SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+12
lolo
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dracu' gol
Armand
RocketQu33n
Vasile
baso
(Still a)Live
aurora
ENKI
delta
Anahoret
16 participanți

Pagina 24 din 33 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 28 ... 33  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Vin Aug 12, 2011 9:48 am

Am dat căutare "1984 orwell fertilizare", căci nu mai ştiu cum ajungeau să fie gravide femeile în lumea descrisă de Orwell. Sigur nu făcând dragoste! Mă rog... Am dat peste asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Aug 12, 2011 12:31 pm

(Still a)Live a scris:Am dat căutare "1984 orwell fertilizare", căci nu mai ştiu cum ajungeau să fie gravide femeile în lumea descrisă de Orwell. Sigur nu făcând dragoste! Mă rog... Am dat peste asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Interesant.
Mi-a povestit cineva, cu mult timp in urma, ca a cunoscut o batranica pe vremea lui Ceasca, care parea ciudata. Era singura pe lume si saraca dar citea carti imprumutate. Si le copia de mana ca sa le poata reciti ulterior. Nu se stia de xerox la vremea aia. Laughing Iar batranica avea in biblioteca si carti dar si o gramada de caiete cu cartzi copiate. Laughing Era nebunia ei, insa extrem de pasnica si de interesanta. Aproape naucitoare .


Si ca sa revin la mame surogat si organe donate de persoane in viatza laugh Nu-mi dau seama in numele carei morale bat unii toba ca ar fi inacceptabila donarea unui organ de catre un om viu sau purtarea unei sarcini pt. un cuplu infertil, conditionat de plata unei sume de bani.
In cazul unei vatamari corporale care a determinat pierderea unui organ, justitzia acorda in mod firesc despagubiri morale. Insa daca vrei sa-ti donezi un organ , tra sa existe o lege care sa te oblige sa o faci pe gratis. Laughing La fel, ca femeie, daca iti inchiriezi corpul ca sa portzi o sarcina pt. cineva, cu toate transformarile hormonale aferente , tra sa o faci pe gratis. Pai... gravidele mananca, au pofte, gretzuri, pot sa apara complicatzii...etc Laughing

In fine, ma indoiesc ca o inima artificiala i-o pune pe gratis, chirurgul cardiologul, unui bolnav cu inima grav afectata . Cum de altfel sunt convinsa ca orice alt organ artificial il costa pe pacient...daca asigurarile medicale nu suporta costul. Asha...cand este vorba despre organe artificiale, este moral sa platesti pt. ele o avere ; cand organele sunt naturale, tra sa fie date pe gratis, pt. ca altfel faci puscarie sau platesti amenda...ca pedeapsa pt. ceva inacceptabil si imoral laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Aug 12, 2011 1:27 pm

hi, hi, hi...yo ii cam confund pe Eddie Murphy(cu legile lui cu tot [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Laughing ) si Denzel Washington ...cand tra sa-mi aduc aminte de filmele in care au jucat fiecare dintre cei doi Laughing





siiiii...ma mir intruna ca am un EQ de ET laugh Sa mor yo salutare Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Aug 23, 2011 9:41 pm

Despre injuraturi raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cine si cum injura?

In ceea ce priveste categoriile lui Hofstede, studiul a confirmat Croatia si Spania drept culturi colective: aici persoanele se insulta intre ele in primul rand calificandu-se drept adulterine, fii sau fiice de mame de moravuri usoare. Contrar asteptarilor cercetatorilor, Grecia a reiesit a fi mai individualista decat colectivista la capitolul insulte: mare parte din termenii utilizati de greci faceau referire la categoria prostiei.

Germania, alaturi de Italia si Marea Britanie, s-au confirmat drept culturi masculine, orientate catre succes. Si, in pofida faptului ca cercetatorii o catalogasera drept feminina, la fel si Olanda. In ceea ce priveste virilitatea, sau prestanta sexuala masculina, a reiesit a fi o valoare (de fapt o non-valoare intrucat lipseste) doar in Spania, unde e foarte raspandit apelativul “carbon” (incornorat).

Norvegia este specializata in termeni evocativi ai diavolului, ce exprima nelinistea legata de ceea ce s-ar putea intampla dupa moarte. Unicitatea Norvegiei din acest punct de vedere este judecata drept efect al relativei ei izolari ca si comunitate protestanta intr-un bazin mitologic nordic.

Spania se distinge prin folosirea (mai degraba obsesia) de termeni ce fac referire la virilitate, si alaturi de Croatia, la onoarea familiei. Probabil influentei catolicismului i se datoreaza valoarea inalta atribuita familiei.

In Grecia sunt folositi adeseori termeni cu referire la handicapuri fizice; in Olanda, termeni referitori la boli.

Cat despre termenii cu conotatie sexuala, acestia sunt raspanditi pretutindeni. Olanda si Franta ii prefera mai ales pe cei referitori la organele genitale si promiscuitatea sexuala feminina, in timp ce Italia, Marea Britanie si Statele Unite utilizeaza frecvent actiuni sexuale, la fel si Croatia focalizata tot pe acest soi de “intreprinderi”, dar si pe organele genitale.

Criticile legate de lipsa inteligentei sunt raspandite in toate culturile. In acest domeniu, femeile sunt criticate prin termeni mai blanzi decat barbatii. Iar femeile, la randul lor, profereaza mai des decat barbatii insulte la adresa lipsei de inteligenta (cretin, idiot, etc); semn ca pentru ele aceasta reprezinta o caracteristica importanta. Barbatii sunt comparati cel mai frecvent cu organele genitale, in timp ce femeile cu animale. In aproape toate tarile studiate femeile primesc mai putine insulte decat barbatii: doar in Germania si in Croatia mai multe. Desigur, doar femeile sunt calificate drept “curve”.

Vocabularul "anal" este foarte utilizat in Germania si in Italia, dar este comun si in Grecia, Statele Unite si Franta; acest tip de imprecatii fiind, insa, aproape absent in Polonia, Olanda si Croatia.

Termenii ce evoca animale sunt frecvent uzitati in Germania si Croatia, rar in Statele Unite.

Lipsa educatiei este un aspect considerat relevant in Italia, Spania, Franta si Grecia.

In general, Polonia si Statele Unite utilizeaza mai putin termeni jignitori fata de celelalte tari studiate.

"Cretin/a" este insulta cea mai utilizata potrivit rezultatelor studiului olandez, in vreme ce, utilizarea triviala a organului sexual masculin este un adevarat joker lingvistic, exprimand, dupa caz, ofensa, supriza, enervare, elogiu.

Campionii sudalmelor

Dar exista oare o natiune care sa mandreasca cu recordul mondial in materie de insulte si injuraturi? Multi atribuie acest record Italiei, altii Spaniei. Unul dintre pionierii acestui domeniu de studiu, antropologul englez Ashley Montagu, spunea in urma cu 40 de ani ca injuraturile reprezinta o tema atat de vasta incat orice tentativa de a-i studia toate fatetele ar fi imposibila.

La ora actuala, gratie netului, ne putem face totusi o idee, fie ea si aproximativa. Pe web exista multe dictionare interlingvistice de injuraturi, iar cel mai complet este considerat Alternative dictionary al norvegianului Christian Holm: cuprinde 2740 de expresii licentioase in 162 de limbi (cele mai bogate in injurii rezulta a fi, in ordine descrescatoare, engleza, spaniola, franceza si italiana). O opera “titanica” in toata puterea cuvantului, din care poti descoperi ca locuitorii tarilor nordice au o adevarata obsesie pentru excremente, latinii pentru sex, iar orientalii… pentru stramosii lor.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Aug 24, 2011 4:32 pm

Blog dedicat pisicilor scanate laugh laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Lun Aug 29, 2011 3:50 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Partea finala, cu superstitiile, strica articolul Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Joi Sept 01, 2011 2:10 pm

Un articol mai vechi, din 2006 Laughing

Pe piata mondiala cererea este mai mare decat oferta

Cu vreo suta de ani in urma, transilvanenii erau mari exportatori de trufe la Viena. Acum le vand in special pe piata italiana si nu fac decat sa dezgroape acest tezaur ascuns, spune dr. Fekete Oskar. Italienii, francezii, spaniolii si ungurii le-au ridicat la rang de aliment de lux. Bursa trufelor se afla la italieni. In Romania cresc cateva soiuri de trufe albe si negre care au inceput sa fie comercializate din 2003. Tru-farii romani fac comert cu trufa neagra si cu o trufa alba de vara, pe care o pot vinde cu pana la 300 euro kilogramul pe piata externa, spune dr. Fekete Oskar. Cea mai scumpa trufa comercializata pe piata mondiala apartine unui soi rar de trufa alba, al carei pret poate ajunge la 4000 de euro kilogramul. Romanii si-au pus si ei mintea sa o caute in tara si au gasit-o, insa o singura data, in anul 2004.

La vanatoare de trufe

Trufele se culeg cu caini dresati. Stapanul sta, iar cainii muncesc, povesteste razand dr. Fekete Oskar. Un caine dresat costa intre 2000 si 5000 de euro. Cainii fie adulmeca, apoi scurma cam 20 cm, uneori si 70 cm, pana dau de cuibul de ciuperci, dupa care stau si asteapta ca stapanul sa vina sa le culeaga, fie dupa ce au gasit cuibul de ciuperci cainii scurma si vin pe rand cu "prada" in gura la stapan, care-i rasplateste cu o bombonica. Un vana-tor poate culege pana la 50-60 kg, dar media poate fi undeva la 10-15 kg. Depinde de zona, spune dr. Fekete Oskar.
Exista si un drum al trufelor, care este tinut secret. Cine are trufe de calitate si poate asigura saptamanal o livrare de 10-200 kg de trufe poate ramane pe piata, afirma cu toata siguranta dr. Fekete Oskar. "Intotdeauna le spun trufarilor: nu stricati cuiburile de ciuperci, aveti grija cum le culegeti! Ele sunt bancomatele voastre din padure, iar cainii sunt cardurile voastre".

In strainatate, o afacere sponsorizata de stat

In zonele unde nu cresc in flora spontana, s-a ajuns la performanta sa fie cultivate, spune dr. Fekete Oskar. In Franta anilor '70, in Italia si Spania anului '92, iar mai recent in Ungaria, Australia si Noua Zeelanda, au fost cultivate trufe printr-o metoda prin care sunt fixate la radacina. Plantele incep sa produca trufe la 10 ani de la cultivare. Statul spaniol a sponsorizat plantarea a 500 ha de trufe in anii '90, o investitie de milioane de euro, spune dr. Fekete Oskar. In 2001 a avut loc prima recolta. "Statul care nu a incasat un ban timp de zece ani a fost bucuros ca isi va primi taxele conform intelegerii cu plantatorii, iar acestia din urma sunt multumiti ca nu au atata munca de facut", mai spune dr. Fekete. Piata trufelor are un flux continuu, cand termina europenii sezonul, incep sa vanda australienii si neozeelandezii.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si unul mai nou, din 2011 Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

După ce au făcut analize de sol, reprezentanţii firmei italiene i-au dat verdictul lui Sandu Pop: poate scoate trufe din pământul său, dacă va înfiinţa o cultură acolo. În judeţul Maramureş există potenţial, atât din punctul de vedere al climei, cât şi din punct de vedere al solului. O astfel de cultură se face pe un teren calcaros, cu un nivel ridicat al PH-ului ( de la 6- 6,5 în sus).

Cu alte cuvinte, daca mai ajunge la 68 , Sandu Pop se va imbogatzi din trufe de cultura Laughing

Iar comentariile de la articolul asta chiar ca sunt bestiale Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Joi Sept 08, 2011 11:47 am

Apropo de imn. Pe la inceputul clasei a II-a, fii-mea a trebuit sa invetze poezia "Desteapta-te romane" . I s-au parut prea grele versurile de memorat. Aproape a inceput sa planga ca nicicum nu-i intrau in minte unele cuvinte si ordinea strofelor. Ca s-o ajut, mi-a venit ideea geniala sa-i fac benzi desenate Laughing La fiecare strofa i-am facut un desen -doua(amuzante sau sadice, functzie de ideile exprimate de poet) cu versurile aferente scrise sub desene. A distrat-o la culme ideea mea si a invatzat rapid poezia, privind si razand la desene. In final , am sters versurile si am pus-o sa-mi recite poezia privind doar desenele .Pt. ca s-a descurcat perfect, mi-a cerut voie sa duca banda desenata la scoala . Ca daca o asculta doamna sau le da autodictare, sa si le puna in fatza ochilor raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Joi Sept 08, 2011 11:03 pm

baso a scris:Apropo de imn. Pe la inceputul clasei a II-a, fii-mea a trebuit sa invetze poezia "Desteapta-te romane" . I s-au parut prea grele versurile de memorat. Aproape a inceput sa planga ca nicicum nu-i intrau in minte unele cuvinte si ordinea strofelor. Ca s-o ajut, mi-a venit ideea geniala sa-i fac benzi desenate Laughing La fiecare strofa i-am facut un desen -doua(amuzante sau sadice, functzie de ideile exprimate de poet) cu versurile aferente scrise sub desene. A distrat-o la culme ideea mea si a invatzat rapid poezia, privind si razand la desene. In final , am sters versurile si am pus-o sa-mi recite poezia privind doar desenele .Pt. ca s-a descurcat perfect, mi-a cerut voie sa duca banda desenata la scoala . Ca daca o asculta doamna sau le da autodictare, sa si le puna in fatza ochilor raset
Stil de învăţare predominant vizual, la fata asta a ta. De obicei, cu secundar kinestezic. La mine aşa e. Presupun că şi la tine.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Sept 09, 2011 8:53 am

(Still a)Live a scris:
baso a scris:Apropo de imn. Pe la inceputul clasei a II-a, fii-mea a trebuit sa invetze poezia "Desteapta-te romane" . I s-au parut prea grele versurile de memorat. Aproape a inceput sa planga ca nicicum nu-i intrau in minte unele cuvinte si ordinea strofelor. Ca s-o ajut, mi-a venit ideea geniala sa-i fac benzi desenate Laughing La fiecare strofa i-am facut un desen -doua(amuzante sau sadice, functzie de ideile exprimate de poet) cu versurile aferente scrise sub desene. A distrat-o la culme ideea mea si a invatzat rapid poezia, privind si razand la desene. In final , am sters versurile si am pus-o sa-mi recite poezia privind doar desenele .Pt. ca s-a descurcat perfect, mi-a cerut voie sa duca banda desenata la scoala . Ca daca o asculta doamna sau le da autodictare, sa si le puna in fatza ochilor raset
Stil de învăţare predominant vizual, la fata asta a ta. De obicei, cu secundar kinestezic. La mine aşa e. Presupun că şi la tine.
Si auditiv. Pana nu a mers la scoala, ma miram cate cuvinte noi inregistra , preluate de la TV sau de aiurea. La multe dintre ele nu stia sa le explice semnificatzia insa le folosea corect , in enuntzuri logice. Le intuia sensul. De pilda, cand nu avea nici 3 ani implinitzi si am chemat-o odata la mancare, mi-a raspunsa cu tupeu ca " ar veni doar in ipoteza in care i-ar fi foame" raset De altfel, a fost foarte preocupata , de cand a invatzat sa vorbeasca , sa pronuntze corect cuvintele. Nu-i placea ca radeam (se simtzea ridicola) cand stalcea cuvinte (gangan=galben, potrocoliu=portocaliu , sala polilaventa =sala polivalenta, etc) iar noi o instigam sa le repete pt. amuzament. Cand observa ca prea tare radeam auzind vreun cuvant stalcit , de regula nu mai rostea cuvantul ala pana nu era sigura ca-l zice
corect . Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Sept 09, 2011 1:31 pm

Stii ce simt eu ,Live? Undeva se greseste imens in educatia copiiilor, psihologic vorbind. Nu toti parintii sunt atenti la micile semnale sau detalii pe care chiar copiii le dezvaluie maturilor din subconstientul lor curat,inca din primii ani ai copilariei. Pana la 6-7 ani, personalitatea lor poate fi distrusa sau marcata doar de parinti, bunici , rude apropiate si educatoarele de la gradinitza ; dupa aia ...si de scoala, anturaj, televiziunea,etc. Cand sunt micutzi , au o imaginatzie atat de vie si o placere de a face analogii mentale fascinante ori de a improviza firesc atunci cand nu-i cenzureaza nimeni Laughing Este si motivul pentru care multzi oameni maturi se simt cuceritzi de spontaneitatea copiiilor, mai ales a celor foarte receptivi inca din primele lor luni de viatza . Este un fel de magie ...ca si cum ai percepe un extraterestru care incearca sa zica lucruri complicate in modalitati de exprimare simple Laughing Nu fac decat sa exprime exact ceea ce simt , codificat/decodificabil in maniera lor si cu ajutorul tuturor formelor de comunicare posibile prin intermediul simtzurilor : miros, auz, vaz, pipait, gust ...simtzul umorului etc raset [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
People are taught is school that humans have five senses. They are hearing, sight, touch, smell and taste. In reality, people have more than five senses. The number ranges from 9 to over 20.
Primul cuvant pe care fii-mea l-a rostit, fara sa-si dea seama, a fost p.ula-la-la . Pt. ca m-a vazut si auzit(simtzit) razand , ca pe o mamica dornica sa savureze progresele copilului in comunicare, a repetat cuvantul la nesfarsit vreo 2 zile, dornica sa ma vada razand laugh A fost chiar nebunatica si insistenta bebelusha ; a trebuit sa fac eforturi ca sa o ignor pt. a o determina sa-si aleaga urmatorul "prim cuvant": tata laugh Nah, ce era sa mai comentez ? Mi-a dat sah inca de bebel-a Laughing



baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Vin Sept 09, 2011 6:14 pm

Învăţăm în toate modurile, dar avem un stil predominant, cu unul secundar, iar după ele...potopul. Înţeleg că la a ta fată e vizual cu auditiv. La tine cum e?

Ne naştem perfecţi, cu legături cu... Na! La voi, atunci când un copil foarte mic râde în somn, e vorba aia că "Se joacă îngerii cu copilul"? Mă rog... Vin apoi fel de fel de adulţi "inteligenţi", care încep să rupă bucăţi din noi, pentru a semăna cu ei. Ne închid în cuşti, ne pun botniţă. Devenim ca ei...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Sept 09, 2011 7:27 pm

(Still a)Live a scris:Învăţăm în toate modurile, dar avem un stil predominant, cu unul secundar, iar după ele...potopul. Înţeleg că la a ta fată e vizual cu auditiv. La tine cum e?


Preponderent vizual si la mine .Mi l-am perfectionat intuitiv ajungand la citire rapida combinata cu sublineierea textului pe culori corespunzatoare ideilor principale si secundare si memorarea schematica functie de cuvinte cheie si culori.
Secundar este tot cel auditiv. Imi placea sa invatz pe muzica instrumentala (versurile ma bruiau Laughing ) si eram capabila sa sa iau note de curs dupa dictare, la o vorbire normala sau alerta, impartzind mecanic textul pe idei principale , secundare si subsecundare (de umplutura) in timp ce-mi fugea gandul si la altele, fara sa fiu tot timpul atenta la ce vorbea profu' sau la ce scriam. Insa cand imi citeam notele de curs, imi aduceam aminte si de alte detalii din discurs , mai ales cele asociate unor "incidente" : gesturi sau schimbari in intonatzia vocii .

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Sam Sept 10, 2011 6:35 am

în timp ce la Sarmisegetuza o firmă dărâma zidul cetății de interes istoric pentru a face o parcare sau ce naiba, la Deva se preferă organizarea penibilităților de genul defilării unora îmbrăcați în costume de soldați de pe vremea imperiului roman și trasul cu arcul... în secolul XXI laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Sept 10, 2011 8:55 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Habar n-aveam ca si pisicile pot fi tunse Laughing
Adica nu mi-as fi putut imagina niciodata ca vreuna dintre pisicile pe care le-am avut sa accepte asa ceva raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu este indicat sa fortezi pisica sa fie tunsa in cazul in care nu doreste. Acest lucru ii poate cauza traume si implicit schimbari ale comportamentului.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  Dracu' gol Sam Sept 24, 2011 12:10 pm

Cele mai dezgustătoare băuturi din lume. TOP 5

Locul 5.Kumâs (sau Airag). Mongolia.

Este rezultatul pasiunii mongolilor pentru cai. Se ia lapte de iapă şi se pune la păstrare într-un stomac de vacă (moartă în prealabil). După o vreme, fermentarea produce o concentrare alcoolică de cca 5%. Un mongol mediu poate bea cam cinci litri de aşa ceva pe zi. Poate de aceea Mongolia are una din cele mai mari procente de ciroză din lume.

Locul 4.Feni. India.

Feni vine din sudul Indiei, din regiunea Goa. Se face din nucă de cocos sau din nuci de acaju. Este triplu distilată şi se bea amestecată cu suc de lămâie sau apă gazoasă. Este foarte tare. În India e foarte cald.

Locul 3. Kvas. Rusia.

E o bătură pe care au făcut-o celebră marii scriitori ruşi si sovietici. Personajele lor beau cvas ori de câte ori fac o pauză de la votcă. Dar puţină lume ştie ce e cvasul. Bătura se face mai ales în casă şi are la bază fermentarea pâinii vechi şi negre de secară. De aceea are un aspect închis la culoare. Se vinde din butoaie metalice la colţ de stradă. Pentru că are un conţinut scăzut de alcool, ruşii îl consideră o băutură răcoritoare.

Locul 2.Vinul de şarpe. Vietnam.

În suburbiile Hanoiului există un „Sat al Şarpelui” specializat în fabricarea acestei băuturi. Există două feluri de a prepara Vin de Şarpe, ambele sunt cumplite. În prima variantă se pune un şarpe veninos în alcool pentru mai multe luni, până când etanolul distruge veninul. În varianta doi, se amestecă pe loc un sortiment local de rachiu cu sânge şi bilă de şarpe proaspăt ucis.

Locul 1. Brennivin. Islanda.

E o spirtoasă populară în mai toate ţările nordului. Se face din cartofi fermentaţi împreună cu ceva chimen. E extrem de tare şi se bea la greu în timpul lui Thorrablot, sărbătoare de iarnă. Merge perfect alături de bunătăţile locale: testicule de ren sau cap de oaie fiert.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

vesel
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Dum Sept 25, 2011 12:03 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

laugh
Yo n-am sonor la videoclipul ala, astfel incat nu-mi dau seama ce intoneaza tricolorii ca sa-i sperie pe "Nude Blacks" laugh
Vreo manea, ceva, cu ooooof viaaaata mea sau pumnii mei minte nu are ?! suspect raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Dum Sept 25, 2011 12:32 pm

in mod sigur ca vampirii new zeelandezii, in costumul lui Adam, au bagat muzica asta , de speriat vampirii din Carpatzi raset (am intuit dupa gesturi Laughing )


ma indoiesc ca ai nostri , in pielea goala, au mai avut chef sa cante Desteapta-te romane , regulamentar, toate strofele obligatorii, potrivit legii , ca sa-i sperie pe adversari raset

Deci ...la ai nostri nu le-au ramas decat ....Laughing




baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Sept 27, 2011 2:15 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pai, pe alea,asa imbracate, cum le vezi intrand intr-un magazin de bijuterii tra sa stai cu ochii pe ele si sa le controlezi la iesire . Laughing Si totusi, au reusit sa faca disparute bijuteriile laugh

Tziganca despre care povesteam pe un alt topic imi spunea ca tot in Anglia furau bijuterii cu guma de mestecat.
Tehnica era foarte simpla Laughing Una dintre ele, bine imbracata si cocheta studia bijuteriile , eventual si cumpara vreuna mai ieftina iar pirandele in costume traditzionale isi faceau aparitzia , creau o mica diversiune p'acolo iar bijuteriile furate i le pasau discret cochetei care le lipea la fel de discret, cu guma de mestecat, sub tejghea sau intr-un loc putin vizibil din magazin. Chiar daca erau filmate si apareau fortele de ordine sa le controlozeze la iesirea din magazin , nu gaseau nimic asupra lor . De regula, cocheta era prima lasata in pace(mai ales daca a si cumparat d'acolo) iar pirandelor galagioase si oripilate pt. discriminare li se facea un control amanuntzit pt. ca era evidenta disparitzia unor bijuterii valoroase Laughing Dupa 2-3 ziile aparea o alta cocheta interesata sa cumpere bijuterii si desprindea discret guma de mestecat din ascunzatoare. Laughing Nebuna de tziganca m-a asigurat ca niciodata n-au fost prinse ; puteau englejii sa beleasca ochii la inregistrarea video pana ametzeau si dadeau in balbaiala - toate pirandele ieseau curate din magazinul de bijuterii Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Sept 27, 2011 3:34 pm

Mi-a povestit ea mai multe tehnici din astea , de ciordeala meseriasha, insa nu-mi mai aduc aminte . Ciorditu' cu ciunga m-a facut sa rad cu lacrimi, la fel si modul in care ii aburea pe barbatzi (mai ales pe aia norvegieni), prin birturi si resturante, imbracata artistic in tzoale de tziganca florareasa autentica, ca sa-i cumpere trandafiri la 100 euro bucata raset Le canta, le citea in palma, le facea ochi dulci,le promitea marea cu sarea, prostii din astea...

Am cunoscut-o intamplator si, pt. ca am ajutat-o intr-o problema, fara sa-i cer nimic in schimb, tipa a prins drag de mine. Astfel incat, de cate ori revenea in tzara, ma suna sa vada ce mai fac si sa ne intalnim ca sa mi se laude cu ce nazdravanii a mai comis pe unde a umblat.
Cand a aflat ca intentzionez sa ma casatoresc, ea mi-a facut cadou aurul pentru verighete si mm-a rugat sa nu-l refuz , pt. ca mi-l daruieste din suflet. Laughing Sincera sa fiu, chiar m-a impresionat gestul ei si n-am putut s-o refuz. Astfel incat, in verigheta, am aurul dintr- un fost lantz cu medalion tziganesc Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Joi Sept 29, 2011 9:02 pm

În ultimele zile, o fotografie a făcut ocolul lumii pe internet. scratch
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Fotografia este veche, din 1999, insa a inspiriat o faza identica din ultimul episod Dr.House pe care l-am vazut in urma cu cateva zile la TVR1. Oare episodul asta din Dr House sa fi declansat brusc, pe net-ul romanesc, amintirea acelei fotografii ? scratch

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Sam Oct 15, 2011 7:38 pm

Pana la urma se pare ca s-a ocupat cate ceva si prin Bucuresti, respectiv Parcul Unirii, unde 60-70 de protestatari au rezonat la nivel universal cu micro-revolutia globala a lui Soros. laugh



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Oct 16, 2011 6:27 am

ENKI a scris:Pana la urma se pare ca s-a ocupat cate ceva si prin Bucuresti, respectiv Parcul Unirii, unde 60-70 de protestatari au rezonat la nivel universal cu micro-revolutia globala a lui Soros. laugh
adică revoluția este un fel de pick-nick la care se strâng câțiva să stea la taclale despre cât de rău o duc ei... în timp ce mănâncă un sandwich și vorbesc la mobil? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Dum Oct 16, 2011 9:15 am

delta a scris:
ENKI a scris:Pana la urma se pare ca s-a ocupat cate ceva si prin Bucuresti, respectiv Parcul Unirii, unde 60-70 de protestatari au rezonat la nivel universal cu micro-revolutia globala a lui Soros. laugh
adică revoluția este un fel de pick-nick la care se strâng câțiva să stea la taclale despre cât de rău o duc ei... în timp ce mănâncă un sandwich și vorbesc la mobil? laugh
Pentru idiotii utili, se pare ca da. Ei au facut act de prezenta, au marcat momentul, au rezonat cu idiotii utili de pe intreaga palneta, ce mai, s-au simtit bine. laugh
Ca tot a venit vorba, imi place o anume definitie a revolutiei, concentrata in cantecul unui nene mai... underground: "revolutia inseamna educatie sau acumulare, stocare si procesare de informatie." Laughing

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Dum Oct 16, 2011 9:43 am

ENKI a scris:Pana la urma se pare ca s-a ocupat cate ceva si prin Bucuresti, respectiv Parcul Unirii, unde 60-70 de protestatari au rezonat la nivel universal cu micro-revolutia globala a lui Soros. laugh



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Imaginea preluata este obositor de leganata in flash insa tipul cu ciupilica este chiar haios Laughing "De ce nu se da o emisiune care sa prezinte ultimele cuceriri tehnologice? De ce nu vin oameni de stiintza la televizor?...Sa vina cercetatori, sa fie emisiuni de ore ...si banii pot disparea efectiv intr-o zi, ...banii ne-au incurcat viata...este o adunare pt. trezirea oamenilor, constientizarea maselor...oamenii pot trai fara bani, fara un sistem financiar care ne complica viatza ...N-am fost angajat niciodata. Traiesc din ce-mi da universul :circumstantze. Sunt creator de circumstantze. Da. Deci eu cer...pt ca asa functioneaza universul :ceri si tzi se va da. Clar....As vrea sa nu mai plecam de aici daca ar fi dupa mine. Daca ramanem aici iar oamenii ne vor intzelege, vor aduce ei (mancare) ...O sa fie frig ; o sa luam ceaiuri, o sa ne aduca ceaiuri " raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Dum Oct 16, 2011 9:59 am

Pana la urma au aflat si jandarmii ca era vorba despre o manifestare artistica ?..."deci nu se face gratar aici ...este...pur si simplu se ridica un cort in care nu sta nimeni .Daca nu sta nimeni in cort si nu facem mizerie si nu calcam iarba este in regula ? " raset


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Dum Oct 16, 2011 8:58 pm

ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:Pana la urma se pare ca s-a ocupat cate ceva si prin Bucuresti, respectiv Parcul Unirii, unde 60-70 de protestatari au rezonat la nivel universal cu micro-revolutia globala a lui Soros. laugh
adică revoluția este un fel de pick-nick la care se strâng câțiva să stea la taclale despre cât de rău o duc ei... în timp ce mănâncă un sandwich și vorbesc la mobil? laugh
Pentru idiotii utili, se pare ca da. Ei au facut act de prezenta, au marcat momentul, au rezonat cu idiotii utili de pe intreaga palneta, ce mai, s-au simtit bine. laugh
Ca tot a venit vorba, imi place o anume definitie a revolutiei, concentrata in cantecul unui nene mai... underground: "revolutia inseamna educatie sau acumulare, stocare si procesare de informatie." Laughing

Intre timp a disparut clipul de pe Youtube. vesel
Ia sa vedem ce se va intampla cu asta. laugh
Cedry2k - KOutro (produsa de Ofens)

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Noi 25, 2011 10:50 am

Am oprimit un SMS pe telefon, ceva reclama la un nou restaurant pescaresc, sau ceva de genul Laughing Pt. ca se laudau ca prepara si crocodil, am devenit curiosa. Astfel incat am descoperit pe internet ca da, se poate manca si crocodil Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iar articolul asta m-a amuzat Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Nashpa rau sa-ti sune telefonul in stomac. Cred si eu ca bietul crocodil s-a speriat.


Haios este si threadul asta, deschis de unul din Chile care si-a cumparat crocodil de la un bucurestean . [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Laughing Bine ca nu i-a vomitat crocodilu' salata de morcovi raset

Se pare ca romanii sunt atinsi de virusul clonelii raset


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Noi 26, 2011 5:23 pm

A doua oara in ziua de azi cand dau de numele ocultistului Aleister Crowley

Cica istoricul Mark Benyon, analizand corespondentza si cartile lui Aleister Crowley, a ajuns la concluzia că acesta ar fi fost un "ucigaş în serie, obsedat de Jack Spintecătorul" si totodata vinovat de moartea a 6 persoane dintre cele decedate in mod misterios dupa deschiderea sarcofagului lui Tutankamon

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Scriitor prolific, Aleister Crowley lasã moştenire o mare varietate de cãrţi, de la magie ceremonialã şi misticism la politicã şi filozofie. În cultura popularã numele sãu apare în numeroare produse de ficţiune. Îl gãsim ca o prezenţã fantasticã şi tenebroasã în literatura lui Somerset Maugham (The Magician), Dennis Wheatley (The Devil Rides Out), Ira Levin (Rosemary’s Baby), Anton Wilson (Masks of the Illuminati), în benzile desenate ale lui Alan Moore, în muzica lui Ozzy Osbourne (melodia Mr. Crowley de pe albumul Blizzard of Ozz) sau la chitaristul formaţiei Led Zeppelin, Jimmy Page, care cumpãrã o parte din garderoba şi manuscrisele sale, ba chiar şi casa acestuia din Scoţia…

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Noi 30, 2011 4:59 pm

Back to reality
A apărut programul care arată exact cum au fost "photoshopate" vedetele înainte să apară pe coperţile revistelor. Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Iar o fata curajoasa si dragutza, care sufera de o acnee severa, dezvaluie cu seninatate modul in care poate scapa de handicap bine




In tot cazul, momentul in care isi arata fatza reala, cu o sinceritate asumata , merita OSCARUL Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 24 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 24 din 33 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 28 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum