit un drum înfundat, neconform cu firea omului. Care este deschisă spre competiție, amatoare de departajare. Ți se spune că ești liber, ți se alimentează această iluzie. Însă, în realitate, ți se înfige un pistol în tâmplă. Ba ți se cere și să fii mulțumit că-l ai acolo, eventual să pupi țeava armei.

Binele făgăduit a ajuns, de fapt, o înregimentare, o uniformizare, o imensă mașinărie de spălat pe creiere. O acțiune manipulatoare de obținere a unor populații docile, incapabile de revoltă. Și, ca în orice manipulare de succes, subiecții nu realizează că-s jucați pe degete, au impresia că au descoperit ombilicul radios al democrației, pralinata stare de a fi.

Precum comunismul, naționalizator al mijloacelor de producție și al proprietății private, corectitudinea politică ”naționalizează” comportamentul uman, îl standardizează, și e cât pe ce să obțină un om de tip nou. Ca în visul comuniștilor, însă pe alt palier, nu al materialismului, al gândirii și relațiilor interumane. Unde ești nevoit să te uiți în gura fiecărui prost, a ultimului ciudat, să-l iei în seamă, să-l cocoloșești, ca nu cumva respectivul să se simtă lezat că e cum a ieșit din burta mă-sii. Nu ridici nivelul prostului, trebuie să te cobori cu respect la al lui și să te arăți cuprins de fericire, ca iluminat de un adevăr măreț. Prostul este etalonul global, mărșăluitorul ideal pentru imperii și corporații, căruia nu-ți este permis să-i tulburi zen-ul nici cu o floare, nici cu zborul unei libelule. E o lume cu josul în sus, strident artificială și alimentată prin media, cu reperele trase pe o linie moartă, un dictat al anormalului. Lupta împotriva ei are importanța aerului și urgența nevoii de-a respira.

Însăși natura discriminează, n-ai cum să te împotrivești naturii. N-ai cum să faci din căcat bici, cum sună o expresie plastică și hiperrealistă din popor. Corectitudinea politică este luarea ca ostatic a libertății de către marginali.

Tu cum explici lipsa de reacții „laice„ la aberațiile LGBT? Prin intimidare? Mituire academică? Sau e vreo boală mai profundă acolo în cultura intelectualilor români?

– E și mituire academică, e și naivitate, e și oportunism de cea mai joasă speță, pe fond slugarnic. Oportunismul e în ADN-ul majorității intelectualilor români, realitate ce-mi repugnă. Cei mai mulți și-au abandonat menirea, transformându-se în propagandiști.

Cenzurat pe Facebook, ai „migrat„ (și provocat migrarea multor admiratori) spre rețeaua socială vKontakte, bazată în Rusia. Bănuiesc că înainte de 1989 erai printre care ascultau Radio Free Europe în secret. Până unde crezi că poate merge această repetare inversată a istoriei Europei centrale?

– Desigur că ascultam Radio Free Europe. Nu știu cine nu asculta. Până unde poate merge? Calea acesta o să aibă în capăt mari tulburări sociale, chiar un război pustiitor, temere amintită înainte. Nu văd cum le-am putea evita, din păcate. E de meditat la vorbele Sf. Antonie cel Mare (251-356)- “Va veni vremea când oamenii vor înnebuni și când vor vedea pe unul că nu e nebun ca ei, se vor ridica împotriva lui zicându-i: -Ești nebun! pentru că acesta nu e asemenea lor.”

În Ungaria, de 7 ani, asistăm la o reacție puternică față de excesele liberalismului totalitar (sau, mă rog, ale ideologiei occidentale care așa se auto-intitulează). Ce opinie ai despre grupul de la Visegrad? Ți-ai dori alipirea României la acest grup?

– Am o opinie favorabilă, sunt țări care își pun interesele naționale înaintea a orice. Și procedează absolut corect, în avantajul lor. Mi-aș dori și în România lideri ca în Polonia sau Ungaria, de exemplu, care să joace cartea suveranițății, nu să transpire de genuflexiuni în fața mai puternicilor lumii.

Da, România ar avea de câștigat prin alipirea la Grupul de la Vișegrad. Măcar o lecție de demnitate.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Dec 02, 2017 3:38 pm


Stan Constantin
acum două ore


Vă întrebați de ce se înverșunează tefeleii să stăpânească Piața Victoriei? Întrebați un militar: ăla e un loc obligat de trecere! Dacă vrei să rupi axa Nord-Sud, ocupi Piața, și ai blocat mare parte din oraș. Ai enervat zeci de mii de oameni. Ai injectat ură cât cuprinde împotriva ”guvernanților”. Oricând poți provoca un conflict major, o revoltă, ocupând această zonă. Nu ”legile justiției” îi mână pe ei în luptă.

Astea sunt tactici ”revoluționare”, învățate pe la seminarii plătite de guverne străine, via ONG uri, seminarii ținute de ofițeri activi sau în rezervă ai serviciilor de informații ale respectivelor state, sau plătite de Soros, moment în care tot despre servicii de informații vorbim. Și apoi, nu vi se pare ciudat că organizatorii manifestațiilor și ”participanții” cu carte de muncă se bucură, suspect, de imunitate și de impunitate? Mai vine din când în când câte un jandarm care nu joacă în piesa asta proastă, și le mai fute câte o amendă, iute anulată de superiori. Complicitatea ”statului” cu această mizerie fiind mai mult decât evidentă.

De ce e complice ”statul”? Pentru că unora le convine starea asta de permanentă iritare a cetățenilor. Le abate atenția de la mizerii precum miliardele de dolari aruncați în gura rechinilor americani și europeni din industria de armament, de la privatizările care se pregătesc, de la monopolurile agresive din toate domeniile, care scumpesc viața, de la abuzurile Justiției și de multe, multe alte lucruri care ne fac viața mizerabilă. Băieții și fetițele din Piața Victoriei au rol de eclerori: luminează țapii ispășitori, dacă iese vreo nasoală cu cele pomenite mai sus. Asta e: fascismul civic este un instrument de control social. Cum și legionarii pentru asta au fost folosiți. Până au scăpat de sub controlul inventatorilor. Și a început să acționeze autonom. Rezultatul? Au fost lichidați fără milă! Așa se va întâmpla și cu idioții utili care se joacă de-a revoluția. Cum ies din țarc, cum li se va lua gâtul. E grea viața de ”revoluționar” la comandă.

PS: în timp ce scriam cele de mai sus, un incident petrecut în piață vine să confirme ce spun. Iritarea poate genera oricând conflicte violente. A produs deja:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Dec 03, 2017 7:14 am

Exista niste unii carora le era cam dor  de violenta cu cateva zile in urma, pe blogul lui Zoso. Probabil ca si pe FB sunt unii care instiga la violenta, considerand ca s-ar putea compensa numarul mic de protestatari cu comiterea unor acte de violenta care sa fie intens mediatizate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am vazut la TV fragmente din episodul ala, cu batranul care mergea pe trotuar, in treaba lui, provocat de protestatar ca sa reactioneze. Mi s-a parut cam nebunesc gestul mosului de a-l lovi pe idiotul ala cu rucsacul, insa nici nu poti avea pretentia din partea unui batran sa hastag reziste eroic la provocarile unui idiot, probabil troll prin virtual, care l-a facut comunist nesimtit dupa ce batranul i-a raspuns cu tupeu ca se pisa pe cei care protesteaza si pe cel care-l filmeaza. Ar fi fost mult mai tare si intelept mosul daca-si continua drumul, bagand in ignore complet ce latra troll-ul in urma lui. Putea fi chiar o faza de cascadorii rasului un mos care sa raspunda calm si solemn la insistentele idiotului ca se pisa pe el, continuandu-si linistit drumul.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Dec 03, 2017 8:41 am

baso a scris:Exista niste unii carora le era cam dor  de violenta cu cateva zile in urma, pe blogul lui Zoso. Probabil ca si pe FB sunt unii care instiga la violenta, considerand ca s-ar putea compensa numarul mic de protestatari cu comiterea unor acte de violenta care sa fie intens mediatizate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am vazut la TV fragmente din episodul ala, cu batranul care mergea pe trotuar, in treaba lui, provocat de protestatar ca sa reactioneze. Mi s-a parut cam nebunesc gestul mosului de a-l lovi pe idiotul ala cu rucsacul, insa nici nu poti avea pretentia din partea unui batran sa hastag reziste eroic la provocarile unui idiot, probabil troll prin virtual, care l-a facut comunist nesimtit dupa ce batranul i-a raspuns cu tupeu ca se pisa pe cei care protesteaza si pe cel care-l filmeaza. Ar fi fost mult mai tare si intelept mosul daca-si continua drumul, bagand in ignore complet ce latra troll-ul in urma lui. Putea fi chiar o faza de cascadorii rasului un mos care sa raspunda calm si solemn la insistentele idiotului ca se pisa pe el, continuandu-si linistit drumul.

Trollul bataus este Sandy Matei, unul dintre cei doi indivizi care l-au inghesuit si pe Dragnea, cand cu catusele fluturate prin fata la ICCJ.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Bine, la fata locui era si boul de Bot, care a si filmat, pentru canalul lui de Youtube. Comentariile la clipul lui Bot demonstreaza hidosenia nazista cuibarita intre neuronii ofiliti ai #rezistentilor din nucleul dur. Cool




Filmul facut de Sandy Matei insusi, cand mosul il injura cu tupeu (preluand parca din Badea deviza #insistsamapisperezist - folosita des pe feisbuc),este incarcat pe canalul de Youtube al unui anume Gugu Gugulanu, cunoscut noua de pe forumul RTV.



Asta macar a fost prevazator si a dezactivat posibilitatea de a comenta.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Dec 03, 2017 10:13 am

ENKI a scris: Comentariile la clipul lui Bot demonstreaza hidosenia nazista cuibarita intre neuronii ofiliti ai #rezistentilor din nucleul dur. Cool


Chiar ca nazism hidos. Oribile comentarii.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Dec 03, 2017 4:36 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cibotaru Adrian  •  3 decembrie 2017, 15:50

Adrian Popa Ca tot s-au panicat toti ieri ca i-a umflat unul ochii mosuletului ala care cu 3 minute inainte statea in dispozitivul de jandarmi, haideti sa o lamurim, este Pavel Badea locotenent-colonel, loctiitor sef de Securitate, la Departamentul Securitatii Statului, Securitatea Municipiului Bucuresti in 1989, inainte de asta, apare prin `83 ca maior Departamentul Securitatii Statului, directia a 6-a, anchete penale, ca sa intelegeti mai bine, gasca lu` Visinescu, dar mult mai tanar! Da?


.....

Satvros • 3 decembrie 2017, 16:23

@Dan I, @Cibotaru Adrian. Preluati ca pelicanii toate zoaiele aruncate in online de pensionatii pe caz de boala din piata. Mosul tavalit se numeste Nicolae Tiurbe, medic imunolog, specializat pe medicina nucleara. Numele lui apare si in cercetari publicate pe site-ul Academiei Romane.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Dec 03, 2017 5:09 pm

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cibotaru Adrian  •  3 decembrie 2017, 15:50

Adrian Popa Ca tot s-au panicat toti ieri ca i-a umflat unul ochii mosuletului ala care cu 3 minute inainte statea in dispozitivul de jandarmi, haideti sa o lamurim, este Pavel Badea locotenent-colonel, loctiitor sef de Securitate, la Departamentul Securitatii Statului, Securitatea Municipiului Bucuresti in 1989, inainte de asta, apare prin `83 ca maior Departamentul Securitatii Statului, directia a 6-a, anchete penale, ca sa intelegeti mai bine, gasca lu` Visinescu, dar mult mai tanar! Da?


.....

Satvros  •  3 decembrie 2017, 16:23

@Dan I, @Cibotaru Adrian. Preluati ca pelicanii toate zoaiele aruncate in online de pensionatii pe caz de boala din piata. Mosul tavalit se numeste Nicolae Tiurbe, medic imunolog, specializat pe medicina nucleara. Numele lui apare si in cercetari publicate pe site-ul Academiei Romane.

Tocmai gasisem si eu informatia despre identitatea si ocupatia mosului turbo. Laughing

Ana-Maria Roman a adăugat 5 fotografii noi.
2 ore ·

Niste indivizi raspandesc informatia in online ca batranul agresat ieri este fost sef de securitate (si ca si-ar fi pierdut statia de transmisie la protest, prin care dadea informatii). I-au dat si nume. Sustin ca este Pavel Badea, locotenent colonel la Departamentul de Securitate al lui Ceausescu. Informatia a fost sharuita deja pe zeci de conturi, pana diseara va ajunge la mii de oameni. Ceea ce este foarte grav fiindca, din nou, se manipuleaza.

Barbatul se numeste Nicolae Tiurbe, sustine ca e medic imunolog, specializat pe medicina nucleara. Numele acestuia apare si in cercetari publicate pe site-ul Academiei Romane. Bine-nteles, toata cariera acestui om nu se compara cu activitatea asa zis civica a individului care l-a batut si care la 45 de ani e deja pensionat...

As vrea sa adaug ceva. Jurnalistii care fac "analiza" pe incident omit (intentionat sau din necunoastere) urmatoarele lucruri:

1. Tiurbe discuta cu jandarmii cand a fost intrerupt de protestatarul care il filma si transmitea in direct imagini cu el pe online. Batranul s-a enervat si l-a injurat. Agresivitatea verbala este de condamnat insa:

- Conform legii, cetatenii Romaniei au dreptul la imagine si viata privata. Adica nu ai dreptul sa faci publice imagini cu ei daca nu isi dau acordul (atata timp cat nu comit vreo infractiune) Chiar si daca sunt pe spatiul public. Asadar daca omul nu voia sa fie filmat, trebuia lasat in pace. Prin hotararea ICCJ - Facebookul reprezinta spatiu public.

2. Batranul incearca sa scape de protestatar, ii intoarce spatele si pleaca. El insa il urmareste cu camera pe drum, il jigneste inapoi, il striga, ii soune imperativ: "uita-te la mine cand vorbesc cu tine!!" Poftim? Este dreptul fiecaruia de a merge pe strada si de a refuza sa intre in dialog cu cineva. Nu e nimeni obligat sa raspunda la intrebari. Agasarea cuiva in acest fel se numeste hartuire (Art 208, cod penal)

3. Batranul se satura si da cu rucsacul. Da, a gresit. Trebuia sa grabeasca pasul si sa il lase in pace, un om sanatos la cap nu te urmareste pe strada cu camera. Insa cedeaza, da cu rucsacul si in schimb i se sparge arcada. In dosarele penale cu infractiuni de lovire, solutiile se dau in functie de TOATE aceste elemente plus... expertizele medico-legale. Inteleg ca protestatarul nu a suferit nicio rana in urma "altercatiei"

Repet, batranul nu e pesedist, asa cum spun niste jurnalisti moralisti, din surse sigure, pe blog. Jurnalistul Gerhald Ernst a avut curiozitatea sa verifice informatiile si a realizat azi un interviu cu el care va fi difuzat diseara la Antena3.

Later edit: unii spun ca e tehnician in medicina nucleara si nu medic. Noua asa ne-a spus batranul. Nu avem cum sa verificam acum la institutii. Am atasat si postarea care explica acest lucru. Oricum, ideea era ca nu il cheama Pavel Badea. Ce ocupatie a avut... Conteaza ma putin.



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Dec 03, 2017 5:35 pm

Cea mai buna explicatie logica de pana acum pentru ceea ce se desfasoara sub ochii nostri. Laughing bine


Stan Constantin
azi la 14:26

O micuță teorie a consti...pardon, conspirației. Să zicem că în PSD a început bătălia pentru putere, la căpătâiul cadavrului politic numit Dragnea. Și că la bătălie ar participa 2Doze și Firea. Să mai zicem că, pentru a fi mai convingător, 2Doze își aranjează o ”demonstrație de protest” sub ferestrele biroului, demonstrație unde se hăulește doar împotriva lui Dragnea. Demonstrația fiind un instrument de presiune, pentru a-l obliga pe Dragnea să plece.

Să mai zicem că Firea, conștientă de asta-sau doar din întâmplare, eu votând pentru întâmplare- îi strică lui 2Doze jucăria din Piața Victoriei. Asta ar explica și ”solidarizarea” premierului cu hăulitorii, și pasivitatea caraliilor, care n-au mișcat un deget pentru a împiedica demontarea scenei. Apropo de asta: se pare că Sandi, cel care i-a învinețit ochiul unui trecător, pentru că ăla i-a ripostat atunci când l-a făcut în chip și fel, după ce tipul a refuzat să-i răspundă la niște întrebări, ar fi pensionar MAI. La 43 de ani! De aici și întrebarea jandarmilor: ”Sandi, vii cu noi?”

Pasivitatea jandarmilor ar mai putea avea o explicație: ministrul de interne a primit un avertisment cu acel microfon plantat în casă”Lasă-l pe Dragnea! Nu interveni!”

Și uite așa o țară întreagă cade victimă războiului politic declanșat de preluarea ostilă a PSD de servicii, în folosul statului paralel. Oricum PSD nu scapă din ghearele lor. Cu 2Doze la butoane, tranziția ar fi liniștită. Cu Firea, sau cu altcineva, lucrurile n-ar mai decurge atât de lin. Iar ecourile în spațiul economic și social ar fi de natură să supere anumite medii, pentru care stabilitatea politică este garanția că-și fac plinul la bani. Și când e vorba de bani băieții n-au mamă, n-au tată, n-au securitate adorată. Vremuri nasoale pentru noi.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 15 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 18 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum