SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

justiția

+3
ENKI
baso
delta
7 participanți

Pagina 2 din 15 Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Mar 15, 2013 8:37 am

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Judecătoarele Antonela Costache şi Viorica Dinu trebuiau să facă parte din completul care va judeca, în 18 martie, recursul procurorilor anticorupţie privind decizia Judecătoriei Sectorului 4 de eliberare condiţionată a lui Adrian Năstase.

Totodată, Viorica Dinu se ocupa şi de dosarul în care Dan Voiculescu şi alte persoane sunt judecate pentru modul în care a fost privatizat Institutul de Cercetări Alimentare. Următorul termen în dosarul de la Tribunalul Bucureşti în care fostului senator Dan Voiculescu şi alte 12 persoane sunt acuzaţi de fapte de corupţie privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare este stabilit pentru 19 martie.

Printre dosarele soluţionate de Dinu este şi cel în care Sorin Ovidiu Vîntu este acuzat pentru favorizarea lui Nicolae Popa.

Antonela Costache a emis mandatul de arestare pentru Gregorian Bivolaru şi a făcut parte din completul de judecată care a soluţionat dosarul în care a fost judecat Fănel Pavalache.


Macar am apucat sa fac copy paste din articol inainte sa dispara confused
A dsiparut un articol? Lasa, ca rusoiului Valentin Mandrasescu i-a disparut pagina de FB, cu tot cu biserica ortodoxa rusa detinatoare de rachete nucleare. veselie
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Mar 15, 2013 8:52 am

ENKI a scris:

A dsiparut un articol? Lasa, ca rusoiului Valentin Mandrasescu i-a disparut pagina de FB, cu tot cu biserica ortodoxa rusa detinatoare de rachete nucleare. veselie

da, mai, fix de sub ochii mei Shocked Imediat dupa ce am selectat paragraful si am facut copypaste aici Laughing Cand am pus linkul si l-am verificat, am constatat ca ciuciu ; pe articolul cel lung tocmai l-a mancat pisica si a aparut o informare scurta, cu "vom reveni". De data asta i-am facut poza, pen ca-mi place titlul . Se pare ca, din graba mare, pisica a mancat si-un "ce" din titlul respectiv laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Uploaded with [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Mar 15, 2013 11:22 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ca de obicei, era obligatoriu sa apara in presa intreceptari Laughing
Imi vine greu sa cred ca judecatoarele alea sa fi fost atat de proaste incat sa-si imparta spaga, prin telefon raset

Pasajul asta e tare laugh
Dinu: Băi, băi, nu vezi că nu contează că a venit USL-ul la putere... pentru şpagă te leagă.

Daniela Petre: E mai bine aşa, că mâine vreau să bag şi cererea pentru Iordache, că sunt pe el.

Este atat de aiurea dialogul intreceptat si publicat , incat imi da senzatia unei conversatii intre autisti, fiecare cu damblaua si ciripeala
lui Laughing


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 16, 2013 8:54 am

vad ca au revenit cu artileria grea raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Se pare ca, asa cum banuiam, este vorba despre interceptari ambientale in cea mai mare parte Laughing

Raman la senzatia ca articolul de ieri, sters, identic cu cel de la Gandul, cu autori diferiti, este un "comunicat de presa" al DNA.
Se vede treaba ca jurnalista Ondine(si nu numai ea)a intrat rapid in posesia copiei dosarului de la instanta. Laughing Este mai mult decat gretoasa aceasta practica de a mediatiza continutul actelor din dosarul instantei de judecata mai inainte ca fondul procesului sa se fi finalizat.


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 16, 2013 10:49 am

Yo ma mir mult ca cei de la CSM , DNA, Procurorul general, Ministerul justitiei nu sunt deloc preocupati de aceste scurgeri de documente , probe, etc. din dosare spre presa. Prea a devenit un obicei ca in cazul arestarilor preventive, mai inainte de prezentarea dovezilor judecatorilor procesului, sa apara in presa tot felul de detalii si probe referitoare la viitorul proces. E o chestiune de principiu . Aprecierea probelor in acuzare/aparare o fac judecatorii fondului .
Pai, si acum, dupa comunicatul de presa al DNA, din seara zilei de 14 martie, a doua zi apar in presa o sumedenie de detalii din dosar , in conditiile in care acesta era pe masa judecatorilor Curtii de Apel Bucuresti . Cum se poate intampla asta ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Exceptand situatiile flagrante si evidente, devine dubioasa aceasta impartasire catre public a unor probe in acuzare, din dosare, probe inca nesupuse contradictoralitatii in cadrul procesului. Mie mizeria asta mi se pare un adevarat pericol public. Ma indoiesc ca supunerea dezbaterii publice a probelor din dosare, mai inainte de judecarea lor de catre judecatori... face bine cuiva . Nici macar DNA laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Mar 18, 2013 12:46 pm

Este absolut MIZERABIL sa pui in discutie demersul copiilor pt. parintele lor .
Poti acuza televiziunile sau presa, insa nu copiii pt. dorinta lor fireasca de a-si vedea parintele iesit din inchisoare. Din punctul meu de vedere, au dat dovada ca sunt copii frumosi si bine crescutzi. Alaturi de parinte, si la bine si la greu. Ar fi o mare ipocrizie morala sa-i acuzi ca isi iubesc tatal mai presus de orice implicatii politice .Este DREPTUL lor de a apara onoarea tatalui, asa cum pot . NIMENI de pe Pamant nu le poate nega acest drept acordat prin nastere. Macar atat de ar pricepe activistii de partide . laugh
Un parinte se vede si prin ochii copiilor sai. D'aia cred ca Nastase ar putea sa fie mult schimbat, structural, fatza de ceea ce era inainte. Doar pe un imbecil o astfel de experientza l-ar face si mai infractor. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Mar 18, 2013 4:06 pm

baso a scris:Este absolut MIZERABIL sa pui in discutie demersul copiilor pt. parintele lor .
Poti acuza televiziunile sau presa, insa nu copiii pt. dorinta lor fireasca de a-si vedea parintele iesit din inchisoare. Din punctul meu de vedere, au dat dovada ca sunt copii frumosi si bine crescutzi. Alaturi de parinte, si la bine si la greu. Ar fi o mare ipocrizie morala sa-i acuzi ca isi iubesc tatal mai presus de orice implicatii politice .Este DREPTUL lor de a apara onoarea tatalui, asa cum pot . NIMENI de pe Pamant nu le poate nega acest drept acordat prin nastere. Macar atat de ar pricepe activistii de partide . laugh
Un parinte se vede si prin ochii copiilor sai. D'aia cred ca Nastase ar putea sa fie mult schimbat, structural, fatza de ceea ce era inainte. Doar pe un imbecil o astfel de experientza l-ar face si mai infractor. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Hopa! Un motiv in plus sa banuiesc ca idio e fiul lui pr0paganda. laugh bine
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Mar 19, 2013 7:42 am

Apropo de iesirea astuia din penitenciar, mediatizata excesiv de toate televiziunile, cu tot felul de analisti care isi dadeau cu presupusul, m-am amuzat copios de cei de la B1. Cica, astia erau oripilati de mediatizare, comentand cu cat tam-tam si onoruri a iesit Nastase din inchisoare, de parca era un erou ce trebuia plimbat cu caleasca aurita. Laughing In timp ce comentau, intrecandu-se sa spuna nasoale, in coltul din dreapta ecranului prezentau imagini live din fata clinicii, asteptand ca Nastase sa iasa. raset Cum naiba sa nu razi la o asa ipocrizie pe fatza ? Laughing Pana si ei erau bagati in priza cu evenimentul asta, electrocutati sa dea imagini in direct si sa le comenteze.
Familia lu' Nastase n-avea niciun motiv sa regizeze tot tambalaul cu jurnalisti si televiziuni . Ca doar pe oripilatii de la B1 nu i-a obligat nimeni sa stea de nebuni in fata inchisorii, clinicii private sau casei lui Nastase Laughing Nu erau mai cooli daca se faceau ca ploua , fara ca analistii B1 sa comenteze stirea cu atata revolta ? Ba, mai spuneau si tampenii ; unul chiar a lansat ideea ca eroul Nastase , prin valul de simpatie creat in randul prostimii, ar urma sa candideze cu shanse mari la prezidentiale in 2014 raset Bine, dobitocul respectiv a uitat ca Nastase mai are si o pedeapsa complementara de ispasit. Laughing

Isteriada de ieri a fost clar o treaba facuta de televiziuni si presa care s-au calcat in picioare sa stoarca tot ce se putea din eveniment, functie de orientari politice si simpatii. Pe protagonisti, Nastase si copiii lui, n-as avea cum sa-i acuz ca si-au facut publicitate . Din moment ce jurnalistii, cainii de paza ai democratiei , se imbulzeau ca la moashtele sfinte ca sa filmeze si sa smulga declaratii, amplificarea spectacolului a fost creatzia lor. La fel cum au facut-o si la moartea lui Nicolaescu sau in alte situatii.
Trebui sa recunosc ca, desi nu-mi place de Nastase, am apreciat retinerea lui de a da declaratii la iesirea din inchisoare. In mod sigur, unul ca Diaconescu sau Becali, ar fi ratat ocazia ca sa taca intr-un astfel de moment de prime time . Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Mar 19, 2013 3:36 pm

ENKI a scris:
Hopa! Un motiv in plus sa banuiesc ca idio e fiul lui pr0paganda. laugh bine

Foarte probabil laugh idiotul nu este altceva decat un alt trepanat cu gura mare care basheshte gaze fara sa fi avut nici macar curiozitatea de a fi citit sentinta si decizia din recurs in cazul Nastase . La nivelul unei inteligente medii de indobitocire, prin a inghitzi ce tzi se da de consumat, gata rumegat de altzii , fara sa te lamuresti singur, evident ca idiotul este doar o caricatura penibila care se agita aiurea si se cache imprastiat pt. tot felul de subiecte despre care culege rapid informatii de pe internet, cu titluri si subtitluri si ...tzaca-paca cu abracadabra, are si idiotul opinii grozave si fundamentate de fluturat printre ceilalti trepanati laugh
Mult mai cinstit este petre c laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Mar 19, 2013 5:02 pm

Ofiţerii anticorupţie care mergeau la Tribunalul Bucureşti pentru a cere mandate de arestare preventivă în alte cauze, dar care erau însărcinaţi şi cu ancheta în cazul judecătoarelor Viorica Dinu şi Antonela Costache, îi spuneau acesteia din urmă că în lifturile capitonate cu aluminiu sau cu tablă nu pot fi făcute interceptări cu sistemele tehnice deţinute la ora actuală, au declarat marţi pentru MEDIAFAX surse judiciare.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

A dracu' sursele astea, judiciare raset
Ca-n filmele cu prosti conversau si alea, in lift Laughing Totusi, tra remarcat ca , in liftul ala, in mai multe randuri ,judecatoarele chiar au laudat activitatea DNA...Mi se pare locul cel mai potrivit in care sa aduci elogii celui care nu te poate asculta Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mier Mar 20, 2013 8:35 am

„La mersul cu ascensorul, persoanele sunt obligate să nu vorbească cu nimeni şi să ţină mâinile strânse pe lângă corp iar privirea să fie îndreptată către uşă”;

raset

Habar n-am in ce conditii se da autorizatie pt. interceptari ambientale , insa sunt convinsa ca sunt nominalizate persoanele care pot fi ascultate in acest mod.
Presupunand ca judecatoarele pacalite se plimbau des cu liftul, cineva ar fi trebuit sa le urmareasca cu maxima atentie pt. a le asculta doar pe ele in lift. Ar fi paranoic sa cred ca astia ii asculta pe toti cei care folosesc liftul din Tribunal . raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Iun 14, 2013 6:36 pm

I-auzi, cica niste bautori de pis de guru se lauda ca sunt autorii vararii dupa gratii a lui Bombo. Shocked

"Dacă am reuşit aceasta cu Adrian Năstase, cu dumneavoastră ne va fi mult mai uşor să vă azvârlim afară din justiţie (după cum veţi simţi şi veţi vedea)".
Printre alti indignati, o fi semnat si atarnata pe geamu' de la baie scrisoarea de amenintare cu pricina? scratch
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Iun 15, 2013 8:57 am

Se pare ca sectantii au facut presiuni si asupra victimelor din dosar.

Totodată, atipic într-un astfel de dosar, două dintre părţile vătămate din cauză au arătat că nu se consideră părţi vătămate, că acest dosar le-ar fi provocat greutăţi pe parcursul derulării lui şi că nu au nicio pretenţie civilă.
Avocatul Mădălinei Dumitru, una dintre victimele minore ale lui Bivolaru a vrut să depună, în atenţia completului de judecători, o nouă declaraţie notarială prin care clienta sa ar fi arătat că nu a fost niciodată sedusă, folosită sau agresată de Gregorian Bivolaru, că nu a practicat cu acesta acte sexuale sau "perverse" şi că nu are nicio pretenţie civilă în acest caz.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


In tot cazul, la prima citire a titlului articolului de mai jos , am avut un shoc  Laughing    Am vazut "sectanti" in loc de "selectati" si am fost curioasa cum au dibuit-o si dat-o in vileag ...Desi cam da semnale de ciudata, pare bine ocrotita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe careva site informativ, ieri, tot asa, am vazut un titlu in care scria "Bivolaru achitat", insa n-am fost curioasa sa deschid linkul. Ma gandesc ca au bagat o stire din trecut,probabil unii asteptandu-se sa fie mentinuta sentinta de achitare, fiind suprinsa, mai tarziu, sa vad scris pe burtiera, la careva program TV, ca in realitate a fost condamnat.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Joi Iun 27, 2013 10:55 am

Se pare ca la minim 5 juzi de la CCR li s-au bagat perfuzii in cap laugh

Curtea Constituţională a judecat joi sesizarea PDL privind Legea 3/2000 – Legea referendumului. PDL a atacat articolul care prevedea scăderea pragului de participare la referendum de la 50, la 30%.

Minuta (comunicarea – n.a.) CCR sună astfel: „cu majoritate de voturi (deci nu toţi judecătorii, maxim 5 au luat decizia – n.a.), decide că respinge obiecţia de neconstituţionalitate (...) şi constată că dispoziţiile Legii pentru modificarea şi completarea Legii 3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului sunt constituţionale în măsura în care nu se aplică referendumurilor organizate în decurs de un an de la data intrării în vigoare a legii

Din această minută se înţeleg următoarele: Teza 1. modificările aduse legii sunt constituţionale (deci, votul dat în Parlament a fost unul în conformitate cu prevederile Constituţiei); teza 2: dacă modificările aduse legii se aplică înăuntrul unui an calendaristic de la intrarea în vigoare a legii, nu mai sunt constituţionale.

O astfel de decizie reprezintă în primul rând o aberaţie juridică. Un articol de lege nu poate fi în acelaşi timp şi constituţional, dar şi neconstituţional. Un articol de lege este, ori constituţional, ori, neconstituţional. Nu există o cale de mijloc. raset(sa moara toti aia fara perfuzii in cap, de ciuda : iata ca EXISTA)


Interpretare originală a recomandărilor Comisiei de la Venezia


Nu avem de unde să cunoaştem în acest moment motivarea CCR. O putem însă intui. Judecătorii pro Băsescu vor susţine că au ţinut cont de recomandările Comisiei de la Venezia. Sunt însă trei probleme : 1. Recomandările respectivei comisii nu sunt obligatorii; 2. Comisia recomandă reducerea sau chiar desfiinţarea pragului de participare la un referendum; 3: Comisia recomandă ca legislaţia electorală/referendară să nu se modifice radical în anul în care au loc alegeri sau sunt organizare referendumuri.



După cum se poate observa, judecătorii CCR au ignorat punctul 1 şi mai ales punctul 3. La ora actuală nu există programat (prin hotărâre de guvern) vreun referendum. Chiar dacă se vorbeşte de referendumul pentru aprobarea revizuirii Constituţiei, la ora actuală proiectul nici măcar nu este adoptat de Parlament. Deci nu se ştie când va avea loc referendumul pentru revizuirea Constituţiei. Mai mult, Comisia de la Veneţia se referă la modificări radicale ale legislaţiei electorale/referendare. Ori modificările aduse Legii 3/2000 nu sunt pe fond, ci pe procedură.

Decizie curat neconstituţională


Decizia CCR impune, arbitrar, când poate intra în vigoare legea nouă (modificată) privind referendumul. În acest caz Decizia CCR nu reprezintă doar o aberaţie juridică; ea este şi clar neconstituţională. Evident, în limbajul de specialitate nu se poate spune că o decizie CCR este neconstituţională. Pentru că aşa ceva este imposibil într-o democraţie. Dar în situaţia de faţă decizia judecătorilor pro Băsescu este dată în contradicţie cu articolul 78 din Constituţie (subcapitolul intrarea în vigoare a legii), care prevede: „Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei”. Intrarea Deciziei CCR în coliziune cu un articol din Constituţia aflată în vigoare reprezintă ceea ce în limbajul de specialitate se numeşte abuz de drept, fapt deosebit de grav, care în anumite state este sancţionat. În România însă instituţia CCR nu poate fi sancţionată de nimeni.

Râmâne de văzut dacă oficialii români – ne referim în primul rând la preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea şi la preşedintele Senatului, Crin Antonescu, vor informa şefii Comisiei Europene, şefii Comisiei de la Veneţia, alte organisme europene de gravul abuz de drept comis de câţiva judecători ai CCR. Reamintim, în perioada iulie-august 2012, preşedintele CCR, Augustin Zegrean, a trimis în două rânduri organismelor europene plângeri pline de intoxicări şi dezinformări „agresiuni” împotriva CCR, ceea ce a determinat – fapt confirmat oficial de directorul SIE, Teodor Meleşcanu – reacţia dură a Europei împotriva guvernului, împotriva USL, împotriva României.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Dec 20, 2015 10:06 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Dec 20, 2015 10:07 pm

raset
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Mar 25, 2016 2:24 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu prea cred ca acest individ Tapalaga a avut rabdare sa citeasca si sa priceapa ceva din Delirul cucoanei Camelia Bogdan exprimat in peste sute de pagini din motivarile unor sentinte facute publice . Sunt de acord ca nu e prea frumos sa faci misto de un om cu serioase probleme la mansarda, insa atunci cand este vorba de un judecator care da ani grei de inchisoare, ca asa ii vine, respingand chiar ea cererea de recuzare facuta impotriva ei, ca asa au vrut muschii personali, nici nu este de mirare ca in sedinta CSM a inceput sa vorbeasca brusc la persoana I plural seniorial cand si-a anuntat avantul revolutionar cu recuzarea membrilor CSM :...o sa facem eventual si cereri de recuzare raset (min. 1:05 din inregistrarea video din link)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vazand si lista cu votul din CSM, publicata de Tapalaga, a fost evident cine si cati se afla in persoana I plural seniorial raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 26, 2016 3:34 pm

Articolul lui Tapalaga, preluat de site-ul Comisarul, a provocat o adevarata boloboroseala cu kkt printre comentatorii internabili la Balaceanca  Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mai 14, 2016 9:15 am

Un nou serviciu secret la Justitie!


Raluca Pruna este foarte aproape de a bifa o noua etapa de pe „foaia de parcurs” cu care se pare ca a ajuns, din „catacombele” Parlamentului European de la Bruxelles, direct la conducerea Ministerului Justitiei. Numai ca, de aceasta data, se pare ca nu mai este vorba despre o noua numire in fruntea vreunei structuri din subordine, ci de deschiderea unei adevarate „cutii a Pandorei”, prin resuscitarea SIPA, fostul si atat de controversatul serviciu secret al Ministerului Justitiei.


Iar un prim pas in aceasta directie a fost deja facut prin anuntarea promovarii unei ordonante de guvern prin care sa se redeschida arhiva SIPA, aflata momentan, cel putin din punct de vedere scriptic, in custodia Administratiei Nationale a Penitenciarelor. Cu toate ca initiatii sistemului ar baga mana in foc ca s-au incins xerox-urile altor servicii de cate copii s-au facut dupa respectivele dosare in ultimii ani. Oricum, dupa cum reiese din informatiile de ultima ora intrate in posesia noastra, desi in prezent in cadrul Ministerului Justitiei functioneaza o mica Directie specializata in verificarea posibilelor fapte de coruptie comise de catre magistrati si personalul auxiliar, aceasta urmeaza sa fie „umflata” pana la dimensiunile unui adevarat serviciu secret, pentru care s-ar fi gasit deja pana si viitorul sef.

Monica Macovei se afla la butoanele Ministerului Justitiei

Dificil de gasit o explicatie de ce, inca de la instalarea sa la Palatul Victoria, premierul technocrat Dacian Ciolos a cedat cu totul Ministerul Justitiei catre Monica Macovei, cea care nu a pregetat sa-si instaleze oamenii de incredere in cam toate pozitiile cheie. Insa cum nu se stie cata viata mai are actualul guvern, exista indicii ca europarlamentarul Monica Macovei a intetit deja ritmul jocurilor de culise pe care le face pentru a-si asigura conexiunile la „laboratoarele” ministerului si dupa reintoarcerea Ralucai Pruna la Bruxelles. Iar in acest sens, in mod cu totul neasteptat, ministrul Justitiei a anuntat deja ca principala sa prioritate este acum sa puna pur si simplu mana pe arhiva secreta a SIPA.

Se schimba liniile

Desigur ca s-ar putea pune intrebarea legitima ce miza mai are aceasta arhiva, „ingropata” deja de atata timp. Iar raspunsul nu poate fi decat unul singur: schimbarea liniilor in Justitie! Pentru ca, in timp ce, de exemplu, la Ministerul de Interne s-a reusit deja o veritabila operatiune tip „blitzkrieg” care a spulberat „fratiile” de chestori, la nivelul Ministerului Justitiei acest proces inca nu a fost demarat, desi este dorit de multa vreme. Iar cum majoritatea „cumetriilor” dintre magistrati, care cuprind judecatori si procurori de-a valma, sunt conduse in principal de reprezentanti ai vechii garzi din magistratura, desecretizarea arhivei SIPA i-ar putea convinge pe acestia sa faca pasul inapoi. Unul pe care nu i-a convins nici macar pensiile mai mult decat rezonabile pentru orice tara occidentala, nu doar pentru Romania.

Sef de la SPP

Iar daca astfel se va rezolva problema „dinozaurilor” din Justitie, desecretizarea arhivei SIPA nu va avea insa nicio implicatie asupra „lupilor tineri” din sistem. Asa ca se intentioneaza, pe sestache, crearea unui nou serviciu secret. Pentru ca, desi nu va fi anuntata cu surle si trambite infiintarea unei noi structuri informative, ceea ce ar inflama sensibil perceptia publica si societatea civila, se are in plan dezvoltarea unei noi SIPA pe baza unui mic nucleu care functioneaza si in acest moment. Iar supradimensionarea prevazuta a viitoarei structuri este dovedita si de faptul ca, printre principalele nume vehiculate pentru a prelua sefia noului serviciu se numara si cel al unuia dintre actualii conducatori ai Serviciului de Protectie si Paza.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mai 14, 2016 4:04 pm

#SRIGATE/ DEZVĂLUIRI BOMBĂ/ ATAC FĂRĂ PRECEDENT LA INDEPENDENȚA JUSTIȚIEI: SRI vrea să racoleze avocații ca ofițeri acoperiți


Presa pro DNA și SRI a acuzat Parlamentul României că ar pune la cale un atac la justiție prin modificările aduse Legii Avocațiilor În realitate, lucrurile stau cu totul altfel. Dezvăluirile au fost făcute pe facebook de Chris Terheș, președintele Coaliției Românilor din America împotriva corupției.

Adevarata miza cu modificarile la legea avocaturii este ca "unii" nu doresc introducerea in lege a interdictiei pentru avocati sa fie acoperiti, informatori si colaboratori ai serviciilor de informatii. Povestea cu "supraimunitatea avocatilor" e scandal de acoperire. Si in SUA rleatia dintre avocat si client este confidentiala. In varianta trecuta de Senat, proiectul de lege a avut acest articol: "Avocatul nu poate fi lucrător operativ, inclusiv acoperit, informator sau colaborator al serviciilor de informaţii". Asa e si in cazul magistratilor.Proiectul in cauza trecut de Senat mai prevedea ca: "Avocatul este obligat să depună la barou o declaraţie pe propria răspundere, potrivit legii penale, din care să rezulte că nu este lucrător operativ, inclusiv acoperit, informator sau colaborator al serviciilor de informaţii.", afirmă Terheș.

SENAT1Mai mult, proiectul trecut de Senat prevedea ca: "Avocatul este obligat să depună la barou o declaraţie pe propria răspundere, potrivit legii penale, privind apartenenţa sau neapartenenţa ca agent sau colaborator al fostelor organe de securitate, ca poliţie politică, precum şi al serviciilor de informaţii". Adica sa spuna daca si ce legaturi a avut cu Securitatea comunista. Mai mult, proiectul de lege trecut de Senat dadea dreptul celor interesati sa verifice la CNSAS daca un avocat a avut legaturi cu fosta Securitate. Surprinzator sau nu, TOATE aceste articole au fost eliminate de catre Comisia Juridica din Camera Deputatilor. Toata aceasta isteria cu "supraimunitatea avocatilor" este o isterie coordonata, ca sa acopere adevarata problema cu acoperitii care exista intre avocati.Stim in acest moment ca justitia din Romania este “camp tactic" al SRI, care urmareste toate dosarele pana la finalizare!, precizează Terheș.

SENAT2Romania nu mai poate fi considerata stat de drept, unde oamenii au parte de un proces echitabil si unde li se respecta drepturile fundamentale, cand justitia e "camp tactic" al SRI, iar judecatorii, procurorii si avocatii pot fi agenti acoperiti.Cu astfel de legi si proceduri Romania demonstreaza ca se intoarce la perioada totalitara, atrage atenția Terheș.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Chris Terhes added 3 new photos.
19 hrs ·

Adevarata miza cu modificarile la legea avocaturii este ca "unii" nu doresc introducerea in lege a interdictiei pentru avocati sa fie acoperiti, informatori si colaboratori ai serviciilor de informatii. Povestea cu "supraimunitatea avocatilor" e scandal de acoperire. Si in SUA relatia dintre avocat si client este confidentiala.

In varianta trecuta de Senat, proiectul de lege a avut acest articol: "Avocatul nu poate fi lucrător operativ, inclusiv acoperit, informator sau colaborator al serviciilor de informaţii". Asa e si in cazul magistratilor.

Proiectul in cauza trecut de Senat mai prevedea ca: "Avocatul este obligat să depună la barou o declaraţie pe propria răspundere, potrivit legii penale, din care să rezulte că nu este lucrător operativ, inclusiv acoperit, informator sau colaborator al serviciilor de informaţii."

Mai mult, proiectul trecut de Senat prevedea ca: "Avocatul este obligat să depună la barou o declaraţie pe propria răspundere, potrivit legii penale, privind apartenenţa sau neapartenenţa ca agent sau colaborator al fostelor organe de securitate, ca poliţie politică, precum şi al serviciilor de informaţii". Adica sa spuna daca si ce legaturi a avut cu Securitatea comunista.

Mai mult, proiectul de lege trecut de Senat dadea dreptul celor interesati sa verifice la CNSAS daca un avocat a avut legaturi cu fosta Securitate.

Surprinzator sau nu, TOATE aceste articole au fost eliminate de catre Comisia Juridica din Camera Deputatilor.

Toata aceasta isteria cu "supraimunitatea avocatilor" este o isterie coordonata, ca sa acopere adevarata problema cu acoperitii care exista intre avocati.

Stim in acest moment ca justitia din Romania este “camp tactic" al SRI, care urmareste toate dosarele pana la finalizare!

De asemenea, problema acoperitilor dintre judecatori si procurori nu este clarificata, deoarece CSAT nu a dat publicitatii metodologia urmata pentru a verifica daca sunt acoperiti printre magistrati, iar Dan Mihalache a spus ca CSAT nu are capacitatea sa faca astfel de verificari. De asemenea, pot exista si avocati acoperiti.

Romania nu mai poate fi considerata stat de drept, unde oamenii au parte de un proces echitabil si unde li se respecta drepturile fundamentale, cand justitia e "camp tactic" al SRI, iar judecatorii, procurorii si avocatii pot fi agenti acoperiti.

Cu astfel de legi si proceduri Romania demonstreaza ca se intoarce la perioada totalitara.

Referitor la asa numita "supraimunitate" avuta de avocat in relatia cu clientul sau. Si in Statele Unite relatia dintre avocat si client este confidentiala, ba inca super confidentiala. Aici sunt camere speciale in inchisori sau sectiile de politie unde persoana acuzata poate vorbi cu avocatul confidential, fara sa fie ascultat. Aici nici nu se concepe sa vorbeasca avocatul cu acuzatul si sa-l asculte procurorul, cum e in Romania. Numai in Rusia mai e asa.

Va rog sa remarcati cum nimeni din presa romaneasca nu a scris pana in acest moment despre faptul ca aceasta lege dorea scoaterea acopertilor dintre avocati, lucru care a fost eliminat din lege.

Ce cercetitudine puteti avea, in acest context, ca un avocat va va reprezenta cu adevarat interesul in instanta, daca nu puteti sti daca a colaborat cu Securitatea si nu aveti certitudinea ca nu e acoperit? Asa era si in comunism! Romania nu a avut o lege a lustratiei, asa ca acoperitii Securitatii si-au continuat activitatea si dupa revolutie, unii pana azi.

Mai mult, ce certitudine aveti ca vi se va face dreptate daca mergeti in instanta, cand judecatorul, procurorul si avocatul pot fi agenti acoperiti ai serviciilor de informatii?

Ce doreste sa faca Valeriu Zgonea si echipa este restauratia totalitarismului in Romania, permitand agentilor acoperiti sa activeze ca avocati..

Nu ne e clar ce ingrijorari a avut ambasadorul american legat de aceasta lege, dar in calitate de cetateni americani il vom intreba. De asemenea, vom avea o reactie publica din Statele Unite pe marginea celor declarate de presedintele Camerei Deputatilor Valeriu Zgonea.

Chris Terhes
Romanian Community Coalition

Toate detaliile despre acest proiect de lege la adresa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mier Mai 18, 2016 4:38 pm

Nici n-a apucat bine sa slobozeasca Macacu' cugetarea-i , ca o judecatoare inimoasa s-a si oferit sa faca primul pas. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





CATRE
DIRECTIA NATIONALA ANTICORUPTIE

Subsemnata Florica Roman, dom. in Oradea, XXXXX, formulez prezenta:

PLANGERE PENALA

Impotriva numitilor:

– Hans Klemm, Ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Bucuresti, pentru comiterea infractiunii de cumparare de influenta, prevazuta de art. 292 Cod penal, si

– Valeriu Zgonea, deputat si Presedinte al Camerei Deputatilor, pentru comiterea infractiunii de trafic de influenta, prevazut de art. 291 Cod penal,

Solicitandu-va sa faceti cercetari si sa luati masurile legale ce va revin in competenta.

MOTIVE:

In data de 27 aprilie 2016, numitul Valeriu Zgonea, Presedintele Camerei Deputatilor, a fost exclus din Partidul Social Democrat si s-a incercat schimbarea sa din functie, lucru nereusit.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In data de 13 mai 2016, Hans Klemm, Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, s-a intalnit la sediul Parlamentului cu Valeriu Zgonea, inca Presedinte al Camerei Deputatilor.

La finalul intalnirii a fost organizata o conferinta de presa comuna, transmisa in direct de mai multe televiziuni cu acoperire nationala, in care cei doi au dat declaratii oficiale:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In acea conferinta de presa, numitul Valeriu Zgonea a declarat ca a primit “multumiri foarte oneste din partea domnului ambasador cu privire la ordonanta 109 cu guvernarea corporativa, a institutiilor publice si companiilor publice, legile privind achizitiile publice care creaza deja un avantaj pentru toate societatile care sunt in Romania”, adica inclusiv pentru societatile americane.

Ambasadorul Hans Klemm a declarat apoi, la randul sau: “I-am multumit (lui Valeriu Zgonea, n.r.) pentru modul in care a indeplinit in ultimele saptamani mai multe prioritati legislative importante pentru Romania si SUA – referitor la restituirea proprietatilor, la exproprieri, legea managementului intreprinderilor de stat, legi foarte importante”.

Observati ca Ambasadorul Hans Klemm NU a multumit Parlamentului in general, sau Camerei Deputatilor in particular, ci presedintelui Valeriu Zgonea personal, prin aceasta recunoscand public influenta personala pe care numitul Valeriu Zgonea, in calitate de presedinte al Camerei Deputatilor, a avut-o in adoptarea respectivelor acte normative, de mare interes, se pare, pentru Statele Unite.

Ambasadorul a mai declarat ca “sunt aici pentru ca domnul Zgonea este presedintele Camerei Deputatilor. Am inteles ca situatia nu s-a decis inca si sper ca se va decide cat mai repede”.

Regulamentul Camerei Deputatilor, prevede ca:
Art. 33, atributiile Presedintelui Camerei Deputatilor.
c) acorda cuvantul, modereaza discutiile, sintetizeaza problemele puse in dezbatere, stabileste ordinea votarii, precizeaza semnificatia votului si anunta rezultatul acestuia;
d) conduce lucrarile sedintelor Biroului permanent;
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Art. 31, atributiile Biroului Permanent al Camerei Deputatilor:
g) hotaraste, in cazul initiativelor legislative, retinerea lor spre dezbatere si adoptare ca prima Camera sesizata sau trimiterea la Senat a celor pentru care Camera Deputatilor este Camera decizionala;
i) intocmeste proiectul ordinii de zi a sedintelor Camerei Deputatilor si al programului de lucru al acesteia, pe care le transmite Comitetului liderilor grupurilor parlamentare spre dezbatere si aprobare;
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din lecturarea textelor legale mai sus mentionate reiese ca Presedintele Camerei Deputatilor, nu doar conduce sedinta Camerei si sintetizeaza problemele puse in discutie dar, in calitate de sef al Biroului Permanent, are un rol important in intocmirea proiectului ordinei de zi si in a hotari care propuneri legislative vor fi retinute spre dezbatere in Camera.

In concluzie, Presedintele Camerei Deputatilor este o personalitate politica cu multa influenta in a fixa ce legi intra in dezbaterea Parlamentului, ce legi urmeaza a fi adoptate si cu privire la adoptarea acestora.

Profitand de aceasta calitate, numitul Valeriu Zgonea a promovat legile sustinute de ambasador si le-a trecut prin Camera Deputatilor, folosindu-se in acest scop de influenta pe care o are asupra deputatilor din pozitia de presedinte al Camerei.

Pe de alta parte, influenta Statelor Unite asupra politicilor publice din Romania este de notorietate, lucru recunoscut atat in Strategia Nationala de Aparare pentru perioada 2015-2020, cat si in pozitiile publice ale celor mai influenti politicieni, indiferent ca fac parte din legislativ sau executiv. Aceeasi influenta rezulta chiar si din pozitiile adoptate de DNA, care prin declaratiile Procurorului sef a multumit repetat pentru sprijinul acordat de Ambasada SUA in lupta anticoruptie.

Art. 291 – Traficul de influenta
(1) Pretinderea, primirea ori acceptarea promisiunii de bani sau alte foloase, direct sau indirect, pentru sine sau pentru altul, savârsita de catre o persoana care are influenta sau lasa sa se creada ca are influenta asupra unui functionar public si care promite ca il va determina pe acesta sa indeplineasca, sa nu indeplineasca, sa urgenteze ori sa intârzie indeplinirea unui act ce intra in indatoririle sale de serviciu sau sa indeplineasca un act contrar acestor indatoriri, se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Banii, valorile sau orice alte bunuri primite sunt supuse confiscarii, iar când acestea nu se mai gasesc, se dispune confiscarea prin echivalent.

Art. 292 – Cumpararea de influenta
(1) Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, pentru sine sau pentru altul, direct ori indirect, unei persoane care are influenta sau lasa sa se creada ca are influenta asupra unui functionar public, pentru a-l determina pe acesta sa indeplineasca, sa nu indeplineasca, sa urgenteze ori sa intârzie indeplinirea unui act ce intra in indatoririle sale de serviciu sau sa indeplineasca un act contrar acestor indatoriri, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi.
(2) Faptuitorul nu se pedepseste daca denunta fapta mai inainte ca organul de urmarire penala sa fi fost sesizat cu privire la aceasta.
(3) Banii, valorile sau orice alte bunuri se restituie persoanei care le-a dat, daca au fost date dupa denuntul prevazut in alin. (2).
(4) Banii, valorile sau orice alte bunuri date sau oferite sunt supuse confiscarii *), iar daca acestea nu se mai gasesc, se dispune confiscarea prin echivalent.

Va solicit sa constatati ca atat Presedintele Camerei Deputatilor Valeriu Zgonea cat si Ambasadorul SUA Hans Klemm au recunoscut public in direct ca si-au folosit influenta pentru adoptarea unor legi de catre Parlamentul Romaniei, legi dorite de Statele Unite.

Mai mult, prin prezenta sa in Parlament si conferinta de presa publica cu Valeriu Zgonea, Ambasadorul SUA a intarit pozitia acestuia impotriva partidului care l-a propus la Presedintia Camerei Deputatilor si care, la data intalnirii, dorea sa il schimbe din functie.

Fata de dispozitiile legale de mai sus si recunoasterile celor doi, solicit sa constatati ca faptele lui Valeriu Zgonea de a-si folosi influenta data de functia detinuta asupra membrilor Camerei Deputatilor, pentru a promova si urgenta adoptarea unor legi, sustinute de SUA, in schimbul unor foloase necuvenite constand in cresterea influentei sale publice si politice, cu scopul de a fi mentinut in functia de Presedinte al Camerei Deputatilor, intruneste elementele constitutive ale infractiunii de trafic de influenta, prevazut de art. 291 Cod penal.

Faptele lui Hans Klemm, Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, de a-si folosi prestigiul si influenta pe care o are in Romania, vizitandu-l pe numitul Valeriu Zgonea la sediul Camerei Deputatilor si participand la conferinta de presa comuna, prin acestea transmitand public ca il sustine in pozitia de Presedinte al Camerei Deputatilor, in contra partidului care l-a desemnat, in schimbul exercitarii influentei acestuia asupra deputatilor pentru ca a sustinut si urgentat votarea unor legi sustinute de ambasador, intruneste elementele constitutive ale infractiunii de cumparare de influenta, prevazut de art. 292 Cod penal.

Mai mult, date fiind pozitiile publice ocupate de cei doi si gravitatea faptelor mai sus expuse, va solicit sa aveti in vedere disp. art. 202, alin. 4, lit e, Cod pr. penala si, daca sunt intrunite conditiile prevazute de lege, sa procedati in consecinta.

Astfel, trebuie sa aveti in vedere influenta pe care cei de mai sus o au asupra institutiilor publice, inclusiv asupra DNA, influenta recunoscuta chiar de Procurorul sef DNA, Laura Codruta Kovesi.

Lasarea in libertate a celor doi ar putea crea in societate temerea ca justitia nu functioneaza tocmai intr-un caz in care este atacat si manipulat statul de drept prin una din functiile sale esentiale: legiferarea.

In acest sens exista o bogata practica judiciara a instantelor prin care, uniform si constant, s-a dispus luarea masurii arestului preventiv fata de inculpati cu motivarea generala si comuna ca “lasarea acestora in libertate ar crea in societate temerea ca justitia este nefunctionala”.

Fata de toate aspectele de mai sus, consideram ca se impune punerea in discutie a pericolului pentru ordinea publica pe care l-ar reprezenta lasarea in libertate a celor doi.

Va solicitam, in concluzie, sa analizati cele de mai sus si sa actionati in consecinta.

Florica Roman

18 mai 2016


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mai 21, 2016 1:45 pm

Hopa, tocmai s-a revoltat unul dintre procurorii plagiatori. Shocked

Victor Ponta
3 hrs ·

Blestemul Romaniei de azi - faptul ca in zgomotul asurzitor facut de "Propaganda Securista" care se face ca lupta pentru "Statul de Drept" oamenii nu mai pot auzi si vedea cum in fiecare zi se construieste drumul spre Dictatura!!!

1. Dupa ce au strigat din toti bojocii macoveii, tapalagii si gorghii ca Parlamentul vrea sa schimbe Codul Penal si Codul de Procedura Penala ( desi nu s-a schimbat nici macar un articol din cele multe gresite sau neconstitutionale ) /
2. dupa ce "Propaganda" a cerut isteric "sa nu ajunga Ponta presedinte la Camera" ca impreuna cu Tariceanu ataca legile penale /
3. dupa ce marionetele Gorghiu si Blaga s-au batut cu caramizile in piept cum se lupta ziua si noaptea contra parlamentarilor care vor modificari la Coduri
4. Dupa ce la criticile ca acest Guvern distruge economic si social Romania si o vinde strainilor mult mai rau decat Guvernul PDL se raspunde mereu ca "ei apara justitia"
5. Dupa ce Iohannis ne tot prezinta lozinci traduse infantil din germana despre cum apara el justitia ( aia care a "gresit" cand i-a luat casa furata din Sibiu) de Parlamentul cel rau

Ce credeti ca s-a intamplat miercuri?!?

La propunerea doamnei Ministru al Justitie Raluca Pruna Macovei , prin ORDONANTA DE URGENTA, au fost modificate 150 !!!!! de articole din Codul Penal si Codul de Procedura Penala !!!!! Ca sa fie clar :

1. codurile au fost modificate de Guvern , nu de Parlament ( cum prevede Constitutia)
2. Modificarile au aparut public DUPA adoptare si nu in dezbatere/ deci "pe sest" cum lucreaza "Guvernul Lui" de obicei
3. Din cele 150 de modificari multe restrang sau anuleaza drepturi fundamentale ale omului intr-o democratie reflectand inca o o data faptul ca "Secta Macovei" gandeste la fel cu ISIS!
4. ONG urile sorosiste si "ofiterii" din presa care isi rup hainele de pe ei doar cand indrazneste un deputat sa se gandeasca sa faca o propunere pt a modifica un articol din Coduri - acum tac chitic ! Doar judecatorul Dumbrava de la CSM si APADOR CH au indraznit sa spuna ceva ( evident fara sa ii preia nimeni)! Plus asa cum ma asteptam in mod legitim si corect Presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu!

Ca simplu deputat in Grupul PSD voi propune sa votam pentru respingerea acestei Ordonante De Guvern odioase! Modificarile la Codul Penal si Codul de Provedura Penala trebuie sa fie adoptate doar de catre Parlament, doar cu avizul Guvernului si al CSM si doar dupa o dezbatere publica adevarata care sa informezesi sa explice romanilor despre ce e vorba. Altfel este DICTATURA

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mier Mai 25, 2016 9:02 am

Nenea asta lasa impresia ca a fost pus in functie doar pentru a juca rolul motului bine asezat pe cacatul binomial. veselie

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mai 28, 2016 8:48 am

În haosul mediatic provocat de cazul Hexi, stirile despre batalia crancena ce sa da pentru ultima bruma de libertate au toate sansele sa treaca neobservate.  Cool

SA BAGE LA CAP SI TOVARASA PRUNA – Baroul Bucuresti o pune la punct pe ministresa Justitiei, dupa declaratiile privind asa-zisa imunitate a avocatilor: „Cu ajutorul unei retorici de 'manie proletara', se incearca lipsirea de continut a dreptului la aparare si privarea persoanei de orice aparare, inclusiv in fata organelor de represiune... Numai in societatile organizate dupa modelul stalinist statul permite parchetului sa cunoasca continutul convorbirilor purtate de persoana acuzata cu avocatul”


Baroul Bucuresti reactioneaza dupa declaratiile fostei asistente a Monicai Macovei, ministresa Justitiei Raluca Pruna, cea care a sustinut ca avocatii vor avea „imunitate absoluta”, „ceva nemaintalnit in Uniunea Europeana”, prin modificarea Legii 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat. O declaratie facuta saptamana trecuta, ce a fost ulterior folosita de aparatul de propaganda care a declansat o uriasa campanie de manipulare, fix pe aceasta tema lansata de Raluca Pruna, cum ca se pregateste o ”imunitate absoluta” pentru avocati.
Intr-un comunicat de presa dat publicitatii, vineri 27 mai 2016, Consiliul Baroului Bucuresti, condus de decanul Ion Dragne (foto), acuza modul in care se incearca inducerea in eroare a opiniei publice si arata ca, in realitate, proiectul de modificare a Legii 51/1995 nu are ca scop decat protejarea dreptului constitutional la aparare. Baroul Bucuresti arata ca, printr-o retorica „de manie proletara”, se incearca lipsirea de continut a dreptului la aparare si privarea oamenilor de orice aparare, inclusiv in fata institutiilor de represiune. De asemenea, Baroul Bucuresti precizeaza ca protejarea confidentialitatii dintre client si avocat, regula recunoscuta in toate democratiile lumii, face parte din dreptul la aparare, subliniind ca doar in societatile staliniste statul permite parchetului sa cunoasca continutul convorbirilor purtate de persoana acuzata cu avocatul sau. De altfel, Baroul Bucuresti atrage atentia ca orice pozitie prin care se incearca golirea de continut a dreptului la aparare este o reala restauratie a reglementarilor tipice dictaturii comuniste.
________________________________________
Prezentam comunicatul Baroului Bucuresti:
„Pericolul lipsirii persoanei de dreptul la aparare-rezultat al manipularii ca avocatii ar dori o 'imunitate'
Consiliul Baroului Bucuresti critica ferm modul in care opinia publica a fost indusa in eroare, prin acreditoarea ideii ca in proiectul de lege pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat ar exista o 'imunitate' pentru avocati, in realitate proiectul de lege avand ca scop exclusiv protejarea dreptul constitutional la aparare al oricarei persoane, in justitia civila sau penala.
Prin aceasta dezinformare, cu ajutorul unei retorici de 'manie proletara', se incearca, in realitate, lipsirea de continut a dreptului la aparare si privarea persoanei de orice aparare, inclusiv in fata organelor de represiune ale statului.
Amploarea cu care neadevarul, ca avocatii s-ar bucura de o 'imunitate', a fost promovat in presa si modul cum oficiali ai statului au bagatelizat dreptul constitutional al persoanelor la aparare starneste profunde ingrijorari in legatura cu directia spre care se indreapta democratia din Romania.
Protejarea confidentialitatii dintre client si avocat, regula recunoscuta in toate democratiile lumii, face parte din dreptul la aparare, fara de care nu exista stat de drept. Numai in societatile organizate dupa modelul stalinist statul permite parchetului sa cunoasca continutul convorbirilor purtate de persoana acuzata cu avocatul sau.
In timp ce in Uniunea Europeana, institutiile si profesionistii dreptului fac eforturi pentru consolidarea si exercitarea efectiva a dreptului la aparare, in Romania acest drept este tot mai mult golit de continut. La 30 noiembrie 2009, Consiliul UE a adoptat o rezoluție privind Foaia de parcurs pentru consolidarea drepturilor procedurale ale persoanelor suspectate sau acuzate in cadrul procedurilor penale, in baza carora au fost deja adoptate o serie de directive.
Romania are obligatia de a transpune in legislatia interna, pana in data de 27 noiembrie 2016, Directiva 2013/48/UE a Parlamentului European si a Consiliului din 22 octombrie 2013 privind dreptul de a avea acces la un avocat in cadrul procedurilor penale. Punctul 33 din Directiva prevede in mod expres: 'Confidentialitatea comunicarii dintre persoane suspectate sau acuzate si avocatul lor este esentiala pentru asigurarea exercitarii efective a dreptului la aparare si este o parte esentiala a dreptului la un proces echitabil. Prin urmare, statele membre ar trebui sa respecte confidentialitatea intrevederilor si a altor forme de comunicare dintre avocat si persoana suspectata sau acuzata in exercitarea dreptului de a avea acces la un avocat prevazut in prezenta directiva, fara derogare'.
Ca atare, propunerile legislative de protejare a confidentialitatii dintre avocat si client sunt conforme cu sensul pe care Romania este obligata sa il urmeze daca doreste sa ramana o tara care impartaseste valorile comune ale spatiului european.
Prin prezenta luare de pozitie, Baroul Bucuresti se raliaza la pozitia Comisiei Permanente a Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, care a constatat ca 's-a produs o dezinformare cu privire la obiectivele si finalitatea acestui demers legislativ, cu consecinte grave asupra garantarii dreptului la aparare si a dreptului la un proces echitabil al cetatenilor care apeleaza la avocat'.
Secretul profesional nu reprezinta un privilegiu al avocatului, ci un drept fundamental al persoanei care apeleaza la avocat. Pentru avocat, incalcarea secretului profesional reprezinta o abatere disciplinara grava, pentru care isi poate pierde dreptul de a profesa. Astfel, protejarea secretului corespondetei dintre client si avocat, precum si garantiile de protectie a sediului profesional si lucrarilor avocatului in relatia cu clientul sau asigura, in fapt, o reala si efectiva protectie dreptului la aparare al fiecarei persoane.
Atunci cand comunicarile dintre avocat si client sunt cunoscute de catre cealalta parte, in procesul civil, sau de catre acuzare prin interceptari si perchezitii, in procesul penal, dreptul la aparare al persoanei este golit de continut, incalcandu-se in acelasi timp principiul 'egalitatii de arme' fundamental pentru un proces echitabil.
Pe de alta parte, secretul profesional nu mai este aplicabil in cazul in care avocatul este cercetat pentru savarsirea unei fapte penale, acesta fiind supus rigorilor legii ca orice alte persoana, lucru mentionat expres in acest proiect de lege.
In concluzie, efectul acestei campanii ample de manipulare si dezinformare este lasarea persoanei fara aparare in fata organelor, inclusiv represive, ale statului.
Mai mult, recentele luari de pozitie, cu privire la o pretinsa 'imunitate' a avocatilor, inclusiv din partea unor persoane care au cunostinte si studii juridice, creaza o imagine deformata in societate cu privire la pozitia si rolul avocatului, fiind in vadita contradictie cu regulile statului de drept si ale democratiei.
Baroul Bucuresti solicita tuturor autoritatile implicate in procedura de adoptare a legii si a actelor normative subsecvente, sa dea dovada de buna credinta si sa informeze corect opinia publica.
Dreptul la aparare, strict legat de protectia secretului profesional al avocatului, a fost recunoscut din nou si promovat pe deplin dupa Revolutia din 1989, in perioada comunista acest drept fiind lipsit de continut. Orice pozitie, prin care se incearca golirea de continut a dreptului la aparare a persoanei in proces, chiar cand partea adversa este un organ al statului, este o reala- si nu posibila- restauratie a reglementarilor tipice dictaturii comuniste.
'Avocatul promoveaza si apara drepturile, libertatile si interesele legitime ale omului', dispune Legea nr. 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat. Avand obligatia legala de a promova si apara drepturile legitime ale tuturor persoanelor, avocatii vor lua pozitie ori de cate ori dreptul persoanelor la aparare risca sa fie lipsit de continut si transformat intr-o simpla lozinca, mascata sa asigure o aparenta democratie.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Mai 30, 2016 4:13 pm

Mda, un mod mult mai direct de a face revolutie totala in Sanatate. Hitler&Stalin au fost retrogradati la cadeti... Mad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Mai 31, 2016 7:05 pm

laugh

Vania Usca
4 hrs ·

Pildă

Procurorii DNA simţeau că, în pofida tuturor abuzurilor, nu-i mai ia nici dracu-n serios.
- Trebuie să întreprindem ceva monumental, pilduitor! – propuse procurorul Georgescu.
- Adică? – nu înţelese Codruţa, ea fiind cea mai proastă din direcţie.
- Adică să trimitem mascaţii s-o salte pe Nadia Comăneci!
Codruţei îi plăcu ideea. Dacă era după ea, ar fi săltat-o şi pe mă-sa.
- Şi cum justificăm?
- Simplu! Foloase nepatrimoniale! A ţopăit şi ea pe-o bârnă şi pe saltea şi-a luat patru de zece! După aia, folosindu-se de popularitatea dobândită într-un mod îndoielnic, a părăsit ţara în mod fraudulos…
- E cam subţire… - îşi dădu seama până şi Codruţa.
- Da’ are şi picioare urâte! – plusă Georgescu. A zis Banciu-n emisiune!...



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Mai 31, 2016 7:13 pm

bine laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  Adi_bad_boy Mar Mai 31, 2016 7:17 pm

Salut Baso. Ce mai faci?

Adi_bad_boy
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 256
Data de inscriere : 21/04/2015

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  Sylver Cheetah 53 Mar Mai 31, 2016 8:42 pm

Baso e chiar de treabă.
Sylver Cheetah 53
Sylver Cheetah 53
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1018
Data de inscriere : 20/10/2014
Localizare : Milky Way

http://youplay.ro

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  Adi_bad_boy Mar Mai 31, 2016 8:57 pm

Sylver Cheetah 53 a scris:Baso e chiar de treabă.

Imi place cum il pune la punct pe clapaug Smile

Adi_bad_boy
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 256
Data de inscriere : 21/04/2015

Sus In jos

justiția - Pagina 2 Empty Re: justiția

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 15 Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum