SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+12
lolo
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dracu' gol
Armand
RocketQu33n
Vasile
baso
(Still a)Live
aurora
ENKI
delta
Anahoret
16 participanți

Pagina 25 din 33 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 29 ... 33  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Dec 02, 2011 9:04 am

Al doilea 1 Decembrie

Post scris de Cristi.

Daca anul trecut de 1 Decembrie va uram “La multi ani!” si va invitam sa ascultati niste muzica, in acest an oscilez intre “Trio Expres – La multi ani de ziua ta” si “Parazitii – De ziua ta”. Va las sa alegeti dupa starea de spirit.

Mai mult de atat, dragi romani, va fac un cadou de ziua Romaniei. Va ofer un sfat practic despre cum sa scapati de cateii comunitari ce va agreseaza. Dati cu apa pe ei fratilor… nu am crezut ca functioneaza pana nu am vazut un nene tare calm incoltit de trei dulai, a dus frumos mana la sacosa (in capul meu deja i se pregatea o eticheta cu “inca unul care ii hraneste ca sa scape de ei”, dar spre surprinderea mea nu a fost asa) a scos o sticla de apa plata si a dat de trei ori, exact cum face popa cu busuioaca aia prin casele crestinilor, si a rezolvat situatia.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cu adevarat maiastru si simplu Laughing Un pistol cu apa in posheta sau in buzunar si se rezolva problema. raset Ideea ar fi ca trebuie experimentata de mai multe ori treaba asta pt. a breveta solutzia ( inregistrata la OSIM ) Laughing
Pe bune, si eu ma jucam asa cu un fost catzel . Pish-pish cu un pistol cu apa intre ochi iar cainele se retragea nedumerit ca ce m-a apucat Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Dec 07, 2011 8:39 am

Eh, iata !
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Rotind-o putzin altfel, pe umarul Monalisei yo il vad pe Burt Simpson cu gura cascata si cu o masca de mayas ce ii acopera fatza pana la gura Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si mai rasucita, sub umarul Monalisei parca vad o maimutza ghemuita care tine ceva in mana ; parca ar tzine tot o masca sau ar linge o acadea Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Dec 07, 2011 9:14 am

Tinand cont ca personajul de desene animate nu exista in acele vremuri, dar aduce oarecum cu statuile din Insula Pastelui ... Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 13, 2011 2:24 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mult curaj tra sa aiba politzistii romani sa faca razii in barlogul vrajitoarelor laugh Sa fiu in locul politzistilor, numa' sa vad linguroiul ala , lung cat prajina, m-as infricosha de farmece si blesteme albe pt. impotentza vesnica Laughing




baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Dec 14, 2011 4:25 pm

Ca fapt divers, de unde stiu jurnalistii (sau sursele judiciare) care sunt victimele vrajitoarelor si catzi bani au pierdut victimele Shocked ?
Din cate am priceput, doar Zavoranca a formulat plangere penala , presupunandu-se ca si-a declarat valoarea estimata a prejudiciului ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din moment ce organele abia au descins in palatele escroacelor de au ridicat obiecte, greu de crezut sa fi aflat, intr-un timp atat de scurt, lista fraierilor cu sumele platite la vrajitoare. Tra sa existe probe pt. a determina sumele cu care au fost prejudiciate posibilele victime dar si declaratzii ale acestora referitoare la sumele cu care s-au lasat fraierite.
Pe ce naiba se bazeaza astia cand vehiculeaza nume si cifre in presa ? Shocked

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Dec 14, 2011 5:06 pm

Vazand si numele Mihaelei Borcea pe lista aia, automat m-am gandit la povestea intoxicatiei cu mercur , una dintre "specialitatile"tzigancilor vrajitoare fiind si scoaterea argintului viu dupa ce cineva( de regula tot vrajitoarea) l-a bagat in corpul omului...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In fine, pe escroacele astea, analfabete, le cred in stare de orice . Partea proasta este ca nici despre cei dispusi sa plateasca pt. farmece, blesteme si dezlegari , nu potzi sa stii pana unde-i duce nebunia sau credulitatea.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Dec 16, 2011 6:40 pm

Dumnezeule, ce mizerie MAXIMA in articolul asta, de presa ...bazat pe citate din considerentele unei sentinte care in fapt motiveaza decizia de a elibera vrajitoarele Mad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pai, de sexemplu, yo vreau sa stiu mai ales partea din considerentele sentintzei judecatorului in care isi justifica decizia luata, nicidecum partea in care judecătorul redă referatul procurorilor de caz dezaprobare De ce cacatii astia nu au postat sentinta in intregime...daca tot au facut rost de ea ca sa dea citate ? . laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Dec 16, 2011 7:07 pm

Sincera sa fiu, ma revolta si aceasta poveste pt. modul pervers in care este gestionata in media .
O fi Zavoranca dilie ca a apelat la niste escroace vrajitoare ca sa decarteze atata purcoi de bani . Insa exista o vorba "Prost sa fii dar sa-ti revii" Este absolut perversa maniera in care se pune accentul pe prostia ei si nu pe practicile unor escroace care speculeaza cu maaare atentie obsesiile si depresiile victimei vanate, facute publice, profitand cu un maxim de cinism vrajitoresc de toate amanuntele aflate din media, pt. a-i ghici profilul psihologic si posibila tendintza de a se lasa manipulate .
In ce dracului de tzara traim ? Shocked

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Dec 16, 2011 7:48 pm

Cum naiba sa fie considerata normala o tzara ca Romania, in conditiile in care practici din astea, de evul mediu, sunt tolerate cu seninatate , pe acelasi principiu cu "sa pupatzi moaste sfinte cat mai multzi" sau "se da tigai , neamuleee" ?
OK. Or fi victimele proaste sau usor sugestionabile insa asta nu-i un motiv pt. a scoate in evidenta si a acuza efectul sau rezultatul atata vreme cat cauza profunda este ignorata sau protejata.

Pai da, daca prostia ar durea, inteligentza ar trebui sa faca bine ori macar sa gadile pt. a provoca rasul, facand umbre pe ecran...cu mainile Laughing








baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Joi Dec 22, 2011 10:40 am

Cocalarii din Bucuresti nu mai suporta nici macar colindele, daca au ajuns sa impuste colidatorii. affraid

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Ian 10, 2012 3:58 pm

Pun stirea aci, ca sa nu stric cumva organizarea de la Specii/Reptile: cica a fost descoperita o noua specie de sarpe - Atheris matildae, vipera cu coarne a Matildei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Ian 13, 2012 2:56 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mie mi se pare chiar crunt cu g din c Laughing Oricat de suGestiv ar da din maini Put(z)in


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu imi este neaparat antipatic , insa prea stie sa traga cu ochiul meu care nu stie sa se inchida Laughing Totusi, in ceea ce-l priveste, nu sunt sigura daca-l inchide cu adevarat pe stangul sau pe dreptul laugh
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

D'aia cred ca merita in stanga , aia cu verigheta (...ca asa stiu si eu sa-mi identific stanga) , care pare dreapta in poza, o inimioara roz bomb bon Laughing ...sau poate B...(u)r(u)sii o poarta invers... pe verigheta scratch Very Happy

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Ian 13, 2012 3:45 pm

Yo zic ca Putin era MULT mai sexy asa Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

He is cute Laughing



Catzelul se numeste Buf fi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Yo zic ca catzelu' seamana cu Beethoven Laughing




baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Ian 13, 2012 4:55 pm

Ceea ce le pot reprosha rushilor, cu Cernobalul lor cu tot, este ca si-au dorit cainele perfect Laughing Nah, lupa lu' Hainball Hector ...ca a aparut si PisiCoasele pe langa Buffi laugh Toate shansele ca cutzulchii cei viteji si maidaneji sa dispara eutanasiati in Ro mania, a.i (astfel incat) pisiCoasele sa nu mai aiba dusmani naturali in zona. Eventual, sa invezte limbi straine si sa latre ca si Buffi Laughing
Treaba Grea , ca si A PA, cu mutantzii astia laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Ian 13, 2012 5:24 pm

Deci si prin urmare, oricare pisici cu 4 urechi sau cu mai multe degete la labutze (ori mai puztine) decat este normal, mai ales daca au blanitza gri ori alb + negru, reprezinta un semn divin ca au liber de la rushi sa-si faca de cap Laughing
Doar javrele (indifirent de dimensiune)si piticii atomici sunt legatzi si innodatzi ruseshte vesel
De la rushi venea ploaia (radio activa) Laughing


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Ian 17, 2012 12:50 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cel mai mult mi-a placut avertizarea oferita de site-ul A1 , preluata de la The Telegraph Very Happy

Jimmy Wales, co-fondatorul Wikipedia, i-a sfatuit pe copii sa isi faca temele din timp, pentru ca miercurea aceasta nu vor putea sa gaseasca informatii pe site-ul pe care il conduce.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Feb 11, 2012 2:44 pm


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Feb 11, 2012 8:25 pm

Cica melodia aceasta ar fi cea mai relaxanta melodie din lume Suspect



La concluzia aceasta ar fi ajuns dupa studierea efectelor ei asupra a 40 de femei .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Personal, nu mi se pare prea grozava , ci chiar cam dizarmonica si plictisitoare. Nu are o anume tema muzicala si nu poate fi fredonata, nici macar in gand. Posibil insa ca sunetele care imita bataile inimii sa creeze o anumita rezonantza care regleaza pulsul .
Ma intreb de ce n-au studiat efectele melodiei si asupra barbatzilor , receptivitatea fiind diferita suspect In felul acesta, concluzia ar fi fost echilibrata .

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Feb 11, 2012 8:30 pm

De ce au zebrele dungi ? Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Un grup de cercetători din Ungaria şi Suedia spun că au rezolvat misterul dungilor zebrelor, scrie BBC. Ei susţin că animalele au dezvoltat acest aspect pentru a ţine la depărtare muştele.

Studiul, care a fost publicat în "Journal of Experimental Biology", arată că dungile de pe zebre nu sunt tocmai atractive pentru muşte fiindcă reflectă lumina. "Am început prin a studia caii albi, maro şi negri. Am observat că animalele mai închise la culoare atrag imediat muştele fiindcă pielea lor nu reflectă lumina la fel de bine", spune Susanne Akesson de la Universitatea Lund.

Cercetătorii au experimentat şi cu nişte scânduri pe care le-au vopsit în negru, maro, alb şi alb cu dungi negre ca o zebră. Ei au uns scândurile cu un adeziv special pentru a vedea cu exactitate câte muşte sunt atrase de fiecare scândură. Astfel au descoperit că albul cu dungi negre atrage cele mai puţine muşte, mai puţine chiar decât albul simplu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Sam Feb 11, 2012 8:52 pm

baso a scris:Cica melodia aceasta ar fi cea mai relaxanta melodie din lume Suspect



La concluzia aceasta ar fi ajuns dupa studierea efectelor ei asupra a 40 de femei .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Personal, nu mi se pare prea grozava , ci chiar cam dizarmonica si plictisitoare. Nu are o anume tema muzicala si nu poate fi fredonata, nici macar in gand. Posibil insa ca sunetele care imita bataile inimii sa creeze o anumita rezonantza care regleaza pulsul .
Ma intreb de ce n-au studiat efectele melodiei si asupra barbatzilor , receptivitatea fiind diferita suspect In felul acesta, concluzia ar fi fost echilibrata .
O fi ca iaurturile Activia, doar pentru femei. vesel
Io am experimentat pe mine, iar cea mai relaxanta melodie - bine, ascultata in casti, in timpul pedalarii pe bicicleta fara roti - mi s-a parut a fi Om mani padme hum.


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Sam Feb 11, 2012 9:00 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Dum Feb 12, 2012 7:51 am

Pai, si io zic ca exista foarte multe alte melodii care au un rol relaxant . A canta /a descanta ...cam tot in acelasi loc bat. Laughing
Aproape toate melodiile lui Enya sunt concepute in acest registru (asta ca sa dau doar primul nume care mi-a trecut prin cap). Iar muzica instrumentala, fara vorbe, este de cele mai multe ori conceputa pt. a activa anumite emotzii placute si relaxante. Evident, este si o chestiune care tzine de gusturile personale, insa cand suntele sunt armonios combinate, talentul compozitorului de a transmite la pachet multe senzatii placute, nu poate fi pus la indoiala de nimeni.
M-a impresionat in mod tare placut cand l-am descoperit, pe Youtube, pe Didulya (muzician nascut in Belarus) bine I-am ascultat mai multe melodii (in casti), incat sa pot zice , cel putzin din punctul meu de vedere, ca baiatul asta are talent cu carul , chiar daca nu este promovat asa cum ar merita sa fie .




baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Feb 28, 2012 7:47 am

Se pare ca unii aplica cu mare succes, in real, ceea ce au dobandit prin intense zbateri virtuale. Laughing

Un bucureştean şi-a găsit maşina clonată

Caz incredibil în Capitală. Un bucureştean a descoperit că maşina lui a fost clonată. Proprietarul a anunţat imediat poliţia, dar abia când a pus autoturismele unul lângă altul a reuşit să-i convingă pe oamenii legii că a găsit o maşină, copie fidelă cu a lui.
Situaţia inedită s-a petrecut chiar în faţa unui service auto din Capitală. Maşina clonată era abandonată acolo.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Omul a sunat imediat la poliţie. Anchetatorii au verificat maşina şi au descoperit că seriile motorului erau modificate şi numerele de inmatriculare erau false.
Interpolul şi Europolul încearcă de câteva luni să dea de urma celor care clonează maşini, dar fără rezultate.
Oamenii legii susţin că acest caz este o premieră pentru România.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Mar 03, 2012 11:59 pm

Calculatoarele cuantice

O echipă de fizicieni australieni și niponi a realizat în cadrul laboratorului Akira Furusawa, de la Universitatea din Tokyo, prima teleportare, sau primul transfer rapid de informație cuantică (sub forma unor biți de lumină) dintr-un loc în altul, fără a o altera în timpul procesului.

Pentru reușita proiectului, cercetătorii au distrus informația într-un loc și au recreat-o în altul. Implicațiile sunt departe de a ne duce cu gândul la teleportarea obiectelor sau a ființelor, dar ar putea însemna un pas important spre construirea computerelor cuantice, sigure și eficiente.

Experimentul a avut loc ca un soi de aplicare a principiului “Pisicii lui Schrödinger”, oamenii de știință studiind biți de lumină aflați în starea de superpoziție, adică în două faze diferite simultan. Fizicienii au produs transferul de informație cuantică fără să o miște fizic. A fost distrusă într-un loc și instantaneu “resuscitată” în altul, neschimbată.

Performanța este notabilă, întrucât experimente anterioare ce au vizat teleportarea erau fie foarte încete, fie determinau pierderi de informație. Probabil, succesul se datorează și amestecului copleșitor de tehnici de manipulare cuantică permise de dispozitivul folosit, intitulat Teleporter. Rezultatele pavează drumul către era transmisiunilor rapide și de mare fidelitate a unor volume uriașe de informații, prin rețele de comunicații cuantice.

În locul clasicului sistem binar, care codifică orice informație în secvențe consecutive de 1 și 0, computerele cuantice stochează datele sub formă de biți cuantici, sau qubiți, de natură să reprezinte simultan 1 și 0. Această superpoziție le va permite computerelor să rezolve multiple probleme în același timp, cu radament crescut.

În cadrul experimentului coordonat de Noriyuki Lee, de la Universitatea din Tokyo, echipa de cercetători s-a bazat pe acea trăsătură a unor particule care, chiar dezbinate și separate de distanțe mari, rămân totuși conectate și înt-un raport de influență reciprocă. Fizicienii au conectat o undă luminoasă la o astfel de pereche de particule în cadrul dispozitivului folosit, după care au anulat una și o particulă. Cea rămasă a păstrat informațiile exacte ale undei de lumină, făcând posibilă reconstruirea sa.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cercetătorii IBM au făcut un pas uriaş spre realizarea calculatoarelor viitorului, calculatoarele cuantice, care folosesc mecanica cuantică pentru a valorifica puterea atomilor şi moleculelor.

Computaţia cuantică extinde baza informaţiilor „înţelese” de către calculatoare”: biţii. În timp ce un bit poate avea fie valoarea „1” fie valoarea „0”, qubitul (bitul cuantic) le poate avea în acelaşi timp.

Noul tip de computaţie foloseşte informaţia din qubiţi, punând în practică teorii speculate de comunitatea ştiinţifică de zeci de ani: „proprietăţile qubiţilor vor permite calculatoarelor cuantice să efectueze simultan milioane de computaţii” susţin oficiali ai companiei IBM, adăugând: „un singur qubit poate conţine mai mulţi biţi de informaţie decât numărul atomilor din Univers.”

Problema savanţilor legată de qubiţi este că aceştia au o durată de viaţă de doar câteva miliardimi de secundă. Cei de la IBM au reuşit să dezvolte qubiţi „tridimensionali” superconductori, ce îşi pot menţine starea cuantică până la 100 de microsecunde (reprezentând o îmbunătăţire de 200-400% faţă de tentativele mai vechi).

Pentru a valorifica puterea computaţională cuantică, cercetătorii au fost nevoiţi să minimizeze erorile de calcul create de intervenţia factorilor precum căldura, radiaţia electromagnetică sau diferitele defecte ale materialelor.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Dum Mar 04, 2012 7:15 am

Cica Internetul ar cantari 50 de grame. scratch Valoarea de 50g ar reprezenta greutatea tuturor electronilor din componența electricității necesare funcționării Internetului – luând în calcul cele 75-100 de milioane de servere care îl susțin, fără a include toate terminalele pe care acesta este accesat și unde rulează. Este vorba despre o energie electrică de circa 40 de miliarde de watti. Calculul cercetătorilor are la bază teoria a relativității enunțată de Einstein, potrivit căreia E=MC2, care corelează energia cu masa

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ceea ce m-a dus cu gandul la povestea aia, ca sufletul uman ar cantari 21 grame , adica aproape cat jumatate de internet . Laughing Ceea ce insemana ca minim 3 suflete de oameni, adunate, ar putea avea o energie mai mare decat a internetului. Laughing
Ce s-ar distra Einstein sa auda treaba asta ! raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Dum Mar 04, 2012 4:23 pm

Daca masuram m in grame, iar c in centimetri pe secunda, E se va obtine in unitati de energie numite ergi. Conversia completa a unui gram de masa in energie eliberata este data de formula:

1 X (3 X 10¹º)² = 9 x10²ºergi, ceea ce este echivalent cu explozia a circa 1000 de tone de trotil.

Deci, in cantitati mici de materie sunt continute resurse enorme de energie, numai sa stim cum sa le extragem. Armele si centralele nucleare sunt exemple obisnuite, terestre, ale eforturilor noastre sovaielnice si ambigue din punct de vedere etic de a extrage energia despre care Einstein spunea ca este prezenta in intreaga materie. Arma termonucleara, bomba cu hidrogen, este o instalatie inspaimantator de puternica, dar nici ea nu este capabila sa extraga macar un procent din mc patrat a masei m de hidrogen.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

daca viteza luminii in vid=299.792.458 m/s (metri pe secundă), probabil ca in formula ar trebui sa fie vorba despre 10¹¹ scratch



baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Joi Mar 15, 2012 2:57 pm

Am fost sunata azi, de una , de la Compania "La fantana", care dorea sa-mi vanda apa pe baza de abonament lunar Shocked Laughing Cica abonamentul ar costa 84 lei+TVA/luna . Am fost putzin mirata de oferta telefonica . Chiar la apa nu ma asteptam Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Vin Mar 16, 2012 2:55 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ce pictura cu circumvolutziuni i-au tras astia pe caroserie . Parca ar fi BMW-ul lui Worf, klingonianu' raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Mar 17, 2012 11:16 pm


Biopetrol din alge

Oamenii de ştiinţă speră că au descoperit combustibilul de mâine: un bio-petrol produs din alge şi amestecat cu dioxid de carbon.

Aproape 400 de tuburi verzi, umplute cu milioane de alge microscopice, acoperă o câmpie aflată în apropierea oraşului Alicante. Fabrica este situată în apropiere unei fabrici de ciment, unde dioxidul de carbon este «capturat» şi transportat printr-o conductă în fabrica de «petrol ecologic».

Proiectul, care se află încă în stadiul experimental, a fost dezvoltat în ultimii cinci ani de către cercetătorii spanioli şi francezi ai companiei Bio Fuel System.

În timp ce companiile îşi intensifică eforturile pentru a găsi resurse alternative de energie, ideea de a reproduce şi de a accelera un proces care a luat milioane de ani si care a condus la producerea combustibililor fosili este una ingenioasă.

"Încercăm să stimulăm condiţiile care au existat în urmă cu milioane de ani, când fitoplanctonul a fost transformat în petrol. Astfel vom obţine petrol identic cu cel de astăzi", afirmă inginerul Eloy Chapuli.

Microalgele se reproduc la viteză mare în tuburile de fotosinteză aflate în apropierea fabricii de ciment care eliberează CO2. În fiecare zi o parte din lichidul format, lichid foarte concentrat, este extras şi filtrat pentru a produce o biomasă, care este transformată in bio-petrol. Un mare avantaj al sistemului este faptul că ajută la reducerea poluării. Fabrica foloseşte CO2 care altfel ar fi fost eliberat în atmosferă.

"Avem nevoie de încă cinci - zece ani pentru a putea începe producţia la nivel industrial", a declarat Stroiazzo-Mougin, care speră să fie în măsură să dezvolte un alt astfel de proiect de pe insula portugheză Madeira. "Într-o unitate care acoperă 50 de kilometri pătraţi, care nu este ceva enorm, în regiunile aride din sudul Spaniei, am putea produce aproximativ 1.25 milioane de barili pe zi, sau aproape la fel de mult ca exportul zilnic de petrol din Irak", a continuat acesta.

Bio Fuel System speră să negocieze cu mai multe ţări ca să obţină subvenţii pentru instalarea de câmpuri petrolifere artificiale. Proiecte similare au fost studiate şi în alte părţi ale lumii.

În Germania, grupul energetic suedez Vattenfall a lansat anul trecut un proiect pilot în care algele erau folosite pentru a absorbi dioxidul de carbon de la o centrală electrică pe bază de cărbune. De asemenea, compania americană ExxonMobil intenţionează să investească până la 600 milioane dolari în cercetarea petrolului produs din alge. Şi companiile, in special cele din sectorul aeronautic, au arătat un interes deosebit pentru această cercetare, în speranţa de a găsi un înlocuitor pentru petrolul clasic.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Mar 17, 2012 11:20 pm


O lampă cu microalge poate absorbi până la de 200 de ori mai mult CO2 decât un pom

Biochimistul Pierre Calleja din Libourne, Franța, este specializat în microbiologie de peste 20 de ani. În acest interval, el și-a aplecat atenția asupra microalgelor, pe care le folosește pentru realizarea unor tipuri unice de lămpi stradale capabile să reducă foarte eficient emisiile de dioxid de carbon din atmosferă.

Metoda cercetătorului constă în introducerea microalgelor într-un acvariu luminat în care acestea cresc hrănindu-se cu CO2 din aer. O astfel de lampă a fost deja instalată experimental într-o parcare subterană din Bordeaux, unde a demonstrat că poate captura și filtra o tonă de dioxid de carbon pe an, adică de 150-200 de ori mai mult decât un arbore.
Potrivit lui Calleja, „microalgele sunt cei mai buni prieteni ai omului, iar până acum nimeni nu s-a mai gândit să le folosească”. Pe viitor, mai susține biochimistul, lămpile care absorb în catități uriașe dioxidul de carbon ar putea fi instalate pe autostrăzi, în orașe și chiar în casele oamenilor. De altfel, acesta este și marele vis al cercetătorului.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Sam Mar 17, 2012 11:33 pm

Microsoft a inventat translatorul de voce în timp real

Laboratoarele de cercetare Microsoft Research au prezentat recent un software care poate traduce cuvintele rostite într-o limbă în cuvinte rostite în altă limbă, păstrând accentul, timbrul și intonația vocii inițiale.


Pentru ca sistemul cu pricina să funcționeze are nevoie de aproximativ o oră de antrenament, care îi permite să creeze un model al vocii utilizatorului. Acest model este apoi introdus în modelul standard text-to-speech de la Microsoft pentru limba în care se dorește efectuarea traducerii. Creatorul software-ului, Frang Soong, susține că această abordare se poate aplica traducerii între 26 de limbi suportate de Platforma Microsoft Speech, care acoperă majoritatea limbilor importante ale omenirii.

Odată ce perioada de antrenament este satisfăcută, traducerea poate fi realizată în timp real, cu ajutorul unui smartphone, spre exemplu. Doi interlocutori vorbitori de limbi diferite aflați față în față, niciunul cunoscător de engleză la nivel conversațional, își rostesc pe rând ideile în microfonul unui telefon inteligent, iar acesta reproduce alternativ informațiile în fiecare dintre cele două limbi.

De altfel, un sistem oarecum similar, dar funcțional la distanță, care permitea traducerea în timp-aproape-real a convorbirilor telefonice dintr-o limbă în alta, a fost prezentat tot de Microsoft cu aproximativ doi ani în urmă. Sistemul îi permite utlizatorului să poată comunica până pe partea cealaltă a Globului cu o persoană a cărei limbă îi este complet străină. Tehnologia cu pricina nu a fost încă implementată pentru publicul larg, dar probabil ne putem aștepta la acest lucru în curând.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 25 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 25 din 33 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 29 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum