SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

justiția

+3
ENKI
baso
delta
7 participanți

Pagina 14 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 17, 2018 12:34 pm

ENKI a scris:

Vă daţi seama ce nebunie? Aşadar, ce ne spune CSM? Că poţi încălca legea până-ţi spune o instanţă că ai încălcat-o şi abia apoi dacă mai încalci acea lege poţi fi condamnat. Nebunie curată!

Dacă ăsta e corpul de elită al procurorimii locale, dacă asta e instanţa care trebuie să asigure „independenţa justiţiei”, m-am lămurit. De fapt, de ce să mint, de mult eram lămurit! Văzându-l pe Onea care încă e procuror şef la unitatea de paradeală de elită - Ploieşti, văzându-i pe Portocală, Papici, Uncheşelu, etc. n-ai cum să nu-ţi dai seama că ceva e putred. Ceea ce însă se vede de-acum cu ochiul liber este faptul că Portocală&comp. nu reprezintă excepţia, ci regula „sistemului”. Însă la ce te poţi aştepta la o instituţie patronată de „lumini” precum Lăzărică „nulitate mică”?




Nu m-am mai obosit sa caut pe site-ul CSM motivarea, intrucat mi se pare o pierdere inutila de timp si nervi. Laughing

Nici eu nu m-am obosit sa citesc tzaspe pagini de motivare muncita 16 zile pt. nici cele 5 minute in care sectia pt. procurori din CSM a decis cu 5 la 1 ca Tudorel e supernashpa sa ceara revocarea faraoancei baschetoze. laugh Nici macar n-au mimat ca tra' sa gandeasca, sa analizeze... A fost ordin clar pe unitate sa dea aviz negativ, fiind mai putin important contorsonismul intelectual pt. a-si motiva si  in scris avizul vesel
Absolut orice mizerie comisa de baschetoza, mizerie denuntata la Inspectia judiciara, ajunge sa fie analizata de prietenarii ei,procurorii din sectia pt. procurori din CSM, in mod cert subordonati in grade fata de Kovesi si majoritatea dintre ei cu dosare penale tinute la secret  prin sertarele procurorilor DNA, procurori de genul celor din unitatea de elita din Ploiesti. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 17, 2018 7:11 pm

Excelenta analiza raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ghita este un personaj interesant iar jocul cu poza/filmuletul i-a oferit sansa lui Cristoiu de a exploata la maxim interesul publicului pt. cancan si otevisme. A fost conceput ca un interviu presarat cu di tati pentru toti Laughing E ca o pata de culoare ce a captat atentia publicului intr-un tablou mai amplu, al unei batalii foarte serioase. E o adevarata incrancenare de energii, fiind mai dificil de perceput, pt. cei ce se informeaza din surse deschise, ce naiba se intampla in serparie. Se pare ca deviza este: care pe care/ ori la bal, ori la spital

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mar 17, 2018 7:22 pm

baso a scris: Excelenta analiza  raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ghita este un personaj interesant iar jocul cu poza/filmuletul i-a oferit sansa lui Cristoiu de a exploata la maxim interesul publicului pt. cancan si otevisme. A fost conceput ca un interviu presarat cu di tati pentru toti  Laughing E ca o pata de culoare ce a captat atentia publicului intr-un tablou mai amplu, al unei batalii foarte serioase. E o adevarata incrancenare de energii, fiind mai dificil de perceput, pt. cei ce se informeaza din surse deschise, ce naiba se intampla in serparie. Se pare ca deviza este: care pe care/ ori la bal, ori la spital
Pentru a posta articolulul lui CSG intrasem si eu. Genial. Laughing
Pare greu de crezut, insa doar in Ghita se mai tine apartenenta noastra la UE si NATO. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Mar 19, 2018 3:06 pm

Ce l-o fi apucat pe Buble ? scratch Protocolul semnat de baschetoza cu Maior si Coldea nici nu mai e in vigoare . Nu stim daca o fi fost denuntat de Nitu(si de la asta i s-o fi tras dosarul penal facut de DNA) sau de Lazar. Nu vad ce pericol pt. siguranta nationala ar fi descretizarea unui protocol ilegal incheiat si care nu mai este in vigoare.

Disperarea cu care se vorbește de către infractori despre Protocoalele SRI cu parchetele mă face să cred că ele au fost benefice. NU cred că ar trebui declasificate pentru a pune în pericol securitatea națională doar pentru că așa își doresc niște condamnați/inculpați/penali.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Mar 19, 2018 6:57 pm

baso a scris:Ce l-o fi apucat pe Buble ?  scratch  Protocolul semnat de baschetoza cu Maior si Coldea nici nu mai e in vigoare . Nu stim daca o fi fost denuntat de Nitu(si de la asta i s-o fi tras dosarul penal facut de DNA) sau de Lazar. Nu vad ce pericol pt. siguranta nationala ar fi descretizarea unui protocol ilegal incheiat si care nu mai este in vigoare.

Disperarea cu care se vorbește de către infractori despre Protocoalele SRI cu parchetele mă face să cred că ele au fost benefice. NU cred că ar trebui declasificate pentru a pune în pericol securitatea națională doar pentru că așa își doresc niște condamnați/inculpați/penali.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Poate ca nu detine controlul total al contului de feisbuc, iar postarea asta o fi fost facuta de securistul care-l are-n grija. In stiripesurse postarea i-a publicat-o o oarecare Denisa Miron, care ar fi de fapt pseudonimul nevestei sale, Diana Tusa.  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

I-am verificat rapid postarile de pe VK, dar acolo nu s-a pronuntat impotriva desecretizarii.  suspect


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Mar 20, 2018 5:45 am

ENKI a scris:
baso a scris:Ce l-o fi apucat pe Buble ?  scratch  Protocolul semnat de baschetoza cu Maior si Coldea nici nu mai e in vigoare . Nu stim daca o fi fost denuntat de Nitu(si de la asta i s-o fi tras dosarul penal facut de DNA) sau de Lazar. Nu vad ce pericol pt. siguranta nationala ar fi descretizarea unui protocol ilegal incheiat si care nu mai este in vigoare.

Disperarea cu care se vorbește de către infractori despre Protocoalele SRI cu parchetele mă face să cred că ele au fost benefice. NU cred că ar trebui declasificate pentru a pune în pericol securitatea națională doar pentru că așa își doresc niște condamnați/inculpați/penali.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Poate ca nu detine controlul total al contului de feisbuc, iar postarea asta o fi fost facuta de securistul care-l are-n grija. In stiripesurse postarea i-a publicat-o o oarecare Denisa Miron, care ar fi de fapt pseudonimul nevestei sale, Diana Tusa.  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

I-am verificat rapid postarile de pe VK, dar acolo nu s-a pronuntat impotriva desecretizarii.  suspect


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Laughing Mi s-a parut ciudat ca postarea lui de pe FB, preluata imediat pe site-ul publicatiei de catre colaboratoare, a fost facuta in contextul in care insusi Hellvig si-a exprimat acordul privind descretizarea suspect In tot cazul, colaboratoarea Denisa Miron este cea care l-a strans cu usa, inclusiv in ipoteza in care cineva i-ar fi spart contul de FB al lui Buble Laughing Postarea respectiva e atat de idioata in context, incat pare a unui tefelist cu creierul spalat si nu a unui jurnalist acoperit si alunecos. Pana si liberalii sunt de acord cu descretizarea, dar s-a trezit jurnalistul Buble sa-si f...a singur directia si sa-si cace singur steagul, intr-un mod atat de stupid Laughing
O fi oare razbunarea aripii Dragnea pt. interviul de vreo 2 ore dat de  Ponta lui Buble ?  Suspect

PS. Propagandistii mediatizeaza acum ideea in tefelime ca in protocol nu se va descoperi nimic spectaculos.  Adica, anticipeaza faptul ca nu scrie negru pe alb despre paradeala, falsificari de probe si alte grozavii, astfel cum se asteapta prostimea sa scrie raset

Ziare.com, prin gornistii din comisia de control a SRI, Viziteu si Preda, anunta propaganda ca totul este OK in protocol dat fiind si faptul ca parlamentarii PSD-Alde din comisie nu au semnalizat cu nimic ca ar fi ceva neinregula dupa ce au studiat cu atentie materialul secret.  Imi si imaginez scena.laugh   O fi fost ca dupa poezia aia de facut copiii sa taca : La popa la poarta/e-o pisica moarta/cine-o rade si-o vorbi/s-o manance coapta/cu marar si patrunjel/si untura de catel/si cu mamaliga rece casa nu i se aplece! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Mar 20, 2018 1:09 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:Ce l-o fi apucat pe Buble ?  scratch  Protocolul semnat de baschetoza cu Maior si Coldea nici nu mai e in vigoare . Nu stim daca o fi fost denuntat de Nitu(si de la asta i s-o fi tras dosarul penal facut de DNA) sau de Lazar. Nu vad ce pericol pt. siguranta nationala ar fi descretizarea unui protocol ilegal incheiat si care nu mai este in vigoare.

Disperarea cu care se vorbește de către infractori despre Protocoalele SRI cu parchetele mă face să cred că ele au fost benefice. NU cred că ar trebui declasificate pentru a pune în pericol securitatea națională doar pentru că așa își doresc niște condamnați/inculpați/penali.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Poate ca nu detine controlul total al contului de feisbuc, iar postarea asta o fi fost facuta de securistul care-l are-n grija. In stiripesurse postarea i-a publicat-o o oarecare Denisa Miron, care ar fi de fapt pseudonimul nevestei sale, Diana Tusa.  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

I-am verificat rapid postarile de pe VK, dar acolo nu s-a pronuntat impotriva desecretizarii.  suspect


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Laughing Mi s-a parut ciudat ca postarea lui de pe FB, preluata imediat pe site-ul publicatiei de catre colaboratoare, a fost facuta in contextul in care insusi Hellvig si-a exprimat acordul privind descretizarea suspect In tot cazul, colaboratoarea Denisa Miron este cea care l-a strans cu usa, inclusiv in ipoteza in care cineva i-ar fi spart contul de FB al lui Buble Laughing Postarea respectiva e atat de idioata in context, incat pare a unui tefelist cu creierul spalat si nu a unui jurnalist acoperit si alunecos. Pana si liberalii sunt de acord cu descretizarea, dar s-a trezit jurnalistul Buble sa-si f...a singur directia si sa-si cace singur steagul, intr-un mod atat de stupid Laughing
O fi oare razbunarea aripii Dragnea pt. interviul de vreo 2 ore dat de  Ponta lui Buble ?  Suspect

PS. Propagandistii mediatizeaza acum ideea in tefelime ca in protocol nu se va descoperi nimic spectaculos.  Adica, anticipeaza faptul ca nu scrie negru pe alb despre paradeala, falsificari de probe si alte grozavii, astfel cum se asteapta prostimea sa scrie raset

Ziare.com, prin gornistii din comisia de control a SRI, Viziteu si Preda, anunta propaganda ca totul este OK in protocol dat fiind si faptul ca parlamentarii PSD-Alde din comisie nu au semnalizat cu nimic ca ar fi ceva neinregula dupa ce au studiat cu atentie materialul secret.  Imi si imaginez scena.laugh   O fi fost ca dupa poezia aia de facut copiii sa taca : La popa la poarta/e-o pisica moarta/cine-o rade si-o vorbi/s-o manance coapta/cu marar si patrunjel/si untura de catel/si cu mamaliga rece casa nu i se aplece! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ceva nu se leaga cu conturile lui Buble, in sensul ca obtine prea putine reactii la postari, pentru managerul unui site de stiri atat de "important". Pe feisbuc vaz ca are pagina, unde abia aduna cateva (sub 10, dar de cele mai multe ori sub 5!) like-uri. Shocked
Nici comentarii nu am vazut, desi ele sunt la liber, ceea ce este foarte neobisnuit pentru un om aflat practic in centrul atentiei a zeci de mii de trepaneti in fiecare zi. suspect

Nu stiu daca poti vedea ceva pe VK, asa ca aduc aci o captura de ecran, pentru ca demostra ca, desi are 229 de prieteni, n-a starnit nici macar o singura reactie in cele patru ore si jumatate scurse de la ultima postare. confused

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Joi Mar 22, 2018 7:12 am

E dificil spre imposibil de a-i face sa gandeasca in perspectiva pe "jurnalistii" ce au avut erectii si ejaculari la aflarea vestii. Mentalitatea sa  moara dusmanii e specifica manelistilor  cu IQ cat numarul de la pantofi Laughing

Jurnaliștii dușmani ai Antenei 3, care jubilează că dușmanii vor trebui să plătească din greu gestul de a face presă, nici nu știu ce precedent s-a creat!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Dupa ce s-a mediatizat decizia nedefinitiva, chiar ma gandeam la Rares Bogdan daca o sa doarma bine noaptea, bucuros cu un asa precedent de dat in cap inclusiv lui... Laughing Ar mai fi ei multi alti "jurnalisti" care fac concurs de invective si comentarii jegoase. Presupun ca vor fi bagati in fata, ca sa nu stea la rand  raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Mar 30, 2018 11:27 am

Numai niste politisti amerloci i-ar putea retine "de indata", tinand cont de cetatenia obtinuta de stelele polare la schimb pentru slujirea pana la moarte. laugh

Chris Terhes
10 minute ·

Citesc protocolul dintre SRI si Parchetul General din 2009 si sunt absolut ingrozit de ceea ce vad in el. Situatia este mai grava decat oricare dintre noi ne-am fi putut-o imagina. Acest protocol confirma nu doar ca SRI facea acte de urmarire penala, dar coordona anchete, colabora cu procurori, controla activitatea si informatia de la parchete, avea acces la TOT ce faceau parchetele. Pe scurt, acest document semnat de Kovesi si Maior a transformat parchetele si SRI in politie politica si organe de opresiune impotriva romanilor. Kovesi si Maior trebuie sa fie retinuti de indata si deferiti justitiei!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Mar 30, 2018 5:07 pm

ENKI a scris:Numai niste politisti amerloci i-ar putea retine "de indata", tinand cont de cetatenia obtinuta de stelele polare la schimb pentru slujirea pana la moarte. laugh

Chris Terhes
10 minute ·

Citesc protocolul dintre SRI si Parchetul General din 2009 si sunt absolut ingrozit de ceea ce vad in el. Situatia este mai grava decat oricare dintre noi ne-am fi putut-o imagina. Acest protocol confirma nu doar ca SRI facea acte de urmarire penala, dar coordona anchete, colabora cu procurori, controla activitatea si informatia de la parchete, avea acces la TOT ce faceau parchetele. Pe scurt, acest document semnat de Kovesi si Maior a transformat parchetele si SRI in politie politica si organe de opresiune impotriva romanilor. Kovesi si Maior trebuie sa fie retinuti de indata si deferiti justitiei!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

OK. Ceva este extrem de neclar. Protocolul este aprobat in 2009 de catre baschetoza in calitate de procuror general si de catre Directorul SRI Maior aparent in 2009, insa semnat si verificat pt. legalitate de adjunctul procurorului general, Dl. Nitu si de Prim adjunctul Directorului SRI, Coldea. laugh E neclara taierea nr. de inregistrare si a datei de deasupra aprobarii protocolului din partea Directorului Maior al SRI scratch suspect

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Mar 30, 2018 7:03 pm

baso a scris: E neclara taierea nr. de inregistrare si a datei de deasupra aprobarii protocolului din partea Directorului Maior al SRI scratch suspect
Am observat taietura, dar mi-am zis ca asa or fi procedand securistii: taie numarul sub care documentul fusese inregistrat secret si adauga un nou numar, din ziua desecretizarii. scratch
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 31, 2018 4:27 am

ENKI a scris:
baso a scris: E neclara taierea nr. de inregistrare si a datei de deasupra aprobarii protocolului din partea Directorului Maior al SRI scratch suspect
Am observat taietura, dar mi-am zis ca asa or fi procedand securistii: taie numarul sub care documentul fusese inregistrat secret si adauga un nou numar, din ziua desecretizarii. scratch
In varianta publicata de Min. public este mai explicita taierea nr. cu 00 in fata. Laughing
Exista ceva si mai interesant de reamarcat la o analiza comparativa  a celor 2 exemplare ale protocolului publicate. Suspect

In primul rand,este ciudat ca sematurile din final sa apara pe o foaie separata, ultima pagina a documentului. Pare ca si cum ar fi semnaturi date in alb ca sa zic asa...pe un document secret. suspect
In al doilea rand, pt. Nitu a semnat altcineva. suspicios
In al treilea rand , semnaturile lui Coldea nu sunt deloc asemanatoare pe cele 2 exemplare. Idea

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Posibil sa fi fost schimbata ultima fila din protocol, adica pag. 17 si 18 (presupun ca protocolul a fost redactat fata/verso). suspect E bizar ca la pag 17/18 din exemplarul SRI, nr. paginii este scris cu tinten pen negru iar amprenta stampilei SRI este cu cerneala neagra si nu roz, ca pe celelalte file. Cel putin in exemplarul SRI descretizat, este clar ca s-a facut anterior o manevra cu ultima fila a protocolului  laugh
Nu-mi dau seama care dintre cele 2 semnaturi este cea autentica a lui Coldea, insa aproape as paria ca aia de pe exemplarul descretizat de Ministerul Public raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mar 31, 2018 9:07 am

baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris: E neclara taierea nr. de inregistrare si a datei de deasupra aprobarii protocolului din partea Directorului Maior al SRI scratch suspect
Am observat taietura, dar mi-am zis ca asa or fi procedand securistii: taie numarul sub care documentul fusese inregistrat secret si adauga un nou numar, din ziua desecretizarii. scratch
In varianta publicata de Min. public este mai explicita taierea nr. cu 00 in fata. Laughing
Exista ceva si mai interesant de reamarcat la o analiza comparativa  a celor 2 exemplare ale protocolului publicate. Suspect

In primul rand,este ciudat ca sematurile din final sa apara pe o foaie separata, ultima pagina a documentului. Pare ca si cum ar fi semnaturi date in alb ca sa zic asa...pe un document secret. suspect
In al doilea rand, pt. Nitu a semnat altcineva. suspicios
In al treilea rand , semnaturile lui Coldea nu sunt deloc asemanatoare pe cele 2 exemplare. Idea

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Posibil sa fi fost schimbata ultima fila din protocol, adica pag. 17 si 18 (presupun ca protocolul a fost redactat fata/verso). suspect E bizar ca la pag 17/18 din exemplarul SRI, nr. paginii este scris cu tinten pen negru iar amprenta stampilei SRI este cu cerneala neagra si nu roz, ca pe celelalte file. Cel putin in exemplarul SRI descretizat, este clar ca s-a facut anterior o manevra cu ultima fila a protocolului  laugh
Nu-mi dau seama care dintre cele 2 semnaturi este cea autentica a lui Coldea, insa aproape as paria ca aia de pe exemplarul descretizat de Ministerul Public raset

E clar, mi-am pierdut abilitatea de a parcurge docomente, iar acest protocol oricum ma depasea din punct de vedere al continutului si, mai ales, al limbajului juridic, care a ajuns un fel de chineza pentru mine. Laughing
Intr-adevar, ceva s-a intamplat la pagina 17, dar posibil si la 16, care nu e stampilata, nici roz, nici negru, de securisti. Insa pe cuvant ca n-am rabdare sa compar cele doua variante. laugh
Cat despre semnatura lui Coldea, la cum i se-nvarteau ochii in cap cand era oficial la putere, nu-i chiar exclus sa-i fi tremurat mana intre doua semnaturi. Ma indoiesc ca ar avea cineva curajul sa-i falsifice semnatura lui Coldea, pe un asemenea document. suspect

Imi amintesc ca ii imitam atat de bine semnatura unui coleg, incat si el se intreba mai apoi cine o fi semnat, de fapt. Probleme apareau cand aveam de facut peste 3 semnaturi imitate la rand, cel mai bine iesindu-mi intotdeauna prima. Cand m-a rugat si unul dintre sefi sa-i imit semnatura (el fiind mai tot timpul plecat prin tara sau strainataturi), m-am conformat, iar cand omul a dat de ea pe niste acte oficiale mi-a marturist ca o fac putin diferita, dar mai frumoasa ca a lui. Asa ca s-a atraduit sa si-o schimbe, sa semene cu imitatia mea. veselie
Singura semnatura pe care n-am reusit s-o imit niciodata, nici macar pe aproape, a fost a sefului direct si prietenului meu, Dumnezeu sa-l odihneasca. Si cat ma rugase bietul om s-o fac, ba chiar imi daduse si indicatii de pozitie si relaxare a mainii. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 31, 2018 9:10 am

Fara a comenta mizeria de continut, e interesanta si forma de prezentare in care a fost conceput protocolul . Ca si cum Kovesi si Maior doar ar fi aprobat protocolul conceput si incheiat de adjunctii lor, Nitu si Coldea (care nici nu l-au semnat in dublu exemplar) Laughing
1.Pt. Nitu a semnat altcineva.
2. La Coldea nu se stie daca a semnat si ce a semnat. Indiferent cum s-ar deslusi misterul, va invoca faptul ca fara aprobarea sefilor, protocolul cel secret n-ar fi putut intra in vigoare. Adica, in limbajul securistic, asta ar insemna ca el putea sa fie tantalul cel mai imbecil din SRI; de vina sunt doar Maior si Kovesi pt. ca au aprobat mizeria aia de protocol. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mar 31, 2018 9:19 am

baso a scris:Fara a comenta mizeria de continut, e interesanta si forma de prezentare in care a fost conceput protocolul . Ca si cum  Kovesi si Maior doar ar fi aprobat  protocolul conceput si incheiat de adjunctii lor, Nitu si Coldea  (care nici nu l-au semnat in dublu exemplar) Laughing
1.Pt. Nitu a semnat altcineva.
2. La Coldea nu se stie daca a semnat si ce a semnat. Indiferent cum s-ar deslusi misterul, va invoca faptul ca fara aprobarea sefilor, protocolul cel secret n-ar fi putut intra in vigoare. Adica, in limbajul securistic, asta ar insemna ca el putea sa fie tantalul cel mai imbecil din SRI; de vina sunt doar Maior si Kovesi pt. ca au aprobat mizeria aia de protocol. laugh


Fix asa, la coada au semnat intocmitorii, iar in frunte aprobatorii, in calitate de detinatori ai puterii institutionale. In 2001 am intocmit un astfel de act (se chema Regulament de functionare al...), democratizat si actualizat dupa unul perfect comunist, pe prima pagina figurand, la loc de cinste, semnaturile decanului si rectorului. Desi l-am intocmit eu insumi, semnatura mea nu aparea nicaieri la intocmitori, pe ultima pagina. Ma rog, daca nu o punem la socoteala pe cea imitata a unui coleg. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 31, 2018 9:30 am

ENKI a scris:

E clar, mi-am pierdut abilitatea de a parcurge docomente, iar acest protocol oricum ma depasea din punct de vedere al continutului si, mai ales, al limbajului juridic, care a ajuns un fel de chineza pentru mine. Laughing
Intr-adevar, ceva s-a intamplat la pagina 17, dar posibil si la 16, care nu e stampilata, nici roz, nici negru, de securisti. Insa pe cuvant ca n-am rabdare sa compar cele doua variante. laugh
Cat despre semnatura lui Coldea, la cum i se-nvarteau ochii in cap cand era oficial la putere, nu-i chiar exclus sa-i fi tremurat mana intre doua semnaturi. Ma indoiesc ca ar avea cineva curajul sa-i falsifice semnatura lui Coldea, pe un asemenea document. suspect


Absolut din intamplare si curiozitate am comparat cele 2 exemplare. Mi-a trezit interesul semnaturile de la pag.18 ca si cum ar fi fost date in alb. Studiind  exemplarul SRI, mi-am dat seama ca protocolul a fost tiparit fata/verso iar stampila SRI s-a pus doar pe. paginile impare(cele cu fata in sus) Stampila "neclasificat" s-a pus pe fiecare pagina, tusul stabatand fila si pe partea aialalta. Laughing
Surpriza am avut-o atunci cand pe exemplarul Ministerului Public am vazut la Coldea o alta semnatura. Laughing Apoi am vazut ca in exemplarul SRI,  nr. paginii 17/18 este scris cu tinten pen si nu tiparit la imprimanta  Laughing

Nu cred ca pe exemplarul SRI i-a falsificat cineva semnatura lui Coldea, ci a semnat pt. el...la fel cum altcineva a semnat pt. Nitu. Din anumite motive, presupun ca Coldea n-a avut chef sa-i apara semnatura pe exemplarul SRI al protocolului.


Ultima editare efectuata de catre baso in Sam Mar 31, 2018 11:04 am, editata de 2 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 31, 2018 10:47 am

ENKI a scris:
baso a scris:Fara a comenta mizeria de continut, e interesanta si forma de prezentare in care a fost conceput protocolul . Ca si cum  Kovesi si Maior doar ar fi aprobat  protocolul conceput si incheiat de adjunctii lor, Nitu si Coldea  (care nici nu l-au semnat in dublu exemplar) Laughing
1.Pt. Nitu a semnat altcineva.
2. La Coldea nu se stie daca a semnat si ce a semnat. Indiferent cum s-ar deslusi misterul, va invoca faptul ca fara aprobarea sefilor, protocolul cel secret n-ar fi putut intra in vigoare. Adica, in limbajul securistic, asta ar insemna ca el putea sa fie tantalul cel mai imbecil din SRI; de vina sunt doar Maior si Kovesi pt. ca au aprobat mizeria aia de protocol. laugh


Fix asa, la coada au semnat intocmitorii, iar in frunte aprobatorii, in calitate de detinatori ai puterii institutionale. In 2001 am intocmit un astfel de act (se chema Regulament de functionare al...), democratizat si actualizat dupa unul perfect comunist, pe prima pagina figurand, la loc de cinste, semnaturile decanului si rectorului. Desi l-am intocmit eu insumi, semnatura mea nu aparea nicaieri la intocmitori, pe ultima pagina. Ma rog, daca nu o punem la socoteala pe cea imitata a unui coleg. laugh

raset Eu cred ca unicul intocmitor a fost Coldea iar Nitu nici n-a vrut sa stie ce i-a trecut prin cap lui Coldea de pus pe hartie ca sa aprobe sefii lor Laughing In 4.02.2009, Nitu o fi fost in concediu de boala ori plecat cu treburi din institutie, fara girofar cu care sa semnalizeze ca dispare din zona Laughing Si asa o fi semnat ala/aia care ii tinea locul ....
OK. N-am prea priceput cum s-a facut trucul cu ultima pagina din protocol de a trebuit scris cu mana nr. de pagina. Si nici de ce s-a terminat tusul roz de la stampila SRI fix la pagina 17/18 .  innocent I s-o fi rasturnat lui Coldea cafeaua pe ultima pagina din protocol, i-o fi picat felia de paine unsa cu zacusca pe ultima pagina dupa cativa ani de la semnarea protocolului? Ceva explicatie tra sa fi bagat Coldea ...ca sa semneze altul in locul lui exemplarul ala. Pfff, poate chiar el a semnat, imitand semnatura altuia din SRI. Presupun ca l-a deranjat si pe Nitu ca sa mai semneze o data iar asta a zis sa-l caute pe ala ce a semnat in locul lui raset Te doare capul ce complicat a fost...iar cand totul s-a rezolvat, s-a trezit Coldea ca pagina 17 nu este numerotata iar la stampila SRI i s-a schimbat culoarea tusului  raset
Ca-n filmele cu prosti .  veselie

E drept ca exista si oameni care au mai multe semnaturi cu care semneaza functie de importanta documentului: scurte si simple, lungi si complicate(si/sau cu data semnarii inclusa). Inexistand stabilit prin lege cum tra sa semneze omul, fiecare cu imaginatia lui. Poate ca Coldea are semnaturi diferite functie de numarul de exemplare din acelasi document pe care tra sa-l  semneze laugh Pe fiecare exemplar semneaza altfel, pt. divertisment. raset

PS. Se pare, totusi, ca stampila rozalie de pe pagini este a directorului SRI (poarta mentiunea DIRECTOR). Inseamna, deci, ca pag. 17/18 a fost xerografiata pt. a fi semnata din nou pe verso. Din anumite motive, invaluite in mister, numarul paginii nu s-a xerografiat, trebuind sa fie scris cu mana. Nu s-o fi gandit Coldea ca desecretizeza Hellvig & Lazarica docomentul in ambele exemplare devil

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 31, 2018 1:12 pm

Uuups Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Daca ultima fila din exemplarul SRI a fost inlocuita, o fi fost firesc sa dispara si registrul listare Laughing Doar pt. SRI a ramas astfel secret numele ofiterului care a redactat documentul si l-a listat in 03.02.2009 in 2 exemplare. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mar 31, 2018 2:45 pm

baso a scris:Uuups Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Daca ultima fila din exemplarul SRI a fost inlocuita, o fi fost firesc sa dispara si registrul listare Laughing Doar pt. SRI a ramas astfel secret numele ofiterului care a redactat documentul si l-a listat in 03.02.2009 in 2 exemplare. raset
Io n-am priceput inca: Taica Lazar si Hellvig au desecretizat+publicat simultan protocoalele pe data de 29 martie sau doar au pus simultan data?! scratch
Pentru ca un anume Soviani (economistu' asta gasise si scrumiera accidentatului de la Hexifarma - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) scrie in data de 30 martie ca e musai sa desecretizeze protocolu' si Ministerul Public, existand suspiciuni rezonabile ca ala desecretizat de securisti pe data de 29 ar fi fost falsificat. confused

Radu Soviani a scris:În opinia mea, de urgență CSAT trebuie să solicite clarificări. Și tot de urgență Ministerul Public trebuie să publice exemplarul său, pentru a verifica paginile 17-18, dacă sunt conforme cu cele publicate astăzi de SRI în documentul care nu are și ștampula PICCJ pe fiecare pagină impară.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mar 31, 2018 2:59 pm

Conform oranjgutanului bine informat, cica Scutea l-ar chema pe procurorul care a semnat in locul lui Nitu. veselie


Gelu Visan a adăugat 4 fotografii noi.
15 ore ·

Justiția Infractoare.Protocoalele cu ICCJ și CSM.
Am citit și recitit, am notat, m-am uitat în legi, iar am recitit și, cu fiecare trecere, nu-mi vine să cred ce au făcut din Justiție vagabonzii ăștia infractori.
Maior, Coldea, Koveși și Nițu, ( înțeleg că pentru el a semnat o procuroru adjunct Scutea, deci sunt cinci) ca și toți cei care au aplicat protocolul sunt niște infractori. Aici nu-i vorba de anchetă, când procurorul este obligat să-i raporteze ofițerului SRI despre stadiul anchetei și cum su valorificat imformațiile, când ofițerii SRI școlarizează Judecători și Procurori, când Justiția este Securistă, derbedeii ăștia au întors Justiția pe timpul SS-ului și KGB-ului. Ceaușescu, cât ar fi fost el de Ceaușescu, nu a făcut vreodată asemenea fărădelegi. Doar pe timpul lui Hitler, Stalin și Dej, Justiția o făceau Naziștii sau Securitatea.
In România ultimilor aproape 10 ani, Justiția a fost făcută de o organizație Criminalo-Mafiotă numită SRI și pusă în aplicare de bande de infractori cu numele de magistrați. Acești indivizi merită să înfunde Pușcăriile, au întors România în urmă cu 100 de ani.
Au călcat în picioare Constituție, Legi, Stat de Drept, au terorizat o țară întreagă, ne-au făcut de râsul unei lumi întregi.
O spun de cinci ani, zi de zi, știind efectele acestor protocoale, acum aveți Dovada.
Justiția din România este o Justiție Ticăloasă, care, alături de Serviciul Român de Informații au făcut Poliție Politică și au transformat Statul Român într-un Stat Profund Mafiot.
O spun răspicat, știu clar, iar lucrul acesta va fi dovedit curând:
Există Protocoale Secrete ale SRI cu Înaltă Curte de Casație și Justiție!
Există Protocoale Secrete între SRI și CSM(!) garantul independenței(!) Justiției,
adică a transformării ei în Justiție Securisto-Mafiotă.
Este cea mai mare criză a Statului de Drept din vreuna dintre țările care se numesc democratice, fie ele din Europa sau de oriunde în lume.
Pe lângă România, Rusia și China par cele mai democratice țări din lume!
Iar oamenii ăștia, încâlcând orice lege, au trimis în pușcării mii și mii de oameni; pe care i-au maltratat în pușcării, i-au privat de asistență medicală, până ce unii dintre ei au crăpat.
Pentru a ne face bine, va trebui să avem un proces ca cel de la Nuremberg, în care copiii copiilor noștri să știe că și Democrația poate naște monștri, și să nu mai repete asemenea greșeli!
In fotografii o să-l vedeți pe generalul SRI Dumbravă, instruind judecători, procurori, și judecători, membri CSM(!!!)
• generalul Dumbrava de la SRI si procurorul Banias de la DNA. Apare si judecătorul CSM, Horațiu Dumbravă
• Gen. Dumbrava preda magistratilor
• judecătoarea Aida Popa, la acea data vicepresedinta ICCJ si presedinta unuia din cele 2 complete de 5 juduecători care judeca in penal, generalul Dumbrava si Banias
Cum credeți că judecau ei, când le dădea ordin Dumbravă, care se ducea în "Justiție, câmp tactic?" ( Dumbravă e în continuare șef în SRI)
Toate pozele sunt din 2013.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 31, 2018 3:26 pm

ENKI a scris:
Io n-am priceput inca: Taica Lazar si Hellvig au desecretizat+publicat simultan protocoalele pe data de 29 martie sau doar au pus simultan data?! scratch
Au publicat ieri ambele exemplare, dupa finalizarea procedurii de descretizare(in 29.03). Presupun ca SRI l-a publicat primul iar Parchetul General la cateva ore dupa.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 31, 2018 3:49 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se vede treaba ca dupa ce a ajuns general maior, Coldea si-a schimbat radical si semnatura  . Nu seamana de nicio culoare cu niciuna dintre semnaturile de sub numele lui pe exemplarele protocolului. O fi avand semnatura reala tare secreta ca nu mai gasesc alt document pe internet cu care sa fac comparatia  Laughing

Na, cine cucubau a semnat pt. Coldea i-a folosit si stampila ... raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mar 31, 2018 3:55 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
Io n-am priceput inca: Taica Lazar si Hellvig au desecretizat+publicat simultan protocoalele pe data de 29 martie sau doar au pus simultan data?! scratch
Au publicat ieri ambele exemplare, dupa finalizarea procedurii de descretizare(in 29.03). Presupun ca SRI l-a publicat primul iar Parchetul General  la cateva ore dupa.
Aha! bine
La Brasov a fost ieri prima zi de primavara adevarata, asa ca am "chiulit" fata de la scoala si ne-am plimbat in aer liber, inclusiv la Zoo. N-am prea avut timp de internet. Laughing


P.S. De cateva zile tot vreau sa-ti spun ceva mult mai important: pe 25 martie a inceput sezonul 3 din Billions, iar Homeland cred ca a ajuns la episodul 8 din sezonul 7. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 31, 2018 4:03 pm

ENKI a scris:Conform oranjgutanului bine informat, cica Scutea l-ar chema pe procurorul care a semnat in locul lui Nitu. veselie

[i]
Gelu Visan a adăugat 4 fotografii noi.
15 ore ·

Justiția Infractoare.Protocoalele cu ICCJ și CSM.
Am citit și recitit, am notat, m-am uitat în legi, iar am recitit și, cu fiecare trecere, nu-mi vine să cred ce au făcut din Justiție vagabonzii ăștia infractori.
Maior, Coldea, Koveși și Nițu, ( înțeleg că pentru el a semnat o procuroru adjunct Scutea, deci sunt cinci)

Pai, poate Nitu se scoate din poveste daca nu a stiut ce a semnat Scutea in locul lui. Laughing Iar la Coldea este inca o nebuloasa Laughing
La Maior si Kovesi este clar.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Apr 01, 2018 8:04 pm

Boon Laughing Pe langa continutul socant al protocolului SRI-PICCJ pt. o tara ce se pretindea ca este democratica, securistii  mai au acum si tema de casa pt. a explica misterul cu ultima fila sau cel putin cu pagina 18 si semnaturile din exemplarul SRI al protocolului declasificat pe care  l-au publicat pe site laugh Este clar ca paginile 18 din cele 2 exemplare(ale SRI si PICCJ) sunt diferite laugh Eu sunt crioasa a afla cine cucubau a semnat pt. Coldea pe exemplarul SRI raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Apr 02, 2018 2:43 pm

În urma declasificării protocolului de colaborare semnat în februarie 2009, între SRI şi Parchetul General/Ministerul Public de către şefii şi prim adjuncţii celor două instituţii, Daniel Morar, Procuror Şef al DNA în acea perioadă, implicat în combaterea corupţiei de la nivel înalt şi managementul şi consolidarea instituţiei anticorupţie, a răspuns în exclusivitate la câteva întrebări punctuale legate de discuţiile de la acea vreme în legătură cu încheierea protocolului şi efectele instituţionale pe care acest document le-a avut.

Domnule Morar, în perioada august 2005- octombrie 2012, cât timp aţi fost procuror şef DNA, vi s-a propus semnarea unui protocol de colaborare între DNA şi Serviciul Român de Informaţii?

Au existat tatonări în sensul încheierii unui protocol între DNA și SRI, am susținut însă în discuțiile avute că nu sunt necesare întocmirea și semnarea unui astfel de protocol de colaborare, întrucât regulile privind instrumentarea unui dosar penal sunt cuprinse în întregime în Codul de procedură penală, iar drepturile și îndatoririle procurorului, precum și locul acestuia în cadrul sistemului judiciar se regăsesc în Legea nr.303/2004 și în Legea nr.304/2004. De asemenea, atribuțiile serviciilor de informații legate de cercetarea infracțiunilor care cad în competența DNA sunt limitate, potrivit legii, strict la sesizarea procurorilor competenți atunci când din activitatea proprie serviciului rezultă date și indicii cu privire la pregătirea sau comiterea unor asemenea infracțiuni.

După semnarea protocolului din februarie 2009, de către procurorul general de la acea vreme, care era şi şef al Ministerului Public şi conducerea SRI de la acea vreme, cum aţi pus dumneavoastră în aplicare protocolul respectiv ca procuror şef al DNA?

La începutul anului 2009, am primit, în calitate de procuror șef al DNA, spre conformare, sub forma unui document clasificat, protocolul de colaborare încheiat între PÎCCJ și SRI. Este vorba de documentul care a fost declasificat și care a apărut în spațiul public săptămâna trecută. La acel moment, după studierea acestuia, am avut o discuție telefonică cu doamna procuror general, Laura Codruța Kovesi, ocazie cu care i-am spus că eu nu agreez un asemenea protocol în condițiile în care prin acesta se adaugă la Codul de procedură penală, iar unele dispoziții sunt chiar contrare legii. Mi-a spus că aceasta este decizia luată și că protocolul trebuie respectat. I-am răspuns că nici procurorii DNA și nici eu nu vom respecta și nu vom aplica acest protocol. Acesta este motivul pentru care nu am prelucrat protocolul procurorilor din cadrul DNA, nu l-am adus la cunoștința lor, dispunând doar arhivarea acestuia la Compartimentul de documente clasificate din cadrul instituției.

Punctul 6 din acest protocol stabileşte ca o responsabilitate clară a Parchetului comunicarea “în mod operativ” către SRI, într-un termen de 60 de zile, a modului cum erau valorificate informările şi sesizările venite de la SRI. După semnarea protocolului din 2009 şi până aţi plecat de la şefia DNA, cum ajungeau informările şi sesizările SRI în DNA?

Începând cu luna februarie 2009, toate sesizările întocmite de către SRI au fost transmise la DNA doar prin Cabinetul Procurorului general al PÎCCJ, sub semnătura acestuia, spre deosebire de perioada anterioară în care sesizările de competența DNA erau trimise direct la această unitate de parchet. Fiecare sesizare a SRI era însoțită de o adresă în care ni se cerea ca, în conformitate cu art.6 din Protocol, să comunicăm modul de valorificare a informațiilor cuprinse în sesizare. Pe această cale au aflat și procurorii din cadrul DNA, cărora le erau repartizate aceste sesizări, de existența protocolului încheiat între PÎCCJ și SRI, fără însă a-i cunoaște conținutul. Am fost întrebat despre această obligație de către procurorii șefi de secție, le-am confirmat că a fost încheiat un protocol între cele două instituții, dar pe care îl vom ignora și, prin urmare, nu vom comunica modul în care vor fi valorificate informațiile primite de la SRI. Prin urmare, toate sesizările primite de la SRI, atât cele care nu au avut potențial de valorificare, cât și cele care au fost valorificate în sau prin întocmirea unor dosare penale, au fost arhivate, conform procedurii interne DNA în vigoare în acel moment, din dispoziția procurorului de caz, la Compartimentul de documente clasificate, fără realizarea informării prevăzute la art.6 din Protocol.

Domnule Morar, în DNA au existat nişte formulare standard, sub formă de tabele, care invocau acest protocol fără ca procorurii să-l fi consultat, iar formularele erau împărţite procurorilor care trebuiau să le completeze alături de cei de la SRI şi să stabilească astfel „echipele operative comune de lucru” şi planul comun de anchetă pe fiecare dosar în care era implicat şi SRI. Au fost distribuite pe vremea dumneavoastră asemenea formulare procurorilor DNA, au existat aceste echipe comune de lucru cu SRI în zona de cercetare penală, planuri şi strategii comune de lucru în dosarele instrumentate de DNA? Era legal potrivit Codului de Procedură Penală valabil în 2009?

Atât timp cât am condus DNA nu au existat echipe comune de lucru cu SRI în activitatea de cercetare penală, acest lucru nefiind posibil, întrucât ofițerii din cadrul SRI nu aveau, potrivit legii, atribuții de cercetare penală. Prin urmare, nu au existat nici ”formulare standard sub formă de tabele”, pe care, în temeiul protocolului, procurorii să fie obligați să le semneze.

Cât timp aţi condus DNA, au existat în DNA lucrători operativi ai SRI anume desemnaţi în instrumentarea dosarelor penale, înţelegeri verbale cu şefii SRI iar SRI făcea transcrierea şi redarea convorbirilor în dosarele în care SRI realiza interceptările?

Transcrierea și redarea convorbirilor telefonice interceptate, chiar în dosarele în care SRI realiza interceptările, erau efectuate doar de către procuror și sau ofițerii de poliție, întrucât, atât potrivit Codului de procedură penală din 1968, cât și a Codului de procedură penală intrat în vigoare în anul 2014, consemnarea activităților de supraveghere tehnică putea fi realizată doar de către procuror sau de către organul de cercetare penală.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dupa toate probabilitatile, mitomana de Kovesi este ofiter SRI sub acoperire. Si inca securista din aia, imputita. Si ala de-a semnat in locul lui Nitu o fi avand ceva grad secret. Doar asa se poate explica faptul ca 4 persoane au putut semna , de capul lor, protocolul lu' peste.
Nu i-o fi dat Oprea grad baschetozei chiar fara niciun motiv.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Apr 02, 2018 4:59 pm

baso a scris:Dupa toate probabilitatile, mitomana de Kovesi este ofiter SRI sub acoperire. Si inca securista din aia, imputita.

Securistii s-or fi gandit ca n-ar da bine ca o ofitereasa CIA sa conduca anticoruptia mioritica, asa ca au cam fost obligati s-o inroleze si sub mandrul tricolor. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Apr 03, 2018 7:35 am

ENKI a scris:
baso a scris:Dupa toate probabilitatile, mitomana de Kovesi este ofiter SRI sub acoperire. Si inca securista din aia, imputita.

Securistii s-or fi gandit ca n-ar da bine ca o ofitereasa CIA sa conduca anticoruptia mioritica, asa ca au cam fost obligati s-o inroleze si sub mandrul tricolor. laugh
Ceea ce au facut cei 4 semnatari ai protocolului se cam incadreaza la lovitura de stat comisa in secret. Nu stiu daca Kovesi a fost si calul troian al CIA bagat in Parchetul General, insa al securistilor din SRI a fost in mod sigur. Mi s-a parut fabuloasa reactia unui comentator de pe hotnews, sustinator fanatic al securistanului, care scria ca protocolul este legal , fiind semnat de SRI. Kovesi n-a schimbat nicio virgula din ce i-a pus SRI sub nas sa semneze, protocolul fiind clocit in integralitatea lui de catre ofiterii SRI de incredere ai lui Coldea. Dovada e tocmai "raportul de listare" mentionat la subsolul ultimei pagini din exemplarul PICCJ(despre care atentiona  Dragomir) I-a dat ordin Coldea lui Kovesi  sa-l semneze iar ea a semnat. Daca Daniel Morar n-a avut chef sa subordoneze DNA la SRI, tot Coldea este cela care a insistat ca in locul lui sa fie numita Kovesi la sefia DNA pt. a-si desavarsi operatiunea. Cam asa se leaga treaba...In Kovesi si-au pus nadejedea toti securistii si neosecuristii, cu sprijinul Ambasadei SUA, ca vor reinstaura securistanul in toata forta lui de alta data.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Apr 03, 2018 8:25 am

baso a scris: Daca Daniel Morar n-a avut chef sa subordoneze DNA la SRI, tot Coldea este cela care a insistat ca in locul lui sa fie numita Kovesi la sefia DNA pt. a-si desavarsi operatiunea. Cam asa se leaga treaba...In Kovesi si-au pus nadejedea toti securistii si neosecuristii, cu sprijinul Ambasadei SUA, ca vor reinstaura securistanul in toata forta lui de alta data.

Tocmai a cuvantat baschetoza la Europa FM, afirmand ca si Morar a lucrat tot pe baza unor protocoale cu SRI, ba chiar si PNA-ul lui Nastase, in 2003, tot cu securistii anticorupea. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Apr 03, 2018 9:29 am

ENKI a scris:
baso a scris: Daca Daniel Morar n-a avut chef sa subordoneze DNA la SRI, tot Coldea este cela care a insistat ca in locul lui sa fie numita Kovesi la sefia DNA pt. a-si desavarsi operatiunea. Cam asa se leaga treaba...In Kovesi si-au pus nadejedea toti securistii si neosecuristii, cu sprijinul Ambasadei SUA, ca vor reinstaura securistanul in toata forta lui de alta data.

Tocmai a cuvantat baschetoza la Europa FM, afirmand ca si Morar a lucrat tot pe baza unor protocoale cu SRI, ba chiar si PNA-ul lui Nastase, in 2003, tot cu securistii anticorupea. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Pai, au mai fost si alte protocoale secrete incheiate anterior, cam din 2003. Apar mentionate la art.64 din protocolul tocmai desecretizat. Deoarece publicul nu stie ce contineau alea, anterioare, foarte probabil ca baschetoza sa amestece intentionat lucrurile. Laughing

Nu prea cred sa aiba si dovezi ca pt. protocolul semnat de ea s-ar fi constituit un grup de lucru care sa fi lucrat anterior la proiectul de protocol. Dupa cum apare la pag.18 din exemplarul PICCJ, documentul a fost creat la 1 ian.2009 si listat in 2 exemplare a cate 9 pagini , in data de 3.02.2009, de catre ofiterul SRI in computerul caruia a fost creat documentul. Protocolul s-a semnat in 04.02.2009 fara sa se fi facut nici macar minime corectii in privinta unor banale erori de redactare. Laughing Cum naiba sa combati informatiile de calculator ale ofiterului SRI care a creat si listat protocolul  ? A petrecut asta revelionul impreuna cu grupul de lucru format din procurori iar dupa miezul noptii, inca beti fiind, au inceput sa compuna protocolul ?  veselie


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


"Nu există noţiunea de echipă mixtă în acest protocol şi nu este o colaborare, ci o cooperare”
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mooor laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Deci nu a transformat procurorii in colaboratori, ci in cooperatori in campul tactic. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 14 Empty Re: justiția

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum