SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

justiția

+3
ENKI
baso
delta
7 participanți

Pagina 11 din 15 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Urmatorul

In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Dec 09, 2017 3:30 pm

Abia acum am inteles ca baschetoza e, de fapt, Mare Preoteasa. laugh



Magdalena Valentina Feru

3 ore ·


Procurorul face parte din Puterea Executiva si nu poate fi independent

De ce este procurorul magistrat? Pentru ca mostenim organizarea Imperiului Roman, de aceea.
Ce inseamna magistrat?
Cu 2500 de ani in urma, pe vremea cand regele persilor- Cyrus ii elibera pe evrei din captivitatea in Babilon,exista o casta de preoti invatati, iar cei mai inalti dintre ei se numeau MAGI.
De la persi - la greci , de la greci -la romani , notiunea isi pastreaza esenta, doar se laicizeaza.
Adica marele preot devine magistrat- acel invatat care era investit cu puterea de a administra un teritoriu si de a solutiona toate problemele si disputele aparute in acel teritoriu.
De la magistratul din perioada Imperiului Roman – s-a pastrat pana in ziua de astazi aceasta notiune care include si exercitarea Puterii Executive, si exercitarea Puterii Judecatoresti.
Apoi , dupa ce s-a teoretizat si aplicat separatia Puterilor in Stat, pentru a face diferenta intre magistratii judecatori si procurori , s-au denumit:
- magistratii de scaun (care stau jos )- judecatorii,
-magistratii de parchet (care stau in picioare)-procurorii.
-
Judecatorii sunt independenti, fiindca nu aplica legi, ci judeca ! Judecatorii infaptuiesc actul de justitie intre persoane fizice pe baza contractului lor privat (fara nicio legatura cu Statul), intre persoane fizice si juridice, intre persoane juridice – si intre toti acestia si Stat.
Asa cum se vede, judecatorul NU este o interfata intre Stat si cetatean, cum este functionarul, ci este un arbitru intre cetateni si intre cetateni si Stat.
-
Pocurorul exercita Puterea Executiva a Statului, la fel cu oricare alt functionar.
Legifereaza procurorul ? Nu, deci nu face parte din Puterea Legislativa.
Judeca procurorul? Nu, deci nu face parte din Puterea Judecatoreasca.
Daca sunt doar 3 Puteri ale Statului – cea legislativa, executiva si judecatoreasca, procurorul ori admite ca face parte din Puterea Executiva, ori dispare in zona mitului precum himerele si unicornii.
Procurorul aplica legea, precum functionarii de la vami, de la ANAF, de la CNA, de la Protectia Muncii, de la Disciplina in constructii etc.
Domeniul in care procurorul aplica legea, exercitand Puterea Executiva a Statului – este legea penala, Codul Penal.
Un alt functionar aplica legea in domeniul Codului Muncii, altul are ca domeniu Codul Fiscal si tot asa.
-
Toti functionarii Statului, incluzand procurorii,nu pot sa mai aplice legea cand e vorba de demnitari?! Nicidecum, demnitarii nu sunt Statul.
Demnitarilor, care sunt vremelnici, trebuie sa li se aplice legea de catre functionari, la fel cu oricare alt cetatean.
Dar asta nu inseamna ca functionarii trebuie sa pretinda statut de “independent”doar ca sa isi faca un picut de curaj ca sa aplice legea !
Cum pot functionarii sa pretinda statut independent ?!Cum poti sa fii independent daca aplici politica Statului in domeniul respectiv?
Daca te crezi procuror independent inseamna ca exerciti o functie a Statului in nume propriu, adica uzurpi calitati oficiale !
Niciun cetatean nu respecta deciziile procurorului pentru cat e procurorul de frumos si destept, ci respecta autoritatea Statului pe care procurorul o exercita.
Indiferent daca Statul e organizat democratic, autocratic, teocratic etc – functionarii nu pot fi independenti, fiindca nu si-ar mai exercita atributiile de serviciu, atributia lor fiind sa puna in aplicare politica Statului.
-
Constitutia noastra , chiar daca prevede struto-camila “Autoritatea Judecatoreasca”, tot diferentiaza suficient de mult intre procurori si judecatori incat sa fie o Constitutie moderna si nu una de pe timpul Imperiilor antice.
Nu ne instituie un magistrat “bun la toate”, ci identifica exact ca judecatorii infaptuiesc actul de justitie si sunt independenti.
Iar pe procurori ii statueaza in control ierarhic,sub autoritatea Ministrului Justitiei si ii organizeaza prin Ministerul Public, in cadrul Guvernului.
Nu poate exista o alta interpretare a Ministerului Public, fiindca nu exista alta definitie a unui Minister, decat ca facand parte din Guvern, una din ramurile principale ale Puterii Executive.
Dar se pare ca procurorii nu vor sa ne intoarca doar acum 2000 de ani , pe timpul Imperiului Roman , cand magistratul si administra - si judeca ,nu.
Poate ca vor sa ne intoarca in timp chiar cu 2500 de ani, pe timpul Imperiului Persan , cand Magistrul insemna “mare preot “si Ministrul insemna doar“ajutor de preot”...



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Dec 09, 2017 5:18 pm

ENKI a scris:

Din reactiile vazute in ultima vreme pe feisbuc si VK, deduc ca Antena 3 (mai putin Badea, pe care il urmaresc zilnic pe Youtube si la Radio Zu) transmite emisiuni si stiri pentru halucinati. laugh


Recunosc ca intr-o vreme, dintre posturile TV Romanesti, urmaream 80- 90% A3. Pana i-am prins si pe ei ca baga trucuri din alea, pt. halucinatii audio si vizuale Laughing S-au nasolit mult si ei, conform trendului,  ori poate sunt sabotati ca sa-si deregleze la cap telespectatorii fideli. In prezent, urmaresc mai rar A3 iar Romania TV este mult prea isterica pt. gustul meu. Cand  am chef de sadomasochisme, rezist eroic la Realitatea TV. Laughing Cel putin la astia stiu din start ca se manipuleaza nonstop. Sau pur si simplu butonez canalele romanesti in pauzele de la documentare.
Exceptand momentele cand ma loveste vreo curiozitate vizavi de un subiect discutat ori vreun invitat, percep ca fiind foarte toxice posturile TV romanesti informative. Si, evident, boala mintala curata fidelizarea fata de vreunul dintre ele, oricare. Cam la fel mi se par, respectand proportiile, fanii feisbucilisti ai unor VIP-uri sau VIP-e. Laughing Eh, poate sunt eu defecta si nu pricep de ce o fi fun sa comentez pe feisbuca cuiva pe care nu-l cunosc personal, decat de la TV. Sau o fi ceva concurs intre fani, care-l provoaca pe VIP sa reactioneze  Laughing Nu stiu, poate daca eram junioara, m-as fi distrat si eu cu vreun VIP din asta raset Cand fu fii-mea acasa, radea de se spargea, butonand feisbuca. Am intrebat-o ce a apucat-o si mi-a zis ca tocmai l-a starnit pe un VIP cantacios sa-i raspunda dupa ce l-a tot bazait. Laughing Isi pusese a mea in cap sa intre in conversatie cu ala pt. ca o enervau fanele tute ale respectivului Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Dec 09, 2017 7:28 pm

baso a scris:
ENKI a scris:

Din reactiile vazute in ultima vreme pe feisbuc si VK, deduc ca Antena 3 (mai putin Badea, pe care il urmaresc zilnic pe Youtube si la Radio Zu) transmite emisiuni si stiri pentru halucinati. laugh


Recunosc ca intr-o vreme, dintre posturile TV Romanesti, urmaream 80- 90% A3. Pana i-am prins si pe ei ca baga trucuri din alea, pt. halucinatii audio si vizuale Laughing S-au nasolit mult si ei, conform trendului,  ori poate sunt sabotati ca sa-si deregleze la cap telespectatorii fideli. In prezent, urmaresc mai rar A3 iar Romania TV este mult prea isterica pt. gustul meu. Cand  am chef de sadomasochisme, rezist eroic la Realitatea TV. Laughing Cel putin la astia stiu din start ca se manipuleaza nonstop. Sau pur si simplu butonez canalele romanesti in pauzele de la documentare.
Exceptand momentele cand ma loveste vreo curiozitate vizavi de un subiect discutat ori vreun invitat, percep ca fiind foarte toxice posturile TV romanesti informative. Si, evident, boala mintala curata fidelizarea fata de vreunul dintre ele, oricare. Cam la fel mi se par, respectand proportiile, fanii feisbucilisti ai unor VIP-uri sau VIP-e. Laughing Eh, poate sunt eu defecta si nu pricep de ce o fi fun sa comentez pe feisbuca cuiva pe care nu-l cunosc personal, decat de la TV. Sau o fi ceva concurs intre fani, care-l provoaca pe VIP sa reactioneze  Laughing Nu stiu, poate daca eram junioara, m-as fi distrat si eu cu vreun VIP din asta raset Cand fu fii-mea acasa, radea de se spargea, butonand feisbuca. Am intrebat-o ce a apucat-o si mi-a zis ca tocmai l-a starnit pe un VIP cantacios sa-i raspunda dupa ce l-a tot bazait. Laughing Isi pusese a mea in cap sa intre in conversatie cu ala pt. ca o enervau fanele tute ale respectivului Laughing

Intrucat sunt de vreo 3 ani stapanul absolut al bucatariei, mai deschid si io televizorul aflat acolo. Asa am aflat ca pe acel tv vechi de vreo 16 ani, gratie unui decodor primit gratis de la Digi (o fi cu microfoane si camera incluse laugh ), se prind circa 150 de canale. agitat Am invatat rapid sa pendulez intre B1 si Romania TV, trecand prin Digi 24, Realitatea TV si Antena 3. Cam de doua ori pe saptamana, cand gatesc dimineata, incerc sa fac un sumar al stirilor de la orele 9 si/sau 10, functie de chef si de muzica ascultata la momentul respectiv. In 99% dintre cazuri, primele cuvinte pe care le aud sunt: procurorii DNA (in ultima vreme mai rar, totusi), accidentul, violatorul, criminalul, politistul, oamenii legii, descinderi cu mascatii si altele legate de forta si violenta. De multe ori, in cazul unui mort VIP sau accident groaznic, stirile tuturor posturilor au fix acelasi subiect, in acelasi timp. Este atat de dezgustator, incat mi-e teama sa nu stric mancarea, imprimandu-i energii negative. Maxim 2 minute dureaza acest baleiaj al posturilor "de stiri", dupa care inchid tv-ul si revin la muzica. Pe bune, e ca si cum anticele stiri de la ora 17 ale Pro Tv-ului (post pe care nu am mai vazut absolut nimic cel putin din 2001) si-ar fi facut cateva upgrade-uri si s-ar fi impartit la autointitulatele televiziuni de stiri actuale. Mad
Am inteles ca ar fi fost o emisiune buna cu Gadea, Badea si Dan Puric, in urma cu vreo 2 saptamani, asa ca am cautat-o pe Youtube si am ascultat-o la cateva zile dupa. Chiar a meritat. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Dec 09, 2017 7:47 pm

ENKI a scris:
Am inteles ca ar fi fost o emisiune buna cu Gadea, Badea si Dan Puric, in urma cu vreo 2 saptamani, asa ca am cautat-o pe Youtube si am ascultat-o la cateva zile dupa. Chiar a meritat. Laughing

Da, pe aia am vazut-o absolut intamplator. Inainte de Dan Puric au avut invitata o procuroare care mi-a trezit brusc interesul. Eram tentata sa schimb canalul cand a urmat Dan Puric, crezand ca iar incepe cu evanghelizarea. De mult timp n-am mai vazut la TV o emisiune atat de relaxanta Au fost cateva momente de-a dreptul dementiale. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Dec 10, 2017 7:49 am

Nu stiu daca este o coincidenta sau nu. Si in Franta pe procurorii din Ministerul Public i-a lovit pofta de eliberare de sub jugul ministrului justitiei. Astfel incat sindicatul magistratilor a atacat la Consilul Constitutional (echivalentul CCR la noi) o lege din 1958 suspect Desi in Constitutia Frantei(din 1958 si ea) nu exista scris negru pe alb prevederea constitutionala ca la noi, cum ca procurorii isi desfasoara activitatea potrivit principiului principiului legalităţii, al imparţialităţii şi al controlului ierarhic, sub autoritatea ministrului justiţiei, Consiliul Constitutional al Frantei a respins exceptia de neconstitutionalitate invocata.
Daca ar fi sa merg pe teoria conspiratiei, sorosistii au incercat sa forteze nota inclusiv in Franta cu ideea lor revolutionara ca Ministerul Public sa fie a IV-a putere in stat, puterea sefa a celorlalte 3 Laughing Ca din 1958 pana in 2017 procurorii francezi au dormit, pana le-a dat desteptarea careva cu viziuni moderne, revolutionare...N-am urmarit actualitatile din Franta. Or fi iesit in strada si tinerii francezi, fumosi si liberi, la mitinguri de sustinere pt. procurori sau tefelistii romanii au ramas unicii in lume, de dat ca exemplu de catre Iohannis, Kovesi, Lazar &Co pt. apararea deomcratiei  si a statului de drept prin vocea curata a strazii ? raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

M-a lovit in crestet un comentariu plin de logica  fracturata, incepand cu pluralul seniorial si terminand cu un prezident ales si reales pe viata.( Bine, comunistul a omis sa precizeze ca presedintele Frantei nu poate exercita mai mult de 2 mandate consecutive iar daca face ghidusii care-i supara pe francezi, asa il ridiculizeaza astia, incat pt. al doilea mandat il voteaza doar handicapatii mintal nepusi sub interdictie)
Pai daca Tudorel Toader da ca exemplu legislatia franceza , s-o adoptam si noi . Dar INTEGRAL , nu doar partial , cu unele prevederi ca la ei si cu altele ca la noi . Fiindca altfel functionalitatea legislatiei este grav FRACTURATA . Am vrea si noi ca presedintele Romaniei sa aiba aceleasi puteri ca presedintele Frantei . Adica : 1. Sa poata dizolva Adunarea Nationala oricind doreste , fara nicio explicatie , si sa provoace alegeri anticipate . 2. Sa aiba dreptul la un numar NELIMITAT de mandate , de care poate beneficia , fireste , doar daca este ales . Ce spuneti dom' Toader ? Va angajati sa declansati o propaganda sustinuta pentru modificarea Constitutiei noastre si adoptarea modelului francez ? Va promitem s-o votam la referendum


Ultima editare efectuata de catre baso in Dum Dec 10, 2017 11:41 am, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Dec 10, 2017 10:07 am

M-a intrigat putin aseara avocatul Sergiu Andon care elogia comunicatul publicat de Lazar pe site-ul Ministerului Public, ca fiind o lucrare de o certa valoare juridica, cuceritoare pt. orice jurist prin frumusetea argumentarii  juridice care explica opozitia sa in relatia cu Parlamentul . Nu mi-am dat seama daca Andon a fost ironic ori a vorbit serios, insa a omis sa mentioneze ca generalul Lazar, a doua zi dupa frumuseata de argumentare juridica, i-a facut pe parlamentarii din comisii inculpati de rang inalt...Ai fi zis ca-i cocosul galic, cu pene infoiate de mandrie.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Daca as fi citit articolul ala de 6 pagini intr-o revista de specialitate juridica ori pe un site de dezbateri juridice, as fi zis: asa, si ?orice procuror are dreptul sa-si publice opiniile indiferent daca il citeaza sau nu pe celebrul politolog Fukuyama. Laughing Insa generalul a considerat ca mai bine sa-l publice pe site-ul institutiei pe care o conduce, ca-i ca satul lui. Cred ca a fost invidios pe Ministrul Justitiei, Tudorel Toader.  raset Ca daca poate ala, la Justitiei, cu ifosele lui de profesor universitar, el de ce n-ar putea sa-si publice articolele direct pe site-ul Ministerului Public? ... ca tot minister e si asta.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Oricum, dupa ce Parchetul general a publicat comunicatul in care se explica publicului ca nu pe Lazar l-a facut "zdreanta" procurorul Negulescu, m-am gandit eu ca toti procurorii din tara au devenit instant fanii serialului Seful Ministerului Public, asteptand episoade noi cu sefu' si balaura baschetoza  laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Dec 10, 2017 11:46 am

baso a scris:.N-am urmarit actualitatile din Franta. Or fi iesit in strada si tinerii francezi, fumosi si liberi, la mitinguri de sustinere pt. procurori sau tefelistii romanii au ramas unicii in lume, de dat ca exemplu de catre Iohannis, Kovesi, Lazar &Co pt. apararea deomcratiei  si a statului de drept prin vocea curata a strazii ? raset



Hi,hi,hi, pletosul mi-a raspuns telepatic la intrebarea mea retorica laugh

De ce nu sunt proteste „#” în Franța chiar acum? ...Pentru că statul francez NU le-a permis altora să-i manipuleze cetățenii! ...Și pentru că francezii își iubesc patria și nu au fost învățați să și-o urască, să și-o minimalizeze!

Consiliul Constituțional din Franța a respins, vinerea asta, o sesizare a Uniunii Sindicale a Magistraţilor (USM), stabilind că este #CONSTITUȚIONAL ca magistraţii parchetelor judiciare să fie #SUBORDONAȚI Ministerului Justiţiei: „articolele asigură o conciliere echilibrată între principiul independenţei autorităţii judiciare şi prerogativele Guvernului”!

...De ce nu sunt chiar acum zeci de mii de oameni pe străzile Parisului cerând „arestarea membrilor Consiliului Constituțional” și „ocuparea Parlamentului”? Pentru un singur și foarte simplu motiv: Franța nu le-a permis altor state să finanțeze, prin ambasade și ONG-uri de tip „guerrilla”, #MANIPULAREA cetățenilor săi!

În România ultimilor 14 ani avem de a face în schimb cu preluarea controlului asupra politicilor și deciziilor țării de către o grupare metastatală și transnațională care finanțează #MANIPULAREA, prin intermediul unor #MERCENARI din ONG-uri și din Unitățile de Manipulare precum Hotnews sau Ziare.com.

Iată doar una dintre dovezile în acest sens:

Mark Gittenstein (ambasador SUA între 2009 și 2012) spunea așa, în discursul cu ocazia zilei SUA (4 iulie 2012):

• Oriunde merg în România, mă întâlnesc cu tineri. Mulţi dintre ei fie au trăit în străinătate şi s-au întors pentru a-şi lansa propriile firme, fie lucrează pentru companii occidentale sau sunt activi pe internet.

• Pe aceşti tineri i-au implicat ambasadele SUA, Marii Britanii, Germaniei, Spaniei şi Canadei într-un program pe care l-am numit Restart Romania. Am creat un website şi le-am cerut tuturor românilor interesaţi să propună idei de utilizare a internetului în lupta împotriva corupţiei.

• 100.000 de români au răspuns acelei chemări, oferind idei inteligente, pe care le-am finanţat.
• Aceşti cetăţeni reformatori folosesc internetul pentru a ataca ceea ce dumneavoastră numiţi mentalitatea corupţiei.

• Atunci când Romanian American Fund a încercat aceeaşi idee pentru reformarea sistemului educaţional, peste 40.000 de români au răspuns apelului.

• Aceşti 140.000 de “restarteri”, cum îi numim noi, sunt agenţi ai schimbării care vor susţine aceste reforme şi vor sprijini aceste instituţii.

...Vorbim despre același ambasador american care spunea că MONICA MACOVEI este #MENTORUL său. ...Fals. Monica Macovei nu era mentorul său, era omul său, omul lor... La fel cum e și acum.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Dum Dec 10, 2017 12:45 pm

Ma mir ca n-au selectat amerlocii 144 000 de restarteri, ca sa priceapa tot mioru' ca-i vorba despre apocalipsa. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Dec 10, 2017 3:15 pm

Desi frantzujii pot fi uneori extrem de agasanti prin mandria lor nationala ca ei au inventat french kiss, haute couture si houte cuisine, inclusiv sampania si emanciparea femeii (in privinta gay-lor si travestitilor inca au ceva probelme pe linie masculina de a-i accepta firesc in peisaj) dupa ce le accepti revendicarile fara critici absurde, nu mai fac mishto aiurea de alte nationalitati(alt sport national pt. frantzuji, la fel ca ala de stat la o masa, in aer liber, ori de asezat aiurea, unde-i vine frantzuzului sa sada , in scop de studiat insistent trecatorii  Laughing Mi-a trebuit ceva timp pana m-am obisnuit cu acest filaj natural pt. ei, fara sa dau in paranoia ca ce mama dracului au francezii astia , atat ei cat si ele, de te fixeaza din senin cu privirea, fara sa scapi prea usor de privirea aia insistenta daca devin brusc curiosi sa te analizeze de la distanta, in continuare, fara sa ai habar daca e de rau sau de bine raset  )
Probabil am mai povestit pe aici episodul dintr-un restaurant frantuzesc, in care eram singura straina romanca printre francezii de la o masa reunita din mai multe mese, resturant invadat brusc de o ceata de americani guralivi, pe care i-a apucat rapid dracii ca meniul nu era tradus si in limba engleza. Doar eu si inca vreo  2-3 francezi pricepeam de ce erau scandalizati americanii. Ok. Si in ceata americanilor era unul, cel mai scandalagiu, care o rupea binisor pe franceza, insa n-avea chef sa le traduca la toti titlurile poetice din meniu. El i-a certat pe ospatari, pe franceza , ca de ce nu traduc in engleza meniul , mai precis compozitia exacta, deoarece el, din titlurile alea poetice, de marchiza pompadour, nu stie cum sa le traduca americanilor ce wtf comanda. raset Ospatarii au cedat psihic toti , nefiind cunoscatori de atata engleza incat sa explice fiecarui american ce avea ala chef sa comanade din meniu, pur si simplul punand degetul ca sa i se explice cu lux de amanunte fiecare titlu din meniu. raset Ospatarii au bagat-o rapid  la  inaintare pe patroanca, vorbitoare perfect de engleza, ca sa dea fiecarui american orice detalii solicitate de acesta, cu foarta multa rabdare, astfel incat niciun client sa nu se simta otravit raset
Eu doar radeam  de ma durea burta la comentariile francezilor de la masa reunita, lasandu-i pe cei 2-3 francezi sa traduca comentariile americanilor raset A fost delir total, indeosebi pt. mine. La un moment dat s-a prins si americanul cunoscator de franceza ca ne amuzam ca la circ si ne-a facut un semn discret cu ochiul, ridicand in cinstea noastra un pahar cu vin sau cu sampanie, habar n-am din care categorie era lichidul raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  PPG Dum Dec 10, 2017 9:17 pm

Lucrurile se analizeaza factual, prin eventuale argumente pro si contra unor schimbari. Nu prin teze conspirationiste de timpiti.
Iar Romanica n-are nici pe departe rodarea Frantei in ale capitalismului.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Dec 11, 2017 3:16 pm

laugh  laugh  laugh  bine  salutare

Vive la France!


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Dec 11, 2017 3:46 pm

baso a scris:laugh  laugh  laugh  bine  salutare

Vive la France!


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Mooooooooooor! laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mar Dec 12, 2017 7:52 am

A fost, de departe, cel mai tare articol pe care l-am citit pe marginea subiectului. Foarte spumos. Am ras cu lacrimi. Nu ma asteptam ca Ioan Mircea Pascu sa faca o asa caterinca rafinata pe seama francezilor. Parea un europarlamentar serios.Laughing Sa mai spuna cineva ca pe francezi nu-i intrece nimeni la facut mishto de alte natii.De l-ar traduce in franceza, nici n-ar pricepe frantzujii de ce rad romanii de ei. raset Absolut SUPERB! Un bijou. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Joi Dec 14, 2017 8:10 am

Devine clar ca, odata cu ingroparea lui Misu, se procedeaza si la ingroparea fostului stat. vesel


Ieri, în timp ce unii fixau ochii pe un car mortuar, iar alţii făceau la infinit retrospectiva acţiunilor unei nebune la metrou, s-au petrecut două eveniment colosale. În primul şi-n primul rând, Camelia Bogdan a fost achitată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Da, aţi citit bine! Cea care a luat bani de la o parte dintr-un proces, dând dreptate pe repede-înainte acelei părţi este spălată de către organul juridic suprem al ţării.

Dacă vreţi să ştiţi cum arată justiţia din România priviţi-o pe Camelia Bogdan. Exact aşa arată justiţia! Boită pe dinafară, cu o propagandă abjectă, dar când toate aceste cartoane sunt date la o parte rămâne realitatea goală. Repet! Priviţi-o pe Camelia Bogdan şi veţi avea imaginea justiţiei din România. Şi, dacă mai vreţi completări, priviţi către Vasilică Dănileţ, Livia Stanciu, Negulescu-Portocală s.a.m.d.

Când am citit prima dată ştirea şi am auzit că duduia a fost iertată cu două opinii separate, am crezut că cei de-acolo s-au luat la trântă, că unii au fost pentru, iar alţii contra. Aiurea! Gânduri de fraier. Cele două opinii separate au fost în sensul albirii totale ale lui Bogdan! Au fost, dacă vreţi, două flegme suplimentare pe care minunata justiţie ni le-a scuipat pe obraz: luaţi proştilor, c-atât meritaţi!

Ar trebui să mai amintim că Inspecţia Judiciară - cea care a constatat abaterea disciplinară a Cameliei Bogdan şi CSM-ul - cel care a dat-o afară din magistratură, nu au fost prezente la ICCJ, refuzând practic să se apere! A fost în acest fel uşurată decizia desantului de la ICCJ.

În aceeaşi nefastă zi de marţi 13, în Parlament a fost mermelită legea răspunderii magistraţilor, astfel încât cei care greşesc, exact ca până acum, să poată să stea liniştiţi. Cică pentru ca statul să se poată îndrepta împotriva unui magistrat, trebuie ca CSM-ul să dea OK-ul că eroarea a fost făcută cu rea credinţă. Nu era destul că gravele erori ale magistraţilor erau judecate tot de către magistraţi, se mai cere confirmarea relei credinţe din partea unui organism care, de-a lungul timpului, şi-a dovedit incompetenţa şi reaua credinţă.

Pe zi ce trece, România se îndreaptă pe calea inevitabilă a căderii în zona statelor banditeşti, corupte până-n măduva oaselor, în care bandiţii fac propriile legi, cu ajutorul cărora tot ei judecă. Statul în care ei sunt strict protejaţi şi restul celorlalţi prezumptivi vinovaţi. În România n-a existat şi nu va exista dreptate. A hotărât-o grupul CIA din securitate care în ultima vreme ia decizii pentru tot ce mişcă în ţara asta.

Iată cum ajungem să constatăm că îngenuncherea iremediabilă a baronilor politici s-a făcut pentru a se putea instaura cu brutalitate o nouă structură: baronii juridici. Noua nobilime face absolut tot ce vrea, e protejată pentru toate potlogăriile, nu răspunde decât în faţa sa şi are mână liberă de la stăpânul american. Ţara e o bandă de hoţi, păstorită de hoţi! Unde să-ţi mai cauţi dreptatea? Nicăieri, v-o spun eu. Cinstea a ajuns infracţiune! Suntem iremediabili condamnaţi la cădere pentru că mafioţii au câştigat pe toate planurile.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Joi Dec 14, 2017 5:27 pm

Pare ca si Camelia Bogdan o impinge pe baschetoza in fata metroului. agitat


“Dragi colegi,

Va multumesc din inima pentru incurajari, parerea mea ca am obtinut maximul, la C5 am avut cea mai minunata aparare, gratie prof Lucian Mihai si
echipei RTPR ALLEN& OVERY si domnului meu avocat erudit Madalin Niculeasa...

Intentia domnlilor mafioti e transparenta...mai am o actiune disci, pentru ca am judecat...dar e cam barata momentan ca am atacat si voi mai ataca in instanta chestiunile prealabile...pe langa pacatele domnului JEAN, legalizarea superficiei pe un teren public domnului DV, acordarea in sprijin in scheme infractionale am inteles ca ar fi vandut impreuna cu dl Bogasiu un imobil de-ale domnuli VANTU aflate sub sechestru.

Si...voi mai adauga insa presiunea internationala, dna mea prof intentiona oricum sa-mi alcatuiasca un comitet international de sustinere...oricum, pe lipsa termenului de prescriptie, pe jurisprudenta neunitara de la ICCJ, am calea deschisa la CEDO...mai e si raportul ANI, caci totusi un raport de evaluare necontestat produce efecte in continuare...

La ICCJ a fost o experienta inedita! in ciuda argumentelor/spectacolului juridic ce a avut loc in fata ICCJ, 3 priviri din complet erau pline de ura...dna presedinte Bogasiu m-a acuzat ca o inregistrez cu un computer, eu dorind sa redau expressis verbis o hot CEDO...

Pt mine e o surpiza placuta, in februarie ma gandeam ca sunt vorbiti
pana la capat...iar dupa ce am vazut ce presiuni se pun pe dna Bogasiu de catre dl SAVALIUC avand in vedere ca off-shore-ul sotului era inchis in ianuarie 2016 iar dna vice nedeclarandu-si beneficiile realizate de beneficiarul real sotul domniei sale, desi in foto acesta apare cu partenera de afaceri, existand posibilitatea sa nu il fi folosit impreuna(http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-07-27/yachtul-evazionistilor.html), [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] 337-sex-politica-si-paradisuri-fiscale-iii, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] eram sigura ca cei 3 sunt NOI PUTEM///...sunt incurajati, din cate cred, de DNA de fiecare data cand fac o plangere, dosarul e preluat la centru, pentru a ramane in nemurire...de asta ma gandesc ca trebuie sa expun situatia in afara, cu precizie de chirurg.

Nu suntem in tara lui Papura Voda sa ma sanctioneze ca am predat anti-coruptie! Doar ca sunt niste elemente mai...nu gasesc eufemismul
necesar.

Eu va rog sa nu renuntati la principiile dvs de viata, la dorinta de a face dreptate, de a aplica Legea fara sa va fie teama...eu tocmai gasisem un post de chief compliance pe 3 continente, sunt in procedura pt o bursa Fulbright, la greu am cunoscut cu adevarat cine imi sunt prietenii si m-am imbogatit
spiritual...

Azi, am ajuns la capataiul Regelui Mihai la 00.00 fix si m-am gandit ca Dumnezeu vrea sa imi slujesc si eu tara de preferinta la mine in tara, desi e greu de luptat cu coruptia din sistem cand au sprijin la DNA! Eu i-am promis ca o sa imi fac si eu datoria cu demnitate, fara smiorcaieli! Si..cum zice dna mea profesor, WHERE IS A WILL THERE IS A WAY...cred ca il parafraza pe V Hugo...daca nu resusesc sa intorc sanctiunea, poate nu voi ajunge la ICCJ, era dezideratul meu in magistratura, dar cred din tot sufletul ca valoarea unui om nu sta in legitimatie si ca in timp se cern valorile...

Multumesc din toata inima FORUMULUI JUDECATORILOR si in special domnilor vicepresedinti pentru sprijinul acordat!

Cu adanca pretuire,

Camelia Bogdan”




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  PPG Joi Dec 14, 2017 9:41 pm

E incredibila motivatia de substrat a acestor porci, in a modifica codurile de procerdura penala... pentru ca dracnea sa scape de ceva emailuri date de el catre teldrum, gasite de DNA la o perchezitie informatica; respectiv tariceanu sa scape de ceva marturii mincinoase. Incredibil!
Conditii in care latrina 3 rostogoleste intr-una crima de la metrou, cu imaginile incidentelor repetate din abundenta.

PS: Ei le pun in acord cu deciziile curtii... auzi acolo. Explicatie pentru oligofreni!

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Dec 15, 2017 9:15 am

Aflu de la Badea ca Inspectia Judiciara ar fi produs doua filmulete de desene animate cu animalute, printre care si o cucuvea mov, filmulete incarcate pe pagina de feisbuc oficiala. Intrucat pe Youtube exista doar varianta audio a emisiunii, intru pe feisbuc si le gasesc:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ok, dementa in stare pura, dar de ce tocmai ACUM, pentru ca filmulete sunt postate in urma cu circa o luna?! Chiar nimeni dintre deontologii vietii nu le-a observat?! Savaliuc, altfel repede gasitor de orice in domeniul juridic, unde a fost?! Adina Anghelescu, madam Baltag, Dana Garbovan?! Nici macar adulatorii sistemului juridico-securist nu le-au difuzat intru premarire: doar 77 si respectiv 28 de distribuiri au cele doua clipuri, numarul mult mai mic pentru al doilea putand indica o retinere calculata a initiatilor. Ca si cand cineva a plasat in cea mai mare taina doua bombe, urmand sa le detoneze de la distanta, la momentul dorit. Altfel este imposibil de explicat cum o asemenea pleasca jurnalistica a fost ratata vreme de o luna. Sa vedem cu ce alte evenimente se va sincroniza "dezvaluirea". Cool


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Vin Dec 15, 2017 12:45 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectura)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Dec 15, 2017 10:41 am

Mi-e imposibil sa comentez pe marginea celor 2 desene animate comandate de Inspectia Judiciara si publicate de aceasta pe FB.
Sunt prea bizare pt. nivelul meu de perceptie Laughing
Imi aduc aminte de ceva desene animate de pe vremea lui Ceasca, din alea de propaganda si educative, pt. soimii patriei si parintii lor.

S-ar zice ca ursul este baiatul rau,  bau bau pt. iepuras si in acelasi timp fascinat de tzatzele grefierei (singurul personaj uman) , judecat de alti ursi. Pasarica mov(probabil cucuvea) pare a fi o activista mani pulite

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  PPG Vin Dec 15, 2017 11:37 am

Dobitocii conspirationisti, fauritori de abjectie, sint incapabili sa ofere sensuri rezonabile acelor tentative de maltratari grave ale legilor justitiei in parmament, ci practica doar divagatii jenant de penibile.

Aici apare o sumarizare postata de cineva pe SP:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Dec 15, 2017 3:11 pm

Mi se facuse dor de o reactie a lui Ion Spanu, asa ca am incercat sa caut un titlu care i-ar putea apartine, pe noua forma a site-ului Cotidianul. Cu greu am putut scana prin varza de titluri si imagini, pentru ca in cele din urma sa-l dibuiesc. O mizerie de site, construita probabil de un tefelist sandilau, care a vrut sa-si bata joc de Cornel Nistorescu. Articolul este insa foarte bun, ca mai toate ale olteanului. bine

Nu se poate aşa ceva!
Kovesi: „Infracţiuni de genocid şi crime împotriva umanităţii comise fără violenţă”!



Toată presa (cu excepţia lui Mircea Badea) a publicat sau transmis Comunicatul DNA, în care Laura Codruţa Kovesi face praf modificările legilor Justiţiei, fără să observe existenţa unui paragraf care-l poate trimite pe autor direct la Bălăceanca. Iată-l: „Prin modificarea art. 223 alin. 2 Cod procedură penală nu vor mai putea fi arestați preventiv autorii infracțiunilor de corupție, evaziune fiscală, spălare de bani, chiar dacă lăsarea lor în libertate ar prezenta pericol pentru ordinea publică. Mai mult, nu vor mai putea fi arestați preventiv autorii infracțiunilor contra capacității de apărare a României, infracțiuni de genocid, contra umanității și de război, dacă comit aceste infracțiuni fără violență”!

Ce minte să aibă un om care scrie negru pe alb că ar exista infracţiuni de genocid, de crime de război sau crime împotriva umanităţii care să fie comise fără violenţă? Crede cineva că un astfel de om este în deplinătatea facultăţilor sale mintale? Un semn de întrebare planează şi asupra jurnaliştilor care au preluat Comunicatul fără să sesizeze această enormitate. Dar, pentru curioşi, iată ce prevede în forma iniţială art. 223, al. 2 din Codul de procedură penală:

„Măsura arestării preventive a inculpatului poate fi luată şi dacă din probe rezultă suspiciunea rezonabilă că acesta a săvârşit o infracţiune intenţionată contra vieţii, o infracţiune prin care s-a cauzat vătămarea corporală sau moartea unei persoane, o infracţiune contra securităţii naţionale prevăzută de Codul penal şi alte legi speciale, o infracţiune de trafic de stupefiante, trafic de arme, trafic de persoane, acte de terorism, spălare a banilor, falsificare de monede ori alte valori, şantaj, viol, lipsire de libertate, evaziune fiscală, ultraj, ultraj judiciar, o infracţiune de corupţie, o infracţiune săvârşită prin mijloace de comunicare electronică sau o altă infracţiune pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de 5 ani ori mai mare şi, pe baza evaluării gravităţii faptei, a modului şi a circumstanţelor de comitere a acesteia, a anturajului şi a mediului din care acesta provine, a antecedentelor penale şi a altor împrejurări privitoare la persoana acestuia, se constată că privarea sa de libertate este necesară pentru înlăturarea unei stări de pericol pentru ordinea publică”.

În oglindă, iată şi cum arată acest articol după modificarea din parlament (am subliniat în cele două texte cu litere roşii pasajele adăugate sau excluse):

„Măsura arestării preventive a inculpatului poate fi luată şi dacă din probe rezultă suspiciunea rezonabilă că acesta a săvârșit o infracțiune intenționată contra vieții, o infracțiune prin care s-a cauzat vătămarea corporala sau moartea unei persoane, o infracțiune contra securității naționale prevăzută de Codul penal şi alte legi speciale, o infracțiune de trafic de stupefiante, trafic de arme, trafic de persoane, de terorism şi care vizează acte de terorism, falsificare de monede ori alte valori, șantaj, viol, lipsire de libertate, ultraj, ultraj judiciar sau o altă infracțiune comisă cu violență si, cumulativ, pe baza evaluării gravitații faptei, a modului şi a circumstanțelor de comitere a acesteia, a anturajului şi a mediului din care acesta provine, a antecedentelor penale şi a altor împrejurări privitoare la persoana acestuia, se constată că privarea sa de libertate este absolut necesară pentru înlăturarea unei stări de pericol concret pentru ordinea publică”.

Nu îţi trebuie studii speciale de drept şi nici de filologie pentru a citi textele şi a înţelege diferenţele dintre ele:

– 1. Textul iniţial „o infracţiune de corupţie, o infracţiune săvârşită prin mijloace de comunicare electronică sau o altă infracţiune pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de 5 ani ori mai mare şi” a fost înlocuit cu textul „sau o altă infracțiune comisă cu violență”. Se pune astfel în evidenţă că violenţa este motivul principal pentru care o persoană poate fi arestată preventiv!

– 2. Se înlătură condiţia pedepsei minime de 5 ani pentru ca o persoană să fie arestată preventiv.

– 3. Se adaugă cuvîntul „cumulativ”, care cere judecătorului să constate simultan nu numai pericolul faptei, ci şi al lăsării în libertate a persoanei care se bănuieşte că ar fi comis-o.

În rest, textele sînt identice! Nicăieri nu se spune că „nu vor mai putea fi arestați preventiv autorii infracțiunilor contra capacității de apărare a României, infracțiuni de genocid, contra umanității și de război, dacă comit aceste infracțiuni fără violență”, aşa cum bate cîmpii Comunicatul DNA! Din contră, în forma modificată, arestarea preventivă poate fi luată pentru astfel de fapte, la care SE ADAUGĂ şi oricare altă faptă comisă cu violenţă, dacă sînt îndeplinite cumulativ cele două condiţii!

Am scris deseori aici că, în materie de drept, Laura Codruţa Kovesi este analfabetă, însă acum, prin această interpretare absolut ciudată a unui text de lege foarte simplu, domnia sa ne oferă dovada irefutabilă că presupoziţia noastră nu era deloc exagerată.

P.S. Dacă majoritatea jurnaliştilor au preluat pur şi simplu Comunicatul DNA, fără să observe pasajul cu „genocidul comis fără violenţă”, cei de la DIGI 24, postul favorit al Codruţei Kovesi, face şi comentarii care – ce să vezi, coincidenţa dracului! – sînt identice cu Comunicatul: „Rezultă că nu vor mai putea fi arestați preventiv autorii infracțiunilor de corupție, evaziune fiscală, spălare de bani, chiar dacă lăsarea lor în libertate ar prezenta pericol pentru ordinea publică. De asemenea, nu vor mai putea fi arestați preventiv autorii infracțiunilor contra capacității de apărare a României, infracțiuni de genocid, contra umanității și de război, dacă comit aceste infracțiuni fără violență”! Singura variantă logică ar fi ca genocidul la care se referă Kovesi şi Digi 24 să fi fost provocat de un umorist de geniu, care să fi făcut ca sute de oameni să moară… de rîs.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Dec 15, 2017 3:19 pm

Nu pot sa cred! Baschetoza a ajuns pe pagina 5, in Libertatea! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Interviu de 34 de minute?! Nu la Adevarul, nu la #rezist TV, Vice.ro, Digi 24?! Probabil ca urmatorul interviu il va acorda pentru Cancan TV, daca nu-i scot pana atunci securistii niste poze porno prin Click! veselie
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Dec 15, 2017 5:00 pm

ENKI a scris:Mi se facuse dor de o reactie a lui Ion Spanu, asa ca am incercat sa caut un titlu care i-ar putea apartine, pe noua forma a site-ului Cotidianul. Cu greu am putut scana prin varza de titluri si imagini, pentru ca in cele din urma sa-l dibuiesc. O mizerie de site, construita probabil de un tefelist sandilau, care a vrut sa-si bata joc de Cornel Nistorescu. Articolul este insa foarte bun, ca mai toate ale olteanului.  bine  

Nu se poate aşa ceva!
Kovesi: „Infracţiuni de genocid şi crime împotriva umanităţii comise fără violenţă”!



Singura variantă logică ar fi ca genocidul la care se referă Kovesi şi Digi 24 să fi fost provocat de un umorist de geniu, care să fi făcut ca sute de oameni să moară… de rîs.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Unii ar spune ca in detalii se ascunde Diavolul Laughing
Oricum, sandilailor hastagrezist le este imposibil sa priceapa ceva si o vor tine langa talanga si cu vuvuzele Laughing


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cica unii ar vrea sa scoata si magistratii la protest, in robe , pentru ca dileala sa fie maxima raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]








baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Dec 15, 2017 6:24 pm

baso a scris:


Cica unii ar vrea sa scoata si magistratii la protest, in robe , pentru ca dileala sa fie maxima raset



Yo sper ca revolutionarul Danilet a obtinut si autorizatie pt. protestul magistratilor in robe Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  PPG Vin Dec 15, 2017 9:19 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Augustin Lazăr pune punctul pe ”i”! Modificarea Codurilor penale vor să pună mai mult accentul pe respectarea drepturilor procesuale ale inculpaților și mai puțin pe cele ale persoanelor vătămate!
[.....]

Link preluat de la "securistul" Horeste, apartenent la Securistan, desigur. La fel cum si Moise Guran e etichetat de catre propaganda PDSR-ista ca fiind cel mai mare securist, un argument "beton" la prostime. Ca si acela ca Guran si Cartianu ar avea o inteligenta la nivelul cornutelor... in diareile altui ciumpalac propagandist pe FB.

Add:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O fotografie cât o mie de cuvinte: ”Criminalul în serie” al legilor Justiției, Florin Iordache, schimbă “rețete culinare” cu un judecător CCR, fost procuror șef DNA!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[........]

Morar asta era "basist" pe vremuri, dar vad ca a schimbat barcile. Acum e bun pentru maimutoiul de Badea si ceilalti.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Dec 16, 2017 8:04 am

baso a scris:
baso a scris:


Cica unii ar vrea sa scoata si magistratii la protest, in robe , pentru ca dileala sa fie maxima raset



Yo sper ca revolutionarul Danilet a obtinut si autorizatie pt. protestul magistratilor in robe  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

N-are nevoie de autorizatie, intrucat luni este luna noua, pe la 8.30 dimineata.  laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Abia astept sa-i vad in robe, ca niste batmani spiralati, eventual cu pozele Scoancsei si Baschetozei in varfuri de prajini, pe post de prapure si icoana a Fecioarei.  laugh
Altfel, un bun prilej pentru recensamantul sandilailor sorosisti infiltrati in "justitie". vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Dec 16, 2017 11:23 am

Marea porcarie manipulatorie in toata treaba asta are la baza Directiva UE 343/2016 privind consolidarea anumitor aspecte ale prezumției de nevinovăție și a dreptului de a fi prezent la proces în cadrul procedurilor penale ( ... dau titlul complet si link-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] in eventualitatea ca vreun psihopat, coleg de suferinta cu psihopata craioveana criminala din Metrou, ar citi pe aici, avand atata discernamant incat macar titlul sa-l priceapa, ca nu ma astept sa inteleaga ceva din continutul directivei europene) , directiva la care statele membre ale UE sunt obligate sa-si adapteze legislatia interna. Amendamentele propuse la Codurile penale pt. armonizarea legislatiei interne la directiva europeana nici macar n-au fost aprobate in Comisia juridica , cu atat mai putin votate in Camera Deputatilor, insa sandilaii sorosisti romani vor scandal stradal imens, sa afle toata Europa ca pe ei ii doare in cur de Directiva europeana; sa ramana totul asa cum a stabilit Monica (macovei). Ca ca ea nimeni nu-i perfect. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Dec 17, 2017 10:32 am

baso a scris:Mi-e imposibil sa comentez pe marginea celor 2 desene animate comandate de Inspectia Judiciara si publicate de aceasta pe FB.
Sunt prea bizare pt. nivelul meu de perceptie Laughing
Imi aduc aminte de ceva desene animate de pe vremea lui Ceasca, din alea de propaganda si educative, pt. soimii patriei si parintii lor.

S-ar zice ca ursul este baiatul rau,  bau bau pt. iepuras si in acelasi timp fascinat de tzatzele grefierei (singurul personaj uman) , judecat de alti ursi. Pasarica mov(probabil cucuvea) pare a fi o activista mani pulite

Aseara m-a bufnit rasul cand moderatoarea citea mesajul unui magistrat de pe FB, acesta anuntand ca va participa la protest nu doar imbracat in ro(a)ba, ci si cu un dosar plimbat ostentativ in brate, in semn de protest, pe traseul de protestare. Ca alealalte dosare sunt duse cu caruciorul. Laughing Mi s-a parut genial comentariul magistratului, inspirat probabil de desenele animate promovate de inspectia judiciara pe feisbuca ei raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Dec 18, 2017 10:56 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am intuit corect ... Oricine studiaza tabelul cu obiectiunile , chiar fara a fi vreun specialist, poate observa ca nu au facut absolut nicio propunere privind armonizarea codurilor la directiva. Macar o propunere sa fi facut, sa priceapa lumea cat si cum considera ei ca trebuie modificat in legislatia interna pt. a se adapta la directiva europeana
Cu exceptia a foarte putine amendamente, la care nu comenteaza, solicita respingerea tuturor celorlalte, fiind astfel evident ca dupa mintea lor trebuie sa ramana cum a stabilit Monica.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Dec 18, 2017 12:32 pm

Pana la urma magistratii vietii au protestat tacuti, cu ea (cu roba) in mana?! Shocked




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mar Dec 19, 2017 5:37 pm

La noi n-a fost nevoie de vreun Erdogan care sa-i idetifice si sa-i aresteze cu miile, au iesit singurei cei cativa sosoristi la poza de famiglie. laugh



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 11 Empty Re: justiția

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 15 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum