SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

justiția

+3
ENKI
baso
delta
7 participanți

Pagina 3 din 15 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Urmatorul

In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  Sylver Cheetah 53 Mar Mai 31, 2016 9:38 pm

Adi_bad_boy a scris:
Sylver Cheetah 53 a scris:Baso e chiar de treabă.
Imi place cum il pune la punct pe clapaug Smile
Orice naş îşi are naşul, Adi.
Sylver Cheetah 53
Sylver Cheetah 53
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1018
Data de inscriere : 20/10/2014
Localizare : Milky Way

http://youplay.ro

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  PPG Mar Mai 31, 2016 10:30 pm

Cind ramine sa vorbeasca singura despre mine, sa se autociteze... e destul de clar, mai talimbililor care jubilati din simplul fapt ca o certareata trollo (bannata pe alte forumuri) are ceva de zis contra mea. Pentru creierii vostri, nici nu mai conteaza ce si cum (sau daca macar voi oti crede in ceea ce spuneti). Dar companionul ei conjunctural e mai mult decit graitor (se subintelege, pentru oamenii fara scaun la cap), asa cum aratam in topicul de la regulament. Adica s-a autodescalificat... si pe forma, si pe fond.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  Adi_bad_boy Mar Mai 31, 2016 10:38 pm

PPG a scris:Cind ramine sa vorbeasca singura despre mine, sa se autociteze... e destul de clar, mai talimbililor care jubilati din simplul fapt ca o certareata trollo (bannata pe alte forumuri) are ceva de zis contra mea. Pentru creierii vostri, nici nu mai conteaza ce si cum (sau daca macar voi oti crede in ceea ce spuneti). Dar companionul ei conjunctural e mai mult decit graitor (se subintelege, pentru oamenii fara scaun la cap), asa cum aratam in topicul de la regulament. Adica s-a autodescalificat... si pe forma, si pe fond.


Tavi... bunul si vechiul meu amic lol!

Adi_bad_boy
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 256
Data de inscriere : 21/04/2015

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  Sylver Cheetah 53 Mar Mai 31, 2016 10:58 pm

PPG a scris:Cind ramine sa vorbeasca singura despre mine, sa se autociteze... e destul de clar, mai talimbililor care jubilati din simplul fapt ca o certareata trollo (bannata pe alte forumuri) are ceva de zis contra mea. Pentru creierii vostri, nici nu mai conteaza ce si cum (sau daca macar voi oti crede in ceea ce spuneti). Dar companionul ei conjunctural e mai mult decit graitor (se subintelege, pentru oamenii fara scaun la cap), asa cum aratam in topicul de la regulament. Adica s-a autodescalificat... si pe forma, si pe fond.
Pleacă de pe forum. Nu te vrem!
Sylver Cheetah 53
Sylver Cheetah 53
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1018
Data de inscriere : 20/10/2014
Localizare : Milky Way

http://youplay.ro

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Iun 11, 2016 8:42 am

In ultimele saptamani m-am lovit destul de des de o noua expresie-sablon folosita de presari: favorizarea faptuitorului. Shocked
Eram cat de cat familiarizat cu sintagma favorizarea infractorului, insa transformarea oricarui faptuitor, de orice, in infractor, prin simpla schimbare a termenilor, mi s-a parut extrem de ciudata. Asa ca am cautat pe goagal si am gasit art. 269 din noul cod penal:

Art. 269 – Favorizarea faptuitorului Titlul IV: Infractiuni contra infaptuirii justitiei

Art. 269 – Favorizarea făptuitorului
(1) Ajutorul dat făptuitorului în scopul împiedicării sau îngreunării cercetărilor într-o cauză penală, tragerii la răspundere penală, executării unei pedepse sau măsuri privative de libertate se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Pedeapsa aplicată favorizatorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru fapta săvârşită de autor.
(3) Favorizarea săvârşită de un membru de familie nu se pedepseşte.


Recunosc, sunt depasit de astfel de formulari, impresia mea fiind ca, in linii mari, faptuitorul este orice individ acuzat de un procuror, iar favorizatorul orice individ care incearca sa-l ajute sa scape de acuzatiile procurorului.  oaie
Nu pricep, prin cercetarile efectuate intr-o cauza penala se infaptuiesc acte de justitie, pentru ca favorizatorul sa comita infractiune contra infaptuirii justitiei?!  Adica infaptuirea actului de justitie nu este un atribut exclusiv al judecatorilor?!  scratch
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Iun 11, 2016 9:47 am

Favorizator este , de pilda, cel care ascunde/distruge probe care l-ar incrimina pe faptuitor, impiedicand sau ingreunand cercetarea penala astfel incat procurorul sa nu ajunga la finalizarea cazului prin intocmirea rechizitoriului si trimiterea in judecata a faptuitorului. Rechizitoriul este actul prin care procurorul sesizeaza instanta de judecata.Cand exista o mare perioada de timp trecuta intre data comiterii faptei si intocmirea rechizitoriului, aspectele care au ingreunat cercetarea penala si eventuala punere sub acuzare a favorizatorului,depind de aprecierea procurorului. Au fost cazuri in care chiar procurorii au favorizat infractorii, prin ajutorul dat acestora, tragand de timp pt. ca faptele sa se prescrie laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Iun 11, 2016 9:55 am

baso a scris:Favorizator este , de pilda, cel care ascunde/distruge probe care l-ar incrimina pe faptuitor, impiedicand sau ingreunand cercetarea penala astfel incat procurorul sa nu ajunga la finalizarea cazului prin intocmirea rechizitoriului si trimiterea in judecata a faptuitorului. Rechizitoriul este actul prin care procurorul sesizeaza instanta de judecata.Cand exista o mare perioada de timp trecuta intre data comiterii faptei si intocmirea rechizitoriului, aspectele care au ingreunat cercetarea penala si eventuala punere sub acuzare a favorizatorului,depind de aprecierea procurorului. Au fost cazuri in care chiar procurorii au favorizat infractorii, prin ajutorul dat acestora, tragand de timp pt. ca faptele sa se prescrie laugh
Pai, cam asta nu inteleg io: faptuitorul este din start prezumat infractor, fara sentinta definitiva a unui judecator? oaie
Preupunand ca un X imi face o plagere penala din senin, un procuror deschide dosar de urmarire penala, iar niste colegi ma ajuta sa pun in ordine niste hartii, in asa fel incat parcursul activitatii mele sa fie oglindit curat in acele hartii, se cheama ca eu sunt faptuitor (in urma acelei plangeri penale), iar colegii mei favorizatorii mei, doar pentru ca procurorul respectiv n-a fost suficient de rapid, incat sa vada traseul original al hartiilor?! confused
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Iun 11, 2016 11:56 am

ENKI a scris:
Pai, cam asta nu inteleg io: faptuitorul este din start prezumat infractor, fara sentinta definitiva a unui judecator? oaie
Faptuitorul/presupusul faptuitor este considerat nevinovat (faimoasa prezumtie de nevinovatie) pana cand instanta de judecata ii stabileste vinovatia pe baza probelor prezentate de procuror, prin sentinta definitiva de condamnare. Infractor este denumire generica pt oricine comite o infractiune (fapta incriminata de legea penala). Functie de etapele procesuale, faptuitorul( presupusul faptuitor/infractor/autor al infractiunii) va avea calitatea de invinuit , inculpat sau condamnat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

De regula, atunci cand faptuitorul (autorul faptei penale, sa zicem spalare de bani sau crima) a fost ajutat ulterior de favorizator(autorul faptei penale de favorizare a infractorului) sa stearga urmele faptei , procurorul ii trimite in judecata pe amandoi ,prin rechizitoriu,  pe baza de probe care sa demonstreze atat fapta penala principala comisa si vinovatia autorului, cat si fapta de favorizare a infractorului si vinovatia favorizatorului.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Joi Iun 16, 2016 8:43 am

Inteleg ca ar fi fost recomandata reformularea definitiei abuzului in serviciu, de catre CCR-ul post Zegrean.
Io sper ca, in baza noii si absolut normalei formulari, insasi Luluta si armata ei de procurori scelerati sa fie acuzati de abuz in serviciu, macar la nivel de perceptie publica, noua formulare neputand actiona retroactiv. vesel
Pana acum, doar Badea si cuplul Macac&Nuti par sa aiba tupeul sa se gandeasca la asta, Macacul chiar anticipand ce va decide CCR, ca intotdeauna. Laughing



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Traian Băsescu
23 hrs ·

Abuzul în serviciu
Foarte probabil, azi, CCR se va pronunţa cu privire la abuzul în serviciu.
Sunt convins că definiţia din Noul Cod Penal, care se referă la neîndeplinirea sau îndeplinirea “defectuoasă“ a atribuţiunilor de serviciu, este incorectă. Termenul “defectuos” este mult prea larg şi imprecis pentru a trimite oamenii în puşcărie pentru 7 ani.
În Convenţia Naţiunilor Unite împotriva corupţiei ratificată prin Legea 365 din 2004, abuzul în serviciu este definit la art. 19 de trei coordonate precise: încălcarea legii, intenţia şi obţinerea de foloase necuvenite.
Mare diferenţă între enunţul “defectuos” şi cele trei elemente precise formulate în art.19 din Convenţie.
Eu sper să avem o definiţie corectă a abuzului în serviciu, pentru a continua să avansăm în consolidarea Statului de Drept.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Elena Udrea
June 13 at 4:49pm ·

Astazi, in justita de tip nou bazata pe denunturi, a avut loc o premiera asteptata de toti cei care se uita fara patima la spectacolul cu catuse regizat de Sistem.
In unul din dosarele Alinei Bica, denuntatorul care a fost transformat de procurorii DNA in martor, a venit in fata judecatorilor ICCJ si a refuzat sa dea declaratie, a refuzat sa isi sustina denuntul in care spusese ca i-a dat acesteia 17.500 de euro, denunt in urma caruia Bica a stat arestata a doua oara, pentru 52 de zile!!!
Mai mult, la insistentele magistratilor si punandu-i-se in vedere ce riscuri isi asuma, denuntatorul recunoaste ca a facut denuntul pentru ca mai avea alte dosare si a vrut sa se foloseasca de intelegerea cu procurorul!!! pentru a scapa de toate acuzatiile. Cu toate aceste riscuri, cu toate ca procurorul DNA in sala a cerut instantei sa se sesizeze impotriva lui pentru "favorizarea infractorului", omul a rezistat de data aceasta presiunii si a refuzat sa minta a doua oara!
Intrebarea mea este, ce se intampla cu procurorii care si-au construit dosarele pe astfel de denunturi obtinute prin troc, de la cei care au spus orice doar ca sa scape liberi si eventual si cu banii la ei?
Raspund ei pentru zilele de arest, pentru carierele, vietile distruse, ale celor pe care i-au executat pe acest tipar?
P.S. Oare pe Tender il vor apuca remuscarile si va reveni si el asupra denuntului facut impotriva Alinei Bica? Oare ne va spune atunci si cu cine s-a inteles? Si ce i s-a promis...?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Iun 17, 2016 9:56 am

Denunțurile unor oameni disperați nu pot fi la baza Statului de Drept
Cea mai eficientă metodă prin care Poliția Politică numită DNA operează de ani întrgi la lumina zilei este cea a denunțurilor.



Până acum, presa a putut afla cum este utilizată, în stilul Securității anilor ’50, această armă doar de la unii avocați. Sau din relatările unor victime ale acestei practici, numai după ce acestea își recăpătau libertatea și fără ca, în general, să fie foarte crezuți. Celor mai mulți dintre ei li se propunea din capul locului ca, în schimbul eliberării sau al reducerii pedepsei la jumătate, să-l toarne pe „X”. Persoană însemnată, becher, de bună seamă! Păi, nu știu nimic despre „X”, răspundeau mulți. Nu-i nimic, îți spunem noi ce trebuie să scrii, venea soluția procurorilor. Foarte mulți, din motive asupra cărora nu are rost să insistăm, cedau și, astfel, denunțau fapte despre ei nu aveau habar, nu doar că nu fuseseră martori la ele. Din nenorocire, spre necinstea breslei, a apărut astfel o pleiadă întreagă de avocați, adevărați recordmeni la numărul de clienți denunțători pe care i-au reprezentat. Există deja nume de avocați consacrate de această „rețetă”, căutate și solicitate pentru asemenea acțiuni jegoase. Un astfel de caz a ieșit la lumină ziele trecute. De această dată, cu claritate și fără putință de tăgadă.
Așa cum Evenimentul Zilei a arătat, Ionuţ Mihăilescu, fostul consilier al Alinei Bica, denunţătorul din dosarul în care aceasta este acuzată de luare de mită, a declarat luni, în instanță că, la cererea procurorilor DNA, a formulat un denunţ mincinos împotriva fostei șefe a DIICOT, pentru a scăpa din puşcărie. Inițial, el a refuzat să își mai susțină denunțul în care spunea că i-ar fi dat acesteia 17.500 de euro, act în urma căruia Alina Bică a stat arestată timp de 52 de zile. Apoi, în aceeași ședință, fostul consilier a recunoscut în faţa completului de judecată de la ÎCCJ că a căzut la înțelegere cu procurorii DNA, când, în arest fiind, aceştia i-au propus să o denunţe pe fosta şefă a DIICOT. Mihăilescu a adăugat că era dispus să facă „orice, dar absolut orice” pentru a scăpa din închisoare, motiv pentru care a acceptat să facă denunţul mincinos împotriva Alinei Bica.
Este deja o practică de rutină a DNA smulgerea de denunțuri de la orice persoană care trece pragul instituției, ajunsă pe acolo în altă calitate decât aceea de procuror, ofițer SRI sau de electrician venit să repare vreo priză. Sunt de notorietate cazurile în care numeroase personaje cercetate de DNA, și nu numai, pentru diverse infracțiuni, au formulat denunțuri împotriva altor persoane. Singurul motiv care generează asemenea gesturi, unul care nu are vreo legatură cu morala sau cu conștiința, este că o serie de legi speciale prevăd reducerea la jumătate a pedepsei prevăzute, în varianta în care o persoană aflată în fața perspectivei de a deveni infractor formulează un denunţ cu privire la săvârșirea unei fapte penale, oricare, de către o altă persoană, cea denunțată. Nu contează dacă denunțătorul a fost sau nu a fost martor la producerea acelei fapte, nu contează dacă ceea ce denunță este real sau nu, important este doar să spună că „X a comis fapta y”, X fiind, desigur, unul dintre trofeele răvnite de Poliția Politică numită și DNA.
Procurorii anticorupție sunt slab pregătiți și aleg mijloace din afara legii, ele însele infracțiuni grave, pentru a rezolva dosarele pe care le au în lucru, mi s-ar putea replica. Nu! Lucrurile nu stau așa! Aceasta s-a văzut în urmă cu câteva zile, înainte ca CCR să decidă neconstituționalitatea prevederii legale potrivit căreia „îndeplinirea defectuoasă” - sintagmă-umbrelă fără legătură cu Dreptul și cu obligatoriile sale formulări precise, sub care încape absolut orice - ar fi element constitutiv determinant al „abuzului în serviciu”. Împotriva acestui demers prin care s-a ridicat excepția de constituționalitate au sărit imediat nu doar Codruța Kovesi și Raluca Prună ci, ca la un semn, și plutonierii de presă. Toți au anunțat că, dacă excepția va trece, lupta împotriva corupției va pune mâinile pe piept.
Nu avem de a face, așadar, cu un mod „defectuos” în care procurorii, din lene sau incapacitate profesională, aleg să-și lucreze dosarele și să execute ordinele de înlăturare din viața publică, socială și politică a indezirabililor prin metode de poliție politică, ci chiar de un cadru legislativ premeditat, care a permis ca pârghiile de comandă ale instituțiilor statului să iasă total de sub controlul democratic. Ar fi momentul ca avocații să atace în serie la CCR toate prevederile legale care au făcut din România o colonie condusă din afară, prin intermediul câtorva băștinași, puțini la număr, care au acaparat întreaga Putere în stat.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  delta Lun Iun 20, 2016 10:33 am

Aveam convingerea ca un denunt e numai elementul care declanseaza o ancheta, nu si dovada principala intr-un proces. Doamne fereste sa ai treaba cu justitia carpatina!

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mier Iun 22, 2016 1:07 pm

vesel

Reclamă

Sunt trimis în judecată de DNA. Împotriva mea, noian de denunţuri şi suspiciuni rezonabile.
Spre mirarea tuturor, judecătorul Florian mă achită şi mai primesc şi daune.
Vecinul Aurel, deghizat cu o barbă spectaculoasă, mă felicită:
- Frumos verdict! Da’ cred că v-a şi costat o grămadă de bani!...
- Da de unde, m-a costat puţin, foarte puţin!
- Serios? – întreabă el, şi-i sare barba de pe faţă.



Judecătorul Florian, verdicte favorabile la şpăgi infime!



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Iul 08, 2016 7:59 am

baso a scris:
ENKI a scris:
Pai, cam asta nu inteleg io: faptuitorul este din start prezumat infractor, fara sentinta definitiva a unui judecator? oaie
Faptuitorul/presupusul faptuitor este considerat nevinovat (faimoasa prezumtie de nevinovatie) pana cand instanta de judecata ii stabileste vinovatia pe baza probelor prezentate de procuror, prin sentinta definitiva de condamnare. Infractor este denumire generica pt oricine comite o infractiune (fapta incriminata de legea penala). Functie de etapele procesuale, faptuitorul( presupusul faptuitor/infractor/autor al infractiunii) va avea calitatea de invinuit , inculpat sau condamnat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

De regula, atunci cand faptuitorul (autorul faptei penale, sa zicem spalare de bani sau crima) a fost ajutat ulterior de favorizator(autorul faptei penale de favorizare a infractorului) sa stearga urmele faptei , procurorul ii trimite in judecata pe amandoi ,prin rechizitoriu,  pe baza de probe care sa demonstreze atat fapta penala principala comisa si vinovatia autorului, cat si fapta de favorizare a infractorului si vinovatia favorizatorului.

Deci nu numai io mi-am pus intrebari in legatura cu formularea favorizarea faptuitorului, ci si Mircea Badea, care, desi s-ar fi consultat cu celebrul avocat Piperea, ba chiar si cu Predoiu - autor al noului cod penal, tot nelamurit a ramas (emisiunea de aseara, min. 10:30 - 16:00). laugh

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Iul 26, 2016 10:23 am

Mda, suspect de tacuta fusese Scoancsa in ultima vreme, chiar daca se incercase amenintarea ei cu aducerea in tarisoara a lui Guru, dispus sa dea pe goarna reteaua. vesel



Macovistii ii fac SIPA lui Soros!


Dupa cum „National” dezvaluia in exclusivitate cu ceva vreme in urma, adeptii europarlamentarului Monica Macovei, reuniti intr-o grupare extrem de influenta in cadrul Cabinetului Ciolos, au pus la cale un proiect minutios de reinfiintare a unui serviciuu secret in cadrul Ministerului Justitiei.

Se pregăteşte înfiinţarea unui nou serviciu secret pe lângă Ministerul Justiţiei condus de Raluca Prună

Iar o prima etapa a acestui plan deja este pe cale de a fi bifata, dupa ce ministrul Raluca Pruna a dat drumul pe site-ul ministerului pe care il conduce a unui proiect de Hotarare de Guvern  privind inventarierea si desecretizarea arhivei Serviciului Independent pentru Protectie si Anticoruptie (SIPA). Dupa care, odata cu intrarea in vigoarea a noii hotarari, se va forta cu siguranta infiintarea unui nou serviciu secret, despre care se spune ca ar fi o cerinta expresa a miliardarului George Soros.

Bataie pe documentele clasificate

In prezent, arhiva Serviciului Independent pentru Protectie si Anticoruptie se afla sigilata in custodia Administratei Nationale a Penitenciarelor. Si chiar daca pana acum au existat nenumarate cereri, fie din partea societatii civile, a unor inculpati din dosare sensibile sau chiar a unor magistrati din instantele de judecata ce aveau pe rol diverse dosare pentru a primi informatii secretizate ale SIPA, acest lucru nu a fost permis niciodata. Acum insa, conform proiectului elaborat de catre Raluca Pruna, se va permite desecretizarea a trei categorii de documente. In primul rand este vorba de dosarele de personal ale fostilor angajati ai SIPA, care urmeaza a fi incredintate, in baza proceselor verbale de predare-primire, catre Administratia Nationala a Penitenciarelor. Apoi este vorba de o a doua categorie, cea a documentelor identificate ca avand valoare istorica si care se vor preda catre Arhivele Nationale. Insa marea miza a desecretizarii arhivei este reprezentata de cea de a treia categorie, cea a documentelor clasificate, inclusiv a celor pentru care se dispusese la un moment dat distrugerea, si care vor fi preluate de catre structura de securitate a Ministerului Justitiei. macovei Macovistii ii fac SIPA lui Soros!Este vorba despre niste documente pe baza carora au existat informatii ca s-au exercitat inclusiv acte de santaj asupra a nenumarati magistrati, care figurau ca „sifoane” ale SIPA. Si care, vreme indelungata, in schimbul pozitiei de „ghiocel” in executarea „sugestiilor” venite din partea agentilor de influenta ai SIPA, au fost sprijiniti in cariera cu avansari aranjate de catre fostul serviciu secret al Ministerului Justitiei.

Un nou „camp tactic”

De asemenea, dupa cum dezvaluiam, a fost deschisa chiar cursa pentru desemnarea viitorului sef al serviciului secret, unul dintre doritori activand momentan in ograda SPP-ului. Si cum de la preluarea mandatului, cel putin pe domeniul Justitiei, premierul Dacian Ciolos nu a fost in stare sa-i refuze nici macar o rugaminte Monicai Macovei, este de presupus ca, pana la sfarsitul anului, sa ne trezim cu un nou serviciu secret. Unul care, dupa cum sustin initiati ai sistemului, ar fi puternic salutat de catre constelatia de ONG-uri ale societatii civile patronate de influentul miliardar globalist George Soros. Asa ca este de asteptat ca societatea civila sa-si inteteasca, in perioada urmatoare, atacurile la adresa actualului „camp tactic” din Justitie, pe care insa, din cate se pare, vrea doar sa-l schimbe cu un altul, prin intermediul noului serviciu secret din cadrul ministerului condus inca de Raluca Pruna.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Oct 08, 2016 5:28 pm

Tovarasa Pruna spune ca a mintit la CEDO. Shocked



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sunt curios de reactiile deontologilor. vesel



ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Oct 18, 2016 11:45 am

Asta-i un fel de "Afara ploua" pt mascatul din Carla's dreams veselie








baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Oct 18, 2016 3:16 pm

baso a scris:Asta-i un fel de "Afara ploua" pt mascatul din Carla's dreams veselie

laugh
Am remarcat ca al doilea clip este incarcat pe un cont Youtube ce pare chiar al luju.ro. suspect
Cum ar fi ca Flory sa ne povesteasca, in episoadele urmatoare, despre cazuri reale din interiorul lumii magistratilor? laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Oct 18, 2016 7:14 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Asta-i un fel de "Afara ploua" pt mascatul din Carla's dreams veselie

laugh
Am remarcat ca al doilea clip este incarcat pe un cont Youtube ce pare chiar al luju.ro.  suspect
Cum ar fi ca Flory sa ne povesteasca, in episoadele urmatoare, despre cazuri reale din interiorul lumii magistratilor? laugh

M-am gandit si eu la asta, pt ca tipa n-are vlog. E bunoaca ,haioasa si pare a fi actrita. Posibil insa ca astia sa-i faca doar campanie de promovare pe youtube. Ce nu fac si ei pt. bani ? Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Ian 17, 2017 8:46 am

Gaozaru' are umor. vesel


Nu stiu cum se va finaliza scandalul Ghita - Kovesi - Coldea.
Daca totusi, presupunand prin absurd ca sefa DNA si adjunctul SRI vor ajunge in fata instantelor (nu cred insa aceasta ipoteza deoarece ambii sunt imaculati), mi-as dori ca ei sa aiba parte de un proces echitabil. Adica de un proces judecat de un complet format din Camelia Bogdan şi Alexandru Mihalcea - doi magistrati de al caror profesionalism si impartialitate nu se pot indoi nici Kovesi, nici Coldea. Si daca totusi, sa presupunem prin absurd ca vor exista suspiciuni rezonabile ca Mihalcea sau Bogdan vor fi prea exigenti - generand suspiciuni de incalcare a vreunui drept fundamental al celor doi actori ai telenovelei de moment - sper ca avocatii lor vor apela la Curtea Constitutionala, unde sunt sigur ca Livia Stanciu si Daniel Morar isi vor dovedi profesionalismul si impartialitatea.
Nu vreau sa cred ca se va ajunge pana intr-acolo. Pentru ca sunt sigur ca ambii imaculati isi vor lua ca avocati pe Monica Macovei, Elena Udrea si Alina Bica - trei juriste desavarsite, care au reusit pana acum sa scape de bratul lung al legii zeci de personaje. Inclusiv pe Traian Basescu! Amintiti-va doar de cazul "Casa din Mihaileanu", dosar pe care Elena Udrea l-a rezolvat doar cu o vizita la Parchet de numai cateva minute ...
Daca insa cei doi vor fi intr-un final "victime" ale abuzurilor sistemului din care au facut parte, probabil ca vor regreta un singur lucru: ca au contribuit la inchiderea OTV, singura televiziune unde fiecare prigonit si umilit al acestui sistem ticalosit isi putea spune oful in gura mare. Si in direct, dar si in reluare.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Ian 17, 2017 9:12 am

raset

Nici nu poate fi altfel urmarit serialul triloeta vesela Ghitocoldeacovesi decat ca pe o telenovela raset Eu ii vad pe Coldea si Kovesi ca pe niste fermieri de corupti care timp de 10 ani i-au crescut si cococlosit pe corupti iar acum ii trimit la abator sa faca din ei carnati raset

Din ce am inteles, daca Luluta nu se grabea s-o distruga pe rivala ei Alina Bica, o baga asta in puscarie pe Luluta Laughing
Iar Basescu este foarte relaxat. Nici nu si-a imaginat vreodata ca Luluta si Coldea sa fie asa de ticalosi si de corupti.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Ian 17, 2017 10:14 am

baso a scris:raset

Nici nu poate fi altfel urmarit serialul triloeta vesela Ghitocoldeacovesi decat ca pe o telenovela raset Eu ii vad pe Coldea si Kovesi ca pe niste fermieri de corupti care timp de 10 ani i-au crescut si  cococlosit pe corupti iar acum ii trimit la abator sa faca din ei carnati raset

Din ce am inteles, daca Luluta nu se grabea s-o distruga pe rivala ei Alina Bica, o baga asta in puscarie pe Luluta Laughing
Iar Basescu este foarte relaxat.  Nici nu si-a imaginat vreodata ca Luluta si Coldea sa fie asa de ticalosi si de corupti.

Mi-e greu sa cred ca Macacu' mai poaste scapa neatins si de data asta. suspect
Fie si numai pentru ca nu mai auzim nimic despre firma Black Cube, in scenariul si regia careia se deruleaza momentan telenovela. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Ian 17, 2017 10:48 am

Traian Băsescu a declarat duminică seara la B1 TV, referindu-se la înregistrarea cu el în care vorbeşte despre dosarul lui Dan Voiculescu, că este aproape sigur că Sebastian Ghiţă l-a înregistrat.

”Eu sunt furios pe Ghiţă pentru că şi-a permis să mă înregistreze stând cu mine la masă. Da (confirmă înregistrarea - n.r.). E editată imprimarea, le-a lipit puţin şi a dat schimbări de sens consistente. Nu vreau să discut pentru că o să merg la Parchet probabil, Parchetul a declanşat o anchetă. Însă faptul că stă la masă cu mine şi mă înregistrează...”, a spus fostul președinte.

Întrebat dacă Sebastian Ghiţă, personal l-a înregistrat, Băsescu a spus: ”Eu sunt 99% că da. (...) Au fost discuţii, mai era un ziarist, stăteam de vorbă şi probabil şi-a folosit telefonul pe năravurile pe care le are. A fost o discuţie liberă, eu am discutat mai multe - şi de nedreptatea cu fratele meu, şi de Ioana cu provocatorii, şi de nepot cu provocatori”.

Referindu-se la generalul Florian Coldea, Băsescu a spus că "în 2014 era deja puțin în stratosferă"

Astfel, întrebat dacă crede că i s-a urcat puterea la cap lui Coldea, Băsescu a răspuns: ”Cred că în 2014 era deja puțin în stratosferă. Poate și tinerețea... La 40 și ceva de ani, pe asemenea, funcție, încă ești tânăr. Dacă nu mă înșel, el avea 33 de ani când l-am numit”.

În ceea ce privește faptul că Sebastian Ghiță a prezentat imagini cu Florian Coldea filmate la vila sa din Cheia, dar și alte dovezi care ar arăta că acesta își petrecea vacanțele împreună cu Ghiță în Seychelles sau în Italia, Băsescu a afirmat: ”Cine crede că un șef de serviciu, la asemenea funcție, pleacă în afara UE sau SUA și își cumpără biletul de la o agenție și știe toată lumea. Să fim serioși, cineva trebuia să cumpere pe alt nume, după mine. Nu pun mâna în foc pentru el, dar într-un loc atât de exotic, să lași o asemenea dâră... Nu îl apăr deloc, dar nu exclud această posibilitate dacă e să fim cinstiți”.

Traian Băsescu a mai susţinut că Florian Coldea "a fost influent la nivelul lui de cunoaştere”.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Bine, cu alta ocazie se plangea cat de surprins a fost sa afle ca micutii pe care i-a crescut complotau cu Ghita si adversarii prin intalniri de taina. Acum aflam ca vocea misterioasa din inregistrarea cu el, despre mascarada din dosarul Telepatia, era chiar a lui Ghita Laughing
Oricum, era evident ca acea condmanare a fost o mascarada, insa nu m-as fi asteptat ca Basescu sa recunoasca, cu subiect si predicat, la un pahar de vorba cu un prieten ,chiar si apropiat, de incredere. raset O astfe de marturisire, chiar daca nu-l incrimineaza in mod direct, faptul ca in calitatea lui de presedinte al tarii a stiut ce se intampla si cum lucreaza executantii, este la fel de grav. Chiar daca n-o fi dat in scris ordin ca Voiculescu sa fie incarcerat, a participat la toata regia organizata in acest scop, fara sa aiba nici cea mai mica strabatere ca participa la ceva monstruos. I-a placut, s-a amuzat, a jubilat dupa condamnarea lotului. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce-o fi in sufletele acelor condamnati, aflati inca dupa gratii. Iar ticalosia asta, marturisita, o fi doar una dintre multe altele.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  delta Mar Ian 17, 2017 3:27 pm

baso a scris:raset

Nici nu poate fi altfel urmarit serialul triloeta vesela Ghitocoldeacovesi decat ca pe o telenovela raset Eu ii vad pe Coldea si Kovesi ca pe niste fermieri de corupti care timp de 10 ani i-au crescut si  cococlosit pe corupti iar acum ii trimit la abator sa faca din ei carnati raset

Din ce am inteles, daca Luluta nu se grabea s-o distruga pe rivala ei Alina Bica, o baga asta in puscarie pe Luluta Laughing
Iar Basescu este foarte relaxat.  Nici nu si-a imaginat vreodata ca Luluta si Coldea sa fie asa de ticalosi si de corupti.
s-a pensionat...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Ian 17, 2017 7:10 pm

delta a scris:
baso a scris:raset

Nici nu poate fi altfel urmarit serialul triloeta vesela Ghitocoldeacovesi decat ca pe o telenovela raset Eu ii vad pe Coldea si Kovesi ca pe niste fermieri de corupti care timp de 10 ani i-au crescut si  cococlosit pe corupti iar acum ii trimit la abator sa faca din ei carnati raset

Din ce am inteles, daca Luluta nu se grabea s-o distruga pe rivala ei Alina Bica, o baga asta in puscarie pe Luluta Laughing
Iar Basescu este foarte relaxat.  Nici nu si-a imaginat vreodata ca Luluta si Coldea sa fie asa de ticalosi si de corupti.
s-a pensionat...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ok. Din comunicatul SRI ar rezulta ca desi Coldea e curat ca lacrima, acesta a cerut eliberarea din funcție, invocând motive care țin de demnitatea și onoarea militară In episoadele urmatoare poate o sa aflam ca tocmai a aflat ca sufera de o boala grava care-i afecteaza discernamantul laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Ian 28, 2017 3:49 pm

Cam trist moment pentru mafiotii securisti, daca posibilul nou ambasador amerloc zice ca nu prea avem justitie dreapta p-aci. vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Andrei Badin a incarcat interviul pe canalul lui de Youtube pe 23 ianuarie, insa l-a facut public abia ieri, 27 ianuarie, asa ca d-aia are doar 600 de vizualizari. Laughing


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Sam Ian 28, 2017 7:41 pm, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Ian 28, 2017 7:30 pm

Nu stiu cand si din ce locuinta a raspuns la intrebari. In 19 ianuarie l-am ochit fix pe el la filtru, in aeroport. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Ian 28, 2017 8:02 pm

Apropo: vazut si de aproape, Darren White nu mi-a dat deloc senzatia ca ar fi un pedofil, astfel cum i s-a regizat pe aici ca sa dispara.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Dum Ian 29, 2017 2:08 pm

Obsesia maladiva pentru interceptari telefonice si ambientale o mai pot intelege in cazul sinistrului cuplu Co&Ko, dar fabricarea de "probe" prin falsificarea interceptarilor ii plaseaza pe ei si pe trepanazzii din subordinea lor in afara speciei umane. devil


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Ian 30, 2017 8:56 am

ENKI a scris:Obsesia maladiva pentru interceptari telefonice si ambientale o mai pot intelege in cazul sinistrului cuplu Co&Ko, dar fabricarea de "probe" prin falsificarea interceptarilor ii plaseaza pe ei si pe trepanazzii din subordinea lor in afara speciei umane. devil


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

L-am auzit si pe judecatorul Mustata care spunea intr-un interviu luat in inchisoare ca i-au pus in gura vorbe spuse in alte contexte pt. a rezulta ce doreau ei sa spuna. Si ca au tricotat la interceptari pana in momentul arestarii. Un expert extrajudiciar a sesizat magaria insa pt. judecatori n-a contat expertiza.Ma gandesc ca in ziua de azi e posibil sa existe si softuri performante pt. a realiza astfel lucraturi care sa nu para din prima munca artizanilor anonimi. Te poate pacali si o facatura grosiera, daramite una lucrata cu finete.Deci, nu as putea spune ca fostul jude batea campii. E cert ca dosarele bazate doar pe interceptari si stenograme sunt subtiri in ochii si in mintea oricarui judecator normal la cap.
Intr-un documentar american, m-a surprins (in mod placut) cum un judecator american, dupa ce a vizualizat filmarile facute de anchetatori la fata locului, din timpul anchetei, a exclus toate probele recoltate de aia pt. simplul motiv ca nu purtau manusi de unica folosinta, existand suspiciunea rezonabila de contaminare a probelor. vesel Am considerat absolut firesc sa ia o astfel de decizie din moment ce anchetatorii au lucrat ca niste diletanti.Orice proba prezentata trebuie sa permita verificarea autenticitatii ei, excluzand orice suspiciune de contaminare.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Ian 30, 2017 10:30 am

baso a scris:
ENKI a scris:Obsesia maladiva pentru interceptari telefonice si ambientale o mai pot intelege in cazul sinistrului cuplu Co&Ko, dar fabricarea de "probe" prin falsificarea interceptarilor ii plaseaza pe ei si pe trepanazzii din subordinea lor in afara speciei umane. devil


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

L-am auzit si pe judecatorul Mustata care spunea intr-un interviu luat in inchisoare ca i-au pus in gura vorbe spuse in alte contexte pt. a rezulta ce doreau ei sa spuna. Si ca au tricotat la interceptari pana in momentul arestarii. Un expert extrajudiciar a sesizat magaria insa pt. judecatori n-a contat expertiza.Ma gandesc ca in ziua de azi e posibil sa existe si softuri performante pt. a realiza astfel lucraturi care sa nu para din prima  munca artizanilor anonimi. Te poate pacali si o facatura grosiera, daramite una lucrata cu finete.Deci, nu as putea spune ca fostul jude batea campii. E cert ca dosarele bazate doar pe interceptari si stenograme sunt subtiri in ochii si in mintea oricarui judecator normal la cap.
Intr-un documentar american,  m-a surprins (in mod placut) cum un judecator american, dupa ce a vizualizat filmarile facute de anchetatori la fata locului, din timpul anchetei, a exclus toate probele recoltate de aia pt. simplul motiv ca nu purtau manusi de unica folosinta, existand suspiciunea rezonabila de contaminare a probelor. vesel  Am considerat absolut firesc sa ia o astfel de decizie din moment ce anchetatorii au lucrat ca niste diletanti.Orice proba prezentata trebuie sa permita verificarea autenticitatii ei, excluzand orice suspiciune de contaminare.

Daca am trai intr-o tara normala, dupa articolul asta - tot din oficiosul Macacului, toate probele recoltate/fabricate ilegal de binoame SRI&DNA (inca din 2005!) ar trebui excluse din dosare. Mai mult, s-ar dovedi ca adevata corupaciune se afla, secretizata, chiar la cei care luptau impotriva ei. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 3 Empty Re: justiția

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 15 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum